Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ενεργοποιούν και από το live chat, δεν είναι απαραίτητη η συμβατή συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Το ενεργοποιούν και από το live chat, δεν είναι απαραίτητη η συμβατή συσκευή.

 

το σωστο θα ηταν μια συμβατή συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Tο Honor Play ενώ υποστηρίζει Dual Wifi Calling/VoLTE, δεν λειτουργεί ακόμη και αν ενεργοποιηθεί η SIM σε συμβατή συσκευή. Γνωρίζει κανείς κάποιον τον τρόπο ενεργοποίησης για τη συγκεκριμένη συσκευή; Edited by mpnek
Link to comment
Share on other sites

Tο Honor Play ενώ υποστηρίζει Dual Wifi Calling/VoLTE, δεν λειτουργεί ακόμη και αν ενεργοποιηθεί η SIM σε συμβατή συσκευή. Γνωρίζει κανείς κάποιον τον τρόπο ενεργοποίησης για τη συγκεκριμένη συσκευή;

 

απο της ρυθμίσεις το εκανες enable?

 

και το σημαντικό συσκευή ειναι ευρωπαϊκή?

Link to comment
Share on other sites

το σωστο θα ηταν μια συμβατή συσκευή
Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος; Γιατί χειρότερα μου φαίνεται, υποθέτω ότι υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα προφίλ για κάθε συσκευή και ενεργοποιόντας την υπηρεσία σε μια άκυρη συσκευή επειδή την έχουμε έυκαιρη δεν νομίζω ότι θα ήταν καλή ιδέα.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος; Γιατί χειρότερα μου φαίνεται, υποθέτω ότι υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα προφίλ για κάθε συσκευή και ενεργοποιόντας την υπηρεσία σε μια άκυρη συσκευή επειδή την έχουμε έυκαιρη δεν νομίζω ότι θα ήταν καλή ιδέα.

 

μπα δεν παει με profile με ίδιο τρόπο παίζουν όλοι (ουσιαστικά το certificate με ρυθμίσεις ειναι μέσα στην συσκευή και αν συσκευή βλεπει ενεργή την υπηρεσία απλα την τρεχει )

Link to comment
Share on other sites

απο της ρυθμίσεις το εκανες enable?

 

και το σημαντικό συσκευή ειναι ευρωπαϊκή?

 

Η συσκευή είναι Ελληνική, οι ρυθμίσεις δεν εμφανίζονται. Η SIM έχει ενεργοποιηθεί σε συμβατή συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι Ελληνική, οι ρυθμίσεις δεν εμφανίζονται. Η SIM έχει ενεργοποιηθεί σε συμβατή συσκευή.
Αν δεν έχει αυτό εδώ που δείχνω στην εικόνα δεν έχει και δυνατότητα για wifi call το firmware που φοράς

https://i.imgur.com/jx5Isci.jpg

 

Ρηθμησειςβθα επρπε να υπάρχουν έχεις δεν έχεις το wifi call από τον παροχο, αν δεν της έχει σημαίνει είναι κομμένες από τον κατασκευαστή για το firmware σου

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω καινούργιο κινητό (η μπαταρία του redmi note 4 άρχισε να κλατάρει) από σκρουτζομάγαζο. Προς το παρόν σήμα στον κάτω όροφο έχω μόνο μέσω της συσκευής Cosmote τέλειο σήμα που έχει και αυτή τα θεματάκια της. Οπότε για την αγορά του επόμενου θέλω οπωσδήποτε να λειτουργεί το Cosmote wifi calling. Είμαι ανάμεσα στο redmi note 7 και το mi a3. Για το redmi note 7 κάπου διάβασα ότι δουλεύει, αλλά για το mi a3 (το οποίο και θα προτιμούσα λόγω επίδοσης μπαταρίας) ουδέν σχόλιο. Θα είμαι υπόχρεος σε όποιον με ενημερώσει. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω καινούργιο κινητό (η μπαταρία του redmi note 4 άρχισε να κλατάρει) από σκρουτζομάγαζο. Προς το παρόν σήμα στον κάτω όροφο έχω μόνο μέσω της συσκευής Cosmote τέλειο σήμα που έχει και αυτή τα θεματάκια της. Οπότε για την αγορά του επόμενου θέλω οπωσδήποτε να λειτουργεί το Cosmote wifi calling. Είμαι ανάμεσα στο redmi note 7 και το mi a3. Για το redmi note 7 κάπου διάβασα ότι δουλεύει, αλλά για το mi a3 (το οποίο και θα προτιμούσα λόγω επίδοσης μπαταρίας) ουδέν σχόλιο. Θα είμαι υπόχρεος σε όποιον με ενημερώσει. Ευχαριστώ!

 

Θα σου πρότεινα κάτι σε Nokia στα ίδια χρήματα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Το Nokia 7.1 π.χ. είναι πολύ τίμιο, υποστηρίζει wifi calling και στις 2 SIM και παίρνει updates καρφί από Google.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω infrared port που τη συνήθισα στο redmi note 4, περιορίζομαι ανάμεσα σε redmi note 7 και mi a3. Αν στο mi a3 δουλεύει το wifi calling της cosmote, τότε αυτό θα πάρω
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω καινούργιο κινητό (η μπαταρία του redmi note 4 άρχισε να κλατάρει) από σκρουτζομάγαζο. Προς το παρόν σήμα στον κάτω όροφο έχω μόνο μέσω της συσκευής Cosmote τέλειο σήμα που έχει και αυτή τα θεματάκια της. Οπότε για την αγορά του επόμενου θέλω οπωσδήποτε να λειτουργεί το Cosmote wifi calling. Είμαι ανάμεσα στο redmi note 7 και το mi a3. Για το redmi note 7 κάπου διάβασα ότι δουλεύει, αλλά για το mi a3 (το οποίο και θα προτιμούσα λόγω επίδοσης μπαταρίας) ουδέν σχόλιο. Θα είμαι υπόχρεος σε όποιον με ενημερώσει. Ευχαριστώ!

 

Για το Redmi Note 7 επειδή άλλαξα απο Redmi 5 Plus στο οποίο είχα μόνο VoLTE.

Εδώ και ένα χρόνο έχω θέμα με το σήμα της Cosmote. Διοτι σε εξωτερικούς χώρους μιλούσα κανονικά στο τηλέφωνο και μέσα είχα διακοπές,ανεβοκατέβαινε το σήμα και είχα κυρίως 2G με καθόλου καλή ποιότητα κλήσης.

Άλλαξα 2 σπίτια σε ένα χρόνο,τώρα πλέον έχω σήμα γιατί είμαι πιο ψηλά αλλά πολύ ασταθής η κάλυψη.

Με WiFi Calling πλέον δεν χάνω κλήσεις,πολύ καλή ποιότητα ήχου.

Από δεκτή κινητής είναι μια χαρά το Redmi Note 7 και οι λειτουργιες Wifi Calling & VoLTE λειτουργούν άψογα όπως σε Samsung και iPhone

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω καινούργιο κινητό (η μπαταρία του redmi note 4 άρχισε να κλατάρει) από σκρουτζομάγαζο. Προς το παρόν σήμα στον κάτω όροφο έχω μόνο μέσω της συσκευής Cosmote τέλειο σήμα που έχει και αυτή τα θεματάκια της. Οπότε για την αγορά του επόμενου θέλω οπωσδήποτε να λειτουργεί το Cosmote wifi calling. Είμαι ανάμεσα στο redmi note 7 και το mi a3. Για το redmi note 7 κάπου διάβασα ότι δουλεύει, αλλά για το mi a3 (το οποίο και θα προτιμούσα λόγω επίδοσης μπαταρίας) ουδέν σχόλιο. Θα είμαι υπόχρεος σε όποιον με ενημερώσει. Ευχαριστώ!

 

To redmi note 7 έχει την ίδια μπαταρία και δεν νομίζω να δείς την διαφορά! Εμένα δουλεύει ρολόι στο note 7 και το VoLTE και το WoWiFI. και βλέπω την αλλαγή που κάνει αυτόματα όταν αντιλαμβάνεται οτι το σήμα 4G δεν είναι καλό και έχει μια γραμμή μόνο του βγάζει το εικονίδιο VoWiFI.. δηλαδή πολύ καλή μετάβαση..και έχει και προτήμιση αν θέλεις να δίνει προτεραιότητα στο σήμα κινητής 4G ή στο WiFi σήμα απο το router...

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω το s7 edge αλλα δυστυχώς δεν είναι ευρωπαϊκό. G535FXXS5ESF3. Γράφετε ότι δεν ενεργοποιουνται οι ρυθμίσεις. Έχω καμία ελπίδα με δανεικό ευρωπαϊκό κινητό να ενεργοποιήσω τις ρυθμίσεις και στο s7 edge να δουλέψει χωρίς αυτές;
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ενώ ήταν ενεργοποιημένο το wifi call και φαινόταν στην γραμμή καταστάσης ξαφνικά εδώ και δύο μέρες έχει εξαφανιστεί. Ενώ είναι ενεργοποιημένο μέσα στις ρυθμίσεις. Ξέρει κανείς αν το σταμάτησαν

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει έφτιαξε μετά από κλείσιμο όλων και επανεκκίνηση.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φίλε το wificall δέν θα σου εμφανίζετε πάντα.. Το εικονίδιο θα το βλέπεις να βγένει όταν το 4g σήμα είναι λίγο δηλαδή μένει συχνά στην μία γραμμή τότε κάνει εναλλαγή μόνο του και πάει wificall. αν η κεραία βρεί πάλι σήμα καλό, θα ξαναφύγει πάλι. Εκτός αν το έχει σε flight mode που τότε ναι θα είναι συνέχεια ενεργοποιημένο.

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Φίλε το wificall δέν θα σου εμφανίζετε πάντα.. Το εικονίδιο θα το βλέπεις να βγένει όταν το 4g σήμα είναι λίγο δηλαδή μένει συχνά στην μία γραμμή τότε κάνει εναλλαγή μόνο του και πάει wificall. αν η κεραία βρεί πάλι σήμα καλό, θα ξαναφύγει πάλι. Εκτός αν το έχει σε flight mode που τότε ναι θα είναι συνέχεια ενεργοποιημένο.
Το γνωρίζω αυτό, απλώς δεν εμφανιζόταν ούτε το volte.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζεται από τότε που κυκλοφόρησε, μάλλον τους διέφυγε από την λίστα γιατί ενεργοποιούνταν κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Οσοι απο εσας ενεργοποιησατε το Wifi Calling της Cosmote ειχατε μηπως καποια εφαρμογη VOIP στο κινητο και σας δημιουργησε θεματα?

Εχω εχω το Zoiper με δυο accounts, της Omnivoice και του εταιρικου SIP τηλεφωνικου κεντρου.

Με το που ενεργοποιησα το wificalling στο Redmi Note 5 (με SMS πρωτα απο Galaxy S9 οπου εβαλα προσωρινα την καρτα και δουλεψε τελεια) αρχισα να εχω θεματα που το registration των δυο accounts στο Zoiper (ποτε δουλευε και ποτε οχι)

Με το που το απενεργοποιησα ξανα με SMS ολα ενταξει με το Zoiper.

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Με calling credit και telz κανένα θέμα

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Οσοι απο εσας ενεργοποιησατε το Wifi Calling της Cosmote ειχατε μηπως καποια εφαρμογη VOIP στο κινητο και σας δημιουργησε θεματα?

Εχω εχω το Zoiper με δυο accounts, της Omnivoice και του εταιρικου SIP τηλεφωνικου κεντρου.

Με το που ενεργοποιησα το wificalling στο Redmi Note 5 (με SMS πρωτα απο Galaxy S9 οπου εβαλα προσωρινα την καρτα και δουλεψε τελεια) αρχισα να εχω θεματα που το registration των δυο accounts στο Zoiper (ποτε δουλευε και ποτε οχι)

Με το που το απενεργοποιησα ξανα με SMS ολα ενταξει με το Zoiper.

Καμια ιδεα?

 

Εάν έπρεπε να μαντέψω, θα έλεγα ότι τα παίζει το ρουτεράκι σου, μάλλον προσπαθεί να κάνει SIP ALG.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...