Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει δοκιμάσει κανείς με κάποιον betamax κλώνο να στείλει sms σε wind αριθμό να μας πει τι εμφανίζει σαν αποστολέα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το πρόβλημα των 160 χαρακτήρων λύνεται αν στείλεις μήνυμα με αγγλικούς χαρακτήρες. Back to greeklish:lol:

Εγώ έστειλα sms στον εαυτό μου και στης αδελφής μου wind και οι δυο και έγραφε κανονικά τον αριθμό.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Άρα παίζει επιλεκτικά σε αριθμούς. Έστειλα μήνυμα για το θέμα και η απάντηση είναι αυτή

Dear customer,

 

We always send the correct caller ID but we cannot guarantee all our suppliers do the same.Unfortunately there is not much we can do about this.

We apologize for any inconvenience caused.

 

Kind regards,

Customer service

Link to comment
Share on other sites

Το dosms θεωρώ προσωπικά το θεωρώ την καλύτερη λύση γιατί και τα χρήματα δεν λήγουν και μπορείς να βάλεις Ακόμη και ένα ευρώ με κάρτα, υποστηρίζει 160 χαρακτήρες ανα μήνυμα και εμφανίζει και στα τρία δίκτυα το κινητό σου. Είχα να το χρησιμοποιήσω από το 2017 και το έβαλα σήμερα πάλι και είδα ότι είχε διατηρήσει το υπόλοιπο μου από το 1 ευρώ που είχα βάλει τότε. Η χρέωση στα 4.6cents είναι στο μέσο όρο των εφαρμογών

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ξέρετε που είναι η mobile εφαρμογή dosms για Android ; Το σχετικό link φαίνεται να μην ισχύει πλέον

https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.dosms

Link to comment
Share on other sites

Την κατέβασα από Google search. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι επειδή έχει σχεδιαστεί για παλιότερη έκδοση Android δεν εμφανίζει τις 3 τελειες για να βλέπεις το μενού της εφαρμογής και θελει workaround σε νεότερα ρομ/κινητα που δεν έχουν αυτό το κουμπί αλλά κατα τα άλλα παίζει οκ

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Στο playstore όντως δεν υπάρχει αλλά η σελίδα τους και το apk αν το βάλεις από άλλη σελίδα, παίζει κανονικά
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και το CSipSimple που αναφέρθηκε πιο πριν. Το κατέβασα και έχει επιλογή για intertelecom. Απλά εγώ ακόμα δεν μπορώ να το δοκιμάσω.

Απο aptoide το κατεβασα.

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Πλέον έγινε η φορητότητα στη intertelecom. Το csipsimple έχει πολύ καλή ποιότητα, αλλά διαρκώς αποσυνδέεται και χάνονται εισερχόμενες. Ότι κι αν έκανα, δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει σωστά.

Το δοκίμασα σε διαφορετικες εκδόσεις android, το είχα ρυθμισμένο να συνεχίζει να εκτελείται στο παρασκήνιο και μέσα από τη εφαρμογή και από την συσκευή, αλλά τίποτα. Αποσυνδέεται.

 

Μετά κατέβασα το grandstream wave. Έδειξε να συνδέθηκε με τον πάροχο, αλλά καμία εισερχόμενη. Στο τηλ από το οποίο καλείς, παίρνεις μήνυμα ότι ο αριθμός είναι εκτός δικτύου.

 

Τελικά μόνο το zoiper δείχνει να δουλεύει σωστά, αν και η ποιότητα των κλήσεων έχει σκαμπανεβάσματα. Εκεί που ακούς και σε ακούν καλά, ξαφνικά κάνει ρομποτική φωνή και μετά πάλι στρώνει και το να χάνεις λέξεις , είναι λίγο σπάσιμο.

 

Αν κάποιος έχει δοκιμασμένη καλύτερη εφαρμογή για intertelecom ας κάνει ένα ποστ.

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πλέον έγινε η φορητότητα στη intertelecom.

Αν κάποιος έχει δοκιμασμένη καλύτερη εφαρμογή για intertelecom ας κάνει ένα ποστ.

Υποστήριξη intertelecom τι σου λέει;
Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα μαζί τους ακόμα. Χθες το απόγευμα ολοκληρώθηκε η φορητότητα και σήμερα είχα γεμάτη μέρα.

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απολογισμός: Τον μήνα Μάιο που πέρασε είχα αλλάξει σε ένα καρτοκινητο what's up να πραγματοποιεί κλήσεις μόνο μέσω callingcredit με την εφαρμογή της, παντα σε 4g cosmote. Λοιπόν μετά από 112 κλήσεις περίπου που πραγματοποιήθηκαν όλο τον μήνα Μάιο (οι περισσότερες του λεπτού) το κόστος ανήλθε στα 1.60€! Μόνο! Εκεί που έβαζα κάθε μήνα 8.50€ πακέτο τώρα είμαι καλυμμένος με κάτω από 2 ευρώ για κλήσεις προς όλα τα δίκτυα! +χωρίς να καταλαβαίνεις την διαφορά στην ποιότητα. MB καλυβεται ο αριθμός από πάρε μοίρασε και έχει αρκετά για κλήσεις τον μήνα... Μετά από τόσες αυξήσεις τώρα η cosmote δεν θα παίρνει τίποτα από τον συγκεκριμένο αριθμό.
Link to comment
Share on other sites

Απολογισμός: Τον μήνα Μάιο που πέρασε είχα αλλάξει σε ένα καρτοκινητο what's up να πραγματοποιεί κλήσεις μόνο μέσω callingcredit με την εφαρμογή της, παντα σε 4g cosmote. Λοιπόν μετά από 112 κλήσεις περίπου που πραγματοποιήθηκαν όλο τον μήνα Μάιο (οι περισσότερες του λεπτού) το κόστος ανήλθε στα 1.60€! Μόνο! Εκεί που έβαζα κάθε μήνα 8.50€ πακέτο τώρα είμαι καλυμμένος με κάτω από 2 ευρώ για κλήσεις προς όλα τα δίκτυα! +χωρίς να καταλαβαίνεις την διαφορά στην ποιότητα. MB καλυβεται ο αριθμός από πάρε μοίρασε και έχει αρκετά για κλήσεις τον μήνα... Μετά από τόσες αυξήσεις τώρα η cosmote δεν θα παίρνει τίποτα από τον συγκεκριμένο αριθμό.

 

ναι αλλα μετα απο 3 μηνες πρεπει να βαλεις καρτα στην κοσμοτε γιατι θα μπει φραγη εισερχομενων κλησεων.

οσο για τα mb ποσα εφαγες για 112 κλησεις; μου ειχανε πει οτι κοστιζει 1λεπτο =5mb αληθευει;

επισης τι εφαρμογη calling credit για να το κινητο χρησιμοποιεις; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα μετα απο 3 μηνες πρεπει να βαλεις καρτα στην κοσμοτε γιατι θα μπει φραγη εισερχομενων κλησεων.

οσο για τα mb ποσα εφαγες για 112 κλησεις; μου ειχανε πει οτι κοστιζει 1λεπτο =5mb αληθευει;

επισης τι εφαρμογη calling credit για να το κινητο χρησιμοποιεις; .

Στο τρίμηνο βάζεις 20 ευρώ κάρτα κάνεις μεταφορά τα 15 σε άλλο κινητό και τέλος. Έτσι θέλουν γιατί τα 8.5 ευρώ είναι πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Στέλνω 5ευρω που ανανεώνουν το 2μηνο. Αγοράζω πακέτο 3ευρω 120mb μαζί με τα πάρε μοίρασε που στέλνω από 2 κινητά σύνολο 720mb τα οποία φτάνουν αν δεν κάνεις άλλη χρήση πέρα των κλήσεων. Ακριβώς δεν ξέρω πόσα mb τρώει το λεπτό. Εφαρμογή χρησιμοποιώ της callingcredit
Link to comment
Share on other sites

Περίπου 1λεπτο =1ΜΒ. Ανάλογα τον codec που χρησιμοποιείς. Συνήθως είναι λιγότερο. Συνεπώς είναι πολύ λιγότερο από αυτό που σου είχανε πει. Ακόμα και μόνο τα 120 ΜΒ θα του έφταναν.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κανείς telz για κλήσεις προς σταθερά Ελλάδας? Εχει κάποιες ημέρες τώρα που παρατήρησα ότι σε κλήσεις προς σταθερά δεν εμφανίζει το caller id που έχουμε ορίσει αλλά έναν τυχαίο ξένο αριθμό. Στα κινητά εμφανίζεται κανονικά
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα κι εγω δοκιμάζοντας, αλλα στις μισες δοκιμές βγηκε κανονικά ο αριθμός. Εχει συμβεί σε τυχαιες στιγμες και παλιότερα. Δεν το εχω χρησιμοποιήσει τελευταία αρκετά για να πω σίγουρα αν βγαίνει το πρόβλημα συνέχεια.
Link to comment
Share on other sites

αν την βάλεις την telzv, υπάρχει κάποιος τρόπος σε κάποιες χώρες να λαμβάνεις κλήση στο κινητό σου και να μη χρεώνεσαι roaming

Πχ Ελβετία, Αλβανία κλπ.

 

Πως γλυτώνεις το κόστος των εισερχομένων?

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάλλον δε το σηκώνεις και παίρνεις εσύ πίσω τηλέφωνο?

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά, να σας ρωτήσω κάτι, πως απενεργοποιούμε τον ήχο όταν πληκτρολογούμε τους αριθμούς στο πληκτρολόγιο της CallingCredit? Edited by NovaLacertae
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να σας ρωτήσω κάτι, πως απενεργοποιούμε τον ήχο όταν πληκτρολογούμε τους αριθμούς στο πληκτρολόγιο της CallingCredit?

 

Δυστυχώς δεν γίνεται. Τους είχα στείλει αίτημα μέσω της εφαρμογής και μου είχαν απαντήσει ότι θα το δουν σε μελλοντική αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα αύξηση στο λεπτό προς κινητά στην callingcredit που χρησιμοποιώ. Από 0.005 στα 0.006. Εντάξει δεν είναι τρελή διαφορά. Παραμένει η φτηνότερη λύση από άλλες voip λύσεις και φυσικά πολύ φτηνότερα από το ελληνικό καρτέλ. Φαίνεται ότι αυξάνονται οι Έλληνες χρήστες και μπαίνουν μέσα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Nαι πήγε αντίστοιχα 0.006 και 0.007 η τελική τιμή με ΦΠΑ για σταθερα και κινητά που και πάλι είναι πολύ πιο κάτω από τα πακέτα κινητής
Link to comment
Share on other sites

Έχει ελάχιστη χρέωση αυτή η εφαρμογή παιδιά ;

Το λιγότερο που πρέπει να βάλω είναι 10 ευρώ ;

Τα χρήματα λήγουν μετά από κάποιους μήνες ;

Ο αριθμός μου φαίνεται στον άλλον ; Υπάρχει έξτρα κόστος για να φαίνεται ;

SMS μπορώ να στείλω κανονικά ; Και να φαίνεται ο αριθμός ;

Τι κόστος έχει το sms ;

Εξωτερικό μπορώ να καλέσω ;

Link to comment
Share on other sites

Έχει ελάχιστη χρέωση αυτή η εφαρμογή παιδιά ;

Το λιγότερο που πρέπει να βάλω είναι 10 ευρώ ;

Τα χρήματα λήγουν μετά από κάποιους μήνες ;

Ο αριθμός μου φαίνεται στον άλλον ; Υπάρχει έξτρα κόστος για να φαίνεται ;

SMS μπορώ να στείλω κανονικά ; Και να φαίνεται ο αριθμός ;

Τι κόστος έχει το sms ;

Εξωτερικό μπορώ να καλέσω ;

 

1) η ελάχιστη χρέωση είναι:

0.006€/λεπτό στα ελληνικά κινητά

0.005€/λεπτο στα ελληνικά σταθερά

Η ελάχιστη διάρκεια είναι 1 λεπτό και μετά πάει πάλι ανά λεπτό. (στους ελληνικούς παροχους είναι 3λεπτο και μετά πάει ανά λεπτό)

2) το ελάχιστο ποσό που μπορείς να βάλεις είναι από μεταπωλητή 5 μονάδες που κοστίζουν 6.25€ +ΦΠΑ. https://www.hanstel.biz/index.php το site του μεταπωλητή. Επιλέγεις buy credit>κάρτα visa η PayPal για να πληρώσεις>select brand βάζεις την callingcredit από κάτω επιλέγεις το 5 μονάδες και στα δύο τελευταία κενά από κάτω το username που έχεις στην callingcredit για να σου βάλουν τις μονάδες και το email σου. Πληρώνεις και τέλος. Αν τα έχεις κάνει σωστά οι μονάδες πιστώνονται στον λογαριασμό σου

3) από ότι μου είχαν πει στο chat οι μονάδες μέσα στον λογαριασμό δεν λιγουν ποτέ. Ούτε καν στους 12 μήνες που ρώτησα.

4) φαίνεται αρκεί να τον πιστοποιήσεις μέσα από τις ρυθμίσεις του λογαριασμού > Phone numbers. Δεν υπάρχεις έξτρα κόστος για να φαίνεται το αντίθετο μάλιστα. Αν δεν τον πιστοποιήσεις για να φαίνεται οι χρεώσεις είναι πιο υψηλές από ότι έγραψα από πάνω γιατί θα καλείς με απόκρυψη.

5) SMS μπορείς να στείλεις κανονικά αλλά εδώ υπάρχει ένα πρόβλημα. Αν στείλεις SMS σε αριθμό:

Cosmote: φαίνεται αποστολέας ένα info messages και όχι ο αριθμός σου

Vodafone: φαίνεται κανονικά ο αριθμός σου

Wind: κάποιοι αναφέρουν ότι φαίνεται κάποιοι άλλοι ότι φαίνεται πάλι αποστολέας το infomessages. Γενικά με wind αριθμούς έχει λίγο μπέρδεμα.

Η χρέωση του SMS είναι 0.059€/sms αλλά με ελληνική γλώσσα χαρακτήρων χωράνε 60 γράμματα ενώ σε αγγλικά (αν γράψεις greeklish) χωράνε 160 γράμματα.

6) εξωτερικό μπορείς να καλέσεις κανονικά αλλά για κάθε χώρα υπάρχει διαφορετική χρέωση. Δες τις χρεώσεις εδώ: https://www.callingcredit.com/rates/calling-rates

 

*κατέβασε και την εφαρμογή callingcredit στο κινητό σου για να πραγματοποιείς κλήσεις και να βλέπεις άμεσα το υπόλοιπο των μονάδων σου.

 

*Εγώ για SMS χρησιμοποιώ την rebvoice αλλος voip παροχος που έχει χρέωση 0.032€/sms αλλά έχει τα αρνητικά που ανέφερα παραπάνω με τους ελληνικούς αριθμούς.

 

καλωσήρθες στον κόσμο του voip ;)

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ξέφυγε ένα μηδενικό γιατί τόσο φτηνά SMS δεν υπάρχουν ,

Η χρέωση SMS είναι 0,06 χωρίς Φ.Π.Α ή 0,073 με Φ.Π.Α.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...