Jump to content

[Windows 10 Mobile] Προτάσεις και Απορίες Εφαρμογών


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα windows έχουν λήξει σαν λειτουργικό, καμία κινητικότητα σε τίποτα ούτε από την microsoft ούτε από developers.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό το ξέρουμε....

Απλά ήθελα να ξέρω αν το Viber μόνο σε μένα θολώνει το tile ή το κάνει και σε άλλους. Μετά την ενημέρωση του Αυγούστου. Αλλά....

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ξέρουμε....

Απλά ήθελα να ξέρω αν το Viber μόνο σε μένα θολώνει το tile ή το κάνει και σε άλλους. Μετά την ενημέρωση του Αυγούστου. Αλλά....

 

Αλλά πάρε επιτέλους ένα Android smartphone, να κάνεις σωστά τη δουλειά σου και να ηρεμήσεις.

 

Δε χρειάζεται να δώσεις 500άρικο για πολύ καλό hardware πλέον..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αλλά πάρε επιτέλους ένα Android smartphone, να κάνεις σωστά τη δουλειά σου και να ηρεμήσεις.

 

Δε χρειάζεται να δώσεις 500άρικο για πολύ καλό hardware πλέον..

Θέλω κάμερα καλή όμως. Κάθε κινητό που παίρνω έχει αν όχι καλύτερη κάμερα, τουλάχιστον ισάξια πάνω κάτω. Οπότε αναγκαστικά θα χρειαστεί και hardware καλό!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Θέλω κάμερα καλή όμως. Κάθε κινητό που παίρνω έχει αν όχι καλύτερη κάμερα, τουλάχιστον ισάξια πάνω κάτω. Οπότε αναγκαστικά θα χρειαστεί και hardware καλό!

 

εγω πιστευω, μια σχετικα καλη "λυση" ειναι συνδυαστική χρηση android/νοκια(microsoft).

δλδ, εστω την σιμ την βασικη μας σε ενα κινεζικο με "της πλακας" καμερα αλλα καλο hardware (3/32 μνημες κατ'ελαχιστο, snapdragon) και απλα κουβαλημα μαζι και δευτερης συσκευης για φωτογραφικες ληψεις (λειτουργια πτησης κατα τ'αλλα και μονο κατ'εξαιρεση "παραχωρηση" wifi απ'το android).

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ξέρουμε....

Απλά ήθελα να ξέρω αν το Viber μόνο σε μένα θολώνει το tile ή το κάνει και σε άλλους. Μετά την ενημέρωση του Αυγούστου. Αλλά....

 

Μόνο σε σένα το κάνει. Στο 735 και 950xl δεν έχω θέμα. Κάντο επεναγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε σένα το κάνει. Στο 735 και 950xl δεν έχω θέμα. Κάντο επεναγκατάσταση.

Μάλλον τότε αυτό θέλει. Αν και βλέπω τώρα σταμάτησε να το κάνει.

Αν το ξανακάνει θα το απεγκαταστήσω. Ευχαριστώ!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Screenshot-98.png

 

 

Appscope: Ένα νέο ηλεκτρονικό κατάστημα αφιερωμένο στα PWA.

 

Η Microsoft επικεντρώνεται πολύ στην εφαρμογή Progressive Web App και έχει δώσει το πράσινο φως στη δημοσίευσή τους στο κατάστημα των Windows 10 και των Windows 10 Mobile, αλλά είναι σαφές ότι χρειάζεται κάποιο χρονικό διάστημα για να δείτε τα πρώτα αποτελέσματα, ενώ στο μεταξύ μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μια υπηρεσία τρίτου μέρους.

 

Μιλάμε για το ηλεκτρονικό κατάστημα Appscope, το οποίο μέσω της ομάδας του αναζητά καθημερινά την εφαρμογή Progressive Web App στον ιστό και στη συνέχεια εισάγει διάφορους συνδέσμους στην ιστοσελίδα του. Τα PWA είναι όλα επαληθεύσιμα και ταξινομημένα σύμφωνα με την κατηγορία τους, έτσι βρίσκουμε αυτά που είναι αφιερωμένα στην παραγωγικότητα, αυτά που αφορούν τα κοινωνικά μέσα όπως το Instagram και μερικά παιχνίδια που σίγουρα δεν πρέπει να χάσετε.

 

Στην περίπτωση των Windows 10 και των Windows 10 Mobile, για να τα χρησιμοποιήσετε, απλά ανοίξτε τους συνδέσμους στο Appscope και, αν είναι απαραίτητο, συνδέστε τα στο μενού έναρξης για μεγαλύτερη ταχύτητα και ευκολία πρόσβασης. Τέλος, υπενθυμίζουμε ότι οι ειδοποιήσεις μπορούν να ενεργοποιηθούν αλλά λειτουργούν μόνο και αποκλειστικά στα Windows 10.

 

https://appsco.pe/

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Θέλω κάμερα καλή όμως. Κάθε κινητό που παίρνω έχει αν όχι καλύτερη κάμερα, τουλάχιστον ισάξια πάνω κάτω. Οπότε αναγκαστικά θα χρειαστεί και hardware καλό!

 

Πριν το Lumia, κυκλοφορούσες με dslr; Αν όχι, η πλειοψηφία των smartphones θα σε καλύψει.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Πριν το Lumia, κυκλοφορούσες με dslr; Αν όχι, η πλειοψηφία των smartphones θα σε καλύψει.

Για κινητά μιλάω. Δεν θα με καλύψει....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Για κινητά μιλάω. Δεν θα με καλύψει....

 

Ναι, γιατί 1. σου πρότεινα συσκευή, είδες δείγματα φωτογραφιών και δε σε κάλυψαν και 2. ξεκόλλησες ποτέ από τα Windows για να δεις τι παίζει....

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί 1. σου πρότεινα συσκευή, είδες δείγματα φωτογραφιών και δε σε κάλυψαν και 2. ξεκόλλησες ποτέ από τα Windows για να δεις τι παίζει....

Είχα και Symbian... ;)

Δεν ξεκόλλησα από Zeiss από το N95 και μετά! Γι αυτό λέω να πάω σε Nokia ξανά!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Είχα και Symbian... ;)

Δεν ξεκόλλησα από Zeiss από το N95 και μετά! Γι αυτό λέω να πάω σε Nokia ξανά!

 

Μπορείς να πας και πιο πίσω...... Ναι, "Nokia"....

 

Επίσης, η εταιρεία είναι πλέον σκέτο Zeiss. Η συνεργασία σταμάτησε. Θα το αντέξεις;... :rolleyes:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας και πιο πίσω...... Ναι, "Nokia"....

 

Επίσης, η εταιρεία είναι πλέον σκέτο Zeiss. Η συνεργασία σταμάτησε. Θα το αντέξεις;... :rolleyes:

Τι σχέση έχει αυτο; Κι εμένα το 950 μου μόνο Zeiss γράφει. Επειδή λείπει το Carl λες να άλλαξε δουλειά η εταιρεία;

Ή χάλασε η ποιότητα των φακών τους! Με ποιόν σταμάτησε η συνεργασία; Αφού τώρα την ξεκίνησαν με τη Nokia!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την καλημερα μου...

Θα ηθελα τα φωτα σας για το θεμα της υποστηριξης του λειτουργικου.

Υπαρχει καμια ιδεα για το τι θα γινει σε ενα περιπου χρονο που λεμε?

Δηλαδη τα τηλ. μας δεν θα μπορουν να να κανουν κλησεις η δεν θα μπορουμε μεσω edge να μπουμε στο ιντερνετ?

Δυστυχως το αγαπημενο μου 640 βουτηξε στην θαλασσα και αν δεν επανελθει σκεφτομαι για κανενα μεταχειρισμενο windows phone.

Η χρηση που του εκανα ηταν πρωτου τηλεφωνου, για τραπεζικες εφαρμογες και για τα περισσοτερα χρησιμοποιουσα τον Edge και φυσικα ατελειωτες φωτογραφιες!

Οποια ιδεα ευπροσδεκτη!

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί 1. σου πρότεινα συσκευή, είδες δείγματα φωτογραφιών και δε σε κάλυψαν και 2. ξεκόλλησες ποτέ από τα Windows για να δεις τι παίζει....

 

Στο θέμα κάμερα είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα στα φθηνά Android. Ειδικά σε βραδινές.

Εξαρτάται βέβαια και από τις απαιτήσεις μας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια την καλημερα μου...

Θα ηθελα τα φωτα σας για το θεμα της υποστηριξης του λειτουργικου.

Υπαρχει καμια ιδεα για το τι θα γινει σε ενα περιπου χρονο που λεμε?

Δηλαδη τα τηλ. μας δεν θα μπορουν να να κανουν κλησεις η δεν θα μπορουμε μεσω edge να μπουμε στο ιντερνετ?

Δυστυχως το αγαπημενο μου 640 βουτηξε στην θαλασσα και αν δεν επανελθει σκεφτομαι για κανενα μεταχειρισμενο windows phone.

Η χρηση που του εκανα ηταν πρωτου τηλεφωνου, για τραπεζικες εφαρμογες και για τα περισσοτερα χρησιμοποιουσα τον Edge και φυσικα ατελειωτες φωτογραφιες!

Οποια ιδεα ευπροσδεκτη!

 

Τηλέφωνο και σερφαρισμα κάνουν και τα Windows Phone 7.1 Δεν νομίζω να σταματήσει ποτέ. Όμως από πλευράς εφαρμογών τα πράγματα όλο και δυσκολεύουν.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την καλημερα μου...

Θα ηθελα τα φωτα σας για το θεμα της υποστηριξης του λειτουργικου.

Υπαρχει καμια ιδεα για το τι θα γινει σε ενα περιπου χρονο που λεμε?

Δηλαδη τα τηλ. μας δεν θα μπορουν να να κανουν κλησεις η δεν θα μπορουμε μεσω edge να μπουμε στο ιντερνετ?

Δυστυχως το αγαπημενο μου 640 βουτηξε στην θαλασσα και αν δεν επανελθει σκεφτομαι για κανενα μεταχειρισμενο windows phone.

Η χρηση που του εκανα ηταν πρωτου τηλεφωνου, για τραπεζικες εφαρμογες και για τα περισσοτερα χρησιμοποιουσα τον Edge και φυσικα ατελειωτες φωτογραφιες!

Οποια ιδεα ευπροσδεκτη!

Για τις τηλεφωνικές κλήσεις δεν τίθεται ζήτημα.

Για το browsing... Το browsing με τα WP8.1 δεν είναι λειτουργικό εδώ και ένα χρόνο (λόγω μη υποστήριξης νεότερων τεχνολογιών). Υπολογίζω κάτι αντίστοιχο θα συμβεί και με τον edge. Λογικά σε 2 χρόνια θα υπάρχουν προβλήματα σε αρκετά sites.

 

Διάβασε εδώ για τις υπόλοιπες κύριες εφαρμογές: http://allaboutwindowsphone.com/features/item/23138_Using_Windows_10_Mobile_in_202.php (συμφωνώ)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τέλος όλα το 2021; Εκτός αν έχεις Lumia 950/XL; :p

Δεν το πολυκατάλαβα! :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Evris, δεν κατάλαβες καλά. Εν συντομία σου λέω ότι αν σταματήσει να αναπτύσσεται οποιοδήποτε software δε σημαίνει ότι αυτόματα δεν είναι λειτουργικό. Εξαρτάται από το πόσο γρήγορα αλλάζουν οι τεχνολογίες/πρωτόκολλα που χρησιμοποιούνται από μία εφαρμογή.

 

Σε γενικές γραμμές από τις εφαρμογές που αναφέρονται στο άρθρο, αυτές που λογικά θα έχουν πρόβλημα είναι:

1. το σερφάρισμα, καθώς θα αρχίσουν να παρουσιάζονται προβλήματα παρουσίασης/προβολής των δεδομένων σε αρκετά sites

2. οι χάρτες καθώς λογικά θα σταματήσει η ανανέωση των δεδομένων

3. τρίτες εφαρμογές καθώς αν και η UWP αναπτύσσεται συνεχώς, αρκετές εφαρμογές θα σταματούν (ή έχουν ήδη σταματήσει) την υποστήριξη/ανάπτυξη γιατί είτε τα WM10 έχουν μείνει αρκετά πίσω σε σχέση με τα τελευταίες προσθήκες, είτε επειδή οι χρήστες είμαστε ελάχιστοι. Αυτό πάντως δε σημαίνει ότι δε είναι/δε θα είναι λειτουργικές, αλλά ενδεχομένως κάποια στιγμή θα αρχίσουν να παρουσιάζονται προβλήματα.

 

Μέχρι τότε όμως οι συσκευές με WM10 θα έχουν κλείσει 4 χρόνια. Για μένα θα είναι αρκετά. Αν υπήρχε συσκευή με νέα έκδοση του λειτουργικού λογικά θα είχα ήδη αλλάξει. Αφού δεν υπάρχει όμως, τέλος του επόμενου χρόνου θα αρχίσω και 'γω να το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήδη το σκέφτομαι πιο πολύ λόγο μπαταρίας! :(

Δεν βρισκω γνήσια και οι ιμιτασιόν που πήρα στο χρόνο ίσως και πριν, αρχίζουν τα προβλήματα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήδη το σκέφτομαι πιο πολύ λόγο μπαταρίας! :(

Δεν βρισκω γνήσια και οι ιμιτασιόν που πήρα στο χρόνο ίσως και πριν, αρχίζουν τα προβλήματα!

 

δεν υπαρχει γνησια μπαταρια για το 950xl ? "πουθενα' " ?

σε κανα διμηνο θα ψαξω κ εγω να βρω να εχω μια εφεδρικη για το 950xl μου που προς το παρον το εχω και καθεται, εν αναμονη θηκης και τζαμιων από το ebay.

(στο skroutz μια που βγαζει πρωτη πρωτη με 15κατι ευρω, δεν ειναι "καλή/γνησια' ?)

(η ασυρματη φορτιση "προστατευει" την μπαταρια, ή καλυτερα μεσω ρευματος πιστεύετε; )

 

αν κ καπως οφ τοπικ, θυμαται κανεις ¨"ευκολα" το πού βλεπουμε τις συνολικες ωρες χρησης του τηλεφωνου μας, (στα wm10 εννοω). δλδ. συνολο ωρων κλησεων. να δώ από περιεργεια τί χρηση εχει περασει το τελευταιο μου αποκτημα.

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει γνησια μπαταρια για το 950xl ? "πουθενα' " ?

σε κανα διμηνο θα ψαξω κ εγω να βρω να εχω μια εφεδρικη για το 950xl μου που προς το παρον το εχω και καθεται, εν αναμονη θηκης και τζαμιων από το ebay.

(στο skroutz μια που βγαζει πρωτη πρωτη με 15κατι ευρω, δεν ειναι "καλή/γνησια' ?)

(η ασυρματη φορτιση "προστατευει" την μπαταρια, ή καλυτερα μεσω ρευματος πιστεύετε; )

 

αν κ καπως οφ τοπικ, θυμαται κανεις ¨"ευκολα" το πού βλεπουμε τις συνολικες ωρες χρησης του τηλεφωνου μας, (στα wm10 εννοω). δλδ. συνολο ωρων κλησεων. να δώ από περιεργεια τί χρηση εχει περασει το τελευταιο μου αποκτημα.

Πληρώνεις τα λεφτά της γνήσιας, τότε, και είναι ιμιτατιόν ! :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει γνησια μπαταρια για το 950xl ? "πουθενα' " ?

σε κανα διμηνο θα ψαξω κ εγω να βρω να εχω μια εφεδρικη για το 950xl μου που προς το παρον το εχω και καθεται, εν αναμονη θηκης και τζαμιων από το ebay.

(στο skroutz μια που βγαζει πρωτη πρωτη με 15κατι ευρω, δεν ειναι "καλή/γνησια' ?)

(η ασυρματη φορτιση "προστατευει" την μπαταρια, ή καλυτερα μεσω ρευματος πιστεύετε; )

 

αν κ καπως οφ τοπικ, θυμαται κανεις ¨"ευκολα" το πού βλεπουμε τις συνολικες ωρες χρησης του τηλεφωνου μας, (στα wm10 εννοω). δλδ. συνολο ωρων κλησεων. να δώ από περιεργεια τί χρηση εχει περασει το τελευταιο μου αποκτημα.

 

Για μπαταρίες (μάλλον) γνήσιες είχε αναφερθεί εδώ (950/950 xl): https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7454936 από τον @Dekaohtoura.

Τώρα δεν ξέρω αν έχει το συγκεκριμένο. Και 'γω ακόμη με την αρχική είμαι, οπότε πρέπει να αλλάξω.

 

Για την ασύρματη φόρτιση δεν ξέρω (αν παίζει ρόλο).

 

Για τις συνολικές ώρες: ##634#

Link to comment
Share on other sites

Για μπαταρίες (μάλλον) γνήσιες είχε αναφερθεί εδώ (950/950 xl): https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7454936 από τον @Dekaohtoura.

Τώρα δεν ξέρω αν έχει το συγκεκριμένο. Και 'γω ακόμη με την αρχική είμαι, οπότε πρέπει να αλλάξω.

 

Για την ασύρματη φόρτιση δεν ξέρω (αν παίζει ρόλο).

 

Για τις συνολικές ώρες: ##634#

Μπα δεν βρίσκει μπαταρίες από Lumia! Ούτε ξέρω βέβαια τι κωδικό έχει η μπαταρία μου, αλλά αφού δεν εχει γενικώς της Microsoft, μάταια ψάχνω! :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν βρίσκει μπαταρίες από Lumia! Ούτε ξέρω βέβαια τι κωδικό έχει η μπαταρία μου, αλλά αφού δεν εχει γενικώς της Microsoft, μάταια ψάχνω! :(

 

εγω παντως στην θεση σου θα εδινα μια ευκαιρια σε αυτο του skroutz. σε εναμιση μηνα περιπου ισως την παρω για εμενα οποτε θα ενημερωσω για τις αντοχές της...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για μπαταρίες (μάλλον) γνήσιες είχε αναφερθεί εδώ (950/950 xl): https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7454936 από τον @Dekaohtoura.

Τώρα δεν ξέρω αν έχει το συγκεκριμένο. Και 'γω ακόμη με την αρχική είμαι, οπότε πρέπει να αλλάξω.

 

Για την ασύρματη φόρτιση δεν ξέρω (αν παίζει ρόλο).

 

Για τις συνολικές ώρες: ##634#

 

ωραιος ο κωδικος αυτός!!!

Lumia 1020: 442 ώρες.

950xl: 259 ώρες (φανταζομαι ενεργής οθονης συνολικά).

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Windows 10 Mobile] Προτάσεις και Απορίες Εφαρμογών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...