Jump to content

Google Pixel 5


rufous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι λίγο off topic, εχθές άνοιξε το Stadia σε ακόμα 8 χώρες, η Ελλάδα δεν αναφέρθηκε. Surprise, surprise όμως, κατέβασα apk και προχώρησα κανονικά - δέχτηκε κάρτα - και λειτουργεί κανονικά.
Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα, επιτέλους. Παραγγελία 27/11 από Fnac. Και γρήγορα ήρθε μάλλον, δεδομένων των συνθηκών. Το tracking μέχρι την ώρα που χτύπησε κουδούνι ο κούριερ έγραφε πως είναι Θεσσαλονίκη :P

 

Εκ πρώτης όψεως άψογο, έχει ελάχιστο κενό μόνο πάνω αριστερά, στη γωνία της κάμερας, αλλά με το ζόρι φαίνεται. Το άνοιξα ίσα ίσα να κάνω το πρόσφατο update και από αύριο το στήσιμο.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεχτηκες, μεγεια! Λυπαμαι για αυτο που λες με το κενο, αν θελεις ανεβασε καμια φωτο να καταλαβουμε περι τινος προκειται εστω και σε τοσο μικρο βαθμο :(

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν μπορώ να βγάλω φωτό, το έβαλα κατευθείαν και σε θήκη, οπότε παίζει μέχρι αύριο να μην υπάρχει καν :P

 

Πάντως μιλάμε για ανεπαίσθητο κενό, ούτε χιλιοστό, προσπάθησα ΠΟΛΥ για να το δω, μόνο και μόνο επειδή ήμουν προκατειλημμένος.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν μπορώ να βγάλω φωτό, το έβαλα κατευθείαν και σε θήκη, οπότε παίζει μέχρι αύριο να μην υπάρχει καν :P

 

Πάντως μιλάμε για ανεπαίσθητο κενό, ούτε χιλιοστό, προσπάθησα ΠΟΛΥ για να το δω, μόνο και μόνο επειδή ήμουν προκατειλημμένος.

 

Σε φίλο πάντως, έτσι για την ιστορία, είχε κι αυτός ένα πολύ μικρό κενό που με δυσκολία φαινόταν και την επόμενη μέρα δεν υπήρχε :lol:

Λες και έκλεισε μόνο του.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα, επιτέλους. Παραγγελία 27/11 από Fnac. Και γρήγορα ήρθε μάλλον, δεδομένων των συνθηκών. Το tracking μέχρι την ώρα που χτύπησε κουδούνι ο κούριερ έγραφε πως είναι Θεσσαλονίκη :P

 

Εκ πρώτης όψεως άψογο, έχει ελάχιστο κενό μόνο πάνω αριστερά, στη γωνία της κάμερας, αλλά με το ζόρι φαίνεται. Το άνοιξα ίσα ίσα να κάνω το πρόσφατο update και από αύριο το στήσιμο.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

27 παρήγγειλα και γω από fnac και ακόμα δεν έχει φύγει από Γαλλία καν.. Σκεφτόμουν να ακυρώσω αλλά είδα ότι δεν υπάρχει το sage πουθενά οπότε λέω να περιμένω λίγο ακόμα πριν ακυρώσω τελείως και ας είναι το μαύρο. Το πήρα με έκπτωση για black Friday. Μου είπαν ότι θα έφευγε έως σήμερα αλλά πάλι τίποτα. Out of stock..

Link to comment
Share on other sites

27 παρήγγειλα και γω από fnac και ακόμα δεν έχει φύγει από Γαλλία καν.. Σκεφτόμουν να ακυρώσω αλλά είδα ότι δεν υπάρχει το sage πουθενά οπότε λέω να περιμένω λίγο ακόμα πριν ακυρώσω τελείως και ας είναι το μαύρο. Το πήρα με έκπτωση για black Friday. Μου είπαν ότι θα έφευγε έως σήμερα αλλά πάλι τίποτα. Out of stock..

 

Και μετά? αγορά απο Google Stores και mailservices τύπου mailboxde / forward2me κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται, η Fnac στέλνει κατ'ευθείαν Ελλάδα, οδικώς, σε περίπου 7-10 εργάσιμες.

 

Θάνο λογικά έπεσες στην περίπτωση που έκανες την παραγγελία μόλις τους τελείωσε το στοκ. Υπομονή, τουλάχιστον δεν στην ακύρωσαν για να χάσεις την έκπτωση.

 

Άσχετη ερώτηση ίσως, αλλά ο Spigen Steadiboost ξαφνικά σταμάτησε να φορτίζει το κινητό ασύρματα. Παίζει ρόλο που το δοκιμάζω με τη μπαταρία ήδη στο 92%; Όπως παλιότερα σε κάποια Samsung που αν τα έβαζες σε QI φορτιστή με πάνω από 80% μπαταρία δε φόρτιζαν;

 

Προσπαθώ να ρίξω λίγο τη μπαταρία να δοκιμάσω αν αρχίζει τη φόρτιση κάτω από το 80% ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ :lol:

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται, η Fnac στέλνει κατ'ευθείαν Ελλάδα, οδικώς, σε περίπου 7-10 εργάσιμες.

 

Θάνο λογικά έπεσες στην περίπτωση που έκανες την παραγγελία μόλις τους τελείωσε το στοκ. Υπομονή, τουλάχιστον δεν στην ακύρωσαν για να χάσεις την έκπτωση.

 

Άσχετη ερώτηση ίσως, αλλά ο Spigen Steadiboost ξαφνικά σταμάτησε να φορτίζει το κινητό ασύρματα. Παίζει ρόλο που το δοκιμάζω με τη μπαταρία ήδη στο 92%; Όπως παλιότερα σε κάποια Samsung που αν τα έβαζες σε QI φορτιστή με πάνω από 80% μπαταρία δε φόρτιζαν;

 

Προσπαθώ να ρίξω λίγο τη μπαταρία να δοκιμάσω αν αρχίζει τη φόρτιση κάτω από το 80% ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ :lol:

 

Ρωταω την εμπειρια σας απο google stores και forward mail services καθως το 4a που κοιταω δεν υπαρχει στο fnac. Συν οτι ενταξει χωρις να λεω κατι κακο για fnac .. Σε περιπτωση θεματος εχεις να κανεις απευθειας με google .. που απο προσωπικη εμπειρια εχει πολυ καλο customer service.. τουλαχιστον οσο εχω συνεργαστει..

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει σίγουρα ακριβότερα από όσο το πήρα. Έψαξα όλα τα υπόλοιπα. Για αυτό δεν ακυρώνω προς το παρόν. Αναμένω. Αν βρεθεί καλύτερη τιμή θα κοιτάξω εναλλακτική. Απλά έπεσα στην περίπτωση δυστυχώς.
Link to comment
Share on other sites

Επεκτεινεται και η λιστα με τα υποστηριζομενα 5G δικτυα σιγα σιγα (οπως αλλωστε συνηθιζει σε ολα η Google) https://twitter.com/NetMonsterApp/status/1336020044862660608?s=19

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς το κενό σε εμένα σχεδόν εξαφανίστηκε, πιθανότατα από την πίεση της θήκης :)

 

Πάμε τώρα σε κάτι δυσάρεστο...

 

Όσες εφαρμογές δεν έχουν ενημερωθεί να υποστηρίζουν την τρύπα της κάμερας (ή γενικά notch/camera cutouts) σε fullscreen/landscape εμφανίζουν μια τεράστια μαύρη μπάρα στο επάνω μέρος της οθόνης, με αποτέλεσμα εκτός από το ότι βαράει το OCD μου κατακέφαλα, μεγάλο μέρος της οθόνης μένει ανεκμετάλλευτο. Παράδειγμα εδώ: https://i.imgur.com/XzoFH3W.jpg

 

(με γαλάζιο έβαλα το σημείο που είναι η μπροστινή κάμερα, ξέρω πως είναι στην ανάποδη πλευρά αλλά βιαζόμουν :P)

 

Και τώρα που η Google δεν επιτρέπει να κάνουμε force immersive mode χωρίς root, δεν υπάρχει λύση. Μάλιστα το γελοίο της υπόθεσης είναι πως δεν μιλάμε μόνο για παιχνίδια όπως τα PESCM, This is the Police, Beat Cop, Among us όπου συμβαίνει αυτό. Εκει λες ντάξει, πρέπει ο developer να το φτιάξει. Αλλά ακόμα και εφαρμογές της Google όπως οι Χάρτες, το Play Store, και ο Chrome εμφανίζουν τη μαύρη μπάρα. Ευτυχώς η εφαρμογή φωτογραφιών είναι οκ, ενώ Youtube και Netflix με pinch out πάνε σε fullscreen κανονικά.

 

Εντάξει, εγώ δεν χρησιμοποιώ ποτέ landscape, αλλά αυτό είναι τεράστιο φάουλ, ειδικά όταν επηρεάζει τη συντριπτική πλειονότητα των παιχνιδιών, ακόμα και κάποιων «βαρβάτων τίτλων» όπως PES και FIFA. Διαβάζω βέβαια πως αυτό συμβαίνει από εποχές Pixel 3 χωρίς να έχει διορθωθεί, τότε βέβαια κατέβαζες το Shortcutter, ρύθμιζες το παιχνίδι να τρέχει immersive, και όλα οκ. Τώρα δεν...

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λίγο off topic, εχθές άνοιξε το Stadia σε ακόμα 8 χώρες, η Ελλάδα δεν αναφέρθηκε. Surprise, surprise όμως, κατέβασα apk και προχώρησα κανονικά - δέχτηκε κάρτα - και λειτουργεί κανονικά.

 

Είμαι από την αρχή γραμμένος στο stadia Pro, με καμία 20 παιχνίδια αγορασμένα. Τελευταίο το cyberpunk. Μένω Ολλανδία, αλλά θα κατέβω Ελλάδα για διακοπές. Πως έπαιξες, με VPN η έτσι απλά;

 

 

 

Παρεπιπτωντος, έπαιξα με το gamesir x2 και το pixel 5,το cyberpunk. Παει πολύ καλά, αλλά αντικειμενικά αυτά τα παιχνίδια θέλουν μεγάλη οθόνη. Ας όψεται που με έπιασε η μέση μου...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς vpn, τίποτα.. Χθες αγόρασα και το Cyberpunk και παίζει απροβληματιστα.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Με έφτιαξες τώρα. Θα δοκιμάσω τα Χριστούγεννα και θα συγκρίνω με Ολλανδία

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε εάν η συσκευή δουλεύει ως dual SIM? Η λογική είναι να παίξει με καρτοκινητη cosmote ως esim και ως 2η σιμ να χρησιμοποιήσω μια Vodafone για data.

Θα υπάρχει θέμα στο κομμάτι της esim δεδομένου ότι δεν κυκλοφορεί επίσημα Ελλάδα?

 

Περιμένω την αναθεματισμενη πράσινη έκδοση και εγώ btw

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε εάν η συσκευή δουλεύει ως dual SIM? Η λογική είναι να παίξει με καρτοκινητη cosmote ως esim και ως 2η σιμ να χρησιμοποιήσω μια Vodafone για data.

Θα υπάρχει θέμα στο κομμάτι της esim δεδομένου ότι δεν κυκλοφορεί επίσημα Ελλάδα?

 

Περιμένω την αναθεματισμενη πράσινη έκδοση και εγώ btw

 

 

Τo έχω ενεργοποιήσει σε Pixel 3a και τώρα στο 4 XL. Θεωρώ ότι με τον ίδιο τρόπο θα το ενεργοποιήσεις και στο Pixel 5!

Εγώ ήμουν πελάτης σε καρτοκινητό what's up. Μπήκα σ' ένα κατάστημα Γερμανός και ζήτησα αντικατάσταση της απλής SIM σε eSIM. Σε βρίσκει στο πληροφοριακό σύστημα της Cosmote και το μόνο που κάνει είναι να αλλάξει έναν serial number που έχει εκτυπωμένο πάνω ο φάκελος της eSIM.

Σε ρωτάει σε τι κινητό θέλεις να το χρησιμοποιήσεις. Επειδή το site της Cosmote δεν αναφέρει πουθενά τα Pixel 4 XL, και για να μην πέσω σε κανέναν "περίεργο" του είπα σε iphone!!! Σου ζητάει και το email σου, για να σου έρθει το QR Code και σε ηλεκτρονική μορφή, εκτός από αυτό που υπάρχει εκτυπωμένο στον φάκελο. Τους 3 πρώτους μήνες η αλλαγή γινόταν χωρίς κόστος, τώρα θέλει 9,90€.

Ενεργοποίησα χωρίς κανένα θέμα την eSIM της Cosmote στο Pixel 4 XL. Σκανάρεις το QR code και σε δευτερόλεπτα συνδέεσαι στο δίκτυο της Cosmote. Προϋπόθεση να είσαι συνδεδεμένος σε WiFi όταν θα σκανάρεις το QR Code.

Εδώ και 12 μήνες δουλεύει απροβλημάτιστα σε συνδυασμό μια φυσική SIM της Wind.

 

Έχω τη φυσική SIM της WIND για ομιλία/sms και την eSIM της Cosmote για Data! Δουλεύουν ταυτόχρονα...

Τα Data μπορείς να τα έχεις σε μία από τις δύο.

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Η Google μάλλον θα βγάλει και Pixel 5 με SD 865 με 8GB Ram 128 Rom 5G...

Το θέμα είναι πότε θα γίνει η παρουσίαση...

Link to comment
Share on other sites

Η Google μάλλον θα βγάλει και Pixel 5 με SD 865 με 8GB Ram 128 Rom 5G...

Το θέμα είναι πότε θα γίνει η παρουσίαση...

 

Νομίζω ότι πρέπει να δώσει βάση στην κάμερα, να βάλει τον 888 και να επανέλθει με flagship τον Οκτώβριο 2021!

 

Και να αφήσει τις 3-4 συσκευές στη διάρκεια του χρόνου! 4a, 5, 4a 5G, 5 Pro κλπ...

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Προς όποιον παίξει το Cyberpunk στο Stadia, πρέπει να κάνει force το 4K πρώτα, αλλιώς θα βλέπει μια ωραία θολούρα σε 1080.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Τo έχω ενεργοποιήσει σε Pixel 3a και τώρα στο 4 XL. Θεωρώ ότι με τον ίδιο τρόπο θα το ενεργοποιήσεις και στο Pixel 5!

Εγώ ήμουν πελάτης σε καρτοκινητό what's up. Μπήκα σ' ένα κατάστημα Γερμανός και ζήτησα αντικατάσταση της απλής SIM σε eSIM. Σε βρίσκει στο πληροφοριακό σύστημα της Cosmote και το μόνο που κάνει είναι να αλλάξει έναν serial number που έχει εκτυπωμένο πάνω ο φάκελος της eSIM.

Σε ρωτάει σε τι κινητό θέλεις να το χρησιμοποιήσεις. Επειδή το site της Cosmote δεν αναφέρει πουθενά τα Pixel 4 XL, και για να μην πέσω σε κανέναν "περίεργο" του είπα σε iphone!!! Σου ζητάει και το email σου, για να σου έρθει το QR Code και σε ηλεκτρονική μορφή, εκτός από αυτό που υπάρχει εκτυπωμένο στον φάκελο. Τους 3 πρώτους μήνες η αλλαγή γινόταν χωρίς κόστος, τώρα θέλει 9,90€.

Ενεργοποίησα χωρίς κανένα θέμα την eSIM της Cosmote στο Pixel 4 XL. Σκανάρεις το QR code και σε δευτερόλεπτα συνδέεσαι στο δίκτυο της Cosmote. Προϋπόθεση να είσαι συνδεδεμένος σε WiFi όταν θα σκανάρεις το QR Code.

Εδώ και 12 μήνες δουλεύει απροβλημάτιστα σε συνδυασμό μια φυσική SIM της Wind.

 

Έχω τη φυσική SIM της WIND για ομιλία/sms και την eSIM της Cosmote για Data! Δουλεύουν ταυτόχρονα...

Τα Data μπορείς να τα έχεις σε μία από τις δύο.

 

Σε ευχαριστω για την εκτενεστατη απαντηση!

Με καλυψες 200%

Link to comment
Share on other sites

Προς όποιον παίξει το Cyberpunk στο Stadia, πρέπει να κάνει force το 4K πρώτα, αλλιώς θα βλέπει μια ωραία θολούρα σε 1080.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Πως καταφέρατε να το κάνετε να παίξει ρε παιδιά; Κατέβασα το apk από apkmirror, δεν με έβαζε λόγω τοποθεσίας. Μπήκα από VPN και κατάφερα να κάνω sign in στο app, αλλά όποτε το ανοίγω μου βγάζει επιλογή για trial μιας εβδομάδας, χωρίς τρόπο να μην τη δεκτώ. Με το που πατήσω subscribe, είτε είμαι μέσω VPN είτε όχι, μου βγάζει μήνυμα λάθους στο Play Store πως το αντικείμενο δεν βρέθηκε (λογικό, αφού θα χτυπάει σε sub που δεν υπάρχει στο ελληνικό Play Store), και κολλάει εκεί.

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

To app ούτε εμένα κατέβαινε από το store, κατέβασα όμως το apk και μια χαρά, όπως και από web απροβληματιστα.. χωρίς vpn ξαναλέω..

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

To app ούτε εμένα κατέβαινε από το store, κατέβασα όμως το apk και μια χαρά, όπως και από web απροβληματιστα.. χωρίς vpn ξαναλέω..

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

 

Και εγώ κατέβασα το app μέσω apk (σε Pixel 4 XL), αλλά μετά από log in μου βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι ακόμα διαθέσιμο στην περιοχή μου!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, σε έναν συνάδελφο είναι οκ, σε άλλον είναι unavailable, δεν ξέρω τι έχει κάνει η Google..

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...