Jump to content

[Note 9] H εμπειρία σας με τη μπαταρία


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα νούμερα είναι απελπιστικά για μένα και αδικαιολόγητα...

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κανενα απολυτως προβλημα δεν εχεις. Αυτοι ειναι οι χρονοι του note 9. Αν ειχες και κακο σημα, θα ειχες 20% παραπανω καταναλωση (κι αν εισαι σε σημειο με συχνες εναλλαγες 4g/HSDPA/Edge ακομα χειροτερα).

Οι εμπειροι μπαταριο-ειδημονες, εχουν σκοτωσει 300 processes, απενεργοποιημενα BT, GPS, push email, AOD, NFC, εχουν παρει αγκαλια την κεραια κινητης, 4g χρηση 10 λεπτα τη μερα, φωτεινοτητα στο 20% (και στο 30% σε μεγαλα κεφια, οταν βγαινουν στον ηλιο) και αλλες τετοιες ομορφιες για να ανεβαζουν screenshot. Μην ανησυχεις. Εισαι μια χαρα... ;)

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 424
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κανενα απολυτως προβλημα δεν εχεις. Αυτοι ειναι οι χρονοι του note 9. Αν ειχες και κακο σημα, θα ειχες 20% παραπανω καταναλωση.

Οι εμπειροι μπαταριο-ειδημονες, εχουν σκοτωσει 300 processes, απενεργοποιημενα BT, GPS, push email, AOD, NFC, εχουν παρει αγκαλια την κεραια κινητης, 4g χρηση 10 λεπτα τη μερα, φωτεινοτητα στο 20% (και στο 30% σε μεγαλα κεφια, οταν βγαινουν στον ηλιο) και αλλες τετοιες ομορφιες για να ανεβαζουν screenshot. Μην ανησυχεις. Εισαι μια χαρα... ;)

 

Βαγγελη συγγνωμη αλλα λες ανακριβειες, αυτα που λες μπορει να γινονται σε μερικα σ9 που εμφανιζουν μεγαλους χρονους οπου εχουμε πει οτι οντως δεν εχει τοσο καλη αυτονομια. Δεν μπορεις να γραφεις τετοια ενω εχω ποσταρει πολυ καλες επιδοσεις απο πανω, και με χρηση κανονικη, οχι οικονομιας για εντυπωσιασμο οπως αναφερεις. Τωρα το GPS Οκ, δεν το ανοιγω γιατι δε μου χρειαζεται καπου, αυτο ομως δεν ειναι κριτηριο ουτε λεει κατι. 4 email accounts εχω πανω στο δικο μου λογω δουλειας, η γυναικα μου airbnb και emails που λογω επαγγελματικης χρησης δεν ειναι κομμενο τιποτα... ισα ισα που τα εχω σε εξαιρεσεις απο καθε εξοικονομηση. Επισης NFC για ποιο λογο να εχεις ανοιχτο? το οτι γραφεις ο,τι υπαρχει, για να βγαλεις το κινητο μαπα δειχνει απλα οτι δεν εισαι αντικειμενικος.

Επισης δεν εχω στο 100% την φωτεινοτητα οθονης, εσυ πχ που το θεωρεις μαπα, δουλευεις μονο 100% φανταζομαι..γιατι το σκεπτικο σου αυτο ειναι, ολα τερμα και τεντα, αχρηστα και χρησιμα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη συγγνωμη αλλα λες ανακριβειες, αυτα που λες μπορει να γινονται σε μερικα σ9 που εμφανιζουν μεγαλους χρονους οπου εχουμε πει οτι οντως δεν εχει τοσο καλη αυτονομια. Δεν μπορεις να γραφεις τετοια ενω εχω ποσταρει πολυ καλες επιδοσεις απο πανω, και με χρηση κανονικη, οχι οικονομιας για εντυπωσιασμο οπως αναφερεις. Τωρα το GPS Οκ, δεν το ανοιγω γιατι δε μου χρειαζεται καπου, αυτο ομως δεν ειναι κριτηριο ουτε λεει κατι. 4 email accounts εχω πανω στο δικο μου λογω δουλειας, η γυναικα μου airbnb και emails που λογω επαγγελματικης χρησης δεν ειναι κομμενο τιποτα... ισα ισα που τα εχω σε εξαιρεσεις απο καθε εξοικονομηση. Επισης NFC για ποιο λογο να εχεις ανοιχτο? το οτι γραφεις ο,τι υπαρχει, για να βγαλεις το κινητο μαπα δειχνει απλα οτι δεν εισαι αντικειμενικος.

Επισης δεν εχω στο 100% την φωτεινοτητα οθονης, εσυ πχ που το θεωρεις μαπα, δουλευεις μονο 100% φανταζομαι..γιατι το σκεπτικο σου αυτο ειναι, ολα τερμα και τεντα, αχρηστα και χρησιμα.

 

Οταν καποιος εχει διαφορετικη αποψη απο τη δικη σου, το να χρησιμοποιειται η λεξη "ανακριβειες" δεν ειναι ομορφο. Για την "ακριβεια" ειναι κακιστη πρακτικη.

Στο δια ταυτα. Ολα ειναι θεμα χρησης. Ειτε αρεσει σε καποιους, ειτε οχι, ολα εξαρτωνται απο τη χρηση, τις αναγκες, τις συνηθειες του καθενος. Για σενα το NFC ειναι αγνωστη λεξη, για μενα ειναι αμεσος τροπος να κανω mirroring (allshare) κι αμεση ταυτοποιηση με το galaxy book. Παραδειγματα, αλλα, τετοια? Απειρα. Το "ολα τεντα" που αναφερεις, ειναι το benchmarking μπαταριων, για να ταυτιστουν και να αξιολογηθουν τα "θελω σου" με τα "δικα μου θελω".

Μου ειναι πρακτικα αδιανοητο, να διαβαζω περιπαικτικα σχολια απο ανθρωπους μορφωμενους, επειδη καποιος εξεφρασε μια διαφορετικη αποψη κι ενα διαφορετικο προφιλ χρησης απο το δικο τους (κανε μια βολτα παραπανω στα σχολια σου και σε αυτα αλλων και θα καταλαβεις). Για το "θαψιμο" της συσκευης, ειλικρινα, ειναι αναξιο σχολιασμου. Κανε μια αναδρομη στα νηματα των note 1 εως note 9 (και στα παλαι ποτε unwired.gr, gsm.eos.gr κλπ) για να δεις με ποιον συνομιλεις για τα samsung mobiles...

Καλο τριημερο σε ολους

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Είδα ένα screenshot από Mate 20 pro στο 70% με 3 ώρες sot και κανονικη χρηση social και cm λίγο gaming. Με εντυπωσίασε. Θέλω όπως είπα να κάνω βήμα προς το Note 9. Ερχομενος από s9. Αλλά βλέποντας 4-5 ώρες με το ζόρι προβλημάτιζομαι. Θεωρώ ότι με 4g χρήση οι 5 ώρες να είναι δεδομένες στη χρηση μου και με WiFi να φτάνω άνετα τις 7. Με auto φωτεινότητα.

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οταν καποιος εχει διαφορετικη αποψη απο τη δικη σου, το να χρησιμοποιειται η λεξη "ανακριβειες" δεν ειναι ομορφο. Για την "ακριβεια" ειναι κακιστη πρακτικη.

Στο δια ταυτα. Ολα ειναι θεμα χρησης. Ειτε αρεσει σε καποιους, ειτε οχι, ολα εξαρτωνται απο τη χρηση, τις αναγκες, τις συνηθειες του καθενος. Για σενα το NFC ειναι αγνωστη λεξη, για μενα ειναι αμεσος τροπος να κανω mirroring (allshare) κι αμεση ταυτοποιηση με το galaxy book. Παραδειγματα, αλλα, τετοια? Απειρα. Το "ολα τεντα" που αναφερεις, ειναι το benchmarking μπαταριων, για να ταυτιστουν και να αξιολογηθουν τα "θελω σου" με τα "δικα μου θελω".

Μου ειναι πρακτικα αδιανοητο, να διαβαζω περιπαικτικα σχολια απο ανθρωπους μορφωμενους, επειδη καποιος εξεφρασε μια διαφορετικη αποψη κι ενα διαφορετικο προφιλ χρησης απο το δικο τους (κανε μια βολτα παραπανω στα σχολια σου και σε αυτα αλλων και θα καταλαβεις). Για το "θαψιμο" της συσκευης, ειλικρινα, ειναι αναξιο σχολιασμου. Κανε μια αναδρομη στα νηματα των note 1 εως note 9 (και στα παλαι ποτε unwired.gr, gsm.eos.gr κλπ) για να δεις με ποιον συνομιλεις για τα samsung mobiles...

Καλο τριημερο σε ολους

 

Λυπαμαι πολυ για αυτο που διαβαζω, πραγματικα δεν εεχω διαβασει τιποτα πιο ειρωνικο και απολυτο. Εχω ανεβασει 1 ποστ πριν στατιστικα απο 2 νοτε 9, το δικο μου και της γυναικας μου, απο διαφορετικα ατομα εντελως η χρηση καθως δεν κανουμε την ιδια, και απο κατω λες εσυ για ανθρωπους που σκοτωνουν 300processes , ολες τις λειτουργιες κλπ και οτι μονο ετσι βγαινει καλη αποδοση, με 10% φωτεινοτητα και ταυτοχρονα θεωρεις οτι με τα παντα ολα ανοιχτα και στο τερμα, που αφορα τη δικη σου χρηση, το Note 9 βγαζει μαπα χρηση. εχεις βαλει 50 αν στην προηγουμενη θεωρια, λες στο παλικαρι που να ειχες και κακο σημα, που να ειχες και εναλλαγες σε 3g Κλπ, δηλαδη εχεις παρει το χειροτερο σεναριο, το πετας σαν κανονα μεσου χρηστη και λες οτι τελικα η αυτονομια ειναι μαπα, ετσι απο τη φαντασια σου.

 

Το γεγονος οτι εχουν ανεβει πολλες φορες πολυ καλα στατιστικα και το γεγονος οτι οι πιο πολλοι δεν ασχολουμαστε επειδη ακριβως εχουμε φοβερη αυτονομια, δε σημαινει οτι το κινητο ειναι μαπα επειδη καποιοι ειτε τα λιωνετε και καλα κανετε αλλα το ιδιο ισχυει για οποια συσκευη και να ειχατε, ειτε εχετε κανει προβληματικο στησιμο/χρηση προβληματικων εφαρμογων/ρυθμισεων ισως, δεν ξερω, και γιαυτο υπαρχουν μετριες επιδοσεις..

 

Μου πετας και το ιστορικο απο το Note 1 λες και τι? τι σχεση εχουν ολα αυτα.

Λυπαμαι πολυ φιλε, λυπαμται και για αυτα που γραφεις και για τον τροπο. Προσωπικα δε με απασχολει να αποδειξω τιποτα, οπως εχω κραξει στο σ9 που πανε οντως σε 10% φωτεινοτητα μερικοι για να δειξουν λιγο παραπανω σοτ, ετσι και εδω σου κανω κριτικη γιατι λες ανακριβειες και ασυναρτητα πραγματα (πχ οτι τα θες ολα ανοιχτα και τερμα που προφανως θα ειχες μικροτερη αυτονομια, και λες ταυτοχρονα οτι το συμπερασμα ειναι οτι ειναι μαπα η αυτονομια του κινητου γενικα, και προσθετεις και επιπλεον φανταστικα σεναρια εναλλαγων δικτυων, κακου σηματος ταυτοχρονα με ολα ανοιχτα κλπ κλπ, κανεις τον αχταρμα αυτον κανονα και ερχεσαι να μου την πεις, εμενα που εγω ο ιδιος ελεγα στο σ9 οτι δεν παιζουν τα σεναρια που λενε).

Λυπαμαι και παλι

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Είδα ένα screenshot από Mate 20 pro στο 70% με 3 ώρες sot και κανονικη χρηση social και cm λίγο gaming. Με εντυπωσίασε. Θέλω όπως είπα να κάνω βήμα προς το Note 9. Ερχομενος από s9. Αλλά βλέποντας 4-5 ώρες με το ζόρι προβλημάτιζομαι. Θεωρώ ότι με 4g χρήση οι 5 ώρες να είναι δεδομένες στη χρηση μου και με WiFi να φτάνω άνετα τις 7. Με auto φωτεινότητα.

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στα δικά μου τηλέφωνα (note 9 και mate 20 pro) η διαφορά στην επίδοση της μπαταρίας δεν είναι τόση που λέγεται ή άξια αναφοράς ή να σε κάνει να κάνεις την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι δεν αξίζει η αλλαγή από s9 σε note 9 με βάση τις αποδοσεις των μπαταριών?

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι δεν αξίζει η αλλαγή από s9 σε note 9 με βάση τις αποδοσεις των μπαταριών?

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

για μενα αν δεν σε ενοχλει το μεγεθος αξιζει.

Παρε και με χρηση 2ημερου οπου δεν μιλησα 3 ωρες οπως τις αλλες φορες:

2 ημερες χρηση, κλειστο το βραδυ, ανοιχτα wifi/data και τη μια μερα συνδεση με ρολοι, χρηση κυριως wifi λογω αργιας, παρολα αυτα χθες ημουν εξω απο το πρωι μεχρι τις 5 το απογευμα, χρηση καμερας για φωτο/βιντεο. και σημα 2 γραμμες σταθερα μες το σπιτι το πολυ.

φωτεινοτητα κανονικα, να βλεπω ανετα, και αυτοματο.

40388730123_e5f4c92549_c.jpgNote 9 stats by Nikos Bletas, on Flickr

 

40388730103_bcf3227a10_c.jpgNote 9 stats by Nikos Bletas, on Flickr

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σούπερ! Τουλάχιστον 40-50% καλύτερη από το δικό μου

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σούπερ! Τουλάχιστον 40-50% καλύτερη από το δικό μου

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μηπωςς εχεις κατι που στην τρωει? σκεψου οτι εχω και 4 mails πανω, και δεν κοβω υπηρεσιες εκτος απο τα περιττα. Πχ ειδοποιησεις FB εχω κλεισει μιας και βαρανε συνεχεια ανοησιες, και εγω το κραταω για επαγγελματικους λογους (για 5 επαφες που κραταω με πελατες κλπ απο εκει).

Γενικα με σωστο στησιμο καμια συσκευη μου δεν ειχε θεμα. Επισης μηπως εχεις κακο σημα μονιμα ή 2 σιμ? εγω εχω 1 σιμ και 1 SD 256Gb..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

αλλο ενα σετακι απο τα τραγικα νοτε 9 (δικο μου και της συζυγου μου)

Τρεις μερες χρηση κυριως με wifi, οθονη αυτοματο κανονικα και σημα 1-2 γραμμες συνηθως καθως δεν εχω μες το σπιτι. Α! και το wifi απο τον πανω οροφο παντα, καθως δεν εχουμε γραμμη στο σπιτι). Χωρις να κλεινει βραδυ!

47319488462_d550d5289b_c.jpgMatina 3 days by Nikos Bletas, on Flickr

32430618327_af997c54bf_c.jpgMatina 3 days by Nikos Bletas, on Flickr

 

και η δικη μου χρηση σε 2 ημερες, 60-40 wifi-data, επισης οθονη αυτοματο κανονικα και σημα τη μιση μερα μετριο. Εριξα και αναβαθμιση Μαρτιου οπου εφαγε λιγο, και βραδυ κλειστο. Επισης πανω εχω 4 Mail, 2 gmail,1 yahoo,1 hotmail που δουλευουν συνεχεια και μια φορα στο διημερο συνδεω και ρολοι galaxy watch (ουσιαστικα τα 2 πρωινα, γιαυτο και ειναι σα να το εχω μια μερα).

46457850965_a036c1a90e_c.jpgScreenshot_20190314-015633_Settings by Nikos Bletas, on Flickr

46457850985_b0980cc505_c.jpgScreenshot_20190314-015636_Settings by Nikos Bletas, on Flickr

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η μπαταρία του. Απλά για τα mAh του θα μπορούσε και καλύτερα.

 

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η μπαταρία του. Απλά για τα mAh του θα μπορούσε και καλύτερα.

 

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ντίνο μιλάμε για 3 μέρες το πρώτο και 2 το δεύτερο και με μέτριο ή κακό σήμα συνήθως ακόμα και στο wifi που το έχω στον πάνω όροφο. Θεωρώ πως είναι άριστα για το μέγεθος οθόνης και δυνατοτήτων κλπ

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο μιλάμε για 3 μέρες το πρώτο και 2 το δεύτερο και με μέτριο ή κακό σήμα συνήθως ακόμα και στο wifi που το έχω στον πάνω όροφο. Θεωρώ πως είναι άριστα για το μέγεθος οθόνης και δυνατοτήτων κλπ

 

Δεν βλέπω καθόλου browsing ή κάποια βαριά εργασία/παιχνίδι οπότε οι χρόνοι πιάνονται σχετικά εύκολα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω καθόλου browsing ή κάποια βαριά εργασία/παιχνίδι οπότε οι χρόνοι πιάνονται σχετικά εύκολα.

Το ότι δε βλέπεις δε σημαίνει ότι δε γίνεται.

Πχ δες πόσο έχω ποσταρει από προχθές, όλα γίνονται από το κινητό. Δεν ξέρω γιατί δε φαίνεται ο chrome στα στατιστικά. Πχ youtube έχω πάνω από 2 ώρες χρήση, το θυμάμαι γιατί μου έκανε εντύπωση που το έλιωσα και είναι πολύ χαμηλά.

Από πότε δηλαδή μόνο το gaming είναι δείγμα χρήσης?

Κάνω την ίδια χρήση που έκανα πάντα, και συγκρίνω ανάμεσα στα κινητά. Και με Mate 10 pro περισυ δεν έπιανα τέτοιους χρόνους πχ. Από εκεί και πέρα, η γυναίκα μου δουλεύει πολύ τα social, viber κυρίως, airbnb επαγγελματικά κλπ κλπ. Το ότι δε φαίνεται στα στατιστικά δεν με απασχολεί, ίσως να φταίνε που το σύστημα είναι ψηλά σχετικά. Πάντως οι χρόνοι που βγάζει το κινητό και η αυτονομία του είναι υπέρ άριστα.

 

Και στην τελική, οι 6 ώρες οθόνης πχ δε γράφτηκαν επειδή το είχα απλά ανοιχτό για να μπω να το παίξω εδώ κάτι..δεν είμαι μέτοχος της εταιρείας ούτε έχω κάποιο όφελος. Τόσες ώρες οθόνης γράφονται από χρήση εφαρμογών. Το ότι δε φαίνεται στα στατιστικά δεν είναι πρόβλημα μου

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δε βλέπεις δε σημαίνει ότι δε γίνεται.

Πχ δες πόσο έχω ποσταρει από προχθές, όλα γίνονται από το κινητό. Δεν ξέρω γιατί δε φαίνεται ο chrome στα στατιστικά. Πχ youtube έχω πάνω από 2 ώρες χρήση, το θυμάμαι γιατί μου έκανε εντύπωση που το έλιωσα και είναι πολύ χαμηλά.

Από πότε δηλαδή μόνο το gaming είναι δείγμα χρήσης?

Κάνω την ίδια χρήση που έκανα πάντα, και συγκρίνω ανάμεσα στα κινητά. Και με Mate 10 pro περισυ δεν έπιανα τέτοιους χρόνους πχ. Από εκεί και πέρα, η γυναίκα μου δουλεύει πολύ τα social, viber κυρίως, airbnb επαγγελματικά κλπ κλπ. Το ότι δε φαίνεται στα στατιστικά δεν με απασχολεί, ίσως να φταίνε που το σύστημα είναι ψηλά σχετικά. Πάντως οι χρόνοι που βγάζει το κινητό και η αυτονομία του είναι υπέρ άριστα.

 

Και στην τελική, οι 6 ώρες οθόνης πχ δε γράφτηκαν επειδή το είχα απλά ανοιχτό για να μπω να το παίξω εδώ κάτι..δεν είμαι μέτοχος της εταιρείας ούτε έχω κάποιο όφελος. Τόσες ώρες οθόνης γράφονται από χρήση εφαρμογών. Το ότι δε φαίνεται στα στατιστικά δεν είναι πρόβλημα μου

 

Νίκο, χωρίς να καταλάβεις απαντάς κάπως επιθετικά λες και είμαι απέναντι.... Ίδια συσκευή έχουμε, στο ίδιο "στρατόπεδο" είμαστε.... :lol:

Σου αναφέρω τα παραπάνω για τους εξής λόγους.

Το brosing σου το αναφέρω γιατί ανέφερες ότι είσαι με 4g. Αν κάνεις πχ 3 ώρες browsing με δεδομένα και 3 ώρες με WiFi θα δεις σημαντική διαφορά κατανάλωσης. Αν όμως κάνει πχ μισή ώρα browsing τότε το 4g δεν παίζει σημαντικό ρόλο.

Για τις βαριές εφαρμογές/παιχνίδια σου τα αναφέρω γιατί εκεί ζορίζεται ο επεξεργαστής και τρώει μπαταρία. Αν πχ έχει 2 ώρες οθόνη για να βλέπεις φωτογραφίες και έχεις 2 ώρες να παίζεις real racing θα δεις μεγάλη διαφορά κατανάλωσης. Δηλαδή οι 2 ώρες shot είναι πολύ διαφορετικές μεταξύ τους.....

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, χωρίς να καταλάβεις απαντάς κάπως επιθετικά λες και είμαι απέναντι.... Ίδια συσκευή έχουμε, στο ίδιο "στρατόπεδο" είμαστε.... :lol:

Σου αναφέρω τα παραπάνω για τους εξής λόγους.

Το brosing σου το αναφέρω γιατί ανέφερες ότι είσαι με 4g. Αν κάνεις πχ 3 ώρες browsing με δεδομένα και 3 ώρες με WiFi θα δεις σημαντική διαφορά κατανάλωσης. Αν όμως κάνει πχ μισή ώρα browsing τότε το 4g δεν παίζει σημαντικό ρόλο.

Για τις βαριές εφαρμογές/παιχνίδια σου τα αναφέρω γιατί εκεί ζορίζεται ο επεξεργαστής και τρώει μπαταρία. Αν πχ έχει 2 ώρες οθόνη για να βλέπεις φωτογραφίες και έχεις 2 ώρες να παίζεις real racing θα δεις μεγάλη διαφορά κατανάλωσης. Δηλαδή οι 2 ώρες shot είναι πολύ διαφορετικές μεταξύ τους.....

 

καμια επιθετικοτητα, απλα νομιζα πως αμφισβητεις τον τροπο που βγηκαν, οτι δηλαδη θεωρεις οτι το αφηνα ανοιχτο για να γραφει πχ, οπως εχουν κανει καποιοι παλιοτερα σε κατι σ6, νοτε 8 κλπ. και μιλησα αμυντικα καθαρα, κανενα προβλημα ειδικα μαζι σου..

Οσο για το στρατοπεδο, δεν ανηκω σε κανενα, οταν πηρα το νοτε 8 κατεβαζα καντηλια ολη μερα...γιατι με ειχε αφησει καμποσες φορες.

Τωρα για τη χρηση που λες, προφανως αλλη καταναλωση εχεις αν παιζεις. Πχ πριν κανα μηνα εκανα επεξεργασια 15 βιντεο απο gopro 7, δε θυμαμαι ποσες δεκαδες GB, Καθως στο Pc αργουσε, τα εκανα στο κινητο. Η διαφορα ηταν οτι το σοτ πχ μπορει να εφτασε 5 ωρες, και σε μια μερα. Αλλα αυτο δε λεει κατι.

οπως δεν λενε κατι και οι ωρες που βγαζει οθονη ο καθε ενας μας.

Αυτο που λεει κατι, ειναι η συγκριση του καθενος με τον εαυτο του, με διαφορετικη συσκευη. Εγω λοιπον με το νοτε9 βλεπω παρα πολυ καλη αυτονομια για τη δικη μου χρηση, καλυτερη απο mate 10 pro πχ, αν θες να παω σε αλλο στρατοπεδο, οπου ειχα εμπειρια.

Απο εκει και περα, μπορει αλλος να βγαζει 3 ωρες sot με το note 9, δεν ξερω, αλλα το ιδιο να εβγαζε και με ενα αλλο, πχ ενα mate 20 pro.

 

Θελω να καταληξω οτι η χρηση που κανω ειναι μικτη μεση χρηση οπως κανουν οι περισσοτεροι, παιχνιδια δε νομιζω να παιζει πολυς κοσμος, βαρια παιχνιδια κυριως, και μην ξεχνας οτι μιλαω και 2-3 ωρες καθε φορα και συνηθως στο αυτοκινητο με εναλλαγη κεραιων, οπου και αυτο ειναι καταναλωση.

Τωρα αν εσυ κρινεις τη μπαταρια πχ μετρια, θα πρεπει να πεις τι σου εβγαζε αλλο κινητο με παρομοια χρηση, για να καταλαβουμε.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά σαν να μου φαίνεται μετά την τελευταία αναβάθμιση, ενημέρωση ασφαλείας Μαρτίου, σαν να βελτιώθηκε η μπαταρια; Σήμερα το έλιωσα στο σερφάρισμα όλη μέρα και μου έβγαλε 8.5 ώρες οθόνη, με wifi όμως και φωτεινότητα λίγο κάτω απ το μισό. Ποτέ δεν άντεχε τόσο νομίζω.
Link to comment
Share on other sites

1μερα με το νέο εργαλείο. Ερχομενος από s9! Μέρα με την νύχτα. Πολύ ικανοποιημένος ελπίζω να στρώσει και άλλο τις επόμενες μέρες! a464f5e1a1b86fa738a3aed76bfdcef7.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φόρτιση και έχασε 7% το βράδυ,βλέπω τα Google play services και το playstore ότι ήταν ενεργά στο παρασκήνιο,έκανα κάτι λάθος;f5234959740c9f7459207cad114b5b2a.jpg7f33ac081d78e6a99074f85a8f47bcac.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα κλασικά τερτιπια της Google είναι αυτά.

 

Lenovo Yoga Book & Tapatalk

Μέχρι εχθές που είχα το 6Τ δεν είχα τέτοιο θέμα

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

100% χρήση data! Απόλυτα ευχαριστημένος θαρρώ! Το έσκισα όπως κάθε μέρα στη δουλειά άλλωστε. Σχεδόν. Τη διπλή απόδοση από το προηγούμενο μου s9. 0848ec622d579aa0f788da79d3c3212a.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι καλησπέρα,

 

Μετά από πέντε περίπου μήνες απροβλημάτιστης χρήσης, το Note 9 μου έπαθε την κακιά αρρώστια... τραγικό battery drain, με ένοχο τα Google Play Services.... Και μάλιστα χωρίς να έχω κάνει κάποια ιδιαίτερη αλλαγή στο κινητό μου.... Δεν ξέρω τι να κάνω, μέσα σε πέντε ώρες η μπαταρία πήγε από 100% στο 67% χωρίς να έχω ακουμπήσει το κινητό... Έχει κανείς καμιά ιδέα τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι καλησπέρα,

 

Μετά από πέντε περίπου μήνες απροβλημάτιστης χρήσης, το Note 9 μου έπαθε την κακιά αρρώστια... τραγικό battery drain, με ένοχο τα Google Play Services.... Και μάλιστα χωρίς να έχω κάνει κάποια ιδιαίτερη αλλαγή στο κινητό μου.... Δεν ξέρω τι να κάνω, μέσα σε πέντε ώρες η μπαταρία πήγε από 100% στο 67% χωρίς να έχω ακουμπήσει το κινητό... Έχει κανείς καμιά ιδέα τι να κάνω;

Για αρχή κανε μια εκκαθάριση cache και δεδομενων της εφαρμογής(ρυθμίσεις, εφαρμογές, υπηρεσίες Google, αποθήκευση και εκεί κάνεις τις εκκαθαρίσεις δεδομενων) ... Θα έλεγα να κάνεις το ίδιο και με την εφαρμογή Google play store (υποψη ίσως μετά να χρειαστεί να κάνεις ξανά login με τον Gmail λογαριασμό σου)

Μετά κανε απο την "φροντίδα συσκευης" αποθηκευτικος χώρος εκκαθάριση και απο "μνήμη" εκκαθάριση... Κανε επανάκινηση και βλέπεις πως θα παει....

Αν στο ξανακάνει (που φαντάζομαι πως οχι) ισως να χρειαστεί και επαναφορά εργοστασιακων

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 9] H εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...