Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

S9+ vs S8+

 

 

Αν εδειχνα στην γυναικά μου αυτές τις φωτογραφίες θα μου ελεγε ειναι ιδιες.Η μπορεί σήμερα να μου έλεγε η κάτω και αύριο η πάνω.

Τι θελω να πω με αυτο πως νομίζω οτι η διαφορα στο s8 με το s9 τουλαχιστον σε φωτογραφιες που εχω δει μεχρι τωρα ειναι για καποιον που του αρεσει να το ψαχνει .Πχ σε αυτη την φωτογραφία μπορείς να δεις την καλύτερη διαχείριση θορύβου και φωτος στο s9, αν κανεις ζουμ στην σκια κατω απο το φαναρι βλεπεις οτι το s9 εχει κανει καλυτερη διαχειρηση στον θορυβο απο το s8 οποτε αν το παρουμε αναλογικα σε μια πιο δύσκολη φωτογραφία θα υπερτερεί..Αν του δείξω σε κάποιον που δεν ασχολειται τι εννοώ οτι εγω βλέπω διάφορα εκει θα με περάσει για τρελο.Γενικα σαν υφη η φωτογραφια του s9 ειναι καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο πρόβλημα για να συμπληρώσω τον Ανδρέα, δεν είναι μόνο η λεπτομέρεια στις

ημερήσιες φωτογραφίες. Εξίσου μεγάλο πρόβλημα θεωρώ ότι είναι και η φυσικότητα.

Αρκετές συσκευές έχουν πολύ έντονο κοντράστ. Για παράδειγμα το G6 που έψαχνα τώρα.

Άλλα είναι απίστευτα σε λεπτομέρεια, όπως το lumia 950 xl αλλά έχουν τεράστιο πρόβλημα με το WB.

Έχουμε τα U 10 και 11 που έχουν πολύ φυσικό αποτέλεσμα αλλά έχουν μια ατονία.

Τα 5τ που δεν μπορώ να καταλάβω βλέποντας τις φωτογραφίες αν μου αρέσουν.

Γενικά για μένα υπάρχει πρόβλημα στις ημερήσιες φωτογραφίες και για αυτό λέω να κρατήσω λίγο παραπάνω το mi 5s που έχω τώρα, που το μόνο θέμα που μου φαίνεται ότι εχει είναι ότι βγάζει λίγο παραπάνω φωτισμένα τις φωτογραφίες...

Δύσκολο να τα βρεις όλα όσα θες σε μια συσκευή και μάλιστα σε auto.

Προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου το θέμα ημερήσιας γιατί μπορώ να κάνω τα πάντα μέσω επεξεργασίας και ειδικά σε manual raw.

Λειτουργώ με τον ίδιο τρόπο όπως και με την DSLR μου.

Τις φωτογραφίες που θα κρατήσω τις επιλέγω και μετά επεξεργασία στην συσκευή. Κατόπιν συγχρονίζονται αυτόματα με το lightroom στον υπολογιστή μου και μπαίνουν κατευθείαν στην συλλογή του υπολογιστή.

Αν χρειάζονται κάτι περισσότερο μπορώ να συνεχίσω στο pc σε lightroom & Photoshop.

Βασικά αυτό με ενδιέφερε στο κινητό που επέλεξα. Να μπορεί να λειτουργήσει σαν ψηφιακή.

Θα βγάλουν ένα μοντέλο, απευθείας το plus? Με μία κάμερα και στις 5,5"?

Λίγο κόντρα στο ρεύμα ακούγεται.

Για να δούμε...

Το 5.5" μου άρεσε γιατί θα είναι πολύ compact. Αρκεί να διαθέτει ότι και το plus , που μάλλον θα ακολουθήσει.

Όταν η τιμή του πέσει στα επίπεδα που αγόρασα του 11, θα το προτιμήσω.

Σαν συσκευή είναι άψογη, πόσο μάλλον το 12. Αισθάνομαι σαν να έχω ένα γρήγορο iPhone χωρίς τους περιορισμούς και με ευκολίες που δεν υπάρχουν ακόμα στο iOS, όπως πχ η απευθείας μετάφραση οποιοδήποτε κειμένου χωρίς copy paste, η αποστολή φώτο προς επεξεργασία σε όποια εφαρμογή θέλω χωρίς να χρειάζεται να μπω στην εφαρμογή και να την ανοίξω από εκεί.

Σε πρακτικότητα το Android όταν έχει γίνει σωστή υλοποίηση από τον κατασκευαστή, είναι πάντα ένα βήμα μπροστά από το iOS.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το 5.5" μου άρεσε γιατί θα είναι πολύ compact. Αρκεί να διαθέτει ότι και το plus , που μάλλον θα ακολουθήσει.

Όταν η τιμή του πέσει στα επίπεδα που αγόρασα του 11, θα το προτιμήσω.

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό είναι το + :)

Τώρα αν βγάλει και ++ θα δείξει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο επειδή έχω κάνει άπειρα τεστ νύχτα μέρα η gcam ,αν εξαιρέσουμε μερικές φόρες το μπλε που λες κυρίως τα βράδια και σε εσωτερικούς χώρους που και παλι αν δεν ειχες κατι διπλα να το συγκρινεις δεν θα το καταλαβαινες πολλες φορες, ειναι ανωτερη σε ολα.

Και εδω που ανέβασες δεν ειναι μονο οι φωτεινές πήγες αλλα η γενικότερη επεξεργασια.Δες λιγο τα δεντρα ή τους βραχους δεξια.

Εγω πλεον βγαζω μερα με την καμερα στο"hdr+ ενεργο(το μεσαιο δλδ)" στις περισσότερες εκτος αν έχουμε έντονη αντηλιά που βάζω το ''ενεργοποίηση hdr+''(το πανω πανω).Το βραδυ σε σταθερα πλανα βαζω το ''ενεργοποιηση hdr+'' και αν θελω να βγαλω κατι πιο σναπ που ξερω οτι ισως κουνηθει βαζω το ενεργοποιηση hdr+.

Και στην wide η διαφορα μεγαλώνει ακομη περισσότερο.

Επίσης μπορείς να παίξεις και με το χρόνος έκθεσης και frame count στις σύνθετες ρυθμίσεις ανάλογα αν θες να βγάλεις κατι σταθερό το βράδυ μια εκκλησιά ας πουμε ή ενα φωτισμένο γήπεδο μνημεία κλπ. Όσο πιο πανω το frame count τοσο καλύτερα και όσο πιο πανω ο χρόνος έκθεσης βγαίνει πιο φωτεινή άπλα πρέπει να εχεις καλο χερι γιατι παει και 1/2 μερικες φόρες όποτε εκει ρισκάρεις να παρεις κουνημένη φωτογραφία.

H gCam σε πολύ σκοτεινά πλάνα παίρνει βελτίωση με επεξεργασία. Δεν βολεύει πάντα σε σχέση με manual, αλλά μέσω επεξεργασίας διορθώνονται κάποιες υπερβολές, το WB κλπ. Έτσι το αποτέλεσμα είναι πολύ αξιόλογο.

Εκεί που βρίσκω πρόβλημα είναι όταν υπάρχουν άτομα που κινούνται. Αν ο φωτισμός είναι πολύ χαμηλός επιλέγει 1/14 οπότε δημιουργεί ghosts.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

S9+ vs S8+

 

 

Αν εδειχνα στην γυναικά μου αυτές τις φωτογραφίες θα μου ελεγε ειναι ιδιες.Η μπορεί σήμερα να μου έλεγε η κάτω και αύριο η πάνω.

Τι θελω να πω με αυτο πως νομίζω οτι η διαφορα στο s8 με το s9 τουλαχιστον σε φωτογραφιες που εχω δει μεχρι τωρα ειναι για καποιον που του αρεσει να το ψαχνει .Πχ σε αυτη την φωτογραφία μπορείς να δεις την καλύτερη διαχείριση θορύβου και φωτος στο s9, αν κανεις ζουμ στην σκια κατω απο το φαναρι βλεπεις οτι το s9 εχει κανει καλυτερη διαχειρηση στον θορυβο απο το s8 οποτε αν το παρουμε αναλογικα σε μια πιο δύσκολη φωτογραφία θα υπερτερεί..Αν του δείξω σε κάποιον που δεν ασχολειται τι εννοώ οτι εγω βλέπω διάφορα εκει θα με περάσει για τρελο.Γενικα σαν υφη η φωτογραφια του s9 ειναι καλυτερη.

 

Επίσης το S9+ επέλεξε να τραβήξει σε f/2.4 σε σχέση με το S8+ που τράβηξε στο σταθερό f/1.7 πράγμα που γλύτωσε κάποια καμμένα στα βάθος.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τη διαφορά που ειπώθηκε στο συγκριτικό του Βασίλη, εγώ βλέπω και τρελή διαφορά στα highlights. Βλέπω είναι ίδια στιγμή τραβηγμένες οπότε μου έκανε πολύ εντύπωση το ποσό καλύτερα τα διαχειριστηκε το 9+.

 

Edit. Μετά είδα και το σχόλιο του Βασίλη

Link to comment
Share on other sites

H gCam σε πολύ σκοτεινά πλάνα παίρνει βελτίωση με επεξεργασία. Δεν βολεύει πάντα σε σχέση με manual, αλλά μέσω επεξεργασίας διορθώνονται κάποιες υπερβολές, το WB κλπ. Έτσι το αποτέλεσμα είναι πολύ αξιόλογο.

Εκεί που βρίσκω πρόβλημα είναι όταν υπάρχουν άτομα που κινούνται. Αν ο φωτισμός είναι πολύ χαμηλός επιλέγει 1/14 οπότε δημιουργεί ghosts.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βασικά εγώ θα σου λεγα να τολμήσεις gcam vs stock σε κινούμενα. Μπορεί να κάνει stacking αλλά ο τροπος με τον οποίο δουλεύει δεν εχει τοσο θέμα... συνηθως κρατάει μονο τα sharp κομματια πχ βγαζεις φωτογραφία ανθρωπο που περπατάει στο super high και αντι να δεις ενα κινουμενο φαντασμα βλέπεις απλά καλύτερη ποιότητα στο background αφού τελικά για τον άνθρωπο κράτησε λιγότερα καρέ.

 

Η παρακάτω τραβήχτηκε στο super high αλλά με default auto exposure (συνηθως βάζω το *2 λόγω ois). Δηλαδή τράβαγε ληψεις για 2-3 δευτερόλεπτα!!! Παρόλα αυτά δεν έχει ghosting αλλά μόνο motion blur και αυτό σε πολύ καλά επίπεδα. Με stock, ακόμα και ίδιο shutter να βαζα δεν θα βγαινε τοσο καλή.

 

26062754287_46cfb524f2_z.jpghdr+ by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Mate 10 Pro Auto

 

27514273748_a1544aff6f_c.jpgIMG_20180411_113732 by John, on Flickr

 

27514279478_c6e9f13c15_c.jpgIMG_20180411_113803 by John, on Flickr

 

26513917177_01ae16ebcb_c.jpgIMG_20180411_120633 by John, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Μην υποτιμάτε τις selfie φωτογραφίες...θα ήθελα να είχα μια με το πατέρα μου αλλα είναι αργά.

 

Είναι ωραίο να βγαίνεις με την οικογένεια σου,με τη μάνα σου με το θείο σου με το σκυλάκι σου με το κορίτσι σου...δε γίνετε να ενοχλείς τον απέναντι "φιλε μπορείς να μας βγάλεις μια φωτό?"

 

Kαι αυτές φωτογραφίες είναι και δε περιμένεις κανένα να σε "βγάλει"

Link to comment
Share on other sites

Μην υποτιμάτε τις selfie φωτογραφίες...θα ήθελα να είχα μια με το πατέρα μου αλλα είναι αργά.

 

Είναι ωραίο να βγαίνεις με την οικογένεια σου,με τη μάνα σου με το θείο σου με το σκυλάκι σου με το κορίτσι σου...δε γίνετε να ενοχλείς τον απέναντι "φιλε μπορείς να μας βγάλεις μια φωτό?"

 

Kαι αυτές φωτογραφίες είναι και δε περιμένεις κανένα να σε "βγάλει"

 

Δίκιο έχεις. Αυτό θυμάμαι με ενοχλούσε στο mi5s όπου λόγω μεγάλου αισθητήρα οτιδήποτε πέρα από 2 μέτρα έβγαινε θολο (είχε περιορισμένο dof). Δηλαδή ομαδική φωτογραφία δεν έβγαζες.

Link to comment
Share on other sites

Μην υποτιμάτε τις selfie φωτογραφίες...θα ήθελα να είχα μια με το πατέρα μου αλλα είναι αργά.

 

Είναι ωραίο να βγαίνεις με την οικογένεια σου,με τη μάνα σου με το θείο σου με το σκυλάκι σου με το κορίτσι σου...δε γίνετε να ενοχλείς τον απέναντι "φιλε μπορείς να μας βγάλεις μια φωτό?"

 

Kαι αυτές φωτογραφίες είναι και δε περιμένεις κανένα να σε "βγάλει"

 

Πόσο δίκιο έχεις ...

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μην υποτιμάτε τις selfie φωτογραφίες...θα ήθελα να είχα μια με το πατέρα μου αλλα είναι αργά.

 

Είναι ωραίο να βγαίνεις με την οικογένεια σου,με τη μάνα σου με το θείο σου με το σκυλάκι σου με το κορίτσι σου...δε γίνετε να ενοχλείς τον απέναντι "φιλε μπορείς να μας βγάλεις μια φωτό?"

 

Kαι αυτές φωτογραφίες είναι και δε περιμένεις κανένα να σε "βγάλει"

Έτσι ακριβώς φίλε μου...

 

Grey Huawei Mate 10 Pro Power

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Νίκο επειδή έχω κάνει άπειρα τεστ νύχτα μέρα η gcam ,αν εξαιρέσουμε μερικές φόρες το μπλε που λες κυρίως τα βράδια και σε εσωτερικούς χώρους που και παλι αν δεν ειχες κατι διπλα να το συγκρινεις δεν θα το καταλαβαινες πολλες φορες, ειναι ανωτερη σε ολα.

Και εδω που ανέβασες δεν ειναι μονο οι φωτεινές πήγες αλλα η γενικότερη επεξεργασια.Δες λιγο τα δεντρα ή τους βραχους δεξια.

Εγω πλεον βγαζω μερα με την καμερα στο"hdr+ ενεργο(το μεσαιο δλδ)" στις περισσότερες εκτος αν έχουμε έντονη αντηλιά που βάζω το ''ενεργοποίηση hdr+''(το πανω πανω).Το βραδυ σε σταθερα πλανα βαζω το ''ενεργοποιηση hdr+'' και αν θελω να βγαλω κατι πιο σναπ που ξερω οτι ισως κουνηθει βαζω το ενεργοποιηση hdr+.

Και στην wide η διαφορα μεγαλώνει ακομη περισσότερο.

Επίσης μπορείς να παίξεις και με το χρόνος έκθεσης και frame count στις σύνθετες ρυθμίσεις ανάλογα αν θες να βγάλεις κατι σταθερό το βράδυ μια εκκλησιά ας πουμε ή ενα φωτισμένο γήπεδο μνημεία κλπ. Όσο πιο πανω το frame count τοσο καλύτερα και όσο πιο πανω ο χρόνος έκθεσης βγαίνει πιο φωτεινή άπλα πρέπει να εχεις καλο χερι γιατι παει και 1/2 μερικες φόρες όποτε εκει ρισκάρεις να παρεις κουνημένη φωτογραφία.

 

Νομιζω οτι ειναι ετσι οπως τα λες, θα αρχισω να δουλευω μονο την gcam σιγα σιγα. απλα βαριεμαι καθε φορα την αλλαγη στη ρυθμιση, ειτε στη στοκ για το Hdr ειτε στην gcam για την λειτουργια που λες.

Στη wide Οντως υπαρχει ακομα μεγαλυτερη διαφορα και αυτο ειναι το καλο, οτι η wide δεν ειναι μονο για social χρηση πλεον.

Για τις ρυθμισεις που αναφερεις δεν το εχω ψαξει, ειναι στο very slow ο χρονος και το count στο lowest. Να τα βαλω και τα 2 ψηλα δηλαδη? (slow και Lowest για μεγιστο αποτελεσμα?

Επισης το LG g6 color fix το εχεις ενεργο στο V30?

 

 

Νομιζω οτι το σ9 ειναι ξεκαθαρα καλυτερο, χωρις να χανει καπου απο το σ8, ασχετως αν θεωρουμε τη διαφορα μικρη ή μεγαλη. Για καποιους ή καποιες (οπως ειπωθηκε :p ) μπορει να ειναι ανυπαρκτη σχεδον αλλα δεν βλεπω καπου να υπερτερει το σ8 και αυτο ειναι καλο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νίκο το slow μάλλον είναι το shutter speed και το άλλο η ποιότητα. Δοκίμασε νορμάλ ταχύτητα και super high. Αν πάλι δεν σε πειράζει η αναμονή, κρατά slow και super high (ο συνδιασμός βέβαια θα είναι πολύ Άργος αλλά για τοπία αξίζει)

 

Τα γράφω και στον οδηγό αυτά ;) (Βλέπε link πρώτο μήνυμα)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ θα σου λεγα να τολμήσεις gcam vs stock σε κινούμενα. Μπορεί να κάνει stacking αλλά ο τροπος με τον οποίο δουλεύει δεν εχει τοσο θέμα... συνηθως κρατάει μονο τα sharp κομματια πχ βγαζεις φωτογραφία ανθρωπο που περπατάει στο super high και αντι να δεις ενα κινουμενο φαντασμα βλέπεις απλά καλύτερη ποιότητα στο background αφού τελικά για τον άνθρωπο κράτησε λιγότερα καρέ.

 

Η παρακάτω τραβήχτηκε στο super high αλλά με default auto exposure (συνηθως βάζω το *2 λόγω ois). Δηλαδή τράβαγε ληψεις για 2-3 δευτερόλεπτα!!! Παρόλα αυτά δεν έχει ghosting αλλά μόνο motion blur και αυτό σε πολύ καλά επίπεδα. Με stock, ακόμα και ίδιο shutter να βαζα δεν θα βγαινε τοσο καλή.

 

26062754287_46cfb524f2_z.jpghdr+ by Andreas L., on Flickr

Η έκδοση gCam που έχω δεν παίρνει καμία ρύθμιση. Πρέπει να δοκιμάσω κάποια άλλη. Δεν το έχω ψάξει.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση gCam που έχω δεν παίρνει καμία ρύθμιση. Πρέπει να δοκιμάσω κάποια άλλη. Δεν το έχω ψάξει.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κοίτα λίγο στο link για hdr+ στο πρώτο μήνυμα. Εξηγώ αρκετά πράγματα (αν και έχω κάνα 2 μήνες να τον ανανεώσω). Οι τελευταίες του bsg (ή οι αντίστοιχες του arnova που πατάνε πανω σε bsg) έχουν σχετική ρύθμιση για shutter speed ;)

 

Προσωπικά έχω την MGC_3.2.045_FINAL_3.4 που έχει και χαμηλότερο noise reduction και λιγότερο contrast/sharpening. Πειραματισου όμως με τις ρυθμίσεις. Εμένα μου δουλεύει μόνο το config back auto hdr+ (simple). Διαφορετικά δες την MGC_5.1.018_FINAL_3.5 ή κάποια του arnova.

Link to comment
Share on other sites

Την κατεβάζω τώρα. Δοκίμασα κάνα δυο άλλες αλλά δεν δούλευαν.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κοίτα λίγο στο link για hdr+ στο πρώτο μήνυμα. Εξηγώ αρκετά πράγματα (αν και έχω κάνα 2 μήνες να τον ανανεώσω). Οι τελευταίες του bsg (ή οι αντίστοιχες του arnova που πατάνε πανω σε bsg) έχουν σχετική ρύθμιση για shutter speed ;)

 

Προσωπικά έχω την MGC_3.2.045_FINAL_3.4 που έχει και χαμηλότερο noise reduction και λιγότερο contrast/sharpening. Πειραματισου όμως με τις ρυθμίσεις. Εμένα μου δουλεύει μόνο το config back auto hdr+ (simple). Διαφορετικά δες την MGC_5.1.018_FINAL_3.5 ή κάποια του arnova.

Τη Δοκίμασα καικάνα δυο άλλες επίσης.

Ενώ δείχνει ότι τραβάει την φώτο, αποτυπώνει ένα μαύρο πλαίσιο. Τίποτα άλλο. Μάλλον δεν είναι συμβατές.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κοίτα λίγο στο link για hdr+ στο πρώτο μήνυμα. Εξηγώ αρκετά πράγματα (αν και έχω κάνα 2 μήνες να τον ανανεώσω). Οι τελευταίες του bsg (ή οι αντίστοιχες του arnova που πατάνε πανω σε bsg) έχουν σχετική ρύθμιση για shutter speed ;)

 

Προσωπικά έχω την MGC_3.2.045_FINAL_3.4 που έχει και χαμηλότερο noise reduction και λιγότερο contrast/sharpening. Πειραματισου όμως με τις ρυθμίσεις. Εμένα μου δουλεύει μόνο το config back auto hdr+ (simple). Διαφορετικά δες την MGC_5.1.018_FINAL_3.5 ή κάποια του arnova.

Τη Δοκίμασα καικάνα δυο άλλες επίσης.

Ενώ δείχνει ότι τραβάει την φώτο, αποτυπώνει ένα μαύρο πλαίσιο. Τίποτα άλλο. Μάλλον δεν είναι συμβατές.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Επαιξες με όλες τις ρυθμίσεις; Αν ναι δοκίμασε τις τελευταίες του arnova που βασίζονται σε αυτές.

 

Υ.Γ. Το χεις ρουταρισμενο;

Link to comment
Share on other sites

Νυχτερινή μεσα σε club stock vs gcam op5t

 

Stock

Gcam op5t by Spyros Bassios, on Flickr[/img]

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Νίκο επειδή έχω κάνει άπειρα τεστ νύχτα μέρα η gcam ,αν εξαιρέσουμε μερικές φόρες το μπλε που λες κυρίως τα βράδια και σε εσωτερικούς χώρους που και παλι αν δεν ειχες κατι διπλα να το συγκρινεις δεν θα το καταλαβαινες πολλες φορες, ειναι ανωτερη σε ολα.

Και εδω που ανέβασες δεν ειναι μονο οι φωτεινές πήγες αλλα η γενικότερη επεξεργασια.Δες λιγο τα δεντρα ή τους βραχους δεξια.

Εγω πλεον βγαζω μερα με την καμερα στο"hdr+ ενεργο(το μεσαιο δλδ)" στις περισσότερες εκτος αν έχουμε έντονη αντηλιά που βάζω το ''ενεργοποίηση hdr+''(το πανω πανω).Το βραδυ σε σταθερα πλανα βαζω το ''ενεργοποιηση hdr+'' και αν θελω να βγαλω κατι πιο σναπ που ξερω οτι ισως κουνηθει βαζω το ενεργοποιηση hdr+.

Και στην wide η διαφορα μεγαλώνει ακομη περισσότερο.

Επίσης μπορείς να παίξεις και με το χρόνος έκθεσης και frame count στις σύνθετες ρυθμίσεις ανάλογα αν θες να βγάλεις κατι σταθερό το βράδυ μια εκκλησιά ας πουμε ή ενα φωτισμένο γήπεδο μνημεία κλπ. Όσο πιο πανω το frame count τοσο καλύτερα και όσο πιο πανω ο χρόνος έκθεσης βγαίνει πιο φωτεινή άπλα πρέπει να εχεις καλο χερι γιατι παει και 1/2 μερικες φόρες όποτε εκει ρισκάρεις να παρεις κουνημένη φωτογραφία.

 

ενεργοποιηση Hdr+ ειναι το enhanced hdr+...τραβαει περισσοτερα καρε κι εχεις μεγαλυτερο

ευρος πεδιου, λιγοτερο θορυβο, καλυτερη λεπτομερεια κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

Νυχτερινή μεσα σε club stock vs gcam op5t

 

Stock

Gcam op5t by Spyros Bassios, on Flickr[/img]

 

Σπύρο, σε τετοιες φωτογραφίες όπου έχεις έντονη αντίθεση αλλα δεν σε νοιάζει να φωτίσεις τις σκιες και δεδομένου οτι το θέμα σου ηταν αρκετά καλά φωτισμένο, νομιζω ειναι προτιμότερη η στοκ.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δείγματα και από μια φθηνότερη συσκευή, Xiaomi Redmi Note 4 (snapdragon). Wide, 9MP

Με τη σειρά είναι Stock, stock hdr, google cam hdr+

 

40493397595_f9e9f5cd9d_c.jpgXiaomi Redmi Note 4 - stock by Konstantine K., on Flickr

 

40493397655_e5dcf417f8_c.jpgXiaomi Redmi Note 4 stock_HDR by Konstantine K., on Flickr

 

40493397495_acff9c314d_c.jpgXiaomi Redmi Note 4 - Hdr+ by Konstantine K., on Flickr

 

40493397695_77c9364edb_c.jpgXiaomi Redmi Note 4 - stock by Konstantine K., on Flickr

 

40493397775_b65b393f15_c.jpgXiaomi Redmi Note 4 stock_HDR by Konstantine K., on Flickr

 

40493397825_da9efae96f_c.jpgXiaomi Redmi Note 4 - hdr+ by Konstantine K., on Flickr

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...