Jump to content

HTC U11


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σαι καλα Αρη. :)

 

Ξεκινησα ηδη τους πειραματισμους με τα denoise parameters στη gcam με το χαμηλοτερο contrast (πιο φυσικο αποτελεσμα και φωτεινοτερες σκιες απο αλλες gcam). Συνηθως οι gcam εχουν λιγοτερη λεπτομερια και πιο αφυσικο αποτελεσμα απο τη στοκ του U11 (ενω κερδιζουν σε dr). Για δειτε αυτο το απλο κάδρο (αν ειχα κοντρα ηλιο θα ειχαμε πιο φανερη διαφορα στο dynamic range) και πειτε μου την γνωμη σας. Μετα θα προχωρησω σε medium light και low light.

 

Για την ιστορια οι ρυθμισεις σε ταχυτητα ειναι σαν να το χετε medium. Όποιος θελει μπορει να το βαλει και max για καλυτερη ποιοτητα αλλα με πιο αργες ρυθμισεις. Οταν καταληξουμε σε ολες τις συνθηκες θα βαλω screenshot με ρυθμισεις μου.

 

Εντελώς point & shoot. Εχω την αισθηση οτι εχει καλυτερη λεπτομερια η gcam και φωτεινοτερες οι σκιες (πχ φαινονται τα κλαδια στα φοινικακια). Οποιος θελει τις κανει και download για φουλ αναλυση.

stock: https://www.flickr.com/gp/148406140@N05/T710Lm

gcam: https://www.flickr.com/gp/148406140@N05/X1017T

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

εγω ειλικρινα δεν εχω ιδεα..απο οσα λες για dynamic range και τετοια δε καταλαβαινω τιποτα και στα ματια μου δε ξερω να τα ξεχωριζω...οποτε σε αυτο το κομματι οτι προτεινεις εσυ αυτο και θα χρησιμοποιυμε...:p
Link to comment
Share on other sites

εγω ειλικρινα δεν εχω ιδεα..απο οσα λες για dynamic range και τετοια δε καταλαβαινω τιποτα και στα ματια μου δε ξερω να τα ξεχωριζω...οποτε σε αυτο το κομματι οτι προτεινεις εσυ αυτο και θα χρησιμοποιυμε...:p

 

Οπως τις βλεπεις ποια προτιμας; :lol: Ή σου φαινονται το ιδιο;

 

Παντως οταν εχεις κοντρα ηλιο να ξερεις οτι παντα η gcam θα σωζει και θα χει λιγοτερο καμμενο ουρανο. ;)

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω ρε ****το στη στοκ μαρεσει το δετρο στα αριστερα,στη gcam το αμαξι νομιζω βγηκε πιο καλο..αναμεικτα συναισθηματα..:lol:

 

αν ειχα να διαλεξω νομιζω θα διαλεγα την στοκ λογω του οτι ειναι λιγο πιο φωτεινη αλλα δε ξερω στα χρωματα ποια ειναι πιο κοντα..

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω ρε ****το στη στοκ μαρεσει το δετρο στα αριστερα,στη gcam το αμαξι νομιζω βγηκε πιο καλο..αναμεικτα συναισθηματα..:lol:

 

αν ειχα να διαλεξω νομιζω θα διαλεγα την στοκ λογω του οτι ειναι λιγο πιο φωτεινη αλλα δε ξερω στα χρωματα ποια ειναι πιο κοντα..

 

Εχει τοσο καλη καμερα η στοκ που με βασανιζει να βγάλω καλυτερο με gcam :lol:. Το πιο φωτεινη θα το λεγα λαθος έκθεση γιατι αν δεις έχει κάψει ουρανό.

 

Θα επανέλθω. Απλα αυτο ηταν ενα καδρο που εβγαινε πάντα καλύτερη η στοκ. Το θεμα ειναι η gcam να βγάζει στη χειρότερη ισάξια με stock ώστε να μην φοβάσαι να την βάζεις (με κόντρα ήλιο ή νυχτερινο τοπιο με ουρανό ειναι καλύτερη η gcam)

Link to comment
Share on other sites

Για δειτε και μερικα νυχτερινά τοπία. Όπως το βλέπετε προτιμάτε να μειώσω θόρυβο ή να αυξήσω λεπτομέρια. Επιπλέον σας αρέσει που έχει χαμηλότερο contrast από άλλες gcam? Στα μάτι μου ειναι πιο φυσικό αποτέλεσμα (αλλα κρύβει και λιγότερο το θόρυβο στον ουρανό).

 

Να υπενθυμίσω οτι σε ταχύτητα ειναι σαν να το χεις medium που ειναι γρηγορότερο από οτι αντίστοιχα το very high του urikill (στο πρώτο βάζω ενδεικτικά και από αυτή).

 

stock https://www.flickr.com/gp/148406140@N05/8yRQ1C

gcam custom denoise https://www.flickr.com/gp/148406140@N05/8T861a

gcam urikill (παλαιότερη αγαπημένη αλλα πιο αργή) https://www.flickr.com/gp/148406140@N05/AC7ahm

 

stock https://www.flickr.com/gp/148406140@N05/Fu56b0

gcam custom denoise https://www.flickr.com/gp/148406140@N05/WBU516

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Λέω να το αγοράσω τελικά, αν και 400 ευρώ μου φαίνονται κάπως. https://www.skroutz.gr/s/12267097/HTC-U11-Dual-4GB-64GB.html Ποιο κατάστημα θα μου προτείνατε; Επίσης, για θήκη σκεφτόμουν καμιά armored, για να μην πάρω αυτή που κλείνει σαν βιβλίο και δε μπορώ να το χρησιμοποιήσω με το ένα χέρι. Έχετε κάτι υπόψη; Σκρουτζ νομίζω δεν είδα κάτι. Στο best price μόνο.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν το παρεις σε κανα κοκκινο η μπλε που ειναι πανεμορφα χρωματα τοτε παρε την spigen τη διαφανη..μην ανησυχεις ειναι χοντρη και προστατευει πολυ καλα..απο εκει και περα και η armored ειναι κομπλε την οποια θα παρω εγω αλλα εγω το χω σε μαυρο οποτε δε με πολυνοιαζει..αν ειχα αλλο χρωμα θα επαιρνα την διαφανη..
Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν το παρεις σε κανα κοκκινο η μπλε που ειναι πανεμορφα χρωματα τοτε παρε την spigen τη διαφανη..μην ανησυχεις ειναι χοντρη και προστατευει πολυ καλα..απο εκει και περα και η armored ειναι κομπλε την οποια θα παρω εγω αλλα εγω το χω σε μαυρο οποτε δε με πολυνοιαζει..αν ειχα αλλο χρωμα θα επαιρνα την διαφανη..

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις μήπως link για τις θήκες αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες αλλά νομίζω ολοκλήρωσα τις ρυθμίσεις στα denoise paramaters. Όποιος θέλει να βοηθήσει λίγο και να τραβήξει και αυτός δείγματα στοκ vs gcam ας στείλει pm για ρυθμίσεις. Όταν το σιγουρέψουμε τις βάζω και δημόσια.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο που πρόσεξα. Νομίζω μετά το τελευταίο update έχει βελτιωθεί το dynamic range στις ημερήσιες (hdr auto). Έχετε δει διαφορά;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Κάτοχος από σήμερα. Τώρα μου έβγαλε oreo 8.0. Μόλις την ολοκληρώσω πάω καρφί για factory reset?

 

 

 

Αν δε το έχεις στήσει, why not...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Κάτοχος από σήμερα. Τώρα μου έβγαλε oreo 8.0. Μόλις την ολοκληρώσω πάω καρφί για factory reset?
Ε ναι μωρέ, ευκαιρία είναι πριν το στήσεις.

 

Sent from my HTC U12+ using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Καινούργια έκδοση της cameras του pixel 3 συμβατή και με u11 https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/GoogleCamera_6.1.009.215420794-beta2.apk

 

Καλό παιχνίδι :p. Βέβαια από ότι βλέπω, σε υψηλή αντίθεση έχει bug στα χρώματα

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καινούργια έκδοση της cameras του pixel 3 συμβατή και με u11 https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/GoogleCamera_6.1.009.215420794-beta2.apk

 

Καλό παιχνίδι :p. Βέβαια από ότι βλέπω, σε υψηλή αντίθεση έχει bug στα χρώματα

 

Αντρέα άντε τι κάνεις την δοκίμασες η ακόμη; Αναμένουμε ..... :lol:;)

Link to comment
Share on other sites

Εκανα παιχνιδι Γιαννη αλλα οχι με του pixel 3 αλλα με αυτη που δουλευω την τελευταια βδομάδα. Για δειτε λιγο stock vs gcam με δικα μου denoise parameters. Σε ταχυτητα ειναι σαν να το χεις medium. Η συγκεκριμένη έκδοση εχει χαμηλότερο/φυσικότερο contrast απο άλλες. Ποια προτιμάτε; Πρώτα στοκ

 

44529483705_b37ac0467c_z.jpgIMAG0311 by Andreas L., on Flickr

 

45392528422_0b1080240a_z.jpggcam custom denoise by Andreas L., on Flickr

 

44529254725_104f7a8db9_z.jpgIMAG0301(2) by Andreas L., on Flickr

 

45444332281_18fb0eaf24_z.jpggcam custom denoise by Andreas L., on Flickr

 

44529256335_5d86fdc2f4_z.jpgIMAG0303 by Andreas L., on Flickr

 

45444339151_d29bd2d40f_z.jpggcam custom denoise by Andreas L., on Flickr

 

30504074447_af6476403d_z.jpgIMAG0314(1) by Andreas L., on Flickr

 

30504074567_867604b5f1_z.jpggcam custom denoise by Andreas L., on Flickr

 

30504108247_58bd32c2e1_z.jpgIMAG0319 by Andreas L., on Flickr

 

44529327305_f2903bc8a7_z.jpggcam custom denoise by Andreas L., on Flickr

 

43627116720_cf30b2fe6e_z.jpgIMAG0320 by Andreas L., on Flickr

 

31569213328_a78256a865_z.jpggcam custom denoise by Andreas L., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

wow εδω ναι μπορω να πω η gcam ειναι παρα πολυ καλη..τουλαχιστον στα ματια μου καποιες διαφορες ειναι εμφανης..
Link to comment
Share on other sites

Βλέπετε καποια φωτγραφία που να προτιματε την στοκ; Το ρωταω ωστε αν ειναι να παιξω κατάλληλα.
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα δεν τις έχω δει ακόμα σε υπολογιστή. Αλλά εκτός από το φεγγάρι και στην τελευταία κάτω αριστερά δεν είδα να σώζει τις φωτεινές πηγές όπως συνηθίζει να κάνει το HDR+. Ισχύει ή δε σωζοταν ούτως ή άλλως?
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα δεν τις έχω δει ακόμα σε υπολογιστή. Αλλά εκτός από το φεγγάρι και στην τελευταία κάτω αριστερά δεν είδα να σώζει τις φωτεινές πηγές όπως συνηθίζει να κάνει το HDR+. Ισχύει ή δε σωζοταν ούτως ή άλλως?

 

Και ομως στη πρωτη εχει σώσει το φως/βιτρινα και σχεδιακη στο φαρμακειο, στη τεταρτη λιγο την φωτεινη επιγραφή πανω δεξια, στη πεμπτη τη ταμπελα τπου ξενοδοχειου στο βαθος Hotel οπως και το πεζοδρομιο στο βαθος ενω σε άλλες εχει ανοιξει τις σκιες (πχ στη δευτερη κοιτα πανω δεξια το κτηριο). Οπότε σε όλες εχει καλύτερο dynamic range.

 

Κατι που χα παρατηρησει βεβαια ειναι οτι εχει βελτιωθει το hdr της στοκ. (το χω παντα auto) Οπότε εχει μειωθεί η ψαλίδα με gcam. Ειδικα με αλλες που εχουν πιο σκοτεινες σκιες λογω υψηλότερου contrast οι διαφορές ειναι μικρές.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

νομιζω τουλαχιστον στο τελευταιο συγκριτικο προτιμαω ολες με gcam.

 

 

να κανω μια ερωτηση,εχει δοκιμασει κανεις αυτον τον οδηγο?

 

τον ειχα κανει σε προηγουμενο κινητο(xperia x compact) και επιασε αλλα εδω δε μπορω να το κανω...παιρνω σφαλμα στο powershell

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα, αξιζει η αγορα του κινητου αυτη την χρονικη στιγμη;(εχω βρει σφραγισμενο απο cosmote).

Android pie θα παρει;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HTC U11

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...