Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μισό... Εγώ κατέβασα το zip από εδώ https://forum.xda-developers.com/oneplus-6/how-to/oxygenos-10-op6-t3995891. Δεν χρησιμοποίησα το Oxygen updater. Ενώ την ώρα που πας να το περάσεις γράφει ότι θα σβηστούν τα αρχεία σου, τελικά δεν μου σβήστηκε τίποτα. Το έχουν αναφέρει πολλοί στο xda ότι δεν τους σβήστηκε κάτι. Από Beta 10 σε stable 10. Πάρε ένα back up καλού κακού γιατί δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου.
Το θέμα δεν είναι μονο αυτό. Το θέμα είναι πως μπορεί η open beta που φοράει, να έχει πιο προχωρημένο security patch. Εάν η stable είναι πιο πίσω, δε θα μπορέσει να κάνει έτσι απλά rollback.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι μονο αυτό. Το θέμα είναι πως μπορεί η open beta που φοράει, να έχει πιο προχωρημένο security patch. Εάν η stable είναι πιο πίσω, δε θα μπορέσει να κάνει έτσι απλά rollback.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βαιε την ίδια Beta είχα. Μια έχει βγει. Η stable βγηκε μετά. Οκ ας μη το δοκιμάσει....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Βαιε την ίδια Beta είχα. Μια έχει βγει. Η stable βγηκε μετά. Οκ ας μη το δοκιμάσει....
Δεν ξέρω, δεν έχω OnePlus 6. Αλλά ας τσεκαρει όποιος θέλει τι security patch έχει η beta και τι η stable.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς αν δουλεύει το WiFi calling στην κοσμοτε; Ή έστω αν μπορεί να δουλέψει με την διαδικασία από xda;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις θα μπρικαρεις το κινητό. Δεν μπορείς να πας από την μπετά στην σταθερή, μόνο το αντίθετο γίνεται. Μόνο ένας τρόπος υπάρχει για αυτό που θες να κάνεις και θα χάσεις τα πάντα, με το msmdownload tool.
Παραπληροφορείς τον κόσμο. Μόνο από ρομ με πιο φρέσκο security patch σε ρομ με πιο παλιό υπάρχει brick. Επιπλέον, από την beta 10 σε stable 10 ΔΕΝ χάνεται τίποτα αφού αυτό έκανα.
Έχει δοκιμάσει κανείς αν δουλεύει το WiFi calling στην κοσμοτε; Ή έστω αν μπορεί να δουλέψει με την διαδικασία από xda;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δουλεύει κανονικά με τον οδηγό. Απλά πρέπει να περάσετε από logkit (το έχω επισυνάψει μέσω tapatalk) στην αρχή για να φτιάξετε τους διακόπτες. Αφού τελειώσετε τελείως με τον οδηγό, απλά σβήνεται το logkit (ρυθμίσεις, εφαρμογές, εφαρμογές συστήματος) που περάσατε και μένετε με αυτό που έχει στην 10.https://cloud.tapatalk.com/s/5dc2f6f1a2798/com.oem.oemlogkit_1.0-1.apk

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μια μέρα σήμερα με Android 10. Να σημειώσω ότι ήμουν ροοτ και έκανα καθαρή εγκατάσταση από το 0 με msmdownload tool όπου πέρασα την 9.0.8 έκανε οτα στην 9.0.9 και μετά πέρασα την 10 με oxygen updater, τέλος έκανα ένα factory reset και ξεκίνησα να το στήνω από το 0. Δεν έχω βρει κάποιο σημαντικό bug μέχρι τώρα. Μόνο πρόβλημα το κενό στο πληκτρολόγιο που μου είναι αδιάφορο. Είναι πλέον σαν καινούργιο και 1 κλικ ποιο γρήγορο από την 9αρα. Πραγματικα τώρα πάει ποιο σφαίρα από πριν. Σαν να είναι άλλο τηλέφωνο. Τα μόνα που ήθελα οπωσδήποτε και τα είχα μόνο με ροοτ ήταν η ηχογράφηση στις κλήσεις και το adaway. Έκανα παραχώρηση για το μοντακι με τα στέρεο ηχεία. Για την ηχογράφηση στις κλήσεις έβαλα το joneplus tools (δουλεύει άψογα - τρέχει στο παρασκήνιο) και για τις διαφημίσεις το dns66 (το ίδιο). Από μπαταριά 1η μέρα σκαλησματος παραπάνω από ικανοποιητική. Βγάζει άνετα 1 ώρα sot παραπάνω από ότι έβγαζα στην 9αρα και με περισσότερα apps να τρέχουν από πίσω. Τώρα ενεργοποίησα επιτυχώς και το volte στην cosmote με την κλασσική μέθοδο από το xda και δουλεύει άψογα. Πρέπει να βάλετε όμως το logkit που δίνει ο djtutis από πάνω γιατί αυτό που έχει η 10αρα δεν εμφανίζει το volte και το vowifi για να τα ενεργοποιήσετε και να προχωρήσετε την διαδικασία. Τώρα θα δω πως τα πάει και η μπαταρία με το volte γιατί από την εμπειρία που είχα στο παρελθόν με την 9αρα είχα τρελή κατανάλωση.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει κάποιο σημαντικό bug μέχρι τώρα. Μόνο πρόβλημα το κενό στο πληκτρολόγιο που μου είναι αδιάφορο.

 

Tο κενο στο πληκτρολογιο ΔΕΝ ειναι προβλημα/bug και το συναντας σε οποιαδηποτε συσκευη εχει android 10 και χειρισμο με gestures κλπ. Αφενος βοηθαει στην πληκτρολογηση να ειναι λιγο πιο πανω το πληκτρολογιο αφετερου βοηθαει στα gestures που γινονται απο το κατω μερος της οθονης ωστε να μην ειναι ολα τοσο κοντα και πατιουνται καταλαθος πληκτρα στο πληκτρολόγιο. Ο 2ος ειναι και ο βασικος λογος. Τωρα αν αρεσει αυτη η αλλαγη ή οχι ειναι προσωπικο θεμα. Απο εκει και περα οποιος δε θελει το κενο αυτο με μια διαδικασια 5 λεπτων μπορει να το εξαφανισει, οπως έχω ποσταρει πιο πανω. Μπορεί όποιος θελει να δει εδω πως --> https://www.androidsage.com/2019/10/23/how-to-remove-space-under-keyboard-while-using-gesture-navigation-on-android-10-or-9-pie/

Link to comment
Share on other sites

Τον βηματομετρητή τον είχαμε και στις προηγούμενες εκδόσεις; Γιατι εγώ τώρα το είδα..

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

MOTOROLA MILESTONE,MOTOROLA RAZR i,MOTOROLA MOTO X 2nd gen,ONEPLUS 6
Link to comment
Share on other sites

Tο κενο στο πληκτρολογιο ΔΕΝ ειναι προβλημα/bug και το συναντας σε οποιαδηποτε συσκευη εχει android 10 και χειρισμο με gestures κλπ. Αφενος βοηθαει στην πληκτρολογηση να ειναι λιγο πιο πανω το πληκτρολογιο αφετερου βοηθαει στα gestures που γινονται απο το κατω μερος της οθονης ωστε να μην ειναι ολα τοσο κοντα και πατιουνται καταλαθος πληκτρα στο πληκτρολόγιο. Ο 2ος ειναι και ο βασικος λογος. Τωρα αν αρεσει αυτη η αλλαγη ή οχι ειναι προσωπικο θεμα. Απο εκει και περα οποιος δε θελει το κενο αυτο με μια διαδικασια 5 λεπτων μπορει να το εξαφανισει, οπως έχω ποσταρει πιο πανω. Μπορεί όποιος θελει να δει εδω πως --> https://www.androidsage.com/2019/10/23/how-to-remove-space-under-keyboard-while-using-gesture-navigation-on-android-10-or-9-pie/

 

Συμφωνώ σε αυτό που λες. Όντως το κενό χρειαζόταν γιατί πατούσα κατά λάθος γράμματα όταν ήθελα να κάνω πίσω με gesture στην pie. Βέβαια πιστεύω θα έπρεπε να ήταν λίγο ποιο μικρό και ίσως να υπήρχε εύκολη ρύθμιση για να αφαιρείτε για τους πολύ αρχάριους που δεν ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα δω πως τα πάει και η μπαταρία με το volte γιατί από την εμπειρία που είχα στο παρελθόν με την 9αρα είχα τρελή κατανάλωση.

 

Όταν συμπερανεις άμα μπορείς πες μας αν τελικά έχει κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν συμπερανεις άμα μπορείς πες μας αν τελικά έχει κατανάλωση.

 

Πρώτος κύκλος φόρτισης με volte και έχω μια ώρα sot λιγότερη (για τα δικά μου δεδομένα-χρήση). Πάω για δεύτερο κύκλο φόρτισης με volte και 3ο με την 10αρα πάνω να δω μήπως στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Με την 9αρα και με WiFi calling ενεργό είχα στο σπίτι περίπου 6 ώρες με VoWiFi και εκτός περίπου στις 4, 4μιση με VoLTE. Τώρα με την 10αρα θα κάνω 3 κύκλους φόρτισης και μετά θα δω.

Σε πρώτη ανάγνωση πάντως, δεν βλέπω μεγάλες διαφορές.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με την 9αρα και με WiFi calling ενεργό είχα στο σπίτι περίπου 6 ώρες με VoWiFi και εκτός περίπου στις 4, 4μιση με VoLTE. Τώρα με την 10αρα θα κάνω 3 κύκλους φόρτισης και μετά θα δω.

Σε πρώτη ανάγνωση πάντως, δεν βλέπω μεγάλες διαφορές.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ίσως φταίει το γεγονός ότι στο δικό μου δεν έχω ενεργοποιήσει το vowifi αλλά μόνο το volte. Η μεγάλη κατανάλωση μου μπορεί να οφείλετε ότι ακόμα και μέσα στο σπίτι με WiFi που είμαι δουλεύει μόνο το volte. Το έχω έτσι γιατί με το WiFi δεν είχα καλή ποιότητα αφού το μοιραζόμαστε 3 σπίτια και όλο και κάποιος θα είναι μέσα να σερφαρει κατεβάζει κτλ Τώρα που το είπες θα το ενεργοποιήσω μήπως δω διαφορά στην κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 3-4 μέρες με την 10..την πέρασα πάνω από την 9 όπως είναι μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.. να αφήσω όπως είναι η να κάνω κ ένα factory reset καλού κακού???
Link to comment
Share on other sites

Είμαι 3-4 μέρες με την 10..την πέρασα πάνω από την 9 όπως είναι μέχρι στιγμής δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.. να αφήσω όπως είναι η να κάνω κ ένα factory reset καλού κακού???
Αν κάνεις factory reset, θα είναι σαν να έχεις νέο κινητό.

Σίγουρα προτιμότερο.

 

Όσοι την βάλατε, δοκίμασε κανείς αν παίζει το SWYPE;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Με καθαρή εγκατάσταση, 2 ώρες και 45 λεπτά ομιλίας, vowifi, volte, GPS, data, WiFi συνέχεια ανοιχτά σε 45 ώρες βγάζω ακριβώς 6 ώρες οθόνη ενεργή με χρήση Facebook, Reddit, tapatalk, spark email, what's app, viber.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα f.reset. το μόνιμο μαύρο θέμα στις επιλογές για προγραμματιστές δεν ήταν??έχασα λίγο την μπάλα..όπως κ το διπλό χτύπημα για κλείδωμα, ξεκλείδωμα... Edited by george_21
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα f.reset. το μόνιμο μαύρο θέμα στις επιλογές για προγραμματιστές δεν ήταν??έχασα λίγο την μπάλα..όπως κ το διπλό χτύπημα για κλείδωμα, ξεκλείδωμα...

Για το σκούρο θέμα πας ρυθμίσεις, παραμετροποίηση, τόνος.

Για κλείδωμα με διπλό κτύπημα παρατεταμενο πάτημα στην οθόνη και είναι στις επιλογές της αρχικής οθόνης.

Για ξεκλείδωμα ρυθμίσεις, κουμπιά χειρονομίες, γρήγορες χειρονομίες και θα το δεις.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Για το σκούρο θέμα πας ρυθμίσεις, παραμετροποίηση, τόνος.

Για κλείδωμα με διπλό κτύπημα παρατεταμενο πάτημα στην οθόνη και είναι στις επιλογές της αρχικής οθόνης.

Για ξεκλείδωμα ρυθμίσεις, κουμπιά χειρονομίες, γρήγορες χειρονομίες και θα το δεις.

 

Ok ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα δεύτερη φορά clean install τη 10. Εννοώ downgrade με το msm tool, αναβάθμιση στη 9.0.9 και μετά στη 10.

Το πρόβλημα με το πληκτρολόγιο παραμένει. Μετά από εισερχομενη κλήση αν εχω ενεργοποιημενο τον ήχο στη πληκτρολογηση, κολλάει. Πατάω δηλαδή τα γράμματα και αργούν να ανταποκριθουν. Αν το έχω (το πληκτρολόγιο) σε δόνηση ή χωρίς ήχο όλα καλά.

Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα πληκτρολόγια και είναι το ίδιο. Άρα δεν είναι θέμα εφαρμογής......

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Έκανα δεύτερη φορά clean install τη 10. Εννοώ downgrade με το msm tool, αναβάθμιση στη 9.0.9 και μετά στη 10.

Το πρόβλημα με το πληκτρολόγιο παραμένει. Μετά από εισερχομενη κλήση αν εχω ενεργοποιημενο τον ήχο στη πληκτρολογηση, κολλάει. Πατάω δηλαδή τα γράμματα και αργούν να ανταποκριθουν. Αν το έχω (το πληκτρολόγιο) σε δόνηση ή χωρίς ήχο όλα καλά.

Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα πληκτρολόγια και είναι το ίδιο. Άρα δεν είναι θέμα εφαρμογής......

 

 

Factory reset να κάνεις, ενώ είσαι στην 10 - τα άλλα (downgrade κλπ) δεν χρειάζονται...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Factory reset να κάνεις, ενώ είσαι στην 10 - τα άλλα (downgrade κλπ) δεν χρειάζονται...

 

Factory reset έκανα τρεις φορές. Δεν έφτιαχνε γιαυτό ξεκίνησα από την αρχή.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...