Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχε σπάσει και εμένα η οθόνη,μου έπεσε από την τσέπη την ώρα που έβγαινα από το αυτοκίνητο.

Στην αρχή πήρα τζάμι από Ελλάδα με σκοπό να το αλλάξω μόνος μου και να κρατήσω την μαμά οθόνη,μην κάνετε το ίδιο λάθος...η lcd είναι κολλημένη με το τζάμι με αποτέλεσμα να την σπάσω...μου έμεινε το τζάμι.

Γενικά επειδή μου φάνηκε αρκετά πολύπλοκο και για να είμαι σίγουρος αγόρασα από το ebay, lcd+frame.

Το άλλαξα εύκολα και λειτουργεί μια χαρά εδώ και μια εβδομάδα.Το touch άψογο, τα χρώματα όχι τόσο έντονα.

Εάν σας ενδιαφέρει μιλάω για αυτό εδώ

 

υγ)έχει και τα εργαλεία για να το ανοίξετε μαζί

Edited by Bin
:X
Link to comment
Share on other sites

Είχε σπάσει και εμένα η οθόνη,μου έπεσε από την τσέπη την ώρα που έβγαινα από το αυτοκίνητο.

Στην αρχή πήρα τζάμι από Ελλάδα με σκοπό να το αλλάξω μόνος μου και να κρατήσω την μαμά οθόνη,μην κάνετε το ίδιο λάθος...η lcd είναι κολλημένη με το τζάμι με αποτέλεσμα να την σπάσω...μου έμεινε το τζάμι.

Γενικά επειδή μου φάνηκε αρκετά πολύπλοκο και για να είμαι σίγουρος αγόρασα από το ebay, lcd+frame.

Το άλλαξα εύκολα και λειτουργεί μια χαρά εδώ και μια εβδομάδα.Το touch άψογο, τα χρώματα όχι τόσο έντονα.

Εάν σας ενδιαφέρει μιλάω για αυτό εδώ

 

υγ)έχει και τα εργαλεία για να το ανοίξετε μαζί

 

Ευχαριστώ το παίρνω. Δεν έχει σημασία αν είναι για 4x; Δουλεύει για το 4 global;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση εδώ και καιρό σε Android 7 και θέλω να ρωτήσω κάτι. Γίνεται να παίζει μουσική από το YouTube στο παρασκήνιο και να να κάνω παράλληλα αλλά πράγματα; Νόμιζα ότι το είχαν ενεργοποιήσει με αυτήν την έκδοση. Διαφωτίστε με.

 

αυτό γίνεται με τη λειτουργία split screen που έχει η miui 9 δεν έχει μπει ακόμα στην 8 nougat, αν έχεις stable εκδοση θα περιμένεις. Σπας την οθόνη οπότε παίζει και βιντεο ακομα. Αν θες απλά να ειναι στο background πρέπει να ψαχτεις με αλλες εφαρμογές.

Σήμερα το πρωί ήρθε το update 1,4Gb και οι πρώτες εντυπώσεις θετικές μου φαίνεται το κινητό έγινε πιο γρήγορο και smooth. το πιο σημαντικό είναι η λειτουργία split που πλέον μπορείς να τρέχεις μισή μισή οθόνη. Θα ήθελα βέβαια να μπορείς να αυξομειώνεις το μέγεθος των παραθύρων αλλά δε νομίζω ότι γίνεται η δε το βρήκα. b297ab99c1d291316c30f228878c6888.jpghttps://uploads.tapatalk-

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το παίρνω. Δεν έχει σημασία αν είναι για 4x; Δουλεύει για το 4 global;

Δεν ξέρω ποιο έχεις εσύ,εγώ έχω το Official Global Version Xiaomi Redmi Note 4 5.5 Inch Snapdragon 625 3GB RAM 32GB ROM Stock In EU Warehouse-Black

Item #EU Global Version Redmi Note 4 32GB black από ευρωπαϊκή του vickmall

Edited by Bin
:X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μία ερώτηση. Αν rootάρω το κινητό και βάλω την twrp, σταματάει να παίρνει OTA updates;

 

Αν εννοείς official, τότε καλό θα ήταν να τις αποφύγεις τις ota. Οι official δεν δουλευουν με custom recovery οπότε χρειάζεσαι το lazyflasher. Οι official όμως θέλουν stock recovery για update.

 

Οι περισσότεροι που βάζουν twrp βάζουν και κάποια eu ή ελληνική rom που είναι βασισμένη στην official αλλά με κάποια εξτρα καλούδια. Τα updates γίνονται απο twrp αν και φαίνεται ότι στην ελληνική ετοιμάζουν προσθέσουν ota updates στις roms τους.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε κάθε αναβάθμιση θα χάνεται το root και η custom recovery.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειράζει αν μετά από αναβάθμιση χάνεται ή twrp και το root. Με νοιάζει αν μπορεί να πάρει ΟΤΑ και επίσης μιλάω για οfficial.
Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειράζει αν μετά από αναβάθμιση χάνεται ή twrp και το root. Με νοιάζει αν μπορεί να πάρει ΟΤΑ και επίσης μιλάω για οfficial.

 

Αν είναι κάθε φορά να περνάς twrp, lazyflasher και root γιατί απλά να μην παίξεις με καμιά ελληνική ή eu rom και απλά φλασάρισμα από twrp? Δεν έχει νόημα. Άσε που δεν νομίζω να γίνεται να έχεις ota στην official αφού έχεις άλλο recovery.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κάθε φορά να περνάς twrp, lazyflasher και root γιατί απλά να μην παίξεις με καμιά ελληνική ή eu rom και απλά φλασάρισμα από twrp? Δεν έχει νόημα. Άσε που δεν νομίζω να γίνεται να έχεις ota στην official αφού έχεις άλλο recovery.

 

Αυτό που θέλω είναι το root για να σβήσω σκουπίδια. Ή twrp δεν με ενδιαφέρει, γιατί πάντα official rom θα έχω. Άρα θέλω root και ota.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω είναι το root για να σβήσω σκουπίδια. Ή twrp δεν με ενδιαφέρει, γιατί πάντα official rom θα έχω. Άρα θέλω root και ota.

 

Τα "σκουπίδια" θα ξαναμπαίνουν μετά από κάθε update. Άρα τα βήματα που σου είπα δεν αλλάζουν. Εκτός εαν απλά τα απενεργοποιήσεις (υπάρχουν τρόποι χωρίς root).

 

Για μένα αν μπεις στη διαδικασία να βάλεις twrp δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην βάλεις κάποια ελληνική, eu κλπ stock based rom.

Link to comment
Share on other sites

το douple tap ειναι μονο για το ανοιγμα σωστα?

δεν ειναι οπως στο g2...

Ναι.

 

Εγώ έχω το "διακόπτη" που σου είπα, τοποθετημένο στην πρώτη οθόνη, για το κλείδωμα και σβήσιμο οθόνης, και double tap για το αναμα οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρουσιαστει σε κανεναν προβλημα με το συγχρονισμο των επαφων του απο το hotmail?

Οι επιλογες sync contacts ειναι ενεργοποιημενες μεσα απο το menu accounts αλλα δεν μου φέρνει τιποτα απο το hotmail.

Απο gmail και απο εναν αλλο coorporate λογαριασμο που εχω συγχρονιζει τις επαφες μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς σας πρόβλημα με ομιλία μέσω Bluetooth? Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει, Xiaomi bt, Sony sbh50, Sony mw600, Plantronics m90. Σε όλα έχω το ίδιο πρόβλημα. Ανά Χ δευτερόλεπτα ο εισερχόμενος ήχος γίνεται ρομποτικός για ένα με δύο δευτερόλεπτα και δεν καταλαβαίνω τι μου λένε. Καμιά ιδέα κανείς;

Αγορασμενο από Κωτσόβολο με απείραχτη official rom με την τελευταία αναβάθμιση.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by zalaros
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την νεα αναβάθμιση stable σε android 7 δεν μου αποθηκεύει τις νέες επαφές στο google λογαριασμό όπως είχα επιλέξει αλλά από μόνο του στον mi λογαριασμό. Επίσης προσπαθώ να τις μεταφέρω χειροκίνητα στον google λογαριασμό και δεν δίνει τέτοια επιλογή στην εισαγωγη-εξαγωγη επαφών. Έχω χάσει κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς σας πρόβλημα με ομιλία μέσω Bluetooth? Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει, Xiaomi bt, Sony sbh50, Sony mw600, Plantronics m90. Σε όλα έχω το ίδιο πρόβλημα. Ανά Χ δευτερόλεπτα ο εισερχόμενος ήχος γίνεται ρομποτικός για ένα με δύο δευτερόλεπτα και δεν καταλαβαίνω τι μου λένε. Καμιά ιδέα κανείς;

Αγορασμενο από Κωτσόβολο με απείραχτη official rom με την τελευταία αναβάθμιση.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω. Λίγο που έχω δοκιμάσει δεν είχα θέμα.
Παιδιά με την νεα αναβάθμιση stable σε android 7 δεν μου αποθηκεύει τις νέες επαφές στο google λογαριασμό όπως είχα επιλέξει αλλά από μόνο του στον mi λογαριασμό. Επίσης προσπαθώ να τις μεταφέρω χειροκίνητα στον google λογαριασμό και δεν δίνει τέτοια επιλογή στην εισαγωγη-εξαγωγη επαφών. Έχω χάσει κάτι;
Όταν δημιουργείς επαφή δεν σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις σε ποιον λογαριασμό θέλεις να αποθηκευτεί;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω. Λίγο που έχω δοκιμάσει δεν είχα θέμα. Όταν δημιουργείς επαφή δεν σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις σε ποιον λογαριασμό θέλεις να αποθηκευτεί;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Oχι αν και έχω ενεργοποιημένο και τον google λογαριασμό. Το αποθηκεύει χωρίς να μου δώσει επιλογή στο mi

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπόν false alarm. Έχω ένα θέμα που τα δείχνει άσπρα το ποιον λογαριασμό να επιλέξω με άσπρο backround και δεν φαινόταν με το που άλλαξα θέμα φάνηκε. Sorry

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς σας πρόβλημα με ομιλία μέσω Bluetooth? Μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει, Xiaomi bt, Sony sbh50, Sony mw600, Plantronics m90. Σε όλα έχω το ίδιο πρόβλημα. Ανά Χ δευτερόλεπτα ο εισερχόμενος ήχος γίνεται ρομποτικός για ένα με δύο δευτερόλεπτα και δεν καταλαβαίνω τι μου λένε. Καμιά ιδέα κανείς;

Αγορασμενο από Κωτσόβολο με απείραχτη official rom με την τελευταία αναβάθμιση.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Αυτό το πρόβλημα το έχουμε όλοι όσοι χρησιμοποιούμε Bluetooth ακουστικό (ανεξαρτήτως μάρκας) και είμαστε συνδεμένοι σε WiFi δίκτυο στα 2.4GHz.Στα 5GHz δεν υπάρχει πρόβλημα, όπως και με το WiFi Off.

Το ίδιο πρόβλημα είχα και στο Kenzo, αλλά πιο έντονο.

Στο Redmi Pro (Mediatek μόνο 2.4GHz WiFi) δεν υπήρχε.

Άρα μάλλον έχει να κάνει με τον Snap.

Edited by anna2
Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

ε αυτά διαβάζω στο miui forum και τρελαίνομαι για την μπαταρία! διαβάστε πόσο πιάνει... 8c506922aa2fffc7d7beffc1b18d56ad.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό το πρόβλημα το έχουμε όλοι όσοι χρησιμοποιούμε Bluetooth ακουστικό (ανεξαρτήτως μάρκας) και είμαστε συνδεμένοι σε WiFi δίκτυο στα 2.4GHz.Στα 5GHz δεν υπάρχει πρόβλημα, όπως και με το WiFi Off.

Το ίδιο πρόβλημα είχα και στο Kenzo, αλλά πιο έντονο.

Στο Redmi Pro (Mediatek μόνο 2.4GHz WiFi) δεν υπήρχε.

Άρα μάλλον έχει να κάνει με τον Snap.

εγώ δεν νομίζω να έχω παρατηρήσει τέτοιο πρόβλημα. και θα το είχα παρατηρήσει γιατί μιλάω πάντα όλη μέρα και σπίτι με bt

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν νομίζω να έχω παρατηρήσει τέτοιο πρόβλημα. και θα το είχα παρατηρήσει γιατί μιλάω πάντα όλη μέρα και σπίτι με bt

 

Με μία πρόχειρη αναζήτηση βρήκα ένα post στο thread του Kenzo.

Το θέμα είχε συζητηθεί εκτενώς στο νήμα.

Edited by anna2
Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο φυλλομετρητές γίνεται να αφαιρεθεί και αν ναι πως?
Δεν υπάρχει λόγος για μένα είναι ο καλύτερος από όσους έχω δοκιμάσει ( Firefox, Chrome, opera)

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο φυλλομετρητές γίνεται να αφαιρεθεί και αν ναι πως?

 

Τηλεπάθεια έχουμε;;; Μόλις βρήκα τρόπο να απενεργοποιούνται οι εφαρμογές Google και γενικά να εμφανίζεται το "απενεργοποίηση"... (Αν και νομίζω ότι ο stock φυλλομετρητής γίνεται απεγκατάσταση)

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρακάτω ακολουθούν τα βήματα για απενεργοποίηση των εφαρμογών της Google που δε χρειαζόμαστε, χωρίς Root, σε miui 8!!! (Σε miui 9 ας δοκιμάσει κάποιος να μας πει)

 

1. Κατεβάζετε την εφαρμογή "QuickShortcutMaker" https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sika524.android.quickshortcut

Δεν απαιτεί κανένα δικαίωμα!!! (Καλό!!!)

 

2. Ανοίγετε την εφαρμογή. Πατάτε στο search "εγκατεστημένες" (με τόνο) και επιλέγετε το δεύτερο αποτέλεσμα. (Έχω την εντύπωση ότι όλα το ίδιο μας κάνουν!)

 

3. Πατάτε Create και δημιουργείται συντόμευση στην αρχική οθόνη.

 

4. Πατάτε στη συντόμευση και ανοίγετε τις ρυθμίσεις. (Θα πάρει κάποια sec).

 

5. Πλέον υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποίησης (κάποιων) εφαρμογών που δε χρειαζόμαστε! Ψάχνουμε στη λίστα και βρίσκουμε αυτή που θέλουμε!!!!

Edited by Giorgis4
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...