Jump to content

Redmi note 7 vs Xiaomi Mi A3


Gx2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Exynos 9609 έχει το Motorola One Vision. Όχι Mediatek.

 

Ναι έχεις δίκιο, αλλά και αυτό για μένα, δικαίως ή αδίκως, είναι αποτρεπτικό.

Τελικά ο κύβος ερρίφθη και η παραγγελία για το Mi A3 (το 128αρι) έγινε στα 233€ από skroutz. Πέμπτη που επιστρέφω θα το έχω στα χέρια μου.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι έχεις δίκιο, αλλά και αυτό για μένα, δικαίως ή αδίκως, είναι αποτρεπτικό.

Τελικά ο κύβος ερρίφθη και η παραγγελία για το Mi A3 (το 128αρι) έγινε στα 233€ από skroutz. Πέμπτη που επιστρέφω θα το έχω στα χέρια μου.

 

Σε αυτά τα λεφτά, εγώ θα πήγαινα σε Pocophone. Όπως και να'χει, καλορίζικο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Αυτό που με τράβηξε βασικά είναι το android one και η αυτονομία του. Ελπίζω να μη το μετανιώσω.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Αυτό που με τράβηξε βασικά είναι το android one και η αυτονομία του. Ελπίζω να μη το μετανιώσω.

 

Σε αυτονομια και ελαφρύ λογισμικό δεν θα το μετανιώσεις. Η μονη μου ενσταση ηταν η οθόνη, αλλα αν εσενα σε καλυπτει μια χαρα :)

 

Καλορίζικο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Αυτό που με τράβηξε βασικά είναι το android one και η αυτονομία του. Ελπίζω να μη το μετανιώσω.

Καλορίζικο!

Πες μας και στην πράξη αν καταλαβαίνεις ότι δε σε ικανοποιεί η οθόνη.

Γιατί αν τα specs την έδιναν μεγαλύτερη ανάλυση αμφιβάλω αν 1 στους 10 θα καταλάβαινε διαφορά

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Έκδοση Android λες; Δηλαδή πήγε ας πούμε από android 7 σε 8 και μετά 9?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

My bad. Νόμιζα ότι ήταν mtk.

 

Καλά σε exynos δεν παίζει τόσο καλά η gcam (εξαρτάται και τους dev). Και μην παίρνεις όρκο ότι δεν χρειάζεται gcam. Στο ποστ του φίλου ανησυχεί ότι το mi a3 δεν θα φτάνει το rn7.

 

Σίγουρα δεν θα είναι κακή κάμερα. Απλά λέω ότι το ψάχνει στο πόντο... Στα επιπλέον αρνητικά θα έβαζα την αυτονομία.

 

Όχι άλλο νούμερο.απλα από την 8,1 που νομίζω πως έλεγε πήγε σε άλλα νούμερα της 8.αλλα όλες ήταν πολύ μεγάλες ενημερωσεις.εφθασαν κάθε μία κοντά στο giga.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Όχι άλλο νούμερο.απλα από την 8,1 που νομίζω πως έλεγε πήγε σε άλλα νούμερα της 8.αλλα όλες ήταν πολύ μεγάλες ενημερωσεις.εφθασαν κάθε μία κοντά στο giga.

 

Αν δεν απατωμαι μετα την 8.1 πας 9. Δεν υπάρχουν ενδιάμεσα νουμερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατωμαι μετα την 8.1 πας 9. Δεν υπάρχουν ενδιάμεσα νουμερα.

Δεν ξέρω εβγαλε κάτι 8.2.2 νομίζω.θα το ελέγξω.edit.το κοίταξα.8.1.0 και από πίσω έχει πάρει πολλά νούμερα που λογικά είναι αυτές οι ενημερώσεις.παντως αυτό έχει πάρει το δικό μου πενταρι στον ίδιο χρόνο δεν έχει πάρει καμμία.οχι ότι με αποσχολει βέβαια,ποτέ δεν ήμουν φαν των ενημερώσεων.το αντίθετο.

Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο!

Πες μας και στην πράξη αν καταλαβαίνεις ότι δε σε ικανοποιεί η οθόνη.

Γιατί αν τα specs την έδιναν μεγαλύτερη ανάλυση αμφιβάλω αν 1 στους 10 θα καταλάβαινε διαφορά

 

Θα επανέλθω με εντυπώσεις μόλις το πάρω στα χέρια μου και το δουλέψω μερικές μέρες, ώστε να έχω ολοκληρωμένη άποψη.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα ειχα κ δύο μπορώ να εκφέρω γνωμη. Πρώτα ειχα το rn 7 το οποίο κράτησα για ένα μήνα κ τωρα το.Α3

Πολύ καλή επιλογή το rn7 κ ειδικά με την gcam είναι μια παραπανω από τιμια πρόταση. Παρόλαυτα το A3 έχει cpu με χαμηλές θερμοκρασίες κ τρομερή αυτονομία. Lag δεν ειχα με κανένα από τα δύο . Σίγουρα δεν έχουν τις ταχύτητες του 845 αλλά θέματα lag δεν έχουν. Το rn7 στο θέμα overheating πάσχει. Σαν ποιότητα κατασκευής είναι σαφέστατα ανώτερο πάλι το Α3 , ενω σε θέμα λογισμικού είναι ξεκάθαρα στην κριση του καθενός. Εγώ δεν έχω θέμα με το miui αλλά για πρώτη φορά κινητό xiaomi με στοκ android με καλύπτει. Στο θέμα της κάμερας στοκ με στοκ απλά δεν συγκρίνονται , κ gcam δεν έχω περάσει ακομα για να δω ποιο είναι καλύτερο. Πάντως μερικές night sight που έβγαλα με το Α3 είναι αξιόλογες . Συνολικα είναι αρκετά καλύτερο σαν σύνολο το mi a3 αν εξαιρέσουμε την ανάλυση της οθόνης . Παρόλα αυτά δεν είναι κάτι που δεν συνηθίζεις

Edited by bruno1977
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά από μια εβδομάδα με το Mi A3 στα χέρια μου.

-Οθόνη

Ξεκινάω από την οθόνη που για τους περισσότερους είναι το αρνητικό της συσκευής. Η οθόνη έχει καλύτερη απεικόνιση και ζωντάνια χρωμάτων σε σχέση με το HTC10 που είχα μέχρι πρότινος. Το λευκό δεν είναι τόσο λευκό, αλλά το μαύρο είναι εξαιρετικό. Δε νομίζω ότι θα έχει κάποιος ουσιαστικό θέμα με την ανάλυση της οθόνης. Ίσως σε κάποια παιχνίδια να υπάρχει κάποια διαφορά, αλλά προσωπικά δεν παίζω και δεν με απασχολεί. Πίξελ μπόρεσα να εντοπίσω μόνο χωρίς γυαλιά (μύωπας 8 βαθμών), εστιάζοντας σε κείμενο με πολύ μικρά γράμματα σε άσπρο φόντο, από απόσταση 4-5 εκατοστών. Το μόνο που είναι χειρότερο σε σχέση με το HTC10 είναι η φωτεινότητα, που θα μπορούσε να είναι λίγο μεγαλύτερη. Το πρόβλημα αφορά τη θέαση με γυαλιά ηλίου κάτω από τον ήλιο. Εκεί θα έπρεπε να μπορούσε να δώσει λίγο παραπάνω φωτεινότητα. Αντίθετα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να διαβάσεις βράδυ, λόγω έντονης φωτεινότητας.

-Μπαταρία

Ότι και να πω για τη μπαταρία είναι λίγο. Για πρώτη φορά στη ζωή μου πιάνω στα χέρια μου ένα smartphone που μπορώ να το φορτίζω κάθε δεύτερη μέρα (με τη χρήση που του κάνω). Θεωρώ ότι η Xiaomi βρήκε τη χρυσή τομή με τη χρησιμοποίηση αυτής της οθόνης σε σχέση με τη διάρκεια της μπαταρίας.

-Κάμερα

Η κάμερα ήταν κάτι το οποίο με απασχόλησε αρκετά. Τελικά δε μπορώ παρά να είμαι ευχαριστημένος. Δεν έχω κάνει ακόμη πολλές δοκιμές αλλά τα πρώτα δείγματα είναι σίγουρα καλύτερα από το HTC10. H μαμά εφαρμογή έχει κάποιο μικρό lang το οποίο εξαφανίζεται με τη χρήση Gcam. ( χρησιμοποίησα port για redmi note 7). Βίντεο δε δοκίμασα.

-Δακτυλικό αποτύπωμα

Το δακτυλικό αποτύπωμα πάνω στη οθόνη είναι φοβερό σα σκέψη, αλλά στη αρχή είχα θέμα με καθυστερήσεις και άκυρες προσπάθειες σε σημείο που σκεφτόμουν να το απενεργοποιήσω. Το πρόβλημα λύθηκε όταν διάβασα κάπου ότι όταν καταχωρίζεις το αποτύπωμα πρέπει απλά να ακουμπάς το δάκτυλο την οθόνη χωρίς να το πιέζεις. Αυτό συμβαίνει γιατί αυτή η υλοποίηση φωτογραφίζει το αποτύπωμα ενώ ο “hardware” αισθητήρας αντιλαμβάνεται το ανάγλυφο. Καταχωρίζοντας λοιπόν εκ νέου το αποτύπωμα και σε συνδυασμό με τη χρήση δύο αποτυπωμάτων για το ίδιο δάκτυλο, έχω πλέον αστραπιαίους χρόνους ξεκλειδώματος.

-Ήχος

Ο ήχος από το ηχείο είναι δυνατός και καθαρός αλλά μονοφωνικός. Ο ήχος συνομιλίας είναι επίσης καθαρός και δυνατός αλλά λίγο μπάσος σε σχέση με το HTC10. To περίεργο είναι πως ακόμη και με ακουστικά η συνομιλία ακούγεται λίγο μπάσα. Η μουσική ακούγεται άψογα.

-Συνδεσιμότητα

Το σήμα κινητής είναι καλό και σε σημεία που με το HTC10 είχα θέματα, τώρα δεν έχω. Ο δέκτης σήματος wi-fi είναι σίγουρα καλύτερος αφού με το HTC για να πιάνω σήμα στο υπνοδωμάτιο είχα τοποθετήσει wi-fi extender ενώ τώρα συνδέομαι απευθείας με το router χωρίς κανένα πρόβλημα. Ότι έχω συνδέσει με Bluetooth είναι ΟΚ.

 

Συνοψίζοντας, και πάντα με τα δικά μου κριτήρια:

Θετικά: Μπαταρία, κάμερα, λειτουργικό, μέγεθος, συνδεσιμότητα, οθόνη (+++όταν μάλιστα έρθει και το android 10 που θα έχει black theme )

Ουδέτερα: Ανάλυση οθόνης, ήχος, δακτυλικό αποτύπωμα (ουδέτερα με την έννοια ότι δουλεύουν όπως πρέπει)

Αρνητικά: Φωτεινότητα.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Το Gps λειτουργεί άψογα. Για τα notifications δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ρωτάς. Υπάρχει led λευκού χρώματος πάνω αριστερά το οποίο αναβοσβήνει όταν υπάρχει ειδοποίηση, ενώ μένει αναμμένο όσο φορτίζει.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Άρα η οθόνη μια χαρά είναι. Να σαι καλά!

Είναι τουλάχιστον τίμια η οθόνη . Έγινε πολύς ντόρος για το τπτ για την ανάλυση

Link to comment
Share on other sites

Είναι τουλάχιστον τίμια η οθόνη . Έγινε πολύς ντόρος για το τπτ για την ανάλυση
Έτσι ακριβώς, και πιο πολύ από άτομα που ούτε καν είχαν δει την οθόνη.
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς, και πιο πολύ από άτομα που ούτε καν είχαν δει την οθόνη.
Κοίτα όσο δεν την έχεις για διάβασμα καλά είναι αν κάτσεις να διαβάσεις τα Pixel κάνουν μπαμ (το είχα μια ευδομαδα το κινιτακι και είναι το μόνο αρνητικό η οθόνη γενικά και δεν φωτίζει αρκετά την μέρα και δεν μπορώ να κατεβάσω αρκετά χαμηλά το φως την μέρα λ. Σε όλα τα αλλα μηδέν παράπονο, αν είχε οθόνη του mi a2 θα ήταν κορφή.

Και το συμαντικοτερο, δεν έχει τον καρκίνο το miui

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς, και πιο πολύ από άτομα που ούτε καν είχαν δει την οθόνη.

 

Ή το έχουν δει από κοντά, αλλά έχουν δει και καλύτερες OLED από κοντά! ~280ppi pentile amoled που έχει το A3, έχω και στο smartwatch. Το αν φαίνονται ή όχι pixels σε σχέση με τα 521ppi του κινητού, επέτρεψε μου να το ξέρω καλύτερα. Τώρα αν για κάποιους τα 286ppi είναι "good enough", είναι ένα εντελώς άλλο θέμα.

Επίσης, όποιος μου βρει κινητό του 2019 στα λεφτά του A3, με χαμηλότερη μέγιστη φωτεινότητα, κερδίζει ένα A3!

Link to comment
Share on other sites

Ή το έχουν δει από κοντά, αλλά έχουν δει και καλύτερες OLED από κοντά! ~280ppi pentile amoled που έχει το A3, έχω και στο smartwatch. Το αν φαίνονται ή όχι pixels σε σχέση με τα 521ppi του κινητού, επέτρεψε μου να το ξέρω καλύτερα. Τώρα αν για κάποιους τα 286ppi είναι "good enough", είναι ένα εντελώς άλλο θέμα.

 

Επίσης, όποιος μου βρει κινητό του 2019 στα λεφτά του A3, με χαμηλότερη μέγιστη φωτεινότητα, κερδίζει ένα A3!

Super LCD IPS

Ανάλυση1440 x 2560px*•*QHD

Πυκνότητα 565 ppi

Αυτή ήταν η οθόνη του προηγούμενου κινητού μου HTC 10 την οποία έβλεπα τα προηγούμενα 3 χρόνια καθημερινά. Παρόλα τα χαρακτηριστικά η οθόνη του Mi A3 είναι καλύτερη, ίσως γιατί είναι Amoled(δεν είχα δουλέψει ποτέ amoled για ικανό διάστημα) με εξαίρεση τη μέγιστη φωτεινότητα που είναι χαμηλότερη.

Επίσης σχετικά με τα πίξελ, δεν έχω πρόβλημα στο διάβασμα, αντίθετα σε μαύρο φόντο το διάβασμα είναι απολαυστικό. Η οθόνη είναι τίμια και ο συνδιασμός της με το 4030 mAh της μπαταρίας δίνουν φοβερή αυτονομία στη συσκευή.

Σίγουρα υπάρχουν τηλέφωνα καλύτερα με καλύτερες οθόνες, το ζήτημα είναι τι προτεραιότητες βάζει ο καθένας, για τα χρήματα που διαθέτει. Για μένα η σειρά ήταν 1. pure Android, 2. Μπαταρία, 3. Κάμερα και μετά την αγορά του MiA3 μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Ή το έχουν δει από κοντά, αλλά έχουν δει και καλύτερες OLED από κοντά! ~280ppi pentile amoled που έχει το A3, έχω και στο smartwatch. Το αν φαίνονται ή όχι pixels σε σχέση με τα 521ppi του κινητού, επέτρεψε μου να το ξέρω καλύτερα. Τώρα αν για κάποιους τα 286ppi είναι "good enough", είναι ένα εντελώς άλλο θέμα.

 

Επίσης, όποιος μου βρει κινητό του 2019 στα λεφτά του A3, με χαμηλότερη μέγιστη φωτεινότητα, κερδίζει ένα A3!

 

Ποια είναι αυτά με τις καλύτερες oled και πόσο κοστίζουν?

Εδώ μιλάμε για κινητό που το παίρνεις τώρα γύρω στα 160€.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι αυτά με τις καλύτερες oled και πόσο κοστίζουν?

Εδώ μιλάμε για κινητό που το παίρνεις τώρα γύρω στα 160€.

 

Για τα €181 που έχει στο skroutz το MiA3 64GB και τα €220 που έχει το MiA3 128GB μιλάω. Σε αυτά τα λεφτά, όλα τα κινητά της αγοράς, OLED ή IPS, HD ή FULL HD, έχουν μεγαλύτερη φωτεινότητα από το A3. Νομίζω δεν γράφω κινέζικα!

Link to comment
Share on other sites

Για τα €181 που έχει στο skroutz το MiA3 64GB και τα €220 που έχει το MiA3 128GB μιλάω. Σε αυτά τα λεφτά, όλα τα κινητά της αγοράς, OLED ή IPS, HD ή FULL HD, έχουν μεγαλύτερη φωτεινότητα από το A3. Νομίζω δεν γράφω κινέζικα!
Η φωτεινότητα είναι το μόνο αρνητικό της οθόνης, όπως άλλωστε έχω γράψει.

Αλλά η φωτεινότητα θα σου δημιουργήσει πρόβλημα μόνο 5 - 10 φορές το χρόνο που θα θέλεις να δεις κάτι στη οθόνη, απευθείας κάτω από τον ήλιο, φορώντας γυαλιά ηλίου. Τότε και μόνο τότε.

Αν βέβαια δουλεύεις σε beach bar τότε η συσκευή αυτή δεν είναι για σένα.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Η φωτεινότητα είναι το μόνο αρνητικό της οθόνης, όπως άλλωστε έχω γράψει.

Αλλά η φωτεινότητα θα σου δημιουργήσει πρόβλημα μόνο 5 - 10 φορές το χρόνο που θα θέλεις να δεις κάτι στη οθόνη, απευθείας κάτω από τον ήλιο, φορώντας γυαλιά ηλίου. Τότε και μόνο τότε.

Αν βέβαια δουλεύεις σε beach bar τότε η συσκευή αυτή δεν είναι για σένα.

 

Σε beach bar δεν δουλεύω, αλλά χρησιμοποιώ το κινητό κάτω από δυνατό ήλιο πολύ περισσότερες φορές από μόνο 5-10 το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Σε beach bar δεν δουλεύω, αλλά χρησιμοποιώ το κινητό κάτω από δυνατό ήλιο πολύ περισσότερες φορές από μόνο 5-10 το χρόνο.
Τότε δε κάνει για εσένα αυτό το κινητό.

Αντίστοιχα για κάποιον που ακούει ραδιόφωνο από το κινητό δεν κάνει το Galaxy note 10. Συμπέρασμα:

Ο καθένας αγοράζει ότι του ταιριάζει στα χρήματα που διαθέτει.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Τότε δε κάνει για εσένα αυτό το κινητό.

Αντίστοιχα για κάποιον που ακούει ραδιόφωνο από το κινητό δεν κάνει το Galaxy note 10. Συμπέρασμα:

Ο καθένας αγοράζει ότι του ταιριάζει στα χρήματα που διαθέτει.

 

Συμφωνούμε. Η ένστασή μου, αφορούσε την οθόνη του Α3. Ούτε το stock android, ούτε την μπαταρία του, ούτε την κάμερα του, ούτε και το ραδιόφωνό του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...