Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άλλαξα σήμερα τις κάρτες έβαλα την Vodafone στην δεύτερη θέση αλλά τα ίδια πολύ χαμηλό σήμα και το βάζω και σε 3g. Με 4g έχω λιγότερο σήμα και κάποιες φορές το χάνει και επανέρχεται. Με cosmote η άλλη κάρτα είναι λίγο καλύτερα. Αν δεν ειχα το redmi note 4x πριν να συγκρίνω δεν θα έλεγα κάτι θα νόμιζα οτι ήταν θέμα δυκτιου αλλά με το 4χ δεν είχα πρόβλημα.

Το 7αρι το πήρα από mediamarkt είναι από την info.. Που ρώτησε ένας φίλος παραπάνω.

Ευχαριστώ για της απαντήσεις παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα σήμερα τις κάρτες έβαλα την Vodafone στην δεύτερη θέση αλλά τα ίδια πολύ χαμηλό σήμα και το βάζω και σε 3g. Με 4g έχω λιγότερο σήμα και κάποιες φορές το χάνει και επανέρχεται. Με cosmote η άλλη κάρτα είναι λίγο καλύτερα. Αν δεν ειχα το redmi note 4x πριν να συγκρίνω δεν θα έλεγα κάτι θα νόμιζα οτι ήταν θέμα δυκτιου αλλά με το 4χ δεν είχα πρόβλημα.

Το 7αρι το πήρα από mediamarkt είναι από την info.. Που ρώτησε ένας φίλος παραπάνω.

Ευχαριστώ για της απαντήσεις παιδιά.

 

Η καρτουλα της βοντα ειναι καινούργια?

Ναι μπορεί να κάνει την διαφορά μια νέα φρέσκια καρτα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Όχι την έχω 3χρονια περίπου και την έχω κόψει εγώ ήταν micro.

Θα δοκιμάσω να πάρω νέα να δω και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι την έχω 3χρονια περίπου και την έχω κόψει εγώ ήταν micro.

Θα δοκιμάσω να πάρω νέα να δω και αυτό.

 

Καλημέρα παίζει ρόλο και αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες.

Έχοντας κάμποσους μήνες το κινητό, ειλικρινά νιώθω τυχερός που με λίγα χρήματα μπορώ κι έχω μια τέτοια συσκευή, δυνατή τόσο σε επιδόσεις και μπαταρία, όσο και σε κάμερα.

Χάρη στη gcam αλλά και στην πολύτιμη βοήθεια του Αντρέα, έχω τραβήξει παρά πολλές εκπληκτικές φωτό* κατά τη διάρκεια των διακοπών μου.

Φωτό που κάνουν άλλους με ακριβότερα κινητά κυριολεκτικά να χαζεύουν. Και δεν είναι υπερβολή αυτό.

Ειδικά προς το σούρουπο που το φως της ημέρας αρχίζει και πέφτει, το redmi note 7 ζωγραφίζει.

Είμαι σε μια φάση που όλα δουλεύουν άψογα και δε μου λείπει τίποτα.

Proximity sensor, μπαταρία, ταχύτητα. Όλα στην εντέλεια. Εύχομαι να συνεχίσει έτσι.

Παρ' όλο που έχω την τάση να αλλάζω τα κινητά κάθε 2 μήνες, στο συγκεκριμένο με βλέπω να μένω πιστός για πολύ καιρό ακόμα.

Καλό υπόλοιπο διακοπών σε όσους συνεχίζουμε να απολαμβάνουμε το καλοκαιράκι.

 

 

* Οι περισσότερες εξ αυτών είναι με την bulkin έκδοση καθότι πιο αξιόπιστη από την πρώτη κιόλας φωτό. Η άλλη έκδοση συνεχίζει να μου καίει τις πρώτες, οπότε την αποφεύγω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

[/color]

 

Χρόνια πολλά!!! Η τελευταία αξιόλογη ήταν αυτή ότι έβαλα σελίδα 128

 

Καλημερα. Χτες μου ηρθε απο Κινα μερια, η συσκευη και τωρα κανω την μεταφορα απο το προηγουμενο μου (νοτε 6).

Κατεβασα την παραπανω προτεινομενη, απο τον καλο φιλο, gcam, αλλα δεν προχωρα η εγκατασταση .

Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω?

Πασα βοηθεια δεκτη.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.

 

εχω παρει το redmi note7 64αρι απο Ελληνικη αντιπροσωπεία εδω και 2 μηνες και αυτο που παρατηρω ειναι οτι εχει παρα πολυ χαμηλο σημα ιδίως στην vodafone ( εχω 2 καρτες πανω στην πρωτη θεση vodafone στην δευτερη cosmote ) με αποτελεσμα να χανω αρκετες κλησεις στην δουλεια μου και ξαφνικα ενω το εχω στο ιδιο μερος να έρχονται μυνηματα απο κλησεις. να σημειώσω οτι μεχρι να παρω αυτο ειχα το redmi note 4x και δεν ειχα προβλημα.

 

Eχει παρατηρήσει καποιος κατι τετοιο η να το στειλω για service;

 

ευχαριστω πολυ

Το έχω επισημάνει και εγώ το σήμα του είναι χάλια μαύρα. Αυτό και μόνο αρκεί για ν θέλω να το δώσω και να μην πάρω πάλι xiaomi...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το σοβαρό ζήτημα με τα notifications στην status bar που χάνονται μετά από 3 δευτερόλεπτα, λύνεται με την εφαρμογή Notch Notifications for MIUI https://play.google.com/store/apps/details?id=zanini.andrea.notchtest&hl=el

Μέχρι να ξυπνήσουν εκεί στη Xiaomi και να φτιάξουν το MIUI με κάποιο update...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το έχω επισημάνει και εγώ το σήμα του είναι χάλια μαύρα. Αυτό και μόνο αρκεί για ν θέλω να το δώσω και να μην πάρω πάλι xiaomi...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ έχω WIND και COSMOTE και πιάνουν άψογα όπως με το παλιό μου Redmi 4a. Δεν γύρισα και την Ελλάδα να το τσεκάρω αλλά στην Αθήνα και Νότια Εύβοια που πήγα ήταν όπως πάντα το σήμα.

 

όσο για το Proximity sensor που διαβάζω σε πολλούς πως έχει πρόβλημα, τι να πω, δεν έχω παρατηρήσει κάτι στο δικό μου. ϊσως έχει λυθεί το πρόβλημα στις νεότερες συσκευές. Το αγόρασα το κινητό πριν τρεις βδομάδες.

Edited by imaginos
Link to comment
Share on other sites

Νεο συγκεντρωτικό post για να έχουμε και τις 3 gcam στο ίδιο αλλά και με τα τελευταία ευρήματα με τις αδυναμίες της κάθε μίας. Αν τυχον δεν σας κατεβαίνουν οι εκδόσεις gcam δοκιμάστε παρατεταμένο πάτημα και λήψη link. Επιπλέον εχω σύντομα σχόλια ποιες προτιμώ καθώς και με ποια τραβάς καλύτερο βίντεο.

 

Τι χρειάζεται για να δουλέψει;

 

Τίποτα απολύτως αφου έχει ήδη ενεργό api2. Απλή εγκατάσταση apk

 

Πρόταση gcam νούμερο ένα (ιδανική για μερακλήδες => καλύτερο τελικό αποτέλεσμα αλλά με κάποια Bugs)

 

Η gcam που δουλεύω είναι αυτή https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/MGC_6.1.021_BSG_Arnova_TlnNeun_4lens_V1.3.030119.0645-02j.apk

Και εδώ οι ρυθμίσεις μου σε xml https://1drv.ms/f/s!ArBDeVoC0Z5egr81JuT_R05A3Z931w

Για οσους δεν γνωριζουν πως περναμε xml δείτε εδώ (ειναι πολύ εύκολο) https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/settings09/ .

 

Σε σχεση με τις άλλες δύο έχει το καλύτερο τελικό αποτέλεσμα. Ειδικά στα πρόσωπα (τόσο στη πίσω κάμερα όσο και στη σέλφι) θα πάθετε πλάκα

 

Γνωστα προβλήματα: Δεν δουλεύει Night sight, ψηφιακό ζουμ ενώ καμιά φορά στις ημερήσιες μπορεί να τύχει να υπερεκθέσει και να κάψει ουρανό. Έχει όμως μακράν το καλύτερο αποτέλεσμα από άποψη λογου λεπτομέριας/θορυβου. Προσωπικά Night sight δεν χρησιμοποιω ποτε! Αν τυχόν θελήσω πιο αργό κλείστρο πατάω παρατεταμένα την αλλαγη σε selfie και στο μενού που εμφανίζει, βάζω στο autoexposure correction το χρόνο που πιστευω ότι μπορώ να διαχειριστώ. Ενω αντι ψηφιακου ζουμ κάνω κροπάρισμα. Τωρα το θέμα της τυχαιας υπερέκθεσης στις ημερήσιες ίσως ειναι θέμα αν δεν εχετε την πολύτελεια δεύτερου κλικ... αυτο το πρόβλημα βεβαια μπορεί να τύχει μονο σε ημερήσιες και όχι σε νυχτερινές ή Indoor.

 

Θελώ να πω και συγνώμη στον @Jimteo που στην αρχή δεν πίστευα το πρόβλημα με την τυχαία υπερέκθεση... αλλα δεν ειχε τυχει ως τοτε να μου το κάνει και γενικα δεν εχει ξανατύχει να δω τέτοιο random πρόβλημα σε Gcam... αν υπερέκθετε θα το κανε μονιμα και οχι μια στις τοσες και μονο ημερήσιες. Συγνώμη και πάλι Δημήτρη!!!

 

Πρόταση gcam νούμερο δυο - BSG (πλήρως λειτουργική - ιδανική για λιγότερο σταθερά χέρια και πιο απλή σε ρυθμίσεις)

 

Η έκδοση του bsg https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/MGC_6.2.030_RN7_V1a_FINAL.apk όπου δουλεύει και night sight και ψηφιακό ζούμ. Επιπλέον έχει μια επιλογή "remove dots" στις ρυθμίσεις. Αν τυχον παρατηρείτε σε ενοχλητικό βαθμό κουκίδες στον ουρανό την ημέρα, το ενεργοποιείται και περιοριζει το πρόβλημα. Αυτό το πρόβλημα το έχουν όλες οι gcam αλλα μόνο του bsg έχει τέτοια ρυθμιση για περιορισμό. Προσοχή ομως με τη ρυθμιση γιατι σε συνθηκες indoor μπορει να χάσετε σε λεπτομέρια. Προσωπικά το έχω κλειστό μιας και δεν ειναι τόσο σπουδαίο το πρόβλημα ενω φαίνεται να έχει χειρότερο αποτελέσμα σε Indoor. Οπότε εκτός και αν ξέρετε τι κάνετε, ξεχάστε αυτην την ρύθμιση.

 

Είναι γρηγορότερη και πιο συμβατή από την πρώτη αλλα υστερεί σε ποιότητα. Βέβαια λογω διαφορετικού package name μπορείτε να εγκαταστήσετε και τις 2 παράλληλα και να χρησιμοποιείται την κατάλληλη αναλόγως τι θέλετε. ;)

 

Σιγουρέψτε ότι στις ρυθμίσεις->Σύνθετες ρυθμίσεις έχετε ενεργό το "Στοιχείο ελέγχου HDR+" ώστε να επιλέγετε απλό hdr+ (αστραπιαίο) ή Hdr+ enhanced (περισσότερα δείτε παρακάτω στη "Ταχύτητα, ποιότητα, shutter lag και motion blur")

 

Πρόταση gcam νούμερο τρία - Bulkin NEW (πλήρως λειτουργική - ιδανική για σταθερά χέρια)

 

Αυτη είναι κάτι ενδιάμεσο στην 2 και 1. Έχει ότι πιο κοντινό σε σκιες/χρώματα με την πρώτη προτεινόμενη. Συνεχίζει βέβαια να χάνει λιγο στα πορτρέτα. Αλλα σε σχέση με του BSG έχει σίγουρα πιο ανοιχτές σκιές και πιο φυσικό αποτέλεσμα (λιγότερο contrast) ενώ είναι εξίσου σταθερή και πλήρης με την δευτερη του BSG(πχ λειτουργικό ψηφιακό ζουμ, night sight, zsl, κλικ με την πρωτη κλπ). Σε τέρμα σκοτάδια παιζει να ειναι καλύτερη και απο την προτεινόμενη αφου βαζει πιο αργο shutter.

 

Αυτή ειναι η έκδοση που λέω https://mega.nz/#!bSoTzAgA!HTEAitMDIUk-0Lf7fSVy9UcKf43mzTct-lf0gMsvG_0 (εναλλακτικό προσωρινό link https://drive.google.com/open?id=1YnilJ-NQN71PzSB6X5hNWzZtvoiYN0O7 )

Και εδώ οι ρυθμίσεις που χω βάλει https://photos.app.goo.gl/WQ7tbgnBHSBvjuzh9

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: αν στις νυχτερινές θέλετε καλύτερη ποιότητα (λεπτομερια/θορυβο) στα libraries αφήστε το default αντί αυτών που έχω. Υπόψιν ότι έτσι θα έχει παρόμοιο αποτέλεσμα σε contrast με του bsg. Παρόλα αυτά παραμένει καλύτερη μιας και στα ακραία σκοτάδια έχει καλύτερο αποτέλεσμα ενώ έχει πολύ περισσότερες επιλογές να παίξεις. Φυσικά αν τρέμουν αρκετά τα χέρια σας προτιμήστε του BSG αφού σε σας θα χει καλύτερη λεπτομέρια αυτή.

 

==================================================================

 

Ποιά από τις παραπάνω τρεις να βάλω;

 

Μπορείτε να έχετε παράλληλα την πρώτη με κάποιες από τις άλλες δυο. Προσωπικά έχω παράλληλα την 1η προτεινόμενη και του Bulkin (αν έχετε ασταθή χέρια αντί του Bulkin προτιμήστε BSG). Γενικά προτιμώ την 1η εκτός αν θέλω zsl (βλέπε παρακάτω "Ταχυτητα...") ή αν τραβάω ημερήσιες χωρίς την πολυτέλεια δεύτερου κλικ (μπορεί να τύχει να υπερεκθέσει και να κάψει ουρανό... εκει θα χρειστεί να ξανατραβήξετε... νυχτα δεν εχει τέτοιο θέμα). Να τονίσω ότι στα πρόσωπα είναι χαοτική η διαφορά υπέρ της πρώτης έκδοσης και ακόμα καλύτερη selfie.

 

Τώρα αν βαριέστε να έχετε δύο gcam ενώ θέλετε όσο το δυνατό πιο απροβλημάτιστη επιλέξτε μια εκ των Bulkin και BSG αναλόγως αν έχετε σταθέρα χέρια (Bulkin) ή λιγότερο σταθερά (BSG). Αν πάλι θέλετε να χετε και τις τρεις, οι bulkin και bsg έχουν ιδιο package name οπότε δεν μπορούν να εγκατασταθούν ταυτόχρονα χωρις να γίνει κλώνος (για περισσότερα και πως να τις εχετε ταυτοχρονα δείτε εδώ https://www.celsoazevedo.com/files/android/how-to-duplicate-clone-apps/ )

 

Ταχύτητα, ποιότητα, shutter lag και motion blur

 

Αν σας νοιάζει η ποιότητα, να τραβάτε με την δεξιότερη επιλογή του hdr+ (δηλαδη την enhanced). Ειδικα νυχτα ή σε κόντρα ήλιο κάνει διαφορά. Αν ομως σας νοιάζει η ταχύτητα χρησιμοποιείτε την μεσαία επιλογή όπου ενεργοποιεί το zsl και τραβαει αστραπιαία (μηδενικο shutter lag). Δυστυχώς το zsl λειτουργεί μόνο στη 2η και 3η επιλογή.

 

Παρόλα αυτά το hdr+ enhanced συγχωρεί περισσότερο motion blur. Το zsl είναι αυστηρά για να προλάβετε την στιγμη (πχ για λιγο σας κοιτάει ο μπομπιρας σας και μετα απο μισο δευτερολεπτο κοιτάει αλλου) και όχι για περιορισμό Motion blur.

 

Τέλος μεταξυ των τριών που προτείνω, του bsg το hdr+ enhanced (δεξιότερη επιλογή) ειναι γρηγορότερο αφού έχει υψηλότερο shutter speed και λιγοτερα frames οπότε κερδίζει και σε shutter lag αλλα και σε motion blur.

 

Με ποια κάμερα να τραβάω βίντεο;

 

Αν δεν σας νοιάζει το 4K τότε η στοκ σε 1080p (30fps) είναι ανώτερη τόσο από άποψη σταθεροποίησης οσο και ποιότητας (ειδικά σε χαμηλό φωτισμό).

 

Αν πάλι χρειάζεστε 4K πάτε σε οποιαδήποτε 3rd party camera. Εφόσον έχετε ήδη gcam, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτή

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε πού μπορούμε να αγοράσουμε αυθεντικά προϊόντα Xiaomi; Με ενδιαφέρει για οθόνη και δε θέλω από το eBay. Ρώτησα και αλλού στο φόρουμ αλλά δεν πήρα απάντηση..
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να πει κάποιος σε ποια διαδρομή βρίσκεται ο διακόπτης για το VoLTE;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να πει κάποιος σε ποια διαδρομή βρίσκεται ο διακόπτης για το VoLTE;

 

 

 

Ρυθμίσεις - Κάρτες SIM & κινητά δίκτυα - cosmote

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να πει κάποιος σε ποια διαδρομή βρίσκεται ο διακόπτης για το VoLTE;

 

Παρατεταμένο πάτημα στα mobile data, ανοίγει το:

SIM cards and mobile networks

Διαλέγεις τη SIM κάρτα που σε ενδιαφέρει

VoLTE enabled / Make calls using Wi-Fi

 

edit: δεν είχα ανανεώσει τη σελίδα και δεν είδα το προηγούμενο, συγγνώμη :)

Link to comment
Share on other sites

Αν τυχον θελετε κατι να προσθεσω στο post (πχ καποια παρατηρηση) πειτε το εγκαιρως οσο εχει δυνατοτητα τροποποιησης, :) Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αν τυχον θελετε κατι να προσθεσω στο post (πχ καποια παρατηρηση) πειτε το εγκαιρως οσο εχει δυνατοτητα τροποποιησης, :)
Ήταν εξαιρετικό και δεν χρειάζεται καμία αλλαγή. Σε ευχαριστούμε για άλλη μια φορά Ανδρέα για τον χρόνο που διέθεσες

 

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν τυχον θελετε κατι να προσθεσω στο post (πχ καποια παρατηρηση) πειτε το εγκαιρως οσο εχει δυνατοτητα τροποποιησης, :)
Ευχαριστούμε Ανδρέα,χρησιμοποιώ μόνο την πρώτη gcam και το αποτέλεσμα των φωτογραφιών μου είναι εντυπωσιακό

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - Κάρτες SIM & κινητά δίκτυα - cosmote

 

 

Παρατεταμένο πάτημα στα mobile data, ανοίγει το:

SIM cards and mobile networks

Διαλέγεις τη SIM κάρτα που σε ενδιαφέρει

VoLTE enabled / Make calls using Wi-Fi

 

edit: δεν είχα ανανεώσει τη σελίδα και δεν είδα το προηγούμενο, συγγνώμη :)

 

Δεν είμαι στην Cosmote αλλά στην Wind και χθες διάβασα ανακοίνωσή της ότι προσφέρει το VoLTE.

Θυμάμαι ότι πριν λίγο καιρό είχα δει στο κινητό το διακόπτη, ενώ τώρα δεν υπάρχει.

Έχω 2 sim, μία με τηλεφωνία και data και η άλλη με data που μπαίνει κάθε μήνα 1GB, αλλά δεν βρίσκω το διακόπτη.

Link to comment
Share on other sites

Το σοβαρό ζήτημα με τα notifications στην status bar που χάνονται μετά από 3 δευτερόλεπτα, λύνεται με την εφαρμογή Notch Notifications for MIUI https://play.google.com/store/apps/details?id=zanini.andrea.notchtest&hl=el

Μέχρι να ξυπνήσουν εκεί στη Xiaomi και να φτιάξουν το MIUI με κάποιο update...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εγώ έχω WIND και COSMOTE και πιάνουν άψογα όπως με το παλιό μου Redmi 4a. Δεν γύρισα και την Ελλάδα να το τσεκάρω αλλά στην Αθήνα και Νότια Εύβοια που πήγα ήταν όπως πάντα το σήμα.

 

όσο για το Proximity sensor που διαβάζω σε πολλούς πως έχει πρόβλημα, τι να πω, δεν έχω παρατηρήσει κάτι στο δικό μου. ϊσως έχει λυθεί το πρόβλημα στις νεότερες συσκευές. Το αγόρασα το κινητό πριν τρεις βδομάδες.

Η ίδια εφαρμογή για τις ειδοποιήσεις κάνει και για το Pocophone άραγε;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Στο poco δε σου χρειάζεται.

Βάζεις την dev και ξενοιαζεις.

 

@Antreng συγχαρητήρια για την ανακεφαλαίωση με όλες τις gcam.

Δεν τίθεται θεμα συγγνώμης. Για όνομα του Θεού. Αλίμονο αν χαλουσαμε τις καρδιές μας για τέτοια χαζομάρες.

Απ' τη στιγμη που δε στο είχε παρουσιάσει, λογικό ήταν να έχεις τις αμφιβολίες σου.

Και πάλι μπράβο....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Νεο συγκεντρωτικό post για να έχουμε και τις 3 gcam στο ίδιο αλλά και με τα τελευταία ευρήματα με τις αδυναμίες της κάθε μίας. Αν τυχον δεν σας κατεβαίνουν οι εκδόσεις gcam δοκιμάστε παρατεταμένο πάτημα και λήψη link. Επιπλέον εχω σύντομα σχόλια ποιες προτιμώ καθώς και με ποια τραβάς καλύτερο βίντεο.

 

Τι χρειάζεται για να δουλέψει;

 

Τίποτα απολύτως αφου έχει ήδη ενεργό api2. Απλή εγκατάσταση apk

 

Πρόταση gcam νούμερο ένα (ιδανική για μερακλήδες => καλύτερο τελικό αποτέλεσμα αλλά με κάποια Bugs)

 

Η gcam που δουλεύω είναι αυτή https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/MGC_6.1.021_BSG_Arnova_TlnNeun_4lens_V1.3.030119.0645-02j.apk

Και εδώ οι ρυθμίσεις μου σε xml https://1drv.ms/f/s!ArBDeVoC0Z5egr81JuT_R05A3Z931w

Για οσους δεν γνωριζουν πως περναμε xml δείτε εδώ (ειναι πολύ εύκολο) https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/settings09/ .

 

Γνωστα προβλήματα: Δεν δουλεύει Night sight, ψηφιακό ζουμ ενώ καμιά φορά στις ημερήσιες μπορεί να τύχει να υπερεκθέσει και να κάψει ουρανό. Έχει όμως μακράν το καλύτερο αποτέλεσμα από άποψη λογου λεπτομέριας/θορυβου. Προσωπικά Night sight δεν χρησιμοποιω ποτε! Αν τυχόν θελήσω πιο αργό κλείστρο πατάω παρατεταμένα την αλλαγη σε selfie και στο μενού που εμφανίζει, βάζω στο autoexposure correction το χρόνο που πιστευω ότι μπορώ να διαχειριστώ. Ενω αντι ψηφιακου ζουμ κάνω κροπάρισμα. Τωρα το θέμα της τυχαιας υπερέκθεσης στις ημερήσιες ίσως ειναι θέμα αν δεν εχετε την πολύτελεια δεύτερου κλικ... αυτο το πρόβλημα βεβαια μπορεί να τύχει μονο σε ημερήσιες και όχι σε νυχτερινές ή Indoor.

 

Θελώ να πω και συγνώμη στον @Jimteo που στην αρχή δεν πίστευα το πρόβλημα με την τυχαία υπερέκθεση... αλλα δεν ειχε τυχει ως τοτε να μου το κάνει και γενικα δεν εχει ξανατύχει να δω τέτοιο random πρόβλημα σε Gcam... αν υπερέκθετε θα το κανε μονιμα και οχι μια στις τοσες και μονο ημερήσιες. Συγνώμη και πάλι Δημήτρη!!!

 

Πρόταση gcam νούμερο δυο - BSG (πλήρως λειτουργική - ιδανική για λιγότερο σταθερά χέρια και πιο απλή σε ρυθμίσεις)

 

Η έκδοση του bsg https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/MGC_6.2.030_RN7_V1a_FINAL.apk όπου δουλεύει και night sight και ψηφιακό ζούμ. Επιπλέον έχει μια επιλογή "remove dots" στις ρυθμίσεις. Αν τυχον παρατηρείτε σε ενοχλητικό βαθμό κουκίδες στον ουρανό την ημέρα, το ενεργοποιείται και περιοριζει το πρόβλημα. Αυτό το πρόβλημα το έχουν όλες οι gcam αλλα μόνο του bsg έχει τέτοια ρυθμιση για περιορισμό. Προσοχή ομως με τη ρυθμιση γιατι σε συνθηκες indoor μπορει να χάσετε σε λεπτομέρια. Προσωπικά το έχω κλειστό μιας και δεν ειναι τόσο σπουδαίο το πρόβλημα ενω φαίνεται να έχει χειρότερο αποτελέσμα σε Indoor. Οπότε εκτός και αν ξέρετε τι κάνετε, ξεχάστε αυτην την ρύθμιση.

 

Είναι γρηγορότερη και πιο συμβατή από την πρώτη αλλα υστερεί σε ποιότητα. Βέβαια λογω διαφορετικού package name μπορείτε να εγκαταστήσετε και τις 2 παράλληλα και να χρησιμοποιείται την κατάλληλη αναλόγως τι θέλετε. ;)

 

Σιγουρέψτε ότι στις ρυθμίσεις->Σύνθετες ρυθμίσεις έχετε ενεργό το "Στοιχείο ελέγχου HDR+" ώστε να επιλέγετε απλό hdr+ (αστραπιαίο) ή Hdr+ enhanced (περισσότερα δείτε παρακάτω στη "Ταχύτητα, ποιότητα, shutter lag και motion blur")

 

Πρόταση gcam νούμερο τρία - Bulkin NEW (πλήρως λειτουργική - ιδανική για σταθερά χέρια)

 

Αυτη είναι κάτι ενδιάμεσο στην 2 και 1. Έχει ότι πιο κοντινό σε σκιες/χρώματα με την πρώτη προτεινόμενη. Συνεχίζει βέβαια να χάνει λιγο στα πορτρέτα. Αλλα σε σχέση με του BSG έχει σίγουρα πιο ανοιχτές σκιές και πιο φυσικό αποτέλεσμα (λιγότερο contrast) ενώ είναι εξίσου σταθερή και πλήρης με την δευτερη του BSG(πχ λειτουργικό ψηφιακό ζουμ, night sight, zsl, κλικ με την πρωτη κλπ). Σε τέρμα σκοτάδια παιζει να ειναι καλύτερη και απο την προτεινόμενη αφου βαζει πιο αργο shutter.

 

Αυτή ειναι η έκδοση που λέω https://mega.nz/#!bSoTzAgA!HTEAitMDIUk-0Lf7fSVy9UcKf43mzTct-lf0gMsvG_0

Και εδώ οι ρυθμίσεις που χω βάλει https://photos.app.goo.gl/WQ7tbgnBHSBvjuzh9

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: αν στις νυχτερινές θέλετε καλύτερη ποιότητα (λεπτομερια/θορυβο) στα libraries αφήστε το default αντί αυτών που έχω. Υπόψιν ότι έτσι θα έχει παρόμοιο αποτέλεσμα σε contrast με του bsg. Παρόλα αυτά παραμένει καλύτερη μιας και στα ακραία σκοτάδια έχει καλύτερο αποτέλεσμα ενώ έχει πολύ περισσότερες επιλογές να παίξεις. Φυσικά αν τρέμουν αρκετά τα χέρια σας προτιμήστε του BSG.

 

==================================================================

 

Ποιά από τις παραπάνω τρεις να βάλω;

 

Μπορείτε να έχετε παράλληλα την πρώτη με κάποιες απο τις άλλες δυο. Προσωπικά έχω παράλληλα την 1η προτεινόμενη και του Bulkin (αν έχετε ασταθή χέρια αντί του Bulkin προτιμήστε BSG). Γενικά προτιμώ την 1η εκτός αν θέλω zsl (βλέπε παρακάτω "Ταχυτητα...") ή αν τραβάω ημερήσιες χωρίς την πολυτέλεια δεύτερου κλικ (μπορεί να τύχει να υπερεκθέσει και να κάψει ουρανό... εκει θα χρειστεί να ξανατραβήξετε... νυχτα δεν εχει τέτοιο θέμα). Να τονίσω ότι στα πρόσωπα είναι χαοτική η διαφορά υπέρ της πρώτης έκδοσης και ακόμα καλύτερη selfie.

 

Τώρα αν βαριέστε να έχετε δύο gcam ενώ θέλετε όσο το δυνατό πιο απροβλημάτιστη επιλέξτε μια εκ των Bulkin και BSG αναλόγως αν έχετε σταθέρα χέρια (Bulkin) ή λιγότερο σταθερά (BSG).

 

Ταχύτητα, ποιότητα, shutter lag και motion blur

 

Αν σας νοιάζει η ποιότητα, να τραβάτε με την δεξιότερη επιλογή του hdr+ (δηλαδη την enhanced). Ειδικα νυχτα ή σε κόντρα ήλιο κάνει διαφορά. Αν ομως σας νοιάζει η ταχύτητα χρησιμοποιείτε την μεσαία επιλογή όπου ενεργοποιεί το zsl και τραβαει αστραπιαία (μηδενικο shutter lag). Δυστυχώς το zsl λειτουργεί μόνο στη 2η και 3η επιλογή.

 

Παρόλα αυτά το hdr+ enhanced συγχωρεί περισσότερο motion blur. Το zsl είναι αυστηρά για να προλάβετε την στιγμη (πχ για λιγο σας κοιτάει ο μπομπιρας σας και μετα απο μισο δευτερολεπτο κοιτάει αλλου) και όχι για περιορισμό Motion blur.

 

Τέλος μεταξυ των τριών που προτείνω, του bsg το hdr+ enhanced (δεξιότερη επιλογή) ειναι γρηγορότερο αφού έχει υψηλότερο shutter speed και λιγοτερα frames οπότε κερδίζει και σε shutter lag αλλα και σε motion blur.

 

Με ποια κάμερα να τραβάω βίντεο;

 

Αν δεν σας νοιάζει το 4K τότε η στοκ σε 1080p (30fps) είναι ανώτερη τόσο από άποψη σταθεροποίησης οσο και ποιότητας (ειδικά σε χαμηλό φωτισμό).

 

Αν πάλι χρειάζεστε 4K πάτε σε οποιαδήποτε 3rd party camera. Εφόσον έχετε ήδη gcam, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτή

 

Στην πρώτη, όταν λες ότι δεν δουλεύει

Night sight, ψηφιακό ζουμ, τι εννοείς; Κρασαρει; Κάνει κάτι άλλο; Σε ρωτάω γιατί εγώ δεν βλέπω κάποιο θέμα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη, όταν λες ότι δεν δουλεύει

Night sight, ψηφιακό ζουμ, τι εννοείς; Κρασαρει; Κάνει κάτι άλλο; Σε ρωτάω γιατί εγώ δεν βλέπω κάποιο θέμα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είτε θα κρασαρει είτε δεν θα τελειώσει ποτέ την επεξεργασία ενώ στο ζουμ αν δεν κρασαρει μπορεί να βγάλει την φωτό σαν να μην ζουμαρες. Προσωπικά αυτά δεν τα χρησιμοποιώ ποτε οπότε δεν με ενοχλούν. Αν τυχόν θέλω να ζουμαρω προτιμώ να κάνω κροπ με την ησυχία μου μετά την λήψη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά της Global από Κίνα. Αν θέλω να εγκαταστήσω την GCAM που αναφέρει ο Ανδρέας, θα πρέπει προηγουμένως να ζητήσω άδεια ξεκλειδώματος, να ρουτάρω κλπ? Ή απλά εγκαθιστώ το apk, όπως αναφέρετε σε προηγούμενες αναφορές σας?

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι στην Cosmote αλλά στην Wind και χθες διάβασα ανακοίνωσή της ότι προσφέρει το VoLTE.

Θυμάμαι ότι πριν λίγο καιρό είχα δει στο κινητό το διακόπτη, ενώ τώρα δεν υπάρχει.

Έχω 2 sim, μία με τηλεφωνία και data και η άλλη με data που μπαίνει κάθε μήνα 1GB, αλλά δεν βρίσκω το διακόπτη.

 

Ακριβώς το ίδιο. Και μένα δε μου έχει διακόπτη....

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο. Και μένα δε μου έχει διακόπτη....
Έχετε ενεργοποιήσει την υπηρεσία από τον παροχο σας;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by SERS1612
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...