Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

καλησπερα σας , οσοι μενουνε στην Κερατεα Αττικης η alpha bank εβγαλε ανακοινωση απο 21 Σεπτεμβριου οτι επειδη υπαρχουνε 2 καταστηματα στην Λαυρεωτικη στην Κερατεα θα λειτουργει μονο Τριτη και Πεμπτη και τις υπολοιπες ημερες στο Λαυριο. Το θεμα μου ειναι το εξης : περιμενω την ανανεωση της χρεωστικης καρτας του πατερα μου , που ενω εχει αποσταλει δεν εχει φτασει ακομα και μου ειπανε οτι χρεωστικη καρτα θα λειτουργει μεχρι και τελος του μηνα . Ερωτηση : αμα εγω δεν την παραλαβω ποτε , απο 1/10 ο πατερας μου μενει χωρις καρτα ατμ; και αμα την βαλει στο ατμ θα του την παρει μεσα; ή ακομα λειτουργει μεχρι να ερθει η αλλη; . Καλυτερα να παρω να ρωτησω σε καποιο καταστημα ; . Παντως στο ebanking γραφει οτι εχει ταχυδρομηθει και οτι μπορω να κανω ενεργοποιηση της καρτας απο το internet banking .

 

alpha-bank.jpg

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Eurobank:

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το πρόγραμμα «e-συναλλαγές», με το οποίο έχει συνδεθεί ένας ή περισσότεροι λογαριασμοί σας Live Account, παύει να ισχύει από 20.11.2020 και διακόπτεται αυτόματα χωρίς να απαιτείται κάποια ενέργεια από την πλευρά σας.

Το νεο προγραμμα που το αντικαθιστά εχει κοστος 1,50€ αντι για 1,00€ (50% αυξηαη), ενεργοποιείται ΜΟΝΟΝ σε Live Account λογαριασμό και (νομιζω) ότι εχει περιορισμό στον αριθμο των συναλλαγων

Το νέο πρόγραμμα «e-συναλλαγές για Ιδιώτες» περιλαμβάνει όλες τις παρακάτω συναλλαγές μέσω εναλλακτικών Δικτύων (e-Banking, Eurobank Mobile App, Europhone Banking & ATM) με χαμηλή συνδρομή 1,5€ το μήνα:

bill_icon 4 πληρωμές λογαριασμών (π.χ. ενέργεια, τηλεφωνία, ασφάλειες, ασφαλιστικά ταμεία), πέρα από εκείνες που είναι δωρεάν με βάση το τιμολόγιο εργασιών.

 

euro_icon 4 μεταφορές χρημάτων σε λογαριασμό άλλης Τράπεζας εντός Ελλάδας με χρήση IBAN, κανονική προτεραιότητα και ένδειξη εξόδων SHA & πληρωμές πιστωτικών καρτών άλλων τραπεζών.

 

arrow_icon 4 εισερχόμενα εμβάσματα σε ευρώ από λογαριασμό στην Ελλάδα, με τη χρήση IBAN και ένδειξη εξόδων SHA.

Επιπλέον των παραπάνω συναλλαγών, με τις «e-συναλλαγές για Ιδιώτες» έχετε ακόμη:

papper_icon Απεριόριστες πάγιες εντολές πληρωμής λογαριασμών σε εταιρείες και οργανισμούς (π.χ. ενέργεια, τηλεφωνία, ασφάλειες, ασφαλιστικά ταμεία) μέσα από το e-Banking σας.

 

block_icon 1 μπλοκ επιταγών με 10 ή 25 φύλλα το μήνα, εφόσον κάνετε την αίτηση σας μέσα από το e-Banking ή μέσω του EuroPhone Banking και πληρούνται οι απαραίτητες προϋποθέσεις.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Στο πλαίσιο αυτό θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το πρόγραμμα «e-συναλλαγές», με το οποίο έχει συνδεθεί ένας ή περισσότεροι λογαριασμοί σας Live Account, παύει να ισχύει από 20.11.2020 και διακόπτεται αυτόματα χωρίς να απαιτείται κάποια ενέργεια από την πλευρά σας.

 

Παράλληλα, σας προτρέπουμε να ενεργοποιήσετε στον Live Account λογαριασμό σας, εύκολα και γρήγορα μέσα από το e-Banking, το νέο πρόγραμμα «e-συναλλαγές για Ιδιώτες», μέσα από το οποίο κερδίζετε χρόνο και παροχές που διευκολύνουν την καθημερινότητά σας, καλύπτετε τις μηνιαίες συναλλακτικές σας ανάγκες και εξοικονομείτε χρήματα από πληρωμές λογαριασμών και μεταφορές χρημάτων, μέσα από το ασφαλές περιβάλλον συναλλαγών της Eurobank.

 

Το νέο πρόγραμμα «e-συναλλαγές για Ιδιώτες» περιλαμβάνει όλες τις παρακάτω συναλλαγές μέσω εναλλακτικών Δικτύων (e-Banking, Eurobank Mobile App, Europhone Banking & ATM) με χαμηλή συνδρομή 1,5€ το μήνα:

bill_icon 4 πληρωμές λογαριασμών (π.χ. ενέργεια, τηλεφωνία, ασφάλειες, ασφαλιστικά ταμεία), πέρα από εκείνες που είναι δωρεάν με βάση το τιμολόγιο εργασιών.

 

euro_icon 4 μεταφορές χρημάτων σε λογαριασμό άλλης Τράπεζας εντός Ελλάδας με χρήση IBAN, κανονική προτεραιότητα και ένδειξη εξόδων SHA & πληρωμές πιστωτικών καρτών άλλων τραπεζών.

 

arrow_icon 4 εισερχόμενα εμβάσματα σε ευρώ από λογαριασμό στην Ελλάδα, με τη χρήση IBAN και ένδειξη εξόδων SHA.

Επιπλέον των παραπάνω συναλλαγών, με τις «e-συναλλαγές για Ιδιώτες» έχετε ακόμη:

papper_icon Απεριόριστες πάγιες εντολές πληρωμής λογαριασμών σε εταιρείες και οργανισμούς (π.χ. ενέργεια, τηλεφωνία, ασφάλειες, ασφαλιστικά ταμεία) μέσα από το e-Banking σας.

 

block_icon 1 μπλοκ επιταγών με 10 ή 25 φύλλα το μήνα, εφόσον κάνετε την αίτηση σας μέσα από το e-Banking ή μέσω του EuroPhone Banking και πληρούνται οι απαραίτητες προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι πελάτης σε δύο τράπεζες δεν έχεις πρόβλημα με το iris και ας έχεις ίδιο αριθμό τηλεφώνου δηλωμένο και στις δύο τράπεζες το αναγνωρίζει κατευθείαν και στέλνει τα χρήματα κανονικά. Αν είσαι πελάτης σε 3 τράπεζες θα έχεις πρόβλημα πχ Εγώ είμαι πελάτης Πειραιώς, Εθνικής, Alpha και Eurobank και κάθε φορά που κάνω μια συναλλαγή iris αλλού θέλω εγώ να πάνε τα χρήματα και αλλού τα στέλνει λόγω ιδίων στοιχείων στις τράπεζες και το κακό είναι ότι δεν βγάζει μια λίστα με τους διαθέσιμους λογαριασμούς που ανήκουν στα ίδια στοιχεία για να επιλέξεις που θες να στείλεις τα χρήματα. Γι'αυτο πρέπει πρώτα να απενεργοποιησω τα iris στις υπόλοιπες τράπεζες και να αφήσω το iris ενεργό στον λογαριασμό μου και στον λογαριασμό που θέλω να στείλω τα χρήματα ώστε να μην πηγαίνουν στον λάθος λογαριασμό εκτός και αν έχεις στην μια τράπεζα όλους τους λογαριασμούς συνδεδεμένους από τις άλλες τράπεζες τότε ίσως μπορείς να επιλέξεις που θες να πάνε αλλά δεν ξέρω δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

Αυτό που λες δεν ισχύει. Το IRIS 24/7 ενεργοποιείται για μία μόνο τράπεζα, την τελευταία που το ενεργοποίησες κάθε φορά (αυτόματα απενεργοποιείται από τις υπόλοιπες, δεν το απενεργοποιείς εσύ). Από εκεί θα στέλνεις και εκεί θα λαμβάνεις. Δεν μπορείς να στείλεις στον εαυτό σου, γιατί το νούμερο αποστολέα και παραλήπτη αφορά τον ίδιο λογαριασμό, αυτόν της τράπεζας όπου ενεργοποίησες τελευταία φορά την υπηρεσία. Αν έχεις δύο τηλεφωνικούς αριθμούς, διαφορετικούς για κάθε τράπεζα, τότε μόνο μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με τα παραπάνω αλλά να προσθέσω ότι :

 

Στην εθνική μπορείς να έχεις ένα νούμερο επικοινωνίας στο οποίο έρχονται π.χ. κωδικοί και επικοινωνεί η τράπεζα μαζί σου και να ορισεις ένα άλλο νούμερο για το iris

 

Το έχω κάνει

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με τα παραπάνω αλλά να προσθέσω ότι :

 

Στην εθνική μπορείς να έχεις ένα νούμερο επικοινωνίας στο οποίο έρχονται π.χ. κωδικοί και επικοινωνεί η τράπεζα μαζί σου και να ορισεις ένα άλλο νούμερο για το iris

 

Το έχω κάνει

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

 

Ναι. Αλλα αυτό που θα ορισεις στο iris δεν μπορείς να το ορισεις και σε αλλη τραπεζα, ουτε ο ιδιος ουτε αλλος.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αλλα αυτό που θα ορισεις στο iris δεν μπορείς να το ορισεις και σε αλλη τραπεζα, ουτε ο ιδιος ουτε αλλος.

Τον αριθμό σου μπορείς να τον ορίσεις και σε άλλη τράπεζα, απλώς θα λαμβάνεις μόνο στην τελευταία τράπεζα (όπου έκανες την πιο πρόσφατη ενεργοποίηση) και από τις υπόλοιπες τράπεζες (που είχες κάνει προγενέστερες ενεργοποιήσεις με τον ίδιο αριθμό) θα μπορείς μόνο να στέλνεις. Φυσικά δεν μπορείς να στείλεις στον ίδιο αριθμό που χρησιμοποιείς ως αποστολέα.

 

Εάν έχεις δηλώσει κάποιο νούμερο στην υπηρεσία IRIS 24/7, η ΔΙΑ.Σ. το "δένει" με το Α.Φ.Μ. σου και δεν μπορεί να το δηλώσει άλλος.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

 

Εάν έχεις δηλώσει κάποιο νούμερο στην υπηρεσία IRIS 24/7, η ΔΙΑ.Σ. το "δένει" με το Α.Φ.Μ. σου και δεν μπορεί να το δηλώσει άλλος.

 

Ωραια. Το δενει. Πώς μπορεις να το λυσεις;

Λογω ενος δανειου με το εξοικονομω εστελνα χρηματα καθε μηνα σε λογαριασμο μου στην Εθνική. Με το iris. Εκει ειχα δηλωσει τον αριθμό τηλεφώνου της γυναίκας μου. Πλεον δεν χρησιμοποιω πια Εθνικη και η γυναίκα μου εκανε δικο της e-banking στην Alpha Bank. Εχω στειλει 5 φορες mail στην Εθνικη κι εγω μιλησει 2 φορες στο τηλέφωνο, εναμιδυ χρόνο τωρα, και δεν αποδεσμευουν τον αριθμό με τιποτα. Οταν η γυναικα μου προσπαθει να ενεργοποιησει το iris στην Alpha bank της βγαζει μήνυμα οτι ο αριθμός χρησιμοποιείται απο άλλον χρήστη

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύουν αυτά που λέει ο φίλος πιο πάνω βάλε τον αριθμό σου στην εθνική αντί για την γυναίκα σου

 

Οπότε αποδέσμευεται η γυναίκα σου

 

Έτσι θα έχεις στις δύο τράπεζες τον ίδιο αριθμό και θα δέχεσαι τα λεφτά στην τελευταία (Εθνική)

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύουν αυτά που λέει ο φίλος πιο πάνω βάλε τον αριθμό σου στην εθνική αντί για την γυναίκα σου

 

Οπότε αποδέσμευεται η γυναίκα σου

 

Έτσι θα έχεις στις δύο τράπεζες τον ίδιο αριθμό και θα δέχεσαι τα λεφτά στην τελευταία (Εθνική)

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Δεν θελω κανεναν αριθμό στην Εθνικη. Δεν εχω πλέον λογαριασμο εκεί

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν φταίει ούτε η Εθνική ούτε καμία τράπεζα καθώς το λάθος είναι της ΔΙΑ.Σ. λόγω εσφαλμένου αρχικού σχεδιασμού.

 

Τουλάχιστον εσείς ξέρετε γιατί δεν ενεργοποιείται η υπηρεσία IRIS 24/7 με τον συγκεκριμένο αριθμό. Εγώ λυπάμαι αυτόν που θα πάρει τον ωραιότατο παλιό αριθμό μου στην Taza (αριθμοδότηση Vodafone) και ενδεχομένως να θελήσει να το χρησιμοποιήσει για IRIS 24/7. Τελευταία φορά είχα βάλει κάρτα στις 12/08/2019 οπότε νομίζω πως πλέον η Vodafone μπορεί να αποδώσει τον αριθμό σε άλλο συνδρομητή.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερά παιδιά...Μια ερώτηση σε αυτούς που έκαναν αίτηση για κάρτα στην Alpha. Από όταν φαίνεται εγκεκριμένη στο site πόσο καιρό έκανε για να σας σταλλεί ή να εμφανιστεί στο e banking?
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανένας πληρωμή με το Winbank Pay μέσω NFC με πιστωτική και να περάσει δόσεις;

 

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε .

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα μια μικρή χρέωση για το ALPHA CREDIT PROTECTION.

Η κάρτα δεν είχε ποτέ αρνητικό υπόλοιπο, ίσα-ίσα πληρώνεται κατευθείαν μετά από κάθε αγορά.

 

Αυτό δεν είναι μόνο για υπόλοιπο που δεν έχει πληρωθεί;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα μια μικρή χρέωση για το ALPHA CREDIT PROTECTION.

Η κάρτα δεν είχε ποτέ αρνητικό υπόλοιπο, ίσα-ίσα πληρώνεται κατευθείαν μετά από κάθε αγορά.

 

Αυτό δεν είναι μόνο για υπόλοιπο που δεν έχει πληρωθεί;

 

Αγορες με δοσεις εχεις κανει;

Αν εχεις παρει κατι με 12 δοσεις για παράδειγμα, εχει ληξει κι εχει πληρωθει η μια, το credit protection υπολογιζεται στο ποσο των εκκρεμών δοσεων

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα αγορά με 9 δόσεις. Αλλά κατευθείαν γύρισα σπίτι και έκανα την πληρωμή (την ίδια ημέρα). Δεν έχουνε περάσει ούτε 7 ημέρες από την αγορά Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα αγορά με 9 δόσεις. Αλλά κατευθείαν γύρισα σπίτι και έκανα την πληρωμή (την ίδια ημέρα). Δεν έχουνε περάσει ούτε 7 ημέρες από την αγορά

 

Εκανες την πληρωμη της ορωτης δοσης που χρεωθηκε ή ολων των δοσεων μαζι;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εκανες την πληρωμη της ορωτης δοσης που χρεωθηκε ή ολων των δοσεων μαζι;

 

δε θα είχε νόημα να πληρώσω όλες τις δόσεις μαζί. Άρα την πρώτη. Πληρώθηκε την ίδια ημέρα με την αγορά (Κυριακή), Τρίτη βγήκε το statement το οποίο λήγει Οκτώβριο.

Δε βγάζω νόημα σε όλο αυτό. Δευτέρα θα καλέσω να ακυρώσω τη @@@@@ που μου βάλανε με την "ασφάλεια".

Link to comment
Share on other sites

Αν πας να το δεις στα νέα προϊόντα έχει και καλά το credit protection και εκεί περιγράφει το ποσό που χρεώνει. Αν θυμάμαι καλά είναι το 0,3% του ποσού που είναι χρεωμένη η κάρτα και αν έχει δόσεις είναι το ποσό των δόσεων + τις εγκρίσεις.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

δε θα είχε νόημα να πληρώσω όλες τις δόσεις μαζί. Άρα την πρώτη. Πληρώθηκε την ίδια ημέρα με την αγορά (Κυριακή), Τρίτη βγήκε το statement το οποίο λήγει Οκτώβριο.

Δε βγάζω νόημα σε όλο αυτό. Δευτέρα θα καλέσω να ακυρώσω τη @@@@@ που μου βάλανε με την "ασφάλεια".

Καταλαβαινω οτι δεν θα ειχε νοημα. Το ρωτησα για να σου πω οτι στη χρεωση υπολογιζεται και το ποσο των υπολοιπων εκκρεμων δοσεων ας μην εχει ερθει η ωρα της πληρωμης τους.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα μια μικρή χρέωση για το ALPHA CREDIT PROTECTION.

Η κάρτα δεν είχε ποτέ αρνητικό υπόλοιπο, ίσα-ίσα πληρώνεται κατευθείαν μετά από κάθε αγορά.

 

Αυτό δεν είναι μόνο για υπόλοιπο που δεν έχει πληρωθεί;

 

Έτσι ξαφνικά στο ενεργοποίησαν ή είναι καινούρια η κάρτα; Εμένα μου το είχε ενεργοποιήσει η υπάλληλος μια όταν είδα την πρώτη χρέωση το ακύρωσα

Link to comment
Share on other sites

ΜΙλαμε για μεγάλη ξεφτίλα αν η άλφα αρχίζει να ενεργοποιεί υπηρεσίες ΧΩΡΊΣ ΝΑ ΤΙΣ ΖΗΤΉΣΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ....

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...