Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να ρωτησω κατι, η υπηρεσια wificalling ειναι δυνατοτητας του προγραματος ( software ) ή hardware?

Κατοχος xiaomi γιαυτο ρωταω.

 

Συνδιασμός. Πρέπει να το υποστηρίζει στο hw και να έχει ενεργοποιηθεί στο sw.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συγκέντρωσα τα αποτελέσματα των δοκιμών ενεργοποίησης της υπηρεσίας Cosmote Wifi Calling (VoLTE και VoWiFi) σε μοντέλα εκτός της λίστας του Cosmote ή εντός αυτής αλλά δίχως το λογισμικό/rom του, για να είναι χρήσιμα για επόμενες επιλογές κινητού και άλλων.

Ευχαριστώ όσους ανέφεραν τις δοκιμές τους και -κυρίως- όσους απάντησαν τα π.μ. μου για διευκρινήσεις. :)

 

 

Apple

Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις, ακόμη και σε συσκευές άλλων καταστημάτων.

Δεν γνωρίζουμε αν ενεργοποιούνται σε όσα προορίζονταν για άλλες χώρες.

 

Huawei

P20 Pro άλλων χωρών: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

P Smart: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

Mate 20 Pro άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

Mate 10 Pro άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

Mate 10 Lite άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

Mate 9 άλλων χωρών: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

 

Motorola

Moto G6 Play: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

 

Nokia

8 άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

3 άλλων χωρών: Δεν ενεργοποιείται τίποτα.

2: Με Android 7.1.1, η ενεργοποίηση της λειτουργίας στην συσκευή απαιτεί εκκαθάριση δεδομένων και απεγκατάσταση της εφαρμογής com.android.carrierconfig.atl.mccmnc20201, καθώς και επαναφορά προεπιλογών στις ρυθμίσεις APN.

 

Samsung

Note 9 άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις. Η 1η εκκίνηση να γίνει με SIM της Cosmote.

Note 8 άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

Note 8 άλλων χωρών: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

S8 Plus άλλων χωρών: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

S8 άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

S7 Edge άλλων χωρών: Δεν ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

S7 άλλων καταστημάτων: Ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

S7 άλλων χωρών: Ενεργοποιείται η υπηρεσία αλλά όχι οι ρυθμίσεις.

J6 άλλων χωρών: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

J5 2016 άλλων χωρών: Δεν ενεργοποιείται η υπηρεσία (ούτε με rom του Cosmote), ενεργοποιούνται οι ρυθμίσεις.

 

Sony

Απαιτούν rom του Cosmote.

Για κάποια μοντέλα, μπορεί να περαστεί από χρήστες η rom του Cosmote.

http://www.xperiablog.net/2018/01/28/newflasher-guide-to-install-new-firmware-for-xperia-xz-premium-xz1-and-more/

Δεν γνωρίζουμε αν λειτουργεί σε όσα προορίζονταν για άλλες χώρες.

 

Xiaomi

Redmi Note 5A άλλων χωρών: Ενεργοποιείται μόνο η ρύθμιση VoLTE στην συσκευή, μέσω του κωδικού ενεργοποίησης VoLTE σε Xiaomi (*#*#86583#*#*).

 

Κάποιος mod να το πινάρει στην πρώτη σελίδα, πολύ χρήσιμο.

Παρατηρήσεις:

1) Όλα τα Apple παίζουν ανεξαρτήτως χώρας, τα προφίλ είναι καθολικά

2) Τα Sony παίζουν με Cosmote firmware εντός του ιδίου region (τα Ευρωπαϊκά δηλαδή μπορούν να φλασαριστούν, τα αμερικάνικα όχι)

3) Galaxy S9/S9+ θέλουν firmware που να έχει το Cosmote CSC, δεν είναι σαφές ποια (εντός των δικών της) τα έχουν. Το Ελβετικό (Swisscom) που έχω εγώ δεν έχει το Cosmote CSC. Πιθανόν το GR καθώς και άλλα του Telekom group να το έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να ρωτησω κατι, οταν μια συσκευη ειναι συνδεδεμενη στο wificalling , οι εκπομπες του δικτυου GSM παυουν να λειττουργουν στη συσκευη και αναλαμβανει πληρως το wifi? θελω να ρωτησω επισης, το κινητο εκπεμπει χαμηλοτερη ακτινοβολια?

 

Νομίζω ότι δεν εκπέμπει η κεραία της κινητής

Δεν μπορεί κάποιος να είναι απόλυτα σίγουρος αλλά από την στιγμή που δουλεύει και όταν το βάζεις σε πτήση άρα πιστεύω ότι δεν έχει ακτινοβολία

 

Όταν απλά είσαι με σήμα κινητής και έχεις χαμηλό σήμα και γυρνάει σε WiFi calling τότε ακτινοβολία έχει κανονικά και μεγάλη κιόλας γιατί η κεραία τραβάει ρεύμα για να πιάσει σήμα άσχετα εάν οι κλήσεις δρομολογούνται μεσα από το WiFi υποτίθεται για να μην έχεις διακοπές και χαμένες κλήσεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Βάλτε στην λίστα και το Huawei P Smart. To πήρε πρόσφατα δώρο η γυναίκα μου και η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε άμεσα με ένα SMS στο 1333

Σε ευχαριστώ για το διευκρινιστικό προσωπικό μήνυμα. Είναι η 1η φορά που αναφέρεται συσκευή από Γερμανό/Cosmote να μην είναι στην λίστα, αλλά να υποστηρίζει πλήρως την υπηρεσία. Επιπλέον, δείχνει ότι η λίστα της Cosmote έχει ελλείψεις.

Ελπίζω να μάθουμε περισσότερες εκτός λίστας, αλλά υποστηριζόμενες συσκευές από Γερμανό/Cosmote.

 

Huawei P10 ελληνικό (όχι αγορασμένο από Cosmote) ενεργοποιήθηκε με αποστολή SMS στο 1333.

Άλλη μια πρωτιά; Θα είναι η 1η φορά που αναφέρεται ενεργοποίηση της υπηρεσίας από συσκευή Huawei που δεν αγοράστηκε από Γερμανό/Cosmote.

Επειδή δεν έχει ξαναναφερθεί Huawei που να ενεργοποιεί την υπηρεσία, μήπως είναι από Γερμανό, όπως το Huawei του babakos;

 

Κάποιος mod να το πινάρει στην πρώτη σελίδα, πολύ χρήσιμο.

Παρατηρήσεις:

1) Όλα τα Apple παίζουν ανεξαρτήτως χώρας, τα προφίλ είναι καθολικά

2) Τα Sony παίζουν με Cosmote firmware εντός του ιδίου region (τα Ευρωπαϊκά δηλαδή μπορούν να φλασαριστούν, τα αμερικάνικα όχι)

3) Galaxy S9/S9+ θέλουν firmware που να έχει το Cosmote CSC, δεν είναι σαφές ποια (εντός των δικών της) τα έχουν. Το Ελβετικό (Swisscom) που έχω εγώ δεν έχει το Cosmote CSC. Πιθανόν το GR καθώς και άλλα του Telekom group να το έχουν.

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Έχεις κάποια επαφή εντός Cosmote; (Πες ναι!-Πες ναι! :) )

 

 

Προστέθηκε στην πρώτη σελίδα.

Όταν περάσει το διάστημα της δυνατότητάς μου για επεξεργασία του, θα σε αγγαρεύω για τις ενημερώσεις του συνδέσμου της. Ελπίζω να μη σε πειράζει :) Μάλλον θα τις κάνω συγκεντρωτικά, ίσως 1-2 φορές ανά εβδομάδα.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Σε p20 lite έχω volte+vowifi από τον Απρίλιο και δεν είναι αγορασμενο από Γερμανό ή cosmote, όπως και ένα p10 lite φίλου.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πρέπει να προσθέσετε και το One Plus 6. Λειτουργούν κανονικά και VoLTE/voWiFi μετά από ρυθμίσεις 5 λεπτών μέσω υπολογιστή.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από Σκρουτζ έγινε η αγορά ,μέχρι χτες είχα το p10 και είχα "ηρεμήσει" με το WiFi calling δεν έχω καλό σήμα σπίτι μου και το έβαζα σε flight mode άνοιγα WiFi και μιλούσα μέσω WiFi calling άψογος ήχος και με άκουγαν χωρίς καμία διακοπή ,έκανα ένα restart στην συσκευή πριν μία ώρα και δουλεύει ενώ το απόγευμα δεν δούλευε τι να πω

 

Sent from my VKY-L09 using Tapatalk

 

Έχει περσινή συζήτηση για το θέμα στο νήμα του P10 Plus όταν δόθηκε αναβάθμιση από τη Huawei για την υποστήριξη της υπηρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Έχεις κάποια επαφή εντός Cosmote; (Πες ναι!-Πες ναι! :) )

 

Όχι, δεν έχω κάποιον μέσα στην Cosmote, δουλεύω για αντίστοιχη εταιρεία του εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πρέπει να προσθέσετε και το One Plus 6. Λειτουργούν κανονικά και VoLTE/voWiFi μετά από ρυθμίσεις 5 λεπτών μέσω υπολογιστή.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ρυθμίσεις;
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όσους με ενημέρωσαν, ακόμη και μέσω προσωπικών μηνυμάτων.

renesis_87, VasilisSam, babakos, kastorakos84, achillesgk, Mark_K, autofocus, dgeorge4, egodemis, leo06, r31134 και Theodore41. (ελπίζω να μην μου διέφυγε κάποιος)

 

Νομίζω πρέπει να προσθέσετε και το One Plus 6. Λειτουργούν κανονικά και VoLTE/voWiFi μετά από ρυθμίσεις 5 λεπτών μέσω υπολογιστή.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με φοβίζει το "1)To be safe, make a backup via TRWP of your EFS partition BEFORE you flash anything! If you're not rooted, do a nandroid backup via fastboot", πολύ!

Φοβάμαι ότι θα υπάρξουν προβλήματα και θα ανοίγονται θέματα «Χάλασε το κινητό μου, πώς να το επαναφέρω;».

 

Ακόμη και το Xiaomi Redmi Note 5A, το βρίσκω τραβηγμένο που θέλει κωδικό, αλλά το έβαλα επειδή είχα δοκίμασα ο ίδιος ότι είναι οκ. Άλλωστε, θα πάρει κι αυτό MIUI 10.2 ή 10.0.2, οπότε πιθανώς θα ενεργοποιηθεί και σε αυτό. Είναι και που είχα ρωτήσει εδώ για φθηνό κινητό...

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Θέλει κωδικό για να δείξει την ρύθμιση, η Xiaomi το έχει κρύψει σε δίκτυα που δεν υποστηρίζεται η συσκευή επίσημα. Πχ στο Redmi note 5 θέλει τον κωδικό αλλά αν στείλεις μήνυμα λέει ότι η συσκευή δεν είναι συμβατή, άρα θέλει ενεργοποίηση από άλλη συσκευή ή το 13888. Δεν μετραει μόνο να το υποστηρίζει το κινητό, αλλά να υποστηρίζεται η συσκευή από το δίκτυο.
Link to comment
Share on other sites

Σε Pocofone f1 με Global Stable 10.2.2.0 ή τις τελευταίες Global Dev υπάρχει και VoLTE και VoWiFi.

*#*#86583#*#* (volte)

*#*#869434#*#* (vowifi)

 

Επίσης στο APN πρέπει να προστεθεί το λεκτικό ",ims" και από "default,supl" να γίνει "default,supl,ims". Όπως:

viber-image.jpg

Edited by tifozif1
Link to comment
Share on other sites

@talos_2002

Το βήμα αυτό παραλείπεται. Ούτε εγώ το έχω κάνει ποτέ, ούτε κανένας άλλος. Ουσιαστικά τα βήματα ξεκινάνε από κει που πληκτρολογείς το *#801#.

Επίσης σε κάθε μικρή η μεγάλη αναβάθμιση της εταιρείας, το VoLTE/voWIFI χάνεται. Και πρέπει να ξανακάνεις την διαδικασία από την αρχή. Την έχουμε κάνει 3-4 φορές δηλαδή χωρίς κανένα ρίσκο.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν αγοράσω p20 lite από πλαίσιο παίζει το vowifi??

Διάβασα παραπάνω ναι.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποιο προτείνετε σε τέτοια κατηγορια τιμής;;;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε Pocofone f1 με Global Stable 10.2.2.0 ή τις τελευταίες Global Dev υπάρχει και VoLTE και VoWiFi.

 

*#*#86583#*#* (volte)

 

*#*#869434#*#* (vowifi)

Όμως πρέπει να είναι προενεργοποιημενο γιατί δεν υποστηρίζεται η συσκευή επίσημα.
Link to comment
Share on other sites

 

 

Άλλη μια πρωτιά; Θα είναι η 1η φορά που αναφέρεται ενεργοποίηση της υπηρεσίας από συσκευή Huawei που δεν αγοράστηκε από Γερμανό/Cosmote.

Επειδή δεν έχει ξαναναφερθεί Huawei που να ενεργοποιεί την υπηρεσία, μήπως είναι από Γερμανό, όπως το Huawei του babakos;

 

Όχι δεν είναι από Cosmote/Γερμανό, είναι από μεγάλη αλυσίδα λιανικής. Εγώ το ενεργοποίησα μετά την εγκατάσταση της έκδοσης ROM Β171, αν θυμάμαι καλά, που είχε επίσημα υποστήριξη VoLTE/VoWiFi. Ίσως σε κινητά με παλιότερη έκδοση λογισμικού (δηλαδή πριν από το Νοέμβριο του 2017) να έπρεπε να είχαν ROM από την Cosmote για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Όμως πρέπει να είναι προενεργοποιημενο γιατί δεν υποστηρίζεται η συσκευή επίσημα.
Ναι εννοείτε. Θα πρέπει να ενεργοποιηθεί με με την sim σε κάποιο τηλέφωνο που είναι στην επίσημη λίστα ή με τηλέφωνο στο 13888.
Link to comment
Share on other sites

Σε Pocofone f1 με Global Stable 10.2.2.0 ή τις τελευταίες Global Dev υπάρχει και VoLTE και VoWiFi.

*#*#86583#*#* (volte)

*#*#869434#*#* (vowifi)

 

Επίσης στο APN πρέπει να προστεθεί το λεκτικό ",ims" και από "default,supl" να γίνει "default,supl,ims". Όπως:

viber-image.jpg

Σε redmi note 5 γιατι δε βρισκω αυτο το μενου ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ήρθα απο Vodafone στην Cosmote μονο και μονο για την υπηρεσία VoWifi.

Εχω ενα iPhone X και έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία και λειτουργεί μια χαρά.

 

Ωστόσο, προσπαθώ να ενεργοποιήσω το Wifi Calling και στο Apple Watch (Series 4) που έχω, και δεν εμφανίζεται η επιλογή για Wifi Calling.

 

Νομίζω πως μάλλον χρειάζεται να υπάρχει και "Wi-Fi Calling on iCloud-connected devices" οπως λεει και εδω.

 

Μπορεί κανένας να επιβεβαιώσει;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ήρθα απο Vodafone στην Cosmote μονο και μονο για την υπηρεσία VoWifi.

Εχω ενα iPhone X και έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία και λειτουργεί μια χαρά.

 

Ωστόσο, προσπαθώ να ενεργοποιήσω το Wifi Calling και στο Apple Watch (Series 4) που έχω, και δεν εμφανίζεται η επιλογή για Wifi Calling.

 

Νομίζω πως μάλλον χρειάζεται να υπάρχει και "Wi-Fi Calling on iCloud-connected devices" οπως λεει και εδω.

 

Μπορεί κανένας να επιβεβαιώσει;

 

Ευχαριστώ

 

Ναι ακριβώς.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, η apple έχει διακριτά στη σελίδα της,

Wireless carrier support and features for iPhone in Europe

  • Wi-Fi Calling
  • Wi-Fi Calling on supported iCloud-connected devices

Στην Ευρώπη διαθέτει αυτό το χαρακτηριστικό μόνο ένας πάροχος στο Ηνωμένο Βασίλειο. Η Cosmote δεν το διαθέτει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα ανακάλυψα σήμερα όλα αυτά.

 

Να υποθέσω πως δε γνωρίζουμε ΚΑΝ αν θα γίνει ποτε αυτό στην Cosmote, η όχι, ε;

 

Παρατηρησα στην Ευρωπη μονο η ΕΕ το έχει (οπως προανέφερε ο autofocus), και ψάχνοντας λίγο παραπάνω, είδα πως το Wifi calling on supported iCloud-connected devices το έχουν όσες εταιρείες υποστηρίζουν και eSIM.

 

Δεν ξέρω αν συσχετίζονται αυτά τα δυο, αλλα θα μπορούσε (μια πιθανότητα δηλαδη) κανείς να θεωρήσει πως με την έλευση της eSIM (οταν, και οποτε) υπάρχει πιθανότητα να ενεργοποιηθεί και η υπηρεσία του Wifi Calling στα iCloud devices...?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα υποστηρίζει WiFi calling το Apple Watch από series 3 και μετά.

Η διαφορά series 3 με series 4 είναι ότι το S4 μπορεί να κάνει και μετάβαση VoLTE <-> voWiFi, το S3 ρίχνει την γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...