Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Εντυπώσεις ? Εγώ έκανα reset και το κινητό πετάει. Για λίγο καιρό βέβαια μόνο, μιας και τιγκάρει για πλάκα η 16GB eMMC...

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να μπει custom rom χωρίς να γράψει ο knox απ'ότι είδα πρέπει να γυρίσεις σε 4.4.2, να γίνεις root και μετά πρέπει πάλι να πας σε lollipop για να περάσεις την 6.0.1 AOSP? Ή φλασάρεις πάνω στην 4.4.2?

 

Αν αλλάξεις rom γράφει ο knox? Όχι ότι έχει καμιά αξία αφού εγγύηση δεν υπάρχει, αλλά δεν θέλω να γράψει :p

 

EDIT: Για να απαντήσω σε μένα, απλώς προχώρησα σε εγκατάσταση custom recovery και έγραψε ο knox. Κατά τ'άλλα έβαλα την Optimized Lineage 13.0 for the Samsung Galaxy S4by the Jflte DevConnection Team , το κινητό πάει μια χαρά (i9505), όμως δυστυχώς η θήκη s-view πλέον μόνο ανοιγοκλείνει την οθόνη, το παραθυράκι δεν έχει καμία λειτουργία. Επίσης, χάθηκαν τα air gestures (που δεν με ενδιέφεραν).

Edited by Brousko
Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καμία σταθερή και καλή rom Παιδιά έχετε να προτείνετε?

Το πήρα από ένα φίλο. Του είχα περασμένη την gpe rom 5.1

Σκέφτομαι καμία Samsung based.

Κατέβασα την imperium rom αλλά θέλει update bootloader και κάτι ακόμα και δεν μου την παίρνει

Πριν μπω στην διαδικασία να την περάσω αν έχει κάτι κάποιος να προτείνει

Δεν θέλω μενού από s7 και port από αλλά τηλέφωνα και τέτοια

Ούτε android 7 και λοιπά

Ας είναι μια Samsung rom σταθερή λίγο σβελτη χωρίς προβλήματα. 5.0.1 νομίζω ήταν το τελευταίο update που πήρε επίσημα η συσκευή ε?

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Lolirom 9 την έχω στη γυναίκα μου Τάσο και πετάει με imperium 5.2 kernel,αν είσαι σε 5.0.1 bootloader με imperium kernel δεν χρειάζεται να βάλεις τον τελευταίο bootloader

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Lolirom 9 την έχω στη γυναίκα μου Τάσο και πετάει με imperium 5.2 kernel,αν είσαι σε 5.0.1 bootloader με imperium kernel δεν χρειάζεται να βάλεις τον τελευταίο bootloader

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ήμουν σε gpe rom 5.1

Δεν περνάει την imperium. Θέλει αναβάθμιση ο bootloader

Θα ψάξω λίγο

Όποια άλλη βοήθεια δέκτη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα παιδιά.για πείτε μια σταθερή ρομ να δοκιμάσω..θα θελα να μην είναι της Samsung.

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
Τι θα βάζατε στο s4 σας

Lineage 14.1

ή

Resurrection Remix 5.8.4

 

Πραγματικά δεν ασχολείται κανένας πιά με το S4?

 

Είμαι με Lineage 13 - Android 6.0.1

 

Mιά χαρά πάει και έχει και "καλούδια" η συγκεκριμένη

 

 

 

 

 

Στα δικά μου τώρα...

 

Θέλω να φλασάρω μία touchwiz, δοκίμασα 2 διαφορετικές... αυτή και αυτή και αφού τελειώσω με την εγκατάσταση ή θα μου βγάζει ένα κουμπάκι που λέει "reset device" ή θα μπουτάρει ατελείωτα στο logo της samsung.

 

Έχω κάνει ότι λένε εκεί στα threads (προσπαθω δηλαδή αφού δεν ξέρω αγγλικά) έχω αλλάξει bootloader, modem, kernel... δεν έχω καταφέρει κάτι.

 

To κινητό το έχω 2 μέρες (μου το έκαναν δώρο) με LineageOS 6.0.1, δουλεύει εντάξει απλά ήθελα να "παίξω" λίγο για να περάσει η ώρα:D

 

Δεν μπορώ να καταλάβω αν πρέπει να περάσω κάτι άλλο στην αρχή, επειδή είμαι με aosp τώρα, αν πρέπει δηλαδή να γίνει downgrade ο bootloader ή οτιδήποτε άλλο:confused:

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη:)

Edited by tsiv
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εμείς οι άφραγκοί έχουμε ξεμείνει με το (τίμιο πάντα!) S4! :P

 

Αν θες καλή touchwiz rom δοκίμασε την Imperium 18.1. Την χρησιμοποιούσα για αρκετό καιρό από έκδοση 15 αν θυμάμαι καλά, αλλά αν θες την γνώμη μου βάλε μια LineageOS 14.1 να γουστάρεις. Προσωπικά εδώ βρήκα το λιμάνι μου, μετά από 2 ανεπιτυχείς δοκιμές με ResurectionOS.

 

Εκεί που η Resurrection και η Imperium χώλαιναν, η Lineage πετάει! Ειδικά αν δουλεύεις social media (FB, Insta,etc) που ειναι κλασικές βαριές εφαρμογές, θα δεις την υγεία σου! Άμα μπορούσα να βρω και μια μπαταρία της προκοπής (πχ Anker) θα με πήγαινε άνετα άλλο 1 χρόνο το κινητό και να φανταστείς το έχω ήδη 4!

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου... κατεβάζω και δοκιμάζω.

 

Ήδη έχω LineageOS 13 και πάει πολύ καλά.

 

Θα δοκιμάσω τώρα την touchwiz που μου λες και κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και την LineageOS 14.1:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή και σταθερή η Imperium και έχεις και όλα τα καλούδια της Samsung + λίγο καλύτερη φωτογραφική μηχανή λόγω drivers, αλλά άμα το φορτώσεις με εφαρμογές και ρέστα μετά αρχίζει να lag-αρει λιγάκι.

 

LineageOS πας αν θες να έχεις (σχεδον) ότι πιο σύγχρονο σε android features και είναι πολύ γρήγορη ακόμη και αν την φορτώσεις με πολύ πράμα! ;)

 

Επίσης η Lineage χάνει λίγο σε παραμετροποίηση από την Resurrection, αλλά είναι πολύ πιο σταθερή και δεν κολλάει σε απλά πράγματα όπως έκανε η Resurrection κάποιες φορές.

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Mόλις πέρασα την Imperium και μου βγάζει αυτό?

 

Το συνάντησα και με αλλες 2 touchwiz που προσπάθησα προχθές...

 

Κάνω επαναφορά όπως λέει. κ'ανει επανεκκίνηση και πάλι τα ίδια.

 

Πως μπορώ να το ξεπεράσω?

 

 

IMG_20171025_182922.jpg

Edited by tsiv
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο πρώτη φορά το βλέπω αυτό.

 

Ακολούθησες ακριβώς τις οδηγίες φλασαρίσματος; Άμα πατήσεις επαναφορά συσκευής τι γίνεται;

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Το "σένιαρα" :D

 

Έβαλα μέσω odin την official 5άρα (όλα τα αρχεία... και pit), κατόπιν έβαλα TWRP, το ρούταρα και πέρασα την imperium.

Πήρα μπακάπ της imperium και έκανα restore την Lineage για να δω αν είναι οκ.

Μπήκε η Lineage και ξαναέκανα restore την imperium και είμαι κομπλέ;)

 

Ευχαριστώ MaFiOzO :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ήταν φλασάρισμα, Γολγοθάς ήταν! :p

 

Καλοδούλευτο tsiv! :up:

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Όντως με ταλαιπώρησε αλλά στο τέλος του "έφτιαξα χαρακτήρα" :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.

 

Έχω το s4 μια τετραετία χωρίς να ασχοληθώ με custom roms. Απο χθες μου κάνει για δεύτερη φορά ¨νερά¨. Η μπαταρία φορτίζει μέχρι το 60κατι% και κλείνει μονο του στο 40% περίπου. Το είχε κάνει και πριν κανα χρόνο, όπου το έκανα εργοστασιακές ρυθμίσεις κι έστρωσε. Πλέον έχω την 5.0.1, όμως σκέφτομαι για custom rom.

 

Πολλές και διαφορετικές γνώμες στις τελευταίες 4 σελίδες. Συγκράτησα τη lineage, lillirom & resurrection remix.

 

Η χρήση που κάνω (πέρα απο κλήσεις), είναι social media, internet, gps και καμια φωτό-βίντεο (αραιά και που).

 

Τι να περάσω. Επίσης κανας οδηγός υπάρχει; Γιατί όπως είπα δεν έχω ασχοληθεί στο παρελθόν με custom roms.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ας το αναστήσω λίγο το θέμα μιας και απότι φαίνεται το αγαπημένο S4 δεν λέει να πεθάνει....

Πάρτε έναν

εγκατάστασης του Android 10 για το Galaxy S4.Αφορά μόνο το μοντέλο GT-i9505 και όχι τα 9500 και 9515.

Το μόνο που δεν δουλεύει είναι η κάμερα αν και είναι σε beta οπότε μπορούμε να ελπίζουμε για κάποια βελτιωμένη έκδοση στο μέλλον.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...