Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το οποίο HTC10 επίσης εκθειάζαμε εντωμεταξύ. Σοκ και δέος.

 

Τον αισθητήρα του MiMax φοράει το Mi6, το Mi Mix 2 και το Honor 6X. Ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάντως το mi6 από το Mi max 2 απο δείγματα που έχω δει έχει πολύ μεγαλύτερη διαφορά στις νυχτερινές από ότι μπορει να δικαιολογήσει το ois. Οπότε εδώ είναι που βλέπουμε για ακόμα μια φορα πόση διαφορά κάνει το λογισμικό. ;)
Link to comment
Share on other sites

To οτι το mi6 εχει f 1.8 δεν παιζει τοσο ρολο?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

To οτι το mi6 εχει f 1.8 δεν παιζει τοσο ρολο?

 

Δεν το χα προσεξει. Οπότε έχει και από εκεί 1/3 στοπ όφελος. Αλλά νομίζω και πάλι είναι μεγαλύτερη η διαφορά στις νυχτερινες.

Link to comment
Share on other sites

Mi max 2

 

Καλη μας ορεξη!! :)

 

38081473712_fb27de8609_c.jpgFood time by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια τα έβαλα στο συγκριτικό του gsmarena https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=8507&idPhone2=8582&idPhone3=7983

 

Ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα, ενώ έχουν και τα δυο ίδιο shutter (άρα το ois δεν έχει σημασία εδω), έχουν 1 στοπ διαφορά στο iso δηλαδή πολύ μεγαλύτερη από ότι θα δικαιολογούσε η διαφορά του διαφράγματος. Οπότε έχουν σίγουρα διαφορετικό λογισμικό.

 

Υ.Γ. Γιάννη, στο βαθμο που μπορείς βάζε τις φωτογραφίες σε ίδιο ποστ. Αν και γενικά το προσέχεις και δεν "σπαμάρεις" :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το έχω παρακολουθήσει το θέμα, σε huawei 6p έχει βγει κάποια εφαρμογή τώρα τελευταία για long exposure (σε HDR+) ?
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το έχω παρακολουθήσει το θέμα, σε huawei 6p έχει βγει κάποια εφαρμογή τώρα τελευταία για long exposure (σε HDR+) ?

 

Η ιδια εφαρμογή είναι . Δεν είναι επίσημη αλλά μονταρισμένη που απλά επιτρέπει λιγο πιο αργές εκθέσεις. Νομίζω είχε ανεβάσει και ένας φίλος δείγματα με την εφαρμογή στο Nexus 5x. Μπορείς απλά να την δοκιμάσεις. Ένα απλό apk είναι ;)

Link to comment
Share on other sites

Η ιδια εφαρμογή είναι . Δεν είναι επίσημη αλλά μονταρισμένη που απλά επιτρέπει λιγο πιο αργές εκθέσεις. Νομίζω είχε ανεβάσει και ένας φίλος δείγματα με την εφαρμογή στο Nexus 5x. Μπορείς απλά να την δοκιμάσεις. Ένα απλό apk είναι ;)

 

Η L camera από xda?

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Η L camera από xda?

 

Εδώ είσαι https://forum.xda-developers.com/u11/how-to/google-camera-hdr-comparison-t3655196/post73973427#post73973427

 

Επειδή βλέπω ότι ρωτάμε συχνά τα ίδια, σύντομα θα ανεβάσω οδηγό ώστε να μην χρειάζεται να ρωτάμε για links, οδηγίες κλπ ;)

 

αντρεα τι πηρες φιλε ?

 

Ακόμα το le max 2 έχω. :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι κρυωμένη και δεν έχει έξοδο βάζω ότι φώτο μπόρεσα και τράβηξα από το σπίτι μου.....με MI Max 2

 

Stock camera

IMG_20171102_151111

HDR+ v3.8

IMG_20171102_151122

HDR+ v5

IMG_20171102_151122

 

Stock camera

https://flic.kr/p/G8fDfv

HDR+ v3.8

https://flic.kr/p/212976U

HDR+ v5

https://flic.kr/p/ZZ93zm

 

Stock camera

IMG_20171102_151533

HDR+ v3.8

IMG_20171102_151544

HDR+ v5

IMG_20171102_151703

Edited by virland
Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Απλά για να μπει στο πρώτο post και να μην ρωτάμε τα ίδια. Λίγα πράγματα για το port της google camera με ενεργό hdr+

 

Σε ποιες συσκευές δουλεύει;

Για να δουλέψει το port της google camera με ενεργό hdr+ πρέπει να έχουμε σίγουρα ενεργό api2 στο κινητό, 64 bit libraries, nougat rom και soc με Hexagon 680 DSP (ή σε απλά ελληνικά να έχει πρόσφατο snapdragon πχ 820, 821, 835, 625, 650 κλπ). Παρόλα αυτά, σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις δουλεύει και με mm οι εκδόσεις της gcam που γράφουν 6.0 ενώ η έκδοση 5.1 φαίνεται να δουλεύει και σε soc Exynos αν και χωρις τα ίδια οφέλη στο NR (βοηθάει όμως αρκετά στο DR).

 

Οπότε ίσως το απλούστερο που έχετε να κάνετε είναι απλά να το εγκαταστήσετε και να το δοκιμάσετε αν δουλεύει και σας αρέσει.

 

Τι είναι το api2;

Χοντρικά μπορούμε να πούμε ότι επιτρέπει την λήψη raw. Οπότε αν μπορείτε να τραβήξετε raw με την στοκ κάμερα τότε πιθανότατα να έχετε ενεργό api2.

 

Δεν έχω ενεργό api2. Πως το ενεργοποιώ;

Χρειάζεστε σίγουρα ξεκλείδωτο bootloader ώστε στο build.prop να αλλάξετε την γραμμη persist.camera.HAL3.enabled από μηδέν σε ένα. Αν τυχόν δεν την έχει καθόλου τη σειρά, απλά στο τέλος προστέθετε το persist.camera.HAL3.enabled=1 και μετά κάνετε restart.

 

Αν είστε ρουτ, μέσω της εφαρμογής buildprop που βρίσκετε στο playstore, είναι πραγματικά παιχνιδάκι να το κάνετε ;) Αλλάζετε την ισότητα από 0 σε 1 ή προστέθετε στο τέλος ολόκληρη τη γραμμή αν δεν υπάρχει καθόλου. Έπειτα πατάτε save και μετά πατάτε πανω δεξιά 3 τελείες -> properties -> permissions και βάζετε Owner - r, w, x || Group - r || Other - r πατάτε apply, μετά restart τη συσκευή και είστε έτοιμοι.

 

Σχετικά για ξεκλείδωμα bootloader και root ρωτήστε στο αντίστοιχο thread της συσκευής σας.

 

39387181141_1e9555a6f5_n.jpg 38678842654_d70296bbf1_n.jpg 38678857104_e71a62fcfe_n.jpg

 

Οκ όλα αυτά. Που το βρίσκω όμως;

Εδώ φαίνεται να είναι συγκεντρωμένες οι περισσότερες εκδόσεις https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

Υπάρχει βέβαια και μια έκδοση που επιτρέπει πιο μακρά έκθεση. https://forum.xda-developers.com/u11/how-to/google-camera-hdr-comparison-t3655196/post73973427#post73973427 Ότι πρέπει για πειραματισμό στις νυχτερινές ;)

 

Τι είναι η κάθε έκδοση; Ποια να βάλω; Τι ρυθμίσεις;

Οι εκδόσεις μέχρι και την 4 είναι από το pixel. Οι εκδόσεις 5 και πέρα είναι από το pixel 2. Η 5 σε πολύ χαμηλό φωτισμό κάνει γενικά πιο επιθετικό NR από ότι οι προηγούμενες. Μέχρι την έκδοση 2.2 δεν υπάρχουν ρυθμίσεις.

 

Όσον αφορά το ποια έκδοση και ποιες ρυθμισεις ειναι καλύτερες θα έλεγα απλά ότι είναι θέμα συμβατότητας περισσότερο παρά τελικού αποτελέσματος. Αν δεν θέλετε να μπλέξετε με ρυθμίσεις, βάλτε την 1.4 και είναι έτοιμο. Αν πάλι θέλετε να παίξετε με τις ρυθμίσεις, αφού τις αλλάξετε, καθαρίστε την εφαρμογή από το background και μετά ξαναμπείτε για να δουλέψουν. Πάμε λίγα λόγια για τις ρυθμίσεις:

 

Model: επηρεάζει το πόσο επιθετικό είνα το Noise reduction όπου το Nexus 6p έχει το λιγότερο επιθετικό (περισσότερη λεπτομέρια και θόρυβος), το pixel 2 το πιο επιθετικό (λιγότερος θόρυβος αλλά και λιγότερη λεπτομέρια) και το pixel κάτι ενδιάμεσο.

 

Config camera: Εδώ πραγματικά δεν μπορώ να σας βοηθήσω. Είναι καθαρά θέμα με ποια είναι συμβατή το κινητό σας. Το μόνο που θα πω είναι ότι αν βάλετε κάποια που γράφει ZSL, αν έχετε την ρύθμιση του hdr+ στο auto, τότε τραβά αστραπιαία με κόστος βέβαια ποιότητα (τραβά λιγότερες φωτογραφίες) και ρίσκο για camera shake (σε επίπεδο που κινδυνεύει και η stock)

 

Αριθμός φωτογραφιών ή Quality: Εχετε να επιλέξετε πόσες φωτογραφίες τραβάει (ή αν ειναι medium, high κλπ αν μιλάμε για την 5.1 ) που ουσιαστηκά σημαίνει ότι αποφασίζετε ταχύτητα vs ποιότητα. Προσωπικά συνήθως προτιμώ την 3.8.c με τις εξής (γρήγορες) ρυθμίσεις:

 

  • Model: pixel xl (corr) (η συγκεκριμένη υπάρχει μόνο στην έκδοση 4 και πέρα)
  • Suport level override: Nexus_2015
  • Support HW Level back: Limited
  • Support HW Level front: Level_3
  • Config camera: Nexus6 HDR+ Auto
  • Buffer size: 3
  • Total imereader image count: 9
  • hdr+ burst: 8
  • Calculation hdr+ imgereader image count: AllExpConfig

 

Έχω χειρότερα αποτελέσματα από την στοκ μου. Γιατί;

Το hdr+ απευθύνεται περισσότερο σε συσκευές που έχει μεν δυνατότητες ο αισθητήρας αλλά δεν έχουν καλό λογισμικό για να τον αναδείξουν ή ois. Αν ένα κινητό εχει καλό λογισμικό που εκμεταλλεύετε πλήρως τις δυνατότητες του αισθητήρα και μάλιστα έχει και ois, το πιθανότερο είναι ότι στις νυχτερινές το hdr+ θα τα πάει χειρότερα. Οπότε εαν έχετε κάποιο καλό καμεροκινητό και για κάποιο περίεργο λόγο δεν έχει ενεργό api2, θα πρότεινα να μην ρουτάρετε και χάνετε τσάμπα την εγγύηση. Αν πάλι έχετε ενεργό api 2 απλα το δοκιμάζετε και κρίνετε μόνοι σας ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Αντρέα πολύ καλός οδηγός! Ευχαριστούμε πολύ!! :)

 

Don't mess with max two

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά διαπιστώνω ότι δεν έχουν και καμιά διαφορά που να λες ότι το ένα κάνει παπάδες και το άλλο χάλι και γενικά δεν βλέπω να αξίζει ο ντόρος που έγινε τόσο καιρό. Το λέω με καλή διάθεση και όχι για να αρχίσουμε να λέμε διάφορα τώρα, όμως τελικά μόνο η άμεση σύγκριση δίνει απαντήσεις σωστές..

 

Εγώ φίλε πούλησα το S8 γιατί το u11κάνει παπάδες και τώρα λες ότι δεν έχουν διαφορά ? Θα με κάνεις να πάω να το ζητήσω πίσω που έμεινα από συσκευή και δεν πέφτει και το άτιμο το u11!

Link to comment
Share on other sites

Mi max 2 Auto

 

24263087428_245f2bc70d_c.jpgIMG_20171102_165010_HDR by Guardian, on Flickr

 

38115017051_f7ac4775fc_c.jpgIMG_20171102_165151 by Guardian, on Flickr

 

37405941944_8df2e1770a_c.jpgIMG_20171102_164952 by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

 

Προτιμώ την στοκ εδω.

Γενικά νομίζω δεν το χρειάζεται πολύ το +

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ την στοκ εδω.

Γενικά νομίζω δεν το χρειάζεται πολύ το +

 

Ναι Μάριε,βγάζει πολύ αφύσικα τα χρώματα,νομίζω δεν χρειάζονται αλχημείες στο g6.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μ' αρεσε το HDR+ ρε παιδιά, γιατί; Επιμένω πως είχα μούφα G6 ωστόσο :P

 

edit: αν γινόταν hdr+ στον ευρυγώνιο του G6 ΕΚΕΙ ΜΑΛΙΣΤΑ.

 

Κώστα, εμένα το αποτέλεσμα του hdr+LE δεν με εντυπωσιαζει πάντως. ναι μεν ήταν μόνο με το φως του φεγγαριού αλλά η φωτογραφία δεν έχει τίποτα το αξιόλογο. Στην καλύτερη passable.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μ' αρεσε το HDR+ ρε παιδιά, γιατί; Επιμένω πως είχα μούφα G6 ωστόσο :P

 

edit: αν γινόταν hdr+ στον ευρυγώνιο του G6 ΕΚΕΙ ΜΑΛΙΣΤΑ.

 

Κώστα, εμένα το αποτέλεσμα του hdr+LE δεν με εντυπωσιαζει πάντως. ναι μεν ήταν μόνο με το φως του φεγγαριού αλλά η φωτογραφία δεν έχει τίποτα το αξιόλογο. Στην καλύτερη passable.

 

Γιατί Βαγγέλη τι θέμα είχες;

 

----- προσθήκη μηνύματος 113 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μονο με το φως του φεγγαριου !

Xiaomi Mi5s

lomg exp. / hdr+

https://farm5.staticflickr.com/4465/24265463128_593f153f2c_c.jpg[/img]IMG_20171102_185617 by foxy4270, on Flickr

 

Eντυπωσιακή :clap:

Link to comment
Share on other sites

Σαν να ήταν πάντα λερωμένος ο φακός το βράδυ με τις φωτεινές πηγές, πολύ λίγη λεπτομέρεια είτε πρωί είτε βράδυ, έντονο shutter lag. Γενικά πολλά κουλά για flagship.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μ' αρεσε το HDR+ ρε παιδιά, γιατί; Επιμένω πως είχα μούφα G6 ωστόσο :P

 

edit: αν γινόταν hdr+ στον ευρυγώνιο του G6 ΕΚΕΙ ΜΑΛΙΣΤΑ.

 

Κώστα, εμένα το αποτέλεσμα του hdr+LE δεν με εντυπωσιαζει πάντως. ναι μεν ήταν μόνο με το φως του φεγγαριού αλλά η φωτογραφία δεν έχει τίποτα το αξιόλογο. Στην καλύτερη passable.

 

οι συνθηκες ηταν τραγικες, δεν υπηρχε φως καθολου.

Αλλα φανταζομαι ξερεις πως δουλευει μιας και το χρησιμοποιεις ηδη

Link to comment
Share on other sites

Σαν να ήταν πάντα λερωμένος ο φακός το βράδυ με τις φωτεινές πηγές, πολύ λίγη λεπτομέρεια είτε πρωί είτε βράδυ, έντονο shutter lag. Γενικά πολλά κουλά για flagship.

 

Δεν έχω παρατηρήσει τέτοια θέματα,μπέσα στο λέω.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...