Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε καρτοκινητό What's Up, αν δεν βάλεις μονάδες για 3 μήνες τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Είχα την εντύπωση ότι χάνεται μόνο τυχόν χρηματικό υπόλοιπο που υπάρχει και τίποτα άλλο. Αμ δε όμως, η μητέρα μου έχει ένα νούμερο What's Up και λόγω ότι δεν το χρησιμοποιεί και πολύ, πριν 2 μέρες πέρασαν οι 3 μήνες, μας ήρθε και ενημερωτικό sms. Εντελώς τυχαία πήγα να την καλέσω σήμερα στο νούμερο και λέει ότι έχει φραγή εισερχομένων κλήσεων. Δεν ήξερα ότι παίζει και φραγή.
i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Σε καρτοκινητό What's Up, αν δεν βάλεις μονάδες για 3 μήνες τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Είχα την εντύπωση ότι χάνεται μόνο τυχόν χρηματικό υπόλοιπο που υπάρχει και τίποτα άλλο. Αμ δε όμως, η μητέρα μου έχει ένα νούμερο What's Up και λόγω ότι δεν το χρησιμοποιεί και πολύ, πριν 2 μέρες πέρασαν οι 3 μήνες, μας ήρθε και ενημερωτικό sms. Εντελώς τυχαία πήγα να την καλέσω σήμερα στο νούμερο και λέει ότι έχει φραγή εισερχομένων κλήσεων. Δεν ήξερα ότι παίζει και φραγή.

 

Από 1 Σεπτεμβρίου, όσοι έχουν να ανανεώσουν το χρόνο ομιλίας τους πάνω από 4 μήνες, ενεργοποιείται η φραγή εισερχομένων και εξερχόμενων κλήσεων.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αρκεί να ενεργοποιηθεί το ίδιο πακέτο, πριν τη λήξη του.

 

Και επίσημα: https://www.whatsup.gr/transfer

 

Αν και δεν έχω what's up. Μια χαρά. Φτιάχτηκα

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω what's up. Μια χαρά. Φτιάχτηκα

Πριν λιγο διαπίστωσα το εξης, σε ενα καρτοκινητό που το χρηματικό υπόλοιπο (τρίμηνο) ισχύει μέχρι της 13/9/17 ,η λήξη της σύνδεσης αντί να λεει 12/6/18 αναφέρει ως λήξη της 12/10/17 θα μας τρελάνουν εκει στην cosmote?Ηξερα οτι απο την στιγμή που κανεις την τελευταία ανανέωση το νούμερο λήγει μετά απο ενα χρόνο, δηλαδή με τα νεα δεδομένα αν δεν ανανεώσω στις 12/10/17 θα χάσω το νούμερο?Δεν με ενδιαφέρει να μπουν φραγές αρκεί να μην χάσω το νούμερο

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο βλέπω και σε μένα στην εφαρμογή. Μία πιθανή εξήγηση είναι οτι αποφάσισαν στη λήξη σύνδεσης να βάζουν την ημερομηνία φραγής για να "φοβίσουν" και να αναγκαστεί κάποιος να ανανεώσει.
Link to comment
Share on other sites

Πάντα η ημερομηνία φραγής έμπαινε (12 μήνες , ενώ τον αριθμό τον χάνεις σε 13 μήνες) Το ίδιο γίνεται και τώρα. Σε 4 μήνες φραγή , σε 13 ακύρωση.
Link to comment
Share on other sites

λήξη της σύνδεσης

 

Πάντα η ημερομηνία φραγής έμπαινε (12 μήνες , ενώ τον αριθμό τον χάνεις σε 13 μήνες) Το ίδιο γίνεται και τώρα. Σε 4 μήνες φραγή , σε 13 ακύρωση.

 

Υπάρχουν κι άλλα για το "χαρακτηρισμό" μιας εποχής:

https://el.wikiquote.org/wiki/%CE%9B%CE%AD%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82

 

"Όταν οι λέξεις χάνουν το νόημά τους, οι αρτηρίες του κόσμου αδειάζουν το αίμα τους" - Άγγελος Τερζάκης

 

Βγάλε άκρη:

 

Screenshot_2017_09_12_17_28_22.png Και με lixi στο 1314: Screenshot_2017_09_12_17_27_12.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά μας κάνουνε!! Καμμία αντίδραση απο κανένα (εγώ πρώτος) ΣΕ ΌΛΑ ΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ, αλλά και για το καρτελ των εταιρειών κινητής,πλήρης ασυδοσία και αισχροκέρδεια, σε μια Ελλάδα που κάθε μέρα βουλιάζει ολο και ποιο πολύ στην ύφεση,την ανέργεια και στην ανέχεια.Τι να πώ....φοβάμαι για αυτά που έρχονται και είναι κοντά. Α'.... ξέχασα τώρα που παρουσιάστηκε το iphone 8 να μπούμε στην λίστα αναμονής.
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να έχει κάνει ανανέωση το promo4;

Αν ανανεώσω μία μέρα πριν να συμπληρωθεί μήνας από τη τελευταία ανανέωση, μεταφέρονται και ο χρόνος ομιλίας και το internet που μου έχει μείνει;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να έχει κάνει ανανέωση το promo4;

Αν ανανεώσω μία μέρα πριν να συμπληρωθεί μήνας από τη τελευταία ανανέωση, μεταφέρονται και ο χρόνος ομιλίας και το internet που μου έχει μείνει;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Κάποιος εδώ μέσα είχε πεί πως ανανέωσε το πρόμο4 και δεν του αθροίστηκαν τα λεπτά ομιλίας σε νέα ημερομηνία. Δοκίμασε και συ.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να έχει κάνει ανανέωση το promo4;

Αν ανανεώσω μία μέρα πριν να συμπληρωθεί μήνας από τη τελευταία ανανέωση, μεταφέρονται και ο χρόνος ομιλίας και το internet που μου έχει μείνει;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Εγώ. Πριν καμιά εβδομάδα. Τα λεπτά δεν μεταφέρονται δυστυχώς. Πλέον θα ενεργοποιώ το Combo Call Them All.

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάποιος εδώ μέσα είχε πεί πως ανανέωσε το πρόμο4 και δεν του αθροίστηκαν τα λεπτά ομιλίας σε νέα ημερομηνία. Δοκίμασε και συ.

 

Εγώ το είχα γράψει Inevar. Δυστυχώς δεν μεταφέρονται. Από ό,τι φαίνεται καμιά προσφορά δεν μεταφέρεται, συμπεριλαμβανομένου και αυτής των προνομιακών πακέτων.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος εδώ μέσα είχε πεί πως ανανέωσε το πρόμο4 και δεν του αθροίστηκαν τα λεπτά ομιλίας σε νέα ημερομηνία. Δοκίμασε και συ.

Σ' ευχαριστώ για τη απάντηση.

 

Εγώ. Πριν καμιά εβδομάδα. Τα λεπτά δεν μεταφέρονται δυστυχώς. Πλέον θα ενεργοποιώ το Combo Call Them All.

 

Έκανες την ανανέωση σε Combo Call Then All;

Επειδή μιλάμε για διαφορετικό πακέτο από το promo4, χάνεις τον χρόνο ομιλίας και τα Mb και ξεκινάς από την αρχή;

 

Σ' ευχαριστώ.

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για τη απάντηση.

 

 

 

Έκανες την ανανέωση σε Combo Call Then All;

Επειδή μιλάμε για διαφορετικό πακέτο από το promo4, χάνεις τον χρόνο ομιλίας και τα Mb και ξεκινάς από την αρχή;

 

Σ' ευχαριστώ.

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Ξανά ενεργοποίησα το promo4 πριν λήξει και δεν μεταφέρθηκαν τα λεπτά, μάλλον γιατί είναι προσφορά. Απλά αντίστοιχο πακέτο (που μεταφέρονται τα λεπτά) είναι το CCTA. Γι'αυτό το ανέφερα. Στο Combo Call Them All μεταφέρονται κανονικά. Όχι όμως στα πακέτα προσφορών τύπου promo4.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια κι ευχαριστω για την φιλοξενια!:)

Ειμαι σε συνδεση κι επειδη η ανανεωση που θελουν να μου κανουν ειναι ασυμφορη πλεον,λεω να το γυρισω σε καρτα..Απ αυτα που διαβαζω συμπαιρενω πως συμφερει πιο πολυ το whats up..Aπ την αλλη η κοσμοκαρτα παρεχει σε 2 αριθμους της επιλογης πολυ χαμηλη χρεωση..

Με το συμβολαιο ειχα 1500 προς κοσμοτε, 300 μβ ιντερνετ και 50 προς ολους..

Για να μην κουραζω, με ενδιαφερει να μιλαω 400-500 λεπτα προς ολους και 200-300mb ιντερνετ με κανα 10-12ευρω καρτα..ποιο πακετο θα μου προτεινατε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια κι ευχαριστω για την φιλοξενια!:)

Ειμαι σε συνδεση κι επειδη η ανανεωση που θελουν να μου κανουν ειναι ασυμφορη πλεον,λεω να το γυρισω σε καρτα..Απ αυτα που διαβαζω συμπαιρενω πως συμφερει πιο πολυ το whats up..Aπ την αλλη η κοσμοκαρτα παρεχει σε 2 αριθμους της επιλογης πολυ χαμηλη χρεωση..

Με το συμβολαιο ειχα 1500 προς κοσμοτε, 300 μβ ιντερνετ και 50 προς ολους..

Για να μην κουραζω, με ενδιαφερει να μιλαω 400-500 λεπτα προς ολους και 200-300mb ιντερνετ με κανα 10-12ευρω καρτα..ποιο πακετο θα μου προτεινατε;

 

Με το combo call them all έχεις 400 προς wu και 200 προς όλους +100 προς όλους αν κάνεις on line ανανέωση με 7.06 ευρώ, επίσης έχεις 600mb για ένα μήνα από το reload it και αν κάνεις ανανέωση με πιστωτική/χρεωστική ή PayPal διπλασιάζονται

Υπάρχει και το 200 προς όλους με 6 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

τα +100' προς όλους ειναι με online ενεργοποιηση του πακετου combo call them all ,οχι με ανανεωση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια κι ευχαριστω για την φιλοξενια!:)

Ειμαι σε συνδεση κι επειδη η ανανεωση που θελουν να μου κανουν ειναι ασυμφορη πλεον,λεω να το γυρισω σε καρτα..Απ αυτα που διαβαζω συμπαιρενω πως συμφερει πιο πολυ το whats up..Aπ την αλλη η κοσμοκαρτα παρεχει σε 2 αριθμους της επιλογης πολυ χαμηλη χρεωση..

Με το συμβολαιο ειχα 1500 προς κοσμοτε, 300 μβ ιντερνετ και 50 προς ολους..

Για να μην κουραζω, με ενδιαφερει να μιλαω 400-500 λεπτα προς ολους και 200-300mb ιντερνετ με κανα 10-12ευρω καρτα..ποιο πακετο θα μου προτεινατε;

 

What's Up με 10€ καρτα

Combo call them all με 400' προς What's Up και 300' προς όλους μεσα από το app ή το m.whatsup.gr

Με Reload it εχεις 1.200Mb αρκεί να κανεις online ανανέωση ή σε κατάστημα. Αλλιώς ειναι 600Mb.

Πάρε μοίρασε με 100Mb σε σένα και 300Mb για 3 φίλους.Και μπορεις να εχεις 500Mb για μια ώρα,δυο φορές το μήνα.Δυνατότητα 1+1 σε Shell και Everest με 20 λεπτά το SMS.Αν θελεις μεγάλες κλήσεις μπορεις και με viber/messenger μέσω wifi ή με δεδομένα 1Mb/λεπτό χρεώνει.Και αν η συσκευή σου το υποστηρίζει εχεις δυνατότητα wifi calling.

Όσο για την σύγκριση με το πακέτο της κόσμοκαρτας,όταν λέμε κοσμοτε καρτοκινητο ειναι συνήθως What's Up.Παιζουν και πολλά δώρα με mb τζάμπα.Και αν θες GB πολλα για να τα καταναλωσεις άμεσα μπορεις να πάρεις τα εξής πακέτα.

1Gb/1€ για 24 ώρες,3GB με 2€ για όλο το ΣΚ+παρασκευη από τις 6 το απόγευμα έως τις 12 τα μεσάνυχτα.Επισης υπαρχουν και αλλα πακέτα,3GB/4€ για 7 μέρες και 10GB ή 5000' προς What's Up για ένα μήνα από τις 10 το βράδυ έως τις 8 το πρωί της επόμενης.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ξανά ενεργοποίησα το promo4 πριν λήξει και δεν μεταφέρθηκαν τα λεπτά, μάλλον γιατί είναι προσφορά. Απλά αντίστοιχο πακέτο (που μεταφέρονται τα λεπτά) είναι το CCTA. Γι'αυτό το ανέφερα. Στο Combo Call Them All μεταφέρονται κανονικά. Όχι όμως στα πακέτα προσφορών τύπου promo4.

Αυτό το κατάλαβα.

 

Η ερώτηση μου ήταν αν τώρα αντί για το promo4 που δεν με συμφέρει, βάλω το Combo που είναι άλλο πακέτο, χάσω τον χρόνο ομιλίας και τα data που μου έχουν μείνει.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κατάλαβα.

 

Η ερώτηση μου ήταν αν τώρα αντί για το promo4 που δεν με συμφέρει, βάλω το Combo που είναι άλλο πακέτο, χάσω τον χρόνο ομιλίας και τα data που μου έχουν μείνει.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Καλημέρα,

 

Προϋπόθεση για να γίνει μεταφορά χρόνου ομιλίας, είναι η ενεργοποίηση ιδίου πακέτου πριν τη λήξη του. Από ποιο πακέτο είναι τα λεπτά ομιλίας; Αυτό θα ενεργοποιήσεις. Αν είναι από promo, απλά τα χάνεις.

 

Όσο για τα MB, εκεί, όπως λέει και στη σελίδα της η Cosmote, αρκεί απλά να βάλεις ένα οποιοδήποτε πακέτο δεδομένων. Εκτός και αν είναι από προσφορά, τότε ούτε αυτά θα μεταφερθούν.

 

https://www.whatsup.gr/transfer

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση επειδή θέλω να κάνω σωστά τη σειρά για να ανανεώνονται τα λεπτά ομιλίας.

 

Το reload it μου λήγει 06/10/2017 00:17 και το Combo Call Them All λήγει 06/10/2017 12:00. Μπορεί κάποιος να μου πει πότε και μια ποια σειρά να βάλω τα δύο 5€ και το Combo Call Them All για να κρατήσω τουλάχιστον τα λεπτά ομιλίας? π.χ. Ανανέωσση 05/10/2017 18:00 και μετά Combo Call Them All. Απλά κάθε φορά που θα ανανεώνω θα πρέπει να πάω μια μέρα πίσω?

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε και εσείς πρόβλημα με το Paypal στην εφαρμογή γιατί εμένα ζητάει username και password και μετά δεν προχωράει. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να αποθηκεύεται ή η κάρτα ή το paypal για να μην χρειάζεται να περνάμε τα στοιχεία κάθε φορά.

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια!!

 

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση επειδή θέλω να κάνω σωστά τη σειρά για να ανανεώνονται τα λεπτά ομιλίας.

 

Το reload it μου λήγει 06/10/2017 00:17 και το Combo Call Them All λήγει 06/10/2017 12:00. Μπορεί κάποιος να μου πει πότε και μια ποια σειρά να βάλω τα δύο 5€ και το Combo Call Them All για να κρατήσω τουλάχιστον τα λεπτά ομιλίας? π.χ. Ανανέωσση 05/10/2017 18:00 και μετά Combo Call Them All. Απλά κάθε φορά που θα ανανεώνω θα πρέπει να πάω μια μέρα πίσω?

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε και εσείς πρόβλημα με το Paypal στην εφαρμογή γιατί εμένα ζητάει username και password και μετά δεν προχωράει. Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να αποθηκεύεται ή η κάρτα ή το paypal για να μην χρειάζεται να περνάμε τα στοιχεία κάθε φορά.

 

Ευχαριστώ πολύ!!

3 ώρες πριν λήξει το combo βάζεις 5αρα κάνεις πάρε μοίρασε βάζεις τη δεύτερη κάνεις το reload it περνεις το πακέτο και στο τέλος κάνεις και το άλλο πάρε μοίρασε. 1400mb δικά σου 600 για φίλους συν 300 προς όλους και 400 προς what's up συν ότι έχει μείνει από τον προηγούμενο μήνα από το πακέτο. Και το reload it λογικά θα σε ανανέωση και τα MB από το reload it. Και με το πάρε δώσε μπορείς να δώσεις πχ 20 λεπτά και να πάρεις 240sms η 200mb.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν λήξει το combo βάζεις 5αρα κάνεις πάρε μοίρασε βάζεις τη δεύτερη κάνεις το reload it περνεις το πακέτο και στο τέλος κάνεις και το άλλο πάρε μοίρασε. 1400mb δικά σου 600 για φίλους συν 300 προς όλους και 400 προς what's up συν ότι έχει μείνει από τον προηγούμενο μήνα από το πακέτο. Και το reload it λογικά θα σε ανανέωση και τα MB από το reload it. Και με το πάρε δώσε μπορείς να δώσεις πχ 20 λεπτά και να πάρεις 240sms η 200mb.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Αναρωτιεμαι ποσες χιλιαδες ακομα φορες θα χρειαστει να το γραψει ο κακομοιρης ο βασιλιας μεχρι να σταματησει καποιος να ρωταει το ιδιο πραγμα συνεχεια....

Φαντασου να μην ηταν και γραπτα να μενουν...θα ειχε κλεισει η φωνη του απο τις τοσες φορες που το ειπε.

Ακουραστος παντως φιλε!Μπραβο!

Edited by panosfx

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...