Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπαινει ετσι, η θελει ξεκλειδωματα ;
Κατεβάζεις - άγνωστες πηγές _

Και είσαι οκ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις - άγνωστες πηγές _

Και είσαι οκ

Ευχαριστώ ;)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά wifi calling με Cosmote υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιηθεί;

Αν το πάρω από επίσημο της infoquest θα έχει πάλι διαφημίσεις στο miui?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά wifi calling με Cosmote υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιηθεί;

Αν το πάρω από επίσημο της infoquest θα έχει πάλι διαφημίσεις στο miui?

Το έχω ενεργοποιήσει και παίζει κανονικά. Αν στείλεις μήνυμα σου έρχεται ότι η συσκευή δεν είναι συμβατή. Το έκανα όμως σε κατάστημα Γερμανός στο Χαλάνδρι και δουλεύει τέλεια.

 

Διαφημίσεις θα έχει από όπου και αν το πάρεις αλλά κλείνουν. Κάπου στις ρυθμίσεις έχει προβολή προτάσεων ή κάτι τέτοιο και το κλείνεις. Απλά είμαι στη δουλειά και δε προλαβαίνω να το ψάξω τώρα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το WiFi calling λειτουργεί κανονικά (Αγορασμένο από Public)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ εάν έχουν μείνει ευχαριστημένοι από το εν λόγω κατάστημα που αγόρασαν την GLOBAL VERSION συσκευή.

Η συσκευή που έχω και θέλω να αναβαθμίσω είναι το REDMI 5 PLUS 4/64

 

Μεγάλη αναβαθμιση σε κάμερα και επεξεργαστή. Προσωπικά το βρίσκω και πιο όμορφο. Οπότε πιστεύω ικανοποιημένος θα μείνεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά με τους Κίνεζους!!!

Στο kimovil τουλάχιστον, η βαθμολογία της κάμερας του καινούριου Redmi Note 7S άλλαξε από χθες που ήταν στα ίδια επίπεδα με το απλό (7,6)

και τώρα πλησιάζει το pro (8,3 έναντι 8,5!!)

Αισθητήρας ίδιος με το Redmi Note 7, δηλ. της Samsung o S5KGM1!!!!

Η βελτίωση πάντα σύμφωνα με το kimovil είναι στην μπροστινή κάμερα, άνευ ουσίας δηλ.

ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.....

 

Στο kimovil οι βαθμολογίες είναι από τους χρήστες και όχι από κάποιο reviewer. Οπότε διαφορετικοί χρήστες έχουν βαθμολογήσει διαφορετικές συσκευές.

 

Αν ας πουμε βαθμολογήσω εγώ τη κάμερα του p30 pro που είμαι αρκετά απαιτητικός και βαθμολογήσει ένας άλλος τη κάμερα του mi a2 που προέρχεται από το redmi note 3 pro, μάντεψε ποιανού η βαθμολογία θα είναι υψηλότερη... :p

 

Και αυτό φυσικά είναι μόνο ενα απο τα ενδεχόμενα biasness. Υπάρχουν πάρα πολλά που μπορούμε να σκεφτούμε. Στη τελική ακόμα και την απλή τυχαιότητα της καθημερινότητας να βάλεις (πχ έφαγα παντόφλα από τη γυναικα και μετα βαθμολόγησα τη συσκευή) έδεσε το γλυκό...

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το 3/32GB θα χάνει αισθητά σε ταχύτητα λέτε; Ο χώρος δεν μου χρειάζεται..

 

Εξαρτάται πόσο φορτωμένο με apps θα το έχεις. Και όχι τόσο σε ταχύτητα όσο σε multitasking.

 

Κατά τα άλλα, αν έχεις σκοπό να το κρατήσεις καιρό καλό θα ήταν να δώσεις αυτή τη μικρή διαφορά χρημάτων για το 4/64.

Link to comment
Share on other sites

Στο kimovil οι βαθμολογίες είναι από τους χρήστες και όχι από κάποιο reviewer. Οπότε διαφορετικοί χρήστες έχουν βαθμολογήσει διαφορετικές συσκευές.

 

Αν ας πουμε βαθμολογήσω εγώ τη κάμερα του p30 pro που είμαι αρκετά απαιτητικός και βαθμολογήσει ένας άλλος τη κάμερα του mi a2 που προέρχεται από το redmi note 3 pro, μάντεψε ποιανού η βαθμολογία θα είναι υψηλότερη... :p

 

Και αυτό φυσικά είναι μόνο ενα απο τα ενδεχόμενα biasness. Υπάρχουν πάρα πολλά που μπορούμε να σκεφτούμε. Στη τελική ακόμα και την απλή τυχαιότητα της καθημερινότητας να βάλεις (πχ έφαγα παντόφλα από τη γυναικα και μετα βαθμολόγησα τη συσκευή) έδεσε το γλυκό...

 

Αντρέα, μου επιτρέπεις να διαφωνήσω με την αποψη σου ?

Το kimovil δεν είναι skroutz.gr όπου γράφει και ο κάθε άσχετος την κριτική του κι έτσι βγαινει η βαθμολογία από τον μέσο όρο των αστεριών...EINAI ΣOBAΡO SITE !!

Στο kimovil διαχωρίζονται οι βαθμολογίες με σημαντικότερη την ρομβοειδή (ποιότητα/τιμή) που την επηρεάζει μόνο η τιμή του κινητού το vfm δηλ.

Αν προσέξεις από κάτω ακριβώς είναι οι απόψεις των χρηστών κάτι σαν το skroutz που εδώ υπεισέρχονται οι παράγοντες που αναφέρεις, άρα αυτή την βαθμολογία δεν την λαμβάνουμε υπόψιν.

Στην περιπτωση μας τώρα, δεν υπάρχουν απόψεις χρηστών αφού το S δεν έχει βγει ακόμη στην αγορά. Απλά στο site ψάχνονται ακόμη γι' αυτό ίσως τον λόγο η βαθμολογία δεν είναι τελική.

Σήμερα η κάμερα έπεσε στο 7,8 !!!! https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-xiaomi-redmi-note-7sοπότε μιλάμε για το ίδιο τηλέφωνο στην ουσία και στο θέμα κάμερας λόγω Samsung αισθητήρα ...Απορώ γιατί το έβγαλαν.

Εγώ προσωπικά περιμένω να δω μήπως αλλάξουν γνώμη και βγάλουν και το PRO - που υπερέχει από όλα τα Redmi απλά & NOTE που έχουν κυκλοφορήσει από την Xiaomi έως τώρα--με την Β20.

Edited by DragonD
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως ο Αντρέας έχει δίκιο. Είσαι ο πρώτος που ξέρω που κοιτάει βαθμολογία κάμερας στο kimovil. Δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα η βαθμολογία τους

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά wifi calling με Cosmote υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιηθεί;

Αν το πάρω από επίσημο της infoquest θα έχει πάλι διαφημίσεις στο miui?

 

υποστιρίζει κανονικά . εγω έβαλα ττην sim σε κινητο που το υποτηρίζει η cosmoτe το ενεργοποίησα και την ξανα έβαλα στο δικό μου και λειτουργησε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εχω ενα θεμα σήμερα μόλις τερματίζει η κλήση χανει το σήμα για λιγο . Τι γίνεται? Ξέρει κανείς???
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εχω ενα θεμα σήμερα μόλις τερματίζει η κλήση χανει το σήμα για λιγο . Τι γίνεται? Ξέρει κανείς???

 

Καλησπέρα. Οταν λες για λίγο εννοείς λίγα δευτερόλεπτα; Μηπως σε γυρίζει σε 4g?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχει σημα για λιγα δευτερόλεπτα καθόλου μολις τερματίζει την κλήση.... Κανονικά εχει δεν αλλάζει τίποτα
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα, μου επιτρέπεις να διαφωνήσω με την αποψη σου ?

...

Στην περιπτωση μας τώρα, δεν υπάρχουν απόψεις χρηστών αφού το S δεν έχει βγει ακόμη στην αγορά. Απλά στο site ψάχνονται ακόμη γι' αυτό ίσως τον λόγο η βαθμολογία δεν είναι τελική.

 

Βρε ο Πάπας είμαι και με ρωτάς; :lol: Απόψεις ανταλλαζουμε :) :) :). Κουβέντα κάνουμε.

 

Προσεξε, ακόμα και χρήστες να μην ηταν αλλα απλα διαφορετικοί reviewers πάλι μπορει να βαθμολογούν διαφορετικά. Δες για παράδειγμα τους κριτες ταινιών πόσο διαφορετικά βαθμολογούνε. Αναμενόμενο ειναι. Πάντα υπάρχει ενα biasness - διαφορετικότητα του αξιολογητη. Πόσο μάλλον όταν μπορεί αυτοί οι αξιολογητές να έχουν κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που τους έκανε να αγοράσουν το ένα έναντι του άλλου (οπότε έχεις μέσα αστάθμητο παράγοντα προτιμήσεων, εμπειριών κλπ). Δεν εχουν άλλωστε και τις 2 συσκευές για να πεις οτι βαθμολόγησαν συγκριτικά το ένα ανώτερο του άλλου. Οπότε υπάρχει σαφέστατο biasness.

 

Σκέψου τα έχουν βαθμολογήσει χωρίς καν να τα έχουν πιάσει. Πόσο αξιόπιστη πιστεύεις οτι ειναι μια τέτοια συγκριση; Φυσικά δεν προδικάζω τίποτα γιατι μιλάμε για τη xiaomi... έχουν δει πράγματα και θαυματα τα ματάκια μου :lol:. Το mi8 για παράδειγμα που ειχε ίδιο hw στη κάμερα με το mix 2s, έβγαζε πολύ χειρότερες φωτογραφίες (τώρα το έχουν βελτιώσει αλλά δεν ξέρω αν έχει φτάσει ακόμα το mix... μέχρι πριν 2 μήνες σίγουρα οχι). Διαφέραν προφανώς στο λογισμικό.

 

Είναι δυνατόν να διαφέρει στο λογισμικό μια ναυαρχίδα ίδιου έτους της ίδιας εταιρείας; Και ομως γίνεται! Και αυτό το έχω δει και στις αποδόσεις των μπαταρίων στη xiaomi. Γενικά κάπου κόβει και κάπου δίνει. Τώρα να βαλει καλύτερο (ή χειρότερο) λογισμικό στο s? Θα δειξει... Αλλα σε κάθε περιπτωση δεν υπάρχει κάποιο στοιχείο σήμερα που να δείχνει ότι θα διαφέρει σε φωτογραφικές επιδόσεις.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα δοκίμασα λίγο night sight χθές, δε ξέρω πώς καταφέρνεις να βγάλεις καθαρή φωτογραφία. Και hdr+ enhanced που δοκίμασα, πάλι ένα ελάχιστο blur το έκανε. Μόνο hdr+ σκέτο κατάφερα να βγάλω

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα δοκίμασα λίγο night sight χθές, δε ξέρω πώς καταφέρνεις να βγάλεις καθαρή φωτογραφία. Και hdr+ enhanced που δοκίμασα, πάλι ένα ελάχιστο blur το έκανε. Μόνο hdr+ σκέτο κατάφερα να βγάλω

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

Night sight δεν δουλεύω ποτέ σε συσκευή χωρίς ois. Ίσα ισα που έχω ασκήσει πολύ κριτική στο night (ανεξάρτητα ois). Αλλά hdr+ enhanced με default shutter είναι πολύ εύκολο. Έχει γρηγορότερο shutter απο τις περισσότερες συσκευές που χω δοκιμάσει (χαμηλότερο iso για ίδια φωτεινότητα)

 

Με ποια παίζεις Γιώργο; Έχεις κανένα δείγμα να δούμε (με στοιχεία για shutter); Με αυτήν εδώ δεν παίζει να έχεις camera shake https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/MGC_6.2.030_RN7_V1plusplus_FINAL.apk (όχι περισσότερο από το συνηθες). Αυτή ειναι η εκδοση που χρησιμοποιώ μέρα με remove dots ή νυχτα όταν εχει κινηση (λιγοτερο motion blur).

 

Αργότερα θα βάλω και την εκδοση που δουλευω και xml με ρυθμισεις που χω βαλει.

 

Υ.Γ. Είναι πολύ περίεργο να έχεις camera shake σε enhanced και όχι σε zsl. Συνήθως το αντίθετο συμβαίνει. Μήπως έχει πειραγμενα shutter?

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Χαχα, την ίδια λειτουργώ και γω. Τελικά είχες δίκιο, είχα πειράξει τις τιμές στο quality στις ρυθμίσεις, τις είχα ανεβάσει τέρμα (+2 και +5) γι'αυτό έκανε τόση ώρα. Με μια μικρή δοκιμή που έκανα τώρα σε κλειστό χώρο, ναι βγαίνει άνετα

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η gcam που δουλεύω είναι αυτή https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/MGC_6.1.021_BSG_Arnova_TlnNeun_4lens_V1.3.030119.0645-02j.apk

Και εδώ οι ρυθμίσεις μου σε xml https://1drv.ms/f/s!ArBDeVoC0Z5egr81JuT_R05A3Z931w

Για οσους δεν γνωριζουν πως περναμε xml δείτε εδώ (ειναι πολύ εύκολο) https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/settings09/

 

Τη μέρα στον ουρανό ίσως δείτε κάποιες μικρές κουκίδες (κάποιοι μπορεί να μην τις παρατηρήσετε καν). Αν ενοχλούν τότε τη μέρα σε τοπία τραβάτε με του bsg που έβαλα παραπάνω (δηλαδη https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/MGC_6.2.030_RN7_V1plusplus_FINAL.apk ) με ενεργό το remove dots.

 

Night sight δεν χρησιμοποιω ποτε! Αν τυχόν θελήσω πιο αργό κλείστρο πατάω (στη gcam που έδωσα ρυθμίσεις) παρατεταμένα την αλλαγη σε selfie και στο μενού που εμφανίζει, βάζω στο autoexposure correction το χρόνο που πιστευω ότι μπορώ να διαχειριστώ.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Βρε ο Πάπας είμαι και με ρωτάς; :lol: Απόψεις ανταλλαζουμε :) :) :). Κουβέντα κάνουμε.

 

Προσεξε, ακόμα και χρήστες να μην ηταν αλλα απλα διαφορετικοί reviewers πάλι μπορει να βαθμολογούν διαφορετικά. Δες για παράδειγμα τους κριτες ταινιών πόσο διαφορετικά βαθμολογούνε. Αναμενόμενο ειναι. Πάντα υπάρχει ενα biasness - διαφορετικότητα του αξιολογητη. Πόσο μάλλον όταν μπορεί αυτοί οι αξιολογητές να έχουν κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που τους έκανε να αγοράσουν το ένα έναντι του άλλου (οπότε έχεις μέσα αστάθμητο παράγοντα προτιμήσεων, εμπειριών κλπ). Δεν εχουν άλλωστε και τις 2 συσκευές για να πεις οτι βαθμολόγησαν συγκριτικά το ένα ανώτερο του άλλου. Οπότε υπάρχει σαφέστατο biasness.

 

Σκέψου τα έχουν βαθμολογήσει χωρίς καν να τα έχουν πιάσει. Πόσο αξιόπιστη πιστεύεις οτι ειναι μια τέτοια συγκριση; Φυσικά δεν προδικάζω τίποτα γιατι μιλάμε για τη xiaomi... έχουν δει πράγματα και θαυματα τα ματάκια μου :lol:. Το mi8 για παράδειγμα που ειχε ίδιο hw στη κάμερα με το mix 2s, έβγαζε πολύ χειρότερες φωτογραφίες (τώρα το έχουν βελτιώσει αλλά δεν ξέρω αν έχει φτάσει ακόμα το mix... μέχρι πριν 2 μήνες σίγουρα οχι). Διαφέραν προφανώς στο λογισμικό.

 

Είναι δυνατόν να διαφέρει στο λογισμικό μια ναυαρχίδα ίδιου έτους της ίδιας εταιρείας; Και ομως γίνεται! Και αυτό το έχω δει και στις αποδόσεις των μπαταρίων στη xiaomi. Γενικά κάπου κόβει και κάπου δίνει. Τώρα να βαλει καλύτερο (ή χειρότερο) λογισμικό στο s? Θα δειξει... Αλλα σε κάθε περιπτωση δεν υπάρχει κάποιο στοιχείο σήμερα που να δείχνει ότι θα διαφέρει σε φωτογραφικές επιδόσεις.

 

Όχι δεν σε κόβω για τον Πάπα !!! Παλιά όμως σε είχα ρωτήσει για κάμερα κινητού όχι τώρα...

Στην προσπάθεια μας να πετύχουμε το καλύτερο κοιτάμε τα πάντα, φυσικά ο καθένας σύμφωνα με τις δικές του απαιτήσεις και προτεραιότητες. Αυτονόητο είναι πως σε αυτήν την κατηγορία κινητών που βρισκόμαστε δεν περιμένουμε επιδόσεις Ρ30 !! Όπως λες κι εσύ η βελτίωση στην κάμερα είναι θεαματική με το 7 άρα ίσως είναι περιτό να δώσει κάποιος πολλαπλάσια χρήματα για να πάρει πολύ πιο ισχυρό επεξεργαστή και ελάχιστα καλύτερη κάμερα, ειδικά αν βγάζει σπυράκια με τα παιχνίδια όπως εγώ και πολλοί άλλοι!!!

Η χρυσή τομή είναι το pro αλλά "άλλες οι βουλές" της μαμάς ΧΙΑΟΜΙ !!!!

Όσο για τον φίλο τον nikos_nia86 που παραξενευτηκε για το kimovil > ΝΑΙ από τον καιρό που το ανακάλυψα -τυχαία- το λαμβάνω σοβαρά υπόψιν...κάνει κάπου - κάπου κόλπα αλλά σε γενικές γραμμές καλα τα λέει. Ειναι και το deviceranking αλλά είναι ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ !!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν σε κόβω για τον Πάπα !!! Παλιά όμως σε είχα ρωτήσει για κάμερα κινητού όχι τώρα...

 

Στην προσπάθεια μας να πετύχουμε το καλύτερο κοιτάμε τα πάντα, φυσικά ο καθένας σύμφωνα με τις δικές του απαιτήσεις και προτεραιότητες. Αυτονόητο είναι πως σε αυτήν την κατηγορία κινητών που βρισκόμαστε δεν περιμένουμε επιδόσεις Ρ30 !! Όπως λες κι εσύ η βελτίωση στην κάμερα είναι θεαματική με το 7 άρα ίσως είναι περιτό να δώσει κάποιος πολλαπλάσια χρήματα για να πάρει πολύ πιο ισχυρό επεξεργαστή και ελάχιστα καλύτερη κάμερα, ειδικά αν βγάζει σπυράκια με τα παιχνίδια όπως εγώ και πολλοί άλλοι!!!

 

Η χρυσή τομή είναι το pro αλλά "άλλες οι βουλές" της μαμάς ΧΙΑΟΜΙ !!!!

 

Όσο για τον φίλο τον nikos_nia86 που παραξενευτηκε για το kimovil > ΝΑΙ από τον καιρό που το ανακάλυψα -τυχαία- το λαμβάνω σοβαρά υπόψιν...κάνει κάπου - κάπου κόλπα αλλά σε γενικές γραμμές καλα τα λέει. Ειναι και το deviceranking αλλά είναι ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ !!!

Εγώ κοιτάζω μόνο video vs στο YouTube αλλά και απόψεις εδώ. Δε θα πω ψέματα ρίχνω και μερικές ματιές στο dxomark. Kimovil ποτέ. Και δε στο λέω για να σου κάνω τον πονηρό αλλά είναι τελείως αναξιόπιστο σ αυτόν τομέα. Έχει δίκιο σε όσα είπε ο Αντρέας. Πολύ καλό σε reviews είναι και το notebookcheck.net

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάμε λιγο να δούμε το πρόβλημα με τις κουκίδες στον ουρανό τη μέρα. Έχω βάλει μια από αυτή που έχω σεταρει (prefered) και δύο από bsg με ενεργή και κλειστή τη ρύθμιση remove dots που διορθωνει το πρόβλημα (γράφω στη περιγραφή ποια είναι ποια).

 

Κάποιους μπορεί να μην του ενοχλεί μιας και δεν ειναι ιδιαίτερα μεγάλες. Αν σας ενοχλεί τότε τη μέρα σε τοπία τραβάτε οπωσδήποτε με bsg

 

https://photos.app.goo.gl/XL1QENdWvCCAC3wa8

 

Υ.Γ. Μαλλον δεν βοηθάνε και πολύ τα σύννεφα στο να φανεί η διαφορά.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μια ερώτηση που κατεβάζω ολόκληρη την miui εχω 10.3.2 απο ινφοκουεστ γιατι κολαει και μετα απο καθε κλείση χάνει το σημα ξαφνικα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...