Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις δοκιμάσει κάποιο Voip?

Θεωρητικά αυτό είναι με πανάκριβη τιμή.

Αν δοκιμάσεις μας λες διαφορές.

 

Όχι, με την εφαρμογή της Vodafone παίζω.

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ οι συσκευές που υποστηρίζουν VoLTE

 

https://www.vodafone.gr/files/1490671557520-pou-ypostirizoun-tin-technologia-volte-Syskeues_pou_yposthrizoun_thn_texnologia_VoLTE.pdf

 

Αναμένουμε οι υπόλοιποι.

 

Το αστείο είναι πως υποστηρίζουν το P20 lite αλλά όχι το Pro...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η συσκευή μου πήρε Android 10 οπότε η εφαρμογή σταμάτησε να λειτουργεί. Την απεγκατεστησα μέχρι νεωτέρας.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η συσκευή μου πήρε Android 10 οπότε η εφαρμογή σταμάτησε να λειτουργεί. Την απεγκατεστησα μέχρι νεωτέρας.

 

Μου ειπαν πως συντομα θα υπαρξει ενημερωση της εφαρμογης για android 10.

Τωρα, ποσο συντομα το θεωρουν αυτοι (οταν μου ειπαν το ιδιο και τον Σεπτ) δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

σε pocophone γιατι δε παιζει το wificalling ? Edited by Tr3LaRaS
Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο θα ήταν αν έπαιζε απο την στιγμή που δεν ειναι επισημα στις υποστηριζόμενες συσκευες και εφόσον το έχεις ενεργοποιήσει ειτε έπειτα απο επικοινωνια μαζι τους ειτε μεσω της εφαρμογής πχ cu app και αφου εχεις κανει αυτα εβαλες και την εφαρμογή vodafone wifi calling και δεν παίζει.. δεν παίζει.. Και εμενα πχ δεν παιζει ουτε με την εφαρμογη στο le max 2 (android 9) ενω στο xperia xz1 παιζει με την εφαρμογη τους σε android 9.

Τελος αν αναβαθμισες ηδη σε miui 11/android 10 η απαντηση στο απο πανω ποστ απο το δικο σου.

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο θα ήταν αν έπαιζε απο την στιγμή που δεν ειναι επισημα στις υποστηριζόμενες συσκευες και εφόσον το έχεις ενεργοποιήσει ειτε έπειτα απο επικοινωνια μαζι τους ειτε μεσω της εφαρμογής πχ cu app και αφου εχεις κανει αυτα εβαλες και την εφαρμογή vodafone wifi calling και δεν παίζει.. δεν παίζει.. Και εμενα πχ δεν παιζει ουτε με την εφαρμογη στο le max 2 (android 9) ενω στο xperia xz1 παιζει με την εφαρμογη τους σε android 9.

Τελος αν αναβαθμισες ηδη σε miui 11/android 10 η απαντηση στο απο πανω ποστ απο το δικο σου.

Και στη cosmote δεν ειναι στις υποστηριζομενες συσκευες αλλα παιζει κανονικα
Link to comment
Share on other sites

Ναι και μένα στην cosmote παιζει το volte ακομη και στο le max 2. Η cosmote είναι άλλη κλάση έτσι και αλλιως αλλά και η vodafone έχει αρετές γιαυτό προσωπικά το έχω διπλό ταμπλό :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Από ότι κατάλαβα διαβάζοντας εδώ:

  • Το vodafone wifi calling στο ενεργοποιεί πρώτα η vodafone. Πρέπει να τους στείλεις sms και στο φτιάχνουν, σωστά?
  • Σε συσκευές που είναι συμβατές όλα είναι μέλι-γάλα
  • Στις υπόλοιπες πρέπει απλά να κατεβάσεις την εφαρμογή vodafone wifi calling, σωστά?

Πάω όμως ρε παιδιά να την κατεβάσω και μου λεει ότι "Αυτό το αντικείμενο δεν είναι διαθέσιμο στην εταιρία κινητης τηλεφωνίας σας"

Είναι που έχω Android10 με miui11 ?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Από ότι κατάλαβα διαβάζοντας εδώ:

  • Το vodafone wifi calling στο ενεργοποιεί πρώτα η vodafone. Πρέπει να τους στείλεις sms και στο φτιάχνουν, σωστά?
  • Σε συσκευές που είναι συμβατές όλα είναι μέλι-γάλα
  • Στις υπόλοιπες πρέπει απλά να κατεβάσεις την εφαρμογή vodafone wifi calling, σωστά?

Πάω όμως ρε παιδιά να την κατεβάσω και μου λεει ότι "Αυτό το αντικείμενο δεν είναι διαθέσιμο στην εταιρία κινητης τηλεφωνίας σας"

Είναι που έχω Android10 με miui11 ?:confused:

 

Σαν εφαρμογη, δεν ειναι συμβαση ακομα για android 10.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλή χρονιά σε όλους, έχω το samsung A40 εστειλα το email στην vodafone για wifi calling έκανε επανεκκίνηση τι κινητό αλλά η ρύθμιση δεν υπάρχει. Υπάρχει και κάτι άλλο που πρέπει να κάνω????
Link to comment
Share on other sites

Απλά να περιμένεις να σου έρθει πρώτα μήνυμα ότι ενεργοποιηθηκε

Μήνυμα στέλνεις στο 1339 με την λέξη WIFI

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις > σχετικά με το τηλέφωνο > λογισμικό > δες τι γράφει στο έκδοση λογισμικού παρόχου.

Αν λέει EUR, τότε παίζει Volte/vowifi. Αν λέει COS δεν παίζει επειδή είναι η έκδοση της cosmote, πρέπει να περάσεις την ελληνική (eur) ή την Vodafone (vgr)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσο αφορά την καθυστέρηση των sms, είδα οτι σε δικό της τηλέφωνο (Smart v10), φεύγουν αμέσως. Άρα δε ξέρω κατά πόσο φταίει η Vodafone αποκλειστικά και όχι η Samsung σε αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Και πως θα γίνει αυτό???

Τι έκδοση εχεις;

 

Για τον φίλο που λέει για το smart v10, έχει ενεργό το volte η συσκευή; Και εμένα με το Α70 όταν έχω ενεργό το volte αργούν, μόλις το κλείσω φεύγουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο που λέει για το smart v10, έχει ενεργό το volte η συσκευή; Και εμένα με το Α70 όταν έχω ενεργό το volte αργούν, μόλις το κλείσω φεύγουν κανονικά.

 

Ναι, για αυτό μου κάνει εντύπωση και το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ακομη μονο για κλησεις ειναι ο IMS τους.. οταν αλλαξει θα το μαθουμε..

2acde57d636ae3b1a5d849312a070a18.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο Xiaomi Mi 9 Lite, παίζει κανονικά το Wi-Fi Calling (χωρίς την εφαρμογή!) και το VoLTE με Vodafone, έστω κι αν δεν υποστηρίζεται επίσημα... Απλά το ενεργοποίησα με το SMS στο 1319.

 

WiFi Calling

2020-01-12-13-47-11.jpg

 

 

VoLTE (φαίνεται πάνω δεξιά, όπου ήρθε η κλήση και παρέμεινε σε 4G). Δυστυχώς το αναδυόμενο παράθυρο έκρυψε τα περισσότερα στοιχεία της VF... Είχε συνδεθεί με την κεραία στα 800 MHz (B20) που βρίσκεται κοντά στο ΚΤΕΛ Σπάρτης. (αυτό πιο κάτω που λέει WIND είναι η SIM 2, αγνοήστε το)

 

Screenshot-2020-01-12-13-47-59-346-cz-mroczis-netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όσο αφορά την καθυστέρηση των sms, είδα οτι σε δικό της τηλέφωνο (Smart v10), φεύγουν αμέσως. Άρα δε ξέρω κατά πόσο φταίει η Vodafone αποκλειστικά και όχι η Samsung σε αυτό.

 

Ούτε με iPhone και Huawei βλεπω καθυστερηση.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με iPhone και Huawei βλεπω καθυστερηση.

 

 

 

ενδεχεται η apple και η huawei να τα εχουν ρυθμισει να μην ελεγχουν σε καθε μνμ που στελνεις αν μπορει να το στειλει μεσω volte ή 3G/2G και να τα στελνει με τον τροπο που εγινε εφικτη η αποστολη την τελευταια φορα.. ή απλα με οτι ρυθμισεις περνει οταν συνδεεται..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...