Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρον έχει να μάθουμε από κάποιον που το δοκίμασε αν η πληρωμή ολοκληρώνεται άμεσα όπως με την κάρτα. Είχα κάνει μια μικροπώληση στο ebay και ένας Αμερικανός πελάτης με πλήρωσε μέσω e-cheque στο paypal (μέσω τραπεζικού λογαριασμού δηλαδή). Έκανε καμιά εβδομάδα να επιβεβαιωθεί η πληρωμή (να γίνει cleared η επιταγή για τους γνώστες) με αποτέλεσμα να αργήσει να παραλάβει την παραγγελία του αφού και το ίδιο το paypal δεν συνιστά την αποστολή του προϊόντος.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

με mail δεν μπορουμε να επικοινωνησουμε με το paypal;

 

γιατι σωνει και καλα να μιλησω στο τηλεφωνο;

 

δεν επιθυμω να μιλησω στο τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

με mail δεν μπορουμε να επικοινωνησουμε με το paypal;

 

γιατι σωνει και καλα να μιλησω στο τηλεφωνο;

 

δεν επιθυμω να μιλησω στο τηλεφωνο

 

Φυσικα και γινετε απο το messenger center.Απλα στην τυποποιημένη απάντηση που θα πάρεις απο το σύστημα πρέπει να απαντήσεις με το ερώτημα σου ωστε να σε απαντήσει υπάλληλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενώ ο τραπεζικός λογαριασμός μου στο Paypal είναι confirmed....μου εμφανίζει μια κίτρινη σημαία στο τραπεζικό λογαριασμό που λέει "Need your approval"...γιατί το βγάζει αυτό; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα πιο πάνω είτε χρειάζεται να τον ξανακάνεις confirm (πολλοί εδώ μέσα ενώ τον είχαμε confirmed τον τραπεζικό μας λογαριασμό προ του 2015, μας ξαναέβγαλε τελικά εκ νέου ανάγκη για νέο confirm). Ίσως σχετίζεται με τις εξελίξεις στη χώρα μας.

 

Είτε εννοεί να κάνει approval για το direct debit.

 

Βάλε screenshot, κρύβοντας προσωπικές πληροφορίες για να καταλάβουμε.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Λέει "Need your approval" άλλα εννοεί το Direct Debit γιατί αν προσέξεις ακριβώς από πάνω γράφει CHECKING.

Ο τραπεζικός λογαριασμός είναι ήδη συνδεδεμένος όπως γράφει στο Summury "Bank confirmed"

Μάλλον πρέπει να το τσεκάρουν όσο αφορά το Direct Debit και θα μας ειδοποιήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα accept και τώρα περιμένω να εγκριθεί

Μεταξύ άλλων γράφει....

 

Accept this authorization to pay using your bank

 

If you want us to automatically pull funds from your account when you make a PayPal payment,

please accept the direct debit authorization. This is required by new regulations in the European Union,

and helps banks process your payments faster and more efficiently.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον επρεπε να το κανω accept οταν εκανα confirm τον τραπεζικο λογαριασμο γιατι τωρα δεν μου το επιτρεπει και μου λεει να προσπαθησω αργοτερα. Δεν πειραζει
Link to comment
Share on other sites

Λέει "Need your approval" άλλα εννοεί το Direct Debit γιατί αν προσέξεις ακριβώς από πάνω γράφει CHECKING.

Ο τραπεζικός λογαριασμός είναι ήδη συνδεδεμένος όπως γράφει στο Summury "Bank confirmed"

Μάλλον πρέπει να το τσεκάρουν όσο αφορά το Direct Debit και θα μας ειδοποιήσουν.

 

Τίποτα από αυτά που φαντάζεσαι δεν σημαίνει το "checking". Σημαίνει μόνο "όψεως". Ναι το ξέρω πιθανότατα ταμιευτηρίου έχεις συνδέσει, αλλά με τα δεδομένα του Paypal, όλοι οι λογαριασμοί μας -εφόσον δεν είναι π.χ. προθεσμιακοί- ως λογαριασμοί όψεως λειτουργούν και αναγνωρίζονται.

Το "need approval" είναι ξεκάθαρο τι σημαίνει αν κάνετε τον κόπο να διαβάσετε: ζητάει έγκριση για να μπορεί να χρεώνει τον λογαριασμό το Paypal όταν ζητηθεί. Το δε προηγούμενο βήμα με τις 2 καταθέσεις των μικροποσών είναι προαπαιτούμενο της ενεργοποίησης του direct debit (για ευνόητους νομίζω λόγους: πρέπει να αποδείξεις ότι είναι δικός σου ο λογαριασμός, έχεις άμεση πρόσβαση σε αυτόν για να επιτραπεί η χρέωσή του). Εγώ δεν είχα πάρει χαμπάρι μέχρι προχθές ότι ζήτούσαν κάτι τέτοιο και τους συνδεδεμένους λογαριασμούς μου τους δούλευα κατά τα λοιπά πλην του direct debit που δεν μου χρειάζεται κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το βήμα με τις 2 καταθέσεις των μικροποσών έχει ήδη γίνει προχθές με επιτυχία και έτσι μου συνέδεσαν τον λογαριασμό μου.

Από εκεί και πέρα πρέπει να κάνεις πάλι accept στο "need approval" για την ενεργοποίηση του direct debit.

Τα ίδια λέμε νομίζω.... έχω διαβάσει πολύ καλά τι γράφει... και έχω κάνει accept στο "need approval" και αναμένω...

Αυτά έγραψα, δεν ξέρω που διαφωνείς !!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει χρησιμοποιήσει κανένας το direct debit, ή το έχουν διακοσμητικό εκεί (και επομένως δεν μας αφορά) "επειδή το χρησιμοποιούν σε άλλες χώρες και ξεχάσανε να το αφαιρέσουν από τους έλληνες χρήστες; Έχει δηλαδή πραγματική εφαρμογή για τον Έλληνα ή όχι; Έχει πληρώσει κανένας προϊόντα με το paypal να βάζει κατευθείαν χέρι στον τραπεζικό του λογαριασμό στις 03:00 τα χαράματα; Συμβαίνει αυτό πραγματικά;
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Το βήμα με τις 2 καταθέσεις των μικροποσών έχει ήδη γίνει προχθές με επιτυχία και έτσι μου συνέδεσαν τον λογαριασμό μου.

Από εκεί και πέρα πρέπει να κάνεις πάλι accept στο "need approval" για την ενεργοποίηση του direct debit.

Τα ίδια λέμε νομίζω.... έχω διαβάσει πολύ καλά τι γράφει... και έχω κάνει accept στο "need approval" και αναμένω...

Αυτά έγραψα, δεν ξέρω που διαφωνείς !!!!

 

Διαφωνώ ως προς το ότι το accept στο "need approval" το καταλαβαίνετε ως απαραίτητο βήμα. Δεν είναι. Το κάνει μόνο όποιος ελπίζει (γιατί αμφιβάλλω αν γίνεται λόγω cc) να πληρώνει μέσω τραπεζικού λογαριασμού. Δεν ήταν ούτε καν η επιβεβαίωση με τις 2 καταθέσεις. Withdraw από το balance για μικρά ποσά τουλάχιστον γινόταν και χωρίς αυτό.

Να το διατυπώσω και διαφορετικά: το accept είναι πάγια εντολή προς το Paypal για τον τραπεζικό σου λογαριασμό. Ακόμα κι αν το επιτρέπουν οι Ελληνικές τουλάχιστον τράπεζες (δεν είμαι σίγουρος), τη δίνεις έτσι εύκολα; Με τις κάρτες υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας όπως τα όρια συναλλαγών που αυτές έχουν και διαδικασίες όπως η αμφισβήτηση χρέωσης. Με τους τραπεζικούς λογαριασμούς τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ ως προς το ότι το accept στο "need approval" το καταλαβαίνετε ως απαραίτητο βήμα. Δεν είναι. Το κάνει μόνο όποιος ελπίζει (γιατί αμφιβάλλω αν γίνεται λόγω cc) να πληρώνει μέσω τραπεζικού λογαριασμού. Δεν ήταν ούτε καν η επιβεβαίωση με τις 2 καταθέσεις. Withdraw από το balance για μικρά ποσά τουλάχιστον γινόταν και χωρίς αυτό.

Να το διατυπώσω και διαφορετικά: το accept είναι πάγια εντολή προς το Paypal για τον τραπεζικό σου λογαριασμό. Ακόμα κι αν το επιτρέπουν οι Ελληνικές τουλάχιστον τράπεζες (δεν είμαι σίγουρος), τη δίνεις έτσι εύκολα; Με τις κάρτες υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας όπως τα όρια συναλλαγών που αυτές έχουν και διαδικασίες όπως η αμφισβήτηση χρέωσης. Με τους τραπεζικούς λογαριασμούς τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα.

 

Με προβληματισες με οσα ειπες...φαινεται λογικο το σκεπτικο σου....

να παω αραγε να αφαιρεσω την συνδεση με τον τραπεζικο λογαριασμο;;;;

Μαλλον...και να αφησω την κλασικη συνδεση μονο με την καρτα...θα εχω καλυτερο ελεγχο ετσι μου φαινεται, just in case...

 

Να πατησω λοιπον αυτο, και να αποσυνδεθει;

bank.jpg

Τι θα...χασω;

 

Topup δεν θα μπορω να κανω απο τον τραπεζικο μου λογαριασμο;

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ ως προς το ότι το accept στο "need approval" το καταλαβαίνετε ως απαραίτητο βήμα. Δεν είναι. Το κάνει μόνο όποιος ελπίζει (γιατί αμφιβάλλω αν γίνεται λόγω cc) να πληρώνει μέσω τραπεζικού λογαριασμού. Δεν ήταν ούτε καν η επιβεβαίωση με τις 2 καταθέσεις. Withdraw από το balance για μικρά ποσά τουλάχιστον γινόταν και χωρίς αυτό.

Να το διατυπώσω και διαφορετικά: το accept είναι πάγια εντολή προς το Paypal για τον τραπεζικό σου λογαριασμό. Ακόμα κι αν το επιτρέπουν οι Ελληνικές τουλάχιστον τράπεζες (δεν είμαι σίγουρος), τη δίνεις έτσι εύκολα; Με τις κάρτες υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας όπως τα όρια συναλλαγών που αυτές έχουν και διαδικασίες όπως η αμφισβήτηση χρέωσης. Με τους τραπεζικούς λογαριασμούς τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα.

Θα συμφωνήσω. Αν κάποιος είναι επαγγελματίας και χρησιμοποιεί το PayPal τότε να το καταλάβω. Για απλούς ιδιώτες που απλά το θέλουμε για αγορές, δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο να δώσουμε τέτοιες εξουσιοδοτήσεις κατά τη γνώμη μου προς το παρόν. Συμφωνώ να συνδέσει κάποιος το λογαριασμό για μεταφορά χρημάτων στο balance, αλλά μέχρι εκεί.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω. Αν κάποιος είναι επαγγελματίας και χρησιμοποιεί το PayPal τότε να το καταλάβω. Για απλούς ιδιώτες που απλά το θέλουμε για αγορές, δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο να δώσουμε τέτοιες εξουσιοδοτήσεις κατά τη γνώμη μου προς το παρόν. Συμφωνώ να συνδέσει κάποιος το λογαριασμό για μεταφορά χρημάτων στο balance, αλλά μέχρι εκεί.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Εγω που εκανα confirmed τον λογαριασμο,

πως μπορω να τον αποσυνδεσω μεν,

αλλα να κρατησω την δυνατοτητα να ειναι verified ωστε να μπορω να κανω top up? Γινεται;;;;

Link to comment
Share on other sites

Για απλούς ιδιώτες που απλά το θέλουμε για αγορές, δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο να δώσουμε τέτοιες εξουσιοδοτήσεις κατά τη γνώμη μου προς το παρόν. Συμφωνώ να συνδέσει κάποιος το λογαριασμό για μεταφορά χρημάτων στο balance, αλλά μέχρι εκεί.

 

Δεν νομίζω καν ότι μπορεί να λειτουργήσει στην Ελλάδα αυτό πέρα από το ζήτημα των capital controls. Πρέπει να πάρει εντολή και η τράπεζα από τον πελάτη της για να επιτρέψει να γίνονται χρεώσεις στο λογαριασμό του ανεξάρτητα του τι έχει συμφωνήσει ο πελάτης με το Paypal.

 

Εγω που εκανα confirmed τον λογαριασμο,

πως μπορω να τον αποσυνδεσω μεν,

αλλα να κρατησω την δυνατοτητα να ειναι verified ωστε να μπορω να κανω top up? Γινεται;;;;

 

Δεν χρειάζεται να τον σποσυνδέσεις. Αν έκανες απλά την επιβεβαίωση και δεν έδωσες συναίνεση στο επόμενο βήμα άστον έτσι. Μέχρι πρόσφατα πάντως δεν χρειαζόταν καν να είναι συνδεδεμένος ένας λογαριασμός για να στείλει λεφτά στο paypal balance. Συνδέαμε έναν για να εμφανίσει το ΙΒΑΝ του Paypal και στέλναμε στη συνέχεια από οποιονδήποτε άλλο λογαριασμό στο όνομά μας σε αυτά τα στοιχεία ακόμα και αν δεν ήταν συνδεδεμένος και αυτός. Τώρα ίσως άλλαξε αυτό και μπορείς να στείλεις μόνο από συνδεδεμένο λογαριασμό και για αυτό ζητάνε την επιβεβαίωση με τις 2 καταθέσεις,

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να τον σποσυνδέσεις. Αν έκανες απλά την επιβεβαίωση και δεν έδωσες συναίνεση στο επόμενο βήμα άστον έτσι. Μέχρι πρόσφατα πάντως δεν χρειαζόταν καν να είναι συνδεδεμένος ένας λογαριασμός για να στείλει λεφτά στο paypal balance. Συνδέαμε έναν για να εμφανίσει το ΙΒΑΝ του Paypal και στέλναμε στη συνέχεια από οποιονδήποτε άλλο λογαριασμό στο όνομά μας σε αυτά τα στοιχεία ακόμα και αν δεν ήταν συνδεδεμένος και αυτός. Τώρα ίσως άλλαξε αυτό και μπορείς να στείλεις μόνο από συνδεδεμένο λογαριασμό και για αυτό ζητάνε την επιβεβαίωση με τις 2 καταθέσεις,

 

Σωστος!

Μηπως ξερει κανεις, αν το top up εξακολουθει να γινεται απο οποιονδηποτε τραπεζικο λογαριασμο εχουμε, ή μονο απο εναν-μοναδικο δηλωμενο εντος pp?

Link to comment
Share on other sites

Σωστος!

Μηπως ξερει κανεις, αν το top up εξακολουθει να γινεται απο οποιονδηποτε τραπεζικο λογαριασμο εχουμε, ή μονο απο εναν-μοναδικο δηλωμενο εντος pp?

 

Γιατί δεν δηλώνεις όλους τους λογαριασμούς σου στο paypal, δωρεάν είναι (και δώρα τα cents που σου βάζουν για τις ανάγκες επιβεβαίωσης του λογαριασμού hehe)

//αστειεύομαι προφανώς, δεν είμαι τσιγγούνης

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Σωστος!

Μηπως ξερει κανεις, αν το top up εξακολουθει να γινεται απο οποιονδηποτε τραπεζικο λογαριασμο εχουμε, ή μονο απο εναν-μοναδικο δηλωμενο εντος pp?

 

Δεν το ξέρω για αυτό άλλωστε έγραψα και "ίσως". Έχω καιρό να κάνω top up. Μπορείς να το δοκιμάσεις εσύ βέβαια. Μπορείς να συνδέσεις πάνω από 1 λογαριασμό στο Paypal. Εγώ π.χ. έχω αυτή τη στιγμή 3 συνδεδεμένους και είχα ακόμα και 4 παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σάς λειτουργεί εσάς κανονικα η φόρμα REfunded REturns του Paypal;

 

Εμένα μου εμφανίζει κενές λίστες / επιλογές, μόνο ένα γενικό σχεδιάγραμμα της σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε αν έβαζες link... Έχω αρκετό καιρό να το χρησιμοποιήσω και δεν θυμάμαι την url.

 

edit: Βλέπω ότι δεν λειτουργεί πλέον μια διεύθυνση που πηγαίναμε παλιότερα και συμπληρώναμε τη φόρμα. Αντ' αυτού σε κάθε συναλλαγή στο Paypal πλέον έχει ξεχωριστό κουμπί το οποίο οδηγεί σε μια "κενή" φόρμα όπως λες. Βρήκα αυτό: https://www.paypalobjects.com/webstatic/en_GR/mktg/consumer/pages/returns/Formulaire_CEE.pdf

Το τυπώνεις (ή το ανοίγεις με πλήρες Acrobat -όχι reader- αν έχεις), το συμπληρώνεις και το στέλνεις στο email που δίνει στο τέλος.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο παραγγελίες η μία έμεινε στο τελωνείο (ατμιστικά), η άλλη ένα ρολόι, έφυγαν την ίδια μέρα, αυτή αγνοήτε. Έχουν περάσει τρεις μήνες το τρακινκ δείχνει ότι είναι στο αεροπλάνο και πετάει ακόμα, προσπαθώ να κάνω dispute στο paypal και δεν μπορώ. Κάνω όλα τα βήματα σωστά, επιλέγω την αγορά στην καρτέλα dispute a transaction πατάω συνέχεια και με πάει σε μια καρτέλα που δεν έχει τίποτα για να επιλέξω. Κάποια βοήθεια γιατί το κάνω πρώτη φορά και έχω χάσει τη μπάλα. Αν είμαι σε λάθος τοπικ ζητάω συγνώμη αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...