Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τι λογισμικο ηταν εγκατεστημενο? Το πειραξες , ρομ, κερνελ κλπ?

 

Τόσο είναι το φυσικό του. Σε όλους 7 ως 11 ώρες βγάζει. Προσωπικά συνήθως μου βγάζει 9. Αν και τώρα έχω πέσει λίγο λόγω ενός update στις 8.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο είναι το φυσικό του. Σε όλους 7 ως 11 ώρες βγάζει. Προσωπικά συνήθως μου βγάζει 9. Αν και τώρα έχω πέσει λίγο λόγω ενός update στις 8.

 

Αρα πιστευεις κι εσυ οτι η 8.2.10.0 ειναι πιο ενεργοβορα ρομ;

Link to comment
Share on other sites

Αρα πιστευεις κι εσυ οτι η 8.2.10.0 ειναι πιο ενεργοβορα ρομ;

 

Προσωπικά μου βγάζει ένα 10-15% λιγότερο. Εν αναμονή του update εκτός και αν βαρεθω και του φλασαρω την προηγούμενη :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου βγάζει ένα 10-15% λιγότερο. Εν αναμονή του update εκτός και αν βαρεθω και του φλασαρω την προηγούμενη :)

 

Ευκολα δεν μπαινει η προηγουμενη; Απο την εφαρμογή αναβαθμισης αφου εχεις βαλει το αρχειο πατας install φανταζομαι; Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Ευκολα δεν μπαινει η προηγουμενη; Απο την εφαρμογή αναβαθμισης αφου εχεις βαλει το αρχειο πατας install φανταζομαι; Σωστα;

 

Ο updater κάνει μόνο update. Όχι downgrade. Για να βάλεις την προηγούμενη θες το mi flasher

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πάλι...θα ήθελα να γράψετε μέσα από το Ρυθμίσεις-Μπαταρια και αποδοση-ενεργεια τι θερμοκρασία πιάνουν οι συσκευές σας....

Θα προτιμούσα να το βλέπατε όταν είστε σε αυτοκίνητο η γενικά έξω,και όχι σε δωμάτιο...

Σήμερα εγώ έπαιζα από 41-46 βαθμούς...

Link to comment
Share on other sites

Τρόπος ναι. Με μια αναζήτηση όλο και κάτι θα βρεις. Αλλα για ποιο λόγο;

Μία δυο προτάσεις του τύπου να μη χάνονται τα στατιστικά της μπαταρίας όταν κάνεις ρεσταρτ τη συσκευή. Να είναι είναι από φόρτιση σε φόρτιση...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πάλι...θα ήθελα να γράψετε μέσα από το Ρυθμίσεις-Μπαταρια και αποδοση-ενεργεια τι θερμοκρασία πιάνουν οι συσκευές σας....

Θα προτιμούσα να το βλέπατε όταν είστε σε αυτοκίνητο η γενικά έξω,και όχι σε δωμάτιο...

Σήμερα εγώ έπαιζα από 41-46 βαθμούς...

 

Σημερα στο δρομο που περπαταγα επειδη το τσεκαρα απο περιεργεια εγραφε 39. Αν βεβαια το ακουμπαγα σε κανενα ζεσταμενο πλαστικο του αυτοκινητου ισως ανεβαινε κανα 2 βαθμους ακομα. Υποψιν οτι μιλαω για Αθηνα. Στο νησι που εισαι εσυ φανταζομαι θα χει κανα 2 βαθμους πιο κατω.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα στο δρομο που περπαταγα επειδη το τσεκαρα απο περιεργεια εγραφε 39. Αν βεβαια το ακουμπαγα σε κανενα ζεσταμενο πλαστικο του αυτοκινητου ισως ανεβαινε κανα 2 βαθμους ακομα. Υποψιν οτι μιλαω για Αθηνα. Στο νησι που εισαι εσυ φανταζομαι θα χει κανα 2 βαθμους πιο κατω.

 

Εδώ και κάνα μησαωρο που έχω γυρίσει και έχω αφήσει το αμάξι,η θερμοκρασία δείχνει 37...Λογικά λόγο της πολύς ζέστης που είχε σήμερα,σε συνδιασμό ότι ειμουνα μέσα στο αμάξι μου φαίνεται κάπως λογικό η μεγάλη θερμοκρασία....

Θα το έχω φυσικά στο νου μου και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

@Antretng Θα δοκιμάσεις την αρομα?

 

Νομιζω δεν εχει βγει σε stable ακομα ελληνικη rom και γενικα τις βασισμενες σε developers τις αποφευγω. Απο την αλλη το θεμα του λειτουργικου ειναι καθαρα υποκειμενικο. Δοκιμαζεις και βλεπεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάνα μησαωρο που έχω γυρίσει και έχω αφήσει το αμάξι,η θερμοκρασία δείχνει 37...Λογικά λόγο της πολύς ζέστης που είχε σήμερα,σε συνδιασμό ότι ειμουνα μέσα στο αμάξι μου φαίνεται κάπως λογικό η μεγάλη θερμοκρασία....

Θα το έχω φυσικά στο νου μου και βλέπουμε

 

Η αληθεια ειναι οτι πολλα κινητα πετυχαινουν ανωτερες θερμοκρασιες απο αυτες που λες απλα δεν το παιρνουμε χαμπαρι γιατι δεν βγαζουν ειδοποιησεις.

 

Κοιτα αν η θερμοκρασια περιβαλλοντoς ξεπερνουσε τους 40 δεν ειναι τοσο περιεργο. Το κινητο σιγουρα θα εχει παντα λιγο πιο υψηλη θερμοκρασια. Αλλα εχετε τοσο ψηλες θερμοκρασιες στο νησι; Μπορεις να δεις αλλα κινητα τι θερμοκρασιες εχουν;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι πολλα κινητα πετυχαινουν ανωτερες θερμοκρασιες απο αυτες που λες απλα δεν το παιρνουμε χαμπαρι γιατι δεν βγαζουν ειδοποιησεις.

 

Κοιτα αν η θερμοκρασια περιβαλλοντως ξεπερνουσε τους 40 δεν ειναι τοσο περιεργο. Το κινητο σιγουρα θα εχει παντα λιγο πιο υψηλη θερμοκρασια. Αλλα εχετε τοσο ψηλες θερμοκρασιες στο νησι; Μπορεις να δεις αλλα κινητα τι θερμοκρασιες εχουν;

 

Κοίτα λόγο δουλειάς γενικά έχω συνηθίσει την ζέστη,και σήμερα μπορώ να πω ότι ταλαιπωρήθηκα παρα πολύ....Πιστεύω ότι έφτασε κοντά τους 40 βαθμούς,και αν σκεφτείς ότι δεν είμαι σε φυλασσόμενο μέρος όταν κάνω μετρήσεις όπως σήμερα ας πούμε,ίσως είναι κάπως εφικτό να πιάσει τέτοια θερμοκρασία η συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

Για να εμφανιζεται το ονομα στα μηνυματα/κλησεις

 

Το miui για να εμφανισει τα ονοματα στα μηνυματα θα πρεπει η αντιστοιχη επαφη να εχει ολα τα ψηφια του τηλεφωνου, δηλαδη και το +30. Αυτο ειναι κατι που τις περισσοτερες φορες δεν το βαζουμε. Εαν λοιπον διορθωσουμε την επαφη και βαλουμε το +30 τοτε θα εμφανιζεται κανονικα το ονομα. Φυσικα αυτο δεν χρειαζεται να το κανετε χειροκινητα. Μπορειτε απο το Play store να βρειτε το Number Fιxer https://play.google.com/store/apps/details?id=com.maplekeycompany.apps.numberfixer&hl=el και μετα να τις αλλαξετε ολες μαζικα

 

Οδηγιες για το Number fixer

Αφου το ανοιξουμε επιλεγουμε "Προσθηκη κωδικου περιοχης/χωρας". Επειτα επιλεγουμε μεγεθος αριθμου για ευρεση τα "10" ψηφια προκειμενου να μην προσθεσει το +30 σε αριθμους που το εχουν ηδη και τελος στο "Κωδικός περιοχής για πρόσθεση" βαζουμε το +30 και παταμε οκ. Μετα την ολοκληρωση, ολοι οι αριθμοι θα εχουν το +30 οποτε και θα εμφανιζονται τα ονοματα τους κανονικα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει την aroma για το Redmi Pro τα παιδιά έχουν κάνει απίστευτη δουλειά, πολύ εύκολη εγκατάσταση και επιλέγεις τι θέλεις να βάλεις.

 

Εγώ που έχω δοκιμάσει και stable και development προτιμώ development πολύ καλύτερες και σταθερές ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πως ξεκλειδωνω το bootloader

Εαν εχουμε λογαριασμο με τον οποιο εχουμε ξεκλειδωσει αλλη συσκευη στο παρελθον, τοτε απλα ενεργοποιουμε στις "επιλογες για προγραμματιστες" τις επιλογες OEM Unlock και usb debugging και μετα ξεκλειδωνουμε με το προγραμμα που θα βρουμε εδω http://en.miui.com/unlock/.

Εαν παλι δεν εχουμε ξελειδωσει ποτε συσκευη xiaomi στο παρελθον τοτε θα χρειαστει να κανουμε αιτημα για δικαιωμα ξεκλειδωματος. Για περισσοτερα και πιο αναλυτικα δειτε εδω https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/11222-%CE%9E%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-Bootloader/?pageNo=1

 

 

Πως μπορω να ρουταρω τη συσκευη

Καταρχιν θα χρειαστουμε ξεκλειδωτο bootloader (βλεπε παραπανω). Εφοσον ξεκλειδωσουμε περναμε το twrp και επειτα φλασαρουμε το supersu ή magic. Περισσοτερες οδηγιες θα βρειτε εδω https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/24449-Flash-%CE%A4%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%81%CE%BF%CE%BC-%CF%83%CF%84%CE%BF-Redmi-Note-4X-MIDO/?pageNo=1 . Προσοχη, εαν δεν θελετε την ελληνικη rom τοτε αφου βαλετε την twrp κανετε wipe μονο cache και dalvik cache και κανετε install το supersu. Υποψιν οτι η official rom δεν bootarei με custom recovery οποτε θα χρειαστει να φλασαρετε και αυτο το αρχειο (link θα μπει συντομα).

 

 

Εχουμε official ή "μαιμου" Rom

Πολλες φορες μπορει να μας ερθει η συσκευη με κινεζικη Rom. Η official stable εχει 4 νουμερα, δηλαδη 3 τελειες αναμεσα (πχ 8.2.10.0). Οτιδηποτε αλλο δεν ειναι official.

 

 

Μου βγηκε "τσικιτα-μπανανα-μαιμου" rom. Τι κανουμε; (under construction)

Το πιθανοτερο ειναι να εχει ξεκλειδωτο bootloader. Αν δεν εχει κανουμε αιτημα για ξεκλειδωμα και ξεκλειδωνουμε (βλεπε παραπανω). Αφου ξεκλειδωσουμε με το mi flasher περναμε μια official china rom για να καθαρισει http://en.miui.com/a-234.html . Αφου την περασουμε παλι με το mi flasher μπορουμε μετα να βαλουμε καποια stable ή την rom της ελληνικης κοινοτητας (ευχαριστουμε xiaomi-miui.gr ).

 

Προσοχη μπορει να εχει κλειδωσει ο bootloader μετα το φλασαρισμα (ειδικα αν ηταν ηδη ξεκλειδωτος unofficially) οποτε θα χρειαστει παλι να ξεκλειδωσουμε οπως περιγραφτηκε παραπανω (εχει ο θεος θα μπουν περισσοτερες οδηγιες)

 

 

Υπαρχει αλλη official rom περαν απο τις Stable?

Ναι υπαρχουν οι developers οι οποιες αναβαθμιζονται εβδομαδιαια. Γενικα εχουν περισσοτερα bugs αλλα παιρνουν πρωτες τα νεοτερα καλουδια των αναβαθμισεων.

 

 

Μπορω να παω απο Stable σε Developers χωρις το mi flash

Η απαντηση ειναι γενικα ΝΑΙ (μεσω του updater) αλλα δυστυχως δεν μπορει να γινει το αναποδο. Μετα για να επιστρεψεις απο Developers σε stable θα χρειαστει να την φλασαρεις μεσω του mi flasher.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

πάντως οκ τα tempered χάνουν λίγο στις άκρες, ειδικά στα καμπυλωτα κινητά, αλλά η τοποθέτηση τους είναι πολύ πιο εύκολη από μιας ζελατινας!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Για να εμφανιζεται το ονομα στα μηνυματα/κλησεις

 

Εγώ οι περισσότεροι αριθμοί που έχω, είναι χωρίς το +30 από μπροστά κι όμως στις κλήσεις και τα SMS εμφανίζεται κανονικά το όνομα.

(Με miui 8.2.10.0 stable και τον stock Contacts and dialer είμαι + το next SMS.)

 

Δηλαδή και σε άλλα κινητά με miui υπάρχει αυτό το θέμα, απλά εγώ είμαι τυχερός;

Link to comment
Share on other sites

Με τι λογισμικο ηταν εγκατεστημενο? Το πειραξες , ρομ, κερνελ κλπ?

 

Δεν είδα ποια έκδοση, μόλις το άνοιξα μου έβγαλε update για 8.2.10.0 και το έκανα αμέσως. Οπότε ο χρόνος sot που έγραψα είναι με 8.2.10.0. Δεν το έχω πειράξει, για την ώρα δεν το βλέπω απαραίτητο.

 

Μια ερώτηση παιδιά...στο gsmarena λέει ότι έχει μπαταρία 4100 mAh, γιατί στις ρυθμίσεις ενέργειας μου λέει 4000 mAh?

 

Τώρα διαβάζω στο αυτοκόλλητο του κουτιού "4000/4100mAh (min/typ)"...ξέρετε τι σημαίνει αυτό? φαντάζομαι ότι οι μπαταρίες μπορεί να έχουν μια μικρή απόκλιση, οπότε εννοεί το λιγότερο 4000 το πολύ 4100?? Sorry, λίγο άσχετος σε τέτοια θέματα.. Κι εσάς 4000 γράφει στις ρυθμίσεις => Μπαταρία & απόδοση => ενέργεια ?

Edited by diamantis_
edit
Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως που λες ειναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πάντως οκ τα tempered χάνουν λίγο στις άκρες, ειδικά στα καμπυλωτα κινητά, αλλά η τοποθέτηση τους είναι πολύ πιο εύκολη από μιας ζελατινας!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

πηρα temperet και πεταξα 8 ευρο,αφηνε περιμετρικα μια θολουρα σαν να μην κολουσε καλα ασε που στην προσπαθεια να το διορθωσω...εσπασε:wacko:,και τωρα πηρα ενα που μιαζει σαν αντιγραφο της προσοψης και ταιριαζει απολυτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως μπορω να ρουταρω τη συσκευη

Καταρχιν θα χρειαστουμε ξεκλειδωτο bootloader (οδηγιες link απο xiaomi-miui.gr). Εφοσον ξεκλειδωσουμε περναμε το twrp (οδηγιες Link) και επειτα φλασαρουμε το supersu ή magic. Προσοχη, η official rom δεν bootarei με custom recovery οποτε θα χρειαστει να φλασαρετε και αυτο το αρχειο (link)

 

Εχουμε official η "μαιμου" Rom

Πολλες φορες μπορει να μας ερθει η συσκευη με κινεζικη Rom. Η official stable εχει 4 νουμερα, δηλαδη 3 τελειες αναμεσα (πχ 8.2.10.0). Οτιδηποτε αλλο δεν ειναι official.

 

Μου βγηκε "τσικιτα-μπανανα-μαιμου" rom. Τι κανουμε; (under construction)

Το πιθανοτερο ειναι να εχει ξεκλειδωτο bootloader. Αν δεν εχει κανουμε αιτημα για ξεκλειδωμα και ξεκλειδωνουμε (χρειαζεται περισσοτερες οδηγιες). Αφου ξεκλειδωσουμε με το mi flasher περναμε μια official china rom για να καθαρισει. Αφου την περασουμε παλι με το mi flasher μπορουμε μετα καποια stable ή την rom της ελληνικης κοινοτητας (ευχαριστουμε xiaomi-miui.gr ).

 

Προσοχη μπορει να εχει κλειδωσει ο bootloader μετα το φλασαρισμα (ειδικα αν ηταν ηδη ξεκλειδωτος unofficially) οποτε θα χρειαστει παλι να ξεκλειδωσουμε οπως περιγραφτηκε παραπανω (εχει ο θεος θα μπουν περισσοτερες οδηγιες)

 

Υπαρχει αλλη official rom περαν απο τις Stable?

Ναι υπαρχουν οι developers οι οποιες αναβαθμιζονται εβδομαδιαια. Γενικα εχουν περισσοτερα bugs αλλα παιρνουν πρωτες τα νεοτερα καλουδια των αναβαθμισεων.

 

Μπορω να παω απο Stable σε Developers χωρις το mi flash

Η απαντηση ειναι γενικα ΝΑΙ αλλα δυστυχως δεν μπορει να γινει το αναποδο. Μετα για να επιστρεψεις απο Developers σε stable θα χρειαστει να την φλασαρεις μεσω του mi flasher.

τα λινκ που παραπεμπεις δεν δουλευουν.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως που λες ειναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πηρα temperet και πεταξα 8 ευρο,αφηνε περιμετρικα μια θολουρα σαν να μην κολουσε καλα ασε που στην προσπαθεια να το διορθωσω...εσπασε:wacko:,και τωρα πηρα ενα που μιαζει σαν αντιγραφο της προσοψης και ταιριαζει απολυτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τα λινκ που παραπεμπεις δεν δουλευουν.

Ποιο είπες πήρες αντίγραφο της οθόνης; δώσε ένα λινκ!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τα λινκ που παραπεμπεις δεν δουλευουν.

 

Μα δεν εχω βαλει ακομα links. Για ποια λες; Το γραφω κιολας :lol:

 

Δεν εχω τελειωσει ακομα και ο σκοπος ειναι αφου ολοκληρωθουν να κανω ενα ενιαιο FAQ γενικοτερα για το MIUI και xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εχω βαλει ακομα links. Για ποια λες; Το γραφω κιολας :lol:

 

Δεν εχω τελειωσει ακομα και ο σκοπος ειναι αφου ολοκληρωθουν να κανω ενα ενιαιο FAQ γενικοτερα για το MIUI και xiaomi.

"Καταρχιν θα χρειαστουμε ξεκλειδωτο bootloader (οδηγιες link απο xiaomi-miui.gr). Εφοσον ξεκλειδωσουμε περναμε το twrp (οδηγιες Link) και επειτα φλασαρουμε το supersu ή magic. Προσοχη, η official rom δεν bootarei με custom recovery οποτε θα χρειαστει να φλασαρετε και αυτο το αρχειο (link) "συγνωμη αλλα νομιζα οτι παρεπεμπες,ολα οκ λοιπον.

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποιο είπες πήρες αντίγραφο της οθόνης; δώσε ένα λινκ!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

mymegastore.gr νομιζω λεγεται,6 ευρο+5 μεταφορα.

Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...