Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, δίνω οδηγό για την εγκατάσταση της google camera σύμφωνα με τον οδηγό στο XDA.

1. Κατεβάζουμε το αρχείο από εδώ, απενεργοποιούμε οποιοδήποτε antivirus - firewall που μπορεί να υπάρχει στον υπολογιστή μας (ειδικά στα windows 10, αν δεν το απενεργοποιήσουμε δεν αντιγράφει τα αρχεία).

2. Αποσυμπιέζουμε και εκτελούμε το GCam Mi A1.exe.

3. Επιλέγουμε install drivers, και στη συνέχεια την έκδοση 1.4.3. Στο παράθυρο που θα μας εμφανίσει, απαντάμε σε όλα ναι (Y) (τρεις φορές, για ADB και Fastboot, για ADB System-wide και Device Drivers).

* Αν επιμένει για κάποιο λόγο και δε μας κάνει εγκατάσταση, επιλέγουμε την έκδοση 1.3.

4. Στο κινητό μας απενεργοποιούμε οποιοδήποτε κλείδωμα οθόνης (είτε μοτίβο, είτε αποτύπωμα ή ότι άλλο έχουμε), μέσα από τις ρυθμίσεις --> Ασφάλεια και τοποθεσία. Στη συνέχεια μέσα από τις ρυθμίσεις επιλέγουμε Σύστημα --> Σχετικά με το τηλέφωνο και πατάμε επανειλημμένα πάνω στο Build number μέχρι να ενεργοποιηθούν οι Επιλογές προγραμματιστή. αφού ενεργοποιηθεί το νέο μενού, μέσα από αυτό ενεργοποιούμε δύο επιλογές, USB debugging και OEM unlocking.

 

Πλέον είμαστε έτοιμοι να ξεκινήσουμε.

5. Συνδέουμε το κινητό στον υπολογιστή και πατάμε στο πρόγραμμα "Enable HAL3, EIS and install Gcam".

*Θα χρειαστούν περίπου δύο λεπτά. Στο διάστημα αυτό το κινητό θα κάνει επανεκκίνηση, θα δούμε στην οθόνη την ένδειξη FASTBOOT, στη συνέχεια TWRP και έπειτα το κινητό θα κάνει και πάλι επανεκκίνηση. ΠΡΟΣΟΧΗ! ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΣΥΝΔΕΟΥΜΕ, μέχρι να εμφανίζει στο πρόγραμμα κάτω αριστερά το μήνυμα "Finalized" και στο κινητό να μας ζητά PIN.

Είμαστε σχεδόν έτοιμοι.

6. Τελευταίο Βήμα. Αποσυνδέουμε πλέον το κινητό, ανοίγουμε την εφαρμογή της Google camera (αναφέρεται ως camera και αυτό, όμως είναι λίγο πιο σκούρο το εικονίδιο σε σχέση με αυτό της stock εφαρμογής), και από το hamburger menu, πάνω αριστερά επιλέγουμε Settings --> Advanced, και επιλέγουμε Super High στο HDR+parameters, ενεργοποιούμε το Portrait mode, ενεργοποιούμε το Use ZSL, και στο HDR+ image quality επιλέγουμε 100% (Αυτές τις ρυθμίσεις προτείνει ο developer, φυσικά ο καθένας μπορεί να πειραματιστεί και να τις τροποποιήσει σύμφωνα με τις ανάγκες του). Για να αποθηκευτούν οι ρυθμίσεις δεν βγαίνουμε από αυτό το μενού αλλά κάνουμε force shutdown την εφαρμογή (πατάμε το κάτω αριστερό πλήκτρο (Ξ) και "σπρώχνουμε" την εφαρμογή να χαθεί).

 

Ελπίζω να βοήθησα. Αν κάποιο κομμάτι είναι δυσνόητο ή επιδέχεται αλλαγής επισημάνετε το μου για να βελτιώσουμε τον οδηγό.

Σε ευχαριστούμε πολύ το έκανα και εγώ και το πήρε,μια ερώτηση μόνο με το πέρας του προγράμματος κλειδωνη πάλι το τηλέφωνο ή μένει ξεκλειδωτο και δεν θα έρχονται τα update,το didable eix τη είναι?

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω γιατι ενω εφτασα στο finalized κρασαρει η εφαρμογη και στην ουσια δεν εγινε δουλεια.δεν δουλεψε ουτε ενεργοποιηθηκε το camera2api
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την νεα camera το κινητό δεν παίζεται πια

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρέα. Εχω αποφασίσει κι εγω την αγορά κάποιου xiaomi. Η αλήθεια ειναι οτι εχω μπερδευτεί αρκετα με τις τοσες επιλογές.

Εχω καταλήξει ανάμεσα σε xiaomi mi max 2 ,mi a1, Redmi note 4 ή ακομη και το Redmi note 5 pro που θα κυκλοφορήσει σε λιγο καιρο.

Πραγματικά ομως εχω μπερδευτεί και δεν μπορώ μα καταλήξω κάπου.

Να πω πως προέρχομαι απο IPhone 6 αλλα γενικα αρκετά εξικοιωμενος με Android.

Τα κριτήρια μου ειναι καλη μπαταρία,smooth χρήση χωρίς κολληματα και Οχι απαραίτητα τέλειες φωτο. Το budget 250-300€.

Παρακαλώ για την βοήθεια σας. Ανοικτός και δεν άλλες προτάσεις.

P.s. Κάνω την ίδια δημοσίευση και σε αλλα νήματα εντός του φορουμ. Προφανώς οποιος απαντήσεις εδω δε χρειάζεται να μου απαντήσει και στα υπολοιπα.

Ericsson 768,nokia 3330,nokia 3510,sony ericsson k700i, sony ericsson w900i(my favourite),nokia n78,nokia 5800,nokia 7230,motorola defy mini xt320,samsung galaxy note 2,samsung galaxy s3,apple iphone 5s,sony xperia z3 compact tablet,apple iphone 6
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω γιατι ενω εφτασα στο finalized κρασαρει η εφαρμογη και στην ουσια δεν εγινε δουλεια.δεν δουλεψε ουτε ενεργοποιηθηκε το camera2api

Εμενα με δευτερη προσπαθεια έγινε σωστα η εγκατασαση. Αποσυνδεσα και επανασυνδεσα το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους έχω ένα πρόβλημα που είναι το παρακάτω

Εχω xiaomi Mi A1 το έδωσαν στην γυναίκα μου (από Cosmote), πέρασα τα πάντα όλα ΑΛΛΑ

Ζητάει σε notification να κάνει software upgrade (τώρα έχει version 7.1.2 ) , ok πάω κάνω Download - install όλα Οκ αλλά στο install ενώ εκτελεί το step 1 στο step 2 μου βγαζει μήνυμα Δεν είναι δυνατή η ενημέρωση Πρόβλημα εγκατάστασης

 Δοκιμάστε πάλι

Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται και δεν τελειώνει την εγκατάσταση.Πρέπει να κανω κάτι

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους έχω ένα πρόβλημα που είναι το παρακάτω

Εχω xiaomi Mi A1 το έδωσαν στην γυναίκα μου (από Cosmote), πέρασα τα πάντα όλα ΑΛΛΑ

Ζητάει σε notification να κάνει software upgrade (τώρα έχει version 7.1.2 ) , ok πάω κάνω Download - install όλα Οκ αλλά στο install ενώ εκτελεί το step 1 στο step 2 μου βγαζει μήνυμα Δεν είναι δυνατή η ενημέρωση Πρόβλημα εγκατάστασης

 Δοκιμάστε πάλι

Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται και δεν τελειώνει την εγκατάσταση.Πρέπει να κανω κάτι

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Μήπως έχετε κάνει root την συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρέα. Εχω αποφασίσει κι εγω την αγορά κάποιου xiaomi. Η αλήθεια ειναι οτι εχω μπερδευτεί αρκετα με τις τοσες επιλογές.

Εχω καταλήξει ανάμεσα σε xiaomi mi max 2 ,mi a1, Redmi note 4 ή ακομη και το Redmi note 5 pro που θα κυκλοφορήσει σε λιγο καιρο.

Πραγματικά ομως εχω μπερδευτεί και δεν μπορώ μα καταλήξω κάπου.

Να πω πως προέρχομαι απο IPhone 6 αλλα γενικα αρκετά εξικοιωμενος με Android.

Τα κριτήρια μου ειναι καλη μπαταρία,smooth χρήση χωρίς κολληματα και Οχι απαραίτητα τέλειες φωτο. Το budget 250-300€.

Παρακαλώ για την βοήθεια σας. Ανοικτός και δεν άλλες προτάσεις.

P.s. Κάνω την ίδια δημοσίευση και σε αλλα νήματα εντός του φορουμ. Προφανώς οποιος απαντήσεις εδω δε χρειάζεται να μου απαντήσει και στα υπολοιπα.

Φίλε μου συγγνώμη αν θα σε μπερδέψω κι άλλο αλλά σε αυτά τα χρήματα θα πήγαινα κατευθείαν στο mi note 3.

Όλα τα xiaomi τρέχουν MIUI (Android τροποποιημένο περιβάλλον με πολλά πρόσθετα, ψάξε YouTube για να καταλάβεις) εκτός από το mi a1 που έχει stock Android

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχετε κάνει root την συσκευή?

 

οχι δεν εχω κανει root την συσκευή(εχω να ασχοληθώ με android 3 χρόνια παλιο κινητο της συζηγου Α5 2014) και γενικά δεν έχω κανει τίποτα περασα επαφες φωτο sms .... απο το προηγούμενο και επιεδή είδα το notification διαβασα και για update σε 8.0 αυτή την εποχή λέω άντε να τιν κανουμε αλλα βγαζει σφαλμα στο step 2 σαν να μην μπορεί να τελειώσει την εγκατάσταση το τηλέφωνο και δεν βγαζει μήνυμα για κα΄τι συγκεκριμένο για να ξέρω τι φταίει , μήπως θα βοηθούσε hardwware reset ή κατι άλλο να το παω στο service να ρωτησω ? .

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα!

Όπως είχα πει και πριν μερικές μέρες με το a1 είχα διαφορά θεματακαι χθες λόγω τριημέρου βρήκα χρόνο και έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Πέρασα και την Google camera μια χαρά, ωστόσο εξακολουθώ να έχω πρόβλημα με το dialer. Όταν με περνούν και το κινητό είναι σε ηρεμία ενεργοποιείται η οθόνη η οποία παραμένει μαύρη (στο χρώμα) εμφανίζει με μεγάλα γράμματα την ώρα μου δείχνει από κάτω ποιος με καλεί και έχει επιλογή να απαντήσω ή όχι, και παραμένει ενεργεί έτσι η οθόνη για 10sec περίπου.Αν δεν απαντήσω σβήνει μόνη της και για να απαντήσω στη κλήση θα πρέπει να ενεργοποιήσω την οθόνη από το power button και η οθόνη που μου εμφανίζει είναι το screen shotπου επισυνάπτω! Καμία ιδέα κανείς; Είμαι με orea (παναθεματη) Ιανουαρίου.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ef1558b81b53a5d8814eef48e83590e0.jpg

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα!

Όπως είχα πει και πριν μερικές μέρες με το a1 είχα διαφορά θεματακαι χθες λόγω τριημέρου βρήκα χρόνο και έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Πέρασα και την Google camera μια χαρά, ωστόσο εξακολουθώ να έχω πρόβλημα με το dialer. Όταν με περνούν και το κινητό είναι σε ηρεμία ενεργοποιείται η οθόνη η οποία παραμένει μαύρη (στο χρώμα) εμφανίζει με μεγάλα γράμματα την ώρα μου δείχνει από κάτω ποιος με καλεί και έχει επιλογή να απαντήσω ή όχι, και παραμένει ενεργεί έτσι η οθόνη για 10sec περίπου.Αν δεν απαντήσω σβήνει μόνη της και για να απαντήσω στη κλήση θα πρέπει να ενεργοποιήσω την οθόνη από το power button και η οθόνη που μου εμφανίζει είναι το screen shotπου επισυνάπτω! Καμία ιδέα κανείς; Είμαι με orea (παναθεματη) Ιανουαρίου.e2d8ea57aa346cef665355f855c31245.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο δικό μου πάντως δεν κάνει τίποτα από όσα γράφεις,μήπως κάποιο πρόγραμμα εχτρα που έχεις βάλει το επηρεάζει

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν ενεργοποιημένη η επιλογή ""Οθόνη ambient" στις ρυθμίσεις "Προβολή" ούτε και γω ξέρω πως το βρήκα...

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν ενεργοποιημένη η επιλογή ""Οθόνη ambient" στις ρυθμίσεις "Προβολή" ούτε και γω ξέρω πως το βρήκα...

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Kαι εγώ on το έχω εγώ για να ενεργοποιηθεί η οθόνη στης ειδοποιήσεις όπως γράφει

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχει κανενας προβλημα με τον φωτισμο στα navigation butons?

Φωτιζονται ελαχιστα και φαινονται μονο αν το κοιταξεις απο το πλαι.

Link to comment
Share on other sites

...Στην πίσω, αν και σε ποιότητα η google cam νικάει πραγματικά ξεκάθαρα, νομίζω ότι το blurring που κάνει στο background είναι λιγότερο από της xiaomi. Με αποτέλεσμα να φαίνεται ποιο εντυπωσιακό το bokeh της xiaomi, αλλά με λίγο κακή ποιότητα. Ενώ η google cam, βγάζει πολύ καθαρή φωτογραφία, αλλά το bokeh είναι λίγο, οπότε η αίσθηση διαχωρισμού από το background είναι μικρή.

 

Απορώ, αυτό το port της google cam ποια από τις 2 κάμερες χρησιμοποιεί στο portrait mode. Κάνει ένα μικρό ζουμ στο κάδρο (όπως κάνει και η στοκ εφαρμογή όταν ενεργοποιήσεις το portrait mode) αλλά για κάποιο λόγο έχει πιο wide κάδρο σε σύγκριση με το portait mode της στοκ. Σα να κάνει λιγότερο ζουμ.

 

Η Google camera φαίνεται να χρησιμοποιεί μόνο τη μια κάμερα από τις δύο πίσω. Αυτό φαίνεται στις πληροφορίες της κάθε φωτογραφίας, όπου σε όλες τις φωτό (ακόμα και σε αυτές του πορτρέτου) φαίνεται να είναι τραβηγμένες με το ευρυγώνιο φακό 3.81mm. Σε περίπτωση που τραβήξεις φωτό πορτρέτου με τη κάμερα της xiaomi θα δούμε ότι χρησιμοποιείται η 2η κάμερα 5.99mm.

Κατά συνέπεια στη Google camera αυτο το μικρό ζουμ που κάνει δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα κροπαρισμα.

Σε κάθε περίπτωση η Google camera βελτιώνει γενικά την απόδοση του κινητού φωτογραφικά, προσωπικά όμως σε περίπτωση καλού φωτισμού και μόνο για φωτογραφίες πορτρέτου προτιμώ τη xiaomi camera

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους έχω ένα πρόβλημα που είναι το παρακάτω

Εχω xiaomi Mi A1 το έδωσαν στην γυναίκα μου (από Cosmote), πέρασα τα πάντα όλα ΑΛΛΑ

Ζητάει σε notification να κάνει software upgrade (τώρα έχει version 7.1.2 ) , ok πάω κάνω Download - install όλα Οκ αλλά στο install ενώ εκτελεί το step 1 στο step 2 μου βγαζει μήνυμα Δεν είναι δυνατή η ενημέρωση Πρόβλημα εγκατάστασης

 Δοκιμάστε πάλι

Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται και δεν τελειώνει την εγκατάσταση.Πρέπει να κανω κάτι

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Kαλησπέρα και συγνώμη που γίνομαι ενοχλητικό; αλλα υπάρχει καμμία ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και συγνώμη που γίνομαι ενοχλητικό; αλλα υπάρχει καμμία ιδέα ?

κάνε ένα factory reset αν θες(αφού κάνεις sync σε όλα και πάρεις τα backup σου), να διορθώσει ότι λάθη έχουν γίνει από τη μεριά σου, και δεν γίνεσαι ενοχλητικός;)

Link to comment
Share on other sites

Η Google camera φαίνεται να χρησιμοποιεί μόνο τη μια κάμερα από τις δύο πίσω. Αυτό φαίνεται στις πληροφορίες της κάθε φωτογραφίας, όπου σε όλες τις φωτό (ακόμα και σε αυτές του πορτρέτου) φαίνεται να είναι τραβηγμένες με το ευρυγώνιο φακό 3.81mm. Σε περίπτωση που τραβήξεις φωτό πορτρέτου με τη κάμερα της xiaomi θα δούμε ότι χρησιμοποιείται η 2η κάμερα 5.99mm.

Κατά συνέπεια στη Google camera αυτο το μικρό ζουμ που κάνει δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα κροπαρισμα.

Σε κάθε περίπτωση η Google camera βελτιώνει γενικά την απόδοση του κινητού φωτογραφικά, προσωπικά όμως σε περίπτωση καλού φωτισμού και μόνο για φωτογραφίες πορτρέτου προτιμώ τη xiaomi camera

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και εγώ αυτό παρατήρησα με την κάμερα πίσω αλλά σαν φωτό η google camera παραμένει για μένα πρώτη επιλογή

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχει κανενας προβλημα με τον φωτισμο στα navigation butons?

Φωτιζονται ελαχιστα και φαινονται μονο αν το κοιταξεις απο το πλαι.

 

Εγώ το ίδιο, μετά την αναβάθμιση σε 8 δεν ξανά άναψαν.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ίδιο, μετά την αναβάθμιση σε 8 δεν ξανά άναψαν.
εμένα μια χαρά ανάβουν

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Δεν κατάφερα να περάσω την google cam στο κινητό.

Ενώ έκανα τα βήματα σωστά, και στην διαχείριση συσκευών εμφάνιζε κανονικά Μi A1,

μόλις βάζω να κάνει εγκατάσταση κολλάει το πρόγραμμα στο "unlocking bootloader" και η οθόνη του κινητού στο "Fastboot".

Και έκανα restart το λαπτοπ, και αποσύνδεσα usb και ξανασύνδεσα, αλλα τίποτα.

Έχω Windows 7 64bit. Παίζει να θέλει κάποιον άλλο driver? Tο δοκίμασα και σε 2ο λαπτοπ και πάλι τα ίδια.

Αν το έκανε και σε κάποιον άλλο και έβγαλε άκρη ας μου απαντήσει παρακαλώ.

Θέλω να βγάλω σουπερ φωτογραφίες και δεν μπορώ.....:/

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Δεν κατάφερα να περάσω την google cam στο κινητό.

Ενώ έκανα τα βήματα σωστά, και στην διαχείριση συσκευών εμφάνιζε κανονικά Μi A1,

μόλις βάζω να κάνει εγκατάσταση κολλάει το πρόγραμμα στο "unlocking bootloader" και η οθόνη του κινητού στο "Fastboot".

Και έκανα restart το λαπτοπ, και αποσύνδεσα usb και ξανασύνδεσα, αλλα τίποτα.

Έχω Windows 7 64bit. Παίζει να θέλει κάποιον άλλο driver? Tο δοκίμασα και σε 2ο λαπτοπ και πάλι τα ίδια.

Αν το έκανε και σε κάποιον άλλο και έβγαλε άκρη ας μου απαντήσει παρακαλώ.

Θέλω να βγάλω σουπερ φωτογραφίες και δεν μπορώ.....:/

ποιους drivers έβαλες,εμένα σε windows 10 64bit δεν επερνε την 1.4 και έβαλα την 1.3 και όλα οκ την έβαλα την camera

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

ποιους drivers έβαλες,εμένα σε windows 10 64bit δεν επερνε την 1.4 και έβαλα την 1.3 και όλα οκ την έβαλα την camera

 

Και τους 2 δοκίμασα.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Δεν κατάφερα να περάσω την google cam στο κινητό.

Ενώ έκανα τα βήματα σωστά, και στην διαχείριση συσκευών εμφάνιζε κανονικά Μi A1,

μόλις βάζω να κάνει εγκατάσταση κολλάει το πρόγραμμα στο "unlocking bootloader" και η οθόνη του κινητού στο "Fastboot".

Και έκανα restart το λαπτοπ, και αποσύνδεσα usb και ξανασύνδεσα, αλλα τίποτα.

Έχω Windows 7 64bit. Παίζει να θέλει κάποιον άλλο driver? Tο δοκίμασα και σε 2ο λαπτοπ και πάλι τα ίδια.

Αν το έκανε και σε κάποιον άλλο και έβγαλε άκρη ας μου απαντήσει παρακαλώ.

Θέλω να βγάλω σουπερ φωτογραφίες και δεν μπορώ.....:/

 

Antivirus έχεις απενεργοποιήσει; Επίσης,τρέξε το ως διαχειριστής.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...