Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πει αν το παρακάτω τηλέφωνο είναι αυτό με την global έκδοση και αν ναι επειδή δεν θέλω να ασχοληθώ με φλασαρισματα , δουλεύει κανονικά με αυτή που έρχεται χωρίς προβλήματα;

Ευχαριστώ πολύ

http://youhou.gr/Xiaomi-Redmi-Note4-EU-(32GB)Black?mfp=2f-ntses-oth-ni%5B35%5D

 

Γενικά ναι. Αλλά μπορεί να τύχουν κάποιες περιπτώσεις που μπορεί να έχει μαϊμουδορόμ (δηλαδή άχρηστα apps, bugs και όχι updates). Σε αυτή τη περίπτωση θα χρειαστείς να φλασάρεις. Στις μεγάλες αλυσίδες είναι 100% ofiicial ενω στα σκρουτζομάγαζα ας πούμε 90% (αυθαίρετο ποσοστό για διευκόλυνσηη συζήτησης). Κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί 100% ότι το τάδε σκρουτζομάγαζο έχει μόνο official γιατί συνεχώς αλλάζει το στοκ τους.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει αν το παρακάτω τηλέφωνο είναι αυτό με την global έκδοση και αν ναι επειδή δεν θέλω να ασχοληθώ με φλασαρισματα , δουλεύει κανονικά με αυτή που έρχεται χωρίς προβλήματα;

Ευχαριστώ πολύ

http://youhou.gr/Xiaomi-Redmi-Note4-EU-(32GB)Black?mfp=2f-ntses-oth-ni%5B35%5D

Εύλογη η δυσπιστία του φίλου από τη στιγμή που δεν κατανοώ κι εγώ γιατί τονίζει ότι έχει "ελληνικό μενού" αφού το ρυθμίζεις μόνος σου εφόσον είναι global version. Τους παίρνεις τηλέφωνο και τους ζορίζεις να σου πουν σίγουρα ότι ισχύει στο πρώτο ποστ που αναφέρονται, να έχει το κόκκινο αυτοκόλλητο Global Version και να γράφει Product Name/Model: 2016102.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

Εύλογη η δυσπιστία του φίλου από τη στιγμή που δεν κατανοώ κι εγώ γιατί τονίζει ότι έχει "ελληνικό μενού" αφού το ρυθμίζεις μόνος σου εφόσον είναι global version. Τους παίρνεις τηλέφωνο και τους ζορίζεις να σου πουν σίγουρα ότι ισχύει στο πρώτο ποστ που αναφέρονται, να έχει το κόκκινο αυτοκόλλητο Global Version και να γράφει Product Name/Model: 2016102.

 

Τους έστειλα μέιλ και μου είπαν ότι είναι η global απλά ρωτάω εδώ αν το έχει πάρει κανείς να μου επιβεβαιώσει γιατί θα το πάω για δώρο και αυτός που θα παραλάβει δεν έχει ιδέα από flash rom και πρέπει να είναι σίγουρος

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

ακουστε τι επαθα

ειχα βαλει το κιν στο αθορυβο για να κοιμηθω και ξυπναω το παταω να χτυπαει καονικα και αυτο μενει αθορυβο ενω το κουμπακι εχει σβησει

εκανα restart αλλα τπτ και επιδης ουτε μουσικη παιζει ουτε μπορω να ακουσω ηχιτικα στο messenger

εκλασε το ηχειο ?

τελικα καηκε το ηχειο μαλλον γιατι με ακουστικα ακουω κανονικα μουσικη κτλ

το θεμα ειναι τωρα ποσο καιρο θα κανουν να το φτιαξουν στην αντιπροσωπεια και αν θα εχουν να μου δωσουν συσκευη αντικαταστασης μεχρι να μου το φτιαξουν

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει αν το παρακάτω τηλέφωνο είναι αυτό με την global έκδοση και αν ναι επειδή δεν θέλω να ασχοληθώ με φλασαρισματα , δουλεύει κανονικά με αυτή που έρχεται χωρίς προβλήματα;

Ευχαριστώ πολύ

http://youhou.gr/Xiaomi-Redmi-Note4-EU-(32GB)Black?mfp=2f-ntses-oth-ni%5B35%5D

 

Το εχω παρει απο εκει κ ηταν το global

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα τους ρωτούσα αν είναι η global version αλλά αν είναι το model 2016102. Ούτε κόκκινα αυτοκόλλητα ούτε πως το ονομάζει κάποιο κατάστημα ούτε τι μενού έχει και μπούρδες κουραφέξαλα. Ο αιρθμός προϊόντος/μοντέλου δεν μπορεί να κάνει λάθος.

Τα στοκ αλλάζουν συνέχεια. Οπότε δεν μπορεί κανείς να πει 100% για ένα κατάστημα εκτός από τις μεγάλες αλυσίδες που δίνους της infoquest.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για το feedback. αναμονή λοιπόν, μήπως λυθεί το πρόβλημα με την νεότερη έκδοση που θα κυκλοφορήσει. αν δεν λυθεί στη συσκευή σου, και δεν έχεις θέμα με το κόστος, κάνε μια αντικατάσταση της κάρτας sim. δεν έχω δοκιμάσει κάποια άλλη ρύθμιση για επίλυση του προβλήματος, οπότε δεν μπορώ να κάνω κάποια άλλη πρόταση.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Να πω και γω με την σειρά μου τις ρυθμίσεις που έκανα και φαίνεται ότι δουλεύει το hotspot...τύπος APN= "default,dun", πρωτόκολλο APN ="IPv4" και τέλος που ίσως κάνει την διαφορά ειναι ότι στο πεδίο τύπος MVNO= "SPN", Τιμή MVNO="vodafone GR"(στην δικιά μου περίπτωση). Να αναφέρω ότι είμαι με Beta Global rom dev την 7.10.19

Δώστε ένα feedback αν σας δουλεύει...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω με την σειρά μου τις ρυθμίσεις που έκανα και φαίνεται ότι δουλεύει το hotspot...τύπος APN= "default,dun", πρωτόκολλο APN ="IPv4" και τέλος που ίσως κάνει την διαφορά ειναι ότι στο πεδίο τύπος MVNO= "SPN", Τιμή MVNO="vodafone GR"(στην δικιά μου περίπτωση). Να αναφέρω ότι είμαι με Beta Global rom dev την 7.10.19

Δώστε ένα feedback αν σας δουλεύει...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φίλε είσαι ωραίος,σε ευχαριστώ πολύ. Αν και ειμαι με mi max2, είχα και γώ το πρόβλημα με το tethering. Με το που εκανα τις αλλαγές που έγραψες επιτέλους έχω tethering.Προφανώς το θέμα με το tethering υπάρχει και σε άλλες συσκευές της xiaomi κι όχι μόνο στο redmi note 4, αλλά οι ρυθμίσεις είναι κοινές.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sent from my Ulefone Power
Link to comment
Share on other sites

Σε mido, εγκατασταση arΩma 7.10.26 με ΟΤΑ, ολα καλα !!!!

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

τελικα καηκε το ηχειο μαλλον γιατι με ακουστικα ακουω κανονικα μουσικη κτλ

το θεμα ειναι τωρα ποσο καιρο θα κανουν να το φτιαξουν στην αντιπροσωπεια και αν θα εχουν να μου δωσουν συσκευη αντικαταστασης μεχρι να μου το φτιαξουν

 

Κάτι σχετικά παρόμοιο είχα πάθει κι εγώ, αλλά μετά από πτώση. Δεν μπορούσα να ακούσω μουσική από το ηχείο ή δεν μπορούσα να ακούσω τον ομιλητή από το ακουστικό, Τελικά, με τη βοήθεια ενός παιδιού εδώ μέσα, έμαθα ότι απλά κόλλησε ο διακόπτης των ακουστικών. Με μερικά βάλε βγάλε των ακουστικών και ένα απλό reboot όλα έφτιαξαν. Μπορεί βέβαια να μην έχει σχέση με τη δική σου περίπτωση. Επίσης είπες ότι πάτησες τον διακόπτη και δεν έβγαζε ήχο, μπες στις ρυθμίσεις να δεις αν ο ήχος της συσκευής είναι τέρμα και κάνε και το διαγνωστικό τεστ από το κρυφό μενού.

Link to comment
Share on other sites

Χαζη ερωτηση... Καταφερα και κάπως εχασα το εικονιδιο στη μεση που ανοιγει τιε εφαρμογές. Ξέρει κανείς πως το επαναφέρω; Ευχαριστω πολύ

 

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι εχασες???

By default δεν εχει τετοιο εικονιδιο.

Σερνεις δεξιά αριστερά στις οθονες και βλεπεις τις εφαρμογες

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως χρησιμοποιείς άλλον launcher;
Τον nova. Το εικονίδιο που είχα και έχασα το έχω βάλει σε κύκλο. Το πήρα από τη δεύτερη συσκευή της συζύγου μήπως σε βοηθήσω έτσι302adcfb83fa82eff38ec665b9d10dd0.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τον nova. Το εικονίδιο που είχα και έχασα το έχω βάλει σε κύκλο. Το πήρα από τη δεύτερη συσκευή της συζύγου μήπως σε βοηθήσω έτσι

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βασικά στις ρυθμίσεις του Nova επιλέγεις αν θες εικονίδιο ή απλα να σέρνεις πάνω. Προσωπικά προτιμώ το δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό αλλά έχω μερικές απορίες:

1) Κλειδώνει το gps αστραπιαία και έχει καλή ακρίβεια στους google maps; Αυτό είναι το πρωταρχικό ενδιαφέρον μου.

2) Θα πάρει αντίστοιχο android 7, με ενδιαφέρει κυρίως για να έχει νυχτερινό φίλτρο μπλε χρώματος «από τη μάνα του», χωρίς πρόσθετα apps.

3) Πως συγκρίνεται η κάμερα του για φωτογραφία και βίντεο σε σχέση με τα προηγούμενα κινητά μου, galaxy s7 και lumia 930;

4) Έχει όντως SAR Head: 0.724 W/Kg και Body: 0.674 W/Kg; Ισχύει για όλες τις εκδόσεις (32GB, 64GB κλπ);

Link to comment
Share on other sites

Τον nova. Το εικονίδιο που είχα και έχασα το έχω βάλει σε κύκλο. Το πήρα από τη δεύτερη συσκευή της συζύγου μήπως σε βοηθήσω έτσι302adcfb83fa82eff38ec665b9d10dd0.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όπως είπε και ο Ανδρέας, βάλε με ένα shipe up να ανοίγει η καρτέλα εφαρμογών.

Αλά S8 δηλαδή!! :) Το έχω έτσι πάρα πολύ καιρό και είναι πολύ βολικό!

Πήγαινε δηλαδή στις "Χειρονομίες" και βάλε στην επιλογή "Σύρετε προς τα πάνω" την επιλογή "Καρτέλα εφαρμογών". Ή στην επιλογή "Καρτέλα εφαρμογών" ενεργοποίησε την επιλογή "Σύρετε για άνοιγμα" Φαντάζομαι να έχεις nova prime.....

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Κάτι σχετικά παρόμοιο είχα πάθει κι εγώ, αλλά μετά από πτώση. Δεν μπορούσα να ακούσω μουσική από το ηχείο ή δεν μπορούσα να ακούσω τον ομιλητή από το ακουστικό, Τελικά, με τη βοήθεια ενός παιδιού εδώ μέσα, έμαθα ότι απλά κόλλησε ο διακόπτης των ακουστικών. Με μερικά βάλε βγάλε των ακουστικών και ένα απλό reboot όλα έφτιαξαν. Μπορεί βέβαια να μην έχει σχέση με τη δική σου περίπτωση. Επίσης είπες ότι πάτησες τον διακόπτη και δεν έβγαζε ήχο, μπες στις ρυθμίσεις να δεις αν ο ήχος της συσκευής είναι τέρμα και κάνε και το διαγνωστικό τεστ από το κρυφό μενού.

 

Και γω αυτό έπαθα το έγραψα παραπάνω. Βέβαια στη δικιά μου περίπτωση μετά από πάρα πολλά βάλε-βγάλε, καθάρισμα, φύσημα κλπ. κλπ. ακόμη και Factory reset στο τηλέφωνο επέμενε να ειναι κολλημένο στα ακουστικά. Εντωμεταξύ 6 ημερών συσκεύη, και δεν θεωρείτε DOA για το τηλέφωνο "δουλεύει" :angry: Τέσπα το άφησα χθες από κει που το πήρα να πάει service (kaiserstore) και ίδωμεν.

 

έχει κανείς εμπειρία απ' το εν λόγω μαγαζί; θα το πάρω μες στην επόμενη βδομάδα ή καθυστερούν;

Link to comment
Share on other sites

όποιος μου λύσει τον γρίφο....

2 μαύρα κινητά ένα από citismarket ένα κωτσοβολος και τα 2 έχουν το πρόβλημα με το Google maps που προχωράει στραβά κάποιες στιγμές. το χρυσό της γυναίκας από tokinito.gr και άλλο ένα χρυσό από κωτσοβολος είναι μια χαρά! στα χρυσά κινητά δεν έχω περάσει οοοολες τις εφαρμογές που έχω στα μαύρα. οι ρυθμίσεις τοποθεσίας ίδιες σε όλα.

τι σκ@τα να φταίει;;; να το πάω infoquest αλλά τι να τους πω και τι να καταλάβουν;;; να πάρω και 5ο κινητό δεν λέει! ειλικρινά δεν καταλαβαίνω! το ένα μαύρο έχει 8.2.10.0 το άλλο 8.5.8.0 τα χρυσά 8.2.10.0.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όποιος μου λύσει τον γρίφο....

2 μαύρα κινητά ένα από citismarket ένα κωτσοβολος και τα 2 έχουν το πρόβλημα με το Google maps που προχωράει στραβά κάποιες στιγμές. το χρυσό της γυναίκας από tokinito.gr και άλλο ένα χρυσό από κωτσοβολος είναι μια χαρά! στα χρυσά κινητά δεν έχω περάσει οοοολες τις εφαρμογές που έχω στα μαύρα. οι ρυθμίσεις τοποθεσίας ίδιες σε όλα.

τι σκ@τα να φταίει;;; να το πάω infoquest αλλά τι να τους πω και τι να καταλάβουν;;; να πάρω και 5ο κινητό δεν λέει! ειλικρινά δεν καταλαβαίνω! το ένα μαύρο έχει 8.2.10.0 το άλλο 8.5.8.0 τα χρυσά 8.2.10.0.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Τι ειναι στραβο ρε φιλε; το βελος; η σε παει λαθος διαδρομή;

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Παρατεταμένο ταπ στην οθόνη

Widgets

Nova action

Το σερνεις εκει που θες

 

Sent from my Redmi Note 4 usingε Tapatalk

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ όπως και τον φίλο antrenting για την άμεση απάντηση.

@Titarasaudi το έκανα ήδη,ωραίο tip. Ναι τον prime έχω. Σε ευχαριστώ πολύ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by sgatzo
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό αλλά έχω μερικές απορίες:

1) Κλειδώνει το gps αστραπιαία και έχει καλή ακρίβεια στους google maps; Αυτό είναι το πρωταρχικό ενδιαφέρον μου.

2) Θα πάρει αντίστοιχο android 7, με ενδιαφέρει κυρίως για να έχει νυχτερινό φίλτρο μπλε χρώματος «από τη μάνα του», χωρίς πρόσθετα apps.

3) Πως συγκρίνεται η κάμερα του για φωτογραφία και βίντεο σε σχέση με τα προηγούμενα κινητά μου, galaxy s7 και lumia 930;

4) Έχει όντως SAR Head: 0.724 W/Kg και Body: 0.674 W/Kg; Ισχύει για όλες τις εκδόσεις (32GB, 64GB κλπ);

2) την 7 νουγκατ την εχει παρει φιλε μου

3)η καμερα ειναι πολυ ικανοποιητικη την μερα και σε καλό φωτισμο, δεν συγκρινεται με τις ναυαρχιδες που λες ειναι αδικο.

4)Ναι αυτες ειναι οι τιμες σαρ για το 32αρι αλλα και το 64αρι ποιος ο λογος να διαφερει; μνημη εχει περισσότερη. :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

όποιος μου λύσει τον γρίφο....

2 μαύρα κινητά ένα από citismarket ένα κωτσοβολος και τα 2 έχουν το πρόβλημα με το Google maps που προχωράει στραβά κάποιες στιγμές. το χρυσό της γυναίκας από tokinito.gr και άλλο ένα χρυσό από κωτσοβολος είναι μια χαρά! στα χρυσά κινητά δεν έχω περάσει οοοολες τις εφαρμογές που έχω στα μαύρα. οι ρυθμίσεις τοποθεσίας ίδιες σε όλα.

τι σκ@τα να φταίει;;; να το πάω infoquest αλλά τι να τους πω και τι να καταλάβουν;;; να πάρω και 5ο κινητό δεν λέει! ειλικρινά δεν καταλαβαίνω! το ένα μαύρο έχει 8.2.10.0 το άλλο 8.5.8.0 τα χρυσά 8.2.10.0.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Με το here maps στο κάνει ;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...