Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια παραγγελία από iherb (15 ευρώ) μου ζήτησαν με επιστολή από το τελωνείο να τους στείλω υπεύθυνη δήλωση ότι το κουτί περιέχει συμπληρώματα διατροφής/καλλυντικά για προσωπική χρήση, χωρίς απαγορευμένες ουσίες. Αργότερα μου ζήτησαν και απόδειξη paypal ενώ δεν αναφερόταν κάτι τέτοιο στην επιστολή που έλαβα. Έκαναν πάνω από ένα μήνα να το εκτελωνίσουν και πλήρωσα 3 ευρώ.

 

Χωρίς ΕΟΦ;;

Και μόνο 3€;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς ΕΟΦ;;

Και μόνο 3€;

 

Από την επιστολή που έλαβα:

 

"Ο εκτελωνισμός μπορεί να πραγματοποιηθεί με υπεύθυνη δήλωση του παραλήπτη ότι τα περιεχόμενα του αντικειμένου προορίζονται για προσωπική χρήση και ότι ο παραλήπτης αναλαμβάνει την ευθύνη για οτιδήποτε προκύψει, εφόσον οι ποσότητες που περιέχονται δεν υπερβαίνουν τις:

 

3 συσκευασίες ανά μικροδέμα για συμπληρώματα διατροφής

2 συσκευασίες για μέχρι 5 φάρμακα ανά μικροδέμα για φάρμακα

μικρές ποσότητες καλλυντικών

 

Στην περίπτωση που η ποσότητα που περιέχεται στο αντικείμενο υπερβαίνει τις παραπάνω ποσότητες, απαιτείται έγκριση από τον ΕΟΦ."

 

Εγώ είχα ένα συμπλήρωμα διατροφής κάτω των 22 ευρώ και πλήρωσα 3 ευρώ που είναι το κόστος του ότι πέρασε απ' το τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Α μόνο ένα πράγμα;

Πάντως ΕΟΦ απαιτείται για όσα πάρεις (δηλαδή 1-3)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Και το site των ΕΛΤΑ απο εχθες εχει βαρέσει κανονι....βαζεις t.n......αλλα παπαλα...:lol:

 

https://www.elta-courier.gr/search Εδω μεχρι να αναστηθεί του ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

https://www.elta-courier.gr/search Εδω μεχρι να αναστηθεί του ΕΛΤΑ.

Nαι βρε το ξερω.:)

Για την καταντια το εγραψα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Α μόνο ένα πράγμα;

Πάντως ΕΟΦ απαιτείται για όσα πάρεις (δηλαδή 1-3)

 

Από την επιστολή που έλαβα:

 

"Ο εκτελωνισμός μπορεί να πραγματοποιηθεί με υπεύθυνη δήλωση του παραλήπτη ότι τα περιεχόμενα του αντικειμένου προορίζονται για προσωπική χρήση και ότι ο παραλήπτης αναλαμβάνει την ευθύνη για οτιδήποτε προκύψει, εφόσον οι ποσότητες που περιέχονται δεν υπερβαίνουν τις:

 

3 συσκευασίες ανά μικροδέμα για συμπληρώματα διατροφής

2 συσκευασίες για μέχρι 5 φάρμακα ανά μικροδέμα για φάρμακα

μικρές ποσότητες καλλυντικών

 

Στην περίπτωση που η ποσότητα που περιέχεται στο αντικείμενο υπερβαίνει τις παραπάνω ποσότητες, απαιτείται έγκριση από τον ΕΟΦ."

 

Αντέγραψα ακριβώς αυτά που γράφει η επιστολή.

Φαίνεται πως μέχρι αυτές τις ποσότητες, δε χρειάζεται έγκριση από τον ΕΟΦ και αρκεί η υπεύθυνη δήλωση του παραλήπτη ότι δεν εμπεριέχονται απαγορευμένες ουσίες και ότι προορίζεται για προσωπική χρήση.

 

;)

Edited by topi
Link to comment
Share on other sites

παιδες απο Κινα το AliExpress εχει τροπο αποστολης Priority (για να μην παει τελωνειο) οπως εχει το GearBest και το Banggood?
TCe
Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως ποιο ρολοι, ποσο κοστίζει και ο τροπος αποστολής...

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

ενα με μπρασελε ειναι , 20 ευρω εχει. me unregistered

Link to comment
Share on other sites

παιδες απο Κινα το AliExpress εχει τροπο αποστολης Priority (για να μην παει τελωνειο) οπως εχει το GearBest και το Banggood?
Το ρωτάω και στο θέμα των αγορών από Κίνα, αλλά το Belgium Post φαίνεται γενικά να είναι αξιόπιστο.

Αν κάπου έκατσε στραβή με τέτοια μέθοδο αποστολής θέλει διερεύνηση το τι έγινε.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

με αφορμή αυτή την δήλωση που σου ζητήσανε... πιστεύεται για μικροπράγματα εάν μέσα στην συσκευασία επισυνάπτεται ένα Printscreen από την συναλλαγή και printscreen απο το site λέτε να πεισθούν για την πραγματική τιμή?
Link to comment
Share on other sites

Και το site των ΕΛΤΑ απο εχθες εχει βαρέσει κανονι....βαζεις t.n......αλλα παπαλα...:lol:

 

Να δοκιμάζεις και το tracking system από τη σελίδα των ΕΛΤΑ Courier.

"Τραβάει" από άλλο σέρβερ τα στοιχεία.

 

https://www.elta-courier.gr/search

 

Πρίν λίγο που δοκίμασα το tracking των ΕΛΤΑ , δέν δουλεύει

Ενω του Courier , είναι ok

-------------------

ZTE Blade Vec 4g

-------------------

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενο 10 ευρω,

 

Mαλλον ολα τα registered τα σταματανε πλεον.

 

Nov-08-17, 12:26 PM Arrived at the customs of Greece

Oct-25-17, 10:01 AM Released from Russian Federation

Oct-25-17, 07:01 AM Released from Russian Federation

Oct-24-17, 13:31 PM Released from RF customs

Oct-24-17, 13:30 PM Handed over to the customs

Oct-24-17, 10:31 AM Released from RF customs

 

2 αλλα registered απο bangood ακούνητα απο 2-7 Οκτωβριου.

 

Παρελαβα σημερα

Ειχε πανω πρασινο αυτοκολλητο τελωνειακος ελευθερο.

Δηλωμενη αξια(πραγματικη ουτως η αλλως) 10 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Φτηνο δεμα (6€ πραγματικα) με SG περναει τελωνειο; με την εννοια της καθυστερησης και του 3€ νταβατζιλικιου εννοω

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα δέμα απο banggood με priority 24-10-17 η παραγγελία και παραλαβή 13-11-17 δηλαδή έκανε 21 μέρες, άργησε σχετικά πριν λίγο καιρό έκαναν 12 με 16 μέρες αλλά και πάλι ο χρόνος είναι πολύ καλός για αγορά απο Κίνα.
Link to comment
Share on other sites

Το ρωτάω και στο θέμα των αγορών από Κίνα, αλλά το Belgium Post φαίνεται γενικά να είναι αξιόπιστο.

Αν κάπου έκατσε στραβή με τέτοια μέθοδο αποστολής θέλει διερεύνηση το τι έγινε.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

Από τη δική μου μικρή εμπειρία: ό,τι μου ήρθε με Belgium Post, ήρθε γρήγορα (καμία σχέση με NL Post, για παράδειγμα) και χωρίς κόστος τελωνείου (το πιο ακριβό πακέτο ήταν ένα tv box 35€). Δεν ξέρω αν εξετάζουν περισσότερο άλλες ταχυδρομικές ή αν η Belgium Post είναι γρήγορη αυτή την περίοδο ή "σωστή" (με την έννοια του να παραδίδει σωστά και με τις απαραίτητες διατυπώσεις, ώστε να κάνει πιο εύκολη τη ζωή των τελωνειακών) ή αν έτυχε.

Το τελωνείο πάντως δεν το γλιτώνεις απαραίτητα με αυτή, εφόσον το πακέτο έρχεται από τρίτη χώρα, εκτός ΕΕ (χωρίς τριγωνική). Έρχεται in transit, καθεστώς που επιτρέπει την αναστολή τελωνειακών ελέγχων στις ενδιάμεσες χώρες, ώστε να εκτελωνιστεί στη χώρα προορισμού. Έχουν τις απαραίτητες ενδείξεις τα πακέτα και ξέρουν τα ΕΛΤΑ και οι τελωνειακοί από πού έρχονται και πώς.

Link to comment
Share on other sites

Ένα (δικό μου) ερώτημα είναι: Αν υποθέσουμε ότι προτιμούμε belgium post (παρεμπιπτόντως, και δικό μου δέμα ήρθε πριν λίγο καιρό με BP, αναλογικά γρήγορα και χωρίς... 'παρενοχλήσεις' καθ' οδόν), πώς το επιλέγουμε...;

Τα περισσότερα μαγαζιά έχουν απλώς "unregistered", "registered" και μετά τα διάφορα "ειδικά" options (expedited, dhl, priority -αν είμαστε... τυχεροί- κλπ).

Δε βλέπω τρόπο να επιλέξεις συγκεκριμένη μεταφορική για τα registered/unregistered - εκτός και αν μπορεί κανείς να τους το ζητήσει σε chat μετά, ή τίποτα τέτοιο.

 

Και το προαναφερθέν πακέτο μου το έστειλε το gearbest με belgium post (χωρίς να ζητήσω εγώ κάτι σχετικό), ενώ 3-4 που μου έστειλε αργότερα, έρχονται όλα με china post (και ακόμα έρχονται - αν και μέχρι στιγμής δεν έχουν αργήσει τραγικά για να γκρινιάξω, απλώς καμία σχέση με 'κείνο το πρώτο με BP)

Link to comment
Share on other sites

Ένα (δικό μου) ερώτημα είναι: Αν υποθέσουμε ότι προτιμούμε belgium post (παρεμπιπτόντως, και δικό μου δέμα ήρθε πριν λίγο καιρό με BP, αναλογικά γρήγορα και χωρίς... 'παρενοχλήσεις' καθ' οδόν), πώς το επιλέγουμε...;

Τα περισσότερα μαγαζιά έχουν απλώς "unregistered", "registered" και μετά τα διάφορα "ειδικά" options (expedited, dhl, priority -αν είμαστε... τυχεροί- κλπ).

Δε βλέπω τρόπο να επιλέξεις συγκεκριμένη μεταφορική για τα registered/unregistered - εκτός και αν μπορεί κανείς να τους το ζητήσει σε chat μετά, ή τίποτα τέτοιο.

 

Και το προαναφερθέν πακέτο μου το έστειλε το gearbest με belgium post (χωρίς να ζητήσω εγώ κάτι σχετικό), ενώ 3-4 που μου έστειλε αργότερα, έρχονται όλα με china post (και ακόμα έρχονται - αν και μέχρι στιγμής δεν έχουν αργήσει τραγικά για να γκρινιάξω, απλώς καμία σχέση με 'κείνο το πρώτο με BP)

 

Τo ζητάς κι ανάλογα την αποθήκη και τη διαθέση του μαγαζιού στο στέλνει με αυτό( το gearbest πάντα θα στη κάνει τη χάρη για το συγκεκριμένο θέμα, τα υπόλοιπα είναι με τις ορέξεις τους )

Περιμένω 4 china post unregistered, 2 από αρχές Σεπτέμβρη και 2 από αρχές Οκτώβρη, καμία σχέση τα china post αυτή τη περίοδο με οτιδήποτε άλλο πόσο μάλλον με bpost που έρχονται σφαίρα.

Link to comment
Share on other sites

Να δοκιμάζεις και το tracking system από τη σελίδα των ΕΛΤΑ Courier.

"Τραβάει" από άλλο σέρβερ τα στοιχεία.

 

https://www.elta-courier.gr/search

 

Πρίν λίγο που δοκίμασα το tracking των ΕΛΤΑ , δέν δουλεύει

Ενω του Courier , είναι ok

Μπορείτε επίσης να κάνετε ένα bookmark το: http://www.elta-courier.gr/search_.php

Είναι ακριβώς το search component της παραπάνω σελίδας και μόνο, με αποτέλεσμα να φορτώνει εξαιρετικά γρήγορα (ιδανικό επίσης για mobile devices, δε σου γεμίζει τη -μικρή, εκ των πραγμάτων- σελίδα με άλλο... άχρηστο υλικό!)

 

__________________

 

 

@adversus:

Thanks για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγορα αρχές Οκτωβρίου απο Creation watches SG

κοστος 99 Ευρώ να δουμε τώρα τι θα μας χρεώσουνε ..

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RT.............SG

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 09-10-2017 19:32 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 13-11-2017 07:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 13-11-2017 12:36 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΝΟΚΙΑ Ν95 -ΝΟΚΙΑ Ν8 - NEXUS 4- HTC M8 -NOKIA 1020 -XPERIA Ζ5-Lumia 950xl
Link to comment
Share on other sites

Αηδία το καταντήσανε...Δέμα 6 ευρω με SG άφιξη στην Ελλάδα στις 17/10 σύμφωνα με το 17track και ακόμη να εμφανιστεί στο σαιτ των ΕΛΤΑ..:(
Link to comment
Share on other sites

Αηδία το καταντήσανε...Δέμα 6 ευρω με SG άφιξη στην Ελλάδα στις 17/10 σύμφωνα με το 17track και ακόμη να εμφανιστεί στο σαιτ των ΕΛΤΑ..:(
Δικό μου που έφτασε στις 7/10 εμφανίστηκε σήμερα. Οπότε υπομονή...

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά δύο ερωτήσεις

1) έχει παραγγηλει κάνεις είδη ηλεκτρονικού τσιγάρου από Ευρώπη και έχουν σταματήσει τελωνείο;;;

2) αν κάποιος παραλάβει από gearbest με ταχυδρομείο εκτός Βελγίου ας κρατήσει την συσκευασία και ας μου στείλει inbox έχω παραλάβει με Βέλγιο 4 δέματα όλα σε 10 μέρες χωρίς κανένα προβλήμα. Να δούμε αν έχουν καμία διαφορά ή είναι όντος θέμα τύχης...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...