Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δίκαρτο πάντως τι σχέση έχει με τον gps tracker που ανέφερες παραπάνω?
Έχεις sim στο gps tracker και Sim στο τηλέφωνο (ιδιος αριθμός)
Link to comment
Share on other sites

Έχεις sim στο gps tracker και Sim στο τηλέφωνο (ιδιος αριθμός)
Και γιατί χρειάζεται dual SIM dual standby για αυτό? Αυτό δεν καταλαβαίνω.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να μην είναι κατανοητό ούτε πως λειτουργεί η esim, ούτε το GPS tracker, ούτε τα δίκαρτα κινητά ...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φαίνεται να μην είναι κατανοητό ούτε πως λειτουργεί η esim, ούτε το GPS tracker, ούτε τα δίκαρτα κινητά ...

 

...ούτε οι δύο sim με τον ίδιο αριθμό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έχω διαβάσει. Η e-sim είνια πλήρως κατανοητό τι είναι. SIM που υπάρχει σαν software. Τίποτα παραπάνω. Αυτό απαιτεί εφαρμογή για να μπορέσεις να την περάσεις. Τον e-sim manager σε εμάς. Επίσης δεν ξέρω αν υποστηρίζει πχ η Cosmote να υπάρχει e-sim και ταυτόχρονα και άλλη υλική κάρτα sim στον ίδιο αριθμό. Το κάνει για δύο υλικές κάρτες sim. Αλλά για e-sim δεν ξέρω. Περιορισμό που σου λέει είναι να μην είναι και 2 ενεργές ταυτόχρονα.

 

Δίκαρτα κινητά επίσης είναι κατανοητό ότι και το δικό μας είναι δίκαρτο με την καθαρή έννοια. Δεν είναι όμως εμπορικά δίκαρτο καθώς δεν είναι DSDS(dual standby) αλλά DSSA(single active). Άρα με την ονομασία δίκαρτο, τότε το κινητό μας είναι δίκαρτο. Όχι ταυτόχρονα και επειδή εμπορικά το δίκαρτο=ταυτόχρονα δεν το βάζει κανένας.

 

GPS tracker από όσο γνωρίζω, δέχεται μία sim κάρτα μέσα (υλική) και χρησιμοποιεί τα δεδομένα της. Δεν ξέρω αν υπάρχει gps tracker που να έχει λογισμικό για να βάλεις e-sim.

 

Τώρα από εκεί και πέρα λοιπόν δεν καταλαβαίνω πως συνδέεται ένα δίκαρτο κινητό με τον gps tracker σε επίπεδο SIM που αναφέρει ο φίλος.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

...

Δίκαρτα κινητά επίσης είναι κατανοητό ότι και το δικό μας είναι δίκαρτο με την καθαρή έννοια. Δεν είναι όμως εμπορικά δίκαρτο καθώς δεν είναι DSDS(dual standby) αλλά DSSA(single active). Άρα με την ονομασία δίκαρτο, τότε το κινητό μας είναι δίκαρτο. Όχι ταυτόχρονα και επειδή εμπορικά το δίκαρτο=ταυτόχρονα δεν το βάζει κανένας

...

Γιατί όμως κανένας?

Όλα σχεδόν τα δίκαρτα που κυκλοφορούν, είναι dual standby.

Δέχονται κλήσεις και SMS σε δύο sim/αριθμούς, αλλά δεν μπορείς να μιλάς ταυτόχρονα και με τα δύο. Δηλαδή όταν μιλάς στο τηλ μέσω του ενός αριθμού, ο άλλος δεν είναι συνδεδεμένος (και αν κάποιος σε καλέσει στον δεύτερο αριθμό θα εμφανίζεται ότι είναι εκτός δικτύου)

 

Απ' ότι έχει γραφτεί σε κάποιο άλλο νήμα, αυτό το dual standby γίνεται αμιγώς μέσω λογισμικού, δεν έχουν δεύτερο πομποδέκτη ούτε επιπλέον κεραία. Κάνουν κάποιο time slicing, ελέγχοντας π.χ. για 0.5" τον ένα αριθμό και για 0.5" τον άλλο. Άρα τεχνικά και με e-sim γίνεται να έχεις dual standby, ασχέτως ότι το pixel δεν το προσφέρει.

 

Και αν το πάμε ένα βήμα παρακάτω, με e-sim θεωρητικά θα γίνεται να έχεις και triple standby με time slicing.

 

Τώρα τεχνικά δεν υπάρχει λόγος μια e-sim να έχει περιορισμό για όσους αριθμούς συνολικά θα έχει καταχωρημένους, θα μπορούσε να επιτρέπει π.χ. 10 αριθμούς, εκ των οποίων όμως μόνο δύο θα είναι ενεργοί ανά πάσα στιγμή.

 

Αλλά όλα εξαρτώνται από τους παρόχους, τις τεχνικές υλοποιήσεις, και το τι επιτρέπει το firmware κάθε συσκευής...

 

 

...

Τώρα από εκεί και πέρα λοιπόν δεν καταλαβαίνω πως συνδέεται ένα δίκαρτο κινητό με τον gps tracker σε επίπεδο SIM που αναφέρει ο φίλος.

...

 

Σωστά δεν το καταλαβαίνεις γιατί δεν συνδέεται

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε καινουργια εκδοση για την καμερα μετα απο πολυ καιρο (Νοεμβριο 2018).

https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/camera/camera-6-2-024-239729896-release/

 

Λογικα, ομως, θα ειναι μεσα στην ενημερωση της Δευτερας (security patch April).

 

*Βρηκα και αυτο...

https://www.pixelspot.net/2019/03/29/google-camera-v6-2-brings-faster-launch-times-and-mode-switching/

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά να βοηθήσω θέλω.

 

Αυτή τη στιγμή έχω ένα Smart τα οποία όπως ξέρετε κλέβονται πολύ εύκολα . Οι κλέφτες το παίρνουν το πάνε σε κάποια τοποθεσία και περιμένουν να δουν μήπως ο ιδιοκτήτης έχει τοποθετήσει gps tracker μέσα να το βρει. Αυτά γι αρχή .

Πάμε στο 2ο μέρος .

To gps tracker παίρνει υλική sim όπως λέει σωστά djkostas20 αλλά δεν χρησιμοποιεί μόνο τα δεδομένα για να το βλέπεις . Μπορώ να στείλω μήνυμα και να μπλοκάρω την παροχή του καυσίμου .

Για να γίνει αυτό έχω δεύτερη sim με ίδιο αριθμό ( αν σας πουν σε εταιρία ότι δεν δίνουν 2η sim απλά δεν υπάρχει - πολλοί πελάτες μου επειδή έχουν τηλέφωνο στο αυτοκίνητο και χρησιμοποιούν bt για την 1η γραμμή , έχουν και 2ο νούμερο έχουν κανει μεγάλη φασαρία και έχουν πάρει 2η sim ..κλείνω ) .

Αυτή τη στιγμή επειδή είμαι φανατικός των Pixel αναγκάζομαι να έχω 2 συσκευές γι αυτό το λόγο αλλιώς θα έπαιρνα δικαρτο DADS.

Είπα να χρησιμοποιήσω αυτό https://www.magic-sim.com/compatibility/google/pixel-2-xl/magicsim-elite-nano-sim-dual-sim-adapter αλλά δεν μου κάνει .

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά να βοηθήσω θέλω.

 

Αυτή τη στιγμή έχω ένα Smart τα οποία όπως ξέρετε κλέβονται πολύ εύκολα . Οι κλέφτες το παίρνουν το πάνε σε κάποια τοποθεσία και περιμένουν να δουν μήπως ο ιδιοκτήτης έχει τοποθετήσει gps tracker μέσα να το βρει. Αυτά γι αρχή .

Πάμε στο 2ο μέρος .

To gps tracker παίρνει υλική sim όπως λέει σωστά djkostas20 αλλά δεν χρησιμοποιεί μόνο τα δεδομένα για να το βλέπεις . Μπορώ να στείλω μήνυμα και να μπλοκάρω την παροχή του καυσίμου .

Για να γίνει αυτό έχω δεύτερη sim με ίδιο αριθμό ( αν σας πουν σε εταιρία ότι δεν δίνουν 2η sim απλά δεν υπάρχει - πολλοί πελάτες μου επειδή έχουν τηλέφωνο στο αυτοκίνητο και χρησιμοποιούν bt για την 1η γραμμή , έχουν και 2ο νούμερο έχουν κανει μεγάλη φασαρία και έχουν πάρει 2η sim ..κλείνω ) .

Αυτή τη στιγμή επειδή είμαι φανατικός των Pixel αναγκάζομαι να έχω 2 συσκευές γι αυτό το λόγο αλλιώς θα έπαιρνα δικαρτο DADS.

Είπα να χρησιμοποιήσω αυτό https://www.magic-sim.com/compatibility/google/pixel-2-xl/magicsim-elite-nano-sim-dual-sim-adapter αλλά δεν μου κάνει .

 

Και εμείς να βοηθήσουμε προσπαθούμε. Δεν καταλαβαίνω τον λόγο που θες να έχεις την SIM(αριθμό εννοώ) και στο κινητό και στον GPS tracker. Τι σε πειράζει στον GPS tacker να έχεις μία άλλη sim(άλλο αριθμό)? Άρα γιατί να έχεις 2 τηλέφωνα. (Ξέρω ότι δίνουν 2 sim για έναν αριθμό. Από όσο γνωρίζω όμως στο ταυτόχρονα ενεργές και οι 2 έχουν προβληματάκια. Αλλά ας μην σταθούμε σε αυτό.)

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γιατί μπορώ να στείλω sms και να διακόψω την παροχή καυσίμου

 

Και τι σχέση έχει αυτό με τη δεύτερη sim με ίδιο αριθμό; Αν έχεις μία sim με άλλο αριθμό στο gps tracker σου δεν μπορείς να στείλεις sms; Και για ποιο λόγο να έχεις τον ίδιο αριθμό στο κινητό και στο gps tracker; Σε αυτή τη περίπτωση δεν μπορείς να έχεις ταυτόχρονη λειτουργία του ίδιου αριθμού και στις δύο συσκευές και αχρηστεύεις το ένα από τα δύο. :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

OK.. λοιπόν επειδή μάλλον βγήκα και εκτός off topic ζητώ συγνώμη αν σας ζάλισα ..

Πάμε πίσω λοιπόν στο θέμα μας και θα περιμένω το Pixel 4

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπορώ να στείλω sms και να διακόψω την παροχή καυσίμου

 

Και τι σχέση έχει αυτό με τη δεύτερη sim με ίδιο αριθμό; Αν έχεις μία sim με άλλο αριθμό στο gps tracker σου δεν μπορείς να στείλεις sms; Και για ποιο λόγο να έχεις τον ίδιο αριθμό στο κινητό και στο gps tracker; Σε αυτή τη περίπτωση δεν μπορείς να έχεις ταυτόχρονη λειτουργία του ίδιου αριθμού και στις δύο συσκευές και αχρηστεύεις το ένα από τα δύο. :confused:

 

Αυτό που λέει ο athanaso. Από έναν αριθμό μπορείς να στείλεις στον άλλο αριθμό το sms που θες. Αν είναι ενεργές και οι 2 sim για τον ίδιο αριθμό τότε κάποια αχρηστεύεις. Δεν βγάζει νόημα κανένα να θες τον ίδιο αριθμό.

 

Επίσης ακόμα και αν το θες να το κάνεις έτσι, το Pixel 2 XL είναι dual sim αλλά Single Active. Άρα πάλι μπορείς να έχεις 2 sim. Απλώς ή μία ανενεργή. Οπότε βάζεις ως e-sim την κύρια σύνδεση σου, γιατί νομίζω e-sim δεν κάνουν διπλή και έχεις και την δεύτερη sim του αριθμού του gps tracker. Κάνεις ένα reboot όταν θες να στείλεις το μήνυμα και ξανακάνεις reboot για να επιλέξεις πάλι την e-sim(κύρια) γραμμή σου. 30 δευτερολεπτα να πάρει η όλη διαδικασία. Καλύτερο από 2 τηλέφωνα. Αν και όπως είπα παραπάνω, η ταυτόχρονη χρήση με 2 sim ιδιου αριθμού κάποιο αχρηστεύει ή λογικά μπορεί να έχει θέματα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πάμε πίσω λοιπόν στο θέμα μας και θα περιμένω το Pixel 4

 

Όχι ότι θα αλλάξει κάτι σε σχέση με αυτά που λέμε παραπάνω αλλά... οκ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λετε, λογω πρωταπριλιας, να μην δωσουν ενημερωση Απριλιου σημερα? χαχαχα

 

*Μονο για το pixel 3 & 3 xl βλεπω αλλαγες/βελτιωσεις...

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Λετε, λογω πρωταπριλιας, να μην δωσουν ενημερωση Απριλιου σημερα? χαχαχα

 

*Μονο για το pixel 3 & 3 xl βλεπω αλλαγες/βελτιωσεις...

 

Έχουν δώσει κανονικά. Τώρα βελτιώσεις. Σιγά. Security patches είναι. Άντε να βελτιώσουν κάτι που εσύ πιθανότατα δεν θα καταλάβεις κάτι.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχουν δώσει κανονικά. Τώρα βελτιώσεις. Σιγά. Security patches είναι. Άντε να βελτιώσουν κάτι που εσύ πιθανότατα δεν θα καταλάβεις κάτι.

 

Η ενημερωση για την καμερα, σου ηρθε στο store?

Link to comment
Share on other sites

Η ενημερωση για την καμερα, σου ηρθε στο store?

 

Ναι αν και δεν την χρησιμοποιώ. Έχω τo pixel 3 mod. Οπότε έτσι και αλλιώς περιμένω από εκεί να βγάλει το update.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν και δεν την χρησιμοποιώ. Έχω τo pixel 3 mod. Οπότε έτσι και αλλιώς περιμένω από εκεί να βγάλει το update.

 

Εμενα, δεν μου ηρθε ακομα παντως και δεν ξερω πως γινεται αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα, δεν μου ηρθε ακομα παντως και δεν ξερω πως γινεται αυτο.

 

Καλά μην τρελαίνεσαι τόσο. Σε όλους θα έρθει +/- 1-2 ημέρες.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εμενα, δεν μου ηρθε ακομα παντως και δεν ξερω πως γινεται αυτο.
Δεν έρχεται σε όλους ταυτόχρονα, ώστε να μην κατεβάζουν όλοι μαζί

 

Αλλά αν βιάζεσαι να τη δοκιμάσεις μπορείς να την βάλεις από το apkmirror

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα dual sim Που συζητούσαμε τελευταία. Όπως ανέφεραν στο θέμα του 3XL.

https://www.xda-developers.com/android-q-dual-sim-dual-standby-support-pixel-3/

 

Οπότε πιθανό να δούμε κάτι τέτοιο και στο 2XL.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα dual sim Που συζητούσαμε τελευταία. Όπως ανέφεραν στο θέμα του 3XL.

https://www.xda-developers.com/android-q-dual-sim-dual-standby-support-pixel-3/

 

Οπότε πιθανό να δούμε κάτι τέτοιο και στο 2XL.

 

Εμενα, κατι μου λεει πως αυτη την δυνατοτητα θα την δωσει στο 3 & 4 pixel. Αν γινει βεβαια κατι τετοιο, θα ειναι πολυ ξενερα για το 2 που εχουμε και μεινουμε στον ασσο.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα, κατι μου λεει πως αυτη την δυνατοτητα θα την δωσει στο 3 & 4 pixel. Αν γινει βεβαια κατι τετοιο, θα ειναι πολυ ξενερα για το 2 που εχουμε και μεινουμε στον ασσο.

 

Αν δεν την δώσει επίσημα, που δεν το νομίζω προσωπικά αλλά αν δεν την δώσει τότε σίγουρα θα υπάρχει σε custom rom. Οπότε όποιος το θέλει τόσο πολύ θα μπορεί να το έχει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το "προβλημα" που ειχα με το glance του καιρου, η λυση ειναι, εκκαθαριση δεδομενων & cache απο pixel launcher & google app και σεταρισμα εκ νεου. Μια ερωτηση μονο, που ισως ειναι χαζη. Αν ειναι κλειστο το gps, ανανεωνεται η θερμοκρασια μπροστα και η τοποθεσια η μονο με gps ανοιχτο δουλευει στο 100%?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...