Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

SOT 2.5-3 ώρες, αλλά μιλάμε για 50% wifi-50% 4G, ανοιχτά τα πάντα εκτός απο NFC και μόνιμα συγρονισμός με smartwatch

πάνω απο 5 δεν έχω δει με τιποτα παντως

 

Στα ιδια ειμαστε,με την ιδια χρηση....Παντως σαν το xiaomi note 5 που ειχα δεν ειναι η αυτονομια....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

για οσους ενδιαφερονται με την φωτογραφια.

 

επειδη το κινητο μας δεν τραβαει hdr παρα μονο εαν του καπνισει που και παλι δεν εχει την απόδοση που περιμενεις εδω αφήνω μια εφαρμογη.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.magix.camera_mx

 

ενεργοποιοντας το hdr σου δινει ενα πολυ καλο στα ματια μου αποτελεσμα για τοπια η ακινητα θεματα.

 

για ανθρωπους χρησιμοποιω την μαμα με ληψη ριπης και νυχτα manual.

στις ρυθμισεις να βαλετε την ποιοτητα jpeg στο 100.

 

εδω εχω ενα συγκριτικο.

 

https://photos.app.goo.gl/kyq4DrNL2AUdPcpb8

 

η μαμα εφαρμογη εχει επιθετικο noise reduction με αποτελεσμα εαν ζουμαρετε θα δειτε οτι εκτος απο το ανοιγμα σκιων και αλλα που κανει μια φωτογραφια hdr παραγει και καλυτερη λεπτομερεια.

καντε ζουμ σε διαφορα σημεια και θα το καταλαβετε.

εαν θελετε παραπανω λεπτομερεια σε σκοτεινα σημεια και αντιθεση αναμεσα στα περιεχομενα της φωτογραφιας ειναι οτι πρεπει.

Η μαμα δινει αυτο που βλεπεις χωρις φρου φρου με αυτο το app περνεις αυτο το κατι παραπανω που κανει μια εικονα πιο ομορφη απο την πραγματικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος ν μας πει μεσα απο το μενου της συσκευης ημερομηνα ενεργοποιηση της και κατασκευη ???
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Στο z5 μου αν θυμαμαι καλα το έγραφε εδω δεν το βρήκα που το εψαξα.

Ισως και τονίζω ισως να βρηκα λύση στις αποσυνδέσεις wifi.

Πας στο wifi που επιθυμείς πατας επάνω του και στις σύνθετες βάζεις χωρίς περιορισμούς δικτύου απο το αυτόματα που είχε.

Μια μερα είναι κομπλέ.

 

Υ.γ Άκυρο μολις ρουφηξα μια αποσυνδεση επανασύνδεση στο μπαμ.

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

Απο 95% σε 15% έβγαλε screen on time 6 ώρες,και 31'.Με browsing 3 ώρες και 17 λεπτά,κάμερα 7 λεπτά.Χωρίς κλήσεις η gaming κλπ,με φωτεινότητα 25-50%.Data και Wi-Fi τα κλείνω πάντα όταν δεν τα χρησιμοποιώ.

 

Οπότε απο 100%-0% μόνο με browsing λογικά θα βγάζει κάπου 8 ώρες και με κλήσεις και άλλες εφαρμογές κάπου 5 ώρες.

 

Εχω βάλει την ρύθμιση να καταναλώνουν λιγότερο μπαταρία οι εφαρμογές που δεν χρησιμοποιούνται συχνά η καθόλου.

 

Σχετικά με την φόρτιση το ιδανικότερο είναι 40%-80% για την δυνατόν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής της μπαταρίας.Αν όμως θέλουμε να δούμε screen on time θα πρέπει να φορτιστεί τουλάχιστον έως 90%.

 

Εχω βγάλει κάποιες φωτογραφίες κυρίως σε auto mode και κάποιες σε manual,ημέρα και νύχτα.Θα τις περάσω στο PC να τις δω.Το βίντεο τουλάχιστον στα 1080p 60fps είναι πολύ καλό χωρίς delay,πιάνει την κίνηση των χειλιών σε γρήγορη ομιλία-τραγούδι.

 

Μου αρέσει το pie,έχει χρήσιμες ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως με τη μπαταρία είμαι ευχαριστημένος, παρά την μικρή της χωρητικότητα. Συνήθως μου βγάζει γύρω στις 5:30-6 ώρες sot με μικτή χρήση 4g+/wifi και γύρω στις 7-8 ώρες με 2g/wifi. Τώρα δοκιμάζω και σε airplane mode και χρήση VoWifi στο γραφείο και βλέπω πολύ καλή χρήση και κατανάλωση. Δεν κόβω εννοείται κάποια εφαρμογή και έχω 3 email accounts να συγχρονίζουν.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως με τη μπαταρία είμαι ευχαριστημένος, παρά την μικρή της χωρητικότητα. Συνήθως μου βγάζει γύρω στις 5:30-6 ώρες sot με μικτή χρήση 4g+/wifi και γύρω στις 7-8 ώρες με 2g/wifi. Τώρα δοκιμάζω και σε airplane mode και χρήση VoWifi στο γραφείο και βλέπω πολύ καλή χρήση και κατανάλωση. Δεν κόβω εννοείται κάποια εφαρμογή και έχω 3 email accounts να συγχρονίζουν.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

 

Βγαζω μονο 3,5 ωρες :( με ανοιχτα συνεχεια wifi/4g - BT συγχρονισμενο με το smartwatch,browsing οχι ολη μερα και κλησεις πολυ λιγες.....:confused:

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Χαχα

Βγαζω μονο 3,5 ωρες :( με ανοιχτα συνεχεια wifi/4g - BT συγχρονισμενο με το smartwatch,browsing οχι ολη μερα και κλησεις πολυ λιγες.....:confused:
Και γω το ίδιο ...

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

ΧαχαΚαι γω το ίδιο ...

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

 

μου εχει κακοφανει παντως,προερχομενος απο xiaomi redmi note 5 με την ιδια χρηση,εβγαζε αρκετα παραπανω

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

μου εχει κακοφανει παντως,προερχομενος απο xiaomi redmi note 5 με την ιδια χρηση,εβγαζε αρκετα παραπανω
Εγώ έρχομαι από mate 9, και όντως στην μπαταρία μου κακοφανηκε λίγο .... Αλλά οκ. Σε όλα τα άλλα είναι καλύτερο .

 

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από rn4 με καλύτερη μπαταρία είμαι αλλά δεν με απασχολεί. 20 λεπτά στο qc και είμαι έτοιμος. Σε κάθε άλλο επίπεδο το κινητό είναι κλάσεις ανώτερο.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

47.2.Α.233

Μου ηρθε μια ενημέρωση,δε ξερω τι περιέχει.

Θα την κανω οταν πάω σπίτι με τον η/υ γιατι φοβάμαι ολίγον το wifi μη μου κανει καμία κουτσουκελα και την παρω κατακερματισμένη.

Μακαρι να με κανει μαγκα σε αυτο το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

47.2.Α.233

Μου ηρθε μια ενημέρωση,δε ξερω τι περιέχει.

Θα την κανω οταν πάω σπίτι με τον η/υ γιατι φοβάμαι ολίγον το wifi μη μου κανει καμία κουτσουκελα και την παρω κατακερματισμένη.

Μακαρι να με κανει μαγκα σε αυτο το θέμα.

 

Μόλις αυτό μπήκα να γράψω,είμαι στην δουλειά με Data οπότε θα το κάνω στο σπίτι.Ισως προσθέτει κάποιο νέο feature.

Γιατί ενώ κάνει upload το screenshot δεν το βάζει;

Edited by Leon_08
Link to comment
Share on other sites

μου εχει κακοφανει παντως,προερχομενος απο xiaomi redmi note 5 με την ιδια χρηση,εβγαζε αρκετα παραπανω

 

Εγώ είμαι 5 ώρες μέσο όρο με όλα αυτά χωρίς συγχρονισμό σε Smart watch..

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

τελικα την εκανα στην δουλεια,το αφησα καπου κοντα στο μοντεμ και εγινε,δεν ειδα κατι να αλλαζει.

μαγκα δε με εκανε αλλα ρεμπέτη αφου τραβηξε 2 αποσυνδεσεις και καρφι επανασυνδεση πριν λιγο που ημουν βεβαια μακρια απο την κεραια με μια ενδειξη στο σημα του wifi.

αν δεις mak κατι να αλλαξε πες γιατι δεν εντοπισα κατι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας πήρα ένα τζαμάκι από Σκρουτζ (είμαι Θεσσαλονίκη) ευτυχώς 3 ευρώ το έβαλα κομπλέ και κάνει αυτά τα νερά στα πλαγιά μάλλον λόγο μικρής κυρτότητας! Τόσο θέμα είναι το τζαμάκι ; Δεν μπορώ να καταλάβω δηλαδή τι έχω note?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έγινε η αναβάθμιση... Δεν είδα κάτι άλλο ούτε κάτι περίεργο... Το κινητό είναι μια χαρά!

Με τη καινούργια εφαρμογή κάμερας απ το Pie και μετά βλέπω μια βελτίωση στο auto νυχτερινό! Το έχετε εντοπίσει και εσείς?

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και στο Cosmote firmware το update

Ποιο είχατε πριν, αν και είναι της Cosmote βλέπω είναι το ίδιο

47.2.Α.0. 306 πριν

47.2.Α.2.33 μετά

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εγώ. Δεν νομίζω να αλλάζει η αρίθμηση.

Παρότι είναι νωρίς να κρίνω νομίζω ότι έχω δει βελτίωση. Θα περιμένω 3-4 μέρες για ασφαλή συμπεράσματα.

Ήρθε και στο Cosmote firmware το update

Ποιο είχατε πριν, αν και είναι της Cosmote βλέπω είναι το ίδιο

47.2.Α.0. 306 πριν

47.2.Α.2.33 μετά

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να μην ενεργοποιείται η κάμερα από το κουμπί ναι. Από τις ρυθμίσεις μέσα στην εφαρμογή της κάμερας. Βρίσκεται προς το τέλος.

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να μην ενεργοποιείται η κάμερα από το κουμπί ναι. Από τις ρυθμίσεις μέσα στην εφαρμογή της κάμερας. Βρίσκεται προς το τέλος.

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ωραία, ευχαριστώ, αυτό ήθελα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...