Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω ότι είναι πολύ niche οι ανάγκες για το VOLTE, προσωπικά μου είναι παντελώς αδιάφορο.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν θα έπρεπε να λειτουργεί κανονικά.

Πάντως λυπάμαι που το λέω αλλά δεν θα βγάλετε άκρη. Υπάρχουν ένα σωρό τέτοια τόπικ για διάφορες χώρες (Ρουμανία, Τσεχία κτλ). Το support έχει κυρίως εθελοντές που θα σας πουν ότι είναι θέμα του παρόχου.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι πολύ niche οι ανάγκες για το VOLTE, προσωπικά μου είναι παντελώς αδιάφορο.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν θα έπρεπε να λειτουργεί κανονικά.

Πάντως λυπάμαι που το λέω αλλά δεν θα βγάλετε άκρη. Υπάρχουν ένα σωρό τέτοια τόπικ για διάφορες χώρες (Ρουμανία, Τσεχία κτλ). Το support έχει κυρίως εθελοντές που θα σας πουν ότι είναι θέμα του παρόχου.

 

Και εγώ δεν έδινα σημασία στο Volte μέχρι που το χρειάστηκα. Κάθε μέρα χρησιμοποιώ το κινητό μου ως hotspot για να μπορούν ταυτόχρονα τα παιδιά μου να κάνουν τηλεκπαίδευση μέσω Webex. (ADSL 3.5Mbps, Cosmote 4G 80-100Mbps)

Αν κατά τη διάρκεια της τηλεκπαίδευσης χρειαστεί να απαντήσω σε κάποια κλήση τότε η σύνδεση των παιδιών μου διακόπτεται. Το ίδιο συμβαίνει και αν αφήσω το κινητό να χτυπάει χωρίς να απαντήσω.

 

Πάντως αν ρίξετε μια ματιά στα διάφορα theads του support της Google, reddit κλπ υπάρχουν "πολλοί" εκεί έξω με παρόμοιο πρόβλημα.

 

Νομίζω ότι θα μπορούσε να λυθεί όπως σε κάποια κινητά Xiaomi που ενώ είναι κλειδωμένο ενεργοποιείται απλώς με *#*#volte#*#* (*#*#86583#*#*) και *#*#vowifi#*#* (*#*#869434#*#*).

Το δοκίμασα σε Xiaomi Mi A3 και κάθε φορά που χρησιμοποιώ τους παραπάνω "κωδικούς" ενεργοποιώ ή απενεργοποιώ το VoLTE, VoWiFi provisioned.

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι πολύ niche οι ανάγκες για το VOLTE, προσωπικά μου είναι παντελώς αδιάφορο.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν θα έπρεπε να λειτουργεί κανονικά.

Πάντως λυπάμαι που το λέω αλλά δεν θα βγάλετε άκρη. Υπάρχουν ένα σωρό τέτοια τόπικ για διάφορες χώρες (Ρουμανία, Τσεχία κτλ). Το support έχει κυρίως εθελοντές που θα σας πουν ότι είναι θέμα του παρόχου.

 

Κι εγώ ποτέ δεν το χρειάστηκα αλλά γνώριζα από την αρχή ότι τα Pixels δεν δίνουν αυτή την δυνατότητα. Φυσικά επειδή εγώ κι εσύ μπορεί να μην μας νοιάζει, δεν σημαίνει πως δεν το έχουν ανάγκη κάποιοι άλλοι. Οπότε καλό θα ήταν να το "ξεκλειδώσει".

Συμφωνώ πως δεν πρόκειται να γίνει τίποτα από πλευρά της Google.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται σύντομα τα λεγόμενα κινέζικα "σαπάκια" ή μη, θα φάνε φόλα μετά το κλείσιμο του 3g.. Αρκετός κόσμος με 4g συσκευή και χωρίς volte θα αναρωτιέται γιατί ξαφνικά δεν μπορεί να μιλάει και να σερφάρει.. Και γιατι κάποιος που πηρε πχ μια συσκευή 200€ πέρισυ ή και φέτος και δεν πρόβλεψε να έχει επίσημη υποστήριξη volte, δεν μπορεί να την κρατήσει άλλα 2-3 χρόνια και να κάνει ότι έκανε και πριν, χωρίς προβλήματα.

 

Το 5G υπάρχει σε 2 μορφές από άποψη systems: Standalone (SA) και Non-Standalone (NSA).

Σε NSA μορφή θες κάλυψη 4G και μετά προσθέτεις και ένα κανάλι 5G για την επιπλέον ταχύτητα. Όλη η συνεννόηση όμως γίνεται με 4G. Αν το τηλέφωνό σου δεν παίζει με VoLTE, θα πέφτει σε 2G - CSFB (το 3G πάει για απόσυρση από Vodafone και Cosmote σύντομα). Καθόλου καλή κατάσταση, αλλά θα παίζει.

Σε SA μορφή το τηλέφωνό σου παίζει κυρίως με 5G και πέφτει σε 4G για φωνή (VoLTE) μόνο αν δεν έχει ενεργοποιηθεί το VoNR. Δεν θα κάνει όμως CSFB να πέσει σε 2G. Οπότε σε συσκευή που δεν παίζει VoLTE ή VoNR δεν θα συνδέεται σε 5G SA.

Τέλος, ειδικά για το Pixel, έχει allow-list με ποια δίκτυα επιτρέπει σε 5G, μην έχεις καμία ελπίδα να συνδεθεί σε Ελληνικό 5G.

 

Συγχαρητήρια Google

 

(Τα δύο κείμενα είναι δανεισμένα από δύο φίλους συμφορουμίτες)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το υπεραναλύσαμε το θέμα στα όρια του troll. Όποιος δεν θέλει την συσκευή του, απλά την πουλάει και πάει αλλού.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται σύντομα τα λεγόμενα κινέζικα "σαπάκια" ή μη, θα φάνε φόλα μετά το κλείσιμο του 3g.. Αρκετός κόσμος με 4g συσκευή και χωρίς volte θα αναρωτιέται γιατί ξαφνικά δεν μπορεί να μιλάει και να σερφάρει.. Και γιατι κάποιος που πηρε πχ μια συσκευή 200€ πέρισυ ή και φέτος και δεν πρόβλεψε να έχει επίσημη υποστήριξη volte, δεν μπορεί να την κρατήσει άλλα 2-3 χρόνια και να κάνει ότι έκανε και πριν, χωρίς προβλήματα.

 

Το 5G υπάρχει σε 2 μορφές από άποψη systems: Standalone (SA) και Non-Standalone (NSA).

Σε NSA μορφή θες κάλυψη 4G και μετά προσθέτεις και ένα κανάλι 5G για την επιπλέον ταχύτητα. Όλη η συνεννόηση όμως γίνεται με 4G. Αν το τηλέφωνό σου δεν παίζει με VoLTE, θα πέφτει σε 2G - CSFB (το 3G πάει για απόσυρση από Vodafone και Cosmote σύντομα). Καθόλου καλή κατάσταση, αλλά θα παίζει.

Σε SA μορφή το τηλέφωνό σου παίζει κυρίως με 5G και πέφτει σε 4G για φωνή (VoLTE) μόνο αν δεν έχει ενεργοποιηθεί το VoNR. Δεν θα κάνει όμως CSFB να πέσει σε 2G. Οπότε σε συσκευή που δεν παίζει VoLTE ή VoNR δεν θα συνδέεται σε 5G SA.

Τέλος, ειδικά για το Pixel, έχει allow-list με ποια δίκτυα επιτρέπει σε 5G, μην έχεις καμία ελπίδα να συνδεθεί σε Ελληνικό 5G.

 

Συγχαρητήρια Google

 

(Τα δύο κείμενα είναι δανεισμένα από δύο φίλους συμφορουμίτες)

 

Νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς να μιλάμε για 5G στην Ελλάδα... Όταν η Cosmote έχει πει ότι θα ξεκινήσει κάπου στο 2021, όταν θα υπάρχει πιστεύω για αρχή σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Καλαμάτα... Ακόμα και αν παρακολουθήσεις review σε Αμερική για 5G συσκευές θα δεις ότι σε πολύ λίγα σημεία πόλεων πιάνεις 5G! Άρα ας μιλήσουμε ξανά... για το 5G στο Pixel 7, Pixel 8!

 

Επίσης επειδή από χθες το βράδυ διαβάζω διάφορα για το Volte! Μήπως τελικά όντως φταίνε οι Carrier; πχ αν κάποιος είχε ένα αμερικάνικο μοντέλο Pixel 4 XL θα ήταν ενεργοποιημένο στη συσκευή το Volte; Ή καλύτερα θα μπορούσε να ενεργοποιήσει το Cosmote, Wind, Vodafone Volte; Εγώ που έχω Pixel 4 XL UK μοντέλο δε μπορώ. Ο Άγγλος μπορεί;

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε μπορώ να πιστέψω ότι είναι κλειδωμένο από google σε συσκευή του 2020. Όταν παραλάβω το δικό μου θα ξενερώσω αν το volte είναι ανενεργό.

 

Που απευθυνόμαστε για support πέραν του forum της google?

 

Ο Άγγλος μάλλον μπορεί... (παράδειγμα με Pixel 3 XL)

 

https://community.o2.co.uk/t5/Android/Enabling-VOLTE-on-Google-Pixel-3-XL/m-p/1329620#M74666

 

https://www.o2.co.uk/help/phones-sims-and-devices?page=device/google/pixel-3/topic/settings/how-to-activate-volte/1

 

Άρα μήπως λέω ξανά έχει να κάνει με τους Carrier;

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Η google θεωρεί κάποιους παρόχους γνωστούς για κάποιον λόγο και σε αυτούς επιτρέπει το ξεκλείδωμα. Σαφώς παίζει ρόλο και ο πάροχος αλλά οι πάροχοι τελικά σου δίνουν τη δυνατότητα σε όλες τις συσκευές εκτός από τα pixel.
Link to comment
Share on other sites

Αστειεύεσαι προφανώς.

 

Καθόλου. Αυτά τα ψάχνεις αν δεν τα γνωρίζεις από την αρχή, πριν αγοράσεις μια συσκευή. Και δεν είναι καν συσκευή του 2020 το 4 XL.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως κραταω και μια πισινη οτι μπορει να παιζει ρολο και ο παροχος στην μη εμφανιση των αντιστοιχων ρυθμισεων στις συσκευες μας. (ασχετα που τις υποστηριζουν σαν δικτυο).

Ενδεχομενως και με ενημερωση των carrier services θα μπορουσαν να υπαρξουν χωρις απαραιτητα ενημερωση λογισμικου.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως κραταω και μια πισινη οτι μπορει να παιζει ρολο και ο παροχος στην μη εμφανιση των αντιστοιχων ρυθμισεων στις συσκευες μας. (ασχετα που τις υποστηριζουν σαν δικτυο).

Ενδεχομενως και με ενημερωση των carrier services θα μπορουσαν να υπαρξουν χωρις απαραιτητα ενημερωση λογισμικου.

 

Ωραία... Επειδή είμαι συνδρομητής του Google One είπα να δοκιμάσω την τύχη μου με το chat που προσφέρει το Google One Support.

Αφού συνδέθηκα με κάποιον στην Αμερική, μου ζήτησε να του απαντήσω αν μέσω μόνιμα στην Ελλάδα και από που έχει αγοραστεί η συσκευή. Μόλις του είπα ότι αγοράστηκε από το UK με σύνδεσε με εκπρόσωπο στην Αγγλία.

Το όλο ζουμί... είναι οι εξής ερωτήσεις που μου έκανε!

 

volte-cosmote.jpg

 

1. Αν το Volte είναι ενεργοποιημένο από τον Carrier...

2. Αν το δίκτυο του Carrier υποστηρίζει την συσκευή (συμβατή)...

 

Αν και στα δύο η απάντηση είναι ναι... τότε θα έχω Volte!

Επομένως όσο αφορά την Cosmote ενώ μπορεί να έχει το Volte στο δίκτυό της, δεν υποστηρίζει το Pixel 4 XL (και κανένα Pixel), άρα καταλήγουμε στο ότι φταίει η Cosmote!

Το ότι κάποιες συσκευές συνδέονται χωρίς να τις υποστηρίζει... θεωρώ ότι είναι απλά τυχαίο!

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Ωραία... Επειδή είμαι συνδρομητής του Google One είπα να δοκιμάσω την τύχη μου με το chat που προσφέρει το Google One Support.

Αφού συνδέθηκα με κάποιον στην Αμερική, μου ζήτησε να του απαντήσω αν μέσω μόνιμα στην Ελλάδα και από που έχει αγοραστεί η συσκευή. Μόλις του είπα ότι αγοράστηκε από το UK με σύνδεσε με εκπρόσωπο στην Αγγλία.

Το όλο ζουμί... είναι οι εξής ερωτήσεις που μου έκανε!

 

volte-cosmote.jpg

 

1. Αν το Volte είναι ενεργοποιημένο από τον Carrier...

2. Αν το δίκτυο του Carrier υποστηρίζει την συσκευή (συμβατή)...

 

Αν και στα δύο η απάντηση είναι ναι... τότε θα έχω Volte!

Επομένως όσο αφορά την Cosmote ενώ μπορεί να έχει το Volte στο δίκτυό της, δεν υποστηρίζει το Pixel 4 XL (και κανένα Pixel), άρα καταλήγουμε στο ότι φταίει η Cosmote!

Το ότι κάποιες συσκευές συνδέονται χωρίς να τις υποστηρίζει... θεωρώ ότι είναι απλά τυχαίο!

 

Έχω την εντύπωση ότι όσες συσκευές υποστηρίζονται από τους παρόχους, έχουν παρουσία και στην Ελλάδα. To ΜiA3 που αναφέρεις για παράδειγμα ερχόταν επίσημα στην χώρα μας, οπότε το υποστηρίζουν.

Το ίδιο και η Oneplus. Μεχρι πριν λίγο καιρό δεν είχε αυτή την δυανατότητα στις συσκευές της, παρά μόνο με κόλπα και πατέντες από XDA μεριά. Τώρα τελευταία την έδωσε.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήταν αυτή η αλήθεια αλλά δεν είναι.

 

Είχα το mate 20 της huawei που δεν ήρθε ποτέ στην Ελλάδα και λειτουργούσε το VOLTE και το WIFI CALLING από την πρώτη μέρα χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Επίσης ενώ στην αρχή η cosmote σου λέει ότι η συσκευή σου δεν είναι στη λίστα με τις συμβατές εφόσον δεν την πουλάει η ίδια αν επιμένεις στο ενεργοποιεί μία χαρά σε οποιαδήποτε συσκευή.

 

Σίγουρα εμπλέκεται η google γιατί μόνο στα pixel υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήταν αυτή η αλήθεια αλλά δεν είναι.

 

Είχα το mate 20 της huawei που δεν ήρθε ποτέ στην Ελλάδα και λειτουργούσε το VOLTE και το WIFI CALLING από την πρώτη μέρα χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Επίσης ενώ στην αρχή η cosmote σου λέει ότι η συσκευή σου δεν είναι στη λίστα με τις συμβατές εφόσον δεν την πουλάει η ίδια αν επιμένεις στο ενεργοποιεί μία χαρά σε οποιαδήποτε συσκευή.

 

Σίγουρα εμπλέκεται η google γιατί μόνο στα pixel υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα.

 

Kι όμως το Mate 20 Pro ήρθε και στην Vodafone και στο Πλαίσιο απ' όσο θυμάμαι.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Kι όμως το Mate 20 Pro ήρθε και στην Vodafone και στο Πλαίσιο απ' όσο θυμάμαι.

 

To MATE 20 έγραψα όχι το PRO.

 

Tο ΜΑΤΕ 20 δεν ήρθε ποτέ Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήταν αυτή η αλήθεια αλλά δεν είναι.

 

Είχα το mate 20 της huawei που δεν ήρθε ποτέ στην Ελλάδα και λειτουργούσε το VOLTE και το WIFI CALLING από την πρώτη μέρα χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Επίσης ενώ στην αρχή η cosmote σου λέει ότι η συσκευή σου δεν είναι στη λίστα με τις συμβατές εφόσον δεν την πουλάει η ίδια αν επιμένεις στο ενεργοποιεί μία χαρά σε οποιαδήποτε συσκευή.

 

Σίγουρα εμπλέκεται η google γιατί μόνο στα pixel υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα.

 

To MATE 20 έγραψα όχι το PRO.

 

Tο ΜΑΤΕ 20 δεν ήρθε ποτέ Ελλάδα.

 

Η Cosmote υποστηρίζει (αν μετράω καλά) 35+ συσκευές Huawei και μέσα σε αυτές το Mate 20 Lite, Mate 20 Pro! Αν το προφίλ κάποιας από τις 35 συσκευές μοιάζει με του Mate 20, τότε λογικά και θα υποστηρίζει Volte και WiFiCalling! Αυτό με το προφίλ της συσκευής το αναφέρουν συχνά στις συζητήσεις για το Volte!

Από την άλλη ρώτησα και παραπάνω... Πώς είναι δυνατόν το αγγλικό μοντέλο Pixel στην Αγγλία να έχει Volte και η ίδια αγγλική συσκευή να μην έχει στην Ελλάδα;

 

Η Cosmote ενεργοποιεί την υπηρεσία στο νούμερό σου. Αν είδες την απάντηση που έδωσε ο εκπρόσωπος της Google είναι ότι θα πρέπει η συσκευή... να είναι compatible with the network to support Volte! Συμβατή με το δίκτυο της Cosmote! Όπου στην περίπτωση του Pixel δεν είναι!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote υποστηρίζει (αν μετράω καλά) 35+ συσκευές Huawei και μέσα σε αυτές το Mate 20 Lite, Mate 20 Pro! Αν το προφίλ κάποιας από τις 35 συσκευές μοιάζει με του Mate 20, τότε λογικά και θα υποστηρίζει Volte και WiFiCalling! Αυτό με το προφίλ της συσκευής το αναφέρουν συχνά στις συζητήσεις για το Volte!

Από την άλλη ρώτησα και παραπάνω... Πώς είναι δυνατόν το αγγλικό μοντέλο Pixel στην Αγγλία να έχει Volte και η ίδια αγγλική συσκευή να μην έχει στην Ελλάδα;

 

Η Cosmote ενεργοποιεί την υπηρεσία στο νούμερό σου. Αν είδες την απάντηση που έδωσε ο εκπρόσωπος της Google είναι ότι θα πρέπει η συσκευή... να είναι compatible with the network to support Volte! Συμβατή με το δίκτυο της Cosmote! Όπου στην περίπτωση του Pixel δεν είναι!

 

Οι ρυθμισεις ομως δεν θα επρεπε να υπαρχουν μεσα στο os της συσκευης απο την Google?

Εμας ουτε καν τις αντιστοιχες ρυθμισεις εχει, γιατι αν τις ειχε, σαφως και θα ειχα και τις υπηρεσιες...μιας και το δικτυο μας ειναι συμβατο.

 

Εχω απορια: Αν βαζαμε μεσα καποια ξενη καρτα sim απο χωρα που δεν εχουν προβλημα, θα μας εμφανιζε τις αντιστοιχες ρυθμισεις λετε?

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμισεις ομως δεν θα επρεπε να υπαρχουν μεσα στο os της συσκευης απο την Google?

Εμας ουτε καν τις αντιστοιχες ρυθμισεις εχει, γιατι αν τις ειχε, σαφως και θα ειχα και τις υπηρεσιες...μιας και το δικτυο μας ειναι συμβατο.

 

Εχω απορια: Αν βαζαμε μεσα καποια ξενη καρτα sim απο χωρα που δεν εχουν προβλημα, θα μας εμφανιζε τις αντιστοιχες ρυθμισεις λετε?

 

Ωχ ωραία ιδέα... Έχω μια Γερμανική! Αλλά παίζει το Volte σε roaming;

 

Και παίζει... Lebara γερμανικό καρτοκινητό, σε Roaming και το μενού VoLTE εμφανίστηκε! Και WiFiCalling

 

lebara-volte.jpg

 

lebara-volte-wificall.jpg

 

Άρα θέμα Carrier! Το Google Pixel 4 XL υποστηρίζει VoLTE και WiFiCalling... out of the box!!!

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μας δουλεύει η cosmote; Όπως και οι άλλοι πάροχοι από τις ξένες χώρες που έχουν τα ίδια προβλήματα;
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μας δουλεύει η cosmote; Όπως και οι άλλοι πάροχοι από τις ξένες χώρες που έχουν τα ίδια προβλήματα;

 

Και να φανταστείς ότι η Lebara DE σε Roaming Ελλάδα συνδέεται με το δίκτυο της Cosmote! :ninja::wacko::X

 

Φαντάζομαι ότι πείστηκες ότι φταίει ο carrier! Άρα Cosmote, Wind, Vodafone... κλπ

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Και να φανταστείς ότι η Lebara DE σε Roaming Ελλάδα συνδέεται με το δίκτυο της Cosmote! :ninja::wacko::X

 

Φαντάζομαι ότι πείστηκες ότι φταίει ο carrier! Άρα Cosmote, Wind, Vodafone... κλπ

Άρα; Απαιτείς από τους παρόχους να δώσουν την δυνατότητα; Και τι τους λες;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωραία ιδέα... Έχω μια Γερμανική! Αλλά παίζει το Volte σε roaming;

 

Και παίζει... Lebara γερμανικό καρτοκινητό, σε Roaming και το μενού VoLTE εμφανίστηκε! Και WiFiCalling

 

lebara-volte.jpg

 

lebara-volte-wificall.jpg

 

Άρα θέμα Carrier! Το Google Pixel 4 XL υποστηρίζει VoLTE και WiFiCalling... out of the box!!!

 

Βλεπω πως αλλαξε και η εκδοση ρυθμισεων carrier.

Εγω εχω αυτη: 20205-20000000519.24

 

Οταν βαζεις την ελληνικη καρτα σιμ, τι εκδοση σου βγαζει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή μας δουλεύει η cosmote; Όπως και οι άλλοι πάροχοι από τις ξένες χώρες που έχουν τα ίδια προβλήματα;

 

Προς τα εκει παει η δουλεια...

Αρα, οι αντιστοιχες ρυθμισεις, εμφανιζονται αναλογα την sim που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Άρα; Απαιτείς από τους παρόχους να δώσουν την δυνατότητα; Και τι τους λες;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Εδώ σε θέλω! Αποδεικνύεται ότι τελικά δε φταίνε οι συσκευές! Λογικά θα πρέπει να κάνουν, ότι διαδικασία κάνουν και στις υπόλοιπες συσκευές!

 

Το θέμα είναι... Πόσες συσκευές Pixel υπάρχουν στην Ελλάδα; Αξίζει για την κάθε εταιρεία η ενεργοποίηση του VoLTE σε κάθε συσκευή;

 

Αναμονή...

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Εδώ σε θέλω! Αποδεικνύεται ότι τελικά δε φταίνε οι συσκευές! Λογικά θα πρέπει να κάνουν, ότι διαδικασία κάνουν και στις υπόλοιπες συσκευές!

 

Το θέμα είναι... Πόσες συσκευές Pixel υπάρχουν στην Ελλάδα; Αξίζει για την κάθε εταιρεία η ενεργοποίηση του VoLTE σε κάθε συσκευή;

 

Αναμονή...

 

Αν λεγαμε στον παροχο μας οτι εχουμε πχ καποιο samsung (που ξερουμε οτι τις εχει) και δεν μας εμφανιζει τις ρυθμισεις αυτες, λετε με π@υστια να γινει η δουλεια μας μηπως στελνουν τιποτα ρυθμισεις ims, data κλπ βαση της συσκευης και εμφανιστουν?

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω πως αλλαξε και η εκδοση ρυθμισεων carrier.

Εγω εχω αυτη: 20205-20000000519.24

 

Οταν βαζεις την ελληνικη καρτα σιμ, τι εκδοση σου βγαζει?

 

Σε Wind: 20210-20000000519.27

Σε Cosmote eSIM: 20201-20000000519.27

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...