Jump to content

Huawei P30 Pro


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δύσκολα να ειναι η συσκευη και σε αλλά κινιτα που δοκίμασα πάνω κάτω αυτή ειναι η συμπεριφορά διαφορά με το κλασσικό δαχτυλικό ειναι αρκετά μεγάλη (για τα γούστα μου τουλάχιστον)

 

ναι εχω τα ίδια κάνει και με άλλη συσκευη (άλλη μάρκα s20 plus) λίγο διαφορετικό μεν άλλα σαν συνόλο τα ίδια

 

σε ολα το ίδιο πράγμα θέλει να βάλεις λίγο πίεση και να μην βάλεις το δάχτυλο όπου να ναι αλλά ακριβός στο σημείο αν τηρείς αυτά τα δύο ναι ειναι άμεσο το ξεκλείδωμα εγώ όμως δεν εχω ουτε όρεξη ουτε χρόνο να το κάνω ετσι πολλές φόρες δεν κάνω τέλεια αυτή την κίνηση , στα συμβατικά δαχτυλικά δεν το αγγιζες καλά καλά και έπιανε (όπως και να το άγγιζες) εδώ θέλει παραπάνω προσοχή

+ το χειρότερο καμία φορά κάνω κάποια δύσκολη επισκευή και λίγο τρώγεται το δέρμα στο δάχτυλο (μιλάμε για μικροχαρακιες) εκεί ειναι που τα χάνει τελείως το scanner

 

τραβιξα και ενα video

 

οπου απλα αγγίζω δεν κάνει κάτι

όπου πατάω λίγο στραβά πάλι δεν κάνει κάτι

 

όπου πατάω ακριβός στο δαχτυλικό και με πίεση ανοίγει στιγμιαία

 

https://www.youtube.com/watch?v=_mUid6OUUco&feature=youtu.be

 

Καλημέρα.

Το video σου δείχνει ακριβώς τον τρόπο που δουλεύει το δακτυλικό αποτύπωμα στα P30 και P30 pro.

Σε κανέναν δεν δέχεται το αποτύπωμα στο ...μισό δευτερόλεπτο και απλά ακουμπώντας πεταχτά για ελάχιστο χρόνο την κορυφή του δακτύλου πάνω στο σημείο στην οθόνη. Αναφέρομαι στις προσπάθειες που κάνεις στην αρχή του video.

Αντε σε κάποιες περιπτώσεις που από τύχη κεντράρουμε απόλυτα σωστά με δάχτυλα που δεν έχουν πολλή υγρασία αλλά και ουτε είναι και πολύ ξηρά ή σκονισμένα, να δει κανείς κάποια ελάχιστα δέκατα μεγαλύτερη ταχύτητα, αλλά ΟΚ οι διαφορές είναι απειροελάχιστες. Όπως στην τελευταία προσπάθεια που κάνεις, στην οποία ας πούμε ότι φαίνεται να ανοιγει λίγο πιο άμεσα.

Με λίγα λόγια και σε μένα έτσι είναι τις περισσότερες φορές.

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Το video σου δείχνει ακριβώς τον τρόπο που δουλεύει το δακτυλικό αποτύπωμα στα P30 και P30 pro.

Σε κανέναν δεν δέχεται το αποτύπωμα στο ...μισό δευτερόλεπτο και απλά ακουμπώντας πεταχτά για ελάχιστο χρόνο την κορυφή του δακτύλου πάνω στο σημείο στην οθόνη. Αναφέρομαι στις προσπάθειες που κάνεις στην αρχή του video.

Αντε σε κάποιες περιπτώσεις που από τύχη κεντράρουμε απόλυτα σωστά με δάχτυλα που δεν έχουν πολλή υγρασία αλλά και ουτε είναι και πολύ ξηρά ή σκονισμένα, να δει κανείς κάποια ελάχιστα δέκατα μεγαλύτερη ταχύτητα, αλλά ΟΚ οι διαφορές είναι απειροελάχιστες. Όπως στην τελευταία προσπάθεια που κάνεις, στην οποία ας πούμε ότι φαίνεται να ανοιγει λίγο πιο άμεσα.

Με λίγα λόγια και σε μένα έτσι είναι τις περισσότερες φορές.

Ακριβός αυτό προσπαθώ να εξηγήσω δεν είναι θέμα κινιτου απλά τα on screen είναι πολύ ποιο αργά και ιδιοτροπα. Με λίγα λόγια σε αρχικό τους στάδιο όπως κάποτε ήταν και τα κλασσικά (αν θυμάται κανείς την εποχή του iPhone 5s)
Link to comment
Share on other sites

Ακριβός αυτό προσπαθώ να εξηγήσω δεν είναι θέμα κινιτου απλά τα on screen είναι πολύ ποιο αργά και ιδιοτροπα. Με λίγα λόγια σε αρχικό τους στάδιο όπως κάποτε ήταν και τα κλασσικά (αν θυμάται κανείς την εποχή του iPhone 5s)

 

Ναι έτσι δουλεύει κ σε μένα αλλά δε το λες και αργό.

Πάντως στο p40 ισχυρίζονται πως είναι 30% πιο γρήγορο το αποτύπωμα

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Ακριβός αυτό προσπαθώ να εξηγήσω δεν είναι θέμα κινιτου απλά τα on screen είναι πολύ ποιο αργά και ιδιοτροπα. Με λίγα λόγια σε αρχικό τους στάδιο όπως κάποτε ήταν και τα κλασσικά (αν θυμάται κανείς την εποχή του iPhone 5s)

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα στο "ιδιότροπα". Προερχόμενος από Mate 10 Pro όπου δεν σκεφτόμουν καθόλου τον αισθητήρα, τώρα στο OnePlus 7t Pro τον έχω συνεχώς στο μυαλό μου. Αν δεν πιάσει αμέσως....να καθαρίσω το δάχτυλο, να καθαρίσω την οθόνη. Είναι αρκετά σπαστικό. Όπως είπε και ένας φίλος πιο πίσω, η τεχνολογία υπάρχει για να μας διευκολύνει προσαρμοζόμενη στις ανάγκες μας. Και όχι το αντίθετο.

Γενικά απογοητευμένος από την τωρινή τεχνολογία στους on-screen αισθητήρες αποτυπωμάτων.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να χουμε κάνει τα προηγούμενα update για να βγάλει τη 10.1?

 

εγώ είμαι με 10.0.0.178 και μου βγάζει μόνο το update 10.0.0.195 που δεν έχω κάνει τόσο καιρό

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να χουμε κάνει τα προηγούμενα update για να βγάλει τη 10.1?

 

εγώ είμαι με 10.0.0.178 και μου βγάζει μόνο το update 10.0.0.195 που δεν έχω κάνει τόσο καιρό

Ναι, αν δεν είσαι στην 195 δε θα σου έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Στην 10.1 βρήκε κάποιος εγγραφή κλήσεων να λειτουργεί; Ακόμα και το μαμά apk που λειτουργούσα τόσο καιρό.
Link to comment
Share on other sites

Στην 10.1 βρήκε κάποιος εγγραφή κλήσεων να λειτουργεί; Ακόμα και το μαμά apk που λειτουργούσα τόσο καιρό.

 

κανονικά απο την έκδοση 10 του android σε όλα τα κινιτα ειχε κοπεί (βάση νομοθεσίας επειδή ειναι καραπαρανομο να μην μπλέξουν κατασκευαστές)

σε καποιες εκδόσεις παρέμενε αν κάνανε οχι clear update απο την 9

 

πάντως για να μην απελπιζεσαι θα έρθει στο επόμενο android απο ότι ακούω σε μια πολύ ποιο σωστή μορφή με το που πατιέται ηχογράφηση θα παιζει αυτόματο ηχογραφημένο μήνυμα το οποίο ενημερώνει την άλλη μεριά ότι η κλήση ηχογραφειται

 

και ουσιαστικά τέλος, πιστεύω ότι ειναι η καλύτερη υλοποίηση by default στο android ενσωματωμένη (και στο Ios το ίδιο θα βγει ήδη ανακοινώθηκε)

Link to comment
Share on other sites

κανονικά απο την έκδοση 10 του android σε όλα τα κινιτα ειχε κοπεί (βάση νομοθεσίας επειδή ειναι καραπαρανομο να μην μπλέξουν κατασκευαστές)

σε καποιες εκδόσεις παρέμενε αν κάνανε οχι clear update απο την 9

 

πάντως για να μην απελπιζεσαι θα έρθει στο επόμενο android απο ότι ακούω σε μια πολύ ποιο σωστή μορφή με το που πατιέται ηχογράφηση θα παιζει αυτόματο ηχογραφημένο μήνυμα το οποίο ενημερώνει την άλλη μεριά ότι η κλήση ηχογραφειται

 

και ουσιαστικά τέλος, πιστεύω ότι ειναι η καλύτερη υλοποίηση by default στο android ενσωματωμένη (και στο Ios το ίδιο θα βγει ήδη ανακοινώθηκε)

 

Εγώ ρωτάω αν υπάρχει τώρα κάποιο apk. Το αν θα ακούγεται ή όχι ότι ηχογραφώ, δε με νοιάζει. Είναι σημαντικό για μένα γιατί είμαι όλη την μέρα στο δρόμο. Δε το κάνω σα παρανομία. Σίγουρα δε θα περιμένω πότε η huawei θα δώσει το 11αρι για να έχω ηχογράφηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρωτάω αν υπάρχει τώρα κάποιο apk. Το αν θα ακούγεται ή όχι ότι ηχογραφώ, δε με νοιάζει. Είναι σημαντικό για μένα γιατί είμαι όλη την μέρα στο δρόμο. Δε το κάνω σα παρανομία. Σίγουρα δε θα περιμένω πότε η huawei θα δώσει το 11αρι για να έχω ηχογράφηση.
Δεν νομίζω να παίξει apk εφόσον η Google το έχει απαγορεύσει.. Τώρα αν έρθει στην 11 με ενημέρωση τότε εντάξει... Εντωμεταξύ εμένα δεν λέει να έρθει τόσο καιρό... 48b6b2a043e7587ae144583899dd3653.jpg

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρωτάω αν υπάρχει τώρα κάποιο apk. Το αν θα ακούγεται ή όχι ότι ηχογραφώ, δε με νοιάζει. Είναι σημαντικό για μένα γιατί είμαι όλη την μέρα στο δρόμο. Δε το κάνω σα παρανομία. Σίγουρα δε θα περιμένω πότε η huawei θα δώσει το 11αρι για να έχω ηχογράφηση.
Δεν παίζει αυτό που ζητάς από την στηγμη που η ίδια η Google έριξε το άκυρο. Μόνο rooted
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επίσημα στη Rom της huawei. Όπως είχαμε τόσο καιρό το επίσημο apk της huawei για ηχογράφηση. Απλά τώρα με την 10.1 σταμάτησε. Λογικά κάποιο τζιμάνι θα το κάνει extrack από την κινεζική επίσημη Rom και θα το δώσει. Τεσπα.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επίσημα στη Rom της huawei. Όπως είχαμε τόσο καιρό το επίσημο apk της huawei για ηχογράφηση. Απλά τώρα με την 10.1 σταμάτησε. Λογικά κάποιο τζιμάνι θα το κάνει extrack από την κινεζική επίσημη Rom και θα το δώσει. Τεσπα.

 

και στην 10 δεν ειχε απλά όποιος έκανε μετάβαση από την 9 στη 10 χωρίς wipe κράτησε το apk

 

απλα περιμένουν να βγει global στο android και δεν μπλέκουν νομικά

Link to comment
Share on other sites

Νύχτα μου έκανε update μόνο του στην 10.1.0 ενώ είχα κλειστά και auto updates και είχα πατήσει να μην γίνει..... Έλεος..
Link to comment
Share on other sites

Εμείς παρακαλάμε να μας κάνει και δεν μας κάνει..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Έχει υποθει, εσείς που περιμένετε να πάρετε αναβάθμιση, ελπίζω να δοκιμάζετε μέσω του support και όχι από το menu.
Link to comment
Share on other sites

Έχει υποθει, εσείς που περιμένετε να πάρετε αναβάθμιση, ελπίζω να δοκιμάζετε μέσω του support και όχι από το menu.

 

και support και menu, και αλλαγή χώρας στο support, και με VPN, με τίποτα δε βγάζει το update

Link to comment
Share on other sites

Εμείς παρακαλάμε να μας κάνει και δεν μας κάνει..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ δεν ήθελα καθος όταν είναι κάτι stable το κρατάω μέχρι να αλλάξω κινιτο, τώρα που έκανε update βλέπω μπαταρία κατεβαίνει σχετικά γρήγορα σε standby το αφίσα βράδυ 100 (12 η ώρα) πρωί κατά της 7 ήταν 93% ενώ πριν το πολύ 98
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι δεν μπορώ να αλλάξω το στυλ ρολογιού στην always on display ;

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και support και menu, και αλλαγή χώρας στο support, και με VPN, με τίποτα δε βγάζει το update

 

VPN μόνο αν η συσκευή σου είναι asian.

Από support θα κοιτάς αν σου βγάζει κόκκινη βούλα στο ενημέρωση.

Άλλος τρόπος είναι με αλλαγή κάρτας sim από άλλη εταιρία κινητής μήπως την βγάλει.

 

Οποίος θέλει να σταματήσει τις ενημερώσεις τότε μέσω adb κάνει disable το com.huawei.android.hwouc

Edited by PapaDarxon

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ήθελα καθος όταν είναι κάτι stable το κρατάω μέχρι να αλλάξω κινιτο, τώρα που έκανε update βλέπω μπαταρία κατεβαίνει σχετικά γρήγορα σε standby το αφίσα βράδυ 100 (12 η ώρα) πρωί κατά της 7 ήταν 93% ενώ πριν το πολύ 98

 

Περίμενε δύο με τρεις φορτίσεις να στρώσει το λειτουργικό μεσα σε μια μέρα είναι νωρίς για συμπερασμα

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Νέο μέλος και εγω στην παρέα σας από χθες το απόγευμα, πήρα από e-shop crazy sunday το p30 pro 256gb, προερχόμενος από Samsung κινητά εδω και μια δεκαετία (σειρά S). Προσπαθώ να συνηθίσω τα νέα δεδομένα αλλά δυσκολεύομαι προς το παρόν. Θα ήθελα να κάνω αρχικά δυο γρήγορες ερωτήσεις. Πρώτον, δεν μου εμφανίζει το volte στη sim της vodafone ενω το εχει κανονικά στη sim της cosmote...Το θέμα είναι οτι εγω ομιλια εχω απο τη sim της vodafone οπότε εκει μου χρειάζεται...Καμια καλή ιδέα τί μπορεί να του φταίει και δεν εμφανίζεται εκεί; Δεύτερον, βλέπω σα να έχει ζελατίνα εργοστασιακή στην οθόνη...Ισχύει; Και αν θέλω να βάλω τζαμάκι ξεκολλάει ή πρέπει να το βάλω πάνω από τη ζελατίνα αυτή;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Νέο μέλος και εγω στην παρέα σας από χθες το απόγευμα, πήρα από e-shop crazy sunday το p30 pro 256gb, προερχόμενος από Samsung κινητά εδω και μια δεκαετία (σειρά S). Προσπαθώ να συνηθίσω τα νέα δεδομένα αλλά δυσκολεύομαι προς το παρόν. Θα ήθελα να κάνω αρχικά δυο γρήγορες ερωτήσεις. Πρώτον, δεν μου εμφανίζει το volte στη sim της vodafone ενω το εχει κανονικά στη sim της cosmote...Το θέμα είναι οτι εγω ομιλια εχω απο τη sim της vodafone οπότε εκει μου χρειάζεται...Καμια καλή ιδέα τί μπορεί να του φταίει και δεν εμφανίζεται εκεί; Δεύτερον, βλέπω σα να έχει ζελατίνα εργοστασιακή στην οθόνη...Ισχύει; Και αν θέλω να βάλω τζαμάκι ξεκολλάει ή πρέπει να το βάλω πάνω από τη ζελατίνα αυτή;

 

Δοκίμασε στη θέση της Cosmote να βάλεις τη sim της Vodafone και δούλεψε για λίγο τη συσκευή μόνο με αυτή τη κάρτα.

Λογικα έτσι θα σου εμφανιστεί.

Φαντάζομαι ότι τo έχεις ενεργοποιήσει τη volte από το μενού των δικτύων έτσι;

Edited by venduza
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...