Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλημέρα. Έχω βάλει ένα ποσό 1300 ευρώ στην prepaid της Εθνικής γιατί έπρεπε να πάω acs να πληρώσω κάτι που είχα παραγγείλει που έκανε 1296 ευρω. Αλλά μαθαίνω πως το όριο μου είναι 1000 ευρω .παθαινω εγκεφαλκο .Τι κάνω ρε παιδιά?? Είναι εύκολο να γίνει αύξηση του ορίου μου?? Είναι και Σάββατο σήμερα να πάω στην τράπεζα.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Στην τηλεφωνική υποστήριξη της τράπεζας σου το όριο αλλάζει άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε τα δίνεις μετρητά;
Αυτου του είδους τα ποσά πλέον πληρώνονται ή στα acs με κάρτα ή βάζεις τα λεφτά στον λογαριασμό της εταιρείας από που αγόρασες. Εγώ επέλεξα κάρτα. Που να ήξερα.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην τηλεφωνική υποστήριξη της τράπεζας σου το όριο αλλάζει άμεσα.
Μου είπαν μόνο σε κατάστημα γίνεται. Που να ήξερα..... Edited by looneygirl
Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα εννοείς έτσι τα 296?? Γιατί μουβειπσν από acs ότι δεν γίνεται. Τι να πω.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν κάνεις αλλαγή ορίου μέσω e-banking?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάπου αναρτημένοι οι όροι πιστωτικών καρτών της τράπεζας πειραιώς;
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις αλλαγή ορίου μέσω e-banking?
Ναι θα μπορούσα αλλά δεν έχω e-banking . Τώρα αυριο στην τράπεζα. Ελπίζω να γίνεται επιτόπου και να ξεμπερδεύω. Να μην χρειαστεί να περιμένω και άλλο.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τώρα που οι πόντοι στις πιστωτικές της alpha πανε αε ενα καλάθι και φαίνονται συνολικά, που βλέπουμε ποτέ λήγουν;;; ;.. στα εκκαθαριστικα και στο apk δεν βλεπω να γράφει κατι.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Το όριο δεν αυξάνεται εύκολα.

 

Όταν έβγαλα κάρτα στην alpha η υπάλληλος δεν με ρώτησε τι όριο ήθελα και μου έβγαλε στα 1500. Ενώ με το που ειδα την αίτηση,πήρα στην εξυπηρέτηση και ζήτησα αύξηση του ορίου και μου είπαν ότι θα έπρεπε να περιμένω 6 μήνες. Για πόσο που αν το ζητούσαν εξ αρχής θα το έπαιρνα.....

Link to comment
Share on other sites

τώρα που οι πόντοι στις πιστωτικές της alpha πανε αε ενα καλάθι και φαίνονται συνολικά, που βλέπουμε ποτέ λήγουν;;; ;.. στα εκκαθαριστικα και στο apk δεν βλεπω να γράφει κατι.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Στα e-statements 3 μήνες πριν λήξουν.

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το όριο δεν αυξάνεται εύκολα.

 

Όταν έβγαλα κάρτα στην alpha η υπάλληλος δεν με ρώτησε τι όριο ήθελα και μου έβγαλε στα 1500. Ενώ με το που ειδα την αίτηση,πήρα στην εξυπηρέτηση και ζήτησα αύξηση του ορίου και μου είπαν ότι θα έπρεπε να περιμένω 6 μήνες. Για πόσο που αν το ζητούσαν εξ αρχής θα το έπαιρνα.....

Εγώ που ρώτησα για εθνική μου είπαν αμέσως ότι γίνεται. Η αδελφή μου Πειραιώς της το έκαναν το Σάββατο από 600 που ήταν 1500 επί τόπου απο το τηλεφωνο επειδή είχε κώδίκόύς ebank . Ρώτησα και δικό μου άνθρωπο που δουλεύει εθνική τράπεζα και μου είπε το ίδιο. Αύριο θα ξέρω.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το όριο δεν αυξάνεται εύκολα.

 

Όταν έβγαλα κάρτα στην alpha η υπάλληλος δεν με ρώτησε τι όριο ήθελα και μου έβγαλε στα 1500. Ενώ με το που ειδα την αίτηση,πήρα στην εξυπηρέτηση και ζήτησα αύξηση του ορίου και μου είπαν ότι θα έπρεπε να περιμένω 6 μήνες. Για πόσο που αν το ζητούσαν εξ αρχής θα το έπαιρνα.....

Να πω ότι μιλάω για prepaid και όχι πιστωτική. Μήπως παίζει κάποιο ρόλο αυτό??

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα e-statements 3 μήνες πριν λήξουν.

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

οκ, ευχαριστώ

μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι και ανησύχησα

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Το όριο δεν αυξάνεται εύκολα.

 

Όταν έβγαλα κάρτα στην alpha η υπάλληλος δεν με ρώτησε τι όριο ήθελα και μου έβγαλε στα 1500. Ενώ με το που ειδα την αίτηση,πήρα στην εξυπηρέτηση και ζήτησα αύξηση του ορίου και μου είπαν ότι θα έπρεπε να περιμένω 6 μήνες. Για πόσο που αν το ζητούσαν εξ αρχής θα το έπαιρνα.....

 

Δεν θέλει να αυξήσει το όριο της Πιστωτικής αλλά το Ημερήσιο όριο συναλλαγών. Αυτό αλλάζει αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα να μεταφέρω άμεσα 100 ευρώ πχ για να κάνω μια αγορά η οποία είναι 100 ευρώ πάνω απο το πιστωτικό όριο της κάρτας;

Αν ναι πως γίνεται μέσω winbank;Κάνω πληρωμή ή υπάρχει άλλη επιλογή;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα άμεσα . Αλλά να προσέξεις μήπως υπερβαίνεις και το ημερήσιο όριο της κάρτας. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να το αυξήσεις και αυτό ίσως μέσω εξυπηρέτησης πελατών. (αυτό μόλις συζητάγαμε.) Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart

Ελαβα sms προειδοποιηση οτι η πειραιως webbank webbuy(προπληρωμενη καρτα ειναι) ,ληγει στις 30/4,και με προτρεπουν να κανω μεσα απο το internet banking ,"εκδοση νεας".

Εχει καποια χρηματα μεσα ακομα.Δεν ενδιαφερομαι να εκδοσω νεα prepaid,και σκεφτομαι να την αφησω να ληξει.Τι γινεται με τα χρηματα που υπαρχουν μεσα?

-μεταφερονται αυτοματως στο λογαριαμο?

-μηπως πριν ληξει πρεπει να κανω "εκφορτιση προς λογαριασμο"?

Η εκφορτιση προς λογαριασμο κοστιζει 2 ευρω.Μπορω να την αποφυγω?

Ευχαριστω

Edit: εκανα εκδοση νεας πριν ληξει η παλια(δωρεαν),τα χρηματα μεταφερθηκαν αυτοματως στη νεα.

Edited by Tankwart
Link to comment
Share on other sites

Σε Visa Πειραιως μου λεει δεν υποστηριζεται η ενεργοποιηση του Verified by Visa οταν το προσπαθω. Παλιοτερα το ειχα κανονικα στη παλια μου καρτα, ξερετε τιποτα για αυτο;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε Visa Πειραιως μου λεει δεν υποστηριζεται η ενεργοποιηση του Verified by Visa οταν το προσπαθω. Παλιοτερα το ειχα κανονικα στη παλια μου καρτα, ξερετε τιποτα για αυτο;

 

η Πειραιώς το έχει καταργήσει προσωρινά αυτό. και στην visa. στην MasterCard δεν υπάρχει καθόλου. καλύτερα Πιστεύω. πχ εγώ εχτές με visa της alpha bank χρεωστική , έβαλα κάρτα δέκα ευρώ στον αδελφό μου μετά έβαλα 5 ευρώ κάρτα στην μητέρα μου και προσπαθούσα να βάλω δέκα ευρώ κάρτα στον πατέρα μου δεν γίνοτανε έβγαζε αποτυχία, ενώ έχω κανονικά υπόλοιπο και το όριο κάρτας είναι παραπάνω. δεν ξέρω τι ασφάλεια είναι αυτή αλλά δεν υπάρχει σου σπάει τα νεύρα, έβγαλα και χρεωστική MasterCard αλλά προσπάθησα με αυτή μου έβγαλε μυνημα για το 3d secure και ενώ έκανα εγγραφή τίποτα όλο λάθος έβγαζε ότι κάνω, ενώ τα έβαζα σωστά. μιλάμε για πολλά σπαστικό! συμπέρασμα ξανά έκανα την ανανέωση από την αρχή και πάτησα όχι τώρα και έγινε χωρίς εγγραφή στο 3d secure η συναλλαγή

. δεν ξέρω τι γίνεται. πάντως και με την visa της Πειραιώς είχα τα ίδια θέματα και πήρα MasterCard και δεν θυμάμαι να είχα ποτέ θέμα. επίσης παλιά όταν είχα συνδέσει την visa με pay pall μπορούσα κανονικά να κάνω ανανέωση, αλλη πλατφόρμα δεν έχει περιορισμούς! αλλά το φοβάμαι το pay pall διότι άμα σου κλέψουν τους κωδικούς θα κάνουν συναλλαγές χωρίς να ξέρεις, επίσης δεν ξέρω εάν λαμβάνεις email alert για την κίνηση της κάρτας όταν κάνεις συναλλαγή μέσω pay pall!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Για τν τρεχούμενο λογαριασμό εκτός από την υπεραναληψη υπάρχει κάποιο άλλο όφελος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως και λαμβανεις ειδοποιηση, για ολες τις χρεωσεις ανεξαρτητως λαμβανεις

 

Υπαρχει ενημερωση γιατι εχει καταργηθει; Το βρισκω κομματακι τραγικο

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

 

Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις πιστωτικές καθώς είμαι καινούριος στον "χώρο". Έστω ότι έχω μία κάρτα με μηνιαίο όριο 500 ευρώ. Θέλω να πάρω μία συσκευή από ένα κατάστημα με (άτοκες) δόσεις (πχ. Κωτσόβολος), το οποίο κοστίζει πχ. 1000 ευρώ σε 10 δόσεις. Γίνεται να το κάνω αυτό; Γενικά, στο μηνιαίο όριο μετριέται η συνολική τιμή ενός προϊόντος ή η μηνιαία δόση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις πιστωτικές καθώς είμαι καινούριος στον "χώρο". Έστω ότι έχω μία κάρτα με μηνιαίο όριο 500 ευρώ. Θέλω να πάρω μία συσκευή από ένα κατάστημα με (άτοκες) δόσεις (πχ. Κωτσόβολος), το οποίο κοστίζει πχ. 1000 ευρώ σε 10 δόσεις. Γίνεται να το κάνω αυτό; Γενικά, στο μηνιαίο όριο μετριέται η συνολική τιμή ενός προϊόντος ή η μηνιαία δόση;

 

Δεν είναι μηνιαίο το όριο. Έχεις όριο 500€, άρα μπορείς να πάρεις ότι θες με όσες δόσεις θες μέχρι το ποσό αυτό.

 

Κάθε μήνα θα απελευθερώνεται το αντίστοιχο ποσό της δόσης. .πχ αν βάλεις 5 δόσεις και αγοράσεις κάτι 500€, τον επόμενο μήνα θα έχεις οριο για αγορά 100€ καθώς τα 400€ θα είναι ακόμα δεσμευμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μηνιαίο το όριο. Έχεις όριο 500€, άρα μπορείς να πάρεις ότι θες με όσες δόσεις θες μέχρι το ποσό αυτό.

 

Κάθε μήνα θα απελευθερώνεται το αντίστοιχο ποσό της δόσης. .πχ αν βάλεις 5 δόσεις και αγοράσεις κάτι 500€, τον επόμενο μήνα θα έχεις οριο για αγορά 100€ καθώς τα 400€ θα είναι ακόμα δεσμευμένα.

 

 

προφανώς θέλεις να πεις ότι θα αγοράσεις κάτι που έχει 400 ευρώ και θα το βάλεις σε 5δόσεις και θα μείνουν εκατό ευρώ?. διότι έτσι όπως μου έχεις γράψει κανονικά δεν θα πρέπει να υπάρχει όριο για αγορές? αφού έχεις κάλυψει το όριο.

 

κάτι άλλο, διάβαζα ότι για να νοικιάσεις ένα αυτοκίνητο πρέπει υποχρεωτικά να έχεις πιστωτική κάρτα, τι χαζό είναι αυτό;. εάν κάποιος έχει σε χρεωστική κάρτα το πόσο γιατί να βγάλει πιστωτική κάρτα? . επίσης γιατί δεν λένε να βγάλει και μια προπληρωμένη κάρτα? βάζοντας μέσα τα χρήματα του? και αφού δεν έχει δικαίωμα ανάληψης είναι σαν πιστωτική κάρτα αλλά με δικά σου χρήματα και όχι δανεικά. επίσης γενικά όταν νοικιάζεις ένα αμάξι πρόεγκριση δεν σου κάνουν ? άρα σου δεσμεύουν τα χρήματα για 15-25 ημέρες πάνω κάτω και δεν μπορείς να πειράξεις, οπότε με τι σκεπτικό να μην κάνουν το ίδιο στην χρεωστική ή στην προπληρωμένη ? .δεν το καταλαβαίνω? . . επίσης το σύστημα βλέπει ότι δεν είναι πιστωτική κάρτα και απορρίπτει την συναλλαγή?. δεν μπορώ να καταλάβω.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

προφανώς θέλεις να πεις ότι θα αγοράσεις κάτι που έχει 400 ευρώ και θα το βάλεις σε 5δόσεις και θα μείνουν εκατό ευρώ?. διότι έτσι όπως μου έχεις γράψει κανονικά δεν θα πρέπει να υπάρχει όριο για αγορές? αφού έχεις κάλυψει το όριο.

 

Είπε για τον επόμενο μήνα (προφανώς μετά την πληρωμή της πρώτης δόσης).

 

 

κάτι άλλο, διάβαζα ότι για να νοικιάσεις ένα αυτοκίνητο πρέπει υποχρεωτικά να έχεις πιστωτική κάρτα, τι χαζό είναι αυτό;. εάν κάποιος έχει σε χρεωστική κάρτα το πόσο γιατί να βγάλει πιστωτική κάρτα? . επίσης γιατί δεν λένε να βγάλει και μια προπληρωμένη κάρτα? βάζοντας μέσα τα χρήματα του? και αφού δεν έχει δικαίωμα ανάληψης είναι σαν πιστωτική κάρτα αλλά με δικά σου χρήματα και όχι δανεικά. επίσης γενικά όταν νοικιάζεις ένα αμάξι πρόεγκριση δεν σου κάνουν ? άρα σου δεσμεύουν τα χρήματα για 15-25 ημέρες πάνω κάτω και δεν μπορείς να πειράξεις, οπότε με τι σκεπτικό να μην κάνουν το ίδιο στην χρεωστική ή στην προπληρωμένη ? .δεν το καταλαβαίνω? . . επίσης το σύστημα βλέπει ότι δεν είναι πιστωτική κάρτα και απορρίπτει την συναλλαγή?. δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Αντί για πιστωτική, μπορεί να ζητάνε να δώσεις μια εγγύηση που επιστρέφετε στο τέλος της ενοικίασης.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

προφανώς θέλεις να πεις ότι θα αγοράσεις κάτι που έχει 400 ευρώ και θα το βάλεις σε 5δόσεις και θα μείνουν εκατό ευρώ?. διότι έτσι όπως μου έχεις γράψει κανονικά δεν θα πρέπει να υπάρχει όριο για αγορές? αφού έχεις κάλυψει το όριο.

 

κάτι άλλο, διάβαζα ότι για να νοικιάσεις ένα αυτοκίνητο πρέπει υποχρεωτικά να έχεις πιστωτική κάρτα, τι χαζό είναι αυτό;. εάν κάποιος έχει σε χρεωστική κάρτα το πόσο γιατί να βγάλει πιστωτική κάρτα? . επίσης γιατί δεν λένε να βγάλει και μια προπληρωμένη κάρτα? βάζοντας μέσα τα χρήματα του? και αφού δεν έχει δικαίωμα ανάληψης είναι σαν πιστωτική κάρτα αλλά με δικά σου χρήματα και όχι δανεικά. επίσης γενικά όταν νοικιάζεις ένα αμάξι πρόεγκριση δεν σου κάνουν ? άρα σου δεσμεύουν τα χρήματα για 15-25 ημέρες πάνω κάτω και δεν μπορείς να πειράξεις, οπότε με τι σκεπτικό να μην κάνουν το ίδιο στην χρεωστική ή στην προπληρωμένη ? .δεν το καταλαβαίνω? . . επίσης το σύστημα βλέπει ότι δεν είναι πιστωτική κάρτα και απορρίπτει την συναλλαγή?. δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Στην πιστωτική γίνεται δέσμευση του ποσού και αν κάνεις ζημιά στο αυτοκίητο σου κρατάνε τα οφειλώμενα.

Στην Χρεωστική δέσμευση δεν γίνεται. Μπορείς παρόλα αυτά να πληρώσεις με χρεωστική οπότε σου κρατάν όλο το ποσό στο ταμείο τους. Και στο επιστρέφουν όταν γίνει η επιστρφή του αυτοκινήτου σε μετρητά φυσικά..

Αν όμως 10 ημέρες μετά έρθουν κλήσεις της τροχαίας δεν μπορούν να σε χρεώσουν παρά μόνο στην πιστωτική.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς θέλεις να πεις ότι θα αγοράσεις κάτι που έχει 400 ευρώ και θα το βάλεις σε 5δόσεις και θα μείνουν εκατό ευρώ?. διότι έτσι όπως μου έχεις γράψει κανονικά δεν θα πρέπει να υπάρχει όριο για αγορές? αφού έχεις κάλυψει το όριο.

 

Όπως είπαν και τα παιδιά. Έχεις για παράδειγμα όριο 500€ και αγοράζεις κάτι αξίας 500€ και το ποσό το βάζεις σε 5 δόσεις. Άλλη αγορά δεν μπορείς να κάνεις αφού κάλυψες το όριο.

 

Τον πρώτο μήνα θα πληρώσεις τα 100€ της δόσης σου και θα μείνουν δεσμευμένα τα υπόλοιπα 400€ και αντίστοιχα κάθε μήνα που θα αγοράζεις κάτι θα απελευθερώνεται το ποσό που έχεις δεσμευμενο.

 

Επομένως κάθε φορά το ποσό διαμορφώνεται σύμφωνα με το 'Όριο της κάρτας' - 'Δεσμευμενο ποσό' .

Link to comment
Share on other sites

Στην πιστωτική γίνεται δέσμευση του ποσού και αν κάνεις ζημιά στο αυτοκίητο σου κρατάνε τα οφειλώμενα.

Στην Χρεωστική δέσμευση δεν γίνεται. Μπορείς παρόλα αυτά να πληρώσεις με χρεωστική οπότε σου κρατάν όλο το ποσό στο ταμείο τους. Και στο επιστρέφουν όταν γίνει η επιστρφή του αυτοκινήτου σε μετρητά φυσικά..

Αν όμως 10 ημέρες μετά έρθουν κλήσεις της τροχαίας δεν μπορούν να σε χρεώσουν παρά μόνο στην πιστωτική.

 

Τυπικά ούτε την πιστωτική μπορούν να χρεώσουν για κλήσεις. Θα προωθήσουν τα αποδεικτικά της ενοικίασης στην αρμόδια υπηρεσία για να χρεωθείς απευθείας εσύ.

 

Επίσης @JOHNMEGARYTHMOS κατά την ενοικίαση συνήθως έχεις και την επιλογή να πάρεις πλήρη ασφάλιση, γλιτώνοντας την δέσμευση του ποσού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...