Jump to content

Redmi Note 5


ziaba
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από περιέργεια και μόνο, stable ή developer ROM? Και ποια είναι η γνώμη σου τώρα που έχεις δοκιμάσει και τις custom? Διαβάζω για πολλά bugs στο MiUI 10 πάντως.
Αφού ασχολείσαι γιατί δεν έβαλες official havoc pie,εκεί είναι ανοικτο το volte

Μισού λεπτού δουλειά είναι

Σε stable official είμαι τώρα και δουλεύει.

Ωραία, θα δοκιμάσω και την havoc να δω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε stable official είμαι τώρα και δουλεύει.

Ωραία, θα δοκιμάσω και την havoc να δω.

Επίσης δεν βλέπω ιδιαίτερα bugs στην miui γενικότερα.. απλά στις custom λόγω kernel έχεις περισσότερη μπαταρία. Επίσης gcam που θέλω έχω και στην miui χωρίς root. Μου αρέσουν και οι δύο, αλλά επειδή βαριέμαι εύκολα γενικώς δοκιμάζω πράγματα. Είμαι κάπου στην μέση.. δεν είμαι απαιτητικος χρήστης ούτε παίζω παιχνίδια γενικότερα. Μου άρεσε στο σύνολο πολύ η aosip, πρώτον λόγω έντασης ακουστικού στις κλήσεις και μετά λόγω χρωμάτων και φωτεινότητας. Σε πολλές custom rom είχα χαμηλή ένταση στην κλήση και τα χρώματα και η φωτεινότητα ήταν μουντά για τα γούστα μου. Θα περιμενω μέχρι η 9 γίνει stable και δουλεύει και το volte. Πάντως με αυτό, η κλήση γίνεται σε δευτερόλεπτα παιδια, δεν προλάβαινεις να βάλεις το ακουστικό στο αυτί και ήδη χτυπάει. Από ποιότητα θα δοκιμάσω λίγες ημέρες και θα επανέλθω.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μόλις τους πήρα και μου είπανε ότι δεν γίνεται μέσω του συστήματος και ότι πρέπει να ακολουθήσω τη διαδικασία στέλνοντας sms κλπ. Τζίφος η δουλειά, ή το κατάλαβαν ή δεν ήθελαν να το κάνουν.
πηρα και γω τηλ πριν 5 λεπτα και μου ειπαν οτι εδωσαν εντολη για ενεργοποιηση του wifi calling οποτε περιμενω μυνημα και μετα κανω ρυθμισεις ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε stable official είμαι τώρα και δουλεύει.

Ωραία, θα δοκιμάσω και την havoc να δω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης δεν βλέπω ιδιαίτερα bugs στην miui γενικότερα.. απλά στις custom λόγω kernel έχεις περισσότερη μπαταρία. Επίσης gcam που θέλω έχω και στην miui χωρίς root. Μου αρέσουν και οι δύο, αλλά επειδή βαριέμαι εύκολα γενικώς δοκιμάζω πράγματα. Είμαι κάπου στην μέση.. δεν είμαι απαιτητικος χρήστης ούτε παίζω παιχνίδια γενικότερα. Μου άρεσε στο σύνολο πολύ η aosip, πρώτον λόγω έντασης ακουστικού στις κλήσεις και μετά λόγω χρωμάτων και φωτεινότητας. Σε πολλές custom rom είχα χαμηλή ένταση στην κλήση και τα χρώματα και η φωτεινότητα ήταν μουντά για τα γούστα μου. Θα περιμενω μέχρι η 9 γίνει stable και δουλεύει και το volte. Πάντως με αυτό, η κλήση γίνεται σε δευτερόλεπτα παιδια, δεν προλάβαινεις να βάλεις το ακουστικό στο αυτί και ήδη χτυπάει. Από ποιότητα θα δοκιμάσω λίγες ημέρες και θα επανέλθω.

gcam στη miui χωρις root ?
Link to comment
Share on other sites

πηρα και γω τηλ πριν 5 λεπτα και μου ειπαν οτι εδωσαν εντολη για ενεργοποιηση του wifi calling οποτε περιμενω μυνημα και μετα κανω ρυθμισεις ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

gcam στη miui χωρις root ?

Κανονικά και με το νόμο! Επειδή μπαίνω για δουλειά θα σας πως αργότερα τον τρόπο για την gcam.
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά και με το νόμο! Επειδή μπαίνω για δουλειά θα σας πως αργότερα τον τρόπο για την gcam.
Περιμένουμε πολλοί την απάντηση!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κάτοχος Remi Note 5 pro, χωρίς unlocked bootloader ή root κτλ.

Έκανα τις ρυθμίσεις για να εμφανιστεί η επιλογή του VοLTE αλλά δεν λειτουργούσε, μέχρι που πέρασα την 10.0.2.0.

Μετά το restart εμφανίστηκε κανονικά η ένδειξη και στις 2 (Cosmote) κάρτες που έχω στο τηλέφωνο.

Την υπηρεσία την είχα ενεργοποιημένη από την προηγούμενη συσκευή.

Δεν ξέρω εάν είναι η καθαυτό αναβάθμιση που «ξύπνησε» την υπηρεσία ή η διαδικασία, που προφανώς κάτι έκανε και λειτούργησε.

Επίσης, region έχω India

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κάτοχος Remi Note 5 pro, χωρίς unlocked bootloader ή root κτλ.

Έκανα τις ρυθμίσεις για να εμφανιστεί η επιλογή του VοLTE αλλά δεν λειτουργούσε, μέχρι που πέρασα την 10.0.2.0.

Μετά το restart εμφανίστηκε κανονικά η ένδειξη και στις 2 (Cosmote) κάρτες που έχω στο τηλέφωνο.

Την υπηρεσία την είχα ενεργοποιημένη από την προηγούμενη συσκευή.

Δεν ξέρω εάν είναι η καθαυτό αναβάθμιση που «ξύπνησε» την υπηρεσία ή διαδικασία που προφανώς κάτι έγινε (clear cash?) και λειτούργησε. Επίσης, region έχω India

ξερεις που βρισκουμε τις ρυθμισεις για να κανουμε edit το APN ?
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό,παίρνεις τηλ την coamote και τους λες θέλω να ενεργοποιήσω το wificall λες ότι έχεις συμβατή συσκευή πχ εγώ είπα s9 και αν σε ρωτήσουν αν είναι αγορασμενο από την cocmote απαντάς ναι σου ενεργοποιεί την υπηρεσία και μετά περιμένεις να σου έρθει το μήνυμα ,αυτό μπορεί να κάνει και 2 ώρες να έρθει πχ σε εμένα έκανε περίπου 1,5 ώρα.Μετα βάζεις στον dialer όπως αναφέρθηκε και παραπάνω τον κωδικό

*#*#86583#*#* και κοιτάς να γράφει volte disabled ,μετά ας ρυθμίσεις δικτύου πας στο apn της cosmote προσθέτεις το ims κάνεις επανεκκίνηση και μόλις ανοίξεις την συσκευή έχεις volte και το σήματακι πανω

Φίλε σε ευχαριστώ!

Ισχύει έτσι ακριβώς, με μια επιβεβαίωση ονόματος και Αρ. Ταυτότητας και σε 2 λεπτά ήρθε το μνμ ότι ενεργοποιηθηκε.

Link to comment
Share on other sites

από τις ρυθμίσεις δικτύου, στην επιλογή για διαχείριση των καρτών SIM και επιλέγεις αυτήν που έχεις ενεργό το Internet
Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε ευχαριστώ!

Ισχύει έτσι ακριβώς, με μια επιβεβαίωση ονόματος και Αρ. Ταυτότητας και σε 2 λεπτά ήρθε το μνμ ότι ενεργοποιηθηκε.

 

Να ενημερώσω και γω με τη σειρά μου ότι ενώ εχθές δεν μου το κάνανε, σήμερα πήρα τηλέφωνο ξανά και τελικά μου το ενεργοποίησαν.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Πατάω τη σύνδεση που θέλω για το ίντερνετ και πως μου βγάζει edit?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είπα να δοκιμάσω τον εργοστασιακό Browser για το Facebook, αλλά υπάρχει πρόβλημα με την ροή, στα βίντεο, στο preview και όχι πατώντας πάνω στο βίντεο (που ανοίγει σε σελίδα) ...

 

Ενώ παίζουν, δεν εμφανίζεται το κουμπί on/off ήχου, δηλαδή δεν ακούγεται τίποτα και δεν μπορώ να το ρυθμίσω....

 

Έχει κι άλλος το ίδιο θέμα; Λύση;

 

Redmi Note 5 via Tapatalk

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά και με το νόμο! Επειδή μπαίνω για δουλειά θα σας πως αργότερα τον τρόπο για την gcam.

 

Λοιπόν κύριοι : ακολουθήστε κατά γράμμα τον οδηγό εδώ : https://in.c.mi.com/thread-1005937-1-0.html και θα έχετε χωρίς κανένα πρόβλημα gcam στο miui 10.

Κατεβάζετε το τελευταίο twrp από την επίσημη ιστοσελίδα του για τη συσκευή μας, εννοείται ότι έχετε περάσει drivers κλπ στον υπολογιστή και βουρ για δοκιμή!!

Στη συνέχεια δοκιμάστε διάφορα ports από gcam ανάλογα τι θέλει ο καθένας να κάνει.

 

ΥΓ : Τελικά με το volte οι κλήσεις είναι πολύ καθαρότερες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο νούμερο πήρατε στην κοτε;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κύριοι : ακολουθήστε κατά γράμμα τον οδηγό εδώ : https://in.c.mi.com/thread-1005937-1-0.html και θα έχετε χωρίς κανένα πρόβλημα gcam στο miui 10.

Κατεβάζετε το τελευταίο twrp από την επίσημη ιστοσελίδα του για τη συσκευή μας, εννοείται ότι έχετε περάσει drivers κλπ στον υπολογιστή και βουρ για δοκιμή!!

Στη συνέχεια δοκιμάστε διάφορα ports από gcam ανάλογα τι θέλει ο καθένας να κάνει.

 

ΥΓ : Τελικά με το volte οι κλήσεις είναι πολύ καθαρότερες.

 

Updates OTA μετά έχουμε κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά γεια σας . πήγα 15-20 σελίδες πίσω αλλά δεν το βρήκα . με το MIUI 10 νομίζω πως το NOTE 5 έχει android 8.1 . δύο ερωτήσεις :

 

1) γενικά είστε ευχαριστημένοι έναντι του MIUI9.x.x και του Android 7.x.x με το οποίο κυκλοφόρησε αρχές του '18 ?

2) και σημαντικότερο : ισχύει ότι θα πάρει guaranteed ΚΑΙ android 9.0 pie η συσκευή ???

 

ετχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Updates OTA μετά έχουμε κανονικά;
Αυτό δεν το ξέρω να σας πω την αληθεια.
Link to comment
Share on other sites

Φίλος με RN5 έχει πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις. Εμφανίζονται στη μπάρα, αλλά δεν παίζει ήχο ειδοποίησης. Το LED νομίζω ανάβει.

Έχετε καμιά πρόταση πού να κοιτάξει?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μόλις το ενεργοποίησα κ γώ το volte μέσω chat στο cosmote.gr ουτε καν τηλέφωνο. Απλά πείτε οτι έχετε συμβατή συσκευη κ οτι αγοράστηκε από cosmote/γερμανό
Link to comment
Share on other sites

παιδιά γεια σας . πήγα 15-20 σελίδες πίσω αλλά δεν το βρήκα . με το MIUI 10 νομίζω πως το NOTE 5 έχει android 8.1 . δύο ερωτήσεις :

 

1) γενικά είστε ευχαριστημένοι έναντι του MIUI9.x.x και του Android 7.x.x με το οποίο κυκλοφόρησε αρχές του '18 ?

2) και σημαντικότερο : ισχύει ότι θα πάρει guaranteed ΚΑΙ android 9.0 pie η συσκευή ???

 

ετχαριστώ

Η συσκευή κυκλοφόρησε με 8.1 από μαμα για την global version

Update θα πάρει λένε αλλά πότε?

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μόλις το ενεργοποίησα κ γώ το volte μέσω chat στο cosmote.gr ουτε καν τηλέφωνο. Απλά πείτε οτι έχετε συμβατή συσκευη κ οτι αγοράστηκε από cosmote/γερμανό
Μόνο αυτό; χωρίς κάποιο άλλο έλεγχο;

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή κυκλοφόρησε με 8.1 από μαμα για την global version

Update θα πάρει λένε αλλά πότε?

 

ευχαριστώ για την τάχιστη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό; χωρίς κάποιο άλλο έλεγχο;

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Πελάτες της είστε ... σιγά

Μπράβο τους πάντως

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο νούμερο πήρατε στην κοτε;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο νούμερο 13888.
Link to comment
Share on other sites

Φίλος με RN5 έχει πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις. Εμφανίζονται στη μπάρα, αλλά δεν παίζει ήχο ειδοποίησης. Το LED νομίζω ανάβει.

Έχετε καμιά πρόταση πού να κοιτάξει?

Δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7692615#post7692615

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό; χωρίς κάποιο άλλο έλεγχο;

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Μόνο ΑΦΜ και αριθμό ταυτότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to REDMI NOTE 5 Δεν ανοίγει το messenger

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...