Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς αν και θα έπρεπε να το έχουν προσθέσει, δεν υπάρχει επιλογή απενεργοποίησης πλήρως του fingerprint sensor.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε μία αναζήτηση στα θέματα και βάλε ως αναζήτηση miui 8 να δεις αν σου βγάζει κάτι παρόμοιο με το παλιό.

 

Με μια πρόχειρη αναζήτηση δε βρήκα κάτι.

Κάτι άλλο τώρα, full body τζαμακι που να κολλάει παντού και όχι μόνο στις άκρες έχουμε βρει;

Link to comment
Share on other sites

Με μια πρόχειρη αναζήτηση δε βρήκα κάτι.

Κάτι άλλο τώρα, full body τζαμακι που να κολλάει παντού και όχι μόνο στις άκρες έχουμε βρει;

 

Δεν υπάρχει γιατί πολύ απλά δεν είναι εφικτό. Σε κανένα κινητό δηλαδή, όχι μονο στο redmi ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αναζήτηση στο σκρούτζ! Έχει εδώ στην Αθήνα, αλλά δεν βρήκα Καλλιθέα... Καλύπτει και τα κουμπιά αλλά έχει τρύπες για να φαίνονται όταν ανάβουν!
μου ειπανε για X-ONE στα 12 ευρω που καθεται κανονικα πανω στη οθονη

παιζει τετοιο πραμα ?

Link to comment
Share on other sites

Kανε μια εκτροπή σε περίπτωση κατειλλημενου από τη μία κάρτα στην άλλη και θα είσαι κομπλέ

 

Εκτροπή σε περίπτωση απενεργοποιημένου κάνουμε σε τέτοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Για να μπει και στο πρώτο post

 

Τζαμάκια:

 

Παίρνει ίδια τζαμάκια με του Redmi Note 4X. Ενδεχομένως να κάνουν και του Redmi Note 4 με mediatek (συνήθως γράφουν Redmi Note 4 σκετο) αρκεί να έχει κενό αντι για τρύπες αν και καλό θα ήταν να τα αποφύγεται αφού πλέον υπάρχει πληθώρα επιλογών.

 

Επειδή η οθόνη είναι 2,5D έχετε δύο επιλογές. Είτε να αφήνει κενό/αέρα στις άκρες είτε να καλύπτει μεν όλη την οθόνη (full frame) αλλά να κάνει σαν νερά προς το κέντρο της οθόνης (αναμμένη δεν φαίνεται) επειδή έχουν κόλλα μόνο στις άκρες. Το αποτέλεσμα για τα "πλήρη" τζαμάκια είναι να έχουν μια αίσθηση ότι "ζουμπιέται" καθώς το πατάτε. Οπότε αν σας νοιάζει περισσότερο η αίσθηση από την εμφάνιση, ίσως καλύτερα να τα αποφύγετε.

 

Θήκες:

 

Παίρνει τις ίδιες με Redmi Note 4Χ. Σε καμία περίπτωση δεν κάνουν του Redmi Note 4 με mediatek που συνήθως το γράφουν σκέτα Redmi Note 4 αφού αυτό είναι και το όνομά του. Μπορείτε να βρείτε τόσο στα σκρουτζομάγαζα όσο και σε ebay ή κινεζομαγάζα. Θεωρητικά δεν παιρνούν απο τελωνείο αλλά αν είστε άτυχος και τα ανοίξουν ενδέχεται να σε χρεώσουν 3 ευρω. Προσωπικά δεν μου έχει συμβεί ποτέ

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γενικά πριν ρωτήσετε κάτι, κάνετε ένα κόπο να δείτε μήπως υπάρχει λύση διαβάζοντας το πρώτο μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Το mi cloud το έχετε κάνει συγχρονισμό όλοι;. .εγώ όχι...χάνω τίποτε;
Εγώ κάνω backup τα πάντα πλην φωτογραφιών/βίντεο. Κρατάει τα πάντα, από sms, call logs μέχρι κωδικούς wifi και βολεύει αφάνταστα μετά από reset ή σε περίπτωση που ξαναπάς σε xiaomi κινητό.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μην κάνω καμιά βλακεια, εδώ επιλέγω για το 4x?

 

http://s.aliexpress.com/VbQNZVR3

(from AliExpress Android)

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μην κάνω καμιά βλακεια, εδώ επιλέγω για το 4x?

 

http://s.aliexpress.com/VbQNZVR3

(from AliExpress Android)

 

Δες 3 μηνυματα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δες 3 μηνυματα παραπάνω.

 

Τα είδα αλλά ρώτησα για να μην κάνω καμιά πατάτα. Οπότε βάζω για 4x, ευχαριστώ!

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δει κάτι παρόμοιο?

Χρόνια με τα xiaomi αυτο πρώτη φορά το βλέπωhttp://tinypic.com/r/23mwyfm/9

δεν φαίνεται η φώτο. (τουλάχιστον μέσω tapatalk)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να μπει και στο πρώτο post

 

Τζαμάκια:

 

Παίρνει ίδια τζαμάκια με του Redmi Note 4X. Ενδεχομένως να κάνουν και του Redmi Note 4 με mediatek (συνήθως γράφουν Redmi Note 4 σκετο) αρκεί να έχει κενό αντι για τρύπες αν και καλό θα ήταν να τα αποφύγεται αφού πολέον υπάρχει πληθώρα επιλογών.

 

Επειδή η οθόνη είναι 2,5D έχετε δύο επιλογές. Είτε να αφήνει κενό/αέρα στις άκρες είτε να καλύπτει μεν όλη την οθόνη αλλά να κάνει σαν νερά προς το κέντρο της οθόνης (αναμμένη δεν φαίνεται) επειδή έχουν κόλλα μόνο στις άκρες. Το αποτέλεσμα για τα "πλήρη" τζαμάκια είναι να έχουν μια αίσθηση ότι "ζουμπιέται" καθώς το πατάτε. Οπότε αν σας νοιάζει περισσότερο η αίσθηση από την εμφάνιση, ίσως καλύτερα να τα αποφύγετε.

 

Θήκες:

 

Παίρνει τις ίδιες με Redmi Note 4Χ. Σε καμία περίπτωση δεν κάνουν του Redmi Note 4 με mediatek που συνήθως το γράφουν σκέτα Redmi Note 4 αφού αυτό είναι και το όνομά του. Μπορείτε να βρείτε τόσο στα σκρουτζομάγαζα όσο και σε ebay ή κινεζομαγάζα. Θεωρητικά δεν παιρνούν απο τελωνείο αλλά αν είστε άτυχος και τα ανοίξουν ενδέχεται να σε χρεώσουν 3 ευρω. Προσωπικά δεν μου έχει συμβεί ποτέ

Αυτό που λες για τα τζαμακι δεν ισχύει. Σήμερα από λάθος μου φέρανε τζαμακ x-one και επειδή ήταν για το Redmi 4X δεν ταίριαζε στο δικό μου και έβαλα πάλι αυτό που είχα το οποίο γύρω γύρω έχει άσπρο σαν αερα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες για τα τζαμακι δεν ισχύει. Σήμερα από λάθος μου φέρανε τζαμακ x-one και επειδή ήταν για το Redmi 4X δεν ταίριαζε στο δικό μου και έβαλα πάλι αυτό που είχα το οποίο γύρω γύρω έχει άσπρο σαν αερα

 

Γράφω Redmi NOTE 4X όχι Redmi 4X ;).

 

Και προφανώς αν γράφει mediatek δεν κάνει εκτός και αν είναι με κενό αντί για τρύπες.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ίσως απλώς κάποιο λάθος του συστήματος.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτση παιδιά και συγγνώμη αν έχει απαντηθεί.

 

Η status bar από γαλάζια που ήταν τα εικονίδια έγιναν ξαφνικά μωβ το έχει κανείς αλλός αυτό;

 

Εννοείται στο ίδιο θέμα δεν άλλαξε

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Η "μαμα" καμερα miui οταν επιλεγουμε στις ρυθμισεις-πλαίσιο καμερας- πληρης οθονη 16:9...μειώνονται τα mp της καμερας;;

@Antretng πια third party camera θεωρεις καλυτερη;την open camera ή την bacon camera;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η "μαμα" καμερα miui οταν επιλεγουμε στις ρυθμισεις-πλαίσιο καμερας- πληρης οθονη 16:9...μειώνονται τα mp της καμερας;;

@Antretng πια third party camera θεωρεις καλυτερη;την open camera ή την bacon camera;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εφόσον είναι αισθητήρας 4:3, για να βγει 16:9 η φωτογραφία θα πρέπει να κροπάρει. Ως εκ τούτε βγαίνουν λιγότερα mp και είναι κάτι που ισχύει σε οποιοδήποτε κινητό με 4:3 αισθητήρα. Μάλλον απλά δεν το χες προσέξει σε άλλα κινητά.

 

Αναλόγως τι θες. Για manual mode στη φωτογραφία bacon camera (1.8.3 έκδοση κατα προτίμηση). Για βιντεο με 30 καρέ σε χαμηλο φωτισμό την open camera. Αν έχεις ρουτ βάζεις και το port της google camera με hdr+ που αλλάζει εξαιρετικά προς το καλύτερο τη φωτογραφία. Βλέπε καλύτερα τους οδηγούς που έχω στο πρώτο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

http://tinypic.com/r/23mwyfm/9

 

Μάλλον πήγε κάτι στραβά πριν, συγνώμη!

εντάξει τώρα φαίνεται... τι εννοούσες με το πρώτη φορά στα xiaomi; ότι έχει τόση ελεύθερη ραμ;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι αισθητήρας 4:3, για να βγει 16:9 η φωτογραφία θα πρέπει να κροπάρει. Ως εκ τούτε βγαίνουν λιγότερα mp και είναι κάτι που ισχύει σε οποιοδήποτε κινητό με 4:3 αισθητήρα. Μάλλον απλά δεν το χες προσέξει σε άλλα κινητά.

 

Αναλόγως τι θες. Για manual mode στη φωτογραφία bacon camera (1.8.3 έκδοση κατα προτίμηση). Για βιντεο με 30 καρέ σε χαμηλο φωτισμό την open camera. Αν έχεις ρουτ βάζεις και το port της google camera με hdr+ που αλλάζει εξαιρετικά προς το καλύτερο τη φωτογραφία. Βλέπε καλύτερα τους οδηγούς που έχω στο πρώτο μήνυμα.

Το χα προσεξει απλα στα αλλα κινητα μου εδειχνε οτι "μικραιναν" τα mp αντιθετα στο rn4 δεν το δειχνει κι απορησα.

Προτεινεις για καλυτερο αποτελεσμα να το αφηνουμε 4:3;;;

Το χω διαβασει το πρωτο νημα απλα δεν θελω ρουτ κτλ γιαυτο....ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να διαβάσω τα μηνύματα του viber(εννοείται όταν είναι παραπάνω από ένα),σερνοντας προς τα κάτω την γραμμή ειδοποιήσεων?(να τα διαβασω δηλαδή χωρίς να ανοίξω την εφαρμογή)

Είχα την εντύπωση πως μόνο το τελευταίο μήνυμα φαίνεται αλλά σήμερα κάποια στιγμή,τα εμφάνισα όλα ...χωρίς να καταλάβω πως το έκανα.Τώρα προσπαθώ να το ξανακάνω αλλά τίποτα δεν φαίνεται να πιάνει.

 

γινεται! απλώς θέλει 2 δαχτυλα. κρατας σταθερο το notification με το ένα δαχτυλο και σέρνεις με το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Το χα προσεξει απλα στα αλλα κινητα μου εδειχνε οτι "μικραιναν" τα mp αντιθετα στο rn4 δεν το δειχνει κι απορησα.

Προτεινεις για καλυτερο αποτελεσμα να το αφηνουμε 4:3;;;

Το χω διαβασει το πρωτο νημα απλα δεν θελω ρουτ κτλ γιαυτο....ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σου!

 

16:9 θα το βάλεις μόνο αν το προτιμάς. Διαφορετικό για ποιο λόγο να κροπάρεις τη φωτογραφία; Θέμα προτίμησης είναι.

 

Αφού δεν θες ρουτ χρησιμοποίησε τοτε τα apps με το τρόπο που έγραψα παραπάνω. Με λίγα λόγια προτείνω να έχεις και τα 2 και να επιλέγεις ανάλογα ;).

Σε auto φωτογραφίες πάντως προτιμώ τη στοκ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...