Jump to content

Μηνύματα από 5ψήφιους αριθμούς υπηρεσιών


deadp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ισχύει αυτό που λες. Σαφώς και αφαιρέθηκαν χρήματα από την κάρτα.

Όλοι αυτοί οι 5ψηφιοι αριθμοί έχουν χρέωση στη λήψη.

Γι αυτό άλλωστε η cosmote σου δίνει τη δυνατότητα να ενεργοποιήσεις φραγή.

046939246b74f42de4bb3b3c5986d8df.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 266
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ισχύει αυτό που λές.. Σε παρέπεμψα στον επίσημο τιμοκατάλογο της Cosmote.

Επειδή δεν επισκέφτηκες να το δεις σου βαζω εδώ την εικόνα.

ΜΤ = Mobile Terminated.

MO =Mobile Originated.

Επίσης δεν υπάρχει αριθμός 58574 όπως και δεν υπαρχουν αριθμοί από 58. Θεωρώ ότι αναφέρεσε στο 54574.

 

https://ibb.co/6D6z5ff

 

 

 

cosmote.png

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Για τον αριθμό, μπορεί να έχεις δίκιο. Ίσως να είναι 54578. Δεν τον θυμάμαι και καλά.

Επιτρεψε μου όμως να ξέρω τι υπόλοιπο είχα μέσα στην κάρτα και τι έχω τώρα.

Αν γκουγκλαρεις dimoco, θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

Μηνύματα από τέτοιες εταιρείες, έχουν χρέωση κατά την λήψη. Επαναλαμβάνω ότι από μέρους μου, ΔΕΝ εσταλη ούτε ένα sms.

Σου παραθέτω και το sms από την cosmote.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

664c657357da1dc1428318c4c79e710b.jpg

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Για τον αριθμό, μπορεί να έχεις δίκιο. Ίσως να είναι 54578. Δεν τον θυμάμαι και καλά.

Επιτρεψε μου όμως να ξέρω τι υπόλοιπο είχα μέσα στην κάρτα και τι έχω τώρα.

Αν γκουγκλαρεις dimoco, θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

Μηνύματα από τέτοιες εταιρείες, έχουν χρέωση κατά την λήψη. Επαναλαμβάνω ότι από μέρους μου, ΔΕΝ εσταλη ούτε ένα sms.

Σου παραθέτω και το sms από την cosmote.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

664c657357da1dc1428318c4c79e710b.jpg

 

Να σε ρωτήσω έμπαινες στο ίντερνετ με αυτό το κινητό? Την πάτησε ο αδελφός μου το ίδιο ακριβώς με εσένα αλλά σε ενημερώνουν με SMS και στην Vodafone που σε χρέωσε. Και μου είπε ότι την πάτησε είτε από την wish το site είτε από κερδίσατε του Σκλαβενίτη. Και παίρνει την Vodafone και του λέει ναι είναι ιός που στέλνει το μυνημα και δεν το καταλαβαίνεται! Απλά δεν υπάρχει! Φαντάσου να είχε συμβόλαιο! Και τελικά έβαλε φραγή για τα χρεωσημα εισερχόμενα μυνηματα από ότι κατάλαβα. Κάλεσε την κοσμοτε και βάλε το και εσύ! Σίγουρα έχει και εκείνη κάποια τέτοια φραγή.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλά και αυτός πίστεψε ότι ο Σκλαβενίτης χαρίζει επιταγές;

 

Απορώ πάντως,ένας εισαγγελέας δεν υπάρχει να τους κυνήγησει ;

 

Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Σαφώς και μπαίνω στο ίντερνετ από αυτό το κινητό αλλά ουδέποτε έχω ασχοληθεί με Σκλαβενίτη, wish και λοιπά.

Απλά την Παρασκευή που ήμουν στο γραφείο έσκασαν δύο απανωτά μηνύματα από μια dimoco 54578, τα οποία παραθέτω παρακάτω.

Δεν μπήκα εννοείται στον κόπο να απαντήσω, ούτε καν έστειλα το "STOP" που μου ζητούσε.

Πονηρευτηκα όμως κι αμέσως μπήκα στην εφαρμογή του what's up, για να δω αν έχουν αφαιρεθεί χρήματα από το υπόλοιπο που είχα μέσα στην κάρτα.

Στο καπάκι έλαβα και το sms της cosmote που με ενημέρωνε για τη χρέωση.

Αυτό είναι όλο.

Ψάχνοντας στο ίντερνετ, βρήκα κι άλλες ανάλογες περιπτώσεις ατόμων που έχουν χρεωθεί με τον ίδιο τρόπο.

Δεν έχω καταλάβει γιατί το άλλο παλικάρι εξακολουθεί να αμφισβητεί ότι υπήρξε χρέωση.

Τεσπά..... αυτά τα ολίγα προς ενημέρωση και μόνο.

 

701ba59ee39ffcda49557110192e7c33.jpgb455fb76df69043f98f6ab821ff72473.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το είχα γράψει πριν λίγο καιρό, πήρα στον πατέρα σμαρτφον, είχε ένα παλιό σαμσουνγκ κορμπυ.με το που έβαλα τη κάρτα σιμ όπως έβγαλα το κινητό από το κουτί ήρθε τέτοιο μήνυμα.έφαγαν 6 ευρώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Επιτέλους μιας καλή είδηση, αρκεί να μην διαγραφεί το πρόστιμο!

 

"Διοικητικό πρόστιμο 250.000 ευρώ επέβαλε η Γενική Γραμματεία Εμπορίου και Προστασίας Καταναλωτή του υπουργείου Ανάπτυξης και Επενδύσεων στην εταιρεία DIMOCO GREECE Μονοπρόσωπη ΙΚΕ, όπως αναφέρει η επιστολή του υπουργείου στην Ένωση Καταναλωτών Ποιότητα Ζωής (ΕΚΠΟΙΖΩ) καθώς οι οργανώσεις των καταναλωτών είχαν γίνει δέκτες πλήθους καταγγελιών για αυθαίρετες χρεώσεις από πενταψήφια.

 

Ειδικότερα, όπως αναφέρει η ΕΚΠΟΙΖΩ, το πρόστιμο επιβλήθηκε για παραβάσεις των διατάξεων των άρθρων 3δ, 9γ, 9δ, 9στ και 9η του Ν.2251/1994 για την «προστασία του καταναλωτή» και ειδικότερα επειδή κατά την προώθηση υπηρεσιών της στο διαδίκτυο, απέσπασε την πλασματική συναίνεση των καταναλωτών για την εγγραφή τους σε συνδρομητική υπηρεσία με την χρήση προσυμπληρωμένων εικονιδίων και με δέλεαρ την παροχή δωροεπιταγών υψηλής αξίας για γνωστές αλυσίδες σουπερμάρκετ.

 

Η ΕΚΠΟΙΖΩ, αλλά και όλες οι Ενώσεις Καταναλωτών μέλη της ΠΟΜΕΚ «Η Παρέμβαση» θεωρούν ότι η επιβολή προστίμου στην εταιρεία DIMOCO κινείται στη σωστή κατεύθυνση ως προς την ενίσχυση της εμπιστοσύνης των καταναλωτών."

 

Πηγή: https://www.sofokleousin.gr/prostimo-250000-eyro-stin-dimoco-gia-aythairetes-xreoseis

Edited by myphone-fan
Link to comment
Share on other sites

ΙΚΕ και μετοχικό κεφάλαιο 10.000 ευρώ δεν πρόκειται να πληρώσει τέτιο πρόστιμο . Πολύ απλά θα πτωχεύσει τώρα ή μετά την εξάντληση των ένδικων μέσων.
Link to comment
Share on other sites

Για όσους αφαιρέθηκε ποσό από αυτή την εταιρεία-απάτη είναι ευχάριστη είδηση, και μάλιστα για το ύψος του προστίμου, έστω και αν δεν αντιστοιχεί στο ύψος των κλεμμένων. Το ότι δεν θα εισπραχθεί αυτό το πρόστιμο, είναι γνωστό, αλλά δεν είναι αυτό που μετράει.

 

Και πρέπει να πούμε και το άλλο καλό, δηλαδή ότι δεν έχει αναφερθεί μέχρι σήμερα, άλλο κρούσμα απάτης μετά τη δημοσίευση σε ΦΕΚ της απόφασης της ΕΕΤΤ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΠΡΟΣΟΧΗ

Άρχισαν πάλι τα sms με υψηλή χρέωση και με της ευλογίες της cosmote (γιατί αν ήθελαν δεν θα δεχόντουσαν τέτοιες εταιρίες που εξαπατούν και ΚΛΕΒΟΥΝ τον κόσμο).

Το περίεργο είναι αν και είχα την φραγή σε 5ψηφια ως δια μαγιάς βγήκε και μου έφαγε την κάρτα των 12€ μόλις την έβαλα, φυσικά δεν είναι για τα ευρώ άλλα για τον τρόπο που τα ΚΛΕΒΟΥΝ

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Δώσε περισσότερα στοιχεία για το θέμα, όπως ποια είναι η εταιρεία, πως αφαιρέθηκαν τα χρήματα που γράφεις (12€) κλπ, για να καταλάβουμε τι ακριβώς συμβαίνει.
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ

Άρχισαν πάλι τα sms με υψηλή χρέωση και με της ευλογίες της cosmote (γιατί αν ήθελαν δεν θα δεχόντουσαν τέτοιες εταιρίες που εξαπατούν και ΚΛΕΒΟΥΝ τον κόσμο).

Το περίεργο είναι αν και είχα την φραγή σε 5ψηφια ως δια μαγιάς βγήκε και μου έφαγε την κάρτα των 12€ μόλις την έβαλα, φυσικά δεν είναι για τα ευρώ άλλα για τον τρόπο που τα ΚΛΕΒΟΥΝ

 

Ο τρόπος εννοείται ότι ενοχλεί αλλά μην υποτιμάς και τα χρήματα. 0.50€ να οφείλεις στην Cosmote (αλλά και σε κάθε άλλη μεγάλη εταιρία παροχής υπηρεσιών κοινωνικής ωφέλειας) θα σε κυνηγούσαν ακόμα και με δικηγόρο ώστε να τα εισπράξουν.:X:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλημέρα.

Αν έχουμε σεταρει να μας έρχεται SMS από την Alpha Bank για καθε συναλλαγή (Alpha Alerts), θα μπλοκαριστεί κι αυτό αν κάνουμε φραγή στα 5ψήφια;

Γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...