Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μία και από μένα σε δύο εκδόσεις κάμερας, με την default και με την GCam5.1.018-Arnova8G2-V1.2

 

IMG_20171215_195627

 

IMG_20171215_195651

 

στο auto τραβηγμένες και με hdr η default και hdr+ η Mod

 

κάθε σχόλιο δεκτό :)

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το εφέ θολωσης φακού ήταν; Που σου λέει ανέβασε τη καμερα προς τα πάνω;
Ναι Ανδρέα το εφέ θολωσης είναι που ανεβάζεις λίγο καταπάνω την κάμερα, επίσης μου κάνει εντύπωση η ταχύτητα λήψης παρόλο το hdr+ δεν έχει καμία σχέση με την καθυστέρηση που είχε το Nexus 6p,θα απαντήσω και σε ένα προηγούμενο σχόλιο σου ότι σε lowlight και indoor το hdr+ στο auto έχει καλύτερο αποτέλεσμα πάντα,το hdr+ on χρειάζεται σε πολύ ιδιαίτερες περιπτώσεις ημερήσιας φωτογραφίας με πολύ μεγάλες αντιθέσεις.

 

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι Ανδρέα το εφέ θολωσης είναι που ανεβάζεις λίγο καταπάνω την κάμερα, επίσης μου κάνει εντύπωση η ταχύτητα λήψης παρόλο το hdr+ δεν έχει καμία σχέση με την καθυστέρηση που είχε το Nexus 6p,θα απαντήσω και σε ένα προηγούμενο σχόλιο σου ότι σε lowlight και indoor το hdr+ στο auto έχει καλύτερο αποτέλεσμα πάντα,το hdr+ on χρειάζεται σε πολύ ιδιαίτερες περιπτώσεις ημερήσιας φωτογραφίας με πολύ μεγάλες αντιθέσεις.

 

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Άρα καλά το κατάλαβα. Αν εκεί που λέγαμε ότι κάηκε η πινακίδα το είχες on μπορεί και να το έσωζε. Και στο auto όπως σου είπα έχει zsl και τραβα ταχύτατα.

 

Άρα ξέρεις πως θα παίζεις από δω και πέρα. Θα το χεις μόνιμα Auto και αν τυχόν ζοριζει το πράγμα το γυρίζεις σε on (βοηθάει τοσο σε dynamic range οσο και στα σκοτάδια για λεπτομέρια/θόρυβο)

Link to comment
Share on other sites

Μία και από μένα σε δύο εκδόσεις κάμερας, με την default και με την GCam5.1.018-Arnova8G2-V1.2

 

IMG_20171215_195627

 

IMG_20171215_195651

 

στο auto τραβηγμένες και με hdr η default και hdr+ η Mod

 

κάθε σχόλιο δεκτό :)

 

απιστευτη λεπτομερεια , φοβερο το αποτελεσμα.

Η πρωτη ειναι σαφως καλυτερη.Η δευτερη δεν εχει καλη επεξεργασια

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε όντως ότι δοκιμασία και αν το βάλω δεν χρειάζομαι δεύτερη λήψη

https://farm5.staticflickr.com/4725/39034714351_bb6d658197_c.jpg[/ig]IMG_20171213_192516 by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

https://farm5.staticflickr.com/4533/38998364362_5f13fdc818_c.jpg[/mg]IMG_20171213_192458 by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

https://farm5.staticflickr.com/4580/25206787548_fc9d3f1880_c.jpg[/ig]2017-12-15_07-18-07 by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

Στάλθηκε από το Pixel XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο είπα απο την 1 μέρα, βρήκες το λιμάνι σου εδω!!

Οι φωτογραφίες είναι κορυφαίες και το πιο σημαντικό είναι αυτό που λες, point & shoot και τέλος.

Ούτε μοντες ούτε τραβά ξανα και ξανα!

Link to comment
Share on other sites

απιστευτη λεπτομερεια , φοβερο το αποτελεσμα.

Η πρωτη ειναι σαφως καλυτερη.Η δευτερη δεν εχει καλη επεξεργασια

η δεύτερη είναι η Mod που νομίζω ότι είναι και μεγαλύτερο το αρχείο οπότε περίμενα και καλύτερα αποτελέσματα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα! Καλές γιορτές σε όλους! Ένα ηλιοανατόλεμα. Lg g5 auto.

39043798972_b99babe293_c.jpg20171214_072112 by Alex Merfy, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

η δεύτερη είναι η Mod που νομίζω ότι είναι και μεγαλύτερο το αρχείο οπότε περίμενα και καλύτερα αποτελέσματα

 

Σε αυτη που εβγαλες καλυτερη ειναι η στοκ.

Οι τελευταιες εκδοσεις του hdr+ δεν μ'αρεσουν οσον αφορα το processing.

Εγω χρησιμοποιω εκδοση για Android 6

Link to comment
Share on other sites

η δεύτερη είναι η Mod που νομίζω ότι είναι και μεγαλύτερο το αρχείο οπότε περίμενα και καλύτερα αποτελέσματα

 

Επειδή το είχα δοκιμάσει το op3, η gcam δεν δουλεύει καλά με αυτό. Μείνε στη στοκ.

 

Πάντως επειδή βλέπω να χρησιμοποιείται επαναλαμβανόμενα η λέξη mod, μάλλον έχετε παρεξηγήσει τη λέξη. Δεν είναι παρά ένα camera app όπου απλά κάποιες εκδόσεις έχουν κάποιες ρυθμίσεις παραπάνω (όπως βαριέται βάζει απλά την αυθεντική και τέλος). Καμία σχέση με custom kernels, roms κλπ. Τώρα το αν σε κάποιες φτηνότερες συσκευές δεν έχουν ενεργό api2 και πρέπει να ενεργοποιηθεί είναι άλλη ιστορία... αλλά ακόμα και σε αυτές, το να αλλάξεις μια ισότητα σε μια γραμμή δεν το λες και κανα τρελό mod. Και σίγουρα σε συσκευές που έχουν ήδη ενεργό δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα...

 

Όχι τίποτα άλλο αλλά έχουμε βγάλει τα ματάκια μας στα modarismata (custom roms, custom kernels, undervolt, overclock κλπ)... μην υποτιμάμε έτσι τη λέξη. ;) Ένα απλό port ειναι ενός camera app και τίποτα παραπάνω.

 

Υ.Γ. Δεν πάει προς εσένα taliban αλλά γενικά. :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε περα από το στοκ είναι μοντιφα δηλαδή πείραγμα με τον ενα ή με τον αλλο τρόπο.

Είτε είναι ενα απλό apk είτε είναι 1000000 γραμμές κωδικα.

 

Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης αλλά ούτε και υποτίμησης του κάθε mod apk που υπάρχει στο νετ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μοντίφα όταν χρησιμοποιεί κάποιος μια άλλη κάμερα από play store? Είναι μοντίφα αν κάποιος χρησιμοποιεί διαφορετικό mail client ή sms client ή browser? Δηλαδή αν κατεβάσω το chrome στο κινητό μου (ενώ δεν το είχε) αποτελεί μοντίφα; Αν ναι τότε έχεις παρεξηγήσει τον όρο...

 

Βρες άλλη έκφραση αν θες. Αλλά mod δεν είναι αφού δεν κάνεις κάποια μοντα στη κάμερα σου (άντε πες μια ενεργοποίηση api2 στις φτηνότερες συσκευές). ;) Ένα ακόμα app είναι... πες το port αν θες. Μπορεί για σένα να είναι το ίδιο, αλλά στη πραγματικότητα δεν είναι. :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Είναι μοντίφα όταν χρησιμοποιεί κάποιος μια άλλη κάμερα από play store? Είναι μοντίφα αν κάποιος χρησιμοποιεί διαφορετικό mail client ή sms client ή browser? Δηλαδή αν κατεβάσω το chrome στο κινητό μου (ενώ δεν το είχε) αποτελεί μοντίφα; Αν ναι τότε έχεις παρεξηγήσει τον όρο...

 

Βρες άλλη έκφραση αν θες. Αλλά mod δεν είναι. ;) Ένα ακόμα app είναι... πες το port αν θες. Μπορεί για σένα να είναι το ίδιο, αλλά στη πραγματικότητα δεν είναι. :)

 

αν μου επιτρέπεις είναι mod γιατί ναι μεν είναι apk αλλά έχει τροποποιηθεί, δεν είναι το πρωτογενές με λίγα λόγια.

Αυτά τα ολίγα :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Είναι μοντίφα όταν χρησιμοποιεί κάποιος μια άλλη κάμερα από play store? Είναι μοντίφα αν κάποιος χρησιμοποιεί διαφορετικό mail client ή sms client ή browser? Δηλαδή αν κατεβάσω το chrome στο κινητό μου (ενώ δεν το είχε) αποτελέι μοντίφα; Αν ναι τότε έχεις παρεξηγήσει τον όρο...

 

Βρες άλλη έκφραση αν θες. Αλλά mod δεν είναι. ;) Ένα ακόμα app είναι.

 

Μιλαω συγκεκριμένα για το hdr+ που δεν υπάρχει στο playstore και αμφιβάλλω αν πήρε καποιος πνευματικά δικαιώματα να το χρησιμοποιεί αφού ανήκει στην Google.

 

Παραθέτω μια εικόνα απο το xda τότε απο ενα τυχαίο θέμα που αφορά το hdr+, σε μιση σελίδα ανάφερε 4 φορές την έκφραση mod.

Επίσης είναι στον τομέα mods.

Καμια παρεξήγηση δεν έγινε εγω το λεω mod γιατί έτσι πιστεύω οτι είναι.

38193959395_b1295c4ba6_c.jpgreceived_10214159568201117 by marios86, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

αν μου επιτρέπεις είναι mod γιατί ναι μεν είναι apk αλλά έχει τροποποιηθεί, δεν είναι το πρωτογενές με λίγα λόγια.

Αυτά τα ολίγα :)

 

Σωστά. Ομως δεν κάνεις εσύ τη μοντα. Είναι έτοιμο. ;)

 

Όταν λέμε μόντες όμως ο άλλος καταλαβαίνει ότι πειράζει Kernels κλπ :)

 

Μιλαω συγκεκριμένα για το hdr+ που δεν υπάρχει στο playstore και αμφιβάλλω αν πήρε καποιος πνευματικά δικαιώματα να το χρησιμοποιεί αφού ανήκει στην Google.

 

Παραθέτω μια εικόνα απο το xda τότε απο ενα τυχαίο θέμα που αφορά το hdr+, σε μιση σελίδα ανάφερε 4 φορές την έκφραση mod.

Επίσης είναι στον τομέα mods.

Καμια παρεξήγηση δεν έγινε εγω το λεω mod γιατί έτσι πιστεύω οτι είναι.

[ig]https://farm5.staticflickr.com/4735/38193959395_b1295c4ba6_c.jpg[/img]received_10214159568201117 by marios86, on Flickr

 

Ναι αυτή ειναι modded από τον dev. Όταν όμως γράφεις "δεν κάνεις μοντες" τι εννοείς; Ούτε εμείς κάνουμε. Δεν πειράζουμε κάτι. :) Απλή εγκατάσταση είναι.

 

Με λίγα λόγια δεν κάνουμε mod στο κινητο... το mod έχει γίνει ήδη στο app. ;) Δεν μπλέκουμε με μόντες... απλή εγκατάσταση κάνουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Ομως δεν κάνεις εσύ τη μοντα. Είναι έτοιμο. ;)

 

Όταν λέμε μόντες όμως ο άλλος καταλαβαίνει ότι πειράζει Kernels κλπ :)

 

 

 

Ναι αυτή ειναι modded από τον dev. Όταν όμως γράφεις "δεν κάνεις μοντες" τι εννοείς; Ούτε εμείς κάνουμε. Δεν πειράζουμε κάτι. :) Απλή εγκατάσταση είναι.

 

Με λίγα λόγια δεν κάνουμε mod στο κινητο... το mod έχει γίνει ήδη στο app. ;) Δεν μπλέκουμε με μόντες... απλή εγκατάσταση κάνουμε. :)

 

Δεν έγραψα πουθενά δεν κάνεις μοντες.

Εγραψα ούτε μοντες ούτε τίποτα.

Εννοω οτι είναι μοντα έτοιμη και την χρησιμοποιει οποίος θέλει, πολλες φορές μάλιστα δεν ταιριάζει κιολας.

 

Μην το κουράζουμε άλλο εγω θα το λεω mod και εσυ port ή όπως νομίζεις καλύτερα.

 

Παμε παρακατω.

Link to comment
Share on other sites

"Πάμε παρακάτω"; Χρησιμοποιείς την έκφραση που βάζω όταν χαλάει η συζήτηση και κάνω σύσταση για αλλαγή θέματος; :confused:

 

Βρε δεν είμαστε καλά... τόσα offtopics συζητάτε ή παραθέτετε παλαιότερες φωτογραφίες με quotes και συζητάτε λες και ειναι chat room και δεν λέω τίποτα... και λες εσύ σε moderator? Τέσπα επειδή όντως χαλάει η συζήτηση σταματάω και γω. Κακός μίλησα... λέγε το μοντα ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι μοντίφα όταν χρησιμοποιεί κάποιος μια άλλη κάμερα από play store? Είναι μοντίφα αν κάποιος χρησιμοποιεί διαφορετικό mail client ή sms client ή browser? Δηλαδή αν κατεβάσω το chrome στο κινητό μου (ενώ δεν το είχε) αποτελεί μοντίφα; Αν ναι τότε έχεις παρεξηγήσει τον όρο...

 

Βρες άλλη έκφραση αν θες. Αλλά mod δεν είναι αφού δεν κάνεις κάποια μοντα στη κάμερα σου (άντε πες μια ενεργοποίηση api2 στις φτηνότερες συσκευές). ;) Ένα ακόμα app είναι... πες το port αν θες. Μπορεί για σένα να είναι το ίδιο, αλλά στη πραγματικότητα δεν είναι. :)

 

Πολυ σωστα τα λες Αντρεα τα πραγματα...συμφωνω μαζι σου 100%.

Ουτε μοντιφια ειναι, ουτε μοντα...ειναι port της Google camera.

Κανονικα θα επρεπε να ευγνωμονουμε τον Developer που την εφτιαξε

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω κ εγω με τον Μάριο οτι ειναι mod αλλα ας μην το συνεχίσουμε ο καθενας εχει την γνώμη του....απλά ίσως παρεξηγείτε επειδή λέγεται με πολλές συνωνυμες έννοιες

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Mi note 3 hdr+

 

Δεν εμεινα ευχαριστημενος απο την αποδοση..Nexus 6p profile super high.

 

24214899297_9b501b3570_c.jpgIMG_20171215_173942 by Guardian, on Flickr

 

39045267592_e8e3bd6c47_c.jpgIMG_20171215_174244 by Guardian, on Flickr

 

25209460478_e868c1214f_c.jpgIMG_20171215_192209 by Guardian, on Flickr

 

Stock camera

 

39045241862_3e49285c97_c.jpgIMG_20171214_173907 by Guardian, on Flickr

 

27278925049_f364fb72f0_c.jpgIMG_20171214_200150 by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη έλα pm μπας και το βελτιώσουμε. Δοκίμασε pixel και στείλε μου εντυπωσεις να μην το γεμίζουμε μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα! Καλές γιορτές σε όλους! Ένα ηλιοανατόλεμα. Lg g5 auto.

[ig]https://farm5.staticflickr.com/4733/39043798972_b99babe293_c.jpg[/img]20171214_072112 by Alex Merfy, on Flickr

 

πολύ όμορφη φίλε!

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

 

Οντως έχει θέμα εδω, νομίζω πρέπει να βρεις τι σου αρέσει πιο πολύ και να κλειδώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και στο Pm, εκμεταλλεύσου τη ταχύτητα της στοκ και ασε το hdr+ . Μια χαρά τα πάει και έτσι. Δεν έχει κακή κάμερα να πεις ότι σε καίει. :) Εγώ στο χα πει άλλωστε ότι στο Mi note 3 δεν ξέρω αν θα βαζα gcam. ;)
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...