Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Σε εμένα η προεπισκόπηση δουλεύει κανονικά πάντως

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση Στέλιο. Με τι Rom είστε παιδιά;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά η εναλλαγή φακών σας δουλεύει κανονικά (ultrawide κλπ)? Δεν είδα να έχει κάποια επιλογή. Edited by nikatapi
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η εναλλαγή φακών σας δουλεύει κανονικά (ultrawide κλπ)? Δεν είδα να έχει κάποια επιλογή.

 

Δεν έχει επιλογή για ultrawide. Η trcam είχε στο 0.6 zoom.

Η σέλφι εάν την κουνήσεις λίγο Π.χ δεξιά-αριστερά (όχι και σαν να κάνεις φραπέ, εννοώ κινήσεις λίγων μοιρών δεξιά-αριστερά), κράσαρε και έκλεινε η εφαρμογή.

Έκανα απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση στην εφαρμογή, τα υπόλοιπα ζητήματα που έχω παραμένουν, προς το παρόν δεν κολλάει πάλι η σέλφι.

 

Φίλε jpower73, μετά τα bugs που είδα, παρατηρώ ότι ο προγραμματιστής προτείνει την εφαρμογή του για το εξής κινητό, το γράφει στη σελίδα του download link απο κάτω:

Google Camera 7.4 for OnePlus 5/5T by Nikita (nickpl13) v1.1

 

Προφανώς στο telegram( ; ) το βρήκες ότι προτείνεται -και- για το κινητό μας;

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενημέρωση Στέλιο. Με τι Rom είστε παιδιά;

 

Global 11.0.4 QJZMIXM

 

Ενδεχομένως το πρόβλημα είναι κάποιο παλιότερο χμλ που έχει μείνει στον φάκελο και σου κάνει conflict.

Άδειασε τον φάκελο με τα χμλ της κάμερας, ξηλωσε την και πέρνα την από την αρχή Δεν κολλάει καθόλου. Ίσια ίσια

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχει επιλογή για ultrawide. Η trcam είχε στο 0.6 zoom.

Η σέλφι εάν την κουνήσεις λίγο Π.χ δεξιά-αριστερά (όχι και σαν να κάνεις φραπέ, εννοώ κινήσεις λίγων μοιρών δεξιά-αριστερά), κράσαρε και έκλεινε η εφαρμογή.

Έκανα απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση στην εφαρμογή, τα υπόλοιπα ζητήματα που έχω παραμένουν, προς το παρόν δεν κολλάει πάλι η σέλφι.

 

Φίλε jpower73, μετά τα bugs που είδα, παρατηρώ ότι ο προγραμματιστής προτείνει την εφαρμογή του για το εξής κινητό, το γράφει στη σελίδα του download link απο κάτω:

Google Camera 7.4 for OnePlus 5/5T by Nikita (nickpl13) v1.1

 

Προφανώς στο telegram(;) το βρήκες ότι προτείνεται -και- για το κινητό μας;

Όχι, δοκίμασα στην τύχη

 

Την καλή λειτουργία της επιβεβαιώνει και ο Στέλιος

 

Edit : καλά που μου θύμησες να βάλω telegram.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εμένα η προεπισκόπηση δουλεύει κανονικά για δες Βασίλη μήπως κάποιο δικαίωμα δεν έχει εκχωρηθεί?
Link to comment
Share on other sites

Global 11.0.4 QJZMIXM

 

Ενδεχομένως το πρόβλημα είναι κάποιο παλιότερο χμλ που έχει μείνει στον φάκελο και σου κάνει conflict.

Άδειασε τον φάκελο με τα χμλ της κάμερας, ξηλωσε την και πέρνα την από την αρχή Δεν κολλάει καθόλου. Ίσια ίσια

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι, δοκίμασα στην τύχη

 

Την καλή λειτουργία της επιβεβαιώνει και ο Στέλιος

 

Edit : καλά που μου θύμησες να βάλω telegram.

11.04.00 εγω

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Τα ξήλωσα όλα παιδιά. Πήγα και στο φάκελο configs και διέγραψα το xml. Θα τα σετάρω όλα απο την αρχή.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλετε δυνατότερο ήχο στο ηχείο, δεν χρειάζεται να τρέχετε σε Ελβετίες και τέτοια.

Δοκιμάστε αυτό :

 

https://mega.nz/file/YPQiHAZZ#TmVx7srwbui2I_iTMMPNFkQUJIJBAZgRhKGzUu2I9Vk

 

ΑΛΛΆ ΜΕ ΠΟΛΎ ΠΡΟΣΟΧΉ. ΞΕΚΙΝΉΣΤΕ ΤΟ BOOST ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΠΆΤΕ ΠΆΝΩ ΑΠΌ 10%.

Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η

ΑΝ ΤΟ ΤΕΛΙΚΙΑΣΕΤΕ ΘΑ ΠΆΡΕΤΕ ΤΟ ΗΧΕΊΟ ΣΤΟ ΧΈΡΙ.

(μη με βρίζετε μετά)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλετε δυνατότερο ήχο στο ηχείο, δεν χρειάζεται να τρέχετε σε Ελβετίες και τέτοια.

Δοκιμάστε αυτό :

 

https://mega.nz/file/YPQiHAZZ#TmVx7srwbui2I_iTMMPNFkQUJIJBAZgRhKGzUu2I9Vk

 

ΑΛΛΆ ΜΕ ΠΟΛΎ ΠΡΟΣΟΧΉ. ΞΕΚΙΝΉΣΤΕ ΤΟ BOOST ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΠΆΤΕ ΠΆΝΩ ΑΠΌ 10%.

Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η

ΑΝ ΤΟ ΤΕΛΙΚΙΑΣΕΤΕ ΘΑ ΠΆΡΕΤΕ ΤΟ ΗΧΕΊΟ ΣΤΟ ΧΈΡΙ.

(μη με βρίζετε μετά)

 

Τη δοκίμασα, εξαιρετική εφαρμογή, μετά το 10% παίρνεις το ηχείο στο χέρι. Ξεκάθαρα. :p Το πρόβλημα με αλλαγές region, επειδή έτυχε να θυμάμαι καλά το θέμα -μιας που άλλωστε το είχα κι εγώ--, είχε αναφερθεί για τη χαμηλή ένταση των ακουστικών.

 

Σκέφτομαι τέτοιες εφαρμογές που έχουμε δοκιμάσει στη συσκευή, να τις βάλω στην πρώτη σελίδα. Ή όπως κάποιες εφαρμογές που έχουν προταθεί εδώ για την notification bar, ή τις αυτόματες εργασίες που είχε ρωτήσει ο φίλος leotzian, ή το viper 4 Android που το έχω περασμένο και λειτουργεί άψογα για τα handsfree, ώστε πράγματα που φτιάχνονται με εφαρμογές (ή με εντολές adb) , να είναι κάπου συγκεντρωμένες, και όχι σκόρπιες οι πληροφορίες.

 

Θα το δω όμως, αναλόγως την αποτελεσματικότητα και τον όγκο της πληροφορίας που θα μαζέψουμε. Να γίνει όμορφο το νήμα με την πληροφορία εύκολα προσβάσιμη.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλετε δυνατότερο ήχο στο ηχείο, δεν χρειάζεται να τρέχετε σε Ελβετίες και τέτοια.

Δοκιμάστε αυτό :

 

https://mega.nz/file/YPQiHAZZ#TmVx7srwbui2I_iTMMPNFkQUJIJBAZgRhKGzUu2I9Vk

 

ΑΛΛΆ ΜΕ ΠΟΛΎ ΠΡΟΣΟΧΉ. ΞΕΚΙΝΉΣΤΕ ΤΟ BOOST ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΠΆΤΕ ΠΆΝΩ ΑΠΌ 10%.

Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η

ΑΝ ΤΟ ΤΕΛΙΚΙΑΣΕΤΕ ΘΑ ΠΆΡΕΤΕ ΤΟ ΗΧΕΊΟ ΣΤΟ ΧΈΡΙ.

(μη με βρίζετε μετά)

 

γιατί όχι κατέβασμα "επίσημα" και φυσικά νεότερη έκδοση;

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.goodev.volume.booster&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Τη δοκίμασα, εξαιρετική εφαρμογή, μετά το 10% παίρνεις το ηχείο στο χέρι. Ξεκάθαρα.

 

Μεγάλο σχολείο οι MEDIATEK. Η απουσία υποστήριξης από την εταιρία σε κάνει να βρίσκεις λύσεις από το πουθενά.

 

Αυτήν την εφαρμογή την πρότεινα όταν τα ports μου ειχαν χαμηλό ήχο και οταν το πατσαρισμα με τις βιβλιοθήκες ήχου από το Gionee Elife, ένα κατεξοχήν audiophile τηλέφωνο δεν αρκούσε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

γιατί όχι κατέβασμα "επίσημα" και φυσικά νεότερη έκδοση;

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.goodev.volume.booster&hl=el

 

Νομίζω αυτή του μαγαζιού έχει ads και λίγο άχρηστο κώδικα ;)

 

Άντε, ορίστε η τελευταία

 

https://mega.nz/file/lCYS1QTT#ojNK3497vTevandBAqNHLOTQf8pEnPj_skj3gMkmnDw

 

;)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμένα ο ήχος ξυπνά και πεθαμένους εδω και ανοιχτή ακρόαση τον βάζω στο 60 - 70% τι εγινε γάλα Carnation είπιε το δικό μου? ( αυτό το σχόλιο για τους κάποιας ηλικίας για να το καταλάβουν ... )

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμένα ο ήχος ξυπνά και πεθαμένους εδω και ανοιχτή ακρόαση τον βάζω στο 60 - 70% τι εγινε γάλα Carnation είπιε το δικό μου? ( αυτό το σχόλιο για τους κάποιας ηλικίας για να το καταλάβουν ... )

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

:lol:

Το εν λόγω πρόβλημα, είχε αναφερθεί (και απο εμένα) για τα ακουστικά. Όχι για το ηχείο. Κρατώ επιφύλαξη, διότι δεν έχω δοκιμάσει άλλα ακουστικά.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμένα ο ήχος ξυπνά και πεθαμένους εδω και ανοιχτή ακρόαση τον βάζω στο 60 - 70% τι εγινε γάλα Carnation είπιε το δικό μου? ( αυτό το σχόλιο για τους κάποιας ηλικίας για να το καταλάβουν ... )

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:p

Και μένα οκ είναι. Αρκετά δυνατός.

Σκαλίζοντας την κάρτα μου βρήκα αυτή την εφαρμογή και θυμήθηκα κάπου ένα σχετικό σχόλιο

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

:lol:

Το εν λόγω πρόβλημα, είχε αναφερθεί (και απο εμένα) για τα ακουστικά. Όχι για το ηχείο. Κρατώ επιφύλαξη, διότι δεν έχω δοκιμάσει άλλα ακουστικά.

 

Σε mtk δυνάμωνε και ακουστικά..

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΔΩ.. (μόλις δοκίμασα)

ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΣΟΧΉ!

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

:p

Και μένα οκ είναι. Αρκετά δυνατός.

Σκαλίζοντας την κάρτα μου βρήκα αυτή την εφαρμογή και θυμήθηκα κάπου ένα σχετικό σχόλιο

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Σε mtk δυνάμωνε και ακουστικά..

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΔΩ.. (μόλις δοκίμασα)

ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΣΟΧΉ!

 

Το δοκίμασα με τα handsfree, λειτουργεί, απλά όχι ουσιαστικά. Δηλαδή πάνω απο το 2-3% ουσιαστικά τα ακουστικά παύουν να έχουν ποιοτική ακουστική λόγω του boost. Επί των ακουστικών μου έλυσε το πρόβλημα το viper4android.

Φυσικά η εφαρμογή παραμένει πολύ τίμια!

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε καλής ποιότητας ακουστικά σηκώνει παραπάνω και δεν παραμορφώνει.

Σε κάτι shenheizeir που την είχα δοκιμάσει πετούσε

 

Το v4a είναι κορυφαία εφαρμογή

Φτιαγμένη από επαγγελματίες μουσικούς.

 

Είχα φάει ώρες για να φτιάξω κατάλληλα presets

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανέφερα το ηχείο γιατί σε πάρα πολλά σχόλια και παράπονα αναφέρουν τον χαμηλό ήχο από το μεγάφωνο, επίσης αναφέρουν το όχι τόσο φωτεινό πάνελ, εμένα έχει huaxing και είναι τρομερά φωτεινό και στο ήλιο ακόμα, τώρα για το wifi όμως έχει κάποιο πρόβλημα με την αποστολή ειδοποιήσεων, έκανα μερικές δοκιμές στέλνοντας email η ειδοποιήσεις στο messenger, στο nikel και στο 9pro, στο nikel ερχόταν ακαριαία ενώ στο pro λίγο αργότερα από 2 - 5 λεπτά στις δοκιμές μου τουλάχιστον, άλλα αυτό δεν πιστεύω ότι είναι και τόσο τρομερό πρόβλημα, μήπως έχει να κάνει με την κατανάλωση ενέργειας για να μην ψάχνει συνέχεια για τα push notifications?
Link to comment
Share on other sites

Την κατέβασα κι εγώ την κάμερα.

Όντως η προεπισκόπηση δε λειτουργεί, αλλά μόνο όταν έχω το hdr+ στο "βελτιωμένο" (3η επιλογή).

Όταν το έχω στο "ενεργό" (2η επιλογή), δουλεύει κανονικά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανέφερα το ηχείο γιατί σε πάρα πολλά σχόλια και παράπονα αναφέρουν τον χαμηλό ήχο από το μεγάφωνο, επίσης αναφέρουν το όχι τόσο φωτεινό πάνελ, εμένα έχει huaxing και είναι τρομερά φωτεινό και στο ήλιο ακόμα, τώρα για το wifi όμως έχει κάποιο πρόβλημα με την αποστολή ειδοποιήσεων, έκανα μερικές δοκιμές στέλνοντας email η ειδοποιήσεις στο messenger, στο nikel και στο 9pro, στο nikel ερχόταν ακαριαία ενώ στο pro λίγο αργότερα από 2 - 5 λεπτά στις δοκιμές μου τουλάχιστον, άλλα αυτό δεν πιστεύω ότι είναι και τόσο τρομερό πρόβλημα, μήπως έχει να κάνει με την κατανάλωση ενέργειας για να μην ψάχνει συνέχεια για τα push notifications?

 

Το τηλέφωνο αυτό (αλλά και το MiUi) - προτιμώ όμως να σταθώ στο τηλέφωνο που κρατάμε στα χέρια μας, εάν κάποιος καθίσει και το προσέξει λίγο παρατηρητικά, θα διαπιστώσει ότι το τηλέφωνο ως προς το λειτουργικό του, είναι δομημένο ως energy efficient, με επιθετική διαχείριση αυτού.

Λάθος; σωστό; αυτή τη γραμμή έχει η Redmi (Xiaomi).

Πέραν απο το θέμα της καθυστέρησης των push notifications (το έχω παρατηρήσει και προσωπικά, αλλά όχι συγκριτικά με Xiaomi συσκευή), ότι ναι καθυστερούν -όχι όμως τόσο όσο λες, χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι αληθής η αναφορά σου-.

 

Το ότι η συσκευή είναι επενδυμένη εμπορικά και ως εμπειρία χρήσης απο τη Xiaomi ως ενεργειακά αποδοτική, αποδεικνύεται απο τη πρώτη στιγμή με το που πιάνει κάποιος τη συσκευή στα χέρια του, όπου ως προς τη φωτεινότητα πάνω απο το 75% δε μπορεί κάποιος να δει επειδή είναι πολύ φωτεινή υπό συνθήκες χαμηλού φωτισμού, και κάτω απο το 50

πάλι είναι <<μισό κλικ>> λιγότερο φωτεινή απο όσο πρέπει (και συγκριτικά με το Mido, και με τις ίδιες ρυθμίσεις οθόνης).

 

Εν ολίγοις, είναι ρυθμισμένη η φωτεινότητα τόσο όσο πρέπει ώστε να είναι η οθόνη λιγότερο ενεργοβόρα.

 

Καφενειακή εν μέρει η συζήτηση, αλλά κάπου και ουσιαστική, για όσους έχουν απορία για τη φωτεινότητα ή τα push notifications.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το quick charge τι γνώμη έχετε? διάβασα γενικά ότι όσο περισσότερα Watt είναι ξεπατώνει την μπαταρία αλλά οι γνώμες διαφέρουν, εγώ εγκυκλοπαιδικά μετρώντας τις θερμοκρασίες στο nikel πάνω από την θήκη σιλικόνης το ίδιο και στο 9pro διαπίστωσα ίδιες θερμοκρασίες από 39 - 41,5 βαθμούς, πολύ λογικά πράγματα.

Δεν βλέπω το pro να ζεματάει όπως γράφουν κάποιοι και κάνει και ζέστη τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : Υπάρχει κάποια κάμερα με τo astrophotography ;

Καμία δεν μου το εμφανίζει... Ούτε η tr, ούτε η ng....

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro, χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κάνω εγκατάσταση gcam και πηγαίνοντας στη διαχείριση αρχείων δε μπορώ να βρω πουθενά το φάκελο gcam....??????
Διαχείριση αρχείων και θα επιλέξεις τον φάκελο από την πάνω σειρά.

Εκεί μέσα είναι η gcam.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το quick charge τι γνώμη έχετε? διάβασα γενικά ότι όσο περισσότερα Watt είναι ξεπατώνει την μπαταρία αλλά οι γνώμες διαφέρουν, εγώ εγκυκλοπαιδικά μετρώντας τις θερμοκρασίες στο nikel πάνω από την θήκη σιλικόνης το ίδιο και στο 9pro διαπίστωσα ίδιες θερμοκρασίες από 39 - 41,5 βαθμούς, πολύ λογικά πράγματα.

Δεν βλέπω το pro να ζεματάει όπως γράφουν κάποιοι και κάνει και ζέστη τώρα.

 

Εάν ζεσταινόταν τόσο κατά τη φόρτιση, δε θα είχε προχωρήσει η τεχνολογία Quick charge.

Όταν τα θετικά ιόντα λιθίου μετακινούνται προς τα αρνητικά (αυτό συμβαίνει κατά τη διαδικασία της φόρτισης) κατά τη διαδικασία γρήγορης (με Q. change) φόρτισης δεν ζεσταίνονται κατά την μετακίνησή τους περισσότερο, αλλά γρηγορότερα.

 

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα η μπαταρία να πιάνει τις maximum της θερμοκρασίες για περισσότερο χρόνο.

 

Το quick charge, χαλάει τη μπαταρία όχι ως προς τις maximum θερμοκρασίες, αλλά ως προς τον υψηλότερο χρόνο που τα στοιχεία της μπαταρίας (και άρα η μπαταρία στο σύνολό της) είναι εκτεθειμένα στο μέγιστο που μπορεί να πιάσει μια μπαταρία κατά τη φόρτισή της.

 

Ναι λοιπόν, της μειώνει την ζωή, γιατί η μπαταρία είναι σε μεγαλύτερη κατανομή χρόνου απο το 0-100% (και όχι πιο υψηλά σε θερμοκρασία) εκτεθειμένη.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...