Jump to content

Ποια συσκευή να προτιμήσω;;;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

oi οθονες παντως στα σαμσουνγκ δεν παιζονται. εχω το mate10 pro και εχω δωσει στην γυναικα μου το s8.

αν τα βαλεις διπλα η οθονη του mate μου φαινεται πολυ αχνη σε σχεση με το s8.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Απαντήσεις 309
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα,

Μπορείτε να με βοηθήσετε με τον προβληματισμό του θέματος;Με ενδιαφέρει να έχω την καλύτερη δυνατή κάμερα. Πολύ καλό bokeh, νυχτερινή λήψη και πολύ καλό βίντεο. Το προτείνετε;

 

ΥΓ. Τώρα έχω Samsung Galaxy S6

Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Το "τα τρώει" δεν μου λέει κάτι. Εντάξει το καταλαβαινω οτι σαν πιο καινούργιο μοντέλο και ακριβότερο σίγουρα θα έχει καλύτερα πράγματα αλλά ψάχνω πολύ συγκεκριμένο πράγμα. Την φωτογραφία.

 

ΥΓ. Μπορεί το θέμα να μεταφερθεί στην επιλογή κινητού γιατί εκ παραδρομής το δημοσίευσα εδώ; Ευχαριστώ

Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Το "τα τρώει" δεν μου λέει κάτι. Εντάξει το καταλαβαινω οτι σαν πιο καινούργιο μοντέλο και ακριβότερο σίγουρα θα έχει καλύτερα πράγματα αλλά ψάχνω πολύ συγκεκριμένο πράγμα. Την φωτογραφία.

 

ΥΓ. Μπορεί το θέμα να μεταφερθεί στην επιλογή κινητού γιατί εκ παραδρομής το δημοσίευσα εδώ; Ευχαριστώ

Το S9 έχει την δεύτερη καλύτερη κάμερα μετά το note 9.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Το "τα τρώει" δεν μου λέει κάτι. Εντάξει το καταλαβαινω οτι σαν πιο καινούργιο μοντέλο και ακριβότερο σίγουρα θα έχει καλύτερα πράγματα αλλά ψάχνω πολύ συγκεκριμένο πράγμα. Την φωτογραφία.

 

 

 

ΥΓ. Μπορεί το θέμα να μεταφερθεί στην επιλογή κινητού γιατί εκ παραδρομής το δημοσίευσα εδώ; Ευχαριστώ

 

 

Ολόκληρο thread υπάρχει για τη φωτογραφία. Για αυτά που ζητάς, πάρε S8+, δεν αξίζει το note 8.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή πρέπει να είναι ανάμεσα σ' αυτά τα τρία που αναφέρεις?

 

Off topic mode on.

 

Το note9 που αναφέρθηκε, προς στιγμήν, δεν είναι επιλογή για φωτογραφία. Αν σε επόμενη αναβάθμιση το βελτιώσουν, να το δούμε και να το συζητησουμε. Τώρα, απλά δεν αποτελεί επιλογή.

 

Off topic mode off.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχω κανένα κόλλημα να πάρω το Νοτε9 είναι πάρα πολύ ακριβό και δεν έχω σκοπό να δώσω τόσα χρήματα.

Η σκέψη μου είναι η εξής. Έχω το S6 το οποίο δεν είναι καθόλου άσχημο στις φωτογραφίες εξωτερικού χώρου. Στις φωτο εσωτερικού όμως είναι ένα χάλι. Επίσης η εστίαση που έχει θα προτιμούσα να είναι καλύτερη όπως και το βίντεο σε χαμηλότερο φωτισμό αντίστοιχα. Επίσης το έχω 2 χρόνια μπορεί και παραπάνω. Καιρός για ανανέωση. Έχω αναβάθμιση 200€ οπότε λέω να πάρω κάτι νέο αλλά ας δώσω κάτι παραπάνω να πάρω κάτι καλό. Η επιλογή σε αυτά τα 3 κινητά ήταν η εξής:

Note 8: Εκτός της φωτογραφικής η οποία είναι καλύτερη σε πιο χαμηλό φωτισμό (διορθώστε εαν κάνω λάθος) σκέφτηκα οτι είναι και Note. Όπως έχω διαβάσει άλλης κλάσης συσκευή με επαγγελματικά χαρακτηριστικά και θα ήθελα να δοκιμάσω και το πενάκι.

S8: Επίσης είδα οτι στον χαμηλό φωτισμό είναι καλύτερο και οκ κάνω ένα upgrade πιο πάνω

iPhone 8: Είχα παλιότερα iPhone, μου έχει λείψει λίγο, απο φίλη που το έχει μου αρέσει πολύ η εστίαση που κάνει και το εφε στο background (φυσικά έλεγα να περιμένω μέχρι να ανακοινωθούν τα νέα iPhone μπας και πέσει η τιμή γιατί κι αυτό είναι πολύ ακριβό).

 

Για όποιον δεν βαριέται να διαβάσει το σεντόνι :lol: αυτές ήταν οι σκέψεις μου. Δεν ξέρω που αλλού να κατευθυνθώ. Είναι και το P20 pro φυσικά...αλλά κι αυτό πολύ ακριβό προς το παρόν!

 

Επίσης εκτός όλων των παραπάνω με απασχολεί και το sar το οποίο έχω μείνει ευχαριστημένη απο την Samsung μέχρι στιγμής μιας και είναι η μόνη που έχει τόσο χαμηλό...

 

Αυτά λοιπόν. Οποιαδήποτε βοήθεια στους προβληματισμούς μου δεκτή!:D

Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Το note 8 είναι το προτιμότερο των τριων. Το πενάκι ή θα το λατρεψεις και θα είναι το "ψωμοτυρι" σου ή θα σου είναι παντελώς άχρηστο. Είναι ενα gadget των άκρων.

 

Απο εκεί και μετά, ξεφεύγοντας από τα τετρημενα , θα σου πρότεινα να δεις κάτι τέτοιο. Έχει επείσης εξαιρετική κάμερα και εξαιρετική τιμή γι' αυτά που σου δείνει.

https://www.skroutz.gr/s/12745846/Xiaomi-Mi-Mix-2-64GB.html

 

https://www.xiaomi-greece.gr/Mi-Mix-2

 

EDIT: Στο δεύτερο λινκ δείχνει μια premium έκδοση, με κεραμική πλάτη, επίχρυσες λεπτομέριες κλπ. Προφανώς δεν έχει 350 ευρώ αυτή με τα "εξωτικά" υλικά.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Επειδή διαβάζω στα threads του mate και του s10 συνεχώς vs μεταξύ των 2 αυτών συσκευών,δημιουργώ το θέμα αυτό ωστε να μείνουν τα υπόλοιπα οσο το δυνατόν καθαρά.

 

Και ξεκινάω.

Ως γνωστόν πάντα ήμουν υποστηρικτής της samsung τιμώντας πάντα την σειρά s...μοναδική εξαίρεσή το s5 πού μίσησα και δεν το πήρα καν.

 

Ταυτόχρονα βέβαια,πάντα έπαιρνα κι αλλες συσκευές άλλων εταιρειών,αλλά πάντα γυρνούσα στη samsung.

 

Δεν περίμενα λοιπόν οτι θα έγραφα καλή κουβέντα,κι ακόμα περισσότερο οτι θα εμένα σε κινητό άλλης εταιρείας και συγκεκριμένα της huawei,το τελευταίο τρίμηνο.

Κι ομως...

Φυσικά δε θα σταθώ στα αρχικά προβλήματά με τις οθόνες της lg...πού ευτυχώς αποκαταστάθηκε το θέμα με οθόνες της boe...

Η αλήθεια ομως είναι οτι το είχα φοβηθεί στην αρχή.

Επίσης με την έλευσή της 187 διορθώθηκαν πολλά bugs της συσκευής.

Πλέον είναι σφαίρα το κινητό.

Κι επειδή τυγχάνει να πάρω ταυτόχρονα και το s10+,έχω μία ιδέα παραπάνω χωρίς φανατισμούς.

Λοιπόν...

Τα καλά του s10+ σίγουρα είναι τα ηχεία,αν κι εγώ προσωπικά ποτέ δεν ακούω μουσική από την συσκευή,δε θα πω οτι του mate είναι χάλια,οχι...ποιοτικά ακούγεται καλά,απλά παίζει πιο χαμηλά.

Ποιότητα sony ομως δεν βγάζει κανένα από τα 2.

Το ui του s10 επίσης είναι πιο friendly,πιο απλοποιημένο.το emui θέλει λίγο ψάξιμο για εξοικείωση,ομως επειδή μας θεωρώ έμπειρους,δε νομίζω οτι είναι και τόσο bad στο θέμα υλοποίησής,αρκετά πλήρες κι αυτό,απλά με most search...

Για launcher ετσι κι αλλιώς ποτέ δε χρησιμοποιώ τον μαμά...μόνο Nova.

Η οθόνη τώρα...1200nits το s10?μα αλήθεια τώρα;

Τότε μάλλον πως με φοβήθηκαν και δεν το παρατήρησα εγώ...

Η οθόνη του s10 για μένα είναι κατώτερη του note 9...

Με 2 μόνο επιλογές πλέον...

Στο ζωντανό είναι λες και είναι ζωγραφισμένη με pastel η οθόνη και με κάπως κίτρινο το λευκό,ενώ με την άλλη επιλογή τα χρώματα είναι αστα να πάνε και με μία κυανή απόχρωση στο λευκό.

Στο custom οσο κι αν έπαιξα με ρυθμίσεις δεν κατάφερα να το φέρω στα γούστα μου,κάπου έχανε και κάπου κέρδιζε,απλά.δεν με ενθουσίασε καθόλου...επίσης βγάζει κάτι ελαφρώς θολό πού δεν μπορώ να προσδιορισω.

Το touch του επίσης κατά την πληκτρολόγηση μηνύματός,δε με τρέλανε,σίγουρα θα βελτιωθεί βέβαια.

Κάμερες....εντάξει,φέτος η samsung έδωσε το διαφορετικό στην εμπρόσθια όψη,ομως προσωπικά δεν μου έκατσε καλά στο μάτι...έλεος.

Δίνει καλό αποτέλεσμά βέβαια αλλά η θέση πού επέλεξαν είναι απλά....αστο.

Η πίσω κάμερα τώρα...

Δεν με ενθουσίασε.την μέρα τραβάει καλά,τι να το κάνω ομως πού εγώ είμαι νυκτόβιος τύπος και μου αρέσει να βγάζω φωτογραφίες οταν το φως της μέρας σβήνει.

Τρελό noise....θα βελτιωθεί βέβαια,το κατά πόσο ομως είναι το θέμα.

Το mate από την άλλη κυριολεκτικά σκίζει...

Στο βίντεο το 10άρη είναι καλύτερό...οχι τρελά καλύτερό ομως οπως το θεοποίουν κάποιοι...

Κανένα από τα 2 βέβαια δεν φτάνει το iphone xs Max...τόσο απλά.

Διάβαζα επίσης κάτι για drop calls και κάτι κουλά σχετικά με το mate...τρίχες.η συσκευή λειτουργεί υποδειγματικά και με πολύ καλό σήμα.

Χρησιμοποιώ 2 αριθμούς.

Στον τομέα συνδεσιμότητα κανένα θέμα και στα 2,απλά το mate νομίζω εχει καλύτερό σήμα.

Τώρα στο θέμα εμφάνισης πού είναι εντελώς αντικειμενικό το θέμα.

Το s10 μου μοιάζει φτηνό...αυτο το νίκελ περίβλημα τι το ήθελαν;;;επίσης το πίσω καπάκι μοιάζει σαν πλαστικό...μόνο το κεραμικό λέει...

Το mate από την άλλη μοιάζει πιο ποιοτικό.

Στο χέρι το mate κάθεται επίσης καλύτερα και για μένα είναι και πιο ομορφο.το s10 μου φάνηκε φαρδύ και πιο άβολο.

Δαχτυλικο αποτύπωμά.

Στο s10 μου άρεσε αρκετά...και στο mate βέβαια δουλεύει πολύ καλά πλέον.

Εγώ χρησιμοποιώ βέβαια ξεκλείδωμα προσώπου οπού εκεί το mate είναι απόλυτο οπως και το iphone.

Αυτονομία...κατώτερό το s10 ξεκάθαρα...δεν ξέρω αν θα βελτιωθεί,ομως προς το παρόν το βλέπω τουλάχιστον 20-30% κατώτερό σε σχέση με το mate...

Ταχύτητα...και τα 2 πάνε σχεδόν το ίδιο...στα περισσότερα πού έτρεξα πήγαιναν μαζί με τις περισσότερες φορές να ανοίγει λίγο πιο γρήγορα το mate...στον browser είδα λίγη διάφορα υπέρ του s10.

Φυσικά και τα 2 τηλεφωνά το ίδιο στημένα.

Τελικά το επετειακό μοντέλο της samsung δεν με κέρδισε απόλυτα...δεν ήταν αυτό πού περίμενα δυστυχώς.δεν ξέρω αν θα το επιλέξω ξανά μελλοντικά,ομως τώρα...μπα.

Θα ήθελα βέβαια να δω και το καλό μοντέλο με τον snapdragon....

Αυτά λοιπόν.

Προσωπική μου άποψη βέβαια όλα αυτά.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζω στα threads του mate και του s10 συνεχώς vs μεταξύ των 2 αυτών συσκευών,δημιουργώ το θέμα αυτό ωστε να μείνουν τα υπόλοιπα οσο το δυνατόν καθαρά.

 

 

 

Και ξεκινάω.

 

Ως γνωστόν πάντα ήμουν υποστηρικτής της samsung τιμώντας πάντα την σειρά s...μοναδική εξαίρεσή το s5 πού μίσησα και δεν το πήρα καν.

 

 

 

Ταυτόχρονα βέβαια,πάντα έπαιρνα κι αλλες συσκευές άλλων εταιρειών,αλλά πάντα γυρνούσα στη samsung.

 

 

 

Δεν περίμενα λοιπόν οτι θα έγραφα καλή κουβέντα,κι ακόμα περισσότερο οτι θα εμένα σε κινητό άλλης εταιρείας και συγκεκριμένα της huawei,το τελευταίο τρίμηνο.

 

Κι ομως...

 

Φυσικά δε θα σταθώ στα αρχικά προβλήματά με τις οθόνες της lg...πού ευτυχώς αποκαταστάθηκε το θέμα με οθόνες της boe...

 

Η αλήθεια ομως είναι οτι το είχα φοβηθεί στην αρχή.

 

Επίσης με την έλευσή της 187 διορθώθηκαν πολλά bugs της συσκευής.

 

Πλέον είναι σφαίρα το κινητό.

 

Κι επειδή τυγχάνει να πάρω ταυτόχρονα και το s10+,έχω μία ιδέα παραπάνω χωρίς φανατισμούς.

 

Λοιπόν...

 

Τα καλά του s10+ σίγουρα είναι τα ηχεία,αν κι εγώ προσωπικά ποτέ δεν ακούω μουσική από την συσκευή,δε θα πω οτι του mate είναι χάλια,οχι...ποιοτικά ακούγεται καλά,απλά παίζει πιο χαμηλά.

 

Ποιότητα sony ομως δεν βγάζει κανένα από τα 2.

 

Το ui του s10 επίσης είναι πιο friendly,πιο απλοποιημένο.το emui θέλει λίγο ψάξιμο για εξοικείωση,ομως επειδή μας θεωρώ έμπειρους,δε νομίζω οτι είναι και τόσο bad στο θέμα υλοποίησής,αρκετά πλήρες κι αυτό,απλά με most search...

 

Για launcher ετσι κι αλλιώς ποτέ δε χρησιμοποιώ τον μαμά...μόνο Nova.

 

Η οθόνη τώρα...1200nits το s10?μα αλήθεια τώρα;

 

Τότε μάλλον πως με φοβήθηκαν και δεν το παρατήρησα εγώ...

 

Η οθόνη του s10 για μένα είναι κατώτερη του note 9...

 

Με 2 μόνο επιλογές πλέον...

 

Στο ζωντανό είναι λες και είναι ζωγραφισμένη με pastel η οθόνη και με κάπως κίτρινο το λευκό,ενώ με την άλλη επιλογή τα χρώματα είναι αστα να πάνε και με μία κυανή απόχρωση στο λευκό.

 

Στο custom οσο κι αν έπαιξα με ρυθμίσεις δεν κατάφερα να το φέρω στα γούστα μου,κάπου έχανε και κάπου κέρδιζε,απλά.δεν με ενθουσίασε καθόλου...επίσης βγάζει κάτι ελαφρώς θολό πού δεν μπορώ να προσδιορισω.

 

Το touch του επίσης κατά την πληκτρολόγηση μηνύματός,δε με τρέλανε,σίγουρα θα βελτιωθεί βέβαια.

 

Κάμερες....εντάξει,φέτος η samsung έδωσε το διαφορετικό στην εμπρόσθια όψη,ομως προσωπικά δεν μου έκατσε καλά στο μάτι...έλεος.

 

Δίνει καλό αποτέλεσμά βέβαια αλλά η θέση πού επέλεξαν είναι απλά....αστο.

 

Η πίσω κάμερα τώρα...

 

Δεν με ενθουσίασε.την μέρα τραβάει καλά,τι να το κάνω ομως πού εγώ είμαι νυκτόβιος τύπος και μου αρέσει να βγάζω φωτογραφίες οταν το φως της μέρας σβήνει.

 

Τρελό noise....θα βελτιωθεί βέβαια,το κατά πόσο ομως είναι το θέμα.

 

Το mate από την άλλη κυριολεκτικά σκίζει...

 

Στο βίντεο το 10άρη είναι καλύτερό...οχι τρελά καλύτερό ομως οπως το θεοποίουν κάποιοι...

 

Κανένα από τα 2 βέβαια δεν φτάνει το iphone xs Max...τόσο απλά.

 

Διάβαζα επίσης κάτι για drop calls και κάτι κουλά σχετικά με το mate...τρίχες.η συσκευή λειτουργεί υποδειγματικά και με πολύ καλό σήμα.

 

Χρησιμοποιώ 2 αριθμούς.

 

Στον τομέα συνδεσιμότητα κανένα θέμα και στα 2,απλά το mate νομίζω εχει καλύτερό σήμα.

 

Τώρα στο θέμα εμφάνισης πού είναι εντελώς αντικειμενικό το θέμα.

 

Το s10 μου μοιάζει φτηνό...αυτο το νίκελ περίβλημα τι το ήθελαν;;;επίσης το πίσω καπάκι μοιάζει σαν πλαστικό...μόνο το κεραμικό λέει...

 

Το mate από την άλλη μοιάζει πιο ποιοτικό.

 

Στο χέρι το mate κάθεται επίσης καλύτερα και για μένα είναι και πιο ομορφο.το s10 μου φάνηκε φαρδύ και πιο άβολο.

 

Δαχτυλικο αποτύπωμά.

 

Στο s10 μου άρεσε αρκετά...και στο mate βέβαια δουλεύει πολύ καλά πλέον.

 

Εγώ χρησιμοποιώ βέβαια ξεκλείδωμα προσώπου οπού εκεί το mate είναι απόλυτο οπως και το iphone.

 

Αυτονομία...κατώτερό το s10 ξεκάθαρα...δεν ξέρω αν θα βελτιωθεί,ομως προς το παρόν το βλέπω τουλάχιστον 20-30% κατώτερό σε σχέση με το mate...

 

Ταχύτητα...και τα 2 πάνε σχεδόν το ίδιο...στα περισσότερα πού έτρεξα πήγαιναν μαζί με τις περισσότερες φορές να ανοίγει λίγο πιο γρήγορα το mate...στον browser είδα λίγη διάφορα υπέρ του s10.

 

Φυσικά και τα 2 τηλεφωνά το ίδιο στημένα.

 

Τελικά το επετειακό μοντέλο της samsung δεν με κέρδισε απόλυτα...δεν ήταν αυτό πού περίμενα δυστυχώς.δεν ξέρω αν θα το επιλέξω ξανά μελλοντικά,ομως τώρα...μπα.

 

Θα ήθελα βέβαια να δω και το καλό μοντέλο με τον snapdragon....

 

Αυτά λοιπόν.

 

Προσωπική μου άποψη βέβαια όλα αυτά.

+1 και από εμένα.

Αν και έχω snap και η μπαταρία του είναι βράχος, ίσως και 1κλικ καλύτερο mate 20 pro.

Στα άλλα όπως ακριβώς τα λες.

Ο λόγος που μάλλον δεν θα το κρατήσω για εμένα είναι η κάμερα του, όσο η νύχτα μεγαλώνει ανοίγει και η ψαλίδα.

Την οθόνη ίσως να την συνιθειζα με τον καιρό,στην κάμερα όμως δεν κάνω συμβιβασμούς με ναυαρχίδα τον 1000 ευρώ.

Θα μου λείψει και το one ui αλλά με Nova και gesture θα το φτιάξω εκεί που θέλω το mate 20 pro.

Κάμερα κατά πρώτον,και οθόνη κατά δεύτερον δυστυχώς θα με κάνει να το δώσω.

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G9750 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα στο vs να έβαζες και το iPhone xs max.

Διάβασα που αναφερθηκες στο βίντεο όπου το έβαλες κορυφή σε σχέση με τα άλλα δύο.

Αν πέρασε από τα χέρια σου θα ήθελα να διαβάσω και για αυτό δύο τρείς κουβέντες.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

@ταξιδιωτης22, galanakop

Γιαννη, Νικόλα... Ευτυχώς που υπάρχουν ακόμα μερικοί γνωστές στο forum και διαβάζουμε πράγματα που ισχύουν. Ακριβώς όπως τα γράφετε είναι τα πράγματα παιδιά. Well said περιγραφή και από τους 2...

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα ήθελα στο vs να έβαζες και το iPhone xs max.

Διάβασα που αναφερθηκες στο βίντεο όπου το έβαλες κορυφή σε σχέση με τα άλλα δύο.

Αν πέρασε από τα χέρια σου θα ήθελα να διαβάσω και για αυτό δύο τρείς κουβέντες.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ο akizaki έχει περάσει και από τα 3 αυτά τηλέφωνα... Αναμένουμε τις εντυπώσεις του...

Link to comment
Share on other sites

Κάμερα πίσω τη μέρα κ βίντεο με hdr εγγραφή κ σελφι με 4k κερδίζει εύκολα το s10+. Όπως κ οθόνη δίχως φυσικά το φόβο μην βγάλει κάποιο θέμα.. Χορταστική οθόνη κ σε πλάτος δίχως τεράστιο νοτς με τις καμερουλες στην άκρη δίχως να ενοχλούν στην προβολή οπότε έχουμε 6.4 ίντσες.. Όμορφη συσκευή σε λευκό ξεχωρίζει το περλακι..

Κ το mate βέβαια το θεωρώ όμορφο πίσω σε μπλε αν κ φέρνει ξεκάθαρα σε s9plus..

Μπαταρία πιστεύω κερδίζει το mate 20 pro. Στις νυχτερινές χωρίς φλας κερδίζει το mate εύκολα στην αναμονή για update για το s10+ ήχος κερδίζει εύκολα ποιοτικός και δυνατός το s10+ χωρίς να τρίζει στο φουλ η πλάτη...

Ακουστικό πεντακάθαρο κ δυνατό . Δαχτυλικο κερδίζει το s10+ σε ακρίβεια

Samsung launcher καλύτερος στο s10+ αλλά βάζει νόβα όποιος θέλει

+2 gb ram στο s10+ κάτι σημαντικό για το μέλλον για όποιον θέλει να το κρατήσει

Audio jack κ ακουστικά της akg

Κακώς στο sami βγάλανε την ιριδα

Service αχρείαστο να είναι! σούπερ η smartec

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζω στα threads του mate και του s10 συνεχώς vs μεταξύ των 2 αυτών συσκευών,δημιουργώ το θέμα αυτό ωστε να μείνουν τα υπόλοιπα οσο το δυνατόν καθαρά.

 

Και ξεκινάω.

Ως γνωστόν πάντα ήμουν υποστηρικτής της samsung τιμώντας πάντα την σειρά s...μοναδική εξαίρεσή το s5 πού μίσησα και δεν το πήρα καν.

 

Ταυτόχρονα βέβαια,πάντα έπαιρνα κι αλλες συσκευές άλλων εταιρειών,αλλά πάντα γυρνούσα στη samsung.

 

Δεν περίμενα λοιπόν οτι θα έγραφα καλή κουβέντα,κι ακόμα περισσότερο οτι θα εμένα σε κινητό άλλης εταιρείας και συγκεκριμένα της huawei,το τελευταίο τρίμηνο.

Κι ομως...

Φυσικά δε θα σταθώ στα αρχικά προβλήματά με τις οθόνες της lg...πού ευτυχώς αποκαταστάθηκε το θέμα με οθόνες της boe...

Η αλήθεια ομως είναι οτι το είχα φοβηθεί στην αρχή.

Επίσης με την έλευσή της 187 διορθώθηκαν πολλά bugs της συσκευής.

Πλέον είναι σφαίρα το κινητό.

Κι επειδή τυγχάνει να πάρω ταυτόχρονα και το s10+,έχω μία ιδέα παραπάνω χωρίς φανατισμούς.

Λοιπόν...

Τα καλά του s10+ σίγουρα είναι τα ηχεία,αν κι εγώ προσωπικά ποτέ δεν ακούω μουσική από την συσκευή,δε θα πω οτι του mate είναι χάλια,οχι...ποιοτικά ακούγεται καλά,απλά παίζει πιο χαμηλά.

Ποιότητα sony ομως δεν βγάζει κανένα από τα 2.

Το ui του s10 επίσης είναι πιο friendly,πιο απλοποιημένο.το emui θέλει λίγο ψάξιμο για εξοικείωση,ομως επειδή μας θεωρώ έμπειρους,δε νομίζω οτι είναι και τόσο bad στο θέμα υλοποίησής,αρκετά πλήρες κι αυτό,απλά με most search...

Για launcher ετσι κι αλλιώς ποτέ δε χρησιμοποιώ τον μαμά...μόνο Nova.

Η οθόνη τώρα...1200nits το s10?μα αλήθεια τώρα;

Τότε μάλλον πως με φοβήθηκαν και δεν το παρατήρησα εγώ...

Η οθόνη του s10 για μένα είναι κατώτερη του note 9...

Με 2 μόνο επιλογές πλέον...

Στο ζωντανό είναι λες και είναι ζωγραφισμένη με pastel η οθόνη και με κάπως κίτρινο το λευκό,ενώ με την άλλη επιλογή τα χρώματα είναι αστα να πάνε και με μία κυανή απόχρωση στο λευκό.

Στο custom οσο κι αν έπαιξα με ρυθμίσεις δεν κατάφερα να το φέρω στα γούστα μου,κάπου έχανε και κάπου κέρδιζε,απλά.δεν με ενθουσίασε καθόλου...επίσης βγάζει κάτι ελαφρώς θολό πού δεν μπορώ να προσδιορισω.

Το touch του επίσης κατά την πληκτρολόγηση μηνύματός,δε με τρέλανε,σίγουρα θα βελτιωθεί βέβαια.

Κάμερες....εντάξει,φέτος η samsung έδωσε το διαφορετικό στην εμπρόσθια όψη,ομως προσωπικά δεν μου έκατσε καλά στο μάτι...έλεος.

Δίνει καλό αποτέλεσμά βέβαια αλλά η θέση πού επέλεξαν είναι απλά....αστο.

Η πίσω κάμερα τώρα...

Δεν με ενθουσίασε.την μέρα τραβάει καλά,τι να το κάνω ομως πού εγώ είμαι νυκτόβιος τύπος και μου αρέσει να βγάζω φωτογραφίες οταν το φως της μέρας σβήνει.

Τρελό noise....θα βελτιωθεί βέβαια,το κατά πόσο ομως είναι το θέμα.

Το mate από την άλλη κυριολεκτικά σκίζει...

Στο βίντεο το 10άρη είναι καλύτερό...οχι τρελά καλύτερό ομως οπως το θεοποίουν κάποιοι...

Κανένα από τα 2 βέβαια δεν φτάνει το iphone xs Max...τόσο απλά.

Διάβαζα επίσης κάτι για drop calls και κάτι κουλά σχετικά με το mate...τρίχες.η συσκευή λειτουργεί υποδειγματικά και με πολύ καλό σήμα.

Χρησιμοποιώ 2 αριθμούς.

Στον τομέα συνδεσιμότητα κανένα θέμα και στα 2,απλά το mate νομίζω εχει καλύτερό σήμα.

Τώρα στο θέμα εμφάνισης πού είναι εντελώς αντικειμενικό το θέμα.

Το s10 μου μοιάζει φτηνό...αυτο το νίκελ περίβλημα τι το ήθελαν;;;επίσης το πίσω καπάκι μοιάζει σαν πλαστικό...μόνο το κεραμικό λέει...

Το mate από την άλλη μοιάζει πιο ποιοτικό.

Στο χέρι το mate κάθεται επίσης καλύτερα και για μένα είναι και πιο ομορφο.το s10 μου φάνηκε φαρδύ και πιο άβολο.

Δαχτυλικο αποτύπωμά.

Στο s10 μου άρεσε αρκετά...και στο mate βέβαια δουλεύει πολύ καλά πλέον.

Εγώ χρησιμοποιώ βέβαια ξεκλείδωμα προσώπου οπού εκεί το mate είναι απόλυτο οπως και το iphone.

Αυτονομία...κατώτερό το s10 ξεκάθαρα...δεν ξέρω αν θα βελτιωθεί,ομως προς το παρόν το βλέπω τουλάχιστον 20-30% κατώτερό σε σχέση με το mate...

Ταχύτητα...και τα 2 πάνε σχεδόν το ίδιο...στα περισσότερα πού έτρεξα πήγαιναν μαζί με τις περισσότερες φορές να ανοίγει λίγο πιο γρήγορα το mate...στον browser είδα λίγη διάφορα υπέρ του s10.

Φυσικά και τα 2 τηλεφωνά το ίδιο στημένα.

Τελικά το επετειακό μοντέλο της samsung δεν με κέρδισε απόλυτα...δεν ήταν αυτό πού περίμενα δυστυχώς.δεν ξέρω αν θα το επιλέξω ξανά μελλοντικά,ομως τώρα...μπα.

Θα ήθελα βέβαια να δω και το καλό μοντέλο με τον snapdragon....

Αυτά λοιπόν.

Προσωπική μου άποψη βέβαια όλα αυτά.

 

Εγώ μια απορία έχω, λες ότι δεν την κόβεις για 1200 nits και ταυτόχρονα λες ότι γιαυτό πάλεψες να τη φέρεις στα μέτρα σου... Τι σχέση έχει η φωτεινότητα με τα χρώματα που είναι πιο κίτρινα ? Μήπως λέμε κάτι απλά για να το πούμε ?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εδώ σου λέει ο άλλος δεν βλέπει το ποσό φωτεινη είναι η οθόνη του s10 plus....Και υποτίθεται είναι γνώστης και παλιός.....η πλάκα κάνεις αδερφέ η μας δουλεύεις ψιλό γαζί.....Εγω θα ήθελα να μου βάλεις μια φωτο κάτω απ τον ήλιο και τα 2 έτσι να τα δω μιας και είμαι νέος και δεν ξέρω τι λέω....για βαλτα μας....Και θα με την πρώτη ευκαιρία θα στα βάλω κ εγώ να δεις Εάν είναι έτσι.....
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα ηλίου η οθόνη είναι τέλεια κ ευανάγνωστη δίχως να αλλοιώνει τα χρώματα... Πήρε βραβείο για την καλύτερη οθόνη αλλά εμείς οι ειδικοί δεν το ξεχωρίζουμε όταν έχουμε άλλη μάρκα. Ρε ξεκολλάτε ρε παιδιά . Έχω samsung πολλά χρόνια αυτό τι σημαίνει ότι πρέπει να λέω ότι χωρίς φλας στο σκοτάδι βγάζει καλύτερες το sasmung?! Να σας πω κ ένα κοινό μυστικό.... Οι οθόνες Boe που τις βγάλατε ξαφνικά ισάξιες με της Samsung ... Αφου την πάτησε με τις οθόνες της LG. Τώρα στο p30 pro θα έχει samsung οθόνες.. Έτσι επειδή είναι ακριβότερες θα τις βάλει γιατί ήθελαν να τους βγει πιο ακριβή η συσκευή... Εγώ πάντως αν βγει δυνατό update για τις νυχτερινές κ για led notification κ δουλεύει ρολόι η μπαταρία θα μείνω εδώ για καιρό μέχρι να πάει στα χίλια ευρώ το αναδιπλωμενο

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια απορία έχω, λες ότι δεν την κόβεις για 1200 nits και ταυτόχρονα λες ότι γιαυτό πάλεψες να τη φέρεις στα μέτρα σου... Τι σχέση έχει η φωτεινότητα με τα χρώματα που είναι πιο κίτρινα ? Μήπως λέμε κάτι απλά για να το πούμε ?
Θέλει να σου πει,πως αν την φέρει από τίς ρυθμίσεις κοντά στα στάνταρ s9 ,note 9, mate 20 pro τότε θα χάσει σε φωτεινότητα,αν όχι θα έχει φωτεινότητα σούπερ, αλλά καί αυτή την γλίτσα που δεν χονευεται με τίποτα.

Όταν με το καλό το πάρεις κράτησε καί τό Noteli και κάνε μόνος σου τις συγκρίσεις,και μετά πες μας τι διαπιστώνεις και εσύ Νίκο.

 

Στάλθηκε από το SM-G9750 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Θέλει να σου πει,πως αν την φέρει από τίς ρυθμίσεις κοντά στα στάνταρ s9 ,note 9, mate 20 pro τότε θα χάσει σε φωτεινότητα,αν όχι θα έχει φωτεινότητα σούπερ, αλλά καί αυτή την γλίτσα που δεν χονευεται με τίποτα.

Όταν με το καλό το πάρεις κράτησε καί τό Noteli και κάνε μόνος σου τις συγκρίσεις,και μετά πες μας τι διαπιστώνεις και εσύ Νίκο.

 

Στάλθηκε από το SM-G9750 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Νίκο δε νομίζω ότι σχετίζεται η φωτεινότητα με την απόχρωση.. Παρόλα αυτά όταν πήγα να το δω εννοείται ότι μου φάνηκε πιο κίτρινο το σ10..

Όμως η θερμοκρασία δεν έχει σχέση με τα nits.. Το παλικάρι παραπάνω απορεί που είναι τα 1200... Και ταυτόχρονα λέει ότι το έφερε στο μέτρα του με το ζόρι, πράγματα ασυνδετα.. που και να είχαν σχέση, που το στήνει, κάτω από τον ήλιο Νταλα καλοκαίρι ?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

@ταξιδιωτης22, galanakop

Γιαννη, Νικόλα... Ευτυχώς που υπάρχουν ακόμα μερικοί γνωστές στο forum και διαβάζουμε πράγματα που ισχύουν. Ακριβώς όπως τα γράφετε είναι τα πράγματα παιδιά.

 

Αφου λοιπον εμφανιστηκε παλι ο γνωστος συμφορουμιτης(οπως και στο θεμα του S10)και εβγαλε το γνωστο πορισμα οτι μονο οι ελαχιστοι γνωστες του forum(προφανως αυτοι που γραφουν αυτα που θελει αυτος να διαβασει) γραφουν πραγματα που ισχυουν,και αρα η πλειοψηφια δεν ξερει τι γραφει,ας κλειδωσει και το θεμα για να μην πεσει παραπληροφοριση ετσι?

 

Περαν τουτου δεν μπορω να καταλαβω που ακριβως βοηθαει το θεμα αυτο. Σε νυχτερινες και μπαταρια το mate20pro ειναι καλυτερο(λιγο ή πολυ δεν εχει σημασια)οπως και στην τιμη.

 

Το S10+ ειναι καλυτερο σε θυρα ακουστικων,επεξεργαστη, ηχειων,οθονη και για οποιο δεν θελει emui ή notch.

 

Τοσο απλα ειναι τα πραγματα.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Βοηθάει μια χαρά το θέμα. Μπαίνουμε στο νήμα του mate 20 pro και διαβάζουμε ποσο καλή μπαταρία έχει το S10+.

 

 

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια απορία έχω, λες ότι δεν την κόβεις για 1200 nits και ταυτόχρονα λες ότι γιαυτό πάλεψες να τη φέρεις στα μέτρα σου... Τι σχέση έχει η φωτεινότητα με τα χρώματα που είναι πιο κίτρινα ? Μήπως λέμε κάτι απλά για να το πούμε ?
Νίκο με ξέρεις να γράφω κάτι στο ετσι;

Αλλο η φωτεινότητά και άλλο η απόχρωση της οθόνης...χρώματα και λευκό...

 

Στο θέμα φωτεινότητας ειλικρινά εγώ δεν το είδα super φωτεινό...εντάξει βέβαια αυτοί εχουν και τον εξοπλισμό για τις μετρήσεις τους,ομως δεν θα την χαρακτήριζα κι εκτυφλωτικα φωτεινή,κάτι πού προσωπικά δε με χαλάει κιόλας καθώς εγώ παίζω με όλες τις συσκευές μου,με φωτεινότητά προς την μέση,εκτός κι αν έχω κόντρα ήλιο οπού εκεί αυξάνω.

Καλή η απόδοσή στο ήλιο,ομως τίποτα δεν φτάνει το iphone όπου και με φωτεινότητά στη μέση βλέπεις εύκολα απλά τα πάντα.

 

Κι ένα νομίζω πολύ καλό review πού αφορά το s10 βέβαια...και αναλύει οπως πρέπει προτερήματα και μειονεκτήματα...

 

https://in2mobile.gr/2019/03/15/samsung-galaxy-s10-review/8/

 

Επίσης στο θέμα επεξεργαστή...αμφιβάλω αν ο exynos ρίχνει στον kirin...ο 855 μπορεί.

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που το ξεχασατε, τα 1200nits τα δινει το κινητο μονο στο αυτοματο και μονο οταν χρειαζεται. Χειροκινητα δεν γινετε.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Ποια συσκευή να προτιμήσω;;;

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...