Jump to content

Αγορά κινητού p9 ή honor 8 pro;


Godfather80
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού βρήκα το σωστό μέρος για να το γράψω, ας τα πω κι εδώ.

Ήμουν κάτοχος p8 κάπου 20-22 μήνες, και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος, δεν σκεφτόμουν καν να το αλλάξω(δεν αλλάζω συχνά κινητά). Το μοναδικό κινητό στην ζωή μου(κυριολεκτώ), που δεν έβγαλε το παραμικρό πρόβλημα... Λογάριαζα χωρίς τον ξενοδόχο όμως... Μου το έκλεψαν το βράδυ και ήδη σκέφτομαι αναγκαστικά την αντικατάσταση του. Επειδή ήμουν τόσο ικανοποιημένος, σκέφτηκα κατευθείαν να πάω στο 9. Δεν έκατσα προφανώς να διαβάσω 156 σελίδες έριξα μία γρήγορη ματιά στις πρώτες και στις τελευταίες. Ένας φίλος μου είπε και για Xiaomi, αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. Εσείς το προτείνετε το 9 σε σχέση με το 8; Αξίζει; Και αν ναι, έχετε να προτείνετε μαγαζί Αθήνα να το πάρω; Το βρήκα 320 στο phonegallerystore.gr(αν δεν επιτρέπεται να γράφω ονόματα μαγαζιών, ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη, δεν το ξέρω. Ας το σβήσει κάποιος mod αν απαγορεύεται). Πιο φτηνά το βρήκα μόνο σε ένα στο Ηράκλειο Κρήτης(310). Από μπαταρία πως πάει(δεδομένα ανοίγω μόνο όταν τα χρειάζομαι, όχι συνέχεια); Ραδιόφωνο(δεν το πολυχρησιμοποιώ, αλλά έχει τύχει κάποιες φορές) βλέπω δεν υποστηρίζει; Η κάμερα του είναι καλύτερη από του 8; Γιατί βλέπω έχει 12mp ενώ το 8 είχε 13.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

edit: το κινητό το χρησιμοποιώ για τα βασικά. Ίντερνετ, φωτογραφίες, παιχνίδια(light, όχι τίποτα το ιδιαίτερο) κλπ. Ούτε χάκερ είμαι, ούτε προγραμματιστής(το αντίθετο θα έλεγα, αν υπήρχε. χαχα).

Οι ίδιες ερωτήσεις ισχύουν και για το Honor 8 pro. Να ξεκαθαρίσω ότι είμαι άσχετος και ασχολούμαι μόνο όταν είναι να αγοράσω!

Ευχαριστώ!!

Edited by Godfather80
Link to comment
Share on other sites

Πάρε το honor 9 και δεν θα το μετανιώσεις!

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το honor 9 και δεν θα το μετανιώσεις!

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το τσέκαρα κι αυτό, το έχει 309 στο gearbest. Αλλά ότι πάρω, θα το πάρω με τιμολόγιο και θα γλιτώσω το φπα, οπότε δύσκολα να το πάρω απ'έξω τελικά. Και γενικά και για το Pro που έγραψα, θα πρέπει να κάνω τρελή υπέρβαση στα λεφτά.

Είδα πάντως ότι έχει πιο μικρή οθόνη από τα άλλα 2. Από μπαταρία πως πάει; Κάμερα;

Edited by Godfather80
Link to comment
Share on other sites

Εαν σκεφτεσαι να ξαναγορασεις το huawei p8 εναντι του p9 τοτε σιγουρα μην το κανεις.Παραμενει ενα καλο κινητο αλλα σχεδον εχει κλεισει τριετια στην αγορα.Και τα χαρακτηριστικα του P9 ειναι καλυτερα του P8 σε ολους τους τομεις , απο καμερα και μπαταρια μεχρι επεξεργαστη και καρτα γραφικων.Τωρα αν θες να συγκρινεις το p9 με το honor 8 pro αυτο ειναι κομματι δυσκολο.Οι διαφορες τους ειναι αρκετες και σημαντικες οπως το μεγαλυτερο μεγεθος και η μεγαλυτερη οθονη του 8 pro και τα σχεδον 130 ευρω διαφορας των δυο μοντελων.Καλο ειναι να συμπληρωσεις αυτην την φορμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621 για να μπορεσουμε να σου προτεινουμε καταλληλα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, θα το γράψω από κάτω. Όχι δεν σκέφτομαι πάλι το P8. Επίσης να πω ότι αύριο μεθαύριο θα πάω να το πάρω(όποιο αποφασίσω), γιατί δεν έχω καθόλου κινητό αυτή την στιγμή.

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. Μέχρι 350. Αν κάτι είναι ΠΟΛΥ καλύτερο, ΙΣΩΣ γίνει η υπέρβαση.

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. Είχα καλομάθει με την 5,2 του p8, οπότε δεν θέλω μικρότερη.

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Ελλάδα και όσο για εγγύηση δεν ξέρω. Ότι είναι καλύτερο και έχει λιγότερη ταλαιπωρία. :)

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) Δεν το ήξερα καν αυτό, καλό θα ήταν. Με το p8 που απ'ότι είδα μόλις, που δεν είχε, δεν είχα κάποιο τρομερό πρόβλημα

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? dual οχι. Ραδιόφωνο το έχω χρησιμοποιήσει απειροελάχιστες φορές. Καλό είναι να υπάρχει, αλλά δεν είναι και παράγοντας που θα κρίνει την αγορά. Υπέρυθρες δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Το nfc δεν έχω ιδέα τι είναι!!(Ναι, τόσο άσχετος)

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Ναι θα το ήθελα. Δεν έχω θέμα με τα Αγγλικά, αλλά προτιμώ να έχει Ελληνικό.

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. Οθόνη με ενδιαφέρει αρκετά. Δεν ξέρω διαφορές amoled/lcd Από το ηχείο ελάχιστες φορές ακούω, αλλά να μην είναι και χρέπι.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Ταχύτητα/κάμερα μαζί. Και αυτονομία προφανώς με ενδιαφέρει πολύ. Βαρύ gaming δεν παίζω ποτέ.

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. Ήταν το p8(κλαψ)

 

Να αναφέρω πως αν πάρω το p9, θα το πάρω από το phonegallerystore στην Πανεπιστημίου, που είδα έχει την καλύτερη τιμή και είναι ετοιμοπαράδοτο κιόλας. Το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος έχει κακές εμπειρίες από το μαγαζί, να το αναφέρει. Ή αν ξέρει τι παίζει με την εγγύηση.

Edited by Godfather80
Link to comment
Share on other sites

Εγω σου προτεινω ανετα το p9 ,με εξαιρεση το ραδιο που στερειται σε ολα τα υπολοιπα σου καλυπτει τα κριτηρια σου.Ειναι ενα πολυ καλο κινητο στο ευρος χρηματων που ζητας και ελπιζω να το χαρεις αν το επιλεξεις :)
Link to comment
Share on other sites

Εγω σου προτεινω ανετα το p9 ,με εξαιρεση το ραδιο που στερειται σε ολα τα υπολοιπα σου καλυπτει τα κριτηρια σου.Ειναι ενα πολυ καλο κινητο στο ευρος χρηματων που ζητας και ελπιζω να το χαρεις αν το επιλεξεις :)

 

Ευχαριστώ!! Τώρα είδα που τα έψαχνα λίγο ακόμα, πως και το p9 και το p8 έχουν 3bg RAM. Είναι όντως πιο γρήγορο; γιατί νόμιζα ότι έχει 4bg.

Link to comment
Share on other sites

Το τσέκαρα κι αυτό, το έχει 309 στο gearbest. Αλλά ότι πάρω, θα το πάρω με τιμολόγιο και θα γλιτώσω το φπα, οπότε δύσκολα να το πάρω απ'έξω τελικά. Και γενικά και για το Pro που έγραψα, θα πρέπει να κάνω τρελή υπέρβαση στα λεφτά.

Είδα πάντως ότι έχει πιο μικρή οθόνη από τα άλλα 2. Από μπαταρία πως πάει; Κάμερα;

Το honor 9 το αγοράζεις από Ελλάδα στα 400€. Και βγάζεις και τιμολόγιο.

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!! Τώρα είδα που τα έψαχνα λίγο ακόμα, πως και το p9 και το p8 έχουν 3bg RAM. Είναι όντως πιο γρήγορο; γιατί νόμιζα ότι έχει 4bg.

 

Για την χρηση που το προοριζεις τα 3gb ram θα σου ειναι αρκετα.Το p9 ειναι σιγουρη αναβαθμιση απο το p8.Υπαρχει επισης και το Honor 8 το απλο οχι το pro , το οποιο στην ουσια ειναι ενα γυαλιστερο p9 με 4gb ram και υπερυθρες ir αλλα το υλικο κατασκευης του δεν ειναι μεταλλικο αλλα γυαλι.Αν αποφασισεις την υπερβαση των 50 ευρω τοτε υπαρχει και το καινουργιο honor 9 που σου προτεινει ο saltofx_v και αυτο γυαλινο με 4gb ram και υπερυθρες ir.Εν ολιγοις αν οικονομικα σε παιρνει τοτε μπορεις να παρεις μια πιο καινουργια συσκευη οπως το honor 9 , αλλιως το P9 θα καλυψει τις αναγκες σου και με λιγοτερα λεφτα.Kαλο ειναι να δεις τις συσκευες απο κοντα μηπως λειτουργησει και το αισθητικο κομματι καταλυτικα.

Link to comment
Share on other sites

Το honor 9 το αγοράζεις από Ελλάδα στα 400€. Και βγάζεις και τιμολόγιο.

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δηλαδή p9-honor 9, νικητής βγαίνει το Honor; :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή p9-honor 9, νικητής βγαίνει το Honor; :)
Το Ρ9 είναι περσινό ενώ το honor 9 φετινό μοντέλο... Μην σε μπερδεύει η αρίθμηση.

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το Ρ9 είναι περσινό ενώ το honor 9 φετινό μοντέλο... Μην σε μπερδεύει η αρίθμηση.

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με ενδιαφέρει κυρίως η σύγκριση σε κάμερα και μπαταρία. Είδα ότι έχει και ανεπαίσθητα μικρότερη οθόνη, αλλά μου φαίνεται ελάχιστη η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Μία που το είπα και μία που μπήκα στην πριζα για το p10... :lol::lol: Αλλά μπήκα στο αντίστοιχο θέμα εδώ, και βλέπω ότι δεν τα πάει πολύ καλά με τα βίντεο, τις νυχτερινές φωτογραφίες και τα ακουστικά(ακούω πολύ μουσική) δεν είναι και ότι καλύτερο... Εκτός αν είναι υπερψείρες αυτοί που τα έγραψαν :P Εμένα με ενδιαφέρει να ακούω μουσική, φωτογραφίες-πολλές από τις οποίες είναι σε συναυλίες, βίντεο τραβάω αλλά όχι και πολλά. Είναι τόσο κακό όσο το παρουσιάζουν;;; Είναι δυνατόν;
Link to comment
Share on other sites

Υ

Το Gearbest είναι αξιόπιστο; Θέλει ένας φίλoς το p10(international version Λέει). Αξίζει τελικά η κάμερα του p10;

 

Είναι από τα γνωστά κινεζομαγαζα. Τώρα η συσκευή μπορεί να λέει international αλλά νομίζω ότι προορίζεται για την κινεζική αγορά.Δεν μπορώ να απαντήσω για την λειτουργικότητα του στην Ελλάδα.,αλλά σίγουρα μπορώ να σου πω ότι δεν θα έχει εγγύηση από την ελληνική αντιπροσωπεία παρά μόνο από το gearbest.η κάμερα του p10 είναι από τις καλύτερες στην αγορά, αλλά όπως θα διάβασες θα υστερεί κάπου. Στα 400 ευρώ χτυπάς και το Samsung s7 και αυτό με καλη κάμερα.

Edited by Lensman
Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευές από το Πλαίσιο είναι unbranded; Γενικά αξίζει να το πάρω από το Πλαίσιο, ή έχει τα θέματα του στο after sales service; Γιατί βρήκα μία καλή προσφορά το p10 και λογικά εκεί θα καταλήξω(400 ευρώ)!! Αλλά αν δεν είναι αξιόπιστο, θα το πάρω από Κρήτη στα 407 που έπεσε! Απλά Πλαίσιο θα το έχω άμεσα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις/συμβουλές. Παρήγγειλα το p10 τελικά, από το Πλαίσιο. Τις επόμενες μέρες, θα το έχω λογικά! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλοδουλευτο , ειναι ενα αξιολογο κινητο :)

 

Σ'ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω βέβαια να είναι κάτι παραπάνω από απλά αξιόλογο! :lol::lol::)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...