Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλές οι φωτογραφίες,επίπεδο Redmi Note 7,η κάνω λάθος...Και εμένα το μόνο που φοβάμαι στο ΜΟΤΟ είναι η αυτονομία του...Το ΝΟΤΕ 7 θα το δώσω...όταν έρθει το ΟΝΕ VISiION...Η πλάκα είναι ότι ειμουνα ανάμεσα στο Α3 και το ΜΟΤΟ,και τελικά μου αοαντησανε σε μια αγγελία που είχα ρωτήσει την Κυριακή αν θυμάμαι καλά,πριν μια ώρα...Αλλά είχα ήδη παραγγείλει το ΜΟΤΟ...Ανμε απογοητεύσει,θα φύγει...Απλά πράγματα...

 

Ειναι πιο κάτω στα πλαίσια της ευκολίας λήψης (γρηγοροτερο shutter το rn7) και ισως λιγο σε λεπτομερια/θορυβο. Αλλα παιζει καλα. Μου θυμιζει Mi9.

Link to comment
Share on other sites

Οθονη στην αρχη σε ξενιζει. Λες κατι λειπει...

Μετα από λιγο ομως πραγματικά συνηθίζεις. Ειναι και μικρή αλλωστε η οθονη και χτυπα λιγότερο. Στα συν του οι άριστες γωνίες θέασης και καλο contrast που καλύπτουν αρκετά την έλλειψη Nits σε κοντρα ηλιο ενώ τα ζωηρά χρώματα και καλο μαύρο σου χρυσώνουν το χάπι της ανάλυσης.

 

Μεγάλο ομως μπονους της χαμηλής ανάλυσης είναι η σβελτάδα του σε παιχνίδια και σκρολαρίσματα (δεν χανει frames) ενω σε αυτονομία ειναι πολύ δυνατό. Για περισσότερα θα πω μετα απο καμια βδομάδα.

 

Το motorola δεν το έπιασα ποτέ δυστυχώς. Προσωπικά με φρεναραν τα reviews για αυτονομία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Test gcam. Για πειτε ποια προτιμάτε. Μετα θα σας δώσω και τα xml. Για ζουμάρισμα ειτε κανετε download είτε μπαινετε σε desktop view και Load full resolution.

 

Σχολιάστε ποια προτιμάτε σε wb και ποια σε λεπτομέρια/θόρυβο. Ποια σας κανει πιο φυσική;

Καλώς ήρθες από τα μέρη μας.

Σε λεπτομέρεια καλύτερες είναι η πρώτη και η τρίτη. Τώρα ποια έχει αποτυπώσει πιο σωστά τα χρώματα εσύ πρέπει να μας πεις.

Δώσε μας τα φώτα σου!

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πιο κάτω στα πλαίσια της ευκολίας λήψης (γρηγοροτερο shutter το rn7) και ισως λιγο σε λεπτομερια/θορυβο. Αλλα παιζει καλα. Μου θυμιζει Mi9.

 

Επειδή τα εχεις και τα 2 ποιο θα διαλεγες? Ειναι πιο γρήγορο το mia3? Εχει καλυτερες καμερες? Φαινεται ποιο ποιοτικη συσκευη..τι πιστεύεις?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα εχεις και τα 2 ποιο θα διαλεγες? Ειναι πιο γρήγορο το mia3? Εχει καλυτερες καμερες? Φαινεται ποιο ποιοτικη συσκευη..τι πιστεύεις?

 

Κ γω τα ειχα κ τα δυο. Είναι μπροστά σε ποιότητα κατασκευής το Α3 και το cpu πολύ πιο refined. Καθόλου overheating κ καλύτερη αυτονομία

Link to comment
Share on other sites

σε σχέση με το Mi A2 Lite μου θα δω μεγάλη διαφορά στο τομέα σβελταδας στα μενού, εναλλαγή εφαρμογών; και στην οθόνη; χρώματα κλπ;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σε σχέση με το Mi A2 Lite μου θα δω μεγάλη διαφορά στο τομέα σβελταδας στα μενού, εναλλαγή εφαρμογών; και στην οθόνη; χρώματα κλπ;

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

Εννοείται . Έχω δει speed test με το rn7 pro που έχει πιο δυνατό cpu από το.Α3 κ όμως βγαίνει πιο αργό

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα εχεις και τα 2 ποιο θα διαλεγες? Ειναι πιο γρήγορο το mia3? Εχει καλυτερες καμερες? Φαινεται ποιο ποιοτικη συσκευη..τι πιστεύεις?

 

Αρχικά αν πας να κάνεις σύγκριση ανοίγματος εφαρμογών (speed test) νομίζεις ότι είναι παρόμοια. Όμως καθως τα χρησιμοποιείς διαπιστώνεις ότι είναι πιο smooth και σβέλτο το α3. Κρατάει περισσοτερη ώρα περισσότερες εφαρμογές ενεργές από πίσω ενώ παράλληλα έχεις πολύ λιγότερα frame drops.

 

Σαν κάμερες, σε στοκ είναι καλύτερο το α3 (τόσο σε βασική όσο και σε σελφι). Αν όμως βάλουμε gcam στην εξίσωση, θα έλεγα σε βασική καλύτερο το rn7 και σε σελφι καλύτερο το mi a3 (έχει in focus περισσότερο βάθος). Μπόνους στο α3 η ultra wide η οποία βέβαια είναι πολύ μέτρια και δεν ξέρω κατά πόσο θα την αξιοποιήσεις. Ίσως όταν βγει gcam που να την αξιοποιεί να γίνει πιο ανθρώπινη

 

Σαν συσκευή θα έλεγα λίγο πιο ψαρωτικο το in display fingerprint του α3. Κατά τα άλλα παρόμοια μου φαίνονται σε κατασκευή. Ίσως λίγο πιο όμορφο το α3 λόγω των γραμμων που κάνει στο φως η πλάτη.

 

Τώρα το ποιο θα διάλεγα δεν νομίζω να έχει τόσο σημασία. Και τα 2 κινητά έχουν τα καλά τους. Δες τι σου ταιριάζει καλύτερα. Αν για παράδειγμα θες μεγάλη αυτονομία, smooth εμπειρια χρήσης, updates, ζωηρά χρώματα, καλό μαύρο, καλές γωνίες θέασης, δαχτυλικο μπροστά και καλή σελφι το α3 είναι καλύτερο. Αν πάλι θες μεγαλύτερη οθόνη, λίγο πιο πυκνό ppi, δαχτυλικο εκτός οθόνης (πιο γρήγορο), καλύτερη πίσω κάμερα (με gcam) και miui πας redmi note 7. Γενικά το α3 είναι πιο ολοκληρωμένο σύνολο αν ξεπεράσεις το χαμηλό ppi το οποίο ο μέσος χρήστης mid range συσκευών το πιθανότερο είναι να το ξεπεράσει/συνηθίσει.

 

Υ.Γ. Μια ακομα διαφορά που παρατήρησα ειναι ότι το α3 με τον μαμά φορτίζει πολύ πιο γρήγορα από οτι το rn7. Όταν ειναι κάτω από το 90% ειναι περίπου 1% ανα 1 λεπτα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα υπάρχει καμμία λύση για το led notification όσο αφορά τις κλήσεις; Ευχαριστώ

 

Αυτό

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koo.lightmanager3

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αυτο ειναι για κινητα που εχουν και ΕΓΧΡΩΜΟ led.σε αυτο το κινητο ταιριαζει καλυτερα εφαρμογη που χρησιμοποιει τα led της amoled οθονης ετσι δεν ειναι? Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αυτο ειναι για κινητα που εχουν και ΕΓΧΡΩΜΟ led.σε αυτο το κινητο ταιριαζει καλυτερα εφαρμογη που χρησιμοποιει τα led της amoled οθονης ετσι δεν ειναι?

 

Δεν παιζει ρολο

Παντως δουλευει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αυτο ειναι για κινητα που εχουν και ΕΓΧΡΩΜΟ led.σε αυτο το κινητο ταιριαζει καλυτερα εφαρμογη που χρησιμοποιει τα led της amoled οθονης ετσι δεν ειναι?

 

Το δουλεψα λιγο το app που ήθελες να τεστάρω. Δεν το κατάφερα να δουλέψει παρότι έδωσα τις άδειες που ζήταγε. Δεν ξέρω αν θέλει περισσότερο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Gcam testing. Προς το παρόν έχω καταληξει σε 2 διαφορετικές. Η μια για ημερήσιες και η άλλη για χαμηλότερο φωτισμό (indoor, νυχτερινα τοπια κλπ). Η πρώτη ειναι πιο φυσική γενικά και ιδιαίτερα καλή στα πρόσωπα. Βέβαια ίσως τη μέρα να μην χρειάζεται gcam και τελικά να αφήσετε μόνο την δεύτερη για χαμηλότερο φωτισμό.

 

Ημερήσιες

Εκδοση gcam: https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/MGC_6.2.030_B-S-G-based_v.0.4_TlnNeun.apk

Ρυθμίσεις (screenshot): https://drive.google.com/drive/folders/1zpjTFLe5WL65O56eklMFUWimx9kSADRv?usp=sharing

 

Θα πρέπει να το ρυθμίσετε ακριβώς όπως βλέπετε στα screenshots. Δυστυχώς την νύχτα βάζει αρκετά αργό κλείστρο που δεν ενδείκνυται σε κινητό χωρίς ois ενώ παράλληλα της λείπει λιγο οξύτητα.

 

Indoor και γενικά χαμηλός φωτισμός:

Έκδοση gcam: https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/MGC_6_1_021_xcam6_beta11.apk

Ρυθμισεις xml: https://drive.google.com/open?id=1ek7OE0xMssHPrDbrT8qy2BXdG0pPoNKO

 

Για να περάσετε xml πρέπει μεσω file manager στην αρχική του αποθηκευτικού να δημιουργήσετε ενα φάκελο Gcam/Configs και μέσα να βάλετε το xml που κατεβάσατε. Ενα τρικ για να αποφύγετε την δημιουργια φακέλων είναι να μπειτε στις ρυθμίσεις της gcam και κατω κατω στις γενικές να επιλέξετε save settings και να γραψετε κατι της μορφης delete. Με αυτό το τρόπο θα δημιουργηθούν αυτόματα οι φάκελοι.

 

Έπειτα πάτε στη κάμερα, κάνετε διπλό ταπ κατω απο το κουμπι του κλείστρου και θα σας βγάλει να το επιλέξετε. Αν τυχόν ακολουθήσατε το τρικ, προφανώς μπορείτε να σβήσετε το delete.xml που δημιουργησατε ;)

 

Edit: Όπως θα δείτε έχω 3 xml. Το night μαυρίζει τον ουρανό και τις σκιες οπότε και "κρυβει" τον θορυβο χωρις να χρειαστεί πολύ noise reduction. Το night-lc εχει πιο φυσικό αποτέλεσμα με χαμηλότερο contrast και πιο ανογμενες σκιες (την καθιστά και πιο all around πχ μπορει να*αρεσει και μερα ή προσωπα αν και λιγο "άγριες") αλλα δυστυχώς θα εμφανίσει θόρυβο στον ουρανό (ανοίγει μαζί με τις υπόλοιπες σκιες). Το night-lc-cleaner είναι σαν την Night-lc αλλα με λιγο πιο επιθετικό noise reduction στα υψηλότερα iso (δηλαδή όταν ειναι αρκετά σκοτεινά θα έχει λιγότερο θόρυβο αλλά και λιγότερη λεπτομέρια). Επισης να πω ότι και στα 3 xml ειναι ενα κλικ κατω το saturation/κορεσμος (δηλαδη λιγότερο εντονα τα χρώματα)

 

Ταχύτητα, ποιότητα, shutter lag και motion blur

Αν σας νοιάζει η ποιότητα, να τραβάτε με την δεξιότερη επιλογή του hdr+ (δηλαδη την enhanced). Ειδικα νυχτα ή σε κόντρα ήλιο κάνει διαφορά. Αν ομως σας νοιάζει η ταχύτητα χρησιμοποιείτε την μεσαία επιλογή όπου ενεργοποιεί το zsl και τραβαει αστραπιαία (μηδενικο shutter lag). Προσοχή σε χαμηλό φωτισμό, με zsl μπορεί να υπάρξει camera shake αν "κοπανάτε" τη συσκευή καθώς πατάτε το κλείστρο

 

Παρόλα αυτά το hdr+ enhanced συγχωρεί περισσότερο motion blur. Το zsl είναι αυστηρά για να προλάβετε την στιγμη (πχ για λιγο σας κοιτάει ο μπομπιρας σας και μετα απο μισο δευτερολεπτο κοιτάει αλλου) και όχι για περιορισμό Motion blur.

 

Αν είχατε άλλη gcam πριν από αυτές

Για να δουλέψει απροβλημάτιστα η εφαρμογή, μετά την εγκατάσταση κάντε ένα clear το data της εφαρμογής. Διαφορετικά ίσως έχετε bugs.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος και εγώ, δεν άντεξα. Καταρχήν με το Google back up σε μισή ώρα είχε στηθεί το κινητό μόνο του. Απλά είχα πάρει και ξεχωριστά back up από εφαρμογές δύσκολες στο στήσιμο email, eweather HD κλπ.

Πρώτες εντυπώσεις.. Οκ μεγάλη διαφορά της amoled! Πιο ζωντανά κατ εμέ τα χρώματα! Η ανάλυση δεν με χάλασε καθόλου.

Αυτό που δεν με βόλεψε για αρχή είναι το δακτυλικο στην οθόνη. Προτιμούσα το πίσω. Αλλά δεν πειράζει θα το μάθουμε και αυτό. Τα υπόλοιπα μετά από λίγες μέρες...

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα για δοκίμασε και αυτή και πες τη γνώμη σου σε παρακαλώ.

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog729/

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα για δοκίμασε και αυτή και πες τη γνώμη σου σε παρακαλώ.

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog729/

 

Αυτη πρεπει να εχει ιδια Libs με αυτά που δοκιμασα σε 14.2 (αυτη που ελεγα bulkin). Αν ναι, νυχτα παραμένει καλύτερη αυτή που λεω.

 

Παρόλα αυτα με την πρώτη ευκαιρία θα την δοκιμάσω μην τυχον βρηκαμε λαβρακι :) . Δοκίμασε και εσύ αυτή που λεω.

Link to comment
Share on other sites

Καμμία θήκη back cover που να καλύπτει τις κάμερες έχουμε; Ευχαριστώ
https://www.skroutz.gr/s/19723606/Carbon-Back-Cover-Μαύρο-Xiaomi-Mi-A3.html

 

https://www.skroutz.gr/s/19778507/Nillkin-Super-Frosted-Μαύρο-Xiaomi-Mi-A3.html

 

https://www.skroutz.gr/s/20161862/Spigen-Rugged-Armor-Back-Cover-Μαύρο-Xiaomi-Mi-A3.html

 

Μην αποκλείσεις την πρώτη επειδή είναι φθηνή. Είναι πολύ καλή.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Όπως φαίνεται στο παρακάτω screenshot, όταν πατάω στην αρχική οθόνη πάνω στην ημερομηνία μου δείχνει μια επιλογή "προτιμήσεις", αλλά όταν το πατήσω απλά εξαφανίζεται...

Θέλω να αλλάξω τον τρόπο εμφάνισης, αλλά δεν γίνεται προφανώς....συμβαίνει και σε εσάς?

L2zh6JIHmeA7-30FjNn6tRe-ubLbNAPPoy6hZdcozTMhCBk8S6hn4xyxVNmldrCKhPOnIedos2bVIbVvQF4QqlWjDge7gcrsPide61WuvszHWmI0qPddBXUtYhK5-3RzQNTFEC3kNI8NU89S1QyjJVSKWjkULzVyzCUi3yuz4Fvbf57xk-xtbc-qXYV6XQSN_9rV7EAMG8hjAVYRxG6B_r-aaXQReQQK4Pu-wLABwVvgDqE69NeVhfhKRWw0J-JN5nSbsfvRFl0kQasL2T1OhOclSOywXmIqGqc4yDUFk-vl5wDxtcEEHrZgJNePgf3obZyeW1c4jn6EvHP9l641td95Bo6RnbIN9cN2GcHZw41YAYjuOqjgPRCwqfIqHcgyzzSYRjbyDnV7YdhGcTFTdelJzaReqEjSfI-CEjRRyhJjpfaJr8wNm7y9hfFJkgJ2dt6U8fybI0vCE9hhshIzm_4WzVZcKrHMQrP7B__RYoxn0VmhBf3U4wOnJW_cmxlBNhF7BEnfzNcntW5MSeZQCtwrxpV4fkCwCJ_AAno2AtB3cJ-NaN1kDChtG-voBCp1IohYc63B0m_ASHwsQh3TZhtUzvnkQeGwaSm5QVl7dgzxIh76vmTs_QGCMp_DSBLW2EPnpmzES53y1L6M8CK25C6E64P7ujxXDR0ykvW6SgJQ-42JY1wdYeoKhA5wmfwtcMByaaNaaWLCCFEi10sbOTd9cCDT24y1oG2MLdJFstAKPw=w676-h568-no

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καμμία θήκη back cover που να καλύπτει τις κάμερες έχουμε; Ευχαριστώ

 

Προσωπικά έβαλα γυαλάκι λόγω του ότι στο παρελθόν έχει τύχει να γρατζουνιστεί η κάμερα απο κλειδιά

 

https://www.cellphones.gr/guali-prostasias-mocolo-tg-camera-lens-xiaomi-mi-a3-full-cover-tempered-glass-9h-anticrash-antishock?ref=bestprice.gr

Link to comment
Share on other sites

Με τις led ειδοποιήσεις έχετε βρει κάποιο άλλο τρόπο?

Το μόνο που μου λειτουργεί είναι με το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koo.lightmanager3

 

 

Αλλά πρέπει να επιτρέπονται οι ειδοποιήσεις στη lock screen για να δουλέψει

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.used.aoe

εγώ τελικά έβαλα αυτή και είναι πολύ καλή! έβαλα μωβ για viber, πράσινο για whatsapp και ανάβει γύρω από την οθόνη όλη! εντυπωσιακό.

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ένα αρνητικό για μένα.. έχει πολύ δυνατή δόνηση! την ήθελα πιο απαλή! και το κουμπί on/off κάνει θόρυβο στο πάτημα.

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.used.aoe

εγώ τελικά έβαλα αυτή και είναι πολύ καλή! έβαλα μωβ για viber, πράσινο για whatsapp και ανάβει γύρω από την οθόνη όλη! εντυπωσιακό.

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Σου δουλεψε; Εγω λιγο που το προσπαθησα δεν το καταφερα.

Link to comment
Share on other sites

ένα αρνητικό για μένα.. έχει πολύ δυνατή δόνηση! την ήθελα πιο απαλή! και το κουμπί on/off κάνει θόρυβο στο πάτημα.

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Είχα το ίδιο θέμα, έβγαλα ΟΛΕΣ τις ανούσιες δονήσεις

 

Αποτύπωμα, ξεκλειδωματα, πληκτρολόγηση , τα πάντα

 

Μόνο αν το βάλω στη δόνηση να χτυπάει σαν ειδοποιήση την έχω, εκεί που πρέπει δηλαδή

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...