Jump to content

Xiaomi Mi Note 2


kwnana
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα και απο μενα...

Ειμαι στην διαδικασια επιλογης κινητου και θα θελα απο την εμπειρια σας μια απαντηση

Ειμαι μεταξυ του Mi note 2 4/64 και του Mi note 3 6/64

Με προβληματιζει ο παλιος επεξεργαστης του note 3 και οι αναβαθμισεις που θα παρει το Note 2

Ποια θεωτειται καλυτερη επιλογη

Η τιμες ειναι ιδιες...

Ευχαριστω πολυ..

Σε λάθος νήμα νομίζω ότι είσαι... Εδώ όλοι θα σου πούμε mi note 2!!! Αυτό που έχουμε δλδ.

Νομίζω πάντως πως ότι και να πάρεις θα μείνεις ευχαριστημένος.

 

 

Στάλθηκε από το K920 (CN) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο Antretng νομίζω τα έχει και τα δύο και κάπου κάνει και σύγκριση.. :whistle:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ο Antretng νομίζω τα έχει και τα δύο και κάπου κάνει και σύγκριση.. :whistle:
Και νομίζω ότι λέει πολύ καλύτερο το mi note 2.. εκτός από την κάμερα!!!

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με psychedellic kernel και ondemand governor δεν εχει καμιά βελτιωση στη μπαταρια.

 

Να πω οτι φορτιστες, χρησιμοποιω τον go,comma quick charge 3 και ειναι πολυ καλος, πιο γρηγορος και απο τον μαμά φορτιστη.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα...

Ειμαι στην διαδικασια επιλογης κινητου και θα θελα απο την εμπειρια σας μια απαντηση

Ειμαι μεταξυ του Mi note 2 4/64 και του Mi note 3 6/64

Με προβληματιζει ο παλιος επεξεργαστης του note 3 και οι αναβαθμισεις που θα παρει το Note 2

Ποια θεωτειται καλυτερη επιλογη

Η τιμες ειναι ιδιες...

Ευχαριστω πολυ..

 

Θετικά του Mi Note 2:

- Μεγαλύτερη 5.7 ιντσες οθόνη με καλύτερο μαύρο (δεν διαφέρουν σε φωτεινότητα)

- Δυνατότερη gpu (σε εμπειρία χρήσης δεν έχουν διαφορά... ίσως σε κανά βαρύ game στο μέλλον)

- Ηχείο με μεγαλύτερο βάθος (ίσως το καλύτερο σε xiaomi)

- RGB led notification (του 3 είναι μονόχρωμο)

- Ωραίο edge design (υποκειμενικό)

 

Θετικά του Mi Note 3:

- Μεγαλύτερη αυτονομία (κάπου 20%) αν και ισως ανεβεί και άλλο... edit τελικά ανέβηκε στο 35%

- Τηλεφακός και bokeh στη κάμερα. Επιπλεον στις νυχτερινές λόγω ois βγάζεις ευκολότερα καθαρές (όχι κουνημμένες) και καλύτερο βιντεο.

- Νεώτερη έκδοση android

- Στερεοφωνικό ηχείο (προτιμώ το μεγαλύτερο μπάσο του note 2)

- Δακτυλικό που δεν χρειάζεται να πατάς κουμπάκι (ίσως υποκειμενικό)

- Αν βάζεις tempered glass, θα κολλήσει καλύτερα από ότι στην edge οθόνη του 2 (ίσως για κάποιους αδιάφορο)

 

Να πω όμως 2 παρεξηγημένα σημεία.

- Ο 660 μόνο στην gpu υστερεί από τον 821. Αλλά ακόμα και εκει δεν σημαίνει ότι ειναι κακή. Ίσα ίσα είναι πολύ καλύτερη από τους περισσότερους επεξεργαστές του 2016 (πχ snapdragon 808, kirin 950, snapdragon 652 κλπ). Μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να δω frame drops. Οπότε επι το πρακταίο δεν νομίζω να καταφέρει κάποιος να δει διαφορές. Ίσα ίσα που κέρδισες σε αυτονομία και θερμοκρασίες.

- Αν εξαιρέσουμε την έλλειψη δευτερης κάμερας για bokeh, η κάμερα του mi note 2 κάθε άλλο παρά κακή είναι (στις ημερήσιες μάλιστα ειναι οριακά καλύτερη). Απλά στις νυχτερινές ίσως χρειαστείς συχνότερα να τραβήξεις 2-3 φωτογραφίες παραπάνω για να είναι καθαρή. Κατά τα άλλα, αν βγει καθαρή, οι διαφορές δεν είναι μεγάλες. Οπότε έχει περισσότερο σημασία το πόσο σταθερό χέρι έχεις. Ίσως στα σκοτάδια να φωτίζει λιγο περισσότερο το 3 και να χει λιγη λεπτομέρια παραπάνω. Επίσης το 3 τις βγάζει λιγότερο κίτρινες αν και στα μάτια μου δεν μου πολυαρέσει. edit τελικά αυξήθηκε η διαφορά

 

Προσωπικά έκανα την μετάβαση λόγω μπαταρίας και συμβατότητας της google camera (και επειδή το πέτυχα και καλή τιμή :lol: ). Όποιο και να πάρεις θα είσαι ικανοποιημένος. Απλά έχε υπόψιν ότι κακός λέγεται mi note 3. Είναι άλλη συσκευή και όχι διάδοχος του 2.

 

=========

Update 2/2/2018

 

Στο mi note 3 χρησιμοποιώ πλέον την developers. Εκει παρατήρησα ακόμα μεγαλύτερη μπαταρία και καλύτερη κάμερα.

Πάμε αναλυτικά:

-Μπαταρία: Δεν γνωρίζω αν αυξήθηκε λογω κάποιων παραπάνω φορτίσεων ή αν οφείλετε σε βελτίωση της dev. Πλέον ομως η διαφορά στη μπαταρία θα έλεγα ότι ειναι καπου στο 35% υπερ του Note 3.

-Κάμερα: Οι νυχτερινές, αν εξαιρέσουμε ενα bug που με ανάγκασε να κλείσω το αυτοματο hht (το ανοίγω μόνος μου το βράδυ) είναι σαφέστα βελτιωμένες οπότε ανοίγει ακόμα περισσότερο η ψαλίδα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

ξέρει κάποιος ένα υπάρχει πουθενά διαθέσιμη η original θήκη ??

όσο έχω ψάξει Ελλά δα και εξωτερικό δεν την έχω βρει πουθενά

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα...

Ειμαι στην διαδικασια επιλογης κινητου και θα θελα απο την εμπειρια σας μια απαντηση

Ειμαι μεταξυ του Mi note 2 4/64 και του Mi note 3 6/64

Με προβληματιζει ο παλιος επεξεργαστης του note 3 και οι αναβαθμισεις που θα παρει το Note 2

Ποια θεωτειται καλυτερη επιλογη

Η τιμες ειναι ιδιες...

Ευχαριστω πολυ..

 

Αν και τα εξήγησε πολύ καλύτερα παραπάνω ο φίλος που έχει κάνει τη σύγκριση στις 2 συσκευές ,εγώ στη θέση σου , αυτή τη στιγμή θα επέλεγα το Mi Note 3 .

Κυρίως λόγω της κάμερας.

Επίσης η curved οθόνη δεν έχει καμία χρησιμότητα , τόσο καιρό οι αθεόφοβοι δεν έχουν αναπτύξει μια εφαρμογή , ένα feature , ένα gesture που να εκμεταλλεύεται την κυρτή οθόνη όπως τα Samsung.

Ρε να μην έχουν δώσει μια Always on Display επιλογή στο μοναδικό κινητό που έβγαλαν με AMOLED οθόνη!!!!

Μιλάμε για εγκατάλειψη της συσκευής που αποτελεί περσινή ναυαρχίδα.

 

Ακόμη θεωρώ πως δεν θα υπάρχει καμία αισθητή διαφορά στην απόδοση του 660, τουναντίον θα έχεις καλύτερη αυτονομία από την παρόλαυτα εξαιρετική αυτονομία του Mi Note 2.

 

Ένας επιπρόσθετος ακόμη , προσωπικός λόγος είναι πως είμαι πλέον εξοργισμένος με την καθυστέρηση κυκλοφορίας της Miui 9 stable όταν έχουν αρχίσει να βγαίνουν ειδήσεις για την προετοιμασία της Miui X. Επίσης απόδειξη της εγκατάλειψης υποστήριξης που σχολίασα παραπάνω.

 

Μοναδικό χαρακτηριστικό που εμένα με αποτρέπει να πάρω το Mi Note 3 είναι η έλλειψη B20 καθώς έχω το 6/128 global LTE. ( Wind και επαρχία γαρ )

Θέλω να πάρω το Mi Mix 2 αλλά προσπαθώ να κρατηθώ για να δω τι θα δώσει το Mi 7 σε λίγο καιρό.

Edited by VASKIR
Link to comment
Share on other sites

XTRV 8.1.18 με psychedelic kernel και darkness governor, απίστευτη διαχείριση ram και τρομερή μπαταρία

Απίστευτο αυτό που συμβαίνει με τη μπαταρία..

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Για να κανω ρουτ το κινητο εκτος απο ξεκλειδωμα πρεπει να αλλαξω την ρομ ή γινεται και στην 8.5.5.0 ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις Rom ξεκλειδωνεις περνάς twrp και μέσα από το twrp κανεις root (supersu η magisk)

 

Redmi Note 3 pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύει η official με custom recovery. Αν περάσεις twrp θα χρειαστείς και το lazyflasher.

 

Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις boot προσωρινά το twrp

Link to comment
Share on other sites

Μπουταρει δηλαδή παρά το custom recovery?
Ναι και το lazyflasher και το root την ίδια δουλειά κάνουν τροποποιούν το dm-verity στο boot.img. Όταν δεν θέλουμε root φλασαρουμε το lazyflasher

 

Redmi Note 3 pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι και το lazyflasher και το root την ίδια δουλειά κάνουν τροποποιούν το dm-verity στο boot.img. Όταν δεν θέλουμε root φλασαρουμε το lazyflasher

 

Redmi Note 3 pro

 

Good to know.

 

Δεν το ήξερα. Σε ευχαριστώ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω στειλει αιτημα για ξεκλειδωμα και περιμενω για τις νεες αποριες. :D Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος να αυξησω την ενταση του ακουστικου γιατι δεν με ενθουσιαζει η ενταση?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..υπάρχει κάποιος παιδιά που να γνωρίζει πού μπορώ να βρω μπαταρία ...το έκανα βουτιά στην θάλασσα και από τότε κρατάει μισή μέρα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα με το stock messaging app (sms)?

Στη lock screen και το floating notification δεν μου βγάζει όνομα αλλά, το νούμερο. Αν μπω στην εφαρμογή των μηνυμάτων μου βγάζει το όνομα που και εκεί, μερικές φορές πρέπει να μπω να διαβάσω το sms και να ξαναβγώ για να βγάλει αναγνώριση επαφής.

Ένα άλλο, το εικονίδιο του whats app, του facebook και του messenger(πιο σπάνια) δεν βγάζουν αριθμό ειδοποιήσεων.

Έρχομαι από galaxy S5 με περασμένη stock btu rom με odin και αυτά τα θεωρούσα αυτονόητα... Κανένα bug, το τηλέφωνο δούλευε απροβλημάτιστα...

Υπέρ ευχαριστημένος απτο upgrade μου παρόλαυτα, αν μπορέσω να λύσω αυτά τα καθημερινά που κάνουν πιο ευχάριστη την εμπειρία χρήσης θα είναι τέλειο!

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Mi note 2 αγορασμένο πριν 15 μέρες από ευρωπαϊκή αποθήκη του gearbest, με update σε miui8

Motorola Atrix -> Galaxy S5 -> Mi Note 2 -> S9+
Link to comment
Share on other sites

μερικές φορές πρέπει να μπω να διαβάσω το sms και να ξαναβγώ για να βγάλει αναγνώριση επαφής.

Και σε εμενα το κανει αυτο, δεν ξερω τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα το κανει αυτο, δεν ξερω τι φταιει.
Προσθέστε στις επαφές σας το +30.

 

Ο εύκολος τρόπος με Number fixer.

Ο δύσκολος χειροκίνητα.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Προσθέστε στις επαφές σας το +30.

Θα το παρατηρησω αυτο γιατι οι βασικες μου επαφες εχουν το +30.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα με το stock messaging app (sms)?

Στη lock screen και το floating notification δεν μου βγάζει όνομα αλλά, το νούμερο. Αν μπω στην εφαρμογή των μηνυμάτων μου βγάζει το όνομα που και εκεί, μερικές φορές πρέπει να μπω να διαβάσω το sms και να ξαναβγώ για να βγάλει αναγνώριση επαφής.

Ένα άλλο, το εικονίδιο του whats app, του facebook και του messenger(πιο σπάνια) δεν βγάζουν αριθμό ειδοποιήσεων.

Έρχομαι από galaxy S5 με περασμένη stock btu rom με odin και αυτά τα θεωρούσα αυτονόητα... Κανένα bug, το τηλέφωνο δούλευε απροβλημάτιστα...

Υπέρ ευχαριστημένος απτο upgrade μου παρόλαυτα, αν μπορέσω να λύσω αυτά τα καθημερινά που κάνουν πιο ευχάριστη την εμπειρία χρήσης θα είναι τέλειο!

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Mi note 2 αγορασμένο πριν 15 μέρες από ευρωπαϊκή αποθήκη του gearbest, με update σε miui8

 

Καλημέρα είχα κ εγώ το ίδιο πρόβλημα κ τελικά έφταιγε η ρομ μου είχα μια fake ελληνική ρομ οπότε δεν επιαρνα ούτε αναβαθμίσεις με βοήθησαν κάτι παιδιά από facebook που γνώριζαν κ με πολύ εύκολο τρόπο έβαλα την global stable πήρα κ την 9 κ πολλά από αυτά τα θέματα λύθηκαν τσεκαρε την ρομ σου.....

Link to comment
Share on other sites

Η ρομ μου είναι η κάτωθι... Το miui9 δεν μου χει έρθει και στο επίσημο σάιτ με μαζεμένες τις ρομ, την stable δεν την έχει.

Αυτό με τα μηνύματα το κάνει και σε επαφές με κωδικό χώρας μπροστά.ce400c54b346d0a3341f463944c5f38e.jpg

Motorola Atrix -> Galaxy S5 -> Mi Note 2 -> S9+
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...