Jump to content

Ταυτοποίηση των καρτοκινητών της Cosmote


Herakles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπότε δεν είχε και πολύ νόημα αυτή η ταυτοποίηση από όσο κατάλαβα. Εξυπηρετεί τις εταιρίες αλλά όχι τους χρήστες.

 

Με την ταυτοποίηση σε διευκολύνουν στα παρακάτω:

  • άμεση αντικατάσταση κάρτας sim, κρατώντας τον ίδιο αριθμό φυσικά, σε περίπτωση κλοπής/απώλειας/whatever
  • σε περίπτωση που ξεχάσεις το pin, με μια κλήση στην εξυπηρέτηση πελατών σου λένε το puk

έχει και άλλα διάφορα, αλλά αυτά που σε ενδιαφέρουν κατά κύριο λόγο είναι αυτά τα 2. Σίγουρα εξυπηρετεί τις εταιρείες και το κράτος, αλλά εξυπηρετούν κι εσένα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 233
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ήταν οφθαλμοφανές από την αρχή ότι η ταυτοποίηση δεν αφορούσε τους καταναλωτές αλλά και καλά την ασφάλεια της χώρας. Αλλά πρακτικά εξυπηρέτησε τις εταιρείες καρτοκινητής για να δουν πώς διαμορφώνεται η κατάταξη τους με βάση το πελατολόγιο τους.

 

Καλα το ... "την ασφαλεια της χωρας" αστο εκτος συζητησης ..αν ισχυε κατι τετοιο θα υπηρχε η υποχρεωτικη ταυτοτοποιηση και σε χωρες πχ Γερμανια. Αλλα τολμα να κανεις φαρσουλες εκει...

(Μην μου πει κανεις οτι στην Γερμανια για να ενεργοποιησεις καρτα σιμ μεσω ιντερνετ πρεπει να δωσεις αληθινα στοιχεια γιατι θα του αποδειξω το αντιθετο μιας και ειμαι κατοχος καρτοκινητης FONIC με στοιχεια δηλωμενα οτι ναναι μετα απο προσφατο ταξιδι..):p

Link to comment
Share on other sites

Για να μη περάσουμε στους όσους αετονύχηδες ταυτοποίησαν αρκετά καρτοκινητά στο όνομά τους και μετά τα πούλησαν...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
στην cosmote, στην ταυτοποιηση καρτοκινητων, εχουμε περιπτωσεις που δεν ζητηθηκε το αφμ (δηλ. μονο με ταυτοτητα);; αν υπηρξε τετοια περιπτωση, σε ποιο καταστημα εγινε αυτο;
Link to comment
Share on other sites

στην cosmote, στην ταυτοποιηση καρτοκινητων, εχουμε περιπτωσεις που δεν ζητηθηκε το αφμ (δηλ. μονο με ταυτοτητα);; αν υπηρξε τετοια περιπτωση, σε ποιο καταστημα εγινε αυτο;

Υποκατάστημα Cosmote στη Θεσσαλονίκη επί της οδού Βενιζέλου 15 και επί της οδού Εθνικής Αντιστάσεως 7.

Με ρώτησαν αν έχω ΑΦΜ προαιρετικά.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μόνο με ταυτότητα έκανα ταυτοποίηση. Θεσσαλονίκη σε κατάστημα Γερμανού στη Διαγώνιο.
Link to comment
Share on other sites

Μα, δεν χρειάζεται το ΑΦΜ.. :S

 

σε 3-4 γερμανους και 1 οτεσοπ, μου ειπαν πως ειναι υποχρεωτικο...βορεια του νομου αττικης

 

αν ξερουμε κανενα συγκεκριμενο καταστημα....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Μέσω Fax ή Internet μπορούμε να κάνουμε την ταυτοποιήση;

 

όχι, δεν γίνετε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γεια σας.. θα ήθελα να μάθω.. Αγορασα ας πουμε ενα καινουριο αριθμο..καρτοκινητη... μεχρι να το δηλωσω, ποσο καιρο μπορω να κρατησω τον αριθμο? δλδ, αν μπορω να παιρνω τηλ η να με παιρνουν μεχρι να δηλωθει
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.. θα ήθελα να μάθω.. Αγορασα ας πουμε ενα καινουριο αριθμο..καρτοκινητη... μεχρι να το δηλωσω, ποσο καιρο μπορω να κρατησω τον αριθμο? δλδ, αν μπορω να παιρνω τηλ η να με παιρνουν μεχρι να δηλωθει

όχι δεν γίνεται διότι υπάρχει φραγη εισερχόμενων κλήσεων και όταν εσυ θέλεις να κανείς εξερχόμενη κλήση σου λέει ότι πρέπει να το δηλώσεις για να μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις. Εγώ αυτό ήξερα από το προηγούμενο καλοκαίρι τώρα μπορεί ο αριθμός να μην συνδέεται καθόλου στο δίκτυο εάν δεν το ταυτόποίησεις , αν και δεν το νομίζω αλλά λέω. Πάντως χωρίς ταυτοποιηση ο αριθμός είναι άχρηστος

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Όμως, τι διόρθωση μπορεί να κάνει ?

Πρέπει να σου στείλει μια εξουσιοδότηση και να σε εξουσιοδοτεί να μεταβιβάσεις τον αριθμό στο όνομά σου

Τι ακριβώς θα γράφει η εξουσιοδότηση;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
Εχω σύνδεση και σε μια αγγελία ζήτησης βρήκα το what's up 1500&1500gb το οποίο είχε φραγή έβαλα κάρτα και ενεργοποιήθηκε. Το θέμα είναι πήγα σε ενα κατάστημα για να το δηλώσω στο όνομα μου οπως στην εφαρμογή και ειναι δηλωμένο σε άλλο όνομα στο κατάστημα μου είπαν χωρίς τον ιδιοκτήτη του αριθμού με ταυτότητα δεν γίνεται μεταφορά. Τώρα περιμένω από την cosmote με την υποστήριξη μήπως βγει άκρη και γίνει η μεταβίβαση. Επίσης στην εφαρμογή μου εμφανίζει 4 mail μαζί με το δικό μου και μετα στην προσθήκη αριθμού άλλους 58 αριθμούς μήπως ηταν πωλητής πλανόδιος τις cosmote; Edited by trifos
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει ινα επικοινωνήσεις με τον ίδιο.

Πως θα τον βρω αφου υπάρχει το απόρρητο στοιχείων;

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Εχω σύνδεση και σε μια αγγελία ζήτησης βρήκα το what's up 1500&1500gb το οποίο είχε φραγή έβαλα κάρτα και ενεργοποιήθηκε. Το θέμα είναι πήγα σε ενα κατάστημα για να το δηλώσω στο όνομα μου οπως στην εφαρμογή και ειναι δηλωμένο σε άλλο όνομα στο κατάστημα μου είπαν χωρίς τον ιδιοκτήτη του αριθμού με ταυτότητα δεν γίνεται μεταφορά. Τώρα περιμένω από την cosmote με την υποστήριξη μήπως βγει άκρη και γίνει η μεταβίβαση. Επίσης στην εφαρμογή μου εμφανίζει 4 mail μαζί με το δικό μου και μετα στην προσθήκη αριθμού άλλους 58 αριθμούς μήπως ηταν πωλητής πλανόδιος τις cosmote;

 

το ονομα του το ξερεις?το πακετο απο που το πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο το αγόρασα από αγγελία που ειχα βαλει για ζήτηση ο κύριος απο τον οποίο το αγόρασα είπε οτι και αυτός το εχει έτσι στα στοιχεία που δεν γνωρίζει απλά το χρησιμοποιεί το what's up. Αυτός το ειχε αγοράσει από καποιον πλανόδιο ισως ηταν τις cosmote λεω εγω.
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει μια κάρτα what's up 1500& 1500 *και θελω να μεταβιβάσω *τον αριθμό σε μενα, πήγα σε καταστήματα τις cosmote και μου είπαν πως ειναι δηλωμένη *σε καποιον. Στην εφαρμογή my cosmote προσθεσα τον αριθμό στα στοιχεία μου αλλά μου εμφανίζει περίπου 58 αριθμούς μάλλον αυτός που αγόρασε τα πακέτα αυτά.
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει μια κάρτα what's up 1500& 1500 *και θελω να μεταβιβάσω *τον αριθμό σε μενα, πήγα σε καταστήματα τις cosmote και μου είπαν πως ειναι δηλωμένη *σε καποιον. Στην εφαρμογή my cosmote προσθεσα τον αριθμό στα στοιχεία μου αλλά μου εμφανίζει περίπου 58 αριθμούς μάλλον αυτός που αγόρασε τα πακέτα αυτά.

 

Πριν πόσο καιρό το πήρες;

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή της cosmote γράφει πάνω το όνομα του κατόχου; Για άραβα πρόκειται σίγουρα...

 

Δεν γράφει το όνομα του δεν ξερω εαν γίνεται να το εμφανίσει ,δείχνει 4 mail μαζί με το δικό μου που το συνδεσα με τον λογαριασμό μου και την συνδεση.

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...