Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρησιμοποιούσα (και ακόμα έχω υπόλοιπο μέσα) callingcredit με mobilevoip αλλά είχα θεματάκια με την ποιότητα της σύνδεσης ειδικά μέσω data. Το viber (ασχέτως κόστους κλήσης) τα πάει καλύτερα σε ποιότητα και αξιοπιστία;;
Τι συσκευή και τι δίκτυο χρησιμοποιείς?

Μερικές φορές οι συσκευές δεν υποστηρίζουν όλες τις συχνότητες. Γενικά το Voip κάνει διακοπές στην αλλαγή κυψέλης κατά την μετακίνηση, όπως και οι κανονικές κλήσεις.

Αν στο Wi-Fi δουλεύει άψογα τότε είναι θέμα συσκευής και δικτύου.

Αν έχεις πρόβλημα στο mobilevoip υπάρχει πιθανότητα να έχεις και στο Viber.

Kάνε μερικές δοκιμές με κλήσεις Viber δωρεάν σε αυτούς που έχουν την εφαρμογή, πριν αγοράσεις πακέτο.

Επίσης δοκίμασε να κλειδώσεις το δίκτυο 3G και μετά να κάνεις κλήση με CallingCredit.

Συμφέρει η κλήση call back από την κλήση Viber, όπου εκεί πλέον γίνεται κανονική κλήση με σύνδεση κινητής όχι διαδικτύου.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα και εγώ με 5€ (6.25€ τελική τιμή) μέσω hanstel.biz την voipalot. Προς το παρόν δουλεύει εξαιρετικά ακόμη και από το pc με την εφαρμογή mobile voip

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα και εγώ με 5€ (6.25€ τελική τιμή) μέσω hanstel.biz την voipalot. Προς το παρόν δουλεύει εξαιρετικά ακόμη και από το pc με την εφαρμογή mobile voip

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άδικα πήγες hanstel. Πλήρωσες 25% αέρα.

Πάει τώρα. Όταν ξανακάνεις ανανέωση στείλε πμ.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Ok. Kάτι παραπάνω θα ξέρεις γιατί προσωπικά βλέπω ότι και στο 10αρικο συμφέρει η hanstel έναντι της επίσημης ιστοσελίδας της voipalot
Link to comment
Share on other sites

Ok. Kάτι παραπάνω θα ξέρεις γιατί προσωπικά βλέπω ότι και στο 10αρικο συμφέρει η hanstel έναντι της επίσημης ιστοσελίδας της voipalot
Ξέρω πολλά. Στείλε όταν χρειαστεί ανανέωση.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δοκιμάσω voip με 2g προς dumbphone, δώστε μου προτάσεις
call back λέγεται αν δεν δουλεύει σωστά το edge. Δουλεύει πάντα. Πρέπει να έχεις επιβεβαιώσει το τηλέφωνο του καλούντος πρώτα.

Πριν αγοράσεις έπρεπε να ρωτήσεις όμως.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πολλά. Στείλε όταν χρειαστεί ανανέωση.

χαχα....αλήθεια λέει! Με έχει βοηθήσει πάρα πολύ, όταν χρειαστώ κάτι είναι διαθέσιμος πάντα και τον ευχαριστώ και δημόσια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αγοράσει τίποτα. Απλά θέλω να σιγουρεψω αυτό που είπες στο άλλο τοπικ, ότι ακόμη και με 2g μπορώ να κάνω voip προς γραμμή τηλεφώνου που δεν είναι συνδεδεμένη στο ίντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αγοράσει τίποτα. Απλά θέλω να σιγουρεψω αυτό που είπες στο άλλο τοπικ, ότι ακόμη και με 2g μπορώ να κάνω voip προς γραμμή τηλεφώνου που δεν είναι συνδεδεμένη στο ίντερνετ.
Στείλε τηλέφωνο να μιλήσουμε.:lol: και μετά θα καλέσω εμένα από το δικό σου τηλέφωνο χωρίς ίντερνετ.:lol:

Φίλε δεν παίζουμε εδώ. Δίνουμε μάστερ στις επικοινωνίες.

Ένα φροντιστήριο με τον @Green_Dragon χρειάζεται για να πάρεις πτυχίο κι εσύ.:lol:

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Το ότι είστε οι δάσκαλοι στην πατέντα δεν υπάρχει αμφιβολία! Εγώ θέλω απλά να καλώ μέσω ιντερνετ σε κανονικό αριθμό χωρίς πολλα πολλα (call back κλπ). Να φαίνεται στον άλλο (που δεν θα είναι ονλαιν) ότι τον καλεί ο αριθμός μου.

 

ΥΓ: απλά ψάχνω καλυτερη ποιοτητα από βαιμπεραουτ

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είστε οι δάσκαλοι στην πατέντα δεν υπάρχει αμφιβολία! Εγώ θέλω απλά να καλώ μέσω ιντερνετ σε κανονικό αριθμό χωρίς πολλα πολλα (call back κλπ). Να φαίνεται στον άλλο (που δεν θα είναι ονλαιν) ότι τον καλεί ο αριθμός μου.

 

ΥΓ: απλά ψάχνω καλυτερη ποιοτητα από βαιμπεραουτ

Αυτό ακριβώς που ζητάς, αυτό ακριβώς κάνω και εγώ με το Voip.

Καλώ κανονικά τον αριθμό που θέλω στη μορφή +30697...., μιλάω μέσω internet ( wifi ή δεδομένα, αν είμαι έξω ) και εμφανίζεται κανονικά ο αριθμός μου σε αυτόν που καλώ. Τόσο απλά.

Και το κόστος είναι 10 ευρώ για 2000' ομιλίας που δεν έχει χρονικό όριο λήξης.

Ούτε εγώ τα γνωρίζω τα call back και δεν μου λείπει κάτι.

 

Στον ίδιο voip λογαριασμό έχω προσθέσει και τα τηλέφωνα της γυναίκας μου και του γιού μου και χρησιμοποιούν και αυτοί την τηλεφωνία με τον ίδιο τρόπο και την ίδια χρέωση, ορίζοντας από τη συσκευή τους να εμφανίζεται ο δικός τους αριθμός ( caller ID ).

Και φυσικά εγώ δεν έχω πρόσβαση ούτε στον κατάλογό τους, ούτε στους αριθμούς που συνομιλούν.

Πριν ένα μήνα ήμουν και εγώ το ίδιο επιφυλακτικός, αλλά πλέον δεν το αλλάζω με τίποτα.

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Το ότι είστε οι δάσκαλοι στην πατέντα δεν υπάρχει αμφιβολία! Εγώ θέλω απλά να καλώ μέσω ιντερνετ σε κανονικό αριθμό χωρίς πολλα πολλα (call back κλπ). Να φαίνεται στον άλλο (που δεν θα είναι ονλαιν) ότι τον καλεί ο αριθμός μου.

 

 

 

ΥΓ: απλά ψάχνω καλυτερη ποιοτητα από βαιμπεραουτ

 

Post #1002 πριν 7 ώρες.

Μιλάς κανονικά.

Και το call back είναι απλώς ένα πάτημα.

Δεν γίνεται να κάνεις τηλέφωνο χωρίς να πατήσεις κάπου.

Το βαιπερ είναι για τον απλό κόσμο και ακριβό σε σχέση με ένα Voip και σε ποιότητα περίπου το ίδιο. Άσε που δεν έχει call back.

Link to comment
Share on other sites

Call back, τι είναι?

Είναι μια δυνατότητα που σου δίνουν αυτά τα προγράμματα να μπορείς να συνδέσεις απλώς δύο αριθμός μέσω κανονικού δικτύου και να κάνουν τη κλήση μεταξύ τους με τη χρέωση σε σένα.

Δηλαδή καλούμε τον πρώτο αριθμό που είναι πιστοποιημένος, χτυπάει το τηλέφωνο του, το σηκώνει και μετά ακούει ο καλών να χτυπάει το τηλέφωνο του καλούμενου, το σηκώνει αυτός, μιλάνε και αυτό ήταν όλο.

Δηλαδή αν είσαι σε κάποια περιοχή που το δίκτυο σου είναι οριακό μπορείς μέσω του κολμπακ να συνδέσεις τους δύο αριθμους και μετά αυτοί οι δύο να μιλήσουν μεταξύ τους με κανονική κλήση και όταν τελειώσουν να κλείσουν.

Απαραίτητη προϋπόθεση ο καλών να έχει πιστοποιήσει τον αριθμό του ως caller id.

Εχουμε δικαίωμα να επιβεβαιώσουμε μέχρι 5 αριθμούς.

Και αυτούς τους πέντε αριθμούς να τους συνδέσουμε με οποιονδήποτε αριθμό, να μιλήσουν μεταξύ τους με χρέωση δική μας.

Δηλαδή μπορώ να επιβεβαιώσω ως caller id τον αριθμό του πατέρα μου και να τον συνδέω να μιλάει με έναν φίλο του, ακόμα και με μηδενικό υπόλοιπα ,αφού στην Q πχ δεν υπάρχει φραγή εισερχομένων.

Μπορούν τα παιδιά μου να έχουν κάρτα μόνο για εισερχόμενες και να να τους συνδέω εγώ να μιλάνε με φίλους τους με μικρό κόστος εκτός ίντερνετ ακόμα και χωρίς κάρτα.

Πρέπει όμως να ξέρουμε ότι υπάρχει διπλή χρέωση και επίσης υπάρχει σε ορισμένες εταιρείες και ένα μικρό κόστος σύνδεσης.

Από την άλλη μεριά εάν κάποιος πάροχος έχει μηδενική χρέωση για Ηνωμένες Πολιτείες, απεριόριστα (π.χ. freevoipdeal) μπορούμε να συνδέουμε κάποιον δικό μας να μιλάει Ηνωμένες Πολιτείες με μόνο κόστος το τέλος συνδεσης 0,05€.

Τιπ.

Αν έχετε συμπληρώσει 5 αριθμούς και κάποιος φίλος θέλει να κάνει τηλέφωνο, κάνετε delete έναν αριθμό, βάζετε του φίλου και μετά ξαναβάζετε αυτόν που είχατε.

Αυτούς τους πέντε αριθμούς μπορούμε να τους αλλάζουμε και να τους ξανά επιβεβαιώνουμε με ένα SMS ή με μια κλήση.

 

Επίσης στο ιστορικό κλήσεων στον ιστότοπο της εταιρείας μπορούμε να δούμε όλες τις κλήσεις, την διάρκεια και την χρέωση όπως και τους συνδεδεμένους αριθμούς.

Αυτό είναι υποχρεωτικό για λόγους ασφαλείας και πρόληψης εγκλημάτων.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις, μου φάνηκε πιο απλό του dragon. Κατεβάζω κάποιο app;
Ναι, σε πρώτη φάση κατεβάζεις το mobileVOIP Αλλά πρώτα φτιάχνεις λογαριασμό στον provider.

Ανάλογα σε ποια χώρα θα τηλεφωνείς θα διαλέξεις αυτόν με την κατάλληλη χρέωση.

Μπορεί και 2 διαφορετικούς.

Εγώ είμαι πιο πολύπλοκος και δύσκολο να καταλάβει πολλά κάποιος αρχάριος.

Ο Green_Dragon είναι πιο κατανοητός στα βασικά.

Γι αυτό πρότεινα να κάνεις σεμινάριο μαζί του.:lol:

Πριν κάνεις λογαριασμό στείλε πμ. και περίμενε απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις, μου φάνηκε πιο απλό του dragon. Κατεβάζω κάποιο app;

Και εμένα ο @pavlitakis με βοήθησε και τώρα μαθαίνω ρωτώντας. Γιαυτό το λόγο υπάρχει το forum, για να βοηθάει ο ένας τον άλλον,

Παιδιά πραγματικά μπορεί να μοιάζει πολύπλοκο, αλλά πιστέψτε με ότι είναι πολύ πιο απλό από ότι νομίζετε.

Ναι, σε πρώτη φάση κατεβάζεις το mobileVOIP Αλλά πρώτα φτιάχνεις λογαριασμό στον provider.

Ανάλογα σε ποια χώρα θα τηλεφωνείς θα διαλέξεις αυτόν με την κατάλληλη χρέωση.

Μπορεί και 2 διαφορετικούς.

Εγώ είμαι πιο πολύπλοκος και δύσκολο να καταλάβει πολλά κάποιος αρχάριος.

Ο Green_Dragon είναι πιο κατανοητός στα βασικά.

Γι αυτό πρότεινα να κάνεις σεμινάριο μαζί του.:lol:

Πριν κάνεις λογαριασμό στείλε πμ. και περίμενε απάντηση.

Είναι πολύ απλό να κάνεις ένα λογαριασμό στον πάροχο ( εγώ έχω την voipalot ). Τον λογαριασμό είναι προτιμότερο να τον φτιάξεις χρησιμοποιώντας το laptop ή το pc. Ετοίμασε ένα username και ένα password και στη συνέχεια μέσα από τα settings θα κάνεις τις βασικές ρυθμίσεις.

Στη συνέχεια θα κατεβάσεις το app από το play store και αυτό θα έχεις σαν dialer. Μέσα στο app θα εμφανίζεται ο τηλεφωνικός σου κατάλογος και από αυτόν θα διαλέγεις το όνομα που θέλεις και θα κάνεις την κλήση. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι ο αριθμός που θέλεις να καλέσεις να έχει τη μορφή +306978......

Όπου είναι χωρίς το +30, θα το αλλάζεις πρώτα στον κατάλογο σου, θα το αποθηκεύεις και μετά θα είσαι έτοιμος για voip κλήση.

 

Οτιδήποτε χρειαστείς, είμαι και εγώ στη διάθεσή σου.

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Επειδή θέλω να αγοράσω ένα μικρό ποσο στην voipalot για να την δοκιμάσω. Ποιος είναι ο ποιο φθηνός τρόπος να πάρω ένα μικρό υπόλοιπο για λίγος μήνες; Χωρίς να πληρώσω πολλά εξτρα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Επειδή θέλω να αγοράσω ένα μικρό ποσο στην voipalot για να την δοκιμάσω. Ποιος είναι ο ποιο φθηνός τρόπος να πάρω ένα μικρό υπόλοιπο για λίγος μήνες; Χωρίς να πληρώσω πολλά εξτρα

Το πιο φθηνό πακέτο που δίνει, είναι νομίζω 10 ευρώ για 2000 λεπτά που δεν έχει ημερομηνία λήξης. Οποτε τα καταναλώσεις.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πιο φθηνό, θα σου πουν και τα άλλα παιδιά και ο pavlitakis που είναι πιο εξοικειωμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Επειδή θέλω να αγοράσω ένα μικρό ποσο στην voipalot για να την δοκιμάσω. Ποιος είναι ο ποιο φθηνός τρόπος να πάρω ένα μικρό υπόλοιπο για λίγος μήνες; Χωρίς να πληρώσω πολλά εξτρα
Κώστα καλύτερα να πάρεις από το σάιτ το 10ρικο με πιστωτική.

Έχεις πμ.

Την δουλεύω εγώ και είναι μία χαρά.

To http://hanstel.biz δίνει δυνατότητα να αγοράσεις 5€ αλλά χρεώνει 1,25 εξτρα προμήθεια.

Στο σαιτ για πρώτη φορά στο 10ευρο έχει μόνο μία μικρή προμήθεια για πιστωτική.

Οπότε γλυτώνεις 2+€. Αφού δεν λήγει θα τα χαλάσεις κάποια μέρα.

Έτσι κι αλλιώς τον ίδιο λογαριασμό μπορούν να δουλεύουν και άλλοι.

Υπ όψιν ότι οι κλώνοι της betamax έχουν την ίδια συμπεριφορά.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλύτερα να πάρεις από το σάιτ το 10ρικο με πιστωτική.

Έχεις πμ.

Την δουλεύω εγώ και είναι μία χαρά.

To http://hanstel.biz δίνει δυνατότητα να αγοράσεις 5€ αλλά χρεώνει 1,25 εξτρα προμήθεια.

Στο σαιτ για πρώτη φορά στο 10ευρο έχει μόνο μία μικρή προμήθεια για πιστωτική.

Οπότε γλυτώνεις 2+€. Αφού δεν λήγει θα τα χαλάσεις κάποια μέρα.

Έτσι κι αλλιώς τον ίδιο λογαριασμό μπορούν να δουλεύουν και άλλοι.

Υπ όψιν ότι οι κλώνοι της betamax έχουν την ίδια συμπεριφορά.

 

Ευχαριστώ. Αυτό θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

κι εγώ ενδιαφέρομαι για voip και θα προτιμούσα κάτι εντελώς αυτοματοποιημένο γιατί θα χρησιμοποιηθεί από ηλικιωμένο άτομο.

 

αν κατάλαβα καλά, κάνουμε λογαριασμό στο voipalot, αγοράζουμε credit, κατεβάζουμε την εφαρμογή, συνδεόμαστε και την βάζουμε σαν default για κλήσεις.

σωστά;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

κι εγώ ενδιαφέρομαι για voip και θα προτιμούσα κάτι εντελώς αυτοματοποιημένο γιατί θα χρησιμοποιηθεί από ηλικιωμένο άτομο.

 

αν κατάλαβα καλά, κάνουμε λογαριασμό στο voipalot, αγοράζουμε credit, κατεβάζουμε την εφαρμογή, συνδεόμαστε και την βάζουμε σαν default για κλήσεις.

σωστά;

H εφαρμογή δεν μπορεί να αντικαταστήσει τον dialer του τηλεφώνου, γιατί δεν μπορεί να δεχτεί κλήσεις.

Μπορείς όμως να δώσεις εντολή να καλεί αυτό συγκεκριμένους αριθμούς.

Αφού το ηλικιωμένο άτομο μπορεί να χρησιμοποιεί smartphone δεν είναι δύσκολο να μάθει να πατάει ένα κουμπί να ανοίγει την εφαρμογή και μέσα από κει να επιλέγει τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις εφαρμογές

Zoiper pro

Groundwire

Acrobits

Groundstream wave

Mizudroid

Sipnetic

Calls sip voio softphone

Καμία δεν έχει την ποιότητα του mobilevoip εφαρμογής και την χρησιμοποιώ αναγκαστικά λόγο της ποιότητας κλήσεων αλλά ο σχεδιασμός και το ui της δεν βλέπονται με τίποτα :lol:

Τι να κάνουμε όμως δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...