Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε και το CSipSimple που αναφέρθηκε πιο πριν. Το κατέβασα και έχει επιλογή για intertelecom. Απλά εγώ ακόμα δεν μπορώ να το δοκιμάσω.

Απο aptoide το κατεβασα.

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχω λογαριασμό στην Intertelecom...

...

... και εγώ μόνο εξερχομενες μόνο κάνω! )

Εάν αποφασίσεις να δοκιμάσεις και δεδομένου ότι, όπως λές, πρόκειται μόνο για εξερχόμενες κλήσεις, στις ρυθμίσεις της CSipSimple (όχι advanced) θα πρέπει να ορίσεις τη λειτουργία "μόνο εξερχόμενες κλήσεις", διότι διαφορετικά η εφαρμογή τρωει την μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

0.05 προς κινητά ενώ η callingcredit έχει 0.006

 

Οπότε δεν υπάρχει λόγος να τη δοκιμάσει κάποιος..

 

25€ για 500 λεπτά η yolla ενώ με την callingcredit δίνεις 3€ για 500 λεπτά... Χαοτική διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει στο ιστορικό του λογαριασμού στην callingcredit χρεώνει 0.005€/sec αντί για 0.006. Όσο λοιπόν δίνει η callingcredit 0.005€/sec να κάνουμε το σταυρό μας να υπάρχει γιατί είναι η μόνη τόσο οικονομική που βγαίνει σχεδόν δωρεάν. Το βήμα χρέωσης 00:00:01 δεν το χρεώνει καθόλου. Μέχρι στιγμής 53 κλήσεις έχω χρεωθεί με 0.80€ μέσα σε μισό μήνα χρήσης. Διάρκεια δεν έχω μετρήσει η μεγαλύτερη ήταν 8 λεπτά. Οι περισσότερες είναι δευτερολεπτον.
Link to comment
Share on other sites

0.05 προς κινητά ενώ η callingcredit έχει 0.006

 

Οπότε δεν υπάρχει λόγος να τη δοκιμάσει κάποιος..

 

25€ για 500 λεπτά η yolla ενώ με την callingcredit δίνεις 3€ για 500 λεπτά... Χαοτική διαφορά

 

η callingcredit πόσο ελάχιστο υπόλοιπο μπορώ να βάλω τα 10 ευρώ ?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

η callingcredit πόσο ελάχιστο υπόλοιπο μπορώ να βάλω τα 10 ευρώ ?

10 ευρώ ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

η callingcredit πόσο ελάχιστο υπόλοιπο μπορώ να βάλω τα 10 ευρώ ?

 

Και 5€ μπορείς να βάλεις. 6.25 πληρώνεις 5€ παίρνεις μέσω reseller

Link to comment
Share on other sites

0.05 προς κινητά ενώ η callingcredit έχει 0.006

 

Οπότε δεν υπάρχει λόγος να τη δοκιμάσει κάποιος..

 

25€ για 500 λεπτά η yolla ενώ με την callingcredit δίνεις 3€ για 500 λεπτά... Χαοτική διαφορά

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Απλώς κάποιος που χρησιμοποιεί την yolla εδώ και ένα χρόνο, μου είπε ότι η ποιότητα στις κλήσεις είναι άριστη.
Link to comment
Share on other sites

Και με την calling credit άριστη είναι αν έχεις καλό ίντερνετ ή αν κάνεις callback και που παρόλο που κοστίζει διπλα δηλαδή 1 cent το λεπτό συν 5cent τέλη σύνδεσης πάλι φθηνότερα βγαίνει από yolla

 

Στάλθηκε από το Le X526 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

με την callingcredit έχεις άριστη επικοινωνία ακόμα και με 3G φτάνει να χρησιμοποιείς codec G729

η μοναδική εφαρμογή που δίνει δωρεάν G729 είναι το grandstream wave

το acrοbits που μνημονεύεται συχνά κοστίζει περί τα 6€ η κύρια εφαρμογή ενώ για τον codec G729 απαιτεί πρόσθετη δαπάνη 10€

προσωπικά θεωρώ το grandstream wave αναντικατάστατο

Link to comment
Share on other sites

με την callingcredit έχεις άριστη επικοινωνία ακόμα και με 3G φτάνει να χρησιμοποιείς codec G729

η μοναδική εφαρμογή που δίνει δωρεάν G729 είναι το grandstream wave

το acrοbits που μνημονεύεται συχνά κοστίζει περί τα 6€ η κύρια εφαρμογή ενώ για τον codec G729 απαιτεί πρόσθετη δαπάνη 10€

προσωπικά θεωρώ το grandstream wave αναντικατάστατο

 

Μπορείς να πεις τι ρυθμίσεις θα βάλουμε που;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πεις τι ρυθμίσεις θα βάλουμε που;

 

προσθήκη λογαριασμού με ορισμό CallerID:

 

Screenshot1.png

 

επιλέγουμε "Account Settings" και εντοπίζουμε την επιλογή "Preferred Vocoder":

 

Screenshot2.png

 

Screenshot3.png

 

Επιλέγω για χρήση μέσω wifi:

 

Screenshot4.png

 

ενώ για χρήση μέσω mobile internet:

 

Screenshot5.png

Link to comment
Share on other sites

προσθήκη λογαριασμού με ορισμό CallerID:

 

Screenshot1.png

 

επιλέγουμε "Account Settings" και εντοπίζουμε την επιλογή "Preferred Vocoder":

 

Screenshot2.png

 

Screenshot3.png

 

Επιλέγω για χρήση μέσω wifi:

 

Screenshot4.png

 

ενώ για χρήση μέσω mobile internet:

 

Screenshot5.png

 

Ok ολα.

Δουλεύει άψογα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ callingcredit με την εφαρμογή mobile voip.

Όσες φορές και αν προσπάθησα να συνδεθω με zoiper παλιότερα η με την grandstand wave χθες δεν τα κατάφερα ενώ ακολούθησα τις οδηγίες βήμα βήμα.

Δεν ξέρω τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ callingcredit με την εφαρμογή mobile voip.

Όσες φορές και αν προσπάθησα να συνδεθω με zoiper παλιότερα η με την grandstand wave χθες δεν τα κατάφερα ενώ ακολούθησα τις οδηγίες βήμα βήμα.

Δεν ξέρω τι γίνεται.

 

Μπες στο λογαριασμό σου και επέλεξε Settings

 

callingcredit.png

 

Επέλεξε SIP server access: Enable

και πάτα SAVE SETTINGS

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο λογαριασμό σου και επέλεξε Settings

 

callingcredit.png

 

Επέλεξε SIP server access: Enable

και πάτα SAVE SETTINGS

 

Το έκανα και αυτό αλλά τίποτα

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από ψάξιμο βρήκα ποια υπηρεσία voip παρέχει το φθηνότερο sms για αποστολή στην Ελλάδα. Με το sms εκτός πακέτου να έχει πάει στα 0.25€/sms από τους ελληνικούς παρόχους η rebvoice (betamax φυσικά) το δίνει 0.03€/sms δοκιμασμένο σε Vodafone και Cosmote αριθμούς. Φυσικά δεν συμφέρει κανένα πακέτο sms από το λαμογιοκαρτέλ αφού τα πακέτα προς όλους είναι ακριβά και έχουν ισχύ 1 μήνα ενώ τα credit στην rebvoice δεν λήγουν μέχρι να τα καταναλώσεις. Χρησιμοποιούσα φοιτητικό πακέτο sms της cosmote 300sms/1euro αλλά ήταν μόνο προς what's up και για ένα μήνα. Επειδή χρειαζόμουν και sms προς όλους έψαξα για άλλον παροχο voip καθώς η callingcredit που χρησιμοποιώ για κλήσεις έχει 0.006 το sms και επειδή με μικρά γράμματα χωράνε μόνο 60 χαρακτήρες/sms (δεν βρήκα πως να χωρέσω 160) έστελνα συνήθως 2 sms για να χωρέσω το μήνυμα που ήθελα και έτρωγα 0.012€. Τώρα στην rebvoice με 5ευρω (6.25€ paypal) έχεις πάνω από 800 μηνύματα για αποστολή σε όποιον αριθμό θες και χωρίς κάποια χρονική διάρκεια. Να σημειώσω από δοκιμές που έχω κάνει αποστολή SMS σε αριθμούς cosmote (what's up) εμφανίζει όνομα αποστολέα το Infomessage ενώ σε Vodafone αριθμούς (σύνδεση και cu) εμφανίζεται κανονικά ο αριθμός που έχω κάνει verify στον λογαριασμό. Αυτά. Αν κάποιος έχει βρει καλύτερη λύση ας την μοιραστεί για να βοηθήσουμε τους υπόλοιπους. Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Oντως και με την callingcredit το caller id εμφανίζεται μόνο στην vodafone!!! H rebvoice πάντως για κλήσεις είναι αρκετά πιο ακριβή από την callingcredit Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Oντως και με την callingcredit το caller id εμφανίζεται μόνο στην vodafone!!!

 

Αφού και στην callingcredit και στην rebvoice γίνεται το ίδιο και οι δύο είναι της betamax θεωρώ ότι το ίδιο γίνεται και σε όλους τους άλλους betamax κλώνους.

Link to comment
Share on other sites

Το dosms θεωρώ προσωπικά το θεωρώ την καλύτερη λύση γιατί και τα χρήματα δεν λήγουν και μπορείς να βάλεις Ακόμη και ένα ευρώ με κάρτα, υποστηρίζει 160 χαρακτήρες ανα μήνυμα και εμφανίζει και στα τρία δίκτυα το κινητό σου. Είχα να το χρησιμοποιήσω από το 2017 και το έβαλα σήμερα πάλι και είδα ότι είχε διατηρήσει το υπόλοιπο μου από το 1 ευρώ που είχα βάλει τότε. Η χρέωση στα 4.6cents είναι στο μέσο όρο των εφαρμογών

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς με κάποιον betamax κλώνο να στείλει sms σε wind αριθμό να μας πει τι εμφανίζει σαν αποστολέα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το dosms θεωρώ προσωπικά το θεωρώ την καλύτερη λύση γιατί και τα χρήματα δεν λήγουν και μπορείς να βάλεις Ακόμη και ένα ευρώ με κάρτα, υποστηρίζει 160 χαρακτήρες ανα μήνυμα και εμφανίζει και στα τρία δίκτυα το κινητό σου. Είχα να το χρησιμοποιήσω από το 2017 και το έβαλα σήμερα πάλι και είδα ότι είχε διατηρήσει το υπόλοιπο μου από το 1 ευρώ που είχα βάλει τότε. Η χρέωση στα 4.6cents είναι στο μέσο όρο των εφαρμογών

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το πρόβλημα των 160 χαρακτήρων λύνεται αν στείλεις μήνυμα με αγγλικούς χαρακτήρες. Back to greeklish:lol:

Link to comment
Share on other sites

Και σε wind infomessage λέει η calling credit

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αρα μόνο στην vodafone δουλεύει σωστά. Δεν βαριέσαι θα γράφω το όνομα μου στο τέλος να με καταλαβαίνουν. :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...