Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι γίνεται όμως αν έχεις ήδη mb από reload it προηγούμενης ανανέωσης;:confused:

Να υποθέσω οτι αν βάλεις πρώτα τα 2gb δεν θα προστεθούν πάνω στα παλιά αλλά μόνο το reload it με το 1.2gb; Ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα! Εφόσον μεταφέρονται με αυτό τον τρόπο τα παλιά mb τou reloadit, μια χαρά!

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν δεν λήξουν τα mb από το reload μεταφέρονται κανονικά.

Απλώς βάζοντας πρώτα το reload με τα 2GB για μια βδομάδα και έπειτα το 1.2GB για ένα μήνα θα έχεις 3.2GB για 37 μέρες αντί για 30 μέρες αν κάνεις το ανάποδο

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Πιθανολογώ πως όχι, μιας και αλλάζει η φύση του πακέτου. Ωστόσο επειδή πάλι είναι πακέτο του DIY, ίσως και να μεταφερθούν. Μια δοκιμή θα δείξει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Η υπηρεσία Πάρε Μοίρασε, προϋποθέτει χειροκίνητη ενεργοποίηση. Κάθε φορά που ανανεώνεις το χρόνο ομιλίας σου, έχεις την επιλογή να τα μοιράσες όπου εσύ θέλεις.

 

Ακόμα και σε έναν συνδρομητή What's Up.

 

δηλαδη μπορει να δωσω 3 φορες τα 100mb σε ενα νουμερο whats up ; ή οχι; . επισης δεν μπορω να τα δωσω στον εαυτο μου ετσι δεν ειναι; αφου παιρνω ηδη 100mb οταν στελνω χειροκινητα τα παρε μοιρασε.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις 3x100mb στον ίδιο αριθμό και όχι δεν γίνεται να τα στείλεις στον εαυτό σου.

 

παρα πολυ καλο που μπορεις πχ να το δωσει οενας στον αλλον , η γνωστη μου της βαζω καρτα στο δικο της κινητο αλλα και στου ανδρα της και δεν ηξερα οτι μπορει να δωσει 100mb επι 3 φορες στο ιδιο νουμερο , οποτε αντιστοιχα θα το κανουμε απο του ανδρα της σε εκεινη 3 επι 100mb αρα 300 mb ο ενας και 300o αλλος!!. σε ευχαριστω πολυ .

κατι αλλο η ειδοποιηση κλησεων πως θα μπορεσω να την ενεργοποιησω; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα φιλε μου χαιρομαι που βρηκαμε ακρη. Εφοσον αφαιρεσεις απο το Cosmote ID της γυναικας σου το νουμερο σου ναι θα φυγει και η prepaid που εχεις. Θα φαινεται μονο στην δικια σου εφαρμογη που εχεις το νουμερο σου. Αν παλι φαινεται μπορεις να την αφαιρεσεις μεσα απο την εφαρμογη. Μην αγχωνεσαι παντως ολα λυνονται.

 

πολυ ενδιαφερον αυτο που αποθηκευεται η καρτα και μπορεις αμεσα να το πληρωσεις χωρις να χρειαζεται να εχεις την καρτα μαζι σου , αρκει να θυμασαι τους κωδικους του cosmote id ή εαν υπαρχει τροπος μεσα απο την εφαρμογη. παντως στις 2 νεες διαφημισεις με τις ληστειες για το my cosmote app που μπορεις να πληρωνεις λογαριασμους δεν ψαχνει καρτα για να πληρωσει εκεινος.

 

απο την αλλη θα ητανε φοβερο να υπηρχε τροπος για προγραμματισμενη ανανεωση χρονου ομιλιας με αυτοματη χρεωση καρτας αυτο θα βολευε τους παντες και την ιδια την κοσμοτε διοτι θα εμπαιναν καθε μηνα χρηματα σε καρτοκινητα και οι χρηστες θα ειχανε το κεφαλι τους ησυχο( εαν δεν ηξεραν ή εκαναν λιγη χρηση οποτε δεν ξεπερνουσανε ποτε το πακετο τους , οποτε αυτοματη ανανεωση χρονου ομιλιας και αυτοματη ενεργοποιηση πακετου , αυτο για εμενα θα ητανε πολυ καλη κινηση απο την κοσμοτε για τα καρτοκινητα! αλλα δεν το κοβω.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερον αυτο που αποθηκευεται η καρτα και μπορεις αμεσα να το πληρωσεις χωρις να χρειαζεται να εχεις την καρτα μαζι σου , αρκει να θυμασαι τους κωδικους του cosmote id ή εαν υπαρχει τροπος μεσα απο την εφαρμογη. παντως στις 2 νεες διαφημισεις με τις ληστειες για το my cosmote app που μπορεις να πληρωνεις λογαριασμους δεν ψαχνει καρτα για να πληρωσει εκεινος.

 

απο την αλλη θα ητανε φοβερο να υπηρχε τροπος για προγραμματισμενη ανανεωση χρονου ομιλιας με αυτοματη χρεωση καρτας αυτο θα βολευε τους παντες και την ιδια την κοσμοτε διοτι θα εμπαιναν καθε μηνα χρηματα σε καρτοκινητα και οι χρηστες θα ειχανε το κεφαλι τους ησυχο( εαν δεν ηξεραν ή εκαναν λιγη χρηση οποτε δεν ξεπερνουσανε ποτε το πακετο τους , οποτε αυτοματη ανανεωση χρονου ομιλιας και αυτοματη ενεργοποιηση πακετου , αυτο για εμενα θα ητανε πολυ καλη κινηση απο την κοσμοτε για τα καρτοκινητα! αλλα δεν το κοβω.

 

Αυτό όπως το περιγράφεις μπορεί να γίνει από όποιον έχει cosmote one στο οποίο είναι ενταγμένος αριθμός κινητού που είναι συμβόλαιο. Υπάρχει επιλογή για αυτόματη πίστωση 10 ευρώ κάθε μήνα σε καρτοκινητο που ειναι ενταγμενο στο σχημα με χρέωση στον επόμενο λογαριασμό του συμβολαίου.

 

Κατά τα άλλα δεν θεωρώ ότι υπάρχει καμία περίπτωση στο μέλλον να γενικευθεί αυτό, εκτός αν η cosmote αποφασίσει να καταργήσει τα συμβόλαια. Αν σου βαζει αυτόματα κάρτα και πακέτο τι να το κάνεις το συμβόλαιο;

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα το παρακατω ελπιζω να βοηθησει ωστε να περνετε το μεγιστο των δεδομενων σε καθε ανανεωση.

 

Βαζετε 2 10αρες καρτες σε ενα κινητο και περνετε 3200mb απο reload it για 1 μηνα εντελως δωρεαν. Επειτα στελνετε 3 5αρες σε αλλο κινητο και βαζετε το πακετο με τα 8.5 ευρω. Συνολικα στο τελος τα 2 κινητα θα παρουν 5200mb εντελως δωρεαν και μενουν και αρκετα χρηματα για αλλο πακετο.

 

Πιο αναλυτικα:

 

Βαζουμε 10αρα περνουμε 2gb για 7 μερες απο reload it. Κανουμε παρε μοιρασε στελνουμε 300mb περνουμε 100.

 

Στο καπακι βαζουμε ακομα μια 10αρα. Κανουμε reload it αυτη τη φορα 1200mb για 1 μηνα και μεταφερει και τα 2gb που βαλαμε στην πρωτη καρτα για 1 επιπλεον μηνα. 3200mb δηλαδη απο reload it.

 

Κανουμε παλι παρε μοιρασε. Επειτα μεταφερουμε τις 3 5αρες. Σε καθε 5αρα μας κραταει 20 λεπτα και καθε φορα κανουμε το παρε μοιρασε στο κινητο που λαμβανει τα 5 ευρω.

 

5 παρε μοιρασε δηλαδη η 2gb δεδομενων μαζι με τα 3200 απο το reload it παμε στα 5200 για 1 μηνα εντελως δωρεαν.

 

Επειτα το κινητο που στειλαμε τις 3 5αρες εχει ακριβως 15 ευρω. Το κινητο που τις εστειλε εχει 20 ευρω μειων τον φορο κινητης μειων τα 15 ευρω μειων 60 λεπτα απο την μεταφορα.

 

8.94+8.94=17.88.

 

17.88-15.60=2.28.

 

Το πρωτο κινητο μενει με 2.26 και το δευτερο με 15 ευρω και βαζουμε με 8.5 ευρω πακετο. Το πρωτο κινητο που βαλαμε τις καρτες εχει 3200mb απο reload it + 1100 απο το παρε μοιρασε και το δευτερο κινητο εχει 900mb επισης απο παρε μοιρασε. Πιο αναλυτικος δεν θα μπορουσα να γινω ελπιζω να βοηθησα κανεναν να πιασουν τοπο τα χρηματα που δινει και να μην τα πεταει στους κλεφτες.

 

Επισης για οσους θελουν sms/mb/ομιλια με το παρε δωσε μπορει να παρει οτι χρειαζεται για 9 μερες δινοντας απο το πακετο των 8.5 οτι δεν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τι διαδικασία πόσο μπορείς να την επαναλάβεις μέχρι να βάλεις 10ευρη καρτουλα στο τηλέφωνο που δέχεται τα 5 ευρώ ? 2-3 μήνες?

 

Για παντα για την ωρα. Ο μονος περιορισμος ειναι οτι μπορεις να στειλεις μεχρι 4 φορες το μηνα στον αριθμο που στελνεις. Τον αλλο μηνα μπορεις παλι 4 φορες κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ανανεώνεται το 2μηνο !!! ? διάβασα εδώ αλλά δεν κατάλαβα .

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/ipiresia-easy-transfer.html

 

Επίσης για την επιστροφή χρημάτων πίσω στον πρώτο λογαριασμό, μέ 10 ευρώ το δίμηνο μπορείς να το κάνεις? να μην τα χαλάσεις δλδ , και να παρεις ξανα λίγο bonus ?

Ναι ανανεώνετε κανονικα το 2 μηνο σε μεταφορά 5 ευρώ και πάνω. Δεν γίνεται επιστροφή προφανώς από τα χρήματα που έλαβε το κινητό σε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μια ερώτηση παρακαλώ στην αυτόματη ανανέωση τα λεπτά και mb που περισσεύουν από τον προηγούμενο μήνα μεταφέρονται; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα 3 φορές να προσθέσω 10ευρω από την εφαρμογή What's up χωρίς επιτυχία. Έβγαινε ειδοποίηση για κάτι εργασίες που γίνονται 08/05/19 από ώρα 06:00 έως 7:00.

Άσχετο, σήμερα έχει 9 ο μηνας.

Μετά έβαλα από my cosmote app και μπήκαν κανονικά τα χρήματα.

Κατι μου φαίνετα συμβαίνει με αυτό το cosmote id

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μια ερώτηση παρακαλώ στην αυτόματη ανανέωση τα λεπτά και mb που περισσεύουν από τον προηγούμενο μήνα μεταφέρονται; Ευχαριστώ

 

Καλημέρα,

 

Πράγματι μεταφέρονται.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Στέλνοντας sms πχ 10€ ΣΤΟ 1219, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ο αποδέκτης, να κάνει καποια μορφής αποδοχη, ο αποδέκτης?

ΥΓ. Πρόκειται για ηλικιωμένο άτομο και αυτό δεν είναι εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε χρειάζεται.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα για πρωτη φορα(για ολα υπαρχει η πρωτη φορα, σωστα), απο την cosmokarta μου, σε sms σε κινητο εξωτερικου, σε φιλικο μου προσωπο το οποιο βρηκα το Πασχα σε πατρωα εδαφη, ειχα να το δω χρονια, κι ειπαμε απο εδω και περα να κραταμε μια επαφη.

0,3 ευρω/sms, σωστα;

Το κινητο ειναι στην Ελβετια, 0041+το νουμερο, το τσεκαρα πολλες φορες, δεν νομιζω οτι δεν το εγραψα σωστα οταν μου το εδωσαν.

Βεβαια, παροτι η επαφη ειναι καταχωρημενη με το 0041, αν δεις στα sms, εμφανιζει μονο το 41+κινητο, διχως τα μηδενικα δηλαδη.

Ωστοσο, επειδη ο φιλος δεν μου απαντησε στο sms, κι επειδη εγω δεν ξαναεχω στειλει, εμεινα με την απορια μηπως δεν πηγε.

Δεν ξερω αν μπορω καπως να το τσεκαρω αυτο, ή αν εχετε κατι αλλο να προτεινετε.

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα για πρωτη φορα(για ολα υπαρχει η πρωτη φορα, σωστα), απο την cosmokarta μου, σε sms σε κινητο εξωτερικου, σε φιλικο μου προσωπο το οποιο βρηκα το Πασχα σε πατρωα εδαφη, ειχα να το δω χρονια, κι ειπαμε απο εδω και περα να κραταμε μια επαφη.

0,3 ευρω/sms, σωστα;

Το κινητο ειναι στην Ελβετια, 0041+το νουμερο, το τσεκαρα πολλες φορες, δεν νομιζω οτι δεν το εγραψα σωστα οταν μου το εδωσαν.

Βεβαια, παροτι η επαφη ειναι καταχωρημενη με το 0041, αν δεις στα sms, εμφανιζει μονο το 41+κινητο, διχως τα μηδενικα δηλαδη.

Ωστοσο, επειδη ο φιλος δεν μου απαντησε στο sms, κι επειδη εγω δεν ξαναεχω στειλει, εμεινα με την απορια μηπως δεν πηγε.

Δεν ξερω αν μπορω καπως να το τσεκαρω αυτο, ή αν εχετε κατι αλλο να προτεινετε.

 

Είδες να έχεις χρεωθεί για το sms; στις επαφες μπροστα απο τον αριθμο δεν εχει ουτε το 00 ούτε το + ; Μήπως είναι αυτό το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Είδες να έχεις χρεωθεί για το sms; στις επαφες μπροστα απο τον αριθμο δεν εχει ουτε το 00 ούτε το + ; Μήπως είναι αυτό το προβλημα;

 

Δεν πηρα υπολοιπο πριν την αποστολη, για να ξερω αν χρεωσε. Θα το εχω υποψη μου σε νεα αποστολη.

 

Λοιπον.

Στις επαφες εχει το 0041, διχως το +.

Στο handcent με το οποιο εσταλη το sms, εχει το +41.

 

Τι να φταιει; Αν φταιει κατι δηλαδη.

 

Υπαρχει αραγε και αναφορα παραδοσης cosmote για εξωτερικο;

 

Το handcent παντως, παιρνει τις επαφες του κινητου. Αλλο το πως τις δειχνει.

Χρειαζεται να βαλω + στην επαφη;

Link to comment
Share on other sites

Όλα σωστά φαίνονται, δεν το ξέρω αν λαμβάνεις αναφορά παράδοσης σε μηνύματα εξωτερικού δυστυχώς αλλά από εσένα φαίνεται να έχει φύγει. Τώρα αν το έλαβε δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος τρόπος από το να τον ρωτήσεις. Αν ήταν πρόβλημα από πλευράς σου πάντως πιστεύω δεν θα έφευγε καν το μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Όλα σωστά φαίνονται, δεν το ξέρω αν λαμβάνεις αναφορά παράδοσης σε μηνύματα εξωτερικού δυστυχώς αλλά από εσένα φαίνεται να έχει φύγει. Τώρα αν το έλαβε δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος τρόπος από το να τον ρωτήσεις. Αν ήταν πρόβλημα από πλευράς σου πάντως πιστεύω δεν θα έφευγε καν το μήνυμα

 

thanks.

 

Μιλησα και με cosmote, και μου εδωσε μια κλασικη απαντηση, οτι συστημικα δεν φαινεται να εχω καποιο προβλημα(γραμμη, υπολοιπο κλπ).

Και ότι ή βαλεις το 00 ή το +, ειναι ενα και το αυτο.

 

Θα ηταν χρησιμο παντως αν υπηρχε καποια δυνατοτητα αναφορας παραδοσης (δεν ξερω καν και για εντος Ελλαδας, πως υποτιθεται οτι γινεται).

Link to comment
Share on other sites

Στην εποχή του ιντερνετ με τόσα messaging apps\mail, για ποιο λόγο να χρεώνεσαι 0.30€ ανα sms?
Link to comment
Share on other sites

thanks.

 

Μιλησα και με cosmote, και μου εδωσε μια κλασικη απαντηση, οτι συστημικα δεν φαινεται να εχω καποιο προβλημα(γραμμη, υπολοιπο κλπ).

Και ότι ή βαλεις το 00 ή το +, ειναι ενα και το αυτο.

 

Θα ηταν χρησιμο παντως αν υπηρχε καποια δυνατοτητα αναφορας παραδοσης (δεν ξερω καν και για εντος Ελλαδας, πως υποτιθεται οτι γινεται).

 

Υπάρχει αναφορά παράδοσης, αν η εφαρμογή που χρησιμοποιείς δεν έχει είναι άλλο θέμα. Messages της Google υπάρχει στις σύνθετες ρυθμίσεις της εφαρμογής

Link to comment
Share on other sites

Στην εποχή του ιντερνετ με τόσα messaging apps\mail, για ποιο λόγο να χρεώνεσαι 0.30€ ανα sms?

 

Ναι, αυτη τη σκεψη την κανω κι εγω.

Μεγαλη κουβεντα.

Βασικα, στελνω λιγα sms. Αν εστελνα πολλα, δεν θα το συζητουσα καν, messaging app θα ηταν μονοδρομος.

Και δεν ειμαι οπαδος της λογικης 'ολη την ωρα κολλημενος στο κινητο, να βλεπω τι μλκια μου εστειλαν στο viber ή fb οι φιλοι', γιατι εκει καταληγει το πραγμα...Ξερουν οτι δεν εχω fb, και δεν εχω viber, οποτε οποιος θελει, mail, skype msg, και τελος.

Προσπαθω να κρατησω την ψυχικη μου 'ησυχια', απο την λαιλαπα των messaging apps...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.

 

Έχω 2 νούμερα Whats Up. Το ένα το χρησιμοποιώ τακτικά μιας και είναι το βασικό μου νούμερο, και δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα. Το 2ο το έχω πάρει για τη μάνα μου η οποία κυριολεκτικά μπορεί να χρησιμοποιήσει το κινητό για εξερχόμενες κλήσεις 2-3 φορές τον χρόνο, μετρημένες. Επειδή πλέον στο τρίμηνο μπαίνει φραγή, αναγκαζόμαστε και της βάζουμε κάρτα για να αποχωρεί η φραγή, και επειδή δεν χρεισιμοποιεί το κινητό, στους 2 μήνες χάνονται και τα χρήματα. Αν το χρησιμοποιούσε το κινητό δεν θα είχαμε πρόβλημα να πληρώναμε για κάρτες, αλλά το θέμα είναι ότι χάνονται τα χρήματα χωρίς να χρησιμοποιεί καμιά υπηρεσία. Και επιπλέον, η μάνα μου το έχει δώσει παντού τον αριθμό, οπότε μπορεί να μην κάνει πολλές κλήσεις, αλλά δέχεται πολλές, και δεν θέλει να της μπαίνει φραγή, οπότε αναγκαζόμαστε να βάζουμε κάρτα.

 

Αυτό που σκεφτόμουν είναι το εξής: Εγώ που βάζω τακτικά κάρτα στο βασικό κινητό, μπορώ αντί για αυτό να βάζω χρήματα στο δευτερεύον για να ανανεώνεται, και μετά να τα μεταφέρω στο κινητό μου και να ανανεώνεται και στο δικό μου; Κάπου το είχα ακούσει και θέλω να μου το επιβεβαιώσει κάποιος. Αν δεν με απατά η μνήμη μου, μεταξύ καρτοκινητών Cosmote μπορώ να μεταφέρω, 2, 5 και 10 ευρώ. Και αν μεταφέρω 10 ευρώ τότε ανανεώνεται και το καρτοκινητό που τα δέχεται. Εγώ στο βασικό μου καρτοκινητό βάζω κάρτα των 10 ευρώ (μπαίνουν 8.93 περίπου) κάθε μήνα. Σκεφτόμουν να βάζω στο καρτοκινητό της μάνας μου 12 ευρώ ώστε να μπαίνουν 10.71 ευρώ καθαρά και να μπορώ να στείλω τα 10 ευρώ στο δικό μου νούμερο ώστε να ανανεώνεται και το δικό μου. Έτσι με 2 ευρώ μόνο παραπάνω, θα ανανεώνονται και τα 2 νούμερα. Είναι σωστό το σκεπτικό μου ή δεν ισχύει κάτι από αυτά που είπα;

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...