Jump to content

Letv LeRee Le 3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 233
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ίσως τελικά σε τέτοιες τιμές αξίζει να παίρνεις τη συσκευή με τις καλύτερες επιδόσεις/μπαταρία/υποστήριξη, μιας και από κάμερα είναι παρόμοια όλα, χάλια

 

 

Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ

 

Να διορθώσω αν θες, χάλια σε σχέση με την αισθητική της πλειοψηφίας των χρηστών που έχει δει κάτι καλύτερο. Ακόμα δεν έχω βρει την εξαίρεση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα, μόλις πριν δυο μέρες παρέλαβα και εγώ το εν λόγο κινητό από banggood. Θα ήθελα την βοήθεια σας σαν πιο γνώστες που είσαστε επί του θέματος γιατί εγώ είμαι εντελώς άσχετος.

 

1 Πως μπορώ να πάρω ένα πλήρες buck up όλο το σύστημα του κινητού δλδ recovery, rom, ΙΜΕΙ, bootloader σε περίπτωση που κάνω καμιά βλακεία να μπορώ να το ξανά γυρίσω σε μαμά κατάσταση;

2 Υπάρχει κάπου οδηγός πως κάνουμε root όσο πιο αναλυτικά γίνετε για μας τους πρωτάρηδες σε αυτό το σπορ;

3 Αν κάνω root, υπάρχει τρόπος να γίνει Unroot και να φαίνεται η συσκευή με τα IMEI του κανονικά σαν να μην πειραχτεικε ποτέ ώστε να μην χάνετε η εγγύηση αλλά και για να ξανά έρθει στην μαμά κατάσταση;

 

Αν κάτι λέω λάθος διορθώστε με.

 

1. root + TWRP, για IMEI δεν ξέρω, σε άλλη συσκευή χρησιμοποιούσα ένα app και γινόταν αρκετά εύκολα.

2. 4pda στα ρώσικα δυστυχώς.

3. Δεν ξέρω - δεν έχω ασχοληθεί.

 

Μετά από κάποιο καιρό χρήσης-λιώσιμο:

Τα ακουστικό του μέτριο στην κλήση, έχω χρησιμοποιήσει πολύ καλύτερα. το ηχείο του μέτριο κι αυτό,

ταχύτατο

GPS άριστο,

οθόνη άριστη κάτω απ τον ελληνικό ήλιο,

δακτυλικό αποτύπωμα άριστο,

μπαταρία περίπου 4μιση-5ώρες οθόνη με δεδομένα εκτός σπιτιού και wifi εντός, λίγο gps, single sim λειτουργία, λίγες κλήσεις, αυτόματη φωτεινότητα, χωρίς παιχνίδια και τέτοια, social media φουλ όμως.

6-6μιση ώρες οθόνη με wifi μόνο χωρίς gps κτλ, αυτόματη φωτεινότητα

Multi tasking άριστο (χωρίς παιχνιδια)

Λόγω μεγάλης οθόνης είναι πολύ βολικό που το control center είναι ανοίγει με το αριστερό hard κουμπί και ξεκινάει από κάτω και όχι από τη μπάρα ειδοποιήσεων.

Κάμερα με ωραίο bokeh, κάμερα όμως κινητού των 100 ευρώ. Για social media καλή είναι, από λεπτομέρεια όμως όχι.

ο φορτιστής που δίνεται μαζί δείχνει φτηνιάρικος, όσο κρατήσει.

μου χει πέσει κάτω από μικρό ύψος χωρίς προστασία και δεν έπαθε τίποτα. τώρα το έχω σε θήκη-βιβλίο.

το γύρω γύρω γυαλιστερό μεταλλικό πλαίσιο της οθόνης χάνει το χρώμα του για πλάκα όπως τα παλιά samsung.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Nα μην έχεις καθόλου data είναι δύσκολο πλέον, ή θα πέσεις σε H/H+ (που είναι οκ ακόμα και για δουλειά - εκτός αν είσαι κολλημένος με YouTube) ή σε E (που δεν είναι οκ γιατί είναι αργό).

 

Όχι, γίενται να έχεις 4G και να μην έχεις 3G. Οπότε αν δεν έχεις b20 μπορεί να τύχει ο ένας να έχει 4G και ο άλλος Ε (2G).

Edited by Brousko
Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να περάσω TWRP και να κάνω root το κινητό, χρησιμοποιώντας αυτόν τον οδηγό για το Cool 1. Η διαδικασία έγινε κανονικά, αλλά το TWRP (3.0.2-0) μου ζητάει password και δε βλέπει τα περιεχόμενα του αποθηκευτικού χώρου, οπότε δε μπορώ να φλασάρω το Magisk που έχω περάσει εκεί. Σημειωτέον ότι είχα βάλει 4-ψήφιο pin στην οθόνη κλειδώματος (και fingerprint), το οποίο δε γίνεται δεκτό από το TWRP.

 

Σαν να μην έφτανε αυτό, αφαίρεσα το pin, και κάποια στιγμή, αφού έκανα reboot recovery, το κινητό μπουτάρει πλέον σε recovery όταν το ανάβω ή κάνω reboot system από TWRP (μπαίνει και Bootloader). Πως το επαναφέρω και πως θα γίνει να βλέπω τον αποθηκευτικό χώρο;

Edited by MaxH
Link to comment
Share on other sites

Με format data θα σβήσει όλο τον αποθηκευτικό σου χώρο αλλά και τον κωδικό.

Δυστυχώς θα χάσεις τα πάντα από το κινητό αλλά δεν βλέπω να έχεις άλλη λύση.

Μετά θα πας reboot/recovery και όταν μπει σε twrp θα το συνδέσεις με το pc για να ξαναπεράσεις τα αρχεία που θέλεις + την ρομ που θα κάνεις flash για να ανοιξει το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να περάσω TWRP και να κάνω root το κινητό, χρησιμοποιώντας αυτόν τον οδηγό για το Cool 1. Η διαδικασία έγινε κανονικά, αλλά το TWRP (3.0.2-0) μου ζητάει password και δε βλέπει τα περιεχόμενα του αποθηκευτικού χώρου, οπότε δε μπορώ να φλασάρω το Magisk που έχω περάσει εκεί. Σημειωτέον ότι είχα βάλει 4-ψήφιο pin στην οθόνη κλειδώματος (και fingerprint), το οποίο δε γίνεται δεκτό από το TWRP.

 

Σαν να μην έφτανε αυτό, αφαίρεσα το pin, και κάποια στιγμή, αφού έκανα reboot recovery, το κινητό μπουτάρει πλέον σε recovery όταν το ανάβω ή κάνω reboot system από TWRP (μπαίνει και Bootloader). Πως το επαναφέρω και πως θα γίνει να βλέπω τον αποθηκευτικό χώρο;

Πικρή ιστορία δύο ημέρες με παίδεψε για αυτές της μ@λ@κίες:X και όλα αυτά γιατί δεν δουλεύουν όλες οι εκδόσεις απο το Cool 1 μία δεν έβλεπε τον αποθηκευτικό χώρο:hypno: την άλλη δεν φλασάρονταν με το Mi Flash Tool την άλλη έκανε εκκίνηση μόνιμα στοTWRP με τα πολλά φλασάρισα μια ρομ αλλα δεν είχε σήμα σε καμία κάρτα. (έχει και μεγάλα αρχεία rom το άτοιμο) Μετά απο πολύ ψάξιμο (σε ερώτηση στον Κινέζο για να μου δώσει ένα σύνδεσμο με την ρομ έκανε τον Κινέζο) ξαναβρήκα έκδοση TWRP οκ και την ρομ που αρχικά φορούσε (ας είναι καλά το 4PDA) Φλάσαρισα με το qfil το TWRP και απο εκεί την Ρομ:D.

Link to comment
Share on other sites

Με format data θα σβήσει όλο τον αποθηκευτικό σου χώρο αλλά και τον κωδικό.

Δυστυχώς θα χάσεις τα πάντα από το κινητό αλλά δεν βλέπω να έχεις άλλη λύση.

Μετά θα πας reboot/recovery και όταν μπει σε twrp θα το συνδέσεις με το pc για να ξαναπεράσεις τα αρχεία που θέλεις + την ρομ που θα κάνεις flash για να ανοιξει το κινητό.

Πικρή ιστορία δύο ημέρες με παίδεψε για αυτές της μ@λ@κίες:X και όλα αυτά γιατί δεν δουλεύουν όλες οι εκδόσεις απο το Cool 1 μία δεν έβλεπε τον αποθηκευτικό χώρο:hypno: την άλλη δεν φλασάρονταν με το Mi Flash Tool την άλλη έκανε εκκίνηση μόνιμα στοTWRP με τα πολλά φλασάρισα μια ρομ αλλα δεν είχε σήμα σε καμία κάρτα. (έχει και μεγάλα αρχεία rom το άτοιμο) Μετά απο πολύ ψάξιμο (σε ερώτηση στον Κινέζο για να μου δώσει ένα σύνδεσμο με την ρομ έκανε τον Κινέζο) ξαναβρήκα έκδοση TWRP οκ και την ρομ που αρχικά φορούσε (ας είναι καλά το 4PDA) Φλάσαρισα με το qfil το TWRP και απο εκεί την Ρομ:D.
Σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις σας.

Αυτά τα προβλήματα αντιμετωπίζω κι εγώ: αρχικά δεν έβλεπε τον αποθηκευτικό χώρο και, από ένα σημείο και μετά, μπουτάρει σε TWRP recovery αντί για σύστημα.

 

Μπορείτε να μου δώσετε links για το κατάλληλο TWRP και την αρχική ROM;

Edited by MaxH
Link to comment
Share on other sites

Έκανα format data και εγκατέστησα αυτή τη ROM. Σταμάτησε να μου ζητά password στο TWRP, αλλά συνεχίζει να μπουτάρει μόνο σε recovery.

 

Edit: Με τα πολλά, και αφού δοκίμασα να φλασάρω διάφορα TWRP με διάφορα προγράμματα, τα κατάφερα με το MIflash και την έκδοση EUI_TWRP_6.0.1_V1_ADVANCED_CUOCO92.

Edited by MaxH
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν έχει λήξει, καθώς η συγκεκριμένη ROM δεν υποστηρίζει ελληνικά. Επίσης, αρχικά δε μπορούσα να ενεργοποιήσω το WIFI, αν και αυτό φαίνεται να λύθηκε.

 

Έχει κάποιος link για μια ROM που να υποστηρίζει ελληνικά και βέβαια να δουλεύει σωστά σε όλες τις λειτουργίες του LE 3;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το θέμα δεν έχει λήξει, καθώς η συγκεκριμένη ROM δεν υποστηρίζει ελληνικά. Επίσης, αρχικά δε μπορούσα να ενεργοποιήσω το WIFI, αν και αυτό φαίνεται να λύθηκε.

 

Έχει κάποιος link για μια ROM που να υποστηρίζει ελληνικά και βέβαια να δουλεύει σωστά σε όλες τις λειτουργίες του LE 3;

 

Και γω το μπρίκαρα, δεν βρήκα κάποια rom του cool1 που να μου δουλεύει. Πέρασα αυτή τη rom που έχουν πάρει απ'το leree και χουν φτιάξει να λειτουργεί στο cool1. Όλα δουλεύουν καλά, δεν έχει όμως ελληνικά. Δεν το είχα καταλάβει γιατί ήταν χάλια η μετάφραση έτσι κι αλλιώς και το λειτουργούσα στα αγγλικά.

 

Διαδικασία που έκανα για το root απ'ότι θυμάμαι (απ'το 4pda):

 

1. Εγκατάσταση των οδηγών για το κινητό (αρχεία leree, zuk,qud) και του MiFlash20150731

2. Άνοιγμα, ως διαχειριστής, του MiFlash

3. Πρόσθεσα το αρχείο recovery στο browse

4. Απενεργοποίηση του τηλεφώνου (να είναι επαρκώς φορτισμένο)

5. Κρατάμε ταυτόχρονα τα πλήκτρα volume up + down και συνδέουμε το τηλέφωνό στον υπολογιστή

6. Στο πρόγραμμα MiFlash, κλικ στο refresh να βρει τη συσκευή

7. Μολις τελειώσει δοκιμάζουμε να μπούμε στο recovery με volume up + και power button

8. Flash του supersu μέσω recovery μετά το επιτυχές root.

 

Τα αρχεία που χρησιμοποίησηα τελικά ήταν αυτά http://www.mediafire.com/?jwehiwdsn9zv1 .

 

Η rom που χρησιμοποίησα για το ξε-μπρικάρισμα είναι αυτή https://forum.xda-developers.com/android/development/leree-le-3-russian-cool1-rom-t3663844 .

 

Το πρόβλημα με τη διαδικασία root του cool1 που ζητάει κωδικό το twrp είναι γενικό, εγώ δεν είχα καν ορίσει κλείδωμα και μου ζητούσε κωδικό. Είναι κλειδωμένη η rom, άτι τέτοιο είχα διαβάσει κάπου.

 

Όποιος ρουτάρει χωρίς να μπρικάρει το τηλέφωνο ας κάνει ένα backup της official rom να το ανεβάσει εδώ να υπάρχει.

Edited by Brousko
Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Και γω το μπρίκαρα, δεν βρήκα κάποια rom του cool1 που να μου ...

Όποιος ρουτάρει χωρίς να μπρικάρει το τηλέφωνο ας κάνει ένα backup της official rom να το ανεβάσει εδώ να υπάρχει.

Ok..Μπήκε 1η σελίδα... Ότι βρίσκετε και δουλεύει να μου στέλνετε πμ να το βάζουμε εκεί.

Μπράβο παιδιά .. συνεχίστε έτσι..;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Θα παραλάβω ένα leree που έχει custom rom αλλά φοράει προβληματική ρομ, γνωρίζει κανείς καμία αξιόπιστη να του περάσω;

 

Την επίσημη.

Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Την επίσημη.

 

Θα μπορούσες φίλε μου να με βοηθήσεις να του την περάσω; Αυτή τη στιγμή φοράει την 5.9.026S, ο προηγούμενος κάτοχος μου ανέφερε μικρά θεματάκια με το wifi αλλα δεν έχω εντοπίσει κάτι. Υπάρχει κάποια καλύτερη ή να την κρατήσω;

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω με τη ΡΟΜ είναι ότι στην μπροστινή κάμερα το βίντεο κολλάει αρκετά (frame-άρει), το κινητό προορίζεται για άτομο που μόνη του απαίτηση είναι το μπροστινό βίντεο, έχουμε κάποια πιθανή βετίωση;

Edited by aggeloszog
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι δεν εχει αναφερει καποιος να βρηκε την επισημη rom καπου για κατεβασμα. Επομενως, πρεπει καποιος να την κανει backup απ το κινητο του και να την ανεβασει. Εγω δυστυχως δεν την εχω, εχω μια που ειναι ιδια μεν, αλλα δεν εχει ελληνικα στο menu. Στο πληκτρολογιο, επαφες κτλ εχει εννοειται. Γραφω ποια εχω στο ποστ μου λιγο παραπανω, οπως και καποιος ακομα. Να την περασεις ειναι πολυ ευκολο αφου το κινητο ειναι ηδη ρουταρισμενο. Είναι απροβλημάτιστη εντελώς, μονο τα εληνικά λείπουν.
Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτή που ανέφερα οτι έχω (5.9.026S) δεν είναι ρουταρισμένη, πάντως φοβάμαι να την αλλάξω, όλα δουλεύουν ρολόι..

ΥΓ: ένα rootάρισμα δε θα με χαλούσε, θα περνούσα και την google camera.. Υπάρχει ευκολος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος; Επειδή δεν υπάρχει τέτοια rom για το leree, υπάρχει γισ το cool1.
Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος; Επειδή δεν υπάρχει τέτοια rom για το leree, υπάρχει γισ το cool1.

 

Ναι φίλε μου..Την είχε περάσει μάλλον ο προηγούμενος κάτοχος... Όλα λειτουργούν ρολόι πέρα από την τοποθεσία.

https://forum.xda-developers.com/android/development/leree-le-3-russian-cool1-rom-t3663844

Αυτή εδώ η ΡΟΜ δεν ενδείκνυται;

Link to comment
Share on other sites

Για ρώτα εδώ https://drfix.gr/

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά μου έχει σπάσει η οθόνη του κινητού. Κάνα μαγαζάκι ξέρετε να πάω να τη φτιάξω ; Εγώ που ψαξα δεν βρήκα κάτι στο ίντερνετ

 

Για ρώτα εδώ https://drfix.gr/

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραψα...

 

Το προβλημα ειναι οτι δεν εχει αναφερει καποιος να βρηκε την επισημη rom καπου για κατεβασμα. Επομενως, πρεπει καποιος να την κανει backup απ το κινητο του και να την ανεβασει. Εγω δυστυχως δεν την εχω, εχω μια που ειναι ιδια μεν, αλλα δεν εχει ελληνικα στο menu. Στο πληκτρολογιο, επαφες κτλ εχει εννοειται. Γραφω ποια εχω στο ποστ μου λιγο παραπανω, οπως και καποιος ακομα. Να την περασεις ειναι πολυ ευκολο αφου το κινητο ειναι ηδη ρουταρισμενο. Είναι απροβλημάτιστη εντελώς, μονο τα εληνικά λείπουν.
Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Για να λάβω τα μηνύματα του Viber πρέπει να ανοίξω την εφαρμογή. Έχετε καμμιά ιδέα; Edited by MaxH
Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάρει για την αδερφή μου, το είχα μια βδομάδα που το σεταρα, όλα άψογα με το wifi σπίτι μου, καθώς και σε ένα φιλικό σπίτι. Με το που της το δίνω μου έκανε παράπονα ότι στο wifi της δουλειάς της έδειχνε να συνδέεται χωρίς όμως να μπει να μπει ούτε στο Google.πρόβλημα στη ρομ λέτε;

Αν ναι, θα το δώσω σε κανένα παλικάρι που έχει το χρόνο να το ξεκλειδώσει και να του περάσει..

Link to comment
Share on other sites

Για να λάβω τα μηνύματα του Viber πρέπει να ανοίξω την εφαρμογή. Έχετε καμμιά ιδέα;

 

Ναι, πρέπει να μένει ανοιχτή.

Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...