Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βαγγέλη το έδωσες το s8?

 

The power of the 10

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χαχα ναι. Δεν πειράζει. Καλοδουλευτο μα είναι. Περιμένουμε εντυπώσεις και σαν συσκευή και σαν κάμερα.

 

The power of the 10

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Htc 10 Auto

 

36470169200_41f381d1e0_c.jpgMacro mode by Guardian, on Flickr

 

36470154080_94e2e2cfc7_c.jpgMacro Leaf by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!

 

Γενικά καλές πρώτες εντυπώσεις. Ακόμη δοκιμάζω το HDR και το manual κτλ κτλ.

 

U11 - auto hdr

36032173704_dc8492812b_c.jpgButterflew by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη η πρώτη βγήκε καμμένη..

abdalis σε τέτοιες συνθήκες μόνο τριποδάκι αυστηρά..

 

Ναι το ειχα και μαζι μου, αλλα ηθελα να δω τα ορια του OIS

Link to comment
Share on other sites

P10 plus

Manual στο χέρι και οι δύο

 

Γιατί με το P10+ βγήκαν τόσο άσχημες φωτό; Πλήρης έλλειψη λεπτομέρειας, έντοχος αποχρωματισμός και πιθανόν λεκιασμένος φακός από τη θαμπάδα. Πάντως με τόσο υψηλό ISO βγαίνουν με θόρυβο σχεδόν σε όλα τα καμεροτηλέφωνα αλλά όχι κι έτσι. Χρειάζεται πολλή εξάσκηση το manual, πολύ λιγότερο iso με πιο αυξημένο χρόνο έκθεσης, ίσως συν ένα τόνο EV ήτοι πολύ σταθερό χέρι, τοποθέτηση της συσκευής σε σταθερό σημείο ή την ακραία λύση του τρίποδου. Σίγουρα στην πρώτη φωτό θα τα κατάφερνα καλύτερα με το υποδεέστερο δικό μου και χωρίς τρίποδο. Παράξενο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί με το P10+ βγήκαν τόσο άσχημες φωτό; Πλήρης έλλειψη λεπτομέρειας, έντοχος αποχρωματισμός και πιθανόν λεκιασμένος φακός από τη θαμπάδα. Πάντως με τόσο υψηλό ISO βγαίνουν με θόρυβο σχεδόν σε όλα τα καμεροτηλέφωνα αλλά όχι κι έτσι. Χρειάζεται πολλή εξάσκηση το manual, πολύ λιγότερο iso με πιο αυξημένο χρόνο έκθεσης, ίσως συν ένα τόνο EV ήτοι πολύ σταθερό χέρι, τοποθέτηση της συσκευής σε σταθερό σημείο ή την ακραία λύση του τρίποδου. Σίγουρα στην πρώτη φωτό θα τα κατάφερνα καλύτερα με το υποδεέστερο δικό μου και χωρίς τρίποδο. Παράξενο πάντως.

 

Βασικά οι συγκεκριμένες φωτογραφίες είναι πολύ δύσκολες. Μιλάμε για σκοτάδι + μεγάλη απόσταση. Αν την τριτη φωτογραφία την είχε φωτίσει όσο έπρεπε (με καψιμο βέβαια του φωτισμου πίσω δεξία) θα είχε κανα 2 στοπ ακόμα σε iso. Οπότε iso 4000 (χοντρικα) και shutter 0.3 σημαίνει ότι στο auto (υποθέτω 1/10 και iso 3200) θα έβγαινε μαυρίλα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Βασικά οι συγκεκριμένες φωτογραφίες είναι πολύ δύσκολες. Μιλάμε για σκοτάδι + μεγάλη απόσταση. Αν την τριτη φωτογραφία την είχε φωτίσει όσο έπρεπε (με καψιμο βέβαια του φωτισμου πίσω δεξία) θα είχε κανα 2 στοπ ακόμα σε iso. Οπότε iso 4000 (χοντρικα) και shutter 0.3 σημαίνει ότι στο auto (υποθέτω 1/9 και iso 3200) θα έβγαινε μαυρίλα.

 

Στην πρώτη φωτό υπάρχουν πολλά φωτεινά σημεία που φωτίζουν επαρκώς τον περιβάλλοντα χώρο οπότε σίγουρα μπορούσε να βγάλει πολύ καλύτερη φωτογραφία με τον τρόπο μου. Ξέρω τις ιδιαιτερότητες του manual της Huawei και γι αυτό θεωρώ ότι γινόταν και καλύτερα. Η δεύτερη έτσι κι αλλιώς έχει πολύ δύσκολες συνθήκες και ουδέποτε θα φωτογράφιζα τέτοιο σκηνικό και με το P10+.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη φωτό υπάρχουν πολλά φωτεινά σημεία που φωτίζουν επαρκώς τον περιβάλλοντα χώρο οπότε σίγουρα μπορούσε να βγάλει πολύ καλύτερη φωτογραφία με τον τρόπο μου. Ξέρω τις ιδιαιτερότητες του manual της Huawei και γι αυτό θεωρώ ότι γινόταν και καλύτερα. Η δεύτερη έτσι κι αλλιώς έχει πολύ δύσκολες συνθήκες και ουδέποτε θα φωτογράφιζα τέτοιο σκηνικό και με το P10+.

 

Πρώτη εννοεις απο τις νυχτερινές; Οπότε λες τη δεύτερη απο το σύνολο;

 

Μην το λες, γιατι τα φώτα είναι κόντρα και όχι πίσω απο τη κάμερα. Λίγο το "ξασπρισμα" από τα κόντρα φώτα, λίγο ότι αναγκάζεται να υποεκθέσει στο γκαζόν... βάλε και λίγο ενα μικρό camera shake... βάλε και ότι έχει και μεγαλή απόσταση (οπότε η οποιαδήποτε απώλεια σε λεπτομλέρια "κοστιζει περισσότερο) και ιδού το αποτέλεσμα. Άλλωστε σε φωτογραφία με 1/5 shutter και iso 640 ενώ το μεγαλύτερο της μέρος είναι σκοτεινό, δεν το λες και "φωτεινό". :)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη εννοεις απο τις νυχτερινές; Οπότε λες τη δεύτερη απο το σύνολο;

 

Μην το λες, γιατι τα φώτα είναι κόντρα και όχι πίσω απο τη κάμερα. Λίγο το "ξασπρισμα" από τα κόντρα φώτα, λίγο ότι αναγκάζεται να υποεκθέσει στο γκαζόν... βάλε και λίγο ενα μικρό camera shake... βάλε και ότι έχει και μεγαλή απόσταση (οπότε η οποιαδήποτε απώλεια σε λεπτομλέρια "κοστιζει περισσότερο) και ιδού το αποτέλεσμα. Άλλωστε σε φωτογραφία με 1/5 shutter και iso 640 ενώ το μεγαλύτερο της μέρος είναι σκοτεινό, δεν το λες και "φωτεινό". :)

 

Ναι, τη δεύτερη στο σύνολο επειδή έγραψε "μάνουαλ και οι δυο". Θα ήθελα να πετύχω κάποιο Ρ10 να το δοκιμάσω κι εγώ στις ίδιες συνθήκες, μου φαίνεται άδικο το αποτέλεσμα για τόσο καλή κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τη δεύτερη στο σύνολο επειδή έγραψε "μάνουαλ και οι δυο". Θα ήθελα να πετύχω κάποιο Ρ10 να το δοκιμάσω κι εγώ στις ίδιες συνθήκες, μου φαίνεται άδικο το αποτέλεσμα για τόσο καλή κάμερα.

 

Αυτό λέω και εγώ. Ότι παρά ήταν δύσκολες οι συνθήκες για να το αναδείξεις. Τόσο μεγάλες αποστάσεις θες τουλαχιστον μισο δευτερόλεπτο έκθεση για να μην είναι ξεπλυμμένο το αποτέλεσμα.

 

@abdalis μήπως να έβγαζες και μερικές σε φωτισμένους δρόμους. Όχι τόσο λόγο ευκολίας του θέματος αλλά επείδη είναι ευκολότερο για μας να καταλάβουμε τις συνθήκες και να "συγκρίνουμε" με άλλα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Χμ. Γιάννη βλέπω και το HTC 10 έχει το ίδιο "θέμα" με το dynamic range του, όπως και το U11 μου. Καίει πανεύκολα ουρανό που με το S8 έβγαινε έστω αχνό γαλάζιο.

 

Άλεξ το P10 άξιο γενικότερα, αλλά όντως και η βουκαμβίλια είναι λίγο περίεργα φωτομετρημένη, και οι βραδινές σου αν και εντυπωσιακά ακίνητες για τα shutter speeds σου, είναι λίγο ουδέτερες σαν αποτέλεσμα.

 

Στα του U11 τώρα. Δεν έχω πολλά δείγματα από πιο βραδινές, αλλά να ένα από μετά το σούρουπο:

 

U11 - auto hdr on

36892359855_288160502b_c.jpgafter sunset by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Οι παρατηρήσεις μου για τη συσκευή:

+το ίδιο snappy με το S8. Βγάζεις-πυροβολείς-απολαμβάνεις

+αξιόπιστο focus

+όμορφο bokeh

+ικανοποιητικός θόρυβος σε σχετικά ψηλά ISO (500-800)

+ΠΟΛΛΗ λεπτομέρεια (ειδικά σε σχέση με S8+ είδα αρκετή διαφορά λόγω λιγότερου sharpenning. Με παλιότερες S7 edge σε παρόμοια σημεία, είδα ακόμη μεγαλύτερη διαφορά.)

 

-Σχετικά μικρότερο dynamic range από το S8+. Έχω πολύ περισσότερους καμμένους ουρανούς με ήλιο κόντρα με ή χωρίς hdr. Πολλές overexposed φωτεινές πηγές το βράδυ, όπως και πολλές underexposed σε σημεία που ήθελα φως και είχε κάνει φωτομέτρηση σε ουρανό. Συνεπώς φώτισε σωστά τον ουρανό και σκοτείνιασε το κάδρο ολάκερο).

-Όταν τραβάς φωτογραφία η jpeg engine κάνει ως και ένα δευτερόλεπτο να κάνει process το αποτέλεσμα, κάποιες φορές. Τράβηξα auto hdr και αμέσως πάτησα το preview thumbnail και πρόλαβα τη φωτο να αλλάζει από grainy piece of sh!t σε smooth ικανοποιητική φωτό (όπως και με το Lumia 950XL που προλάβαινες το "please wait").

-πολύ επιθετικό HDR (έχω ένα περίεργο halo γύρω από τον ήλιο με hdr και ήλιο κόντρα).

-Μέτρια default camera app. Δύσχρηστη εναλλαγή auto/manual.

 

 

Για το dynamic range πχ:

36721801002_394a3c476c_n.jpg2017-08-28 19.07.17 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

36058505544_c566ab6e36_n.jpg2017-08-28 19.07.14 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

 

36721801662_773fd26378_n.jpg2017-08-28 19.07.12 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Για το halo με hdr και κόντρα ήλιο:

36084480193_93c39a8439_z.jpg2017-08-28 19.25.54 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Για την επιθετικότητα του hdr:

36496122030_0c726753ac_z.jpg2017-08-28 19.39.10 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Και ένα θετικό για αποφώνηση:

36892730695_03807cc591_n.jpg2017-08-28 19.31.18 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Υπέροχο bokeh και άπειρη λεπτομέρεια κοντά.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Ίδιο θέμα έχουν Βαγγέλη ναι.. Όλα είναι θέμα software...

 

The power of the 10

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Προσέθεσα μερικά παραδείγματα στο post μου. ;)

 

Κρίμα πάντως. Ότι έχανα σε λεπτομέρεια στο S8+ μου το αντιστάθμιζαν τα υπέροχα χρώματά του ακόμη και προβεβλημένα σε άλλη οθόνη πέραν της amoled.

 

Άραγε είναι καλύτερα που κέρδισα λεπτομέρεια με το HTC, αλλά έχασα τις καρτουνίστικες χρωματάρες (και το dynamic range τους);

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν νομίζω ότι έχει κακό dynamic range. Μια χαρά μου φαίνεται. Απλά έχει την τάση να υπερεκθέτει. Θεωρητικά αν του αλλάζαν το metering σε πιο συντηρικό θα ήταν οκ. Κρίμα πάντως που στο 10αρη δεν το έχουν διορθώσει. Ελπίζω κάποια στιγμή να το βελτιώσουν έστω στο 11αρη.

 

Edit: δεν είχα δει τις υπόλοιπες που πρόσθεσες. Όντως υστερεί στο dynamic range.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Στο 10αρι πρέπει να κατεβάσεις το ev για να γίνει δουλειά..

Εδώ δεν έχει ακόμη 1080p 60fps. Τι να λέμε τώρα..

Απαράδεκτη η htc...

 

Αυτό το αναθεματισμενο auto brightness πόσο κακό μπορεί να είναι?

Ενώ σε aosp rom δούλευε άψογα σε στοκ Ρομ είναι χάλια.

Δεν αλλάζει η φωτεινότητα με τπτ στο αυτόματο, αργεί πολύ..

The power of the 10

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...