Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το doze mode δεν ξέρω τι είναι.

Το κάνω χειροκίνητα. Αν κλείσω wifi και data πριν πάω για ύπνο θα μου φάει 0-1% μπαταρία, αν ξεχάσω να τα κλείσω μου τρώει 1-2%. Αυτό το έχω παρατηρήσει κάμποσες φορές. mah δεν έχω κάτσει να μετρήσω (γενικά ή ανά εφαρμογή).

 

Περίμενε γιατί σε χάνω και τα ακούω μπερδεμένα.

Για αρχή, τα doze mode είναι όταν το κινητό βλέπει για αρκετή ώρα ακινησία μέσω των axis (γυροσκόπιο) θεωρεί ότι κοιμάσαι ή ότι κάπου το παράτησες και μπαίνει σε αυτή τη μοντα να σου γλυτώσει μπαταρία γιατί θεωρεί πως είναι ανούσιο να σου πετάει notification.

Κλήσεις έρχονται κανονικά.

 

Όταν λες "χειροκίνητα το κάνεις" τι εννοείς;

Δεν το αφήνεις όταν κοιμάσαι με ανοιχτό wifi;

Όταν το αφήνεις την επόμενη μέρα ή τις επόμενες ώρες που θα το ξανά πιάσεις στα χέρια σου την ώρα που το σηκώνεις σου πετάει και χτυπάει ειδοποιήσεις ή είναι έτοιμες και το μόνο που κάνεις είναι να κάνεις κάτω τη μπάρα και να τις διαβάσεις;

Σήμερα το βράδυ αν δεν έχεις τι καλύτερο να κάνεις άσε ανοιχτό το wifi (θεωρώ πως χρησιμοποιείς facebook, viber, messenger, whats up, emails, 2sims, ή γενικός ένα συνδυασμό που να αναγκάζει το κινητό να κάνει συγχρονισμό με κάτι.) (ελπίζω επίσης πως ανεβάζεις drive και ότι αφορά συγχρονισμό με την Google) αλλιώς είναι ανούσιο να το συγκρίνουμε γτ και γω χωρίς τα "βασικά" (λεγοντας social and google boy) δεν έχω καθόλου κατανάλωση ακόμα και ανοιχτό να το αφήσω 4 χρόνια.

Συνεχίζω, σήμερα το βράδυ λοιπόν και αφού έχουμε ξεκαθαρίσει πως ανήκεις στους χρήστες που το κινητό του πίνουν το αίμα το πρωί που θα ξυπνήσεις δες πόσο μπαταρία σου χάλασε και δες το γράφημα της μπαταρίας να μας αναφέρεις τι mAh σου έχει χαλάσει.

Ίσως να ανακαλύψεις και συ πως υπάρχει μια κάποια περίεργη κατανάλωση.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, θεωρώ πως είμαι σαφής. Στην χειρότερη περίπτωση μέσα σε 7-8 ώρες την νύχτα με όλα ανοιχτά θα μου φάει μπαταρία 2%. Θα το αφήσω πχ στο 70% και θα το βρω το πρωί στο 68%. Αν θυμηθώ και κλείσω wifi και data μπορεί να το βρω και στο 70% όπως το άφησα. Απλό.

 

Τώρα για τις λεπτομέρειες που ρωτάς: 2η sim δεν έχω βάλει ακόμα και δεν έχω facebook. Τα υπόλοιπα τα έχω: και email και viber και συγχρονισμό με drive για φωτογραφίες κλπ. Επίσης, έχω ένα app για τις σειρές που παρακολουθώ και η ειδοποίηση ότι σήμερα προβάλλονται τα όποια επεισόδια έρχεται με το που θα κλείσω το ξυπνητήρι άρα, με βάση αυτά που λες, πιθανότατα καταλαβαίνει ότι κοιμόμουν και και τώρα ξύπνησα (κούνησα την συσκευή) και μου στέλνει ειδοποίηση. Αυτό γίνεται και με wifi-data κλειστά.

 

Τα mah τι τα θες; Τα ποσοστά δεν σου φτάνουν;

 

ΥΓ: Δεν θεωρώ πως πίνω το αίμα του κινητού μου. Και δεν θέλω κιόλας...

Edited by gkandir

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες έχω μια ερώτηση, το έψαξα στις ρυθμίσεις, το έψαξα και γενικότερα στο internet, αλλά δε βρήκα την απάντηση που ψάχνω.

Πώς γίνεται να σου δείχνει η συσκευή την ειδοποιήση (πχ facebook message, sms, viber message) αλλά να μη δείχνει το περιεχόμενο, παρά μόνο τον αποστολέα;

Πήγα ρυθμίσεις>εφαρμογές και ειδοποιήσεις>ειδοποιήσεις>στο κλείδωμα οθόνης, αλλά το "απόκρυψη ευαίσθητου περιεχομένου ειδοποίησης" λειτουργεί ως εξής: σου βγάζει ειδοποίηση που λέει πχ "Facebook ευαίσθητο περιεχόμενο" αν θυμάμαι καλά, που το δοκίμασα. Δε σου αναφέρει τον αποστολέα. Οι άλλες 2 επιλογές, είναι στα εμφανίζει όλα ή τίποτα. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω κατι.Στο smart Lock στην εφαρμογη ''Αξιοπιστο προσωπο'' η ρυθμιση αναγνωρισης προσωπου δουλευει με την μπροστινη καμερα;Σε μενα παντως δεν δουλευει.
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δούλευε και πριν με 7.1.2, δουλεύει και τώρα κανονικά με 8.0

 

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Δουλεύει το USB otg; Δεν έχω δοκιμάσει.

Και κάτι τελευταίο. Ενώ έχω όλες τις ρυθμίσεις και γλώσσα τηλεφώνου English us, δεν ανοίγει το τηλέφωνο από κλειστό με το "ok Google". Είναι κάποιος που του δουλεύει;

 

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δούλευε και πριν με 7.1.2, δουλεύει και τώρα κανονικά με 8.0

 

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Δουλεύει το USB otg; Δεν έχω δοκιμάσει.

 

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Σε μενα εχω συνδεσει διαφορες συσκευες και δουλευει μια χαρα το usb otg.Φιλε μου για την αναγνωριση προσωπου που λες χρειαζεται καποια αλλη ρυθμιση που δεν εχω κανει;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες έχω μια ερώτηση, το έψαξα στις ρυθμίσεις, το έψαξα και γενικότερα στο internet, αλλά δε βρήκα την απάντηση που ψάχνω.

Πώς γίνεται να σου δείχνει η συσκευή την ειδοποιήση (πχ facebook message, sms, viber message) αλλά να μη δείχνει το περιεχόμενο, παρά μόνο τον αποστολέα;

Πήγα ρυθμίσεις>εφαρμογές και ειδοποιήσεις>ειδοποιήσεις>στο κλείδωμα οθόνης, αλλά το "απόκρυψη ευαίσθητου περιεχομένου ειδοποίησης" λειτουργεί ως εξής: σου βγάζει ειδοποίηση που λέει πχ "Facebook ευαίσθητο περιεχόμενο" αν θυμάμαι καλά, που το δοκίμασα. Δε σου αναφέρει τον αποστολέα. Οι άλλες 2 επιλογές, είναι στα εμφανίζει όλα ή τίποτα. :worry:

 

Δεν υπαρχει αυτο που λες σε καμια απο τις συσκευες android που εχω δουλεψει.

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Δουλεύει το USB otg; Δεν έχω δοκιμάσει.

Και κάτι τελευταίο. Ενώ έχω όλες τις ρυθμίσεις και γλώσσα τηλεφώνου English us, δεν ανοίγει το τηλέφωνο από κλειστό με το "ok Google". Είναι κάποιος που του δουλεύει;

 

ΟTG εδω αναγνωριζει κανονικα usb stick με εναν ανταπτορα της πλακα.

Το ok Google με κλειστη οθονη δεν ανοιγει ουτε στο Mi a1 ουτε στο 1+3, πρεπει να πατησεις το κουμπι να ανοιξει η οθονη πρωτα

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα εχω συνδεσει διαφορες συσκευες και δουλευει μια χαρα το usb otg.Φιλε μου για την αναγνωριση προσωπου που λες χρειαζεται καποια αλλη ρυθμιση που δεν εχω κανει;

 

Μια και αναφέρεστε στο USB OTG τι συμβαίνει τώρα που η θύρα μας είναι Type C, είναι συμβατά τα micro usb OTG καλώδια, gadgets κτλ που έχουμε μέσω αντάπτορα;

Πέρα από απλά usb sticks, πληκτρολόγια και ποντίκια... Πχ otg hdmi? ;)

Edited by konstantinos77
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Όσοι έχετε πρόβλημα με το άναμμα της οθόνης σε εισερχόμενη κλήση με συνδεδεμένο BT, κατεβάστε την νεότερη έκδοση 16.0++++ του Google phone app από apk mirror να λυθεί το όποιο πρόβλημα.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, έχω ένα app για τις σειρές που παρακολουθώ και η ειδοποίηση ότι σήμερα προβάλλονται τα όποια επεισόδια έρχεται με το που θα κλείσω το ξυπνητήρι άρα, με βάση αυτά που λες, πιθανότατα καταλαβαίνει ότι κοιμόμουν και και τώρα ξύπνησα (κούνησα την συσκευή) και μου στέλνει ειδοποίηση.

 

Τα mah τι τα θες; Τα ποσοστά δεν σου φτάνουν;

 

Αυτό είναι το doze mode.

Να φανταστώ δεν έχεις κάνει factory reset;

 

Τα mAh τα θέλω για να δω αν σου δουλεύουν τα Google services, ένα πρόβλημα που υπάρχει σε όλα τα κινητά και το χει προκαλέσει η Google γιατί κάτι καινούριο ετοιμάζει.

Τα ίδια αντιμετωπίζω σε Honor 8 με 136mAh, One plus 5 με 144mAh οπότε ξέρω που οφείλετε το μεγάλο drain κάτι που δεν δέχομαι από ένα Android One

Προφανώς σε σένα δεν σου ρουφάει μπαταρία, μπορεί επειδή δεν έχεις κάνει reset (λέω εγώ τώρα)

Επίσης όπως σου είπα ανέφερα τις δικιές μου καταναλώσεις, όπως τέτοιες παρόμοιες καταναλώσεις έχουν αναφερθεί και στα ξένα φόρα, και την ευθύνη την ρίχνουν στο Oreo.

Μέσα σε αυτές είναι fb 2sim και όπως ανέφερα θεωρούσα πως είσαι στην κατηγορία των social fun boys.

Τεσπά για να τελειώσει το όλο θέμα …σε 3 κινητά, εμού με καταναλώσεις 10-12% της γυναίκας μου 6-8% του αδερφού μου 6-10% ανάλογα πόσα notification του σκάει το Instagram.

Σε μας λοιπόν με update Ιανουαρίου (το πρώτο που έσκασε) δεν μας φέρετε σωστά το κινητάκι και το βράδυ δεν μας δουλεύει το Doze mode.

 

Δεν υπαρχει αυτο που λες σε καμια απο τις συσκευες android που εχω δουλεψει.

 

Υπάρχει στα Huawei γι αυτό επιμένει το παλικάρι. Edit: υπήρχεi στο emui 4 γιατί στο 5 το σταμάτησαν, μάλλον το θεωρούσαν μη πρακτικό.

 

Ρε παίδες έχω μια ερώτηση, το έψαξα στις ρυθμίσεις, το έψαξα και γενικότερα στο internet, αλλά δε βρήκα την απάντηση που ψάχνω.

Πώς γίνεται να σου δείχνει η συσκευή την ειδοποιήση (πχ facebook message, sms, viber message) αλλά να μη δείχνει το περιεχόμενο, παρά μόνο τον αποστολέα;

Πήγα ρυθμίσεις>εφαρμογές και ειδοποιήσεις>ειδοποιήσεις>στο κλείδωμα οθόνης, αλλά το "απόκρυψη ευαίσθητου περιεχομένου ειδοποίησης" λειτουργεί ως εξής: σου βγάζει ειδοποίηση που λέει πχ "Facebook ευαίσθητο περιεχόμενο" αν θυμάμαι καλά, που το δοκίμασα. Δε σου αναφέρει τον αποστολέα. Οι άλλες 2 επιλογές, είναι στα εμφανίζει όλα ή τίποτα. :worry:

 

Αλήθεια γτ θες να κρύψεις το μήνυμα και όχι και τον αποστολέα;

Το θεωρώ κάπως κουλό. Η κρύβεσαι ή όχι… Η παντόφλα όπως και να χει θα πέσει :p

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Τεσπά για να τελειώσει το όλο θέμα …σε 3 κινητά, εμού με καταναλώσεις 10-12% της γυναίκας μου 6-8% του αδερφού μου 6-10% ανάλογα πόσα notification του σκάει το Instagram.

 

Και εδω μια χαρα κοιμαται μαζι μου το κινητο το βραδυ, 1-2% χανει. Με παμπολλα notifications το βραδυ απο instagram, gmail, whatsapp group, twitter, google now (μπορει μερικα να ερχονται και το πρωι οταν κλεινω ξυπνητηρι, καποια σιγουρα ειναι ηδη εκει παντως)

 

Αυτα ειναι γενικοτερα θεματα του android, δινει πολλα δικαιωματα σε εφαρμογες να φανε την μπαταρια.

Στο ios και σε windows phone δεν υπαρχουν αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Μια και αναφέρεστε στο USB OTG τι συμβαίνει τώρα που η θύρα μας είναι Type C, είναι συμβατά τα micro usb OTG καλώδια, gadgets κτλ που έχουμε μέσω αντάπτορα;

Πέρα από απλά usb sticks, πληκτρολόγια και ποντίκια... Πχ otg hdmi? ;)

δουλεύουν όλα με ανταπτοράκια κανονικά.Έχω 5-6 αντάπτορες και χρησιμοποιώ σε ότι συσκευή είχα.Σε otg hdmi δε δοκίμασα.

Όσο για το αν μπαίνει σε doze mode(deep), μη προσπαθείτε να το βρείτε εμπειρικά ρε παιδιά, υπάρχουν και εφαρμογές που το δείχνουν.Εγώ έβαλα σήμερα το gsam battery monitor(που πάντα το είχα εμπιστοσύνη) για να το διαπιστώσω.Αύριο τα αποτελέσματα, όταν ξυπνήσω...

Link to comment
Share on other sites

δουλεύουν όλα με ανταπτοράκια κανονικά.Έχω 5-6 αντάπτορες και χρησιμοποιώ σε ότι συσκευή είχα.Σε otg hdmi δε δοκίμασα.

Όσο για το αν μπαίνει σε doze mode(deep), μη προσπαθείτε να το βρείτε εμπειρικά ρε παιδιά, υπάρχουν και εφαρμογές που το δείχνουν.Εγώ έβαλα σήμερα το gsam battery monitor(που πάντα το είχα εμπιστοσύνη) για να το διαπιστώσω.Αύριο τα αποτελέσματα, όταν ξυπνήσω...

 

Μαζί με το deep πες μας αν σου ανεβάζει τις original φωτογραφίες και σου τρώει χώρο απο το cloud σου :P

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με το deep πες μας αν σου ανεβάζει τις original φωτογραφίες και σου τρώει χώρο απο το cloud σου :P

τι να δω, το λέει καθαρά

Free unlimited storage for Pixel and Pixel 2 users

 

If you have a Pixel, you get unlimited free storage at Original quality for photos and videos uploaded from your phone. You won’t be able to use “High quality.”

If you have the Pixel 2, you get free unlimited Original quality storage for photos and videos uploaded from Pixel before Jan 16, 2021. After that, new photos will be uploaded at High quality for free. If you upload new photos at Original quality, it will count against your storage. Photos uploaded before Jan 16, 2021 will remain free at Original quality.

Link to comment
Share on other sites

Βρε ανέβασε εσυ φωτογραφίες με original επιλογή και δες τα GB σου πρίν και μετά και έλα να τα ξανά πούμε.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Βρε ανέβασε εσυ φωτογραφίες με original επιλογή και δες τα GB σου πρίν και μετά και έλα να τα ξανά πούμε.

 

Τα ανέβασες και κοίταξες ξανά μετά από 24 ώρες?

Link to comment
Share on other sites

Βρε ανέβασε εσυ φωτογραφίες με original επιλογή και δες τα GB σου πρίν και μετά και έλα να τα ξανά πούμε.

το δοκίμασα, και κόβει σε ανάλυση/mb, ακόμα και σε original να το έχω.Δεν ξέρω τι παίζει, αλλά έκανα ακριβώς τις ρυθμίσεις που πρέπει.Όσο για το που έχω 19gb, αντί 15gb, ήτανε από μια παλιά κίνηση της google για nexus, που έδωσε 4 ολόκληρα giga δώρο!:p

Link to comment
Share on other sites

Τα ανέβασες και κοίταξες ξανά μετά από 24 ώρες?

 

Ναι δεν έχει αλλάξει κάτι, 0 στο πηλίκο.

Απλά δεν χρεώνει GB για κανένα λόγο.

 

το δοκίμασα, και κόβει σε ανάλυση/mb, ακόμα και σε original να το έχω.Δεν ξέρω τι παίζει, αλλά έκανα ακριβώς τις ρυθμίσεις που πρέπει.Όσο για το που έχω 19gb, αντί 15gb, ήτανε από μια παλιά κίνηση της google για nexus, που έδωσε 4 ολόκληρα giga δώρο!:p

 

Αποκλείεται να σου κόβει, σε ανάλυση 4000χ3000 τραβάει τόσο ανεβάζει απλά το μόνο που κόβει είναι 300kb που αυτά είναι λογικά τα . thumbnails και κάποια άλλα info.

Επίσης αν τραβήξεις μια φωτογραφία και την δείς από την gallery της cameras και είναι πχ 5.2 στον file manager θα στην έχει 5.15 ή 5.10 είναι απολύτως λογικό.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Rackal, όντως δεν έχω κάνει factory reset. Ίσως να παίζει ρόλο και αυτό.

Θα σημειώσω τα mAh του Google service απόψε και θα δω το πρωί την διαφορά.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για όποιον θέλει να κάνει root και είναι στην τελευταία oreo (OPR1.170623.026.8.1.10) παραθέτω παρακάτω λίγο πιο αναλυτικά τα βήματα που ακολούθησα και το έκανα πανεύκολα με οδηγίες από αυτόν τον οδηγό. (Να πω εδώ ότι κυκλοφορεί και ένας οδηγός στο xda τον οποίο όμως φοβόμουν να ακολουθήσω καθώς δεν εμπιστευόμουν να flashάρω στην συσκευή μου ένα πειραγμένο αρχείο από κάποιον που δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να έχει πειράξει.

 

1. Αρχικά να έχετε την τελευταία αναβάθμιση στο κινητό

2. Να έχετε κάνει unlock τον bootloader. Οδηγός εδώ

3. Κατεβάζετε το update από εδώ, μόλις κατέβει ξεζιπάρετε δύο φορές το αρχείο μέχρι να φτάσετε στον φάκελο με όνομα tissot_images_8.1.10_8.0. Τον ανοίγετε και πηγαίνετε στον φάκελο images, έπειτα βρίσκεται το αρχείο boot και το κάνετε copy χύμα στην μνήμη του κινητού σας.

από εκεί και πέρα ακολουθήστε τα βήματα του οδηγού που παραθέτω πιο πάνω και θα κάνετε root την συσκευή σας.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος του κινητού εδώ και περίπου 10 μέρες...μου έκανε αναβάθμιση προχτές στην 8.0.0 και έχω.την εντύπωση ότι η μπαταρία αδειάζει πιο γρήγορα...ξ μήπως κάνω λάθος?την άποψη σας παρακαλώ??

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος του κινητού εδώ και περίπου 10 μέρες...μου έκανε αναβάθμιση προχτές στην 8.0.0 και έχω.την εντύπωση ότι η μπαταρία αδειάζει πιο γρήγορα...ξ μήπως κάνω λάθος?την άποψη σας παρακαλώ??

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Διάβασε τις τελευταίες σελίδες θα βγάλεις άκρη λίγο πολύ.

Γενικός υπάρχουν αναφορές κυρίως από μένα για το θέμα μπαταρίας και ρίχνω εν μέρει το φταίξιμο στο ορεο 8

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...