Jump to content

Lenovo Tab3 8 Plus


vadergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψήφισα κι εγώ, είμαι ο 5ος της υπόθεσης! Μακάρι να το βλέπουν...

Ρώτησα στο twitter αν το φόρουμ της Lenovo παρακολουθείται από developers ή μήπως είναι για τους χρήστες μόνο και δεν πήρα καν απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ, είμαι ο 5ος της υπόθεσης! Μακάρι να το βλέπουν...

Ρώτησα στο twitter αν το φόρουμ της Lenovo παρακολουθείται από developers ή μήπως είναι για τους χρήστες μόνο και δεν πήρα καν απάντηση...

δεν χρειαζεται να ρωτησεις....βλεπουν τα παντα και ειδικα σε sites μεγαλης επισκεψιμοτητας που διαμορφωνουν και γνωμες.(το xda ειναι παντα στη πρωτη γραμμη καθε εταιρειας)

δεν τις εβαλα για πλακα και στα 2 threads τις δημοσκοπισεις ξερω πως λειτουργουν...

το P8 πλεον δεν τους πολυενδιαφερει, καιγονται να πουλησουν τωρα το Tab4 αλλα θα μπορουσαν τουλαχιστον να δινουν ενημερωσεις σωστες που να διορθωνουν καταστασεις κι οχι updates της πλακας.Δεν μπορω να πιστεψω πως εχουν ηλιθιους προγραμματιστες, ειναι αδυνατο κατι τετοιο...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πχ με AOSP Extended το τάμπλετ θα ήταν σούπερ. Ας τους έρθει η θεία φώτιση (γιατί εκεί ελπίζουμε πλέον) και ας ξεκλειδώσουν τον bootloader για να γίνει κάποια custom ROM.
Link to comment
Share on other sites

Μην παραμυθιαζεσαι δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανείς προγραμματιστής με τη συσκευή αυτή.Αν θέλεις custom rom & γενικά προγραμματισμό καλύτερα να το δώσεις και να πάρεις μια συσκευή που θα ξέρεις από πριν ότι υπάρχει αβερτα developing .. Εγώ το έδωσα νωρίς και επειδή ήμουν πάντα υπέρ των Nexus , και είχα αλλά δύο,βρήκα καινούργιο και πήρα το Nexus9 με 50€ ακόμη + το Lenovo ..180-190€ το δίνουν ολοκαίνουργιο ...Σταμάτησε στην 7.1.1 η Google αλλά υπάρχει φουλ developing... Στο 3g πάντως , ο bootloader ξεκλειδώνει..

δες: https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_1052933.html

καλυτερη & απο το 4plus...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ έλεγα να φλασάρω από την αρχή την ROM για να πάρω το τελευταίο update, αλλά διαβάζω αυτά που γράφουν τα παιδιά για τις εγκαταστάσεις από το playstore... Δηλ πας να ξεφύγεις από τα εκνευριστικά reboots αλλά μετά δεν θα μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές. Είναι να τρελαίνεσαι με την προχειρότητα.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το πάρω απο Gearbest στα 105 ευρώ, αλλά διαβάζω πολλά σχόλια για προβλήματα. Τι πιστεύετε?

Δες και αυτα τα δυο Lenovo πριν,εχουν σαφως καλυτερα χαρακτηριστικα αν μπορεις βεβαια να βαλεις κατι παραπανω στη τιμη...Δες & συγκρινε ολα τα χαρακτηριστικα με το P8 https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_1052933.html

https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_686283.html _(αν τελικα παρεις το P8 θα γνωριζεις απο πριν πως θα μεινεις με αυτη τη Rom στη M6,δεν υπαρχει προγραμματισμος για τη συσκευη αυτη εφοσον ο bootloader δεν ξεκλειδωνει κλπ...Αν το θελεις απλα για να βλεπεις ταινιες & browsing η συσκευη ειναι μια χαρα για τη τιμη αυτη που γραφεις...Προσεχε με το τελωνειο & το πως θα το παραγειλεις!)

μπορεις να διαβασεις αναλυτικοτερη συγκριση & των τριων εδω : https://www.pdevice.com/product/lenovo-xiaoxin-tb-8804f-price-specs

https://www.pdevice.com/product/lenovo-tab4-plus-tb-8704f-price-specs

https://www.pdevice.com/product/lenovo-p8-price-specs

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που έχετε την 0000034 και σας αργεί πολύ στην εγκατάσταση εφαρμογών, είστε μήπως με Magisk και Xposed (systemless);

 

Οχι εγω μαμα το εχω.Τωρα ειμαι με 6-7 εφαρμογες και χωρις καρτα sd για να το τσεκαρω.

Εχε χαρη που δεν εχει σε αυτα τα λεφτα κατι καλυτερο να παρω αλλιως θα ειχε φαει σουτ.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα full wipe, εγκατάσταση από την αρχή της αρχικής στοκ ROM (31 νομίζω). Μετά μόνο αναβαθμισεις μέσω ΟΤΑ (σε 32 και μετά 34). Για καλό κ για κακό έκανα επαναφορά εργ ρυθμίσεων και άρχισα να στήνω εφαρμογές. Είδα ίδια ταχύτητα στην εγκατάσταση όπως όταν ήμουν με την 32 (με τα reboots). Εφόσον όλα πήγαιναν καλά (χωρίς πλέον reboots) έκανα root με Magisk, και φλάσαρα Xposed. Από εκεί και ύστερα βλέπω κάπως να αργεί η ανάγνωση/ εγγραφή στην εσωτερική μνήμη. Ίσως αυτό να φταίει. Πίστευα ότι μάλλον είναι θέμα googleplay, αλλά υποπτεύομαι κάποια ρύθμιση από το update της 34 που κατεβάζει ταχύτητα ανάγνωσης/ εγγραφής. Μήπως ήταν ο μόνος τρόπος να αντιμετωπίσουν τα reboots;

Όπως λες, έχει χάρη που η τιμή του ήταν χαμηλή... Θα παρατηρήσω και τις επόμενες μέρες.

 

Επίσης μου κάνει αυτό που τις εφαρμογές εκτός playstore δεν σ'αφήνει να πατήσεις "εγκατάσταση" εκτός κι αν ανοιγοκλείσεις την οθόνη. πφφφ

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιεις την SD ως εσωτερικη και βλεπεις να αργει ειναι μαλλον η SD...χρειαζεται παρα πολυ καλη sd με μεγαλη ταχυτητα αναγνωσης/εγγραφης για να μην εχεις προβλημα καθυστερησης...οσο για το xposed ειναι οτι το χειροτερο για οποιαδηποτε συσκευη (μπορει να σου δινει καποια χαρακτηριστικα αλλα μπορει ευκολα να φερει μεγαλα προβληματα στη συσκευη)
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Όχι, μακάρι να ήταν αυτό, δεν έχω καν εξωτερική κάρτα. Μετά που "έκατσε" η ROM πάει κάπως καλύτερα, δεν βλέπω σημαντικές διαφορές. Νομίζω θα φανεί αν ας πούμε στο playstore έχει καμιά 7-8 εφαρμογές που θέλουν update και πατήσω να τις κάνει όλες μαζί. Θα περιμένω να δω. Πάντως από reboot ούτε ένα μέχρι τώρα, σε άλλη περίπτωση θα είχα 3-4. Άρα επιβεβαιώνω κι εγώ ότι η έκδοση 000034 αυτό το έλυσε.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε το νεο launcher της Lineage (το γνωστο trebuchet σε porting ) που χρησιμοποιει στην 15.1 εκδοση ,σε οποιαδηποτε συσκευη απο 5+ και ανω :

Εδω : https://labs.xda-developers.com/store/app/com.lineageport.trebuchet

Υποστηριζει εικονιδια,τραβηγμα απο αριστερα για google κλπ

Η την 3.3 εκδοση του Rootless Pixel Launcher

https://github.com/amirzaidi/Launcher3/releases/download/Pixel-v3.3/Launcher3-aosp-optimized.apk

Δεν χρειαζεται να γινει εφ.συστηματος , ουτε root..

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ότι σου είναι γκρι το "εγκατάσταση" και δεν σ'αφήνει να την εγκαταστήσεις, απλά σβήνεις την οθόνη και την ξαναανοίγεις κ ενεργοποιείται. Κουφό, αλλά δεν έχει βρεθεί ακόμα τι και πως!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μου ήρθε χθες OTA Update - TB-8703X_S000037_180404_ROW

μεγεθος 39 mb

εχει ενημερωσει κωδικα ασφαλειας android: 1 Φεβρουαριου 2018

Επισης βλεπω μεγαλη διαφορα στη ταχυτητα του tablet ,οσο στη λειτουργεια του οσο και στην εγκατασταση εφαρμογων και ενημερωσεων

Phone: Iphone 13 pro - Samsung s21 fe 5G

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε χθες OTA Update - TB-8703X_S000037_180404_ROW

μεγεθος 39 mb

εχει ενημερωσει κωδικα ασφαλειας android: 1 Φεβρουαριου 2018

Επισης βλεπω μεγαλη διαφορα στη ταχυτητα του tablet ,οσο στη λειτουργεια του οσο και στην εγκατασταση εφαρμογων και ενημερωσεων

 

Περνάει κανονικά από πάνω χωρίς προβλήματα;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα δεν παρουσιασε κανενα προβλημα,τουναντιον παρατηρω οτι εγινε λιγο πιο γρηγορο

Phone: Iphone 13 pro - Samsung s21 fe 5G

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα δεν παρουσιασε κανενα προβλημα,τουναντιον παρατηρω οτι εγινε λιγο πιο γρηγορο
Το αυτό και εδώ.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Phone: Iphone 13 pro - Samsung s21 fe 5G

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τζάμι το Tablet μετά από 3 μήνες χρήσης, το μόνο "πρόβλημα" που έχω είναι με τις εφαρμογές, αλλά και πάλι δεν το βιώνω καθόλου γιατί το έχω μόνιμα στο WiFi και κάνει κανονικά τις ενημερώσεις, απλώς λίγο καθυστερημένα. Για τα 110€ που έχει πέσει τώρα η τιμή είναι λουκούμι!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επιτέλους, για να δούμε. Ήταν κριμα να μείνουμε στην 6. Εγώ το έχω κάνει κύρια συσκευή ( σε τάμπλετ) και με έχει καταβολεψει.

 

Ξέρει κανείς πια gapps και από πού τα κατεβάζουμε?

 

 

Βγήκε ήδη update

Edited by bromonano2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...