Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

^Ακριβώς έπειτα απο 42 ημερες φανηκε και το δικο μου πακετο στο συστημα των ελτα.Βέβαια,εδω και 10 ημέρες,δεν εχει αλλάξει κατι στο tracking status.

Σήμερα ανοιξα dispute αφου βαρέθηκα πλεον να περιμένω.Κοντευουν 2μιση μηνες απο την μερα που εκανα την παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάποιες σελίδες πίσω, ο Barlost είχε ενημερώσει (@Barlost: thanks!) για εγκύκλιο που επρόκειτο να κοινοποιηθεί στα ΕΛΤΑ, σχετικά με τα διάφορα "ωραία" που εφαρμόζουν (μισο-αυθαίρετα, απ' ό,τι φαίνεται τελικά) τελευταία.

Πριν λίγες σελίδες αναφέρθηκε από κάποιους ότι ήδη το 3ευρω (ίσως και να) έπαυσε να εισπράττεται.

Ξέρει κανείς τίποτα νεώτερο για την υπόθεση αυτή...;

 

Υποψιάζομαι ότι -ειδικά αν τα ΕΛΤΑ βγούνε "φάουλ" για κάποιες από τις πρακτικές τους και αν μάλιστα τους επιβληθεί και κανένα πρόστιμο (το οποίο βέβαια θα το πληρώσουμε όπως πάντα οι γνωστοί μ*****ς...)- δε θα μαθευτεί τίποτα επίσημα, εκτός και αν πάρουνε μυρωδιά τίποτα δημοσιογράφοι.

 

Οπότε, αν κανείς ακούσει κάτι σχετικά, ας ενημερώσει, να έχουμε μια κάποια ιδέα τι γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

φαίνεται να έχει ανασταλεί ή κατεργηθεί. Σε σημερινή περίπτωση φίλου μου, παραλαβή από ΕΛΤΑ Πειραιά, δεν του το χρέωσαν ( ενώ την Πέμπτη που του τηλεφώνησαν για το δέμα το είχαν αναφέρει... ).
Link to comment
Share on other sites

φαίνεται να έχει ανασταλεί ή κατεργηθεί. Σε σημερινή περίπτωση φίλου μου, παραλαβή από ΕΛΤΑ Πειραιά, δεν του το χρέωσαν ( ενώ την Πέμπτη που του τηλεφώνησαν για το δέμα το είχαν αναφέρει... ).

 

του τηλεφώνησαν?!κανουν και τετοια?

Link to comment
Share on other sites

ναι τι γινεται με το 3ευρω τελικα?

φαίνεται να έχει ανασταλεί ή κατεργηθεί. Σε σημερινή περίπτωση φίλου μου, παραλαβή από ΕΛΤΑ Πειραιά, δεν του το χρέωσαν ( ενώ την Πέμπτη που του τηλεφώνησαν για το δέμα το είχαν αναφέρει... ).

Και όχι μόνο το 3ευρω. Απ' ό,τι καταλαβαίνω από τα όσα έχουμε διαβάσει τις τελευταίες μέρες, τα ΕΛΤΑ (ή/και τα τελωνεία) κάνουν μια μάλλον ελεύθερη (βλ. αυθαίρετη) απόδοση των κανονισμών, σε μια προσπάθεια να ανταπεξέλθουν με το μειωμένο προσωπικό που διαθέτουν - και ταυτόχρονα να αποσπάσουν από τους αποδέκτες των δεμάτων όσο περισσότερα μπορούν.

Οπότε, με βάση τα όσα έγραψε ο Barlost πιο πίσω, ελπίζω να μπει λίγο... χέρι και σε άλλες λεπτομέρειες της διαδικασίας.

 

πολυ ησυχια τελευταια εδω,η ολοι πηγαν διακοπες η τα ΕΛΤΑ δουλευουν..!

Μάλλον το πρώτο. Πέρασα νωρίτερα από το φούρνο της γειτονιάς μου και ήταν ακόμα όρθιος και στη θέση του, άρα μάλλον το δεύτερο αποκλείεται...

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με τα δέματα για βόρεια Ελλάδα ,δέμα φίλου έχει κολλήσει από την Παρασκευή φόρτωση σε μεταφορικό μέσο.

 

και ανυσηχεις για αυτο;;;;

μερες διακοπων;;;;;

Πουδρα εισαι !!!

Link to comment
Share on other sites

και ανυσηχεις για αυτο;;;;

μερες διακοπων;;;;;

Πουδρα εισαι !!!

 

Εγώ έχω κάνει την παραγγελία για τον φίλο μού και για αυτό άγχος , ευτυχώς δείχνε κατανόηση σε λίγες μέρες 2 μήνες συμπληρώνονται από την παραγγελία ,σε 19 μερες από κινα ήταν Ελλάδα την καθυστέρηση εδώ ελλαδα την έχει φάει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει την παραγγελία για τον φίλο μού και για αυτό άγχος , ευτυχώς δείχνε κατανόηση σε λίγες μέρες 2 μήνες συμπληρώνονται από την παραγγελία ,σε 19 μερες από κινα ήταν Ελλάδα την καθυστέρηση εδώ ελλαδα την έχει φάει.

Μια χαρά, θα τσιμπήσεις και refund και όλα μέλι γάλα.

Link to comment
Share on other sites

ναι τι γινεται με το 3ευρω τελικα?

Σήμερα μου ήρθε ειδοποιητήριο για ένα πακέτο (από gearbest, αξίας 18 ευρώ), που ανέφερε πάνω τα 3 ευρώ τέλος εισαγωγής τελωνείου. Πήγα στο ταχυδρομείο, τα πλήρωσα και παρέλαβα. Ρώτησα την υπάλληλο γιατί 3 ευρώ, αφού δε μπήκε τελωνείο και μου είπε ότι δεν ήξερε. Εντάξει, αυτή ως ταμίας τη δουλειά της έκανε και εισέπραξε αυτό που αναγραφόταν στο ειδοποιητήριο, το πακέτο όμως δεν είχε σφραγίδα τελωνείου (όπως σε πακέτο μου πριν από κανένα μήνα, που δεν είχα πληρώσει τίποτα τότε).

Στην απόδειξη αναφέρει "Απόδειξη Είσπραξης για Λογαριασμό Τρίτων και Είσπραξης Τελών" και

Τέλη Εκτελωνισμού ΕΛΤΑ: 2,42

ΦΠΑ: 0,58

Σύνολο: 3

Πραγματικά, δε με πειράζουν τα 3 ευρώ στα 18 της αξίας του πακέτου. Αρκεί να πηγαίνουν στο κράτος και όχι σε ιδιώτη εκτελωνιστή και βέβαια να εξυπηρετούν γρήγορα και σωστά τα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε ειδοποιητήριο για ένα πακέτο (από gearbest, αξίας 18 ευρώ), που ανέφερε πάνω τα 3 ευρώ τέλος εισαγωγής τελωνείου. Πήγα στο ταχυδρομείο, τα πλήρωσα και παρέλαβα. Ρώτησα την υπάλληλο γιατί 3 ευρώ, αφού δε μπήκε τελωνείο και μου είπε ότι δεν ήξερε. Εντάξει, αυτή ως ταμίας τη δουλειά της έκανε και εισέπραξε αυτό που αναγραφόταν στο ειδοποιητήριο, το πακέτο όμως δεν είχε σφραγίδα τελωνείου (όπως σε πακέτο μου πριν από κανένα μήνα, που δεν είχα πληρώσει τίποτα τότε).

Στην απόδειξη αναφέρει "Απόδειξη Είσπραξης για Λογαριασμό Τρίτων και Είσπραξης Τελών" και

Τέλη Εκτελωνισμού ΕΛΤΑ: 2,42

ΦΠΑ: 0,58

Σύνολο: 3

Πραγματικά, δε με πειράζουν τα 3 ευρώ στα 18 της αξίας του πακέτου. Αρκεί να πηγαίνουν στο κράτος και όχι σε ιδιώτη εκτελωνιστή και βέβαια να εξυπηρετούν γρήγορα και σωστά τα ΕΛΤΑ.

 

Η περίπτωσή σου επιβεβαιώνει ότι το τέλος αυτό δεν καταργήθηκε, όπως αναφέρθηκε πριν από λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωσή σου επιβεβαιώνει ότι το τέλος αυτό δεν καταργήθηκε, όπως αναφέρθηκε πριν από λίγες μέρες.

 

η οτι η ενημερωση τους στα ελτα ειναι επιπεδου ελληνικου δημοσιου.Oh wait.

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωσή σου επιβεβαιώνει ότι το τέλος αυτό δεν καταργήθηκε, όπως αναφέρθηκε πριν από λίγες μέρες.

Ακριβώς. Γι' αυτό και το ανέφερα. Ούτε καταργήθηκε, ούτε αναστάλθηκε η είσπραξή του.

 

η οτι η ενημερωση τους στα ελτα ειναι επιπεδου ελληνικου δημοσιου.Oh wait.

Από τη στιγμή που αναγραφόταν στο ειδοποιητήριο και η ταμίας μου έδωσε απόδειξη για τα 3 ευρώ και το καταχώρησε στο σύστημά της κανονικά (κοιτούσα στην οθόνη της), δε νομίζω ότι είναι θέμα των ΕΛΤΑ. Τώρα, αν αλλάξει κάτι αργότερα, θα φανεί. Πάντως, σε πακέτο που παρέλαβα προ μηνός (μικρής αξίας και αυτό), παρόλο που είχε σφραγίδα τελωνείου και αναγραφόταν πάνω στο ειδοποιητήριο, δεν αναγραφόταν κόστος 3 ευρώ και δεν πλήρωσα τίποτα.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωσή σου επιβεβαιώνει ότι το τέλος αυτό δεν καταργήθηκε, όπως αναφέρθηκε πριν από λίγες μέρες.
Ενδεχομενως να επιβεβαιωνει οτι το συγκεκριμμενο καταστημα των ελτα ειναι οτι ναναι και εχουν αγνοησει την νεα διαταγη-ενημερωση. Μου φαινεται πιθανοτερο αυτο, παρα να εχει αδικο ο συμφορουμιτης που μας εγραψε οτι η τακτικη αυτη των ελτα, να καταλογιζει φορους εισαγωγης, δεν ειναι ευρωπαικα αποδεκτη. Προφανως ο εκτελωνισμος ειναι δουλεια των υπαλληλων του Υπουργειου οικονομικων, οι οποιοι προφανως και δεν επαρκουν.

Αυτο λοιπον που θα ξανακανουν, οπως εκαναν και πριν, ειναι να αποδεσμεουν τα δεματα ελευθερα χωρις επιβολη φορων.

 

Το θεμα ειναι αν τα εισερχομενα ειναι πχ 1000 την ημερα και το συστημα μπορει να επεξεργαστει 600, τοτε σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα η αναμονη θα φτασει στους πολλους μηνς, πραγμα μη αποδεκτο απο κανεναν. Αποστολεα, αποδεκτη, ταχυδρομικη υπηρεσια αποστολης, paypal, τραπεζες κλπ κλπ.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομενως να επιβεβαιωνει οτι το συγκεκριμμενο καταστημα των ελτα ειναι οτι ναναι και εχουν αγνοησει την νεα διαταγη-ενημερωση. Μου φαινεται πιθανοτερο αυτο, παρα να εχει αδικο ο συμφορουμιτης που μας εγραψε οτι η τακτικη αυτη των ελτα, να καταλογιζει φορους εισαγωγης, δεν ειναι ευρωπαικα αποδεκτη. Προφανως ο εκτελωνισμος ειναι δουλεια των υπαλληλων του Υπουργειου οικονομικων, οι οποιοι προφανως και δεν επαρκουν.

Αυτο λοιπον που θα ξανακανουν, οπως εκαναν και πριν, ειναι να αποδεσμεουν τα δεματα ελευθερα χωρις επιβολη φορων.

Υπάρχει κάπου αυτή η "νέα διαταγή - ενημέρωση", να τη δούμε; Και δε μιλάμε για φόρους εισαγωγής, αλλά για " Είσπραξη για Λογαριασμό Τρίτων και Είσπραξη Τελών" - όπως αναγράφεται στην απόδειξη. Αν το κράτος βγάλει νόμο ότι επιβάλλει τέλη διασάφησης στα εισαγόμενα πακέτα από τρίτες χώρες εκτός ΕΕ, που θα εισπράτεται από τα ΕΛΤΑ για λογαριασμό του δημοσίου, τι δεν είναι ευρωπαϊκά αποδεκτό σε αυτό; Δασμούς και τέλη όλες οι χώρες έχουν πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

 

Επειδή δεν μπορώ από την δουλειά που είμαι να ανοίξω το συνημμένο αρχείο με τις χρεώσεις, μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει τι θα πληρώσω στο τελωνείο για παραγγελία κινητού αξίας ~ 150-160$??

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αν η κοστολόγηση γίνει πχ στα 150€ τότε 150*24%+15 € τελη υπέρ ΕΛΤΑ.

Ενώ αν γίνει στα 160€ *24%+20€ τέλη υπέρ ΕΛΤΑ

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου...Πάντως αν το 24% αφορά κάποιου είδους αντιστοιχία σε επιβολή "ΦΠΑ" τότε αυτό είναι αδικο κατ' εμέ..
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

και εμενα ξεκολλησε απο 25 ιουλιου που ηταν κολλημενο στο αεροδρομιο the item has arived to the country of destination που εγραφαν τα ξενα σαιτς....ενω στα ελτα ελεγε οτι ηταν κολλημενο απο 18 ιουλιου

 

8/8/2017, 15:47:05 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)

8/8/2017, 12:35:33 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

18/7/2017, 13:27:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

18/7/2017, 13:27:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομενως να επιβεβαιωνει οτι το συγκεκριμμενο καταστημα των ελτα ειναι οτι ναναι και εχουν αγνοησει την νεα διαταγη-ενημερωση. Μου φαινεται πιθανοτερο αυτο, παρα να εχει αδικο ο συμφορουμιτης που μας εγραψε οτι η τακτικη αυτη των ελτα, να καταλογιζει φορους εισαγωγης, δεν ειναι ευρωπαικα αποδεκτη. Προφανως ο εκτελωνισμος ειναι δουλεια των υπαλληλων του Υπουργειου οικονομικων, οι οποιοι προφανως και δεν επαρκουν.

Αυτο λοιπον που θα ξανακανουν, οπως εκαναν και πριν, ειναι να αποδεσμεουν τα δεματα ελευθερα χωρις επιβολη φορων.

 

Το θεμα ειναι αν τα εισερχομενα ειναι πχ 1000 την ημερα και το συστημα μπορει να επεξεργαστει 600, τοτε σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα η αναμονη θα φτασει στους πολλους μηνς, πραγμα μη αποδεκτο απο κανεναν. Αποστολεα, αποδεκτη, ταχυδρομικη υπηρεσια αποστολης, paypal, τραπεζες κλπ κλπ.

 

 

Δεν ξέρω σε ποιο post συμφορουμίτη αναφέρεσαι αλλά εγώ αναφερόμουν σε εκείνο που έλεγε ότι σε κατάστημα του Πειραιά ο διευθυντής έδωσε εντολή στην κοπέλα να μην εισπράττει το 3ευρο και είχα σχολιάσει ότι από έρευνα που έκανα δεν βρήκα κανένα σχετικό δημοσίευμα ούτε σχετική ανακοίνωση ή δελτίο τύπου στο site των ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω μήπως ξέρει καποιος.

Εχουν περασει 70 ημέρες απο την μερα που παρηγγειλα.Σήμερα είδα στο tracking πως εφτασε το δεμα και πως ειναι προς παραδοση(χωρις τελωνειο μάλιστα).Εγω εχω ηδη παρει refund αλλά θελω να παραλαβω.Φανταζομαι μπορω να το κανω.

Για να ξαναπληρωσω την αξια του αντικειμενου στο μαγαζι,πρεπει να συνεννοηθω μαζι τους πριν παραλαβω,μετά ,ή μηπως δεν εχει σημασια;

Αν γνωριζει καποιος που να το εχει κανει..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...