Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια.. και εμενα σιγα σιγα η μπαταρια πεθαινει.. ξερουμε μηπως ποια ρομ εχει την μικροτερη καταναλωση μπαταριας.. οτι μπορουμε να σωσουμε ας σωσουμε.. κριμα τετοια κινηταρα να πεθανει αδοξα

 

https://download.lineageos.org/libra ή https://androidfilehost.com/?fid=11410963190603889118

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια.. και εμενα σιγα σιγα η μπαταρια πεθαινει.. ξερουμε μηπως ποια ρομ εχει την μικροτερη καταναλωση μπαταριας.. οτι μπορουμε να σωσουμε ας σωσουμε.. κριμα τετοια κινηταρα να πεθανει αδοξα

 

Καλησπέρα. Γιατί δεν αλλάζεις μπαταρία; Η αυθεντική στο Σκρουτζ έχει 16,50€ και υπάρχουν βιντεάκια στο youtube που δείχνουν αναλυτικά πως αλλάζει. Εγώ έχω κάνα εξάμηνο που την άλλαξα και συνεχίζω ακάθεκτος:D

Link to comment
Share on other sites

αφου το εχεις κανει και δουλεψε τοτε μπορει να το σκεφτω.. μεχρι τωρα διαβαζα οτι ειχαν προβληματα μετα την αλλαγη μπαταριας.. ειναι οντως αυθεντικη? αν ειναι μεσα σε λιγο καιρο να χαλασει δεν αξιζει να πεδευτω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γιατί δεν αλλάζεις μπαταρία; Η αυθεντική στο Σκρουτζ έχει 16,50€ και υπάρχουν βιντεάκια στο youtube που δείχνουν αναλυτικά πως αλλάζει. Εγώ έχω κάνα εξάμηνο που την άλλαξα και συνεχίζω ακάθεκτος:D
Πρώτον, δεν είναι αυθεντική αφού είναι πιο παχιά από την γνήσια. Δεύτερον, με παχύτερη μπαταρία ή όποια φουσκώνει παρεπιπτόντως σε πολύ λίγο καιρό (αν θυμάμαι καλά σε 2 μήνες) χαιρετάει το καπάκι του κινητού αφού στραβώνει. Τρίτον, κανένα μα κανένα site δεν έχει γνήσια μπαταρία ούτε το dragon - tt αφού έχει όλα τα ανταλλακτικά για τα xiaomi και είναι γνήσια αλλά δεν έχει μπαταρίες για αυτό το μοντέλο.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, δεν είναι αυθεντική αφού είναι πιο παχιά από την γνήσια. Δεύτερον, με παχύτερη μπαταρία ή όποια φουσκώνει παρεπιπτόντως σε πολύ λίγο καιρό (αν θυμάμαι καλά σε 2 μήνες) χαιρετάει το καπάκι του κινητού αφού στραβώνει. Τρίτον, κανένα μα κανένα site δεν έχει γνήσια μπαταρία ούτε το dragon - tt αφού έχει όλα τα ανταλλακτικά για τα xiaomi και είναι γνήσια αλλά δεν έχει μπαταρίες για αυτό το μοντέλο.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μπαταρία που έβαλα είναι αυτή https://batariakias.gr/%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/787-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1-bm35-3000mah-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-xiaomi-mi4c-mi-4c.html

Έχει και κάτι πιο φθηνές στο Σκρουτζ που γράφει ότι είναι συμβατές. Αυτή δεν ξέρω αν είναι γνήσια πάντως το σηματάκι της xiaomi το έχει επάνω. Στο πάχος δεν τη μέτρησα με το παχυμετρο αλλά μου φάνηκε ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία που έβαλα είναι αυτή https://batariakias.gr/%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/787-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1-bm35-3000mah-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-xiaomi-mi4c-mi-4c.html

Έχει και κάτι πιο φθηνές στο Σκρουτζ που γράφει ότι είναι συμβατές. Αυτή δεν ξέρω αν είναι γνήσια πάντως το σηματάκι της xiaomi το έχει επάνω. Στο πάχος δεν τη μέτρησα με το παχυμετρο αλλά μου φάνηκε ίδια.

 

και δεν εχεις κανενα προβλημα απο οταν την εβαλες? επισης επδ δεν εχω ξαναανοιξει κινητο μπορεις να μου στειλεις ποιο βιντεακι ειναι πληρως βοηθητικο για να δω τι ακριβως θα χρειαστει να κανω αν τελικα αποφασισω να παρω μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία που έβαλα είναι αυτή https://batariakias.gr/%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/787-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1-bm35-3000mah-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-xiaomi-mi4c-mi-4c.html

 

Έχει και κάτι πιο φθηνές στο Σκρουτζ που γράφει ότι είναι συμβατές. Αυτή δεν ξέρω αν είναι γνήσια πάντως το σηματάκι της xiaomi το έχει επάνω. Στο πάχος δεν τη μέτρησα με το παχυμετρο αλλά μου φάνηκε ίδια.

Αυτή είχα αγοράσει και εγώ... Γενικότερα είναι καμιά σχέση με την πραγματική. Δούλεψε καλά για λίγο καιρό και μετά τα τίναξε...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και δεν εχεις κανενα προβλημα απο οταν την εβαλες? επισης επδ δεν εχω ξαναανοιξει κινητο μπορεις να μου στειλεις ποιο βιντεακι ειναι πληρως βοηθητικο για να δω τι ακριβως θα χρειαστει να κανω αν τελικα αποφασισω να παρω μπαταρια

 

έχει πολλά βιντεάκια στο youtube.Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου είναι εύκολο. Έχει ένα εξάμηνο που την έβαλα και δεν εχω κανένα πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτή είχα αγοράσει και εγώ... Γενικότερα είναι καμιά σχέση με την πραγματική. Δούλεψε καλά για λίγο καιρό και μετά τα τίναξε...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τί να πω. Σε μένα μέχρι στιγμής δουλεύει. Σε απόδοση ελάχιστη διαφορά με την αυθεντική

Link to comment
Share on other sites

Για βαλτε και το accubattery να δειτε ποσο λεει σε mah.

Εγω που πηρα απο fixmobile αντεξε 20μερες και ελεγε 1400mah τωρα μου την αλλαξαν επειδη φουσκωσε και λεει παλι τα ιδια οποτε μουφες εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Για βαλτε και το accubattery να δειτε ποσο λεει σε mah.

 

Εγω που πηρα απο fixmobile αντεξε 20μερες και ελεγε 1400mah τωρα μου την αλλαξαν επειδη φουσκωσε και λεει παλι τα ιδια οποτε μουφες εχουν.

Ακριβώς αυτό είχα πάθει και εγώ... 1400 mAh έλεγε και φούσκωσε με αποτέλεσμα να γίνει άχρηστο και το πίσω καπάκι γιατί στράβωσε και δεν ερχόταν στα ίσια μετά παρόλο που είναι πλαστικό...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για βαλτε και το accubattery να δειτε ποσο λεει σε mah.

Εγω που πηρα απο fixmobile αντεξε 20μερες και ελεγε 1400mah τωρα μου την αλλαξαν επειδη φουσκωσε και λεει παλι τα ιδια οποτε μουφες εχουν.

 

Έβαλα το accubattery και μου δείχνει 2084 mah. Δεν είναι 3000 αλλά πάλι καλά. Τη μέρα τη βγάζει

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το accubattery και μου δείχνει 2084 mah. Δεν είναι 3000 αλλά πάλι καλά. Τη μέρα τη βγάζει

αυτές οι εφαρμογές είναι μούφα. δε μπορούν να σου μετρήσουν σωστά την χωρητικότητα της μπαταρίας, οπότε μη δίνετε σημασία

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετες μετρησεις μπορουν να βγαλουν στο περιπου.

Η λειτουργια τους ειναι η εξης:

Διαβαζει την ταση (Volts) και την ενταση (Ampere) φορτισης αρα τα watt. Οποτε καθε 1% που ανεβαινει η μπαταρια το μεταφραζει σε ποσα mah ηταν το +1%. Αρα αν το χρησιμοποιεις το κινητο καθως φορτιζει θα σου βγαλει μεγαλυτερη χωρητικοτητα απο οτι πρεπει, γιατι το καθυστερεις να ανεβει αυτο το 1%. Γενικα μετα απο αρκετες φορτισεις θα σου βγαλει ποσο εχεις περιπου.

 

Πχ. απο αλλο καταστημα που ειχα παρει μπαταρια γραφει οντως 2880mah μετα απο καιρο και πραγματικα κραταει σαν καινουριο το τηλεφωνο σε σχεση με το δικο μου που εχω μουφα και γραφει ~1400Mah.

 

(Το θεμα ειναι οτι με τις μουφα μπαταριες δεν ειναι καθε 1% το ιδιο. Μπορει στο 80% να μενει μιση ωρα και μετα να πεφτει πολυ γρηγορα οποτε εκει για να μετρησει σωστα θελει φορτιση απο 0%-100%. Και παλι θελει αρκετες φορτισεις για να σου βγαλει το μεσο ορο πιο ακριβες.)

Edited by giannis1_
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όσες φορές χρησιμοποίησα accubattery σε άλλες συσκευές ήταν +-200mah.οποτε σε αυτό που μου βγάζει 1400mah ξέρω πάνω κάτω πόσο ειναι
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Επειδή μου έσπασε η οθόνη, έχει κάποιος καμία; Η καμία συσκευή που έχει πρόβλημα αλλά λειτουργική οθόνη;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα παιδια.. οσοι γνωριζετε την αρωμα ρομ που βγαζει η ελληνικη κοινοτητα της miui, ξερει κανεις να μου πει εαν υπαρχει καποια ρομ αντιστοιχη σε καθαρο android και οχι miui.. δηλαδη κατα την εγκατασταση του android να μπορω να επιλεξω εγω το τι θα εγκατασταθει?
Link to comment
Share on other sites

Πας εδω https://dwnld.aicp-rom.com/ βρίσκεις την συσκευή σου, κατεβάζεις το αρχείο, σώζεις ότι πρέπει, μπαίνεις recovery και κάνεις εγκατάσταση της ρομ. Είναι 8.1 και παίρνει αναβαθμίσεις...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.εγω εβαλα την μιουι 9 απι ελληνικη κοινοτητα και εχει χαθει το ρικοβερυ.δεν μπορω να μπω και ουτε να βαλω αλλο ριμοβερυ μεσω φαστμπουτ.εχω κολλησει σε αυτην την ρομ που δν ειναι και καθολου καλη.υπαρχει λυση;;;
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μου αρεσει η Los 14.1 με android 7.1, επειδη παιρνει gcam hdr+.

Ειχα δοκιμασει και android pie αλλα η καμερα ηταν χαλι μαυρο.

 

Ξερετε καποιο καλο mod? Δοκιμασα LKT-magisk αλλα κρασαρει η καμερα που και που οποτε το εβγαλα, μηπως εχει καποιο καλυτερο ή να αφησω το stock setup?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μου αρεσει η Los 14.1 με android 7.1, επειδη παιρνει gcam hdr+.

Ειχα δοκιμασει και android pie αλλα η καμερα ηταν χαλι μαυρο.

 

Ξερετε καποιο καλο mod? Δοκιμασα LKT-magisk αλλα κρασαρει η καμερα που και που οποτε το εβγαλα, μηπως εχει καποιο καλυτερο ή να αφησω το stock setup?

 

Μπορείς να στείλεις το link της gcam hdr+ που πέρασες στην los 14.1; Δεν έχω καταφέρει μέχρι στιγμής να βρω κάποια gcam που να δουλεύει το hdr. Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση ή ενέργεια που κάνεις και λειτουργεί το hdr;

Link to comment
Share on other sites

 

η καμερα που ποσταρες δεν δουλευει στην los 14.1 ,κρασαρει με που την ανοιξεις

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...