Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον 47,31 ωρες αναμονη και 9,43 λεπτα οθονη μπαταρια 22%.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ απο αυτονομια το κινητακι μας.
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Από το e-shop.gr

Πλακα κανεις; Εγω το ειχα για σοβαρο μαγαζι τυπου you.gr, plaisio κτλ.

Δεν περιμενα οτι θα εστελναν τετοιο πραγμα.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς κόπο. Πως σας φαίνεται; 51556b3979be3ff2c2a0f6f3977f37ed.jpg

 

Edit μάλλον πρέπει να την ανεβάσω σε κάποιο site. Εδώ φαίνεται χάλια λόγω σμίκρυνσης

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by atsimeri
Link to comment
Share on other sites

Και γω, νομίζω ότι με την 8.5.8.0, οι φωτογραφίες σε χαμηλό φωτισμό είναι καλύτερες. Αν και δεν έγραφε κάτι σχετικό στο changelog.
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς κόπο. Πως σας φαίνεται;

 

Edit μάλλον πρέπει να την ανεβάσω σε κάποιο site. Εδώ φαίνεται χάλια λόγω σμίκρυνσης

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Google photos ή flickr ανεβασέ την ;)

Link to comment
Share on other sites

https://www.flickr.com/photos/115999069@N03/shares/FPcG0t

 

Για νυχτερινές χωρίς ois νομίζω είναι αξιοπρεπείς. Δεν περιμένω κάτι καλύτερο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον 47,31 ωρες αναμονη και 9,43 λεπτα οθονη μπαταρια 22%.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ απο αυτονομια το κινητακι μας.
Ανεβασε φωτο απο σοτ,αναμονη κλπ
Link to comment
Share on other sites

χαιρετω το νημα και τους συμφοριτες!

και εγω ευτυχης κατοχος εδω και 2 βδομαδες του global (το πηρα απο plus3.gr, λιγο τσιμπημενο λογω ελειψης στοκ στα διαφορα σκρουτζομαγαζα)

ερχομενος απο το coolpad f1 (αθανατο!! που ακομα το εχω με miui) νομιζω πως το RN4GLOBAL θα γινει το επομενο μου bvfm για πολυ καιροοοο οπως και το f1

βλεπω και αρκετους γνωστους που ηρθαν απο f1 και τους χαιρετω!

λοιπον καθησα και διαβασα ολο το νημα αυτες τις μερες και μπορω να πω πως εξαρχης λογικο ηταν με τις εκδοσεις του κινητου να εγινε ενας ψιλοχαμος,

αλλα μετα απο αρκετες σελιδες εγινε πολυ κουραστικο (μοντελα-θηκες) ρωτωντας ο καθενας τα ιδια και τα ιδια! αναλωθηκαν πολλες σελιδες για τα ιδια πραγματα,και λεω...

κανεις δεν διαβαζει το πρωτο ποστ??? δεν θελω να παρεξηγηθω απο καποιους αλλα νομιζω πως ο Αντρεας τα εγραψε αναλυτικοτατα!!

τεσπα, επειδη ημουν με miui στο f1 θα παραμεινω προς το παρον σ'αυτην..ειμαι με την μανισια 8.5.8.0, οταν την βαρεθουμε...αλλαζουμε..

και ενα τελευταιο..πηγα να το ξεκλειδωσω και εγω και σε μενα κολλαει στο 99% με miflash_unlock-en-2.3.803.10

αυτα....καλη συνεχεια!

 

υ.γ. προσοχη οταν τρωτε και κρατατε το κινητο! μπορει να πασαληφτει με ταραμα! (χαχαχα πολυ γελιο!)

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το πρώτο post που ελάχιστοι το διαβάζουν το παρατήρησα επίσης. Πολύς κόσμος τα θέλει όλα στο πιάτο χωρίς να ψάξει, μασημένη τροφή.

 

Στα δικά μου τώρα, οι 72 ώρες αναμονή για το ξεκλείδωμα συμπληρώνονται αύριο στις 17:00 περίπου. Μάλλον θα το δοκιμάσω το LineageOS αλλά η πλάκα είναι ότι άρχισα να συνηθίζω το MIUI και να βρίσκω τα κόλπα του. Αν η LineageOS βγει buggy μετά μάλλον για Global dev με βλέπω. Χαβαλές να γίνεται!

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος, πλέον, κι εγώ της συσκευής.

 

Προς το παρόν είναι στο στάδιο της φόρτισης...

 

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση :

Είδα τον οδηγό για το πως μπορώ να κάνω root την συσκευή και θέλω να ρωτήσω το εξής.

 

Επειδή χρησιμοποιώ αρκετές εφαρμογές οι οποίες με root δεν τρέχουν υπάρχει τρόπος αυτές οι εφαρμογές να μην το βλέπουν?

Ή να βλέπουν το root μόνο οι εφαρμογές που το χρειάζονται?

 

Ακόμη είμαι στην διαδικασία του 3-ημέρου οπότε το ψάχνω για να τα κάνω όλα από την αρχή...

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος, πλέον, κι εγώ της συσκευής.

 

Προς το παρόν είναι στο στάδιο της φόρτισης...

 

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση :

Είδα τον οδηγό για το πως μπορώ να κάνω root την συσκευή και θέλω να ρωτήσω το εξής.

 

Επειδή χρησιμοποιώ αρκετές εφαρμογές οι οποίες με root δεν τρέχουν υπάρχει τρόπος αυτές οι εφαρμογές να μην το βλέπουν?

Ή να βλέπουν το root μόνο οι εφαρμογές που το χρειάζονται?

 

Ακόμη είμαι στην διαδικασία του 3-ημέρου οπότε το ψάχνω για να τα κάνω όλα από την αρχή...

Αυτό που ζητάς το κάνει το Magisk. Τώρα αν δουλεύει σωστά με την επίσημη ROM δε ξέρω, ακόμα είμαι στην αναμονή για ξεκλείδωμα κι εγώ.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζητάς το κάνει το Magisk. Τώρα αν δουλεύει σωστά με την επίσημη ROM δε ξέρω, ακόμα είμαι στην αναμονή για ξεκλείδωμα κι εγώ.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

 

Θα το δοκιμάσω όταν με το καλό μου επιτρέψει το unlock. :ninja:

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου, είχε το κόκκινο αυτοκόλλητο global version, είχε product model 2016102 αλλά μέσα στην συσκευασία δεν είχε ευρωπαϊκό φορτιστή αλλά έναν mdy-08-ep με τρία "μπράτσα" παραλληλόγραμμα (μάλλον αγγλικό)...

Πώς μπορώ να ελέγξω αν υποστηρίζει την 800αρα μπάντα;

 

Και το δικό μου έτσι είναι. Είμαι επαρχία και πιάνει 4g ενώ με το redmi note 2 που είχα πριν δεν έπιανε. Το πήρα από σκρουτζ.

Link to comment
Share on other sites

@foxkel

Δηλαδή έχεις MIUI 9 στο F1, αλλά 8 στο Xiaomi!!

Πάντως κι εγώ με τη stable το έχω, αρουταριστο. Ακόμα και για τη διαδικασία του ξεκλειδωματος ψιλοβαριεμαι. Πραγματικά, δε μου λείπει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες,

 

Μετά από αρκετή σκέψη, έκανα το βήμα και άφησα τη MIUI που με είχε κουράσει σε αρκετά (και ιδιαίτερα στα απαράδεκτα notifications). Πέρασα LOS15 Oreo και έχω να πω ότι οι εντυπώσεις είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ (ειδικά αν σκεφτείς ότι είναι Alpha).

 

Η ROM --> https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/xiaomi-redmi-note-4-snapdragon-roms-kernels-recoveries--other-development/rom-lineageos-15-0-t3668291

 

Μόνο βασικό θέμα είναι ότι το fingerprint sensor δουλεύει μόνο όταν είναι FPC και όχι Goodix.

Δείτε εδώ για να βρείτε τι έχετε -->

 

Έχω πετύχει κάποια λίγα force closes αλλά τίποτα το σοβαρό. Μέχρι στιγμής δεν μου λείπει κάτι από MIUI και επιτέλους έχω notifications της προκοπής.

 

Χρησιμοποιώ Google Camera και δουλεύει το HDR+ (δείτε στο XDA) και MIUI cam port για video (again, XDA - έχω ένα θέμα με την 1.7, η 1.6 είναι οκ όμως).

 

Minor bugs:

- το σύμβολο του LTE/H+ etc εξαφανίζεται που και που αλλά δεν φαίνεται να επηρεάζει την σύνδεση

- Bluetooth force close κάποιες φορές κατά την κλήση (χρησιμοποιώ Mi Band 2 και είμαι οκ, παίζει όμως να υπάρχει θέμα αν δουλεύετε με ακουστικό)

- δεν είμαι σίγουρος ότι είναι bug αλλά κάνει rotate το lockscreen όταν γυρίζει το κινητό και εκνευρίζει

 

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

@foxkel

Δηλαδή έχεις MIUI 9 στο F1, αλλά 8 στο Xiaomi!!

Πάντως κι εγώ με τη stable το έχω, αρουταριστο. Ακόμα και για τη διαδικασία του ξεκλειδωματος ψιλοβαριεμαι. Πραγματικά, δε μου λείπει κάτι.

 

Χαχαχα, η αλήθεια είναι ότι επειδή το f1 το χρησιμοποιεί ο γιος μου δεν την έχω βάλει ακόμα την 9, αλλά που θα πάει... θα'ρθει η ώρα της.

Ναι και εγώ με το ρουταρισμα δεν παιδευτηκα πολύ και το άφησα έτσι.

 

Κάτι άλλο που είδα για τα θέματα...

ασχέτως θέματος αν έχει 4 εικονίδια κάτω μπορείτε να προσθέσετε βγάζοντας ή βάζοντας σερνοντας το και να γίνουν 5.

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

@mandiom αυτά που διάβασες περι δαχτυλικού αφορά το rn3pro. Αλλά ακόμα και για αυτό είχε βγει kernel συμβατός με αυτό τον αισθητήρα ;)

 

Edit: τώρα είδα ότι μίλαγες για Oreo. Ναι σίγουρα θα υπάρχουν κάποια προβληματάκια. Στη θέση σου πάντως θα έβαζα nougat (LOS 14.1)

Link to comment
Share on other sites

Θέλει root και ένα app για να δεις αν δουλεύει η 800αρα.

 

Λογικά προοριζόταν για Αγγλία το δικό σου. Από που το πήρες;

Root έχω.

Ποια εφαρμογή είναι;

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Απλή ενημέρωση.

Όποιος ενδιαφέρεται για book case.... Παρέλαβα σήμερα αυτήν τη θήκη και την έβαλα στο κινητό πριν λίγο. Κουμπώνει τέλεια στο κινητό, φαίνεται πολύ συμπαγές. Κι επίσης όλες οι τρύπες, μπρος/πίσω/πάνω/κάτω, είναι στο σωστό σημείο. Το μαγνητάκι είναι αρκετά δυνατό κι είναι μαγνητισμένο κι από τις 2 πλευρές ώστε να "κολλάει" κι από πίσω στο πορτάκι όταν το έχουμε ανοιχό, αν με καταλαβαίνετε. Το μόνο που θέλει προσοχή είναι για να μη βρωμίσει, αφού το εξωτερικό της θήκης είναι στο μεγαλύτερο κομμάτι του ύφασμα, όπως φαίνεται κι από τις φωτος.

 

Αυτά. Από μένα 10άρι για τη θήκη. :)

Link to comment
Share on other sites

@foxkel

Δηλαδή έχεις MIUI 9 στο F1, αλλά 8 στο Xiaomi!!

Πάντως κι εγώ με τη stable το έχω, αρουταριστο. Ακόμα και για τη διαδικασία του ξεκλειδωματος ψιλοβαριεμαι. Πραγματικά, δε μου λείπει κάτι.

 

Κι εγώ μια από τα ίδια και στο f1 miui 9, να είναι καλά ο jpower73

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι το global με 800αρα πρέπει ο φορτιστής του να είναι ευρωπαϊκός και στο κουτί πάνω κόκκινο αυτοκόλλητο με global version. Τα έχει αυτά;

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πάλι τα ίδια... Δεν ισχύει αυτό που λες και ξαναλες! Global version δεν σημαίνει απαραίτητα και Ευρωπαϊκό φις φορτιστή. Ισχύει μόνο το αντίστροφο.

 

Πλακα κανεις; Εγω το ειχα για σοβαρο μαγαζι τυπου you.gr, plaisio κτλ.

Δεν περιμενα οτι θα εστελναν τετοιο πραγμα.

 

Είναι γνωστό εδώ και χρόνια ότι το eshop κάνει δικές του παρα-εισαγωγές σε πολλά προϊόντα του (και στα περισσότερα κινητά που πουλάει). Καμία έκπληξη λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρει κανείς άμα υπάρχει αυτόματη ηχογράφηση όταν κάνω μια κλήση.. Στο παλιό μου redmi note 4 υπήρχε επιλογή αυτόματη για ηχογράφηση... Σε αυτό δεν έχει
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον 47,31 ωρες αναμονη και 9,43 λεπτα οθονη μπαταρια 22%.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ απο αυτονομια το κινητακι μας.

 

Πραγματικά εξαιρετική η αυτονομία. Το.. ρουφάς από χρήση; βαρύ gaming κλπ; αν και με gaming πολύ δύσκολο μου φένονται τέτοιοι χρόνοι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρες,

 

Μετά από αρκετή σκέψη, έκανα το βήμα και άφησα τη MIUI που με είχε κουράσει σε αρκετά (και ιδιαίτερα στα απαράδεκτα notifications). Πέρασα LOS15 Oreo και έχω να πω ότι οι εντυπώσεις είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ (ειδικά αν σκεφτείς ότι είναι Alpha).

 

Η ROM --> https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/xiaomi-redmi-note-4-snapdragon-roms-kernels-recoveries--other-development/rom-lineageos-15-0-t3668291

 

Μόνο βασικό θέμα είναι ότι το fingerprint sensor δουλεύει μόνο όταν είναι FPC και όχι Goodix.

Δείτε εδώ για να βρείτε τι έχετε -->

 

Έχω πετύχει κάποια λίγα force closes αλλά τίποτα το σοβαρό. Μέχρι στιγμής δεν μου λείπει κάτι από MIUI και επιτέλους έχω notifications της προκοπής.

 

Χρησιμοποιώ Google Camera και δουλεύει το HDR+ (δείτε στο XDA) και MIUI cam port για video (again, XDA - έχω ένα θέμα με την 1.7, η 1.6 είναι οκ όμως).

 

Minor bugs:

- το σύμβολο του LTE/H+ etc εξαφανίζεται που και που αλλά δεν φαίνεται να επηρεάζει την σύνδεση

- Bluetooth force close κάποιες φορές κατά την κλήση (χρησιμοποιώ Mi Band 2 και είμαι οκ, παίζει όμως να υπάρχει θέμα αν δουλεύετε με ακουστικό)

- δεν είμαι σίγουρος ότι είναι bug αλλά κάνει rotate το lockscreen όταν γυρίζει το κινητό και εκνευρίζει

 

 

Αυτά.

 

Άψογη η περιγραφή σου, θα την περάσω σίγουρα κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον. Το bug με τον τύπο του αισθητήρα το γνωρίζω, τουλάχιστον σε εσένα δουλεύει κανονικά; από αυτονομία πως τα πας;

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχω ενα πρόβλημα μετα απο restart ή μετά απο κάποιο παιχνίδι το background παραμορφωνεται γίνεται ζοομ
Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε φωτο απο σοτ,αναμονη κλπ

 

Δε μπορω δε με αφηνει εν τωμεταξυ τωρα ξαναφορτισα. Θυμαμαι πιο παλια ανέβαζα χωρις προβλήματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πραγματικά εξαιρετική η αυτονομία. Το.. ρουφάς από χρήση; βαρύ gaming κλπ; αν και με gaming πολύ δύσκολο μου φένονται τέτοιοι χρόνοι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Άψογη η περιγραφή σου, θα την περάσω σίγουρα κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον. Το bug με τον τύπο του αισθητήρα το γνωρίζω, τουλάχιστον σε εσένα δουλεύει κανονικά; από αυτονομία πως τα πας;

 

Οχι παιχνιδια δεν παιζω καθολου. Εχω μια καρτα σιμ αυτοματη φωτεινοτητα καμμια 15 αρια εφαρμογες τις βασικες και 2 μειλ να συγχρονιζουν. Μπλε δοντι κλειστο wifi κλειστο "δουλεύω πολυ δεδομενα" τοποθεσία κλειστή αφου μου ειναι αχρηστη. Κυριως τηλεφωνα, συνομιλια βαιμπερ, μεσεντζερ, πολυ σερφαρισμα και γιουτιουμπ η χρηση μου.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...