Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

για τον λογαριασμο που ρωτας ειναι παράνομο να χρησιμοποιήτε για λογαριασμο τριτων.επισης σε ερωτηση που εχω κανει σε τραπεζα λογαριασμο σε "κοινοχρηστα" δεν μπορουν να ανοιξουν.παρτο αυγο και κουρευτο.

 

καλησπέρα, δεν μιλαμε για λογαριασμο τριτων, μιλαμε για τον διαχειριστη.

Δλδ αν οι ενοικοι θελουν να καταθετουν τα χρηματα τι πρεπει να γινει? σονι και καλα πρεπει να δινουν μετρητα?

εγω πχ τωρα που δεν μενω εκει και δεν παω εκει συχνα, εκτος οτι μπορω μονο μετα την δουλεια αρα θα παω μεσημεριατικα, πρεπει να δωσω και πανω απο 160 ευρω δεν ξερω το ακριβες ποσο...

και πηγα το πρωι τραπεζα να σηκωσω χρηματα.

Ειναι βλακεια ολο αυτο, αν γινοταν να κανω καταθεση σε εναν λογαριασμο θα τα εβαζα εκει και καθε μηνα και δεν θα τον ενοχλουσα κιολας μια φορα στο τοσο μεσημερι.

 

Offtopic:

Εγώ είχα Amstrad CPC 6128 με color monitor αλλά τον θυσίασα 2-3 χρόνια μετά για την "κυρία" Amiga 500. Εχω κάτι manual νομίζω και μερικές δισκέτες του CPC ακόμη.

 

ωραιος! ελπιζω να την εχεις ακομα! σε ενα forum που γραφω εχουν κανει και προγραμματα διαχειριστης κοινοχρηστων για καποια μηχανηματα! νομιζω και για spectrum!!!

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις ΑΦΜ με βιβλία κανονικά στην εφορία και ανοίγεις και λογαριασμό για την διαχείρηση.

 

ειναι σιγουρα ετσι? και οταν αλλαξει διαχειριστης τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

ειναι σιγουρα ετσι? και οταν αλλαξει διαχειριστης τι γινεται?

O λογαριασμός φαντάζομαι θα είναι στο ΑΦΜ της πολυκατοικίας. Ο νέος διαχειριστής, λογικά θα πάει στην τράπεζα τα νομιμοποιητικά (αντίγραφο κανονισμού, πρακτικό εκλογής του κλπ) και θα μπορεί να διαχειρίζεται αυτός πλέον τον λογαριασμό.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σωστά και παίζει να θέλεις και λογιστή και από πάνω αν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη. Οπότε πολύ δύσκολα τα πράγματα για να έχεις ενα τραπεζικό λογαριασμό για κοινόχρηστα.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ετσι φαινεται να ειναι δυσκολο και κανεις διαχειριστης δεν θα μπει σε τετοια διαδικασια...

το θεμα ειναι οτι καποια στιγμη η κυβερνηση θα κοψει την κινηση μετρητων και ολα θα πρεπει να γινονται με καταθεσεις και καρτες...

για ευκολια με ενδιεφερε γιατι τωρα και πολλα μαζευονται αλλα τα δινω παρολο οτι δεν πληρωνομαι σωστα και οταν πρεπει απο την δουλεια μου, και πρεπει να ενοχλω μια στους τοσους μηνες τον διαχειριστη μεσημερι και αυτος δεν τα παιρνει καθε μηνα. Αλλα τι να κανουμε, εγω του προτεινα να κανει λογαριασμο αν δεν θελει δικο του θεμα...

 

στην δικια μου πολυκατοικια παντως δεν υπαρχει ουτε ΑΦΜ ουτε τπτ της ιδιας, και εχουμε δωσει προσωπικο μας λογαριασμο γιατι ειναι 2 ατομα που δεν πατανε ποτε! οχι σε ολους και αν φιλοτιμηθει κανεις απο αυτους που δεν μενουν εκει καμια φορα πληρωνουν και κανα ψιλο....αλλα ειναι μικροποσα τα μηνιαια, αλλα δεν πληρωνουν και εχουν μαζευτει τωρα.

Σε τετοια διαδικασια δεν μπαινουμε παντως σε καμια απολυτως περιπτωση.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

καλα παρε το αυγο και κουρευτο.

Βασικα οσο ειχαμε capital control(δεν ξερω τι ισχυει αυτη την στιγμη) απαγορευοταν να ανοιξεις και λογαριασμο.:lol:

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

καλα παρε το αυγο και κουρευτο.

Βασικα οσο ειχαμε capital control(δεν ξερω τι ισχυει αυτη την στιγμη) απαγορευοταν να ανοιξεις και λογαριασμο.:lol:

 

καλημερα, ακομα πρεπει να ισχυει αυτο τωρα που το λες γιατι ειχε παει η αδερφη μου και εφαγε ακυρο....

μονο σε ειδικες περιπτωσεις επιτρεπεται αν θυμαμαι καλα πχ φοιτητες σε αλλες πολεις κτλ.

Οπως και να εχει ο αλλος που ειναι και ηλικιωμενος δεν μπαινει σε τετοιες διαδικασιες, για οσο επιτρεπεται η κινηση μετρητων φυσικα, γιατι αν καποια στιγμη τα κοψουν αναγκαστικα θα πρεπει να γινει λογαριασμος κοινοχρηστων.

 

Επισης διαβασα χτες οτι πλεον ΧΩΡΙΣ να γινει καν συνελευση της πολυκατοικιας ή αν γινει αλλα ειναι αρνητικη ΔΕΝ εχει σημασια, οποιος θελει βαζει δικια του θερμανση, ειτε με αεριο ειτε με αλλον τροπο, μιλαμε για ΑΥΤΟΝΟΜΗ θερμανση ΔΕΝ πιανονται σομπες, και φορητα μεσα. Μπορει να ειναι αεριο με λεβητα αεριου, πετρελαιου, ή αντλια θερμοτητας.

Τα μονα που ειναι υποχρεωμενος να κανει, ειναι να μονωσει οσες σωληνες περνανε μεσα στο διαμερισμα του ωστε να μην χανεται θερμοτητα και εχει απωλειες, και να πληρωνει ΚΑΝΟΝΙΚΑ στα κοινοχρηστα δαπανες ΜΟΝΟ συντηρησης στην θερμανση της πολυκατοικιας αλλα ΟΧΙ εξοδα πετρελαιου ή αεριου τι εχει. Αν πχ σκασει ο καυστηρας και θελουν να βαλουν αλλον ΠΡΕΠΕΙ να πληρωσει και ας εχει αυτονομηθει καποιο διαμερισμα!

Επισης το λενε και εταιρειες αυτο που το εμαθαν γιατι λογω της δουλειας μου ασχολουμε με τετοια θεματα. Ειδικα με το αεριο γινεται χαμος βαζουν σωρηδων ειδικα οταν εχουν και επιδοτηση απο το ΕΣΠΑ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να καταθέτεις τα χρήματα σε οιονδήποτε λογαριασμό σου υποδείξει διαχειριστής αρκεί να υποσημειώσεις την ένδειξη για κοινόχρηστες δαπάνες κατά την κατάθεση...
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να καταθέτεις τα χρήματα σε οιονδήποτε λογαριασμό σου υποδείξει διαχειριστής αρκεί να υποσημειώσεις την ένδειξη για κοινόχρηστες δαπάνες κατά την κατάθεση...

 

Kαλησπέρα, αυτο επιβεβαιωνεται απο καπου? πχ νομοθεσια? εσυ πως το ξερεις? γιατι λεει οτι θα τον πιασουν οτι κλεβει και καλα...εγω στην δικια μου πολυκατοικια αυτο κανω, οταν κανουν καταθεσεις λενε αυτο που λες στην αιτιολογια, αλλα ετσι το σκεφτηκαμε, δεν το εχω δει καπου. Αλλα αφου καποιοι δεν πατανε ποτε εδω δεν υπηρχε και αλλη λυση και στην τελικη και παλι δεν πληρωνουν! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει επιβεβαιωση από κάποια νομοθεσία...δεν υπάρχει νομοθετική πρόβλεψη εν τη στενή εννοία για κάθε περιιπτωσιολογία...κατά τον αστικό κώδικα η προσήκουσα καταβολή είναι εκείνη που έχει συμφωνηθεί μεταξύ των μερών...δεν τίθεται θέμα να κλέβει ο διαχειριστής , ο οποίος σημειωτέον κρίνεται κατά το τέλος της θητείας του λογοδοτώντας για τα πεπραγμένα του..

 

Αλίμον εάν για κάθε χρηματική κατάθεση να πρέπει να ανοίγουμε κι έναν νέο τραπεζικό λογαριασμό ...

Link to comment
Share on other sites

δλδ δεν ισχυουν τα αλλα που ειπαν παραπανω για ανοιγμα λογαριασμου? ειδικα ΑΦΜ πολυκατοικιας δεν εχω ξανακουσει ποτε!!!

δλδ σε τι ονομα θα ηταν?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ακομα πρεπει να ισχυει αυτο τωρα που το λες γιατι ειχε παει η αδερφη μου και εφαγε ακυρο....

μονο σε ειδικες περιπτωσεις επιτρεπεται αν θυμαμαι καλα πχ φοιτητες σε αλλες πολεις κτλ.

Οπως και να εχει ο αλλος που ειναι και ηλικιωμενος δεν μπαινει σε τετοιες διαδικασιες, για οσο επιτρεπεται η κινηση μετρητων φυσικα, γιατι αν καποια στιγμη τα κοψουν αναγκαστικα θα πρεπει να γινει λογαριασμος κοινοχρηστων.

 

Επισης διαβασα χτες οτι πλεον ΧΩΡΙΣ να γινει καν συνελευση της πολυκατοικιας ή αν γινει αλλα ειναι αρνητικη ΔΕΝ εχει σημασια, οποιος θελει βαζει δικια του θερμανση, ειτε με αεριο ειτε με αλλον τροπο, μιλαμε για ΑΥΤΟΝΟΜΗ θερμανση ΔΕΝ πιανονται σομπες, και φορητα μεσα. Μπορει να ειναι αεριο με λεβητα αεριου, πετρελαιου, ή αντλια θερμοτητας.

Τα μονα που ειναι υποχρεωμενος να κανει, ειναι να μονωσει οσες σωληνες περνανε μεσα στο διαμερισμα του ωστε να μην χανεται θερμοτητα και εχει απωλειες, και να πληρωνει ΚΑΝΟΝΙΚΑ στα κοινοχρηστα δαπανες ΜΟΝΟ συντηρησης στην θερμανση της πολυκατοικιας αλλα ΟΧΙ εξοδα πετρελαιου ή αεριου τι εχει. Αν πχ σκασει ο καυστηρας και θελουν να βαλουν αλλον ΠΡΕΠΕΙ να πληρωσει και ας εχει αυτονομηθει καποιο διαμερισμα!

Επισης το λενε και εταιρειες αυτο που το εμαθαν γιατι λογω της δουλειας μου ασχολουμε με τετοια θεματα. Ειδικα με το αεριο γινεται χαμος βαζουν σωρηδων ειδικα οταν εχουν και επιδοτηση απο το ΕΣΠΑ!

ισχυουν για την συντηρηση,πιστευω δεν θα ισχυει για την αντικατασταση αφου ο νεος λεβητας πλεον θα ειναι αποκλειστικα για τις αναγκες των υπολοιπων.
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να καταθέτεις τα χρήματα σε οιονδήποτε λογαριασμό σου υποδείξει διαχειριστής αρκεί να υποσημειώσεις την ένδειξη για κοινόχρηστες δαπάνες κατά την κατάθεση...
φαντάζομαι οτι το προβλημα αρχιζει με το χτισιμο του αφορολογητου το οποιο θα το καρπωνεται ο λογαριασμος αυτος.και δεν μιλάω μονο για καταθεσεις αλλα πληρωμες κλπ
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

δλδ δεν ισχυουν τα αλλα που ειπαν παραπανω για ανοιγμα λογαριασμου? ειδικα ΑΦΜ πολυκατοικιας δεν εχω ξανακουσει ποτε!!!

δλδ σε τι ονομα θα ηταν?

 

Πολλες πολυκατοικιες εχουν ΑΦΜ Νικηφορε.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πολλες πολυκατοικιες εχουν ΑΦΜ Νικηφορε.

 

καλημερα, λογω της δουλειας μου κοβουμε παροχες υπηρεσιων και οσοι πελατες ηρθαν για διαχειριση πολυκατοικιας πχ επισκευη αφανους διαρροης βαζουν ΑΦΜ διαχειριστη, ποτε κανενας δεν ειχε ΑΦΜ και ειχα ρωτησει και την λογιστρια και ειπε οτι βαζουμε του διαχειριστη.

Τωρα τι να πω...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Πολλες πολυκατοικιες εχουν ΑΦΜ Νικηφορε.

Και αυτό ξέρω και μάλιστα νόμιζα ότι έχουν όλες πλέον.

Οι λογαριασμοί δε που εκδίδονται για τα κοινόχρηστα νερό και ρεύμα γράφουν Διαχείριση Πολυκατοικίας ως όνομα.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, λογω της δουλειας μου κοβουμε παροχες υπηρεσιων και οσοι πελατες ηρθαν για διαχειριση πολυκατοικιας πχ επισκευη αφανους διαρροης βαζουν ΑΦΜ διαχειριστη, ποτε κανενας δεν ειχε ΑΦΜ και ειχα ρωτησει και την λογιστρια και ειπε οτι βαζουμε του διαχειριστη.

Τωρα τι να πω...:blink:

Αυτο μπορει να συμβαινει επειδη συμφερει τον διαχειριστη απο φορολογικης αποψης. Παντως εχω αρκετες πολυκατοικιες πελατες με δικο τους αφμ και εκει εκδιδω τις αποδειξεις μου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τα κυριότερα προβλήματα που παρουσιάζονται σε μια πολυκατοικία και είναι η συνήθης αιτία για προστριβές μεταξύ των ενοίκων, είναι νομικής φύσης ενώ συχνά αμφισβητείται η διαφάνεια και κινούνται υποψίες για μεροληψίες σε βάρος των ενοίκων. Πολλοί διαχειριστές, μη γνωρίζοντας τι ορίζει η σχετική νομοθεσία για την διαχείριση των πολυκατοικιών κάνουν λάθη με αποτέλεσμα να επιβαρύνονται άδικα με δαπάνες πολλά διαμερίσματα. Συμβουλευτείτε πάντα έναν δικηγόρο καθώς οι νόμοι αλλάζουν... Σας παραθέτω σχετικό link με τη νομοθεσία κοινοχρήστων http://www.koinoxrista.info/nomothesia-koinoxriston.php. Αυτά προς το παρόν...
Koinoxrista.info - Ο καθένας έχει δικαίωμα να γνωρίζει και να λέει την άποψή του!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, δεν αντιλεγω οτι δεν γινεται, φυσικα και θα γινεται απλα εγω δεν εχω δει ποτε. Προφανως δεν εχει τυχει!

για τους λογαριασμους το ξερω γιατι στην πολυκατοικια μου ειχαν αφησει το ρευμα οι προηγουμενοι στην μανα τους που εχει πεθανει χρονια τωρα και βαζανε και ΕΡΤ κτλ, ειδαμε και παθαμε αλλα τελικα το γυρισαμε σαν κοινοχρηστο και δεν εχει τωρα.

Ευδαπ δεν εχουμε κοινοχρηστη καν....μην ρωτατε γιατι πρεπει να γραψω εκθεση για να εξηγησω! :lol::lol::lol:

 

Ωραιο το link ευχαριστουμε Naxian!

Link to comment
Share on other sites

Naxian, χρήσιμο το λινκ που εδωσες

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ΑΦΜ πολυκατοικίας...υπάρχει ΑΦΜ φυσικού προσώπου όπως π.χ. ο εκάστοτε διαχειριστής και ΑΦΜ της μή κερδοσκοπικής ένωσης προσώπων(συνιδιοκτητών) για την οποία όποιος θέλει να μπλέξει με συγκεντρωτικές καταστάσεις πελατών - προμηθευτών και με βιβλία εσόδων-εξόδων ...ο δρόμος είναι ανοικτός...
Link to comment
Share on other sites

ισχυουν για την συντηρηση,πιστευω δεν θα ισχυει για την αντικατασταση αφου ο νεος λεβητας πλεον θα ειναι αποκλειστικα για τις αναγκες των υπολοιπων.

 

Καλημερα, οχι δυστυχως ισχυει για καθε ζημια και αντικατασταση. Το λεει ξεκαθαρα δεν πληρωνεις μονο δαπανες που αφορουν το ιδιο το καυσιμο εφοσον εχεις αυτονομηθει. Για οτι δαπανη προκυπτει απο συντηρηση και αντικατασταση πληρωνεις κανονικα.

Αν ηταν οπως το λες θα επρεπε ουτε και για συντηρηση να πληρωνει οποιος εχει αυτονομηθει.

Προσωπικα αυτη τη νομοθεσια την βλεπω ηλιθια....δεν ειναι δυνατον να σου λενε οτι μπορεις να αυτονομηθεις ΑΣΧΕΤΩΣ με το τι λεει η υπολοιπη πολυκατοικια, αλλα να πληρωνεις ολες τις δαπανες του κεντρικου συστηματος και να γλιτωνεις ΜΟΝΟ τα καυσιμα!

αν βεβαια εισαι σε μια πολυκατοικια απο αυτες που εχουν πολλα χρονια να αναψουν κεντρικη θερμανση οπως πχ στην δικια μου τοτε συμφερει γιατι δεν θα πληρωνεις τιποτα φυσικα και θα εχεις δικια σου θερμανση.

Αλλη περιπτωση πχ που πρεπει να πληρωσεις, εισαι σε μια πολυκατοικια με καμιναδα παλια ελενιτη, και εσπασε, στην συνελευση λενε να μπει ανοξειδωτη. Κανει παρα παρα πολυ ακριβα, παλι πρεπει να πληρωσουν και οσοι εχουν αυτονομηθει.

Σπανια θα αλλαξουν αλλα μπορει καποιος να πεσει στην περιπτωση.

Πριν λιγο καιρο αφηναν αυτονομηση ΜΟΝΟ για φυσικο αεριο, τωρα για ολα, εφοσον ειναι για ολο το σπιτι, δλδ μπορεις να εχεις και πετρελαιο, αντλια θερμοτητας, ενδοδαπεδια θερμανση με συνδυασμο αλλων κτλ, εφοσον ομως εχουν μονωθει πολυ σωστα οι σωληνωσεις που περνανε απο το σπιτι μεσα, καθως και να μην ειναι κατι σε κοινοχρηστους χωρους. Ατομικα μεσα θερμανσης πχ σομπες, A/C, αεροθερμα κτλ δεν θεωρουνται αυτονομηση.

 

Σε περιπτωση που βρω την νομοθεσια θα την δειξω, εχω μιλησει με καποιες εταιρειες που συνεργομαστε και μου ειπαν αυτα, και τα διαβασα και σε διαφορες σελιδες οχι ομως αξιοπιστες τοσο που να αξιζει να τις συζητησουμε εδω μεσα.

Για το αεριο (με επιτοιχους λεβητες αεριου σε μπαλκονια πχ) ισχυει σιγουρα 100% επειδη εχουμε δωσει σε απειρους πελατες, για τα αλλα πετρελαιο και αντλιες θερμοτητας δεν εχω ακομα πρακτικη επιβεβαιωση.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, οχι δυστυχως ισχυει για καθε ζημια και αντικατασταση. Το λεει ξεκαθαρα δεν πληρωνεις μονο δαπανες που αφορουν το ιδιο το καυσιμο εφοσον εχεις αυτονομηθει. Για οτι δαπανη προκυπτει απο συντηρηση και αντικατασταση πληρωνεις κανονικα.

Αν ηταν οπως το λες θα επρεπε ουτε και για συντηρηση να πληρωνει οποιος εχει αυτονομηθει.

Προσωπικα αυτη τη νομοθεσια την βλεπω ηλιθια....δεν ειναι δυνατον να σου λενε οτι μπορεις να αυτονομηθεις ΑΣΧΕΤΩΣ με το τι λεει η υπολοιπη πολυκατοικια, αλλα να πληρωνεις ολες τις δαπανες του κεντρικου συστηματος και να γλιτωνεις ΜΟΝΟ τα καυσιμα!

αν βεβαια εισαι σε μια πολυκατοικια απο αυτες που εχουν πολλα χρονια να αναψουν κεντρικη θερμανση οπως πχ στην δικια μου τοτε συμφερει γιατι δεν θα πληρωνεις τιποτα φυσικα και θα εχεις δικια σου θερμανση.

Αλλη περιπτωση πχ που πρεπει να πληρωσεις, εισαι σε μια πολυκατοικια με καμιναδα παλια ελενιτη, και εσπασε, στην συνελευση λενε να μπει ανοξειδωτη. Κανει παρα παρα πολυ ακριβα, παλι πρεπει να πληρωσουν και οσοι εχουν αυτονομηθει.

Σπανια θα αλλαξουν αλλα μπορει καποιος να πεσει στην περιπτωση.

Πριν λιγο καιρο αφηναν αυτονομηση ΜΟΝΟ για φυσικο αεριο, τωρα για ολα, εφοσον ειναι για ολο το σπιτι, δλδ μπορεις να εχεις και πετρελαιο, αντλια θερμοτητας, ενδοδαπεδια θερμανση με συνδυασμο αλλων κτλ, εφοσον ομως εχουν μονωθει πολυ σωστα οι σωληνωσεις που περνανε απο το σπιτι μεσα, καθως και να μην ειναι κατι σε κοινοχρηστους χωρους. Ατομικα μεσα θερμανσης πχ σομπες, A/C, αεροθερμα κτλ δεν θεωρουνται αυτονομηση.

 

Σε περιπτωση που βρω την νομοθεσια θα την δειξω, εχω μιλησει με καποιες εταιρειες που συνεργομαστε και μου ειπαν αυτα, και τα διαβασα και σε διαφορες σελιδες οχι ομως αξιοπιστες τοσο που να αξιζει να τις συζητησουμε εδω μεσα.

Για το αεριο (με επιτοιχους λεβητες αεριου σε μπαλκονια πχ) ισχυει σιγουρα 100% επειδη εχουμε δωσει σε απειρους πελατες, για τα αλλα πετρελαιο και αντλιες θερμοτητας δεν εχω ακομα πρακτικη επιβεβαιωση.

νικηφορε δεν εγινα κατανοητος μαλλον.απο την στιγμή που θα αλλαχτεί ο λεβητας θα υπολογιστει ο καινουργιος βασει των απαιτησεων χωρις το δικο σου διαμερισμα οπότε δεν υπαρχει λογος να πληρωνει πλεον.

τωρα για τα παγια εξοδα συντηρησης ολες οι πλευρες εχουν τα δικια τους.σκεψου την πλευρα που εχει μεινει με ενα θεορατο λεβητα να πληρωνει μόνος του εξοδα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ΑΦΜ πολυκατοικίας...υπάρχει ΑΦΜ φυσικού προσώπου όπως π.χ. ο εκάστοτε διαχειριστής και ΑΦΜ της μή κερδοσκοπικής ένωσης προσώπων(συνιδιοκτητών) για την οποία όποιος θέλει να μπλέξει με συγκεντρωτικές καταστάσεις πελατών - προμηθευτών και με βιβλία εσόδων-εξόδων ...ο δρόμος είναι ανοικτός...

Yπάρχει,και βάσει αυτού πληρώναμε το φόρο για το ενοίκιο που εισπράτταμε από το υπόγειο διαμ/μα του μακαρίτη του θυρωρού.

Οσον αφορά στο αέριο,τώρα περιμένω το συνεργείο να κάνει την εγκατάσταση,μιας και έχουμε να ανάψουμε καλοριφέρ 4 χρόνια και φέτος 5.Και είναι γεγονός ότι τον περασμένο χειμώνα ψόφησα από το κρύο.

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...