Jump to content

Microsoft Lumia 950


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα (μόλις) μου εγκαταστάθηκε η 1709 στο Lumia 950 μου. να δω πως θα παει ...
http://gfka-rc.blogspot.gr // RC Nitro Cars - RC Track
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σήμερα (μόλις) μου εγκαταστάθηκε η 1709 στο Lumia 950 μου. να δω πως θα παει ...

Γιατί άργησε τόσο σε σένα;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε τελικά, ίδια παρτίδα, ίδια ορθογραφικά, ίδια συμπεριφορά.

 

Ούτε καν το συζήτησαν στο κατάστημα, μου επέστρεψαν τα χρήματα χωρίς κανένα άλλο θέμα.

 

Σε αναζήτηση άλλου καπταστήματος-παρτίδας, πλέον.

Όταν τα έλεγα εγω πριν 1.5 μήνα για τις μαϊμού μπαταρίες των 950 και γενικότερα για την Απαραδεκτη έλλειψη γνησιων μπαταριών, ο katsiletra και montoya με αποδοκιμαζαν έντονα.

Ρωτα αυτούς τους 2 λοιπόν να σου βρουν γνήσια μπαταρία αφού ξέρουν καλύτερα...Άντε να τους δουμε να υποστηρίζουν και με links τα λεγομενα τους...

Link to comment
Share on other sites

https://rounded.com/microsoft-lumia-950-lumia-950-dual-battery-bv-t5e-3000mah-0670775.html

 

Όλο το διαδίκτυο μιλάει γι' αυτές.

Καλησπέρα.. Καλημέρης. :lol:

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Στα υπόλοιπα εντάξει ήταν...απλά η διάρκειά της ήταν 6-10 ώρες max.

Τη συγκεκριμένη, από τσιγγουνομάγαζο τη βρήκα...το μόνο που έβγαζε διαθεσιμότητα.

Τώρα που κοίταξα βγάζουν διαθεσιμότητα 4 καταστήματα. Αν δε βαριέσαι πάρε τηλ. στα υπόλοιπα 3 και εξήγησέ τους την κατάσταση. Πες τους να τσεκάρουν αν η χώρα προέλευσης είναι το Βιετνάμ (ως μια ένδειξη πιο πιθανής γνησιότητας).

 

Αν δε βγάλεις άκρη έχεις δύο επιλογές:

1. Δες εδώ

https://www.amazon.de/gp/product/B01CO5CEV6/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1ISPA1FES6N6F&psc=1

https://www.amazon.de/gp/product/B01BN8OD9Q/ref=ox_sc_act_title_2?smid=A1ISPA1FES6N6F&psc=1

Από την ίδια εταιρία είναι. Η διαφορά στο 5ευρω είναι (20 με 25 ευρώ) είναι ότι η δεύτερη φαίνεται ότι έρχεται με συσκευασία.

Μεταφορικά 9 ευρώ. Αν θυμάμαι καλά πριν δίμηνο δε στέλνανε Ελλάδα ή τα μεταφορικά ήταν πολύ ακριβά.

Αν δε βαριέσαι στείλε email και ρώτησε το ίδιο. Για τη χώρα προέλευσης αν είναι το Βιετνάμ και αν είναι όντως γνήσια.

 

2. Αν δε θες να το ρισκάρεις (αναγκαστικά) πάρε από το ebay κλώνο να κάνεις τη δουλειά σου (γύρω στα 12 ευρώ έχουν καλές -όσο αξιόπιστες μπορεί να θεωρούνται- κριτικές). Λογικά θα είναι ίδιες με αυτές που είχε το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Οι αυθεντικές μπαταρίες σε 950/XL γράφουν επάνω made in China! Αυτές που έχουν από τη συσκευασία τους δηλαδή.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

https://rounded.com/microsoft-lumia-950-lumia-950-dual-battery-bv-t5e-3000mah-0670775.html

 

Όλο το διαδίκτυο μιλάει γι' αυτές.

Καλησπέρα.. Καλημέρης. :lol:

 

Τώρα που κοίταξα βγάζουν διαθεσιμότητα 4 καταστήματα. Αν δε βαριέσαι πάρε τηλ. στα υπόλοιπα 3 και εξήγησέ τους την κατάσταση. Πες τους να τσεκάρουν αν η χώρα προέλευσης είναι το Βιετνάμ (ως μια ένδειξη πιο πιθανής γνησιότητας).

 

Αν δε βγάλεις άκρη έχεις δύο επιλογές:

1. Δες εδώ

https://www.amazon.de/gp/product/B01CO5CEV6/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1ISPA1FES6N6F&psc=1

https://www.amazon.de/gp/product/B01BN8OD9Q/ref=ox_sc_act_title_2?smid=A1ISPA1FES6N6F&psc=1

Από την ίδια εταιρία είναι. Η διαφορά στο 5ευρω είναι (20 με 25 ευρώ) είναι ότι η δεύτερη φαίνεται ότι έρχεται με συσκευασία.

Μεταφορικά 9 ευρώ. Αν θυμάμαι καλά πριν δίμηνο δε στέλνανε Ελλάδα ή τα μεταφορικά ήταν πολύ ακριβά.

Αν δε βαριέσαι στείλε email και ρώτησε το ίδιο. Για τη χώρα προέλευσης αν είναι το Βιετνάμ και αν είναι όντως γνήσια.

 

2. Αν δε θες να το ρισκάρεις (αναγκαστικά) πάρε από το ebay κλώνο να κάνεις τη δουλειά σου (γύρω στα 12 ευρώ έχουν καλές -όσο αξιόπιστες μπορεί να θεωρούνται- κριτικές). Λογικά θα είναι ίδιες με αυτές που είχε το κατάστημα.

 

Θα κοιτάξω τις επόμενες ημέρες για εντός, και μετά βλέπουμε και στα εξωτερικά.

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

 

Οι αυθεντικές μπαταρίες σε 950/XL γράφουν επάνω made in China! Αυτές που έχουν από τη συσκευασία τους δηλαδή.

 

Νοpe. Η δική μου αυθεντική, made in Vietnam γράφει. Οι προβληματικές που είχε το κατάστημα, ήταν made in China.

Link to comment
Share on other sites

@Dekaohtoura αυτή που έχω τώρα εδώ made in China γράφει και δεν είναι καθόλου προβληματική. ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

@Dekaohtoura αυτή που έχω τώρα εδώ made in China γράφει και δεν είναι καθόλου προβληματική. ;)

 

Δεν αμφιβάλλω.

 

Απλά δεν είναι μόνο made in China.

 

Η δική μου "μαμά" ήταν Vietnam. Η δική σου Κίνα.

 

Αυτές φύγανε ελεγμένες.

 

Μπορεί απλά να έπεσα σε ολόκληρη παρτίδα ελαττωματική, δεν είναι και απίθανο.

 

Ξαναλέω πάντως, ότι είχε λάθος γράμματα (expiode αντί για explode), θέμα με τους τονισμούς στο γαλλικό κείμενο κλπ αυτή η φουρνιά (όλες όσες δοκίμασα), οπότε εύκολα μπορεί να ήταν μούφα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω.

 

Απλά δεν είναι μόνο made in China.

 

Η δική μου "μαμά" ήταν Vietnam. Η δική σου Κίνα.

 

Αυτές φύγανε ελεγμένες.

 

Μπορεί απλά να έπεσα σε ολόκληρη παρτίδα ελαττωματική, δεν είναι και απίθανο.

 

Ξαναλέω πάντως, ότι είχε λάθος γράμματα (expiode αντί για explode), θέμα με τους τονισμούς στο γαλλικό κείμενο κλπ αυτή η φουρνιά (όλες όσες δοκίμασα), οπότε εύκολα μπορεί να ήταν μούφα.

Έχει γαλλικό κείμενο; Δεν το πρόσεξα! Εκτός αν το έχει μόνο η βιετναμέζικη μπαταρία...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχει γαλλικό κείμενο; Δεν το πρόσεξα! Εκτός αν το έχει μόνο η βιετναμέζικη μπαταρία...

 

Και η Βιετναμέζικη (σωστό) και η κινέζικη (με τα λάθη).

Link to comment
Share on other sites

8JS3Wqo.jpg

EvMgBiR.jpg

80GN5dP.jpg

3Hv6bcc.jpg

WHQ4Boe.jpg

agrsoGJ.jpg

VkaY9fS.jpg

 

Αγόρασα την εν λόγο μπαταρία από πωλητή στο Ebay , από Κίνα σε πολύ χαμηλή τιμή ≈15€ και free shipping. Άργησε λίγο να μου έρθει, κοντά στις 40-45 ημέρες, ενώ το Tracking Number ήταν από Τουρκία και στο Track17 αλλα και στα elta που το αναζητούσα δε δούλευε. Το έβγαζε λάθος.

Η αλήθεια είναι πως αρχικά είχα σκοπό να την αγοράσω από Γερμανία – Αγγλία που την έβρισκα στα 35€-45€.

 

Τη λειτουργώ εδώ και ένα μήνα σχεδόν και σε σχέση με τη προηγούμενη έχω διαπιστώσει:

Η παλιά φόρτιζε πολύ γρήγορα από το 5% στα 70% σε 40 λεπτά και στο 100% 1,5-2 ώρες μέγιστο από ότι θυμάμαι ενώ ζεσταινόταν πολύ κατά τη φόρτιση.

Μου έβγαζε μία ημέρα με μέτρια – κανονική χρήση από τις 8:00 εώς τις 21:00 που έφτανε το 10% και έσβηνε (τις τελευταίες ημέρες έσβηνε από το 18%)

Άν μιλούσα κανένα μισάωρο και χρήση 4G – GPS κτλ τις 7-8 ώρες δεν τις άντεχε. Κολλήματα κτλ είχα μόνο όταν έπεφτε η μπαταρία κάτω από το 25% και ζεσταινόταν πάρα πολύ με ανοικτό WiFi κυρίως.

Κατά τη διάρκεια της νύχτας με ενεργό το Battery Save έχανε από 10%-15%, χωρίς Battery Save εώς και 20% σε διάστημα 6-7 ωρών.

 

Πλέον η νέα μπαταρία αντέχει εώς 3% που τη δοκίμασα μία φορά και δεν έσβησε, στο 20%-15% το βάζω για φόρτιση. Μπορεί να χρειαστεί και 3:30-4:00 ώρες εως το 100%

Κατά τη διάρκεια της φόρτισης δεν ανεβάζει καθόλου θερμοκρασία.

Κολλήματα και καθυστερήσεις δεν έχω καθόλου. Πραγματικά πάει σφαίρα η συσκευή.

Κατά τη διάρκεια της νύχτας με ενεργό το Battery Save πλέον η πτώση είναι 4%-7%, χωρίς Battery Save εώς και 10% σε διάστημα 6-7 ωρών.

 

Όποιος ενδιαφέρετε μπορώ να του δώσω το Link με PM καθώς αυτή τη στιγμή ο πωλητής έχει 2 τεμ. διαθέσιμα όπως αναφέρει.

 

Εγώ ρισκαρα και την πήρα. Προς το παρόν φαίνεται να πηγαίνει καλά. Αυτά από μένα

http://gfka-rc.blogspot.gr // RC Nitro Cars - RC Track
Link to comment
Share on other sites

Αύριο-μεθαύριο θα έχω στα χέρια μου μια μτχ μαμίσια, για να δοκιμάσω κάποια πράγματα.

 

@Pehlis, δώσε το link να υπάρχει έτσι κι αλλιώς.

 

Μόνο καλό θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορουν οι συμφορουμιτες να με ενημερώσουν εαν εχουν λαβει την τελευταια αναβαθμιση; (Fall Creators Update). Εγώ παντως, αν και κοντεύει μήνας απο την επισημη ανακοινωση, δεν την έχω λάβει ακομα. Ειμαι ακομα στην 10.0.15254.0 Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Απο οτι γνωρίζω, τα 950XL έχουν αναβαθιστεί. Εμείς με τα 950;
Link to comment
Share on other sites

Αύριο-μεθαύριο θα έχω στα χέρια μου μια μτχ μαμίσια, για να δοκιμάσω κάποια πράγματα.

 

@Pehlis, δώσε το link να υπάρχει έτσι κι αλλιώς.

 

Μόνο καλό θα κάνεις.

 

Τελικά αντί για μετχ μαμά, μου ήρθε μια καινούρια (μέσα από την MS υποτίθεται)...κίνα...χωρίς λάθος γράμματα ή ορθογραφικά.

 

Αλλά: Ελάχιστα πιο μεγάλη από την κανονική σε μήκος/πλάτος. Τόσο που να μπαίνει/βγαίνει με ζόρι και να σκίζεται στις άκρες. Ήμαρτον!

 

Δεν έχει θέμα στο φλας.

 

Δεν ανάβει ξανά αν σβήσεις το τηλέφωνο! Πρέπει να βάλεις φορτιστή για να ξεκινήσει! Ακόμα και πλήρως φορτισμένη.

 

Μέσα σε 12 ώρες, μου έκανε 3 ή 4 επανεκκινήσεις. Πάνω από 70% φορτισμένο, στη χειρότερη. Ήμαρτον, ξανά!

 

Κατάντια αυτό το πράγμα.

 

Σε 2-3 μαγαζιά της προκοπής που πήρα τηλέφωνο, ούτε με κυάλι.

 

Αντί για τα άλλα σκρουτζομάγαζα, με πιθανότατα τις κινέζικες ή περίεργες, έριξα μια παραγγελία στον κινέζο του φίλου παραπάνω.

 

Α σιχτίρ, πια.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τελικά εχει προβημα η συσκευη σου?

 

Αυτό λέω κι εγώ.

 

Αν έχετε παρακολουθήσει τα προηγούμενα μηνύματά μου, θα ξέρετε ότι αυτό είναι μάλλον απίθανο.

 

Όλα αυτά τα προβλήματα και τα περίεργα που συναντώ με άλλες μπαταρίες, πολύ απλά δεν υπάρχουν με την μαμίσια.

 

Το μόνο πρόβλημα της τελευταίας, είναι ότι πλέον δεν αντέχει πολύ.

 

Μην ξεχνάτε ότι πριν λίγες μέρες (σκάρτες 15) έκανα επαναφορά του τηλεφώνου μέσω WDRT και στήσιμο της συσκευής από το 0, χωρίς παλιές ρυθμίσεις και αντίγραφα.

 

Στο κάτω κάτω, τα ορθογραφικά λάθη και τα λάθος γράμματα (expiode/explode), αλλά και οι λάθος διαστάσεις στις "καινούριες" μπαταρίες, είναι πράγματα αντικειμενικά.

 

Ειλικρινά, αν κάποιος βρίσκεται Ν. Σμύρνη ή Κηφισιά και περίχωρα και μπορεί να αφιερώσει μερικές ώρες να κάνουμε τράμπα μπαταρίες και να δοκιμάσουμε, χάρη θα μου κάνει. Θα ξέρω μια και καλή αν τυχόν φταίει η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δοκιμάζω την καινούργια μπαταρία στο 950xl εδώ και μερικές μέρες και τι τηλέφωνο δεν ζεσταίνεται καθόλου, ούτε μου έχει κάνει επανεκκίνηση, όπως με την παλιά μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Ετοιμάζομαι για Note 8, αλλα το 950 μου με το ραγισμένο γυαλί της οθόνης λέω να το κρατήσω. Αφού όμως μαστορέψω το ράγισμα. Εϊναι ρίσκο βέβαια με νέο τζάμι και κόλλα για οθόλες, αλλα αρνούμαι να δώσω λεφτά για ολόκληρο το πάνελ...
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι για Note 8, αλλα το 950 μου με το ραγισμένο γυαλί της οθόνης λέω να το κρατήσω. Αφού όμως μαστορέψω το ράγισμα. Εϊναι ρίσκο βέβαια με νέο τζάμι και κόλλα για οθόλες, αλλα αρνούμαι να δώσω λεφτά για ολόκληρο το πάνελ...

Αν πιάνουν τα χέρια σου για κάτι τέτοιο...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι για Note 8, αλλα το 950 μου με το ραγισμένο γυαλί της οθόνης λέω να το κρατήσω. Αφού όμως μαστορέψω το ράγισμα. Εϊναι ρίσκο βέβαια με νέο τζάμι και κόλλα για οθόλες, αλλα αρνούμαι να δώσω λεφτά για ολόκληρο το πάνελ...

 

Θα τα λέμε εκεί τότε (note 8)....:)

Απο το να κάνεις όλη αυτή την φασαρία με άγνωστα αποτελέσματα, θα σου πρότεινα να το δώσεις για ανταλλακτικά και με μια μικρή διαφορά να πάρεις ένα μεταχειρισμένο.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα τα λέμε εκεί τότε (note 8)....:)

Απο το να κάνεις όλη αυτή την φασαρία με άγνωστα αποτελέσματα, θα σου πρότεινα να το δώσεις για ανταλλακτικά και με μια μικρή διαφορά να πάρεις ένα μεταχειρισμένο.

 

Δε θα το πιστέψεις αλλα η μπαταρία για 3η φορά θέλει άλλαγμα και δε πέρασαν ούτε 6 μήνες από την αλλαγή..... Έλεος δλδ...

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...